Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

KATEŘINA PERKNEROVÁ

Kateřina Perknerová

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

EXKLUZIVNĚ

Poche píše spolustraníkům z ČSSD: Migrační kvóty odmítám

Mezi pěticí jmen eventuálních budoucích ministrů, kterou předseda sociální demokracie Jan Hamáček představil před interním referendem členské základně, budí nejvíce emocí europoslanec Miroslav Poche.

AKTUALIZOVÁNO

Novičok sněmovna neprobírala, stopla ji koalice ANO, KSČM a SPD

Na průběh vnitrostranického referenda ČSSD může mít daleko větší vliv to, co se odehrává ve veřejném prostoru, než co je psáno v koaliční smlouvě či programovém prohlášení. Dnešní hlasování o programu sněmovní schůze totiž znovu potvrdilo, že bez ohledu na vládní námluvy hnutí ANO a ČSSD funguje hlasovací mašina ANO, KSČM a SPD.

Místopředseda Nejvyššího soudu Fiala: Svoboda není chytat zloděje, ale nekrást

/ROZHOVOR, VIDEO/ Funguje u nás právo tak, aby měli lidé pocit, že žijí ve společnosti, která usiluje o spravedlnost? Nebo tu máme jen několik tisíc soudců, kteří se drží paragrafů a nehledí na to, zda jejich rozsudky nepřinášejí veřejnosti víc frustrace, než je zdrávo? O složitých cestách práva hovořil Deník s místopředsedou Nejvyššího soudu Romanem Fialou. 

Šéf sociální demokracie Jan Hamáček: Poche by měl být ministrem

/ROZHOVOR/ Sociální demokraté v pondělí začnou hlasovat o vstupu do menšinové vlády podporované komunisty. Předseda strany Jan Hamáček je přesvědčen, že jeho tým vyjednal v koaliční smlouvě dobré podmínky spolupráce a prosadil do vládního prohlášení řadu programových priorit ČSSD. 

AKTUALIZOVÁNO

ČSSD vysílá do vlády "nechtěného" Miroslava Pocheho i Antonína Staňka

Sociální demokraté v pondělí začnou hlasovat o vstupu do menšinové vlády podporované komunisty. Předseda strany Jan Hamáček je přesvědčen, že jeho tým vyjednal v koaliční smlouvě dobré podmínky spolupráce a prosadil do vládního prohlášení řadu programových bodů ČSSD.

Máme moc předpisů, které nikdo nezná, říká místopředseda Nejvyššího soudu Fiala

Když se řekne Nejvyšší soud České republiky, vytanou lidem na mysli kauzy, které se tam právě řeší. Například spor o Peroutkův článek nebo následnou omluvu prezidentské kanceláře za slova Miloše Zemana. O tom, jak tato instituce funguje, Deník hovořil s jejím místopředsedou Romanem Fialou. 

Katastrofální situace. Maturanti matematiku nezvládají

/INFOGRAFIKA/ Středoškoláci už vědí, jak dopadli u písemné části státních maturitních testů. Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání (CERMAT) zaslalo ředitelům výsledky slohových prací a testů z češtiny, matematiky a cizího jazyka v průběhu minulých dní, takže všichni žáci se je dověděli nejpozději ve středu. Celostátní čísla zatím známá nejsou.

Jestli Babiš nepřidá, může se stát premiérem šéf ČEZ Beneš

Miloš Zeman musí pobaveně sledovat, jak se drolí vláda supermanů z ANO ještě předtím, než skončila. Robert Pelikán odchází znechucen, Martin Stropnický odmítá pokračovat v českém „kazisvětě“, takže raději prchá do izraelské idyly, Ťok staví dálnice pomaleji než hlemýžď a Šlechtová povzbuzuje národní hrdost tím, že si fotí svého pudla na hrobu Neznámého vojína.

Pražský policejní ředitel končí. Kvůli Čapímu hnízdu?

Odchod pražského policejního šéfa Miloše Trojánka, o němž jako první informoval server Neovlivni.cz, není překvapivý. Byl to právě Trojánek, kdo se opakovaně a nahlas zastával vyšetřovatele kauzy Čapí hnízdo Pavla Nevtípila. Konec jeho kariéry u pražské policie potvrdil policejní prezident Tomáš Tuhý. Generál Trojánek, který byl vnímán jako muž exministra vnitra Milana Chovance, míří do křesla krajského šéfa na Vysočině.  

Metnar na obranu? Babiš hledá ministry pro svou vládu

/INFOGRAFIKA/ Nekonečné dohady kolem složení příští vlády dostanou pevnější kontury do konce týdne. Zítra pojede předseda sociální demokracie Jan Hamáček za prezidentem Milošem Zemanem do Ostravy, aby s ním probral jméno budoucího ministra zahraničí.

Armádní mise dělí ČSSD a KSČM. Vojáci mají zůstat doma, tvrdí komunisté

Hned dvojím ohněm procházejí stratégové Armády ČR, kteří připravují vojáky na zahraniční mise. Ministryně obrany Karla Šlechtová (za ANO) sice získala na jaře vládní souhlas s posílením českého kontingentu o 275 vojáků, ale sněmovna je vedví. Výbor pro obranu nepřijal k tématu žádné usnesení. 

ANALÝZA Kateřiny Perknerové: Komunisté pozvedli prapor, vláda jistá není

To, co se ještě v pátek v poledne jevilo velmi nadějně a odpoledne realisticky, v sobotu večer získalo nádech marnosti. Poslanecký klub hnutí ANO všemi hlasy (byť se nedostavilo téměř dvacet ze 78 členů) schválil návrh vládního programového prohlášení a koaliční smlouvy s ČSSD.

Kateřina Valachová: V referendu budu hlasovat pro vládu s hnutím ANO

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Místopředsedkyně poslaneckého klubu ČSSD Kateřina Valachová má za sebou dvouletou vládní zkušenost. Ačkoli se někteří sociální demokraté obávají spojenectví s Andrejem Babišem jako čert kříže, exministryně školství se ho nebojí.

INFOGRAFIKA: Program Babiše a Hamáčka? Z Česka by mohl být ráj na zemi

Programové prohlášení obsahuje šest priorit. V koaliční smlouvě chybějí pojistky pro sociální demokracii. Když dohoda padne, budou předčasné volby.

AKTUALIZOVÁNO

Kateřina Valachová: Foldynovi rozumím, ale jako místopředseda ČSSD se měl mírnit

/VIDEO/ Místopředsedkyně poslaneckého klubu ČSSD a exministryně školství Kateřina Valachová podporuje vládní spolupráci s hnutím ANO. Tvrdí, že není důvod se Andreje Babiše bát. „Jako jedni z mála můžeme zkušenosti ze společného vládnutí využít na nový start. To, že musí jít o nový začátek a novou dohodu, je jasné. Musí být založeny na partnerství, respektu a důvěře,“ říká v rozhovoru, který vyjde v zítřejším Deníku. 

ANALÝZA: Rodí se silná vláda. Nebo také slepenec na odpis

Na vánočním setkání vedení sněmovny s novináři jsem si s předsedou dolní komory Radkem Vondráčkem (ANO), místopředsedy Janem Hamáčkem (ČSSD) a Vojtěchem Filipem (KSČM) připíjela na nový rok slovy, že přeji jejich budoucí koalici hodně úspěchů. Netvářili se tehdy příliš souhlasně.

Václav Větvička: Když přírodě nepomůžete, možná vznikne prales. Anebo pračlověk

/ROZHOVOR/ Když s ním rozmlouváte při procházce parkem, máte pocit, že mládnete. Automaticky vás nakazí svou vitalitou, rozhledem, citem pro krásno. Botanik Václav Větvička letos oslavil 80. narozeniny a v plné síle se věnuje tomu, co opravdu miluje – stromům, květinám, umění a lidem, jimž o tom všem na zámku Štiřín vypráví. 

Komentář Kateřiny Perknerové: Co odhalily(i) letošní přijímačky

Tento komentář píšu, vědoma si střetu zájmů maturantčiny matky a redaktorky. Mohla bych napsat i znajíc. Nebo připouštějíc. Přechodníky mě baví, ale s nimi bych se moc neblýskla, protože autoři testů pro přijímací zkoušky na střední školy a maturity dávají přednost jiným chuťovkám. Kořenům slov a počtům hlásek v nich obsažených. Nebo odhalením anafory a epizeuxí.

Glosa Kateřiny Perknerové: Zemanův novičok

Máme prezidenta, na kterého můžeme být hrdí. Říká neohroženě pravdu, i když se to nehodí do krámu Borise Johnsona, Evropské unie, Donalda Trumpa a Miroslava Kalouska.

Ze školek do dětských skupin. To je plán pro dvouleté

Vláda se musí připravit na období po roce 2020, kdy skončí financování dětských skupin z evropských peněz a mateřské školy se menším ratolestem plošně neotevřou.

EXKLUZIVNĚ

Ministr školství Robert Plaga: Povinná maturita z matematiky není řešení

/ROZHOVOR/ Vláda s důvěrou a křeslo ministra školství pro Roberta Plagu bude kromě jiného znamenat, že se znovu otevře debata o povinné maturitě z matematiky. Podle šéfa resortu minulá vláda rozhodla neuváženě, když tuto zkoušku zavedla jako plošnou téměř pro všechny typy středních škol.

Hejtman Bernard: Nechci zpívat se soudruhy Internacionálu a nepůjdu na Východ

/ROZHOVOR/ Plzeňský krajský úřad působí na první pohled přívětivě, prosvětleně a vstřícně. Tak vypadá i hejtman Josef Bernard, netradiční politik a netradiční sociální demokrat.

Komentář Kateřiny Perknerové: O tom, co by politici říkali, kdyby mohli

Končící týden přinesl hodně vášnivých a kategorických prohlášení, ale výsledky o podobě budoucí vlády žádné.

VÍME PRVNÍ

Šok pro děti a rodiče, výsledky přijímaček neplatí

Těsně před začátkem prodlouženého víkendu se na osmiletých gymnáziích spustil poprask. Vpodvečer ředitelé dostali dopis od šéfa Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (CERMAT) Jiřího Zíky, v němž anuluje výsledky testů z českého jazyka pro uchazeče o osmiletý obor.

Vláda podporovaná komunisty? Hanba by mě fackovala, říká Bernard

Dohadovaná koalice mezi hnutím ANO a ČSSD má v řadách sociálních demokratů mnoho odpůrců. Hlasitě svůj nesouhlas vyjádřili například senátoři zvolení za ČSSD. Vadí jim trestně stíhaný premiér Andrej Babiš i to, že by jejich strana hrála ve vládě a možná i ve sněmovně druhé housle. Plzeňský hejtman Josef Bernard si toto spojenectví ovšem nepřeje z jiného důvodu.

Senátoři ČSSD bourají dohodu s ANO. Další podmínky Babiš zřejmě nepřijme

/ANALÝZA/ Sňatek z rozumu mezi hnutím ANO a ČSSD se asi konat nebude. Mezi sociálními demokraty sílí nechuť k dohodě o vládě, kterou by vedl trestně stíhaný premiér. Včera se k tomu velmi hlasitě vyjádřil senátní klub ČSSD. Předseda Senátu Milan Štěch vyjádřil naději, že vedení strany své rozhodnutí o vyjednávání vlády ještě přehodnotí.

Hledají se místa pro ministry. Souvisí s tím kontrola Na Homolce?

Koaliční vláda s důvěrou znamená konec mnoha ministrů. V současné Babišově sestavě se to týká pěti lidí, jež by měli nahradit zástupci ČSSD. Premiér se včera nechal slyšet, že tento problém chce „určitě řešit“, neboť si dotyčných váží a pokládá je za odborníky. Podle něj by měli zůstat ve státní správě a pomáhat s nastartovanými projekty. Jinými slovy, už nyní přemýšlí nad tím, kam s nimi.

Pohledem Kateřiny Perknerové: Šachy s Okamurou

Deník se čas od času ptá významných regionálních osobností, co si myslí o závažných společenských otázkách. Například, jak podle nich dopadnou prezidentské volby, kdo by měl být premiérem, která témata rozhodnou volby atd. Několikaměsíční zkušenost ukazuje, že krajské elity většinou situaci vnímají velmi citlivě a téměř stoprocentně se trefují do budoucího vývoje.

Komunisté míří k podpoře vlády, jejich předsedou zůstává Filip

V těsném hlasování a ve druhém kole obhájil funkci šéfa KSČM Vojtěch Filip. Prezident Zeman za svoji přítomnost na sjezdu sklidil kritiku.

Glosa Kateřiny Perknerové: Babišův den

V pátek bylo jasno. Slunečný den zažil i premiér v demisi Andrej Babiš, který už brzy může přijít o tento nepříjemný přídomek. Vláda složená z ministrů za ANO a ČSSD by totiž záhy mohla získat důvěru. Mírný optimismus vychází z toho, že nabídka, kterou po krachu první fáze rozhovorů tentokrát Andrej Babiš učinil, je velkorysá a důstojná, jak uvedl šéf ČSSD Jan Hamáček.

AKTUALIZOVÁNO

ČSSD bude jednat s ANO o vládě, Babišova nabídka ji uspokojila

Kromě pěti resortů předseda ČSSD Jan Hamáček trvá na dalších ústupcích. Nakonec rozhodnou všichni členové strany.  

Za vědomě zfalšovaný důkaz budou až dva roky vězení

Skupina ochránců zvířat řeší v těchto dnech kauzu údajných falešných očkovacích průkazů vystavených na útulkovou kočku. Pokud by se nová majitelka zvířete chtěla bránit a věc řešit soudně, musela by se domáhat nápravy v civilním řízení. Kdyby se prokázalo, že doklady jsou zfalšované, pachateli by nehrozila trestní újma.  

Nejednáme s oligarchou, ale s vítězem voleb, říká předseda KSČM Filip

/ROZHOVOR/ Vojtěch Filip (63) šéfuje komunistům třináct let a svůj mandát chce obhájit, navzdory nejhoršímu volebnímu výsledku KSČM. Její poslanecký klub má pouhých patnáct členů, ale díky povolební konstelaci velký vliv. Filip je místopředsedou sněmovny, komunisté vedou rozpočtový a mandátový a imunitní výbor. 

Glosa Kateřiny Perknerové: Hanebnost

Vláda vládne a opozice ji kontroluje. Zlaté pravidlo demokracie dostává v Česku na frak od říjnových voleb. Zatím totiž není jasné, kdo sestaví funkční kabinet. Až na jednoho. Přes různé úsměvné pokusy je totiž nabíledni, že dominantní složkou exekutivy bude hnutí ANO a jeho lídr Andrej Babiš.

Předseda KSČM Vojtěch Filip: Chceme mít vliv na obsazení vnitra

Předseda KSČM Vojtěch Filip pro Deník uvedl, že při vzniku vlády ANO a ČSSD chtějí mít komunisté vliv na obsazení ministerstva vnitra. „KSČM navrhuje, aby o ministerstvu vnitra rozhodovaly všechny tři politické strany, které se budou podílet na podpoře vlády s důvěrou. U resortů, kde je zřejmý konflikt zájmů, chceme, aby nešlo čistě o nominace hnutí ANO nebo ČSSD, ale aby prošla třístranným jednáním,“ uvedl Filip v rozhovoru, který vyjde v Deníku zítra.

Kateřina Konečná z KSČM: Pokud není plán B, odchod z EU by byl šílený hazard

Rodačka z Nového Jičína Kateřina Konečná se v roce 2002 stala nejmladší poslankyní české sněmovny. Nyní je 37letá politička KSČM výraznou tváří levicové frakce v Evropském parlamentu, kam byla zvolena před čtyřmi lety. Odbornice na veřejnou správu a životní prostředí se v sobotu bude ucházet na sjezdu v Nymburku o post předsedkyně KSČM.

Hromadné žaloby v Česku? Odškodné může přijít i bez účasti poškozeného

V českém právním pořádku zatím chybí, ale mohl se do něj během roku dostat. Řeč je o institutu hromadné žaloby, který má chránit velké skupiny lidí poškozených stejným způsobem. V minulosti šlo třeba o majitele činžovních domů před deregulací nájemného. 

Babišův návrat k ČSSD. Trik, nebo vážný zájem?

/INFOGRAFIKA/ Návrat k jednacímu stolu, k němuž Andreje Babiše donutilo širší vedení hnutí ANO, vyvolává mnohé otázky. Ty si kladou především sociální demokraté, neboť musejí rozklíčovat, zda to Babiš myslí vážně, či jenom hledá zdůvodnění pro vládní trojnožku ANO, KSČM a SPD. Při večerní schůzce tak kromě logického dotazu, zda při setrvání v premiérském křesle nabídne ČSSD ministerstva vnitra a spravedlnosti, musely zaznít i další.

Komentář Kateřiny Perknerové: Okamura ostrouhal, Filip je na koni

Ve čtvrtek odpoledne při odchodu z Lán rozdával šéf SPD Tomio Okamura sebevědomé úsměvy a přednášel seznam nežádoucích ministrů v příští vládě hnutí ANO, kterou bude společně s komunisty podporovat. Ujišťoval, že prezident republiky je právě takovému řešení nakloněn.

ČSSD zbrojí na jednání s ANO. O víkendu se rozběhne další kolo jednání o vládě

Po verdiktu vrcholných orgánů hnutí ANO vrátit se k jednání se sociálními demokraty se Andrej Babiš, Richard Brabec a Jaroslav Faltýnek ocitli v bodě nula. Možná v minusu, protože jejich pozice je o něco horší než před týdnem. Představitelům ČSSD narostlo sebevědomí, když pochopili, že někdy se může vyplatit říct ne. 

AKTUALIZOVÁNO

Hnutí ANO řeší dilema kvůli spolupráci s SPD

Premiér v demisi a šéf hnutí ANO Andrej Babiš si je vědom, že prodlužování vládnutí bez důvěry sněmovny škodí jemu i zemi. Projevuje se to například v otázce zvýšení počtu vojáků v zahraničních misích. Ministryně obrany Karla Šlechtová chce ještě letos posílit české kontingenty o 275 lidí. K tomu potřebuje hlasy tří pětin poslanců.

Školky mají šanci zbavit se povinnosti přijímat dvouleté děti

/ANKETA/ Má stát garantovat místa pro dvouleté děti v mateřských školách? Tato otázka rozděluje nejen veřejnost, ale také poslance. Ti z pravé části politického spektra včera ve sněmovně hájili nejen právo rodičů rozhodnout, kdy dítě svěří do externí péče, ale také ředitelů mateřských škol je přijmout jen tehdy, mají-li pro to podmínky.

Primátorka Krnáčová v Praze končí, Babiš ji nechce

Symbolicky v den, kdy tunel Blanka běžel v nouzovém režimu a pražská doprava byla opět na pokraji kolapsu, primátorka Adriana Krnáčová (ANO) sdělila, že na podzim nebude usilovat o primátorský řetěz. „Rozhodla jsem se, že dál už pokračovat nebudu,“ uvedla Krnáčová v MF Dnes. 

Kolaps vyjednávání s ČSSD? Pozicí Andreje Babiše v hnutí ANO nijak neotřásl

Všechny parlamentní strany vyhlížely s napětím včerejší večerní schůzku prezidenta Miloše Zemana s Andrejem Babišem. Před ní se nechal premiér v demisi slyšet, že pokud by Zeman pověřil sestavením vlády jiného představitele ANO, bude to akceptovat. Sám to ale nepředpokládal.

Konec domluv s ANO. ČSSD jedná v souzvuku s prezidentem

Po víkendovém sjezdu ČSSD se Andrej Babiš dostal do úzkých. Sociální demokraté schválili rozhodnutí svého vedení ukončit rozhovory o koaliční vládě s ANO.

Zimola: S ANO bychom už jednali jen o vládě bez Babiše

Nabídkou, která se neodmítá, by byla pouze koaliční vláda hnutí ANO a ČSSD bez Andreje Babiše. Tuto posjezdovou strategii sociální demokracie prozradil v Otázkách Václava Moravce její statutární místopředseda Jiří Zimola.

Komentář Kateřiny Perknerové: ČSSD má být na co hrdá. Ví to?

Píší se roky 1920 až 1938. Sociální demokracie je jedním z pilířů demokratického státu, má pevné voličské jádro a blízko k prezidentovi republiky. Její předseda pravidelně zasedá ve vládě, byl i premiérem. V té první měla tři klíčová ministerstva spravedlnosti, školství a sociální péče.

Osud vlády mají v rukou Babiš a Zeman

Ačkoliv dohoda o programu byla téměř kompletní, ve čtvrtek večer vše zkrachovalo na rozdělení resortů. Po ukončení jednání se nyní ANO a ČSSD obviňují z neúspěchu rozhovorů.

Andrej Babiš: Argumentům o ministerstvu vnitra nerozumím

/FOTOGALERIE, VIDEO/ Premiér v demisi Andrej Babiš by se rád stal premiérem s důvěrou sněmovny. Nejvíc by se mu líbila jednobarevná menšinová vláda, ale vzhledem k povolební situaci ji mít nemůže. Po týdenní dovolené se sešel na klíčovém jednání se šéfy ČSSD, aby jim nabídl pět křesel: spravedlnost, zahraničí, obranu (práce a sociální věci), školství (zemědělství) a kulturu. Požadované vnitro ani finance v jeho seznamu nejsou.

Andrej Babiš: Předčasné volby nevyjednávám, ale jsou možné

/VIDEO/ Hnutí ANO stojí před rozhodnutím, jak dál naloží se svou parlamentní převahou, která mu však nezaručuje vládnutí s důvěrou. Rozhovory s ČSSD zkrachovala kvůli personálnímu obsazení ministerstev. Andrej Babiš nabídl Janu Hamáčkovi spravedlnost, obranu, zahraničí, školství a kulturu. Proč to nestačilo, se dočtete už v sobotním rozhovoru Deníku s premiérem v demisi Andrejem Babišem.

  • 1
  • 2

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT