Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

KATEŘINA PERKNEROVÁ

Kateřina Perknerová

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Glosa Kateřiny Perknerové: Neudržitelné

Vládní krize, kterou odstartovala reportáž Seznamu TV, je vážná. Nejde přitom o klasický spor mezi koalicí a opozicí. Tentokrát jde čistě o postavu premiéra Andreje Babiše, jeho trestní kauzu a dvě dospělé děti, které podle otce trpí vážnými psychickými nemocemi. 

Andrej Babiš junior: Chci vypovídat. Otec o mně lže

Premiér Babiš hovoří o kampani a zneužití nemocného člověka. Jeho syn, který měl být unesen na Krym a v současné době žije ve Švýcarsku, se ohradil, chce vypovídat.

Glosa Kateřiny Perknerové: Triumf ODS

Zvolení Jaroslava Kubery, miláčka Teplic a tabákového koncernu Philip Morris, lze vnímat různou optikou. Na prvním místě jde o úspěch ODS, která díky dobrému volebnímu výsledku a vyjednávacím schopnostem šéfa senátního klubu Miloše Vystrčila dojednala pro Kuberu dostatek hlasů.

Okamura chce ve vládě vyměnit ČSSD. Ta zatím mlčí

Nová kapitola kauzy Čapí hnízdo nabídla příležitost doposud opozičním stranám. Jako první se ozval šéf SPD Tomio Okamura, který se včera sešel s premiérem. „Řekl jsem Andreji Babišovi, že nesouhlasíme s tím, jak prosazuje program ČSSD, chceme ji vyměnit,“ uvedl Okamura.

Glosa Kateřiny Perknerové: Nejen Babišův problém

Čapí hnízdo jako trestní kauza je jednoznačně záležitost Andreje Babiše. V politické rovině je to ale především odpovědnost ČSSD a KSČM, tedy dvou stran, které – ať už jako koaliční partner nebo tolerující strana – umožnily vznik současné vlády.

Teror, či pomoc? Kontroverzní Istanbulská úmluva vzbuzuje vášně

/INFOGRAFIKA/ Istanbulská úmluva se zabývá ochranou žen před násilím a budí velké vášně. Česká republika ji podepsala 2. května 2016. Ratifikační proces probíhá, dokument by měl do Sněmovny dorazit začátkem příštího roku.

Opozice chce kvůli Babišově kauze svrhnout vládu. Rozhodne ČSSD

/INFOGRAFIKA/ Případ Čapí hnízdo se včera v plné síle vrátil na politickou scénu. Novináři ze Seznamu TV odvysílali reportáž, v níž promluvil Andrej Babiš ml., jeden z trestně stíhaných v kauze údajného padesátimilionového dotačního podvodu. Premiérův syn řekl, že byl unesen na Krym, aby nevypovídal ve věci Čapí hnízdo. Babiš vzkázal, že jde o snahu ho odstranit z politiky.

Drama v Senátu. Štěch končí, zákonodárce čeká hlasování o předsedovi

Éra Milana Štěcha, sociálnědemokratického předsedy Senátu, končí. Jeho strana v říjnových volbách propadla, z třinácti mandátů obhájila jediný. Dveře na vrcholný post, v ústavním pořádku České republiky druhý nejvyšší, se tak otevřely klubům, které mají nejvíc členů, konkrétně ODS a STAN (po osmnácti) a KDU-ČSL (patnáct).  

Budoucí šéf Prahy Zdeněk Hřib: Město musí o svůj majetek pečovat

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Příští pražský primátor Zdeněk Hřib je přesvědčený, že koalice jeho Pirátské strany, Čižinského Prahy sobě a Pospíšilových Spojených sil pro Prahu vydrží celé čtyři roky, neboť všechny tři subjekty nominovaly do rady odborníky a sestavily kvalitní program.

Tomáš Petříček: V zahraniční politice nesmíme být ustrašení

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Sociální demokrat Tomáš Petříček (37) si přinesl do vínku funkce ministra zahraničí jednu velkou výhodu. Jako člověk veřejnosti neznámý totiž může jen překvapit. Snaží se zbavit cejchu muže Miroslava Pocheho, který sice zůstává jeho externím poradcem, ale zatím se nijak dramaticky nezviditelňuje. Petříček je politik, jenž nechce vyvolávat zbytečné konflikty a za svým cílem jde po malých krůčcích, které nebudí zbytečný rozruch.

Babišův možný střet zájmů? Mají jej řešit české úřady

Evropské orgány se znovu zabývají možným střetem zájmů premiéra Andreje Babiše. Podnět k prošetření, zda Agrofert, který se nyní nachází ve svěřenském fondu, neoprávněně nečerpá evropské dotace, podal v září třem eurokomisařům předseda Pirátů Ivan Bartoš. Domnívá se totiž, že, že premiér Agrofert nadále ovládá.

Glosa Kateřiny Perknerové: Sebedestrukce

Jiří Zimola si ve středu definitivně sundal růžové brýle a opustil vedení sociální demokracie. „Razantní změna od základů je při současném rozložení sil ve vedení strany věc nemožná,“ uvedl. Jinak řečeno, bývalý první místopředseda se bude snažit na březnovém sjezdu stát se předsedou. Sociální demokraty čekají další měsíce lítého boje. Chytlavé personální téma přitom zcela vymazává daleko podstatnější věci.

Úmluva proti násilí na ženách štěpí společnost

Násilí na ženách vnímá jako problém 71 procent Čechů. Vyplývá to z aktuálního průzkumu agentury Focus pro Amnesty International ČR. Naprostá většina respondentů, 84 procent, pak soudí, že by se mělo více pozornosti než dosud věnovat prevenci. Ani tato jasná data ovšem neznamenají, že dokument, který se komplexně zabývá potíráním násilí na ženách, prevencí a pomocí obětem, tzv. Istanbulská úmluva, má v tuzemsku ustláno na růžích.

Hejtmani volají po ztížení přijetí na maturitní obory. Odborníci to zavrhují

/ANKETA/ Mají se zpřísňovat podmínky přijímacích zkoušek na střední školy? Ano, tvrdí hejtmani sdružení v Asociaci krajů ČR. Ne, říká ministr školství Robert Plaga. „Při pátečním setkání s asociací chci na konkrétních datech ukázat, že cut-off score by nic z jejích požadavků neřešilo,“ řekl Deníku ministr Plaga. 

Naděje pro nekojené děti přichází z Brna

/INFOGRAFIKA/ Každá budoucí matka ví, že to nejlepší, co může z hlediska zdravého vývoje dítěti dát, je mateřské mléko. Pediatr by vyjmenoval spoustu důvodů, proč tomu tak je. K těm nejdůležitějším patří imunita kojenců. A tu může podpořit protein BAFF.

Pirát Zdeněk Hřib: Informační technologie nemají být chytrým způsobem šikany

/ROZHOVOR/ V době oslav 100. výročí založení Československa dostávala Praha různé honosné přívlastky. Na jeden se však možná zapomnělo. Praha je totiž po říjnových komunálních volbách pirátská. Město, jehož sláva hvězd se dotýká a momentálně je zavaleno desítkami problémů, povede 37letý Zdeněk Hřib, lékař a ajťák, který do té doby s vysokou politikou neměl nic společného. Je to tak výrazná změna, že jsem v otázce podvědomě zaměnila primátora za pirátora.

Komentář Kateřiny Perknerové: Sté výročí republiky jako výzva

Narozeniny jsou ošemetná věc. Někdo je rád slaví v ústraní, jiný vyžaduje pozornost rodiny a přátel. Co si pak počít s oslavou pro 16 milionů lidí, kteří si připomínají 100. výročí vzniku společného státu, který nota bene už neexistuje?

Bojuje se u Kábulu za Prahu? Cíl je mlhavý

/INFOGRAFIKA/ Smrt vojáka Tomáše Procházky v provincii Herát v Afghánistánu vyvolala nejen vlnu lítosti, sympatií a emocí, ale také otázek. Šlo o letošní čtvrté úmrtí příslušníka české zahraniční mise.

Zaorálek dal Hamáčkovi košem. Do europarlamentu nechce

Jedny volby skončily a další už jsou na obzoru. Jenže ty do Evropského parlamentu (EP) , které se budou konat příští rok v květnu, lidi příliš nezajímají, což se odráží v poněkud laxním přístupu špiček politických stran. Hledají vhodné lídry, ale mnohým to jde ztuha. Před několika dny dal předsedovi ČSSD košem šéf sněmovního zahraničního výboru Lubomír Zaorálek.

Historik Robert Kvaček: Dějiny nemají smysl. Dáváme jim ho my

/ROZHOVOR/ S nestorem české historiografie Robertem Kvačkem, jehož přednášky o předválečném Československu si nejen na Univerzitě Karlově našly stovky vděčných posluchačů, se nedělá rozhovor zrovna snadno. Každá jeho odpověď totiž navozuje vějíř nových otázek. 

Domácí odboj a muži 28. října. Kdo stál u zrodu Československa?

/INFOGRAFIKA/ Jednoduchý zákon, jímž se vyhlásil vznik nového československého státu, sepsal Alois Rašín, zřejmě nejvýraznější osobnost z pětice mužů 28. října. Právník, ekonom, bojovník za emancipaci národa.

Glosa Kateřiny Perknerové: Furt ve střehu

Návštěva předsedy Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka (ANO) v Rusku dopadla klasicky česky. Vrcholný parlamentní představitel tam odcestoval se souhlasem vedení sněmovny. Setkal se s šéfy obou komor ruské dumy, kteří jsou na sankčním seznamu EU a USA. Promluvil také se studenty naMGIMO. Zatímco premiér Andrej Babiš uvedl, že Vondráček skvěle reprezentoval Českou republiku, opozice na něm nenechala nit suchou. Proč tedy jeho cestu schválili?

V protivínském pivovaru polepili raky reflexními páskami, hlídají kvalitu vody

Český patent 305212 slouží jako moderní verze „kanárka v dole“. Ten po více než století chránil horníky, zatímco rak s čidly nabízí systém včasného varování před chemickým a biologickým znečištěním zásob vody. „Proto doporučuji patent Pavla Kozáka na ocenění Česká hlava v kategorii Inovace."

Předseda ODS Petr Fiala: Vládě budeme ze Senátu nepochybně komplikovat život

/ROZHOVOR/ Občanská demokratická strana se se po loňských sněmovních volbách nadechla a začíná podávat zajímavé výkony. Uspěla v právě skončeném klání o radnice (ve čtyřech statutárních městech včetně Brna a Plzně bude mít primátora, v dalších je součástí koalice) a to senátní vyhrála. Její předseda Petr Fiala nešetřil při rozhovoru s Deníkem úsměvy, z upevňování pozice na pravoboku má zřetelnou radost. 

Komentář Deníku: Selanka končí. Ve stranách je dusno

Po letošních volbách se ve stranických sekretariátech usídlila nervozita. Dokonce i Piráti, kteří uspěli v Praze i Brně, mají k jásotu daleko. Ve své baště Mariánských Lázních zvítězili jen o pár setinek před ANO, které nyní zvažuje přepočítání hlasů. 

Nacher dostal s Kleslovou rozum, a tím to končí, říká pražský zastupitel Pilný

Kauza poslanecké asistentky Radmily Kleslové (ANO), kterou angažoval Patrik Nacher, poslanec ANO a pražský zastupitel, vyvolala vášnivé reakce. Kleslová obvinila exministra financí a nového pražského zastupitele Ivana Pilného (ANO), že proti ní vede od sněmu ANO v roce 2015 nenávistnou kampaň.

Glosa Kateřiny Perknerové: Rozštěpená ČSSD

Zítra se schází ústřední výkonný výbor sociální demokracie, aby zhodnotil volby. Očekává se tradiční řež, kdy přítel nebude příteli přítelem.  

Bouře v ANO. Pilný by měl zvážit setrvání v zastupitelstvu, řekla Kleslová

/ROZHOVOR/ Může nabídka místa poslanecké asistentky rozvrátit pražské ANO? Kladná odpověď se nabízí kvůli odezvě na fakt, že poslanec Patrik Nacher chtěl na částečný úvazek ve sněmovně zaměstnat bývalou místopředsedkyni hnutí ANO Radmilu Kleslovou. Nový pražský zastupitel a bývalý ministr financí Ivan Pilný za ANO dokonce řekl, že to zkomplikuje vyjednávání o povolebním uspořádání v Praze.

Drahoš a Hilšer vstoupili do senátního klubu STAN. Kdo bude šéfem horní komory?

Největší šance na nominaci příštího předsedy Senátu má po včerejšku klub Starostů a nezávislých (STAN). Právě do něj totiž vstoupili dva noví senátoři a bývalí prezidentští kandidáti Jiří Drahoš a Marek Hilšer. Drahoše STAN nominoval a Hilšer, který kandidoval za svoje vlastní hnutí, měl ke STAN blízko. Rozhodoval se mezi ním, lidovci a Klubem pro liberální demokracii.

V ANO to vře. Poslanec Nacher mluví o honičce na Kleslovou

Nebývalý poprask způsobilo zveřejnění faktu, že se bývalá místopředsedkyně hnutí ANO Radmila Kleslová stala asistentkou poslance Patrika Nachera. 

Ministr Petříček chce navázat na lidskoprávní politiku 90. let

Být aktivní a rozvíjet širokou spolupráci s evropskými partnery chce nový ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

Přes antabus k léčbě rakoviny. Výzkum olomouckého týmu dává pacientům naději

Vědecká rodina biologů, chemiků a lékařů touží po dni, kdy zvolá heuréka při objevu látky, která spolehlivě zničí rakovinové bujení. K hledání přispívá i Zdeněk Škrott z Ústavu molekulární a translační medicíny LF Univerzity Palackého v Olomouci.

Komentář K. Perknerové: Volby do horní komory potvrdily hlad po osobnostech

Senát se po letošních volbách stává společenstvím nejvýraznějších politických osobností. Kromě oblíbených starostů zde zasednou celostátně známé tváře. Uspěli tři prezidentští kandidáti, Jiří Drahoš, Pavel Fischer a Marek Hilšer. Všichni tak budou mít permanentní možnost oslovovat přes média svoje potenciální budoucí voliče. 

ANALÝZA: Senát zmodral, ČSSD opět propadla

Druhé kolo senátních voleb potvrdilo trend, který naznačily komunální volby. Levice reprezentovaná sociálními demokraty a komunisty se potácí nad propastí, hnutí ANO je na svém, ale neposiluje, a ODS je na vzestupu.

Premiér Babiš: Normální by bylo, kdyby ve vládě byli ANO, Piráti a STAN

/FOTOGALERIE, VIDEO/ Komunální volby ve velkých městech sice hnutí ANO vyhrálo, ale Prahu nedobylo. A v Brně ho ostatní strany zřejmě obejdou. Jaké ponaučení si z toho bere předseda vlády a ANO Andrej Babiš? O tom s ním Deník mluvil den před druhým kolem senátních voleb, které mohou vládě ztížit hladké přijímání zákonů. Rozhovor se týkal premiérových priorit, mezi něž patří také ekonomická diplomacie, pomáhání českým výrobcům na zahraničních trzích. Chce se tomu věnovat ruku v ruce s novým ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem (ČSSD).

Komentář Deníku: Jen číslo na Andreje nestačí. Na Petra spíš

Víkendové komunální volby byly napínavé a prokázaly, jak skvěle funguje demokracie. Bohužel skládání koalic už tak radostně nevypadá. Střídání vlád ve městech a obcích většinou spravedlivě kopíruje to, jak se dosavadní zastupitelstvo činilo. 

Praha zvolí tři nové senátory. Co si finalisté myslí o směřování země?

/INFOGRAFIKA/ Ve třech městských obvodech se dnes ve 14 hodin znovu otevřou volební místnosti. Pražané budou ve druhém kole volit své zástupce pro horní komoru. Čtvrtý senátor již známý je, v Praze 4 v prvním kole zvítězil letošní kandidát na prezidenta Jiří Drahoš, který získal 52,65 procenta.

Starostové a primátoři by se měli volit přímo, reaguje Babiš na Brno

Volební systém do komunálu by se měl změnit. „Potřebujeme přímou volbu starostů a primátorů, protože v Praze by pravděpodobně vyhrál pan Čižinský, v Brně určitě Vokřál, v Ostravě Macura, už mohli být primátoři a vybírali by si svoje týmy,“ říká předseda vlády a hnutí ANO Andrej Babiš v rozhovoru, který vyjde v sobotním vydání Deníku.

Sourozenci i celebrity. Všichni chtějí do komunálu

Zájem o to, co se děje v místě, kde žijete, vaše děti chodí do školy a rodiče k lékaři, je vnímán jako správná věc. Na rozdíl od poslanců nebo ministrů tudíž patří starostové k oblíbeným místním figurám, stejně jako radní a zastupitelé. Proto v komunálu vždy kandidovala spousta známých osobností. 

Budoucí senátoři odmítají referendum o EU. Fischer: Je dobrý sluha, ale zlý pán

/INFOGRAFIKA/ Především jako pojistku demokracie a ochránce Ústavy ČR vnímají horní parlamentní komoru finalisté senátních duelů. 

Pražské ANO se vzepřelo Babišovi. Převezme vládu šéfův manažer Stuchlík?

„Udělat“ Prahu se premiéru Andreji Babišovi v komunálních volbách nepodařilo. Nejdřív sice šéf hnutí ANO vzal prohru na sebe, v rozhovoru pro Deník pak Babiš vyzval vedení pražské organizace k rezignaci. Jenže zastupitelský klub v čele s poslancem Patrikem Nacherem se za předsedu Jana Říčaře i jeho kolegy postavil.

Politici jednají o složení radnic velkých měst. ANO drží trumfy

První povolební aféra je na světě. Do místního dění na Kladně zasáhla centrála TOP 09. Právě její člen Petr Hájek se jako součást uskupení Kladeňáci (KDU-ČSL, TOP 09, STAN) rozhodl vstoupit do koalice ANO, ODS a SPD Tomia Okamury. A právě možné spojenectví s posledně jmenovaným subjektem rozčílil šéfa TOP 09 Jiřího Pospíšila.

Komentář Kateřiny Perknerové: Široká náruč ANO

Volební výhra je jen začátek, který zdaleka neznamená konečnou oslavu. O tom se přesvědčil před dvěma roky Andrej Babiš v krajských volbách, kdy vítězné hnutí ANO obešly ostatní strany a z regionálních vlád ho vyšachovaly. Letos to vypadá jinak.

Drahoš by mohl vést Senát. V případě indispozice Zemana by ho zastoupil

/INFOGRAFIKA/ Senátní volby nepatří k těm, které táhnou nejvíc. Přesto ty letošní byly v mnoha směrech významné. Horní komora je totiž beze sporu tělesem, které je ochráncem ducha ústavy.

Kdo povede Prahu? Místní lídry úspěšných stran a hnutí čekají složitá jednání

Vějíř možností se rozevírá před stranami, které uspěly v komunálních volbách v Praze. Ty sice vyhrála ODS pod vedením Bohuslava Svobody (14 mandátů), ale nikoli o parník, nýbrž o pár desetin procenta. Druzí skončili Piráti (13 mandátů), třetí Čižinského Praha sobě (13 mandátů) a čtvrté Spojené síly pro Prahu Jiřího Pospíšila a Hany Marvanové (13 mandátů). Poslední z úspěšných je ANO s lídrem Petrem Stuchlíkem (12 mandátů).

Volby 2018: Kdo uspěl, kdo propadl, kdo sílí. A proč

/ANALÝZA/ Obce a města jsou skutečnou krví stranického života. Pokud zdravě proudí v partajním těle, mohou centrální lídři počítat s voličskou podporou. Ve víkendovém hlasování tuhle přednost jednoznačně potvrdilo hnutí ANO Andreje Babiše, které vyhrálo, úspěšná byla i ODS a KDU-ČSL. Piráti se nadechli k účasti v komunální politice, v mnoha zastupitelstvech se objeví i politici SPD. Propadla KSČM a debakl utrpěla ČSSD. Co se za těmito holými větami skrývá?

Předseda vlády a hnutí ANO Babiš: Vedení pražské organizace by mělo odstoupit

Premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš je s výsledky komunálních voleb spokojen, i když zklamání z Prahy je velké.

Výsledek v Praze beru na sebe, komentoval volby Andrej Babiš

Premiér Andrej Babiš vyjádřil spokojenost s průběžnými výsledky voleb. “Před čtyřmi roky jsme vyhráli v devíti městech, teď to vypadá na jedenáct, posílíme i v okresech, děkuji všem, kdo nám dali hlasy,” uvedl Babiš.

AKTUALIZOVÁNO

Rozhoduje se o budoucnosti Prahy. Čižinský by se nebránil koalici s ANO a ODS

Letošní nervozita v pražských centrálách politických stran je mnohem větší než před čtyřmi lety. Především ve štábu hnutí ANO v OD Kotva se vznášejí otazníky, zda sázka na byznysmena Petra Stuchlíka a obří reklamní kampaň vyjde.

Petr Pavel: Do politiky nechci, je kontaminovaná

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Armádní generál Petr Pavel je bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR, do letošního června byl šéfem Vojenského výboru NATO, což je druhá nejvyšší pozice v Severoatlantické alianci, a také nositel řady vyznamenání, například americké Záslužné legie, francouzského Řádu čestné legie a Válečného kříže.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT