Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

KAREL JANEČEK

Karel Janeček / Bruntálský a krnovský deník

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

OBRAZEM: Dvoumetrové lilie na zahrádce

Každý rok povyrostou o třicet centimetrů lilie pěstitele Petra Masopusta v Mezině. Nejvýše se letos vytáhla nejtmavší stromová lilie Palazzo.

Bruntálské sídliště Květná čeká brzká obměna

Druhé největší bruntálské sídliště Květná čeká zasloužená modernizace.

Turistka strávila v infocentru dvě hodiny, byla totiž obzvláště zvídavá

Městské informační centrum Bruntál najdou místní lidé i turisté na náměstí Míru. S turisty jsou schopni pracovníci centra komunikovat a podat informace česky a plynule taktéž anglicky, základní údaje poskytují i v němčině.

Lapkové ovládli trasu z Drakova na Rejvíz

Od Drakova po Rejvíz proudily během uplynulého víkendu davy pěších i cykloturistů. Spolek Přátelé Vrbenska pořádal další ročník oblíbené Lesní slavnosti Lapků z Drakova.

Vozatajské závody v Lomnici letos dosáhly rekordní účasti

Více než dvacet soutěžících z různých koutů Česka a Moravy se pustilo o víkendu do zápolení vozatajských posádek v areálu Ekofarmy Juráň v Lomnici u Rýmařova.

Z bývalé knihovny mají být byty pro mladé

Do bruntálské Brožíkovy ulice chodívali ještě před pár měsíci čtenáři do městské knihovny. Po jejím přesunu na nedaleký Petrin město budovu prodalo.

OBRAZEM: Guláš ve Světlé vařil rekordní počet týmů

Holbíci z Bruntálu obhajovali potřetí v řadě vítězství při sedmém ročníku Světlohorského vaření kotlíkového guláše.

Odkládal očkování, až ho dostaly klíště a encefalitida

Příběh Josefa Mohyly z Vrbna pod Pradědem, který podcenil očkování a teď trpí klíšťovou encefalitidou, je varování.

Dravý roztoč ohrožuje sklizeň rybízu

Zahrádkáři si myslí, že jim krásně pučí pupeny na černém rybízu. Nic není dál od pravdy. Jde o vlnovník rybízový, obzvláště dravého roztoče.

OBRAZEM: Jiří Dienstbier přijel navštívit vyloučené lokality na Bruntálsku

Sociální začleňování a vyloučené lokality. To byly otázky, jimiž se zabýval ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiří Dienstbier při návštěvě bruntálského okresu.

Radní v Bruntále řeší, co postavit místo nemocnice

Zřejmě je to tak. Stará a opuštěná hlavní budova někdejší nemocnice v Bruntále půjde k zemi. Je to opravdu to nejlepší řešení?

Škol na Bruntálsku zřejmě ubude

Region – Palčivým tématem je v bruntálském okresu nízká porodnost a odcházení za prací do jiných okresů i jiných států. Klesající počet žáků a studentů pak v lepším případě zapříčiňuje slučování škol, v horším případě jejich úplné rušení.

Jeseníky jako prestižní značka

Co spojuje med, sýry, ubytování nebo šperky s ovčím rounem a ponožkami či paličkovanou krajkou? Je to prestižní značka JESENÍKY originální produkt®, kterou získávají výhradně místní producenti a poskytovatelé služeb.

Demolice budí velké emoce

Bruntál – O tom, zda zbourat část bývalého areálu lisařského podniku ve Fügnerově ulici v centru Bruntálu, se nevedou téměř žádné spory. Alespoň tedy nikdo proti plánované demolici nevznesl při veřejném projednávání ve středu 11. března na bruntálské radnici žádné námitky.

Mezi Skoty a Moravany není takový rozdíl, tvrdí pedagog

Jako vzácné koření si hýčkají v bruntálské základní škole v Jesenické ulici skotského pedagoga Iaina Paula Hagana. Ve škole působí čtyři měsíce a čtyři další ještě bude.

Brusič Oldřich Balán vzdal hold malíři Andymu Warholovi

Šestnáct stříbrných indiánů, každý jiný. Takové je jedno z posledních děl umělce samouka Oldřicha Balána z Bruntálu.

Pro své milované dudy si jel ze Starého Města do Skotska

Děti se ve škole učí, kdo byl strakonický dudák Švanda, ale jinak je pro většinu z nás hra na dudy velkou neznámou. Zvládnout hru na dudy není jednoduché, ale Jaromír Vrobel ze Starého Města se toho nezalekl.

Anděla z Malé Morávky drží sir Nicholas George Winton

Malá Morávka, Velká Británie - Šest set šedesát devět židovských dětí zachránil před jistou smrtí v koncentračních táborech sir Nicholas George Winton. Pro děti z Malé Morávky je velkým vzorem.

V Jeseníkách se dá nejen lyžovat

Sněhu je dost a lyžařské areály lákají návštěvníky. Jeseníky o víkendu nabízejí lyžování, grilování, soutěže a muziku.

Hrůzy dívky z domova popsal ve své knize

Každé dítě se nemůže těšit ze života v úplné a fungující rodině. Osudy dívky z domova zaznamenal ve své první knize Jan Vavřík z Andělské Hory.

Dražba Zubaté žáby vynesla maximum pro dobrou věc

Bruntál - Nákupu pomůcek hendikepovaným dětem a Spolkovému domu Mariany Berlové z Bruntálu poslouží výtěžek letošní dražby talismanu z Rallye Dakar.

Fotograf Polášek vystaví snímky z cyklů Invekto, Memory a Urban

Praha - Premiérovou výstavou se pražské veřejnosti představí bruntálský rodák a fotograf Josef Polášek. Na výstavě uvede průřez své tvorby za poslední tři roky, a odhalí rovněž fotografie, které pořídil v posledních měsících i v hlavním městě. „K vidění budou fotografie z cyklů Invekto, Memory a Urban," řekl nadšený umělec, kterému se právě Praha stala v loňském roce přechodným bydlištěm.

Z nočního baru je dětské centrum

Divočina. Tak se jmenuje nové bruntálské mateřské centrum v Jesenické ulici, kde mohou děti „divočit" společně, aniž by je za to jejich mámy a tátové kárali.

Cestmistrovství v Rýmařově konečně sídlí v novém

I když stavbu cestmistrovství v Rýmařově kolaudovali už na konci minulého roku, více než třicítka zaměstnanců se stěhovala do nových prostor až letos.

Jaroslav Tejnský z Horské služby Jeseníky: Tolik úrazů nepamatuji

Jeseníky – V rozjeté zimní sezoně navštívil Deník stanoviště Horské služby Jeseníky na Ovčárně. Přivítali nás členové Horské služby Jaroslav Tejnský a Jiří Hejtmánek hned uvařili čaj.

Multifunkční centrum Petrin již funguje na plné obrátky

Bruntál - Centrum vzdělávání a volného času Petrin v Bruntále je od konce ledna v provozu. Těšit se z moderních prostor mohou předškoláci, školáci, dospělí i dříve narození.

Ministr školství navštívil poprvé bruntálský region

Bruntál - S mírným zpožděním přijel ve čtvrtek do Bruntálu ministr školství, mládeže a tělovýchovy Marcel Chládek.

Annabergem se nesla vůně ovárku a jelítek

Andělská Hora – Na pravé domácí zabijačce si o víkendu pochutnávali návštěvníci Ski areálu Annaberg nad Andělskou Horou. A dokonce si o jitrničky a jelítka i zalyžovali.

Budova bruntálské nemocnice půjde k zemi

Bruntál – Bruntál čekají zásadní změny vzhledu některých lokalit. Chystá se zbourání chátrající budovy bývalé nemocnice v Nádražní ulici a části průmyslového areálu pod finančním úřadem ve Fügnerově ulici.

Pod Pradědem turisté zažívají opravdovou zimní romantiku

Pohádkovou zimní krajinou je momentálně země děda Praděda. Kdo vyjede do nejvyšších pater Jeseníků, má se rozhodně na co těšit.

Autobusové nádraží i jiné části Rýmařova změní vizáž

V Rýmařově pokračují v zateplení budovy kuželny, objektů v Sokolovské ulici, kde sídlí střední škola Prima, a dostavují překladiště odpadů v ulici 8. května. Dočkají se též obyvatelé bytových jednotek z Radniční ulice, jejichž vchody čeká rekonstrukce a zateplení.

Nejlepší česká posádka na Dakaru? Kolomý: Příště budeme silnější

Staré Město, Jižní Amerika - Jsme maximálně spokojeni. Jsme ryze česká posádka české Tatrovky, a měřili jsme se v Rallye Dakar s továrními auty. To jsou slova kamionisty Martina Kolomého.

Město Bruntál hledá využití budov

Bruntál – Velké škatule, škatule hejbejte se vyvolalo v Bruntále sestěhování základní školy, mateřské školy, městské knihovny i střediska volného času pod jednu střechu, do budovy Petrinu. Ta prošla generální rekonstrukcí právě proto, aby mohly všechny zmíněné organizace fungovat na jednom místě.

Jan Kolomý o synovi: Martin si plní na Rallye Dakar dětský sen

Staré Město - Už když včelař Jan Kolomý ze Starého Města pracoval pro státní statky, jeho syn chodíval na pole obdivovat zemědělskou techniku. Fascinovalo jej všechno, co vonělo benzinem a naftou, a rachot motorů mu zněl od narození jako rajská hudba.

Využijte přízně počasí a vyjeďte do Jeseníků

Od Andělské Hory přes Vrbno pod Pradědem, Karlovu Studánku, Malou Morávku po Dolní Moravici se během víkendu lyžařské vleky nezastaví.

V Jeseníkách se již rozjela první pořádná lyžovačka

Jeseníky - Pod nejvyšší horou Moravy, kterou je Praděd, se v posledním prosincovém týdnu naplno rozjela zimní lyžařská sezona. Stačí jen oprášit a posbírat lyže, běžky, snowboardy, a nebo sáňky a boby, a přijet se přesvědčit na vlastní oči. Ve Ski areálu Kopřivná v obci Malá Morávka mají aktuálně na svahu čtyřicet centimetrů technického sněhu, a o nic hůř na tom nejsou ani v okolních areálech.

Turisté mohou z Hvězdy na Ovčárnu co hodinu

Jeseníky – Návštěvníci nejvyšší moravskoslezské hory Pradědu mají možnost v zimním období využít silnice z Hvězdy na Ovčárnu a navazujícího parkoviště Ovčárna.

Unikající plyn odhalí jenom detektory

Oxid uhelnatý člověk nosem nerozpozná, není totiž cítit. Přitom může oxid uhelnatý zapříčinit ztrátu vědomí a někdy dokonce i smrt.

Zanesený komín: lidé mohou přijít i o celé domy a budovy

Listopadové a prosincové počasí donutilo majitele domů v bruntálském okresu naložit do kotlů a zatopit. S topnou sezonou ale číhá na majitele nemovitostí nebezpečí vzniku požárů sazí a dehtových usazenin ve špatně udržovaných komínech.

Buky v Bruntále vysadili nevhodně. Teď je ořezávají

Technické služby ořezávají porosty do osmdesáti centimetrů výšky v lokalitě ulic Revoluční a Partyzánská v Bruntále.

Vypadá to nadějně. V Jeseníkách by se o víkendu mohly rozjet vleky

Velice slibně to vypadá pro vyznavače zimních sportů v Jeseníkách. Od Bruntálu až po nejvyšší horské polohy sněží a teploty se drží několik stupňů celsia pod nulou.

Potraviny v nelegálním skladu ničí plísně

Bruntál - Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zjistila utajené neregistrované sklady potravin v areálu bývalého Selika.

Vrbenská sportovní škola se přestěhuje do Bruntálu

Vrbno pod Pradědem - Je rozhodnuto. K 1. září příštího roku se studenti a pedagogové z odloučeného pracoviště z Vrbna pod Pradědem přesunou do budovy mateřského bruntálského gymnázia.

Staré Město leží na padesáté rovnoběžce

Padesátá rovnoběžka protíná obec Staré Město. V pondělí 10. listopadu instalovali zástupci obce u chodníku a sakurové aleje vedle silnice z Bruntálu informační sloupek, který právě na padesátou rovnoběžku upozorňuje.

V Rýžovišti si připomněli zajetí generála Lafayetta

Bruntálsko – Pamětní desku umístili v obci Ryžoviště nadšenci na budovu, v níž byl před 220 lety vězněn generál Lafayette před transportem do Olomouce.

AKTUALIZOVÁNO

V Krušných horách a v Jeseníkách sněžilo, teploty jsou jen okolo nuly

Karlovy Vary, Jeseníky – Karlovarský kraj - Studená fronta přinesla do Karlovarského kraje nejen vichřici, při níž padaly stromy, ale také citelné ochlazení a v Krušných horách i první sněžení. Dopoledne se pak sního na chvíli objevil i v nižsích polohách, několik minut chumelilo i vKarlových Varech. Poté opět začalo pršet. Vichr přidělal práci hlavně hasičům, vyjížděli odstraňovat popadané stromy. Někde nešla elektřina.

Kuriózní povolební situace v Široké Nivě: Zesnulý muž získal mandát

Široká Niva - V komunálních volbách si obyvatelé Široké Nivy vybírali jména ze dvou kandidátních listin. Jednu sestavilo uskupení Starostové a nezávislí, kteří nabídli voličům devět uchazečů o funkci zastupitele. Druhá kandidátka byla na jména podstatně chudší. Figuroval na ní pouze osamocený zedník a obkládač Jiří Kovařík. Ten získal od voličů pouhých šestadvacet hlasů, takže se do zastupitelstva nedostal.

Lákali kocoura na maso, poté ho zapálili a poslali na něj psa

Bruntál - Skupina bezcitných lidí povzbuzená alkoholem přilákala kocourka Bondíka k ohni, nad nímž se peklo maso. Kocourka toužícího po dobrotě pak banda obklíčila, na ocásek mu přivázala kus hadru a cár zapálila. Bondík se ve velkých bolestech a v šíleném strachu snažil dostat ze spárů násilnické tlupy, která mu bránila dostat se z obklíčení.

Střecha terminálu v Bruntále hned tak nebude

Bruntál /VIZUALIZACE UVNITŘ/ – Střecha nového dopravního terminálu v Bruntále ještě ani nestojí a ve městě už se bojí, aby nespadla. Odborníci musí přepočítat statiku zhruba stotunové střechy, pod kterou budou procházet stovky cestujících.

Fresky i obložení úřadu se podařilo zachovat

Široká Niva - Další fáze renovace interiéru budovy obce v Široké Nivě skončila. Práce začaly před několika lety obměnou zahrady u úřadu a pokračovaly modernizací altánu, přilepeného jako vlaštovčí hnízdo k samotné stavbě. Nedávno se začala „odlupovat" vstupní veranda na druhém konci stavby, a tu bylo nutné přilepit zpět.

  • 1
  • 2

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT