Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

KATEŘINA PERKNEROVÁ

Kateřina Perknerová

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Zakážou u nás pomlázku? I o tom bude jednat parlament

Téma, které loni opanovalo Spojené státy americké, se u nás do titulků dostává jen málokdy. Kampaň Me Too, již rozvířily hollywoodské hvězdy, má svůj původ v hluboce lidském příběhu.

Duel Deníku: Mají advokáti poskytovat data o obchodování?

/ANKETA/ K otázce, zda mají advokáti poskytovat data o obchodování, se vyjádřili předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek a předseda České advokátní komory Vladimír Jirousek.

Komentář Deníku: Co stojí za hřích s Babišem? Vnitro

To zas byla smršť. Premiér v demisi Andrej Babiš brázdil republiku a trousil. Nejen slova, ale především sliby s mnoha nulami. Důchodcům devět stovek navíc, těm nad 85 let dokonce dvojnásobek. Učitelům platy jako pro bankéře, bratru 45 tisíc měsíčně. Jiřímu Čunkovi na novou internu zlínské nemocnice miliardu a pár milionů na pavilony kousek opodál. Martině Sáblíkové rychlobruslařskou dráhu.

AKTUALIZOVÁNO

Policie odložila kauzu Amun.Re. Šlo o údajně předražené soláry ČEZ

Policie zatím odložila kauzu solárních elektráren skupiny ČEZ u Ralska a Mimoně na Českolipsku. Největší domácí energetická společnost je před osmi lety za pět miliard korun odkoupila od společnosti Amun.Re, podle policistů byly elektrárny předražené.

ANALÝZA: Babiš chce vládnout s ČSSD. Zvrátí to Sobotka?

Šéf Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Michal Murín nebude odvolán z postu ředitele. Premiér v demisi Andrej Babiš ho „pouze“ postaví mimo službu, čímž mu znemožní výkon funkce. Oznámil to po včerejším zasedání sněmovního výboru pro bezpečnost.

Do pražského Obecního domu přijíždí slavný dirigent Valerij Gergijev

Do Prahy se po loňském úspěšném vystoupení vrací slavný ruský dirigent Valerij Gergijev. Tentokrát přijíždí s předním světovým hudebním tělesem – Symfonickým orchestrem Mariinského divadla z Petrohradu. Díla Clauda Debussyho, Igora Stravinského a Petra Iljiče Čajkovského představí divákům ve Smetanově síni pražského Obecního domu v pátek 23. března.

Babišova vláda chce mít větší vliv na obměnu státních úředníků

Chybí jen závěrečný souhlas Evropské komise, aby vláda předložila sněmovně novelu služebního zákona, která by měla platit od ledna příštího roku. Jejím cílem má být větší otevřenost a pružnost státní správy. Výběrová řízení na posty ve státní byrokracii by měla mít místo současných tří kol jen dvě a počítala by se zapojením lidí z praxe.

Odklady poškozují šestileté děti. Mohou u nich vyústit v odpor vůči vzdělávání

/INFOGRAFIKA/ V dubnu začínají zápisy do první třídy. Přestože poprvé zasednou do školních lavic děti, které absolvovaly povinný rok předškolní výchovy, očekává se opět pětina odkladů.

Ministr školství Plaga: Inkluzi vylepšíme vyhláškou

/INFOGRAFIKA/ Slovo, které budí vášně, včera získalo reálný číselný i obsahový rozměr. Ministr školství Robert Plaga (za ANO) seznámil novináře s analýzou, která podrobně rozebírá, co přinesly nové podmínky pro společné vzdělávání dětí do českých škol.

Historik Macháček: Husák si myslel, že to s kremelskými dědky nějak uhraje

/FOTOGALERIE, VIDEO/ Česká a Slovenská republika nevykročily do roku 100. narozenin svého společného státu zrovna nejšťastněji. V Česku máme vládu bez důvěry, v ulicích lidé demonstrovali proti zvolení komunistického poslance a bývalého člena Pohotovostního pluku VB do čela komise pro kontrolu GIBS. Na Slovensku byl zavražděn mladý novinář a jeho snoubenka, Ficova vláda se rozkládá, lidé protestují proti všudypřítomné korupci.

Historik Michal Macháček: Husák si myslel, že to s kremelskými dědky uhraje

/FOTOGALERIE, VIDEO/ Česká a Slovenská republika nevykročily do roku 100. narozenin svého společného státu zrovna nejšťastněji. V Česku máme vládu bez důvěry, v ulicích lidé demonstrovali proti zvolení komunistického poslance a bývalého člena Pohotovostního pluku VB do čela komise pro kontrolu GIBS. Na Slovensku byl zavražděn mladý novinář a jeho snoubenka, Ficova vláda se rozkládá, lidé protestují proti všudypřítomné korupci.

Komentář Kateřiny Perknerové: Zeman zklamal i Klause

Po vynucené rezignaci Zdeňka Ondráčka z postu šéfa kontrolní komise GIBS začali komunisté kverulovat, že je Andrej Babiš nedůvěryhodný partner a kdo ví, jestli mu očekávanou důvěru dají. Aby toho nebylo málo, ve středu musel premiér v demisi tančit mezi dalšími pukavci, když se mělo hlasovat o místopředsedovi sněmovny a šéfovi SPD Tomiu Okamurovi kvůli výrokům o koncentráku v Letech.

Historik Michal Macháček: Komunisté chtěli na Hradě Jana Masaryka

/VIDEO/ Zítra uplyne 70 let od dosud nevyjasněné smrti Jana Masaryka, diplomata a bývalého československého ministra zahraničí. Historik Michal Macháček v rozhovoru s Deníkem, který vyjde v sobotu, hovořil o tom, proč Masaryk nepodal demisi jako ostatní demokratičtí ministři. Důvodem byla nejen Benešova závěť, ale zřejmě i to, že mu Gottwaldovi komunisté nabídli prezidentský post.

Zeman v inauguračním projevu zaútočil na Bakalu a ČT, část hostů odešla

/FOTOGALERIE/ Miloš Zeman složil dnes odpoledne prezidentský slib a zahájil tím druhé pětileté funkční období. Očekávání, která se pojila se slavnostním startem druhého funkčního období prezidenta Miloše Zemana, se však rozplynula jako pára nad hrncem po prvních větách jeho inauguračního projevu.

Pohledem Kateřiny Perknerové: Z vyššího principu mravního

Co se musí stát, aby lidem nevadilo, že Parlament České republiky reprezentuje člověk, který zpochybňuje holocaust a romskou menšinu označuje za bezpečnostní riziko?

Klára Laurenčíková: Rodiče mají mít možnost se rozhodnout, kam dítě dají

/ROZHOVOR/ Ředitelé a učitelé základních škol se na inkluzi dívají střízlivě. Vítají větší přísun peněz, ale stále nemají dostatečnou metodickou oporu. To potvrzuje i předsedkyně České odborné společnosti pro inkluzivní vzdělávání Klára Laurenčíková, která se společnému vzdělávání věnuje řadu let.

Finance už nejsou překážkou pro inkluzi dětí s postižením

/INFOGRAFIKA/ Dohady a spekulace kolem inkluze se nejlépe vyvracejí pomocí faktů. Školské odbory, Česká odborná společnost pro inkluzivní vzdělávání a Nadace OSF si proto zadaly výzkum mezi 507 učiteli a 126 řediteli základních škol v celé republice, aby zjistily, jak po roce vnímají novelu školského zákona o podpoře společného vzdělávání.

Václav Moravec: Nejde o mě nebo Fridrichovou, ale o oslabení České televize

/FOTOGALERIE, VIDEO/ Moderátor Václav Moravec je už čtrnáct let jednou z nejviditelnějších tváří veřejnoprávní České televize. Jeho nedělní Otázky jsou nejznámějším diskusním pořadem a volby do sněmovny si málokdo dovede představit bez závěrečné superdebaty, v níž zpovídá lídry politických stran. Letošní prezidentský duel ale nemoderoval.

ANALÝZA: Babiš si klestí cestu k předčasným volbám

Pozoruhodné přemety předvádí v posledních týdnech šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Nejprve tvrdí, že preferuje jednobarevnou vládu, kterou podpoří třeba KSČM, SPD nebo STAN a další strany. Posléze vyřkne, že možnost, na níž by se jakkoli podílelo Okamurovo hnutí, není přijatelná.

Pohledem Kateřiny Perknerové: Zažíváme Únor číslo 2. Nebo taky ne

Premiér v demisi Andrej Babiš vyzval šéfa Generální inspekce bezpečnostních sborů Michala Murína k rezignaci. Ten odmítl. Vzápětí ministerstvo financí na Babišovu žádost vyslalo do GIBS kontrolory.

Václav Moravec: Nejde o mě nebo Fridrichovou, ale o oslabení České televize

/FOTOGALERIE, VIDEO/ Moderátor Václav Moravec je už čtrnáct let jednou z nejviditelnějších tváří veřejnoprávní České televize. Jeho nedělní Otázky jsou nejznámějším diskusním pořadem a volby do sněmovny si málokdo dovede představit bez závěrečné superdebaty, v níž zpovídá lídry politických stran. Letošní prezidentský duel ale nemoderoval.

Václav Moravec: Pokud chtějí můj skalp, musejí si najít jiné téma než plat

/VIDEO/ Jedna z nejvýraznějších tváří České televize, moderátor Václav Moravec, promluvil o svém platu i útocích na veřejnoprávní médium. V rozhovoru pro Deník, který vyjde zítra, například hovoří o pravidelných útocích lidí z byznysu i politiky, kteří chtějí oslabit médium veřejné služby.

AKTUALIZOVÁNO

Podvedl vládu, tvrdí Babiš o Murínovi. Bartoš: Kroky proti GIBS jsou účelové

Když vyplavalo na povrch, že premiér v demisi Andrej Babiš tlačí na rezignaci šéfa Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Michala Murína, způsobilo to poprask na politické scéně. Ohradila se především pravicová opozice, ale také Piráti. Jejich předseda Ivan Bartoš dnes předsedu vlády v této záležitosti interpeloval. Premiér v odpovědi na interpelace uvedl, že Michal Murín peníze na nové příslušníky použil na odměny.

Ztratil důvěru? Babiš chce hlavu šéfa policejní inspekce Murína

Ředitelé nemocnic Andrea Vrbovská a Svatopluk Němeček, ředitel agentury CzechInvest Karel Kučera, šéf České pošty Martin Elkán a nově ředitel Generální inspekce bezpečnostních sborů Michal Murín jsou lidé, kteří ztratili důvěru premiéra Andreje Babiše a jeho ministrů. První čtyři byli odvoláni, na Murína zatím Babiš tlačí.

Sněmovna Okamurovi referendum odpíská. Dojde i na něj?

Poslanci hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury i jeho voliči zažijí v následujících dnech několikeré zklamání. Téměř definitivně se jim vzdálil podíl na vládnutí, neboť Andrej Babiš pravil, že momentálně je na stole jediná varianta, totiž kabinet ANO a ČSSD podporovaný komunisty.

Pohledem Kateřiny Perknerové: Stínový prezident

Blíží se termín, kdy Miloš Zeman složí prezidentský slib a přednese inaugurační projev. Nevíme, co řekne, ale pamatujeme si slova, která pronesl před pěti lety. „Členové neonacistických bojůvek vyznávají ideologii, která by v případě svého vítězství vedla k vyhubení českého národa, a tedy i jich samých.“

Předseda ČSSD Jan Hamáček: Výhodnější je přímá účast ve vládě

/ROZHOVOR/ Místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček (39) se minulou neděli stal šéfem ČSSD a z mimořádného sjezdu v Hradci Králové si spolu s prvním místopředsedou Jiřím Zimolou odnesl úkol jednat s Andrejem Babišem o budoucím vládním uspořádání. V rozhovoru s Deníkem uvedl, že o úspěchu či krachu rozhovorů se může rozhodnout už velmi brzy. 

Ministři: Školky se mají otevřít dvouletým dětem

Do debaty o tom, zda má stát garantovat místa v mateřských školách i pro dvouleté děti, včera rázně vstoupila vláda. Negativně se totiž postavila k návrhu novely školského zákona z pera Václava Klause mladšího a dalších poslanců ODS.

AKTUALIZOVÁNO

Babiš: Vláda ANO s ČSSD s podporou KSČM je teď jediná na stole

Jednání o vládě se dnes rozběhla s novou intenzitou i zajímavými zápletkami. Premiér v demisi a šéf hnutí ANO se poprvé sešel s novým předsedou ČSSD Janem Hamáčkem a jeho zástupcem Jiřím Zimolou.

ANALÝZA: Babiš chce vládnout sám, ČSSD má dilema

Sociální demokracie má nové vedení, ale v jednání o vládě jí to příliš neposunulo. Delegáti mimořádného sjezdu předsedu Jana Hamáčka a jeho zástupce Jiřího Zimolu vybavili pouze usnesením, podle něhož mají zahájit rozhovory o budoucím vládním uspořádání. Vyzvali přitom ANO, aby do kabinetu nenominovalo trestně stíhané osoby.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT