Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

KATEŘINA PERKNEROVÁ

Kateřina Perknerová

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Pohledem Kateřiny Perknerové: Babišova noční můra

Venku slota a ve sněmovně jakbysmet. Včerejšek si Andrej Babiš do svého deníčku zapíše černým písmem. Po ochlazení vztahu s Milošem Zemanem na bod mrazu, rozhodnutí vlastního ministra vnitra nezbavit mlčenlivosti exdetektiva Jiřího Komárka a doporučení mandátového a imunitního výboru vydat premiéra k trestnímu stíhání, ho dorazili opoziční poslanci.

Jezte a mládněte, nabádá zimní gastronomický festival

Proč by měl jíst chytře jen špičkový basketbalista, zamyslela se loni nad jídelníčkem svého manžela  Tomáše Satoranského jeho manželka Anna. Na základě podrobných vyšetření mu totiž kluboví mágové doporučili různé kombinace ovoce, zeleniny a dalších ingrediencí. Především jde o saláty ze surovin, které v sobě skrývají přidanou hodnotu. Třeba takový rakytník má v sobě 25krát víc vitaminu C než pomeranč.

Babišův debakl. Jeho menšinová vláda důvěru nezískala

Ponurá atmosféra provázela dnešní hlasování o důvěře vládě Andreje Babiše. Od počátku bylo zřejmé, že kabinet hnutí ANO v prvním pokusu neuspěje. „Když nedůvěryhodný premiér přijde s nedůvěryhodným programem, těžko může čekat, že získá důvěru,“ trefně situaci popsal šéf poslaneckého klubu STAN Jan Farský. Podle něj šlo o promarněný čas, kdy byla veřejnost svědkem „mocenských hrátek Miloše Zemana a Andreje Babiše, kteří myslí jen na svůj prospěch“.

Kauza Čapí hnízdo: Bývalý detektiv Komárek musí mlčet

/INFOGRAFIKA, ANKETA/ Poslanci si na dnešek předvolali někdejšího elitního policistu Jiřího Komárka. Ministr vnitra Lubomír Metnar (za ANO) ho mlčenlivosti nezbavil, žádost považuje za nekonkrétní.

VÍME PRVNÍ

Lubomír Metnar: Komárka jsem mlčenlivosti nezbavil. Může se obrátit na policii

/ROZHOVOR/ Ministr vnitra Lubomír Metnar Deníku řekl, že nehodlá hrát roli jazýčku na vahách v kauze Čapí hnízdo, o níž nemá informace. Navíc žádost členů mandátového a imunitního výboru o zbavení mlčenlivosti Jiřího Komárka byla podle něj nekonkrétní. Rozhodl se tak, že jí nevyhoví.

Ohlédnutí za oslavami. Chceme na Hradě slušnost a noblesu, zaznívalo u Drahoše

Uvolněnost, optimistické očekávání a pozitivní energie dýchly na každého, kdo v sobotu odpoledne přišel do pražského hudebního divadla La Fabrika. Vedle bývalých předsedů Akademie věd ČR Heleny Illnerové a Václava Pačese odpovídal na otázky novinářů frontman kapely Olympic Petr Janda či operní hvězda Soňa Červená.

Komentář Kateřiny Perknerové: Češi neskočili na špek

Uplynulý víkend přinesl spoustu dobrých zpráv. Tou nejlepší je, že Češi přemýšlejí a nesedají na lep medovým řečem. Přesvědčil se o tom prezidentský kandidát Mirek Topolánek i senátorský kůň hnutí ANO Jiří Hlavatý.  

Jiří Drahoš: Věřím, že to za dva týdny vyjde

/ROZHOVOR/ Poté, co bylo už jasné, že Jiří Drahoš postoupí do druhého kola prezidentské volby, jeho příznivci propukli v jásot a přes hrozen gratulantů, členů štábu, ochranku a tiskovou mluvčí bylo náročné se k němu probojovat. Jako bychom si už měli zvykat, že v sále se pohybuje příští prezident, s nímž nemůže mluvit každý, kdo si to zamane. Nakonec se ale Jiří Drahoš zastavil uprostřed místnosti, aby s Deníkem probral několik nejžhavějších témat.

AKTUALIZOVÁNO

ANALÝZA: Ve druhém kole se rozhodne nejen o tom, kdo bude na Hradě

/INFOGRAFIKA/ Miloš Zeman získal pod čtyřicet procent hlasů. Jiří Drahoš udělal nadějný výsledek. Příjemné překvapení si na konto připsali Pavel Fischer a Marek Hilšer. Propadli Michal Horáček a především Mirek Topolánek. Co z toho plyne před druhým kolem hlasování?

AKTUALIZOVÁNO

Drahoš: Nevím, jestli budu bojovat se Zemanem. Spíš s Mynářem a Nejedlým

/ANKETA, FOTOGALERIE/ Finalistu Jiřího Drahoše vítaly ovace jeho příznivců. "Děkuji všem, kdo mi dali hlasy, vypadá to, že jsme se dostali do finále," je to dobré," řekl dojatý Drahoš.

Otázka dne Kateřiny Perknerové: Komu to hodit a nelitovat

První kolo prezidentské volby bude dnes za námi. Ukáže se, kdo byl seriózním soupeřem Miloše Zemana a kdo byl jen do počtu, nebo na funkci ještě nedozrál, eventuálně byl přezrálý až moc.

Architekt Adam Gebrian: Před sto lety jsme byli odvážnější

/VIDEO, ROZHOVOR/ O architektuře v tom nejširším slova smyslu hovoří Adam Gebrian se zápalem, znalostmi a rozhledem. Není divu, zkušenosti čerpal nejen doma, ale také v Nizozemsku, Francii a USA, kde absolvoval postgraduální studium.

Babišova vláda důvěru nemá, podruhé musí mít většinu předem

Nebýt krátkého zastavení prezidenta Miloše Zemana s novináři při odchodu ze sněmovny, zažili jsme včera nudný den. Hlava státu podpořila menšinovou vládu, premiér obsáhle představil její priority, lídři opozičních stran jejího předsedu, složení a program méně či více zdvořile odmítli.

Pohledem Kateřiny Perknerové: Vláda jedné strany

Kdyby nebylo hlasování o důvěře vládě tak vážnou věcí, skoro by se včerejší jednání dalo označit za směšné. Prezident Miloš Zeman přednesl předvolební projev, v němž zdůraznil, že nemá rád úředníky, inkluzi, státní dotace pro solární energii a neziskové organizace (ty pro Čapí hnízdo mu nevadí).

Premiér Babiš si jde pro důvěru. Dostane spíš výprask

/INFOGRAFIKA/ Andrej Babiš není zvyklý na prohry. V byznysu ani v politice. Jednak je houževnatý a pracovitý, jednak si to vždy uměl zařídit tak, aby dostal, co si zamanul. Dnes před ním však stojí hráz politického odporu, kterou asi nezdolá.

AKTUALIZOVÁNO

Zeman: Ministři, kteří v roce 1948 podali demisi, byli blbí

/OD ZPRAVODAJKY DENÍKU/ Prezident Miloš Zeman dnes na slavnostním večeru na Pražském hradě k zahájení oslav 100 let od vzniku Československa a 25 let od vzniku České republiky ostře zkritizoval politiky z minulosti.

Vybíráme hlavu státu. Co je třeba vědět, abychom zvolili dobře

Podruhé může osm a půl milionu oprávněných voličů už tento pátek a sobotu přijít k prvnímu kolu prezidentské volby a vybrat si z devíti kandidátů toho, jehož by nejraději viděli na Pražském hradě dalších pět let. V galerii si zároveň každý může prohlédnout komiksy o každém kandidátovi.   

AKTUALIZOVÁNO

Jiří Drahoš: Zemana chtějí na Hradě udržet Rusové

Rodák z Jablunkova, profesor v oboru fyzikální chemie a dlouholetý předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš je podle všech průzkumů nejvážnějším soupeřem Miloše Zemana. Díky své solidnosti, důvěryhodnosti a neagresivnímu vystupování může spojit všechny, kteří chtějí na Hradě změnu.

Předseda KSČM Filip by o vládě nejraději rozhodl už v prvním pokusu

Andrej Babiš piluje vládní prohlášení, ale s definitivní verzí už za představiteli parlamentních stran chodit nebude. Jak řekl v sobotním rozhovoru pro Deník, nechce hrát divadlo a formálně se scházet s politiky, kteří jeho menšinovou vládu podpořit nechtějí.

Prezidentský kandidát Michal Horáček: Žádný strom neroste do nebe. Ani Zemanův

/ROZHOVOR/ Známý textař a spolutvůrce iniciativy Most z roku 1989 Michal Horáček zahájil svou prezidentskou kampaň jako první. Posbíral 86 tisíc platných podpisů, projel stovky obcí, debatoval s tisíci lidmi.

Andrej Babiš: Hlasy pro vládu teď už nesháním

/ROZHOVOR/ Vítěz říjnových voleb Andrej Babiš byl loni jmenován premiérem, sestavil jednobarevnou vládu z členů hnutí ANO a odborníků. Příští středu přednese ve sněmovně programové prohlášení a požádá o důvěru. Zatím se může opírat jen o prezidenta Miloše Zemana a komunisty, kteří zvažují toleranci kabinetu. 

Pohledem Kateřiny Perknerové: Stéblo pro ČSSD

Prohrát se dá, ale klečet trvale na kolenou je politické neumětelství. V tomto oboru by sociální demokraté mohli brát hodiny u šéfa KSČM. S historicky nejhorším volebním výsledkem Vojtěch Filip nyní hraje jednu z nejdůležitějších rolí, aktivně jedná s premiérem, klade si podmínky, sonduje možné koalice.

Babiš exkluzivně pro Deník: Na Zemana jsem změnil názor

/VIDEO/ Andrej Babiš si půjde příští středu pro důvěru do sněmovny a vyjednávat už se stranami nehodlá. „My o důvěru budeme usilovat, ale já nechci hrát divadlo a dva dny před 10. lednem znovu oslovovat formálně všechny strany. Proč bych to dělal, když vím, že jediní, kteří k tomu přistupují konstruktivně, jsou komunisté?“ říká v rozhovoru s Deníkem, který vyjde v sobotu.

Mirek Topolánek: Nereprezentuji velké kluky z byznysu

Kdyby Mirek Topolánek ve volbě hlavy státu uspěl, byl by třetím českým prezidentem, který seděl v premiérském křesle. Strakovu akademii obýval v letech 2006 až 2009, byl také senátorem a poslancem. Dlouholetá politická zkušenost je jeho předností, ale také nedostatkem. Záleží na tom, s čím si voliči jeho vládu spojují. Do kampaně vnesl sobě vlastní ráznost, otevřenost a neakademický pohled na výkon prezidentské funkce.

Ostře se ohrazujeme proti závěrům OLAFu, uvedl předem provozovatel Čapího hnízda

Závěrečnou zprávu Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) nečetl premiér Andrej Babiš, předseda klubu poslanců ANO Jaroslav Faltýnek (o jejich vydání k trestnímu stíhání žádá policie) ani ministryně financí za ANO Alena Schillerová. Státní zastupitelství nedoporučilo její zveřejnění, neboť se stává součástí vyšetřovacího spisu.

VÍME PRVNÍ

Babiš: Vláda bude nadále hlasovat po jménech. Pelikánův návrh neprojde

Ještě před získáním důvěry chtěla Babišova vláda změnit svůj jednací řád. Mělo z něj zmizet ustavení o jmenovitém hlasování ministrů, kteří by se tak zbavili části své zodpovědnosti. Novela, kterou navrhl ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO), vyvolala nesouhlas opozičních poslanců. 

Jan Kuklík: Masaryk byl velmi aktivistickým prezidentem

Roky končící osmičkami měly v českých dějinách zvláštní význam. 1918, 1938, 1948, 1968, co datum, to osudový zvrat. Jsme na prahu roku 2018, který se také zapíše do historie, zvolíme si podruhé v přímé volbě hlavu státu, premiér Andrej Babiš požádá sněmovnu o důvěru pro svou vládu. Současné dění se bude prolínat s ději dávno minulými, které přesto do značné míry profilují charakter dneška. S profesorem Janem Kuklíkem, děkanem Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze a odborníkem na právní dějiny Československé republiky, jsme hovořili o spojnicích mezi desetiletími.

Co nás čeká v říjnu? "Lide československý. Tvůj odvěký sen se stal skutkem"

Na stovkách akcí si Češi a Slováci připomenou založení Československa, k němuž před sto lety položili základy Tomáš Garrigue Masaryk a Milan Rastislav Štefánik. Jejich pokračovatelé už nežijí ve společném státě, ale při mnoha příležitostech oprávněně zopakují, že vztahy obou národů jsou vynikající a jejich kvalita rozdělením Československa v roce 1993 nijak neutrpěla.

Co nás čeká v září? Tématem je inkluze a nové programy vysokých škol

Zásadní legislativní změny se ve školství odehrály v minulém volebním období, nového ministra čeká spíš mírná korekce systému. Rodiče malých dětí jistě potěší, že od září budou mít na umístění v mateřských školách ve spádové oblasti nárok už i jejich tříleté ratolesti. V souvislosti s předškolní výchovou musí vládní reprezentace řešit nejen kapacity předškolních zařízení, ale také nejasnosti kolem fungování dětských skupin.

Co nás čeká v únoru? Olympiáda slibuje drama. Forma českých hvězd s otazníkem

/INFOGRAFIKA/ Zlato, stříbro a bronz. Právě tyhle tři malé kovové placky jsou ve světě symbolem úspěchu. Zvláště pokud jde o medaile z olympijských her. Sportovcům přinesou slávu (a peníze), otevřou zamčené dveře…

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>