Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

KAREL JANEČEK

Karel Janeček / Bruntálský a krnovský deník

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Petrin má své dvě unikátní pamětní mince

Historii a život v budově Petrinu v bruntálské Školní ulici připomínají dvě medaile: jedna z roku 1926 a druhá, vydaná po roce 1989.

Nemocnice v Bruntále je srovnána se zemí

Demolice nemocnice v Nádražní ulici v Bruntále nenechala klidným snad ani jednoho obyvatele města, ani řadu lidí z okolí.

Od podzimu si mladí osahají v Bruntále virtuálně Měsíc

Nová supermoderní laboratoř má mít zásadní přínos především pro žáky bruntálské střední průmyslové školy.

OBRAZEM: Řidič to napasoval rovnou do stromu

Horní Město - Mladý řidič zdemoloval osobní automobil Škoda Felicia v Horním Městě. Ve stromě skončil s autem v noci na neděli 23. srpna. 

Podoba dopravního terminálu v Bruntále rozděluje veřejnost

Dopravní terminál v Nádražní ulici v Bruntále je moderní stavbou, která rozděluje veřejnost na dvě části: na sympatizanty a odpůrce. Odpůrcům leží v žaludku zejména stříška nad autobusovou zastávkou ve tvaru křídla.

Eldorádo Sosnová pořádá prezident z lásky k lidem

Hudební festival v Sosnové, zasvěcený zpěvákovi Waldemaru Matuškovi, se dočká příští rok již třicátého pokračování. U všeho byl prezident a zakladatel festivalu Alois Hutera.

OBRAZEM: Dvoumetrové lilie na zahrádce

Každý rok povyrostou o třicet centimetrů lilie pěstitele Petra Masopusta v Mezině. Nejvýše se letos vytáhla nejtmavší stromová lilie Palazzo.

OBRAZEM: Žabák opět bavil, a za rok bude zas

Andělskohorský rybník byl o víkendu místem, kde se soutěžilo v netradičních disciplínách. Střílelo se, házelo i jezdilo.

Praděd si jeden turista spletl se severočeským Ještědem

Bruntálský a Krnovský deník představuje informační centra okresu, v nichž se čtenáři dočkají praktických rad a informací o letních výletech po okolí.

Bruntálské sídliště Květná čeká brzká obměna

Druhé největší bruntálské sídliště Květná čeká zasloužená modernizace.

V Bruntále mohou přibýt parkovací místa. U sportovní haly

Kdo v Bruntálu koupí pozemky kolem někdejšího bruntálského gymnastického sálu v Zeyerově ulici? Přibude tam prodejna zahradní techniky a parkoviště?

Turistka strávila v infocentru dvě hodiny, byla totiž obzvláště zvídavá

Městské informační centrum Bruntál najdou místní lidé i turisté na náměstí Míru. S turisty jsou schopni pracovníci centra komunikovat a podat informace česky a plynule taktéž anglicky, základní údaje poskytují i v němčině.

Lapkové ovládli trasu z Drakova na Rejvíz

Od Drakova po Rejvíz proudily během uplynulého víkendu davy pěších i cykloturistů. Spolek Přátelé Vrbenska pořádal další ročník oblíbené Lesní slavnosti Lapků z Drakova.

Lesní slavnost Lapků z Drakova zažijete o víkendu na Bruntálsku

Do renovace vodního kola a úpravy vodního toku Černé Opavy se pustili členové Spolku Přátelé Vrbenska. O víkendu se na trase z Drakova na Rejvíz pořádně zapotí. Připravují také huť pro tavbu kovu.

Nový dopravní terminál v Bruntále bude otevřen už za pár dnů

Už za pár dnů se pro cestující otevře nový dopravní terminál, vznikající v bruntálské Nádražní ulici. Stavba má být dokončena 31. července.

Parte oznámilo konec gymnázia

Sportovní gymnázium Vrbno pod Pradědem po téměř třiadvaceti letech zaniklo. Absolventi, zaměstnanci a ti, kdo měli gymnázium rádi, mu na rozloučenou vytvořili smuteční oznámení jak na pohřeb.

Vozatajské závody v Lomnici letos dosáhly rekordní účasti

Více než dvacet soutěžících z různých koutů Česka a Moravy se pustilo o víkendu do zápolení vozatajských posádek v areálu Ekofarmy Juráň v Lomnici u Rýmařova.

Bruntál budovu interny neprodal

V majetku města Bruntálu jsou nadále objekty někdejšího interního oddělení v areálu bývalé nemocnice v Nádražní ulici.

Do průmyslové zóny v Krnově už vede nová cyklistická stezka

Přestože se kvůli nevyřešeným majetkovým vztahům nepodařilo postavit stezku pro pěší a cyklisty po celé Zahradní ulici v Bruntále, přesto přispívá k větší bezpečnosti v dopravě.

Silnici ke Slezské Hartě neotevřou ještě pár týdnů

Prodloužení úplné uzavírky silnice v obci Mezina hlásí krajští silničáři. Projet z Bruntálu k přehradě Slezská Harta jde i nadále výhradně po objízdných trasách.

V Bruntále názorně ukázali praktiky tajné služby Stasi

Děsivé i směšné zároveň jsou snímky, vystavované do 31. července v prostorách galerie Freud&Thal v Ruské ulici v Bruntále. Jde o fotografie pořízené někdejší východoněmeckou tajnou službou Stasi, které neměly nikdy spatřit světlo světa. Pořizovali je totiž sami agenti, kteří na mnoha z nich zachytili své špiclovské kolegy.

Filípek z Bruntálu je rád: děti mu vybraly peníze na vozík

Jako samoživitelka nemohla maminka zdravotně postiženého Filípka našetřit peníze na koupi nového, nezbytně potřebného vozíčku. Pomohli dobří lidé.

Turistické známky začaly jako hra. Dnes je jich 2300 druhů

Jižní brána Jeseníků s muzeem Turistických známek, informačním centrem, půjčovnou turistického vybavení a se vznikajícím přilehlým autokempem Indiana 
s westernovou školou a divadlem La Skála se stává stále častěji cílem turistů.

Jaroslav Pata: Rád pomůžu. Chci být příkladem těm, kteří si třeba nevěří

/ROZHOVOR/ Dobrou duší organizace nevidomých a slabozrakých z bruntálského okresu je Jaroslav Pata. Je sám nevidomý a snaží se o začlenění zdravotně postižených mezi ostatní obyvatele regionu a stará se jim o sportovní i kulturní program, ale i o zábavu.

Obnovené mokřiny u Jamartic mají zastavit možné povodně

Při příjezdu do Rýmařova směrem od Břidličné se ve druhé polovině loňského roku začaly rodit záchytné vodní nádrže.

V Rýmařově mají první městskou pasáž

Zhruba dvacetimilionových nákladů dosáhla rekonstrukce bytového domu s prodejnami v přízemí nedaleko rýmařovského náměstí Míru. Součástí domu je první pasáž ve městě.

Z bývalé knihovny mají být byty pro mladé

Do bruntálské Brožíkovy ulice chodívali ještě před pár měsíci čtenáři do městské knihovny. Po jejím přesunu na nedaleký Petrin město budovu prodalo.

Slavnosti města Bruntálu budou trvat tři dny

Obyvatelé a návštěvníci Bruntálu se mohu těšit na třídenní městské slavnosti, které se konají od pátku 19. do neděle 21. června.

Vyšetřování kolem haly v Horním Benešově pokračuje

Okolnosti okolo zakázky na stavební úpravy Sportovní haly v Nerudově ulici v Horním Benešově stále vyšetřují policisté.

OBRAZEM: Na přehradě to bylo o síle a vytrvalosti

Slezská Harta – Doplavat ke člunu z mola, zachránit tonoucího z vody, oživit jej, dohodit přesně na cíl ve vodě, zvolit správnou techniku jízdy, přepravit pacienta na břeh, simulovat poruchu motoru a dopádlovat ke břehu, dopravit zraněného záchranářům.

Modernizace nádraží v Rýmařově potrvá do konce roku

Největšími stavebními akcemi v Rýmařově jsou rekonstrukce autobusového nádraží a Školního náměstí. Obě stavby začínají v červnu, skončit mají ještě do konce tohoto roku.

Chovatele z Horního Benešova vybrali do celostátního projektu

Velké cti se dostalo Ivanu Němečkovi ze Sýrárny U Veselé kozy z Horního Benešova. Je jediným z Moravskoslezského kraje v projektu Poznejte svého farmáře.

AKTUALIZOVÁNO

Při požáru bývalého hotelu muselo být evakuováno 16 lidí

Bruntál - Plameny viditelné z dalekého okolí šlehaly v noci na úterý v centru Bruntálu ze střechy bývalého hotelu Hruška. Evakuováno muselo být 16 lidí, nikoho ale oheň nezranil.

Westernový mág Gin se drží v celosvětové lize šampionů

Ladislav Šín z Janovic u Rýmařova dovezl z Velké Británie letos dvě zlaté medaile a udržel se v lize šampionů. Vloni se stal celkovým vítězem ostrovního klání.

Strážníkovi hrozil zabitím, u soudu se už jen omlouval

S pokorou přijal nepodmíněný trest odnětí svobody u Okresního soudu v Bruntále Lukáš Tříletý z Moravského Berouna. U soudu se už jen omlouval.

Vodní záchranáři zahájili sezonu na Slezské Hartě

Pracovní skupina Vodní záchranné služby Českého červeného kříže Bruntál si začátkem plavecké a plavební sezony připravovala záchranářskou techniku pro zásahy na vodním díle Slezská Harta.

OBRAZEM: Guláš ve Světlé vařil rekordní počet týmů

Holbíci z Bruntálu obhajovali potřetí v řadě vítězství při sedmém ročníku Světlohorského vaření kotlíkového guláše.

Odkládal očkování, až ho dostaly klíště a encefalitida

Příběh Josefa Mohyly z Vrbna pod Pradědem, který podcenil očkování a teď trpí klíšťovou encefalitidou, je varování.

Rekonstrukce průtahu v Bruntálu pokročila

Do bruntálského centra po Revoluční ulici, do městského parku Kavalcovou ulicí a k wellness centru v Dukelské ulici je od tohoto týdne už zase snadné projet autem. Není to samozřejmost. Ještě do neděle to nešlo kvůli probíhající výměně povrchu na hlavním tahu Bruntálem.

Členové sdružení Staré Sovinecko překládají staré německé kroniky

Sovinecko – Osm členů občanského sdružení Staré Sovinecko překládá staré německé kroniky a vydává tematické materiály, propagující někdejší Sovinecké panství.

V Bruntále začaly demolice, co pak?

Zatím není jasné, co nahradí část areálu ve Fügnerově ulici a rovněž někdejší hlavní budovu nemocnice v Nádražní ulici. Město vypíše na využití ploch soutěž.

Farmář z Bruntálska: Úrodné půdy ubývá

Dolní Moravice – Soukromý zemědělec a místopředseda Českomoravského svazu zemědělských podnikatelů Pavel Vinohradník z Dolní Moravice vidí perspektivu nejen bruntálského okresu v rozvoji zemědělství.

Z Kobylího rybníku vylovili mrtvého muže

Bruntálský rybník se ve středu stal dějištěm lidské tragédie. Policejní potápěči na břeh vytáhli tělo padesátiletého muže. Příčinu jeho smrti určí teprve soudní pitva.

Rekonstrukce sídliště v Bruntále se zastavila. Město za průtahy nemůže

Proč se zastavila rekonstrukce sídliště Dolní v Bruntále? Může za to radnice nebo zhotovitelská firma? „V zimě tady dělali v závějích do posledního dne a teď, když je venku krásně, se práce zastavily. Ptám se proč, kdo je na vině? Proč se na jaře nezačalo zase dělat?" rozhořčeně se ptal obyvatel sídliště Jiří Stanovský.

Dravý roztoč ohrožuje sklizeň rybízu

Zahrádkáři si myslí, že jim krásně pučí pupeny na černém rybízu. Nic není dál od pravdy. Jde o vlnovník rybízový, obzvláště dravého roztoče.

Ulicím v Bruntále chybí veřejné osvětlení

Tma jako v pytli, posteskne si nejeden chodec při toulkách nočním Bruntálem. Jak je to tedy s veřejným osvětlením, rozšíří se počet lamp ve městě?

Náklaďáky musí z Bruntálu do Opavy jezdit přes Krnov

Další dopravní omezení si vyžádá generální oprava komunikace první třídy, která protíná Bruntál ve směru od Opavy na Olomouc, Šumperk a Jeseník.

Sedmiletá Julie věnovala muzeu v Lánech anděla

K výročí narození prvního československého prezidenta T. G. Masaryka vyřezala školačka Julie Hulejová z Malé Morávky dalšího Anděla pro mír.

Sdružení Pradivadlo zachraňuje divadlo v Rýmařově

Občanské sdružení Pradivadlo bojuje ze všech sil proti zániku budovy rýmařovského kina, která sloužila dříve jako městské divadlo.

U Rýmařova postaví stezku pro cyklisty i chodce

Lomnice u Rýmařova – Vedle silnice procházející obcí by rádi zřídili v Lomnici u Rýmařova novou cyklostezku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT