Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

KLÁRA ŽIDKOVÁ

Klára Židková / Brněnský deník

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Komunisté mě měli za blba, říká restaurátor

Jižní Morava - Karel Janík už třicet let opravuje německé památky, vytvořil také kroniku Klentnice. Kvůli tomu kontaktoval i původní německé obyvatele. 

U Děvína stojí tři kamenné ženy, praví pověst

Krajina okolo Děvína na Břeclavsku zaujme návštěvníky vápencovými skalami. K některým míří horolezci. K dalším se zase váží pověsti.

Památník na Bílé hoře nesl několik let špatné datum

Z Bílé hory v Židenicích je krásný výhled na Brno. Na vrcholu postavili v roce 1967 pomník dělnických demonstrací. S chybným datem.

Pískovna vydala zprávu o dávné době ledové

Němčany - Při těžbě za obcí Němčany lidé objevili takzvaný mrazový klín. Vzácný geologický jev v okolí doplňuje známé poutní místo Lutršték.

Plán komunistů: hangáry v zámeckém parku v Letovicích

Park v okolí letovického zámku na Blanensku patří k nejcennějším v kraji. Po válce znárodnili park i zámek komunisté. Málem je zničili.

Vzácné rostliny si tajně přesazovali do zahrad

Žlutá a růžová rozzáří zjara stráně na úpatí kopce Homole jihozápadně od Želetic na Hodonínsku. Hojně tam vykvétají hlaváčky a třemdavy. Pokochat se jimi vyrážejí lidé z širokého okolí. Kopce za Želeticemi nazvané Na Adamcích patří k nejzachovalejším moravským stepím. Trápí je ale každoroční požáry i zemědělské chemikálie z okolních pozemků. Národní přírodní památce je věnovaný další díl seriálu Deníku Rovnost Přírodní klenoty jižní Moravy.

Podzemí pod Květnicí zkoumali kluci. Kvůli cti

Tišnov - Na tišnovské radnici je od roku 1906 na sgrafitové fasádě s vyobrazením středověkého horníka nápis „Květnice hora, Besének voda, dražší než celá Morava". Obyvatelé Tišnova na Brněnsku chtěli těmito slovy vyjádřit lásku ke krajině obklopující jejich město.

Vrch Člupy: o archeologických nalezištích vědí jen místní

Vyškovsko - Nenápadný vrch Člupy ukrýval pozůstatky hradiště z doby kamenné. V současnosti je přírodní rezervací a evropsky významnou lokalitou.

Bílá voda: v Lidomorně trápili vězně hladem

Rezervace Bílá voda oplývá systémem jeskyní. Jednu lidé využívali jako hladomornu. Do jiné zase házeli mrtvá a nemocná zvířata.

Jméno Markova kopce s křížem na vrcholu je doposud záhadou

Šest samostatných vrchů tvoří národní přírodní rezervaci Miroslavské kopce na Znojemsku. Každý nabízí návštěvníkům něco zajímavého.

Jméno Markova kopce s křížem na vrcholu je doposud záhadou

Šest samostatných vrchů tvoří národní přírodní rezervaci Miroslavské kopce na Znojemsku. Každý nabízí návštěvníkům něco zajímavého.

Věstonická nádrž pohltila osm set let starou ves

Stavba přehradních nádrží Nové Mlýny na Břeclavsku zásadně proměnila okolní krajinu. Komunisté kvůli ní zlikvidovali obec Mušov.

U Osypaných břehů u Strážnice se objevují Adam s Evou

Tři původní meandry řeky Moravy nedaleko Strážnice na Hodonínsku jsou staré třináct a půl tisíce let. Místo nabízí turistům klid a pohodu.

Kamenný vrch: na loukách s konikleci cvičili němečtí vojáci

Brno - Rezervace Kamenný vrch v Brně je proslulá největším výskytem koniklece velkokvětého na jižní Moravě. Jeho růst ohrožují psí výkaly.

Je to ikona. Na opravě vily Tugendhat, jež otevírá v úterý, chtěl pracovat každý

Brno /ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ - Práce hotovou rekonstrukcí ani slavnostním otevřením nekončí. Právě naopak. Je pátek dopoledne. Do prvních prohlídek pro veřejnost po dvouleté obnově brněnské funkcionalistické vily Tugendhat zbývá pět dní, lidé si ji mohou přijít poprvé prohlédnout v úterý. Ředitelce vily Tugendhat Ivetě Černé co chvíli zvoní telefon. Ve dveřích její kanceláře se objeví její kolegyně Dagmar Černoušková. Právě dorazilo jedno originální křeslo Barcelona z dílny Ludwiga Miese van der Roha. Kam s ním? Ve vile musí řešit i nečekané problémy. „Představte si, že někdo už to nemohl vydržet, v noci přelezl plot a vlezl do zahrady. Nic ale nepoškodil. Ostraha jej zadržela,“ říká na úvod Černá. Rekonstrukci jedné z nejslavnějších moderních staveb světa hodnotí jako vrchol své kariéry.

Vila Tugendhat otevřela po dvou letech prvním lidem

Brno - Chrám architektury. Nadčasovost. Naprostá výjimečnost a radikalita, která zásadně ovlivnila vývoj architektury dvacátého století. Takovými slovy chvály nešetřili odborníci, stavaři, potomci původních majitelů ani představitelé města na adresu brněnské funkcionalistické vily Tugendhat. Ve středu se poprvé slavnostně otevírá po kompletní dvouleté obnově.

Vila Tugendhat otevřela po dvou letech prvním lidem

Chrám architektury. Nadčasovost. Naprostá výjimečnost a radikalita, která zásadně ovlivnila vývoj architektury dvacátého století. Takovými slovy chvály nešetřili odborníci, stavaři, potomci původních majitelů ani představitelé města na adresu brněnské funkcionalistické vily Tugendhat. Ta se poprvé slavnostně otevírá po kompletní dvouleté obnově.

Tugendhat otevře bez Klause, ten nepřijede kvůli studentským protestům

Brno – Výjimečné datum pro výjimečný den. Lesk třicátých let minulého století ve středu zasáhne první návštěvníky, kteří při dnešním slavnostním otevření vkročí do funkcionalistické vily Tugendhat. Cílem dvouletých oprav bylo vrátit památce co nejpřesnější vzhled, jaký měla v době svého vzniku v roce 1930.

Brněnský tunel uzavřela hromadná nehoda sedmi aut

Brno - Hned několik dopravních nehod přineslo úterní ráno v Brně. Krátce před osmou hodinou došlo k hromadné srážce šesti osobních aut a jednoho nákladního auta v brněnském Husovickém tunelu. Při střetu se lehce zranil jeden člověk.

Nachlazených přibylo. Hlavně kvůli jarním prázdninám

Brno – Jarní prázdniny a mrazivé počasí. To jsou dva hlavní důvody, proč v posledních dnech stoupl v Brně i na jižní Moravě počet viróz.

Skácel měl Brno hněvivě rád, vzpomíná literární teoretik

Brno – Je studánka a plná krve, a každý z ní už jednou pil, a někdo zabil moudivláčka a kdosi strašně ublížil. To jsou známé verše brněnského básníka Jana Skácela… „Prostota, ale nikoliv jednoduchost. To je hlavní rys jeho poezie,“ tvrdí literární kritik Aleš Haman. Od narození jednoho z nejvýznamnějších českých básníků, jehož tvorba je bytostně spjatá s Brnem a Moravou, v úterý uplynulo přesně devadesát let.

Starosta Tuřan zůstává ve funkci, k hlasování nedošlo

Brno, Tuřany /FOTOGALERIE/ - Na zasedání zastupitelstva brněnských Tuřan chtěla opozice odvolat starostu. Protože se opil a obtěžoval ženy na plese městské části.

Soud poprvé vystavil původní verzi Charty 77

Brno /FOTOGALERIE/ – Originál Charty 77 vystavuje poprvé v historii Ústavní soud. Moravskému zemskému muzeu jej věnoval spisovatel Pavel Kohout, díky kterému se dokument zachoval.

Oprava brněnské vládní vily? Snad v létě

Brno – Zatímco kostnice pod kostelem svatého Jakuba se již v létě dočká otevření, ještě letos začnou v Brně další velké projekty. Kromě Staré radnice v centru města projde obnovou i známá vila Stiassni v brněnských Pisárkách od architekta Ernsta Wiesnera.

Kostnice v Brně: Práce končí, prohlídky budou v létě

Brno /FOTOGALERIE/ - Práce v kostnici pod brněnským kostelem svatého Jakuba jdou do finále. Stavaři už mají hotovou hrubou stavbu nového vstupu do kostnice vedle kostela. A všechny práce chtějí mít hotové v dubnu.

Studie: projekt brněnské zoo je v pořádku

Brno - Projekt nového vstupu do zoo s parkovištěm nezatíží krajinu. Potvrdila to nezávislá studie. Sdružení ale proti stavbě protestují dál.

Nová studie: nezávislá kultura v Brně živoří

Brno - Divadla či galerie, které nezřizuje město, bojují s nedostatkem peněz i prostor. Město totiž většinu peněz posílá vlastním příspěvkovým organizacím.

Brněnskou vilu Tugendhat už zabydlují nábytkem

Brno /FOTOGALERIE/ – Dvouletá rekonstrukce brněnské funkcionalistické vily Tugendhat míří do finále. Stavaři už dovnitř instalují nábytek.

Jošt i památník holocaustu v Brně mají druhou šanci

Brno - Památník obětí holocaustu a jezdecká socha markraběte Jošta na Moravském náměstí. Dva projekty, které v minulých dvou letech ztroskotaly, se možná znovu přiblíží realitě. Brněnští radní chtějí letos vyhlásit nové výtvarné soutěže na oba monumenty. Letošní rozpočet města počítá s půlmilionem korun na uspořádání každé z nich.

Svíčky z náměstí v Brně se změní v umělecké dílo

Brno /FOTOGALERIE/ – Většina ze stovek svící už je vyhořelá a do podvečerního šera září jen několik posledních z nich. Papíry se vzkazy zesnulému exprezidentu Václavu Havlovi povlávají ve větru. Tak vypadalo v pondělí v podvečer pietní místo u kašny na brněnském Moravském náměstí.

  • 1
  • 2

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT