Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

KATEŘINA PERKNEROVÁ

Kateřina Perknerová

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Republiku čeká největší show za posledních sto let

/FOTOGALERIE/ Národní oslavy stého výročí založení Československa už mají konkrétní podobu. Včera ji představili zástupci organizací, které se na grandiózním říjnovém finále podílejí.

Miroslav Poche: Petříček je vynikající volba, v europarlamentu končím

/ANKETA/ Těsně před komunálními volbami se šéf ČSSD Jan Hamáček rozhodl rozetnout otázku definitivního obsazení funkce ministra zahraničí. Jeho novým kandidátem je dosavadní náměstek resortu a bývalý asistent europoslance Miroslava Pocheho Tomáš Petříček (37). Dopis s návrhem na jeho jmenování Hamáček již odeslal premiéru Babišovi. Prezident Miloš Zeman ho probere s předsedou vlády na večeři v Lánech 2. října.

Za třídnictví by mohli učitelé dostat až o dva tisíce víc

Nemusel to být zrovna Igor Hnízdo, ale i tak si většina z nás pamatuje na své třídní učitele. Kromě toho, že učili češtinu nebo matematiku, organizovali výlety, rozdávali vysvědčení, vedli třídní knihu, starali se o omluvenky a komunikaci s rodiči. K těmto povinnostem jim v posledních letech přibyla ještě spousta dalších úkolů.

Glosa Kateřiny Perknerové: Guláš

Pohybuje se Maďarsko na šikmé ploše, nebo je čistě jeho věcí, co se děje v jeho kuchyni? Tuto otázku řešili minulý týden poslanci Evropského parlamentu (EP) a došli k většinovému názoru, že Budapešti je třeba vystavit žlutou kartu. Přijali doporučení, aby Evropská komise zahájila proti Maďarsku řízení kvůli vážnému ohrožení hodnot EU.

Senátní kandidát Aleš Gerloch: Česká národní identita může být ohrožena

/ROZHOVOR/ Prorektor Univerzity Karlovy, ústavní právník Aleš Gerloch (63) se letos pokusí o vstup do politiky, a to jako nezávislý senátní kandidát v Praze 12. Jeho celoživotním tématem je dodržování a naplňování Ústavy České republiky, o niž by chtěl pečovat i v horní parlamentní komoře. Deník se profesora Gerlocha ptal i na to, proč by v základním zákoně státu měla být zakotvena teze, že Česká republika je vlastí českého národa.

Ministryně Jana Maláčová: Naším úkolem je vrátit práci čest

/VIDEO/ Sedmatřicetiletá Jana Maláčová se stala ministryní práce a sociálních věcí poté, co Petr Krčál rezignoval po odhalení své z části opsané diplomové práce. Je s podivem, že předseda ČSSD Jan Hamáček po političce s elitním zahraničním vzděláním a pevným ideovým zakotvením nesáhl daleko dřív. Je totiž ztělesněním toho, čím by sociální demokracie mohla a měla být v 21. století.

Exministryně Valachová: V kauze sportovních dotací jsem v pozici svědka

Bývalá ministryně školství a současná místopředsedkyně poslaneckého klubu ČSSD Kateřina Valachová loni rezignovala na svou funkci poté, co se provalil skandál s ovlivňováním dotací na sport. Policie v této kauze obvinila její náměstkyni Simonu Kratochvílovou a tehdejšího šéfa FAČR Miroslava Peltu. Na dnešní tiskové konferenci Vlachová vyvracela fámy o svém trestním stíhání.

Analýza Kateřiny Perknerové: ČSSD padá dolů. Sráží ji i boj o Pocheho

/INFOGRAFIKA/ Sociální demokraté dlouho váhali, zda mají jít do vládního manželství s Babišovým ANO. Scházel se kvůli tomu mimořádný sjezd, konalo se vnitrostranické referendum a nekonečný počet schůzek. Všem bylo přitom jasné, že ČSSD jde do takřka sebevražedné mise. Už proto, že dohodnutý poměr ministrů je 10:5 ve prospěch Babišova hnutí. A také kvůli tomu, kdo stojí v čele obou uskupení.

Glosa Kateřiny Perknerové: Výuka naruby

Mám teorii, že politici schválně říkají hlouposti, neboť při jejich vyvracení si žactvo lépe zapamatuje fakta. Když tedy prezident Miloš Zeman pravil, že „blboun nejapný, tvor kdysi žijící na Madagaskaru“ byl vyhuben, všichni se mnohonásobnou ozvěnou z médií dověděli, že tento pták žil na Mauriciu (i proto se jmenuje Dronte mauricijský). 

Inkluze dostane na podzim nový kabát

Tisíckrát omílaná podpora žáků se speciálními vzdělávacími potřebami, neboli inkluze, dostane letos na podzim nový impulz. Měl by jít žádoucím směrem, neboť vyhláška, kterou připravuje ministerstvo školství, ubere školám aspoň část z velkého množství administrativy. 

Děti se vrací do školních lavic. Do tříd přichází 108 tisíc prvňáků

Dnes se otevírají dveře školních budov pro celkem 1 336 700 žáků, z toho 941 200 jich bude na základních školách. 

Robert Plaga: Ptejme se, proč je v maturitních oborech tolik dětí

/FOTOGALERIE, VIDEO/ Bývalý náměstek pro vysoké školy Robert Plaga (ANO) se stal ministrem školství v Babišově první vládě a zůstal i v té, která v červenci získala důvěru. Je typem člověka, který nestřílí od boku a než přijme rozhodnutí, pídí se po všem, co daná tematika obsahuje. To se týká inkluze, maturit i garantovaných míst v mateřských školách.

Komentář Kateřiny Perknerové: Má řemeslník číst Vergilia v originále?

V pondělí začne školní rok, který nepřinese žádné dramatické změny. A ty, které se dostaví, jsou pozitivní, především zvýšení učitelských platů nebo inkluzivní vyhláška. Jenže v podhoubí vzdělávacího systému to bublá, a pokud se nezasáhne co nejdříve, za čas může vyhřeznout leccos nepěkného.

Komenského sochu daroval i Havel. Americe

Ve středu Deník informoval o záměru premiéra Andreje Babiše věnovat Štursovu sochu Jana Amose Komenského Itálii, konkrétně Římu. V roce 350. výročí úmrtí učitele národů by měla stát v galerii Villa Borghese. Babiš by ji tam rád osobně předal.

Babiš nabídl Itálii sochu Komenského, ta ale patří českému státu

/INFOGRAFIKA/ Od nápadu k akci pár hodin, maximálně dní. To je Andrej Babiš v kostce. Platí to také o příběhu sochy Jana Amose Komenského, kterou při své úterní cestě nabídl Itálii.

Obecní volby bez finančních pravidel. Ohlídá je Transparency International

Kolik, od koho a na co. To jsou základní otázky, které musejí politické strany a hnutí zodpovídat po volbách a vést kvůli tomu transparentní účet. Tak to stanovil předpis z roku 2016, který se ovšem netýká komunálních voleb. Ty se konají letos 5. a 6. října.

Děti čeká klidný rok, učitele vyšší platy

Start nového školního roku se odehrává v optimistické tónině. Je totiž jisté, že během něj, konkrétně od ledna 2019, se učitelé dočkají další finanční injekce. Jejich platy se zvýší o 15 procent.  Přilepší si i kuchařky, školníci a uklízečky, kterým se po letech zvednou mzdy o deset procent.

Pojďme to dát dohromady. Jinak strany zaniknou, varuje Jiří Drahoš

/ROZHOVOR/ Finalista prezidentské volby Jiří Drahoš po své prohře uvedl, že chce zůstat ve veřejném prostoru. Nejprve založil Spolek pro Česko a nyní kandiduje do Senátu v Praze 4 s podporou KDU-ČSL, TOP 09, STAN a Zelených. Hlavním heslem jeho kampaně je: Nebojí se vás. Nebojí se mě. Oni se bojí nás.

Je multikulturalismus mrtvý? Vědci chtějí zjistit, co si myslí děti

Děvče chodí večer krmit svého psa. Bydlí u lesa a trochu se bojí. Myslí si, že by ji mohl přepadnout terorista. O svém strachu napíše na Facebook a její příspěvek sdílí spousta spolužáků a kamarádů.

Duel Deníku: Mají se důchody zvýšit o tisíc korun jen lidem starším 85 let?

/ANKETA/ Na otázku Deníku, zda by se měly důchody zvýšit o tisíc korun jen lidem starším 85 let, odpovídala ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová a senátor za ODS Miloš Vystrčil.

Válka Paroubkových. Chce mě poškodit, tvrdí expremiér k nařčení své manželky

Mladá a půvabná tlumočnice Petra Kováčová si před lety vzala předsedu ČSSD Jiřího Paroubka, protože měl „sexy mozek“. Teď mají osmiletou dceru a prožívají dramatický rozvod s tahanicemi o majetek.

Ministr Plaga: O pětině platu učitele by měl rozhodovat ředitel

Ministr školství může mít podobu sedmimístné cifry, konkrétně 1,2 miliardy korun. Přesně tu si podle slov Roberta Plagy (za ANO) vybaví jeho kolegyně z financí Alena Schillerová, když ho potká na vládě. Je to suma, kterou by Plaga ještě rád získal do své rozpočtové kapitoly pro příští rok.

Prezident NKÚ Miloslav Kala: Brzdou rozvoje společnosti je veřejný sektor

/INFOGRAFIKA/ Desítky let na přípravu výstavby klíčových dálnic, závislost státu na dodavatelích informačních systémů, neschopnost podporovat dostatečnou nabídku bytů nebo včas vysoutěžit mýtný systém jsou skutečnosti, jež brání rychlému a efektivnímu fungování společnosti. A společným jmenovatelem je fakt, že stát neumí čelit silným zájmovým ekonomickým skupinám. To stojí v dopise, který nejvyšší kontrolor ČR Miloslav Kala napsal koncem května prezidentu Miloši Zemanovi.

Kdo jsou lidé na radnicích? Mnohé se o nich dozvíte z webu Volební lavička

Chtějí stavět novou školku, bazén či zubní ordinaci? Mají nějaké manažerské zkušenosti? A pěstují králíky, nebo je baví šachy? To i ono je důležité pro rozhodování lidí, koho si už 5. a 6. října vyberou na své radnice. Ekonomové z CERGE-EI připravili unikátní výzkumný projekt, který pomůže poznat lídry kandidátek do komunálních voleb.  

Petr Pithart: Zklamání se přetavilo v cynismus a vzájemnou nedůvěru

/ROZHOVOR/ Petr Pithart prožíval srpnové dny roku 1968 jako 27letý asistent na katedře státu a práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy. V té době byl pátým rokem členem KSČ a plně se zapojoval do aktivit spojených s proměnou společnosti. Okupace ho zastihla v Izraeli, kde pobýval s dalšími mladými intelektuály.

Jiří Drahoš míří do Senátu. Odstartoval kampaň

Finalista letošní prezidentské kampaně a bývalý předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš dnes odstartoval svoji senátní kampaň. Kandiduje v Praze 4, kde žil 30 let, a to s podporou čtyř stran - TOP 09, KDU-ČSL, STAN a Zelených. 

Zpráva o extremismu má zpoždění. Důvodem může být SPD

V době vrcholícího jednání o budoucí vládě a vnitrostranického referenda ČSSD vzbudila rozruch informace serveru Aktuálně.cz o posunutí termínu vydání pravidelné zprávy o projevech extremismu v ČR. 

FOTOGALERIE: Čínští studenti objevili Česko

Univerzita Karlova už má nejen letní školu slovanských studií, ale také její obdobu pro mladé Číňany.  

Komentář Kateřiny Perknerové: Tah studenty a Fülem

Čínská stopa nemá v Česku příliš dobré renomé. Zmizení prezidentova čínského poradce a šéfa skupiny CEFC Jie Ťien-minga spolu s otazníky nad jejími tuzemskými investicemi jen zvýšilo místní nedůvěru vůči říši středu.

Komentář Kateřiny Perknerové: Václav ml. potkal Tomia. A pozřel ho

Bojovat a umírat v cizích zemích čeští vojáci mohou. Mělo by to mít ale nějaký jasný důvod a cíl. Já ho v Afghánistánu nevidím. Tyto věty napsal poslanec ODS Václav Klaus ml. ve svém komentáři na Novinkách.cz v době, kdy se rodiny, armáda a občané loučí se třemi padlými účastníky vojenské mise v Bagrámu. Vzbudily obrovský ohlas. V řadách politiků negativní, mezi obyvatelstvem různorodý.

Hudbu terezínských autorů připomene klavírista Ivo Kahánek

V pražském Rudolfinu se v pondělí 20. srpna rozezní tóny děl, která vznikla za mimořádných okolností. Klavírista Ivo Kahánek ve spolupráci s Institutem terezínských skladatelů oživí umělecký odkaz autorů, kteří spojili osud s terezínským ghettem.

Tisíce politiků a funkcionářů nepřiznaly majetek a příjmy

/INFOGRAFIKA/ Každý, kdo vstupuje do politiky, musí počítat s majetkovým striptýzem. Tuto tezi v paragrafové podobě naplňuje zákon o střetu zájmů, který prošel řadou novelizací. K té poslední patří úprava z letošního června. Hlasy z menších obcí totiž naznačovaly, že veřejně přístupný majetkový registr odrazuje od komunální politiky tisíce občanů.

Poslanec Hnilička se vzdá mandátu. Bude šéfovat sportu

Vláda dnes projedná poslanecký návrh na vznik Národní sportovní agentura (NSA), která má převzít většinu kompetencí ministerstva školství a tělovýchovy v této oblasti. Specializovaný úřad řadu let podporuje šéf ANO Andrej Babiš, který už také vybral jeho prvního předsedu. Jím by se měl stát bývalý hokejový brankář a současný poslanec za ANO Milan Hnilička. 

Hamáčkovi se v Černínu daří. Přepustí vnitro Zimolovi?

/ANALÝZA/ Rozkročení předsedy ČSSD Jana Hamáčka mezi resorty zahraničí a vnitra trvá bezmála dva měsíce. Prezident Miloš Zeman nadále odmítá jmenovat ministrem zahraničí Miroslava Pocheho a tento stav má za „hotovou věc“. Podobně to vnímá i premiér Andrej Babiš, který kvůli Pochemu do sporu s prezidentem rozhodně jít nehodlá.

Jiří Paroubek: Dostal jsem ČSSD z 10 na 32 procent proto, že jsem to uměl

Jiřímu Paroubkovi se přezdívalo Buldozer. Jeho politický styl skutečně připomínal rozjetý parní válec, který jede za svým cílem a nehledí nalevo ani napravo. Přes četné rány a porážky Jiří Paroubek stále žije politikou, komentuje aktuální dění a chce se na podzim do nejvyšší politické úrovně vrátit jako senátor. 

Andrej Babiš: Trump mluví podobně jako já, mně to vyhovuje

/ROZHOVOR/ Po 264 dnech od loňských voleb do Poslanecké sněmovny se Česká republika dočkala menšinové vlády s důvěrou. Tvoří ji hnutí ANO a ČSSD s podporou komunistů.  Svoji misi nezačala zrovna ideálně, kvůli plagiátorství ji museli pár dní po jmenování opustit dva ministři, post šéfa diplomacie provizorně zastává šéf vnitra Jan Hamáček. 

Experti Social Watch: Největší riziko jsou pro Čechy exekuce a byty

Soudržná a materiálně zabezpečená společnost je zárukou stability. Naopak lidé, kteří si neumějí sami pomoci, ať už z dluhové pasti, nebo v bytové krizi, jsou zdrojem napětí. Právě jim ale musí politici naslouchat a nabízet jim řešení.

Andrej Babiš: Zahraniční evropskou agendu řídím já

Vadí někomu, že Česko nemá plnohodnotného ministra zahraničí? Možná opozici, určitě ČSSD a zřejmě i některým skupinám obyvatelstva. Existuje ale člověk, který v tom žádný problém nevidí.

Babiš v obklíčení. Manželem nové ministryně je jeho tajemník pro EU Chmelař

Kdo je energická žena s elitním vzděláním, která vystřídá ministra práce a sociálních věcí Petra Krčála? Jana Maláčová (ČSSD) je absolventkou zahraničních vysokých škol a aktivní členkou Oranžového klubu sociálnědemokratických žen. Právě tento fakt nedávno zavdal příčinu obavám, že o svůj post šéfky odboru rodinné politiky na ministerstvu práce a sociálních věcí přijde.   

Komentář Kateřiny Perknerové: Personální úhor

Najít v České republice patnáct lidí, kteří by neopisovali, nebyli zapleteni v klientelistických sítích, nestíhala je policie a nedej bože ještě měli nějaký ucelený politický názor, je evidentně nadlidský úkol.

AKTUALIZOVÁNO

Kauza diplomek otřásá vládou. Ministr Krčál rezignoval, střídá ho Maláčová

Babišova vláda přijde o dalšího člena. Na post ministra práce a sociálních věcí dnes rezignoval Petr Krčál. Nahradit ho má vedoucí odboru rodinné politiky a politiky stárnutí na MPSV Jana Maláčová (ČSSD), jež je manželkou Aleše Chmelaře, státního tajemníka pro Evropskou unii.

Exministr zahraničí Vondra: Trump bere vážně jen silné lídry

První bilaterální setkání prezidentů USA Donalda Trumpa a Ruska Vladimira Putina sledoval celý svět. Vztahy obou velmocí jsou několik let na bodu mrazu, USA řeší ruské vměšování do prezidentských voleb, Trump i Putin se ale v mnoha ohledech potřebují a jako jaderné mocnosti k sobě musejí hledat cestu. Každý vstřícný krok navíc oba státníci mohou vydávat za svůj osobní úspěch.

Klaus junior nabídl prezidentskou vizi. ČSSD uvažuje o Středulovi

Nová volební kampaň začíná ve chvíli, kdy volby skončily. Osvědčená politologická poučka ovšem jako by v případě prezidentského klání neplatila. Po prvním triumfu Miloše Zemana zůstaly politické strany jako zkoprnělé a zdálo se, že se předem smířily s jeho desetiletým mandátem.

Václav Klaus: České národní zájmy nehájí Fiala, Filip ani Zeman

/ROZHOVOR, VIDEO/ Václavu Klausovi, který společně s Václavem Havlem a Milošem Zemanem  formoval charakter České republiky, lze zajisté vyčítat mnohé. Nelze mu ale upřít, že jeho činy, rozhodnutí a politické kroky vycházely z pevného ideového názoru, který lze asi nejlépe popsat jako pravicový bez přívlastků. 

Pohledem Kateřiny Perknerové: Majitel

Pamatujete si, jak se urodila minulá kandidátka na pražskou primátorku? Andrej Babiš hledal, až našel Jana Kasla. Po jeho odstoupení po sporu s Radmilou Kleslovou to měla být podnikatelka Martina Schopperová, až nakonec vytáhl z klobouku protikorupční, ale jinak nezkušenou Adrianu Krnáčovou. No, nevyšlo to. 

Komentář Deníku: Už to začalo. Levicová vláda jde doprava

Úmorné celodenní projednávání programového vládního prohlášení se po třech dnech jeví v úplně jiném světle, než bylo to noční ve sněmovním sále. Tam to vypadalo tak, že miliardář Babiš ruku v ruce se zcela otupělou ČSSD a bezskrupulózním prezidentem pustili k moci zločinné komunisty, kteří zítra či maximálně pozítří začnou znárodňovat fabriky a vystupovat z NATO.

Přichází první vládní trable. Jmenují se Chovanec, Ondráček a Ťok

/ANALÝZA/ Radost vládních poslanců ze získání důvěry pro Babišovu a Hamáčkovu vládu ještě nestačila vyprchat, ale už se k tomu pomalu schyluje. Během hlasování koalice ANO a ČSSD s podporou KSČM přišla o dva hlasy.

Pravice natlačila Babiše do náruče ČSSD a KSČM, říká Václav Klaus

Bývalý premiér a prezident Václav Klaus soudí, že politici musejí hrát s kartami, které jim rozdá volič a vytěžit z toho maximum. Podle něj to byl případ opoziční smlouvy, kterou podepsal s Milošem Zemanem, ale obdobnou výzvu vidí i v partii, která se rozehrála po loňských říjnových volbách a nyní skončila vyslovením důvěry vládě ANO a ČSSD podporované komunisty.  

Pohledem Kateřiny Perknerové: Ufňukaná opozice

Je těžké odhadovat, jak dopadne druhá Babišova vláda. Suverénní premiér se může změnit v hromádku neštěstí v okamžiku, kdy ekonomika přestane šlapat. Pak by se menšinový kabinet zřejmě rozpadl, neboť ministr práce a sociálních věcí z ČSSD by důchody a mzdy krátit odmítl, zatímco ministryně financí za ANO by trvala na opaku.

Hlasování o důvěře předcházely hádky o komunisty

/INFOGRAFIKA/ Sněmovna měla včera na programu jediný bod, a to hlasování o důvěře vládě Andreje Babiše. Těsně před zahájením schůze premiér uvedl do funkce ministra spravedlnosti Jana Kněžínka, o jehož angažmá ještě v pondělí ráno neměli ostatní členové kabinetu ani tušení.  

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT