Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

KATEŘINA PERKNEROVÁ

Kateřina Perknerová

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Andrej Babiš: Trump mluví podobně jako já, mně to vyhovuje

/ROZHOVOR/ Po 264 dnech od loňských voleb do Poslanecké sněmovny se Česká republika dočkala menšinové vlády s důvěrou. Tvoří ji hnutí ANO a ČSSD s podporou komunistů.  Svoji misi nezačala zrovna ideálně, kvůli plagiátorství ji museli pár dní po jmenování opustit dva ministři, post šéfa diplomacie provizorně zastává šéf vnitra Jan Hamáček. 

Experti Social Watch: Největší riziko jsou pro Čechy exekuce a byty

Soudržná a materiálně zabezpečená společnost je zárukou stability. Naopak lidé, kteří si neumějí sami pomoci, ať už z dluhové pasti, nebo v bytové krizi, jsou zdrojem napětí. Právě jim ale musí politici naslouchat a nabízet jim řešení.

Andrej Babiš: Zahraniční evropskou agendu řídím já

Vadí někomu, že Česko nemá plnohodnotného ministra zahraničí? Možná opozici, určitě ČSSD a zřejmě i některým skupinám obyvatelstva. Existuje ale člověk, který v tom žádný problém nevidí.

Babiš v obklíčení. Manželem nové ministryně je jeho tajemník pro EU Chmelař

Kdo je energická žena s elitním vzděláním, která vystřídá ministra práce a sociálních věcí Petra Krčála? Jana Maláčová (ČSSD) je absolventkou zahraničních vysokých škol a aktivní členkou Oranžového klubu sociálnědemokratických žen. Právě tento fakt nedávno zavdal příčinu obavám, že o svůj post šéfky odboru rodinné politiky na ministerstvu práce a sociálních věcí přijde.   

Komentář Kateřiny Perknerové: Personální úhor

Najít v České republice patnáct lidí, kteří by neopisovali, nebyli zapleteni v klientelistických sítích, nestíhala je policie a nedej bože ještě měli nějaký ucelený politický názor, je evidentně nadlidský úkol.

AKTUALIZOVÁNO

Kauza diplomek otřásá vládou. Ministr Krčál rezignoval, střídá ho Maláčová

Babišova vláda přijde o dalšího člena. Na post ministra práce a sociálních věcí dnes rezignoval Petr Krčál. Nahradit ho má vedoucí odboru rodinné politiky a politiky stárnutí na MPSV Jana Maláčová (ČSSD), jež je manželkou Aleše Chmelaře, státního tajemníka pro Evropskou unii.

Exministr zahraničí Vondra: Trump bere vážně jen silné lídry

První bilaterální setkání prezidentů USA Donalda Trumpa a Ruska Vladimira Putina sledoval celý svět. Vztahy obou velmocí jsou několik let na bodu mrazu, USA řeší ruské vměšování do prezidentských voleb, Trump i Putin se ale v mnoha ohledech potřebují a jako jaderné mocnosti k sobě musejí hledat cestu. Každý vstřícný krok navíc oba státníci mohou vydávat za svůj osobní úspěch.

Klaus junior nabídl prezidentskou vizi. ČSSD uvažuje o Středulovi

Nová volební kampaň začíná ve chvíli, kdy volby skončily. Osvědčená politologická poučka ovšem jako by v případě prezidentského klání neplatila. Po prvním triumfu Miloše Zemana zůstaly politické strany jako zkoprnělé a zdálo se, že se předem smířily s jeho desetiletým mandátem.

Václav Klaus: České národní zájmy nehájí Fiala, Filip ani Zeman

/ROZHOVOR, VIDEO/ Václavu Klausovi, který společně s Václavem Havlem a Milošem Zemanem  formoval charakter České republiky, lze zajisté vyčítat mnohé. Nelze mu ale upřít, že jeho činy, rozhodnutí a politické kroky vycházely z pevného ideového názoru, který lze asi nejlépe popsat jako pravicový bez přívlastků. 

Pohledem Kateřiny Perknerové: Majitel

Pamatujete si, jak se urodila minulá kandidátka na pražskou primátorku? Andrej Babiš hledal, až našel Jana Kasla. Po jeho odstoupení po sporu s Radmilou Kleslovou to měla být podnikatelka Martina Schopperová, až nakonec vytáhl z klobouku protikorupční, ale jinak nezkušenou Adrianu Krnáčovou. No, nevyšlo to. 

Komentář Deníku: Už to začalo. Levicová vláda jde doprava

Úmorné celodenní projednávání programového vládního prohlášení se po třech dnech jeví v úplně jiném světle, než bylo to noční ve sněmovním sále. Tam to vypadalo tak, že miliardář Babiš ruku v ruce se zcela otupělou ČSSD a bezskrupulózním prezidentem pustili k moci zločinné komunisty, kteří zítra či maximálně pozítří začnou znárodňovat fabriky a vystupovat z NATO.

Přichází první vládní trable. Jmenují se Chovanec, Ondráček a Ťok

/ANALÝZA/ Radost vládních poslanců ze získání důvěry pro Babišovu a Hamáčkovu vládu ještě nestačila vyprchat, ale už se k tomu pomalu schyluje. Během hlasování koalice ANO a ČSSD s podporou KSČM přišla o dva hlasy.

Pravice natlačila Babiše do náruče ČSSD a KSČM, říká Václav Klaus

Bývalý premiér a prezident Václav Klaus soudí, že politici musejí hrát s kartami, které jim rozdá volič a vytěžit z toho maximum. Podle něj to byl případ opoziční smlouvy, kterou podepsal s Milošem Zemanem, ale obdobnou výzvu vidí i v partii, která se rozehrála po loňských říjnových volbách a nyní skončila vyslovením důvěry vládě ANO a ČSSD podporované komunisty.  

Pohledem Kateřiny Perknerové: Ufňukaná opozice

Je těžké odhadovat, jak dopadne druhá Babišova vláda. Suverénní premiér se může změnit v hromádku neštěstí v okamžiku, kdy ekonomika přestane šlapat. Pak by se menšinový kabinet zřejmě rozpadl, neboť ministr práce a sociálních věcí z ČSSD by důchody a mzdy krátit odmítl, zatímco ministryně financí za ANO by trvala na opaku.

Hlasování o důvěře předcházely hádky o komunisty

/INFOGRAFIKA/ Sněmovna měla včera na programu jediný bod, a to hlasování o důvěře vládě Andreje Babiše. Těsně před zahájením schůze premiér uvedl do funkce ministra spravedlnosti Jana Kněžínka, o jehož angažmá ještě v pondělí ráno neměli ostatní členové kabinetu ani tušení.  

ČSSD: Vládneme bez žen. České politice se nedaří vytahovat přitažlivé tváře

/INFOGRAFIKA, ANKETA/ Problém ČSSD má nejen jméno Poche, ale také ženy na ministerských postech. Těch si Jan Hamáček vybojoval pět, reálně obsadil čtyři, ale do žádného z nich nenavrhl ženu. 

Pohledem Kateřiny Perknerové: Nejsou lidi

Personální úhor nutí šéfy nemocnic zvyšovat platy i pobídky. Když se v nehostinné oblasti lékař upíše na tři roky, dostane až 400 tisíc korun jako bonus. O něco menší lákadla nabízejí hypermarkety či fabriky. Nedostatek pracovních sil se promítá i do politiky.

ANALÝZA: Osudné diplomky. Malá na ministerstvu končí

Ministryně spravedlnosti Taťána Malá (ANO) složí funkci. Osudnou se jí stala kauza údajného plagiátorství diplomové práce.

Václav Klaus: Dnešní beznaděj mohla vyřešit opoziční smlouva

Je tomu na den dvacet let, kdy tehdejší předsedové ČSSD Miloš Zeman a ODS Václav Klaus podepsali tzv. opoziční smlouvu, celým názvem Smlouvu o vytvoření stabilního politického prostředí v České republice. 

Politolog Lukáš Valeš: ČSSD bude ve vládě plnit funkci užitečného idiota

/ROZHOVOR/ Jaká bude vláda ANO a ČSSD s podporou  KSČM, která právě vzniká? Kdo z tohoto svazku vyjde posílen, kdo oslaben a pro koho to bude umíráček? O tom Deník hovořil s docentem Lukášem Valešem z Katedry veřejné správy Právnické fakulty Západočeské univerzity v Plzni.

Piráti mají jasno: S hnutím ANO kupčit nebudeme

Druhý muž ANO Jaroslav Faltýnek Pirátům vyčetl, že se nechovají normálně, a proto ve sněmovně nic neprosadí.

Druhá Babišova vláda je po víkendu jistá. KSČM ji nakonec podpoří

V sobotu padla poslední překážka pro vznik druhé vlády Andreje Babiše. Koaliční menšinový kabinet ANO a ČSSD podpoří komunisté. Rozhodl o tom jejich ústřední výbor. Nová sestava se bude opírat o 108 poslaneckých hlasů. Dohodu o toleranci podepíší Andrej Babiš a Vojtěch Filip. 

Drahoš se v Senátu zaměří na exekuce či bydlení. Chci lidi spojovat, říká

Při aktuální dominanci Miloše Zemana se zdá, že v prezidentské volbě snad ani neměl žádné soupeře. Přesto jeho finálový vyzyvatel Jiří Drahoš získal 2,7 milionu hlasů, jen o 152 tisíc méně než Zeman. „Podporu mezi lidmi cítím stále a hodlám ji využít,“ řekl Drahoš na nedávném setkání s novináři. 

Pohledem Kateřiny Perknerové: Na vítězné vlně

Vznikající vláda ANO a ČSSD s podporou komunistů budí značné emoce. Tedy na politické scéně, neboť obyvatelstvu je to srdečně jedno. Což je pro opozici nejhorší zpráva. Lidé, kterým rostou platy, těší se do Chorvatska a jejichž děti se hladce dostávají na vysoké školy, na apely k občanskému neklidu neslyší. 

Na post velvyslance ve Francii míří Fleischmann. Drulák pravděpodobně skončí

Při setkání Andreje Babiše s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem se po boku českého premiéra objevoval velvyslanec Petr Drulák. Přitom to byl právě Babiš v roli ministra financí, který jeho jmenování za Sobotkovy vlády nepřál. 

Streetwork? Cílem je, aby se to špatné nestalo

Parta mladíků. Alkoholové výpary. Sídliště. Stmívá se. V okolí ani živá duše. Kdybyste šli kolem, raději byste se jim obloukem vyhnuli. Streetworkeři neboli terénní pracovníci udělají pravý opak.

Školství čekají velké změny, peněz je na ně dost. Vzroste i kvalita výuky?

/INFOGRAFIKA/ Bylo by velmi zajímavé slyšet, co uslyší děti od svých rodičů, až jim dnes ukážou svoje vysvědčení. Pochválí je za pěkné známky, nebo se zeptají, co všechno se za uplynulý školní rok naučily, jaké knížky přečetly, kolik projektů zpracovaly?   

Zeman má Babiše, Babiš vládu a ČSSD oči pro pláč

/ANALÝZA/ Česko má novou vládu, což podle jejího prvního vicepremiéra a ministra vnitřních i zahraničních věcí Jana Hamáčka (ČSSD) znamená konec éry nestability.

Národní divadlo zakončí sezonu operou Nabucco v režii Josého Cury

Operní lahůdku si přichystalo Národní divadlo na závěr sezóny v podobě premiéry Verdiho opery Nabucco. Představení nabídne tento čtvrtek a pátek v prostorách Hudebního divadla Karlín, kde soubor Státní opery z důvodu probíhající rekonstrukce našlo přechodný domov. Režie, tvorby scény a světelného designu se ujal světoznámý tenorista José Cura.

Hamáček jako dočasný šéf diplomacie? Bez Babišova návrhu nikoli

Ministerští aspiranti se včera střídali v Lánech jako apoštolové na pražském orloji, ale o definitivní podobě vlády stále jasno není. Zatímco nováčci Taťána Malá (ministerstvo spravedlnosti, ANO), Marta Nováková (ministerstvo průmyslu a obchodu, za ANO), Petr Krčál (ministerstvo práce a sociálních věcí, ČSSD) a Antonín Staněk (ministerstvo kultury, ČSSD) u hlavy státu nevzbuzují námitky, Miroslav Poche (ČSSD) na postu šéfdiplomata je pro hlavu státu stále nepřijatelný.  

Vojtěch Filip: Vládu budeme tolerovat, protože předloží naše návrhy

/ROZHOVOR/ Místopředseda Poslanecké sněmovny a šéf KSČM Vojtěch Filip je mužem, od jehož postoje se odvíjí budoucí podoba české vlády. Pokud se komunisté rozhodnou nepodpořit menšinový kabinet ANO a ČSSD, premiér Andrej Babiš si o vládnutí s důvěrou může nechat jen zdát. Jsou to právě oni, kdo řekl, že budou-li sociální demokraté trvat na Miroslavu Pochem jako ministrovi zahraničí, Babišův tým tolerovat nebudou.

Komentář Kateřiny Perknerové: ČSSD hraje o důstojné přežití

Europoslanec Miroslav Poche se včera odpoledne vydal do Lán, kde ho přijal prezident Miloš Zeman. Výstup ze schůzky nekomentoval, ale všichni si živě dovedeme představit, jak to zhruba probíhalo. Poche se snažil vysvětlit, že si opravdu nepřeje, aby se v Česku usídlily tisíce nelegálních migrantů a že kromě své maminky nejvíc na světě uznává izraelského premiéra Netanjahua. 

Kdo čte, uspěje. Rodiče vliv knih ale podceňují

/VÝBĚR DOPORUČENÉ LITERATURY/ Dítě pod lampičkou začtené do románu, pohádky nebo literatury faktu je snem každého češtináře. Rodičovská přání se s nimi ale kupodivu nekryjí. Podle čerstvého průzkumu, který si Národní knihovna ČR zadala u společnosti Nielsen Admosphere, si 39 procent rodičů myslí, že význam přínosu čtení knížek se v dnešní době přeceňuje. Možná proto čtení knih v posledních letech vypadlo ze souboru nejoblíbenějších dětských činností. 

AKTUALIZOVÁNO

Malá na spravedlnost, Nováková průmysl. Babiš prozradil adepty na ministry

/INFOGRAFIKA/ Zatímco jména nominantů ČSSD na ministerské posty jsou známá už měsíc, svoje favority představil designovaný premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš teprve dnes. Ministryní spravedlnosti by se měla stát Taťána Malá, na průmysl je nominovaná prezidentka Svazu obchodu a cestovního ruchu Marta Nováková. Na obraně skončí Karla Šlechtová, kterou vystřídá současný ministr vnitra v demisi Lubomír Metnar.

Vládní tajenku rozluští prezident Zeman, smát se bude Filip

/ANALÝZA/ Momentální nejsilnější hráč na politické scéně, prezident Miloš Zeman, dnes přijme adepta na ministra zahraničí Miroslava Pocheho, jehož nominovala ČSSD. Pravděpodobně mu sdělí, že ho do Černínského paláce neinstaluje. Jak už totiž prohlásil, „partie se zásadně nedohrává remízou“. 

Od července získají nárok na právní pomoc advokátů i nemajetní

Soud jim nepřidělil advokáta a na vlastního právníka neměli peníze. Až do konce června byli tito lidé odkázáni na bezplatnou pomoc regionálních právních poraden. Nyní se jejich postavení zásadně změní, neboť 1. července začne platit novela zákona o advokacii, podle níž se rozšiřuje státem hrazená právní pomoc osobám, které si nemohou z finančních důvodů dovolit vlastního advokáta.  

Hamáček si pozval Zimolu na kobereček. Na nominaci Pocheho trvá

Úmorné handrkování o druhé Babišově vládě se momentálně zaseklo na jménu Miroslava Pocheho, jehož jako kandidáta ČSSD na ministra zahraničí odmítají prezident Miloš Zeman, premiér Andrej Babiš a šéf komunistů Vojtěch Filip. Každý z jiných důvodů. Zeman nemůže Pochemu odpustit, že v prezidentské volbě vyjádřil podporu Jiřímu Drahošovi, Babiš se nechce pouštět do sporu s hlavou státu a Filip plní přání svého hradního spojence.  

Babiš vládu s důvěrou nepotřebuje. Všechny důležité posty už obsadil

Pokud vznikne vláda ANO a ČSSD, sociálním demokratům nezbyde nic jiného, než se soustředit na plnění programových bodů. Všechny důležité personální kóty už totiž obsadil nepřítel, což je synonymum pro koaličního partnera.

Vladimír Špidla: Zemana jsem považoval za nevhodného kandidáta na prezidenta

/ROZHOVOR/ Když byl Vladimír Špidla premiérem, poskytoval rozhovory kolem sedmé hodiny ranní. Teď je šéfem think tanku Masarykova demokratická akademie a sešli jsme se v deset hodin dopoledne. Jinak se ale na něm nezměnilo téměř nic. 

Místo seznamu ministrů spor o Pocheho. Babiš: Není to žádná novinka

Ještě v pátek se zdálo, že je po sedmi měsících od voleb konečně hotovo. Sociální demokraté se v referendu přesvědčivou většinou rozhodli pro vstup do menšinové vlády s podporou komunistů. O jménech v tomto díle seriálu o kabinetu s důvěrou nepadlo ani slovo, byť je pod tlakem členů předsednictva ČSSD Jan Hamáček musel sdělit ještě před hlasováním. A když to udělal, bylo jasné, že jedno z nich čelně narazí u prezidenta republiky.

Expremiér Vladimír Špidla: Prezidentem měl být Otakar Motejl. Zeman to zhatil

/FOTOGALERIE, VIDEO/ Když byl Vladimír Špidla premiérem, poskytoval rozhovory kolem sedmé hodiny ranní. Teď je šéfem think tanku Masarykova demokratická akademie a sešli jsme se v deset hodin dopoledne. Jinak se ale na něm nezměnilo téměř nic. 

Prezidentem měl být místo Zemana Otakar Motejl, říká expremiér Špidla

/VIDEO/ Aktivní politici častokrát mlží, zamlčují fakta nebo je ohýbají k obrazu svému. Lidé, kteří z funkcionářského kolotoče vystoupili, nemají důvod neříkat pravdu. V seriálu Deníku Expremiéři tak bývalí vrcholní představitelé českého státu poodhalují skutečnou tvář dějů minulých.

Dita Charanzová: Podpora komunistů Bruselu nevadí, Okamura ano

/ROZHOVOR/ Její jméno mnoha lidem v České republice nic neříká. V Bruselu a Štrasburku je přitom jednou z politických hvězd, byla zařazena mezi 41 nejvlivnějších europoslanců a dvacítku žen, jež hýbou Bruselem. Dita Charanzová kandidovala do Evropského parlamentu před čtyřmi roky za hnutí ANO a nebýt dvou malých dcer, pravděpodobně by se stala ministryní zahraničí.

Dita Charanzová: Podpora komunistů Bruselu nevadí, Okamura ano

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Její jméno mnoha lidem v České republice nic neříká. V Bruselu a Štrasburku je přitom jednou z politických hvězd, byla zařazena mezi 41 nejvlivnějších europoslanců a dvacítku žen, jež hýbou Bruselem. Dita Charanzová kandidovala do Evropského parlamentu před čtyřmi roky za hnutí ANO a nebýt dvou malých dcer, pravděpodobně by se stala ministryní zahraničí.

Pohledem Kateřiny Perknerové: Kupředu levá

Premiér Andrej Babiš neustále zdůrazňuje, že chtěl vládnout s ODS, protože s ní má nejvíc společných programových bodů. Fialova strana však podle něj vehementně odmítala jakoukoli spolupráci.

Radmila Kleslová se vrací na kandidátku. Má Babišovu podporu

Andrej Babiš jí neřekl jinak než Doktorka. Radmila Kleslová, tehdy členka ČSSD a zdatná lobbistka a advokátka, byla jeho blízkou spolupracovnicí už v době, kdy budoval své impérium Agrofert. Když vstoupil do politiky, Kleslová ho následovala a dotáhla to až na místopředsedkyni hnutí ANO, šéfku jeho pražské organizace a starostku Prahy 10.

Expremiér Jan Stráský: Základní cesta byla uhájit něco pro Čechy

Byl posledním federálním premiérem Československa, ale také ministrem zdravotnictví a dopravy v české vládě. Dlouho před listopadovou revolucí se znal s Milošem Zemanem a Václavem Klausem, s nímž sdílel ve Státní bance československé jednu kancelář. Když opustil svět politiky, věnoval se šumavským lesům a brázdil české hory jako šéf Klubu českých turistů. Poslední rok a půl Jan Stráský (78) už chodí jen s námahou, po mozkové mrtvici je částečně ochrnutý, žije v Prachaticích. 

ANALÝZA: Svět je jinde. České školství to tuší jen málo

V posledních dnech prožívá česká veřejnost klasickou pomaturitní kocovinu. Dvouměsíční martyrium skončilo a rozjelo se další kolo debat o tom, že zkouška dospělosti by měla vypadat úplně jinak, než je tomu dnes.

Senátní test: Všichni proti ANO. Kdo se chce dostat do horní komory?

Loňské volby určily, že dominantním subjektem české politické scény je hnutí ANO. Bez něj není možné sestavit funkční kabinet ani přijímat ústavní  zákony. Platí to ovšem i naopak. Andrej Babiš má 78 poslanců, kteří mohou prosadit či zablokovat leccos, ale k proměně systému to nestačí.

Jan Stráský: Chtěli jsme, aby se k majetku dostali Češi

Byl posledním federálním premiérem Československa, ale také ministrem zdravotnictví a dopravy v české vládě. Dlouho před listopadovou revolucí se znal s Milošem Zemanem a Václavem Klausem, s nímž sdílel ve Státní bance československé jednu kancelář. Když opustil svět politiky, věnoval se šumavským lesům a brázdil české hory jako šéf Klubu českých turistů. Poslední rok a půl Jan Stráský (78) už chodí jen s námahou, po mozkové mrtvici je částečně ochrnutý, žije v Prachaticích. 

  • 1
  • 2

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT