Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

KVĚTUŠE KORBÁŘOVÁ

Květuše Korbářová / Svitavský deník

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Chátrající sýpka u trati zmizí

Svitavy - Patrně v každém městě se najde nějaká budova, která hyzdí jeho vzhled. Nejinak jsou na tom Svitavy. Jeden takový objekt se nachází u železniční trati nedaleko vlakového nádraží. Někdejší silo už ale brzy zmizí.

Vodárenský les zve k procházkám

Nejen Svitavané, ale i další návštěvníci města mají k dispozici další zajímavý kout, kam mohou vyrazit za poznáním nebo jen na procházku. Ve vodárenském lese je otevřený další úsek naučné stezky.

Dalibor zazpívá v domě zbrojnošů

Svojanov - Historickou památkou se o víkendu ponesou sváteční písně. Na předposlední den letošní turistické sezony je připravený tradiční adventní koncert.

Ve Svitavách obnovují kanalizační sítě za miliony

Svitavy - Městu se podařilo získat dotaci na rekonstrukci kanalizace. S pracemi začali dělníci ještě v listopadu.

Vánoční výstava nabídne obrazy a hračky

Svitavy - Muzejníci finišují s přípravou vánoční výstavy. Tentokrát se návštěvníci mohou těšit na pestré obrazy a malované figurky.

Teplo získané z kompostu vytopí skleník

Moravská Třebová - Stane se Jakub Stejskal prvním českým králem zelené energie? Kdo ví. Každopádně má k tomu dobře našlápnuto. Rozjel totiž biomilíř. Energii získává z větví a trávy.

Betlémy stále žijí, není to jen několik figurek

Polička - V Centru Bohuslava Martinů už mají Ježíška v jesličkách. Muzejníci totiž připravili výstavu betlémů, kterou nazvali „Jesličky z Poličky".

Historická památka ukázala návštěvníkům obnovená sgrafita z šestnáctého století

Svojanov - Všímavým návštěvníkům hradu se v sobotu naskytl zajímavý pohled na část obnovených sgrafit.

Varhany rozezněly celý chrám

Moravská Třebová /FOTO/ - Na čtyři roky utichly romantické varhany v kostele Nanebevzetí Panny Marie na Kotelním náměstí. Důvodem byla jejich generální oprava. V sobotu ale lidé opět uslyšeli jejich hlas, který se nesl chrámovou lodí.

Svitavský rybník nezklamal, rybáři vylovili patnáct tun ryb

Svitavy - Sto padesát metráků ryb. Takový byl výsledek pátečního výlovu Svitavského rybníka.

Ve Svitavách zazní Československá hymna

Svitavy - Od sametové revoluce uplynulo pětadvacet let. Ve Svitavách si ji v pondělí připomenou hudbou i dobovými filmovými záběry.

Pavel Vácha: Lidé by neměli zapomínat

Polička – /ROZHOVOR/ Fotograf Pavel Vácha na svých snímcích přibližuje dění od listopadu 1989 do jara 1990. Jak na události vzpomíná?

Ve Svojanově uctili památku padlých v první světové válce

Svojanov - Městys pod historickým hradem se v úterý přenesl o desítky let zpátky v čase. Z fronty se vrátili vojáci, společně s dalšími lidmi vzdali hold obětem první světové války. Přesně tak to vypadlo 28. října dopoledne ve Svojanově.

Jevíčský Muřinoh a Krchomilka jsou na světě

Jevíčko - Věděli jste, že existuje kniha plná zajímavých příběhů o Malé Hané? Jmenuje se „Muřinoh a Krchomilka". Pochází z dílny spisovatele a výtvarníka Milana Valenty.

Návštěvníci hradu sledovali příběh Antonína Haasche

Svojanov /FOTO/ - Na své opravené panství se v sobotu večer přijel podívat poslední soukromý majitel Antonín František Haasche se svou chotí Karolinou a dalšími hosty. Příběh se odehrál, jako kdysi, v devatenáctém století.

Poutníci a skauti se v Muzlově poklonili památce misionáře

Březová nad Svitavou /FOTO/ - U kapličky svatého Františka Xaverského se už popáté sešli poutníci. Uctili zde památku misionáře.

Naštvaný řidič honil opilého cyklistu, narazil mu do auta

Litomyšl - Policisté řešili kuriózní případ. Za odření auta zaplatí mladík tučnou pokutu.

The Tap Tap dovezli do Fabriky dobrou náladu

Svitavy - Ti, kteří si to v sobotu namířili do svitavské Fabriky, vůbec neprohloupili. Vystoupila zde totiž jedinečná kapela The Tap Tap, která je složená z tělesně postižených studentů a absolventů škol pražského Jedličkova ústavu.

Havarijní stav zdi pod hřbitovem je zažehnaný

Radiměř - Kamenná zídka pod hřbitovem už nebude ohrožovat řidiče, ani chodce. Je opravená.

Papírové modely na Svojanově táhnou turisty

Svojanov - V historické památce nad městysem připravují neustále nějaké novinky. Správa hradu se snaží využít každý prostor.

Jevíčští chtějí zpátky městské strážníky

Jevíčko - Pracovníci bezpečnostní agentury nahradili ve městě na Malé Hané strážníky. Nemají ale potřebné pravomoce. Lidé si stěžují.

Na Biskupickém kaléšku zabodovala tradiční slivovice

Biskupice - Na šestnáctém ročníku festivalu slivovice nechyběl tradiční košt pálenek, ani závod historických velocipedistů a ocenění vítězů.

Dobrá zpráva pro cyklisty: nová stezka přece jen bude

Svitavy - Městu se po jarním neúspěchu zadařilo v dalším kole žádostí o dotace. Cyklisté už nebudou muset do Vendolí jezdit po frekventované výpadovce na Poličku.

Mělo by se lidem bez domova pomoci?

Moravská Třebová - Jsou lidé bez vlastní střechy nad hlavou problém? Nebo by se jim radnice měla postavit čelem a pomoci jim? Stojí o to vůbec? Takové otázky si zřejmě pokládá nejen obyvatel Moravské Třebové.

Hrušky lidem chutnají, ale slivovice je klasika

Lubná - Stalo se už tradicí, že se do vesnice nedaleko Poličky vždy koncem září sjíždí ti, kteří rádi ochutnávají ovocné pálenky. Lubenská šťopička má za sebou už šestý ročník.

Na hrad Svojanov se vracejí někdejší obyvatelé

Svojanov - Historická památka nad městysem připravuje pro návštěvníky stále nová lákadla. Tentokrát se lidé mohou těšit na výjevy z pověstí o hradu. Některé postavy jeho obyvatel už jsou na světě.

Továrna nabídne tisíc míst

Svitavy - Ve městě by mohla vzniknout až tisícovka nových pracovních míst. Zastupitelé schválili záměr prodeje pozemků na výstavbu nové továrny.

Svitavy se staly hlavním městem filatelistů

Svitavy - Už je to tady! Filatelisté se dočkali. Právě ve čtvrtek totiž vypukne jedinečná událost tohoto roku, a to celostátní filatelistická výstava.

Lidé se dočkají kanalizace i chodníku

Moravská Třebová - Na ulici Jevíčská panuje čilý stavební ruch. Dělníci opravují kanalizaci. Položí i nový chodník.

Na Svojanově si připomněli zálibu hradního panstva

Svojanov - Turisty vyhledávané výletní místo se v sobotu přeneslo do 19. století. Na hradě uspořádali slavnosti lovu.

Jaký byl Mime Fest 2014? Diváci aplaudovali ve stoje

Polička - Špičky světové pantomimy se představily na třetím ročníku Mime Festu. Závěrečný Večer mimů sklidil zasloužený úspěch.

Zkušebna bude už příští rok

Moravská Třebová - Chátrající zemědělský areál v Sušici se mění na dílnu a zkušebnu leteckých motorů. Už příští rok se zde začnou vyrábět.

Alergici musejí být ještě na pozoru, ambrózie neustupuje

Podle kalendáře i podle počasí už máme léto téměř za sebou. Ani v této době si ale alergici ještě nemohou být jistí, že je v přírodě nečekají problémy s pyly.

FOTO/VIDEO: Rockové hvězdy nezklamaly

Litomyšl – Zimní stadion v pátek zažil pořádný nářez. Nehrálo se zde žádné hokejové utkání. Na dvě tisícovky lidí dostaly do varu britské rockové kapely Slade a The Sweet. Mnozí vzpomínali.

Všechna zvířata se musí učit trpělivostí a láskou

Svitavy - Na Cihelně hostuje První český Národní cirkus Jo-Joo. Milovníci vystoupení se zvířaty, ale i akrobatů se mají opět na co těšit.

Silné ročníky usedají do lavic

Svitavy - Dva měsíce prázdnin jsou nenávratně pryč. Žákům a studentům dnes začal další školní rok, někde i s velkou parádou.

OBRAZEM Na hradě řádili vojáci generála de Merode

Svojanov - Historické sídlo se o víkendu přeneslo do poloviny sedmnáctého století, kdy končilo jedno z nejdrsnějších období našich dějin. Návštěvníci byli u toho, i když vojáky napadla banda marodérů.

Tip na výlet: Vydejte se třeba po stopách šlechtičen

Letní kaleidoskop Deníků: Dnes se vydáme směrem na Hartmanice. Cestou navštívíme  barokní kapličku sv. Jana Nepomuckého, uprostřed mohutných lip na vrcholu kopce (asi dva kilometry od Bystrého, po zelené).

Karel Gott je v Evropě tím, čím je Elvis Presley v USA

Kamenná Horka /ROZHOVOR/ - Vískou na historickém území Moravy se v sobotu ponesou hity Karla Gotta. JOSEF BOUDA, hlavní člen hudební formace Karel Gott revival Morava, se nám svěřil, co ho táhne na Svitavsko i to, proč mu k srdci přirostly písně Karla Gotta.

Na svitavské zdravce se budou vzdělávat maséři

Svitavy - Svitavská střední zdravotnická škola nabídne chlapcům a děvčatům nový studijní obor jako jediná v celém Pardubickém kraji.

V Horákově Lhotě se po letech rozezněl zvon

Želivsko - Zvonička v Horákové Lhotě je od nepaměti její součástí, i když místo původní stojí nová. Nechybí jí pořádné základy, pevná konstrukce, zvon ve věži a na ní korouhvička. Parta nadšenců proměnila takřka své sny a opravila ji.

Sezona agresivního pelyňku 
udeřila, přibývá i ambrózie

Nejobávanější období pro alergiky nastalo. Pyly pelyňku jsou jejich noční můrou.

Na svaté si vzali restaurátoři i obyčejné kartáčky na zuby

Svojanov - Svatý Šebestián, Karel Boromejský a svatý Vít z morového sloupu v Poličce jsou od loňského podzimu na hradě Svojanov. Odborníci se pustili do jejich restaurování.

Knížecí louka mění svou podobu

Moravská Třebová - Řeka Třebůvka se pomalu vrací do svého meandrového koryta. V Moravské Třebové jsou tak krůček od nového přírodního areálu na Knížecí louce. Dělníci už budují i cyklostezku.

U Ottendorfera se malovalo

Svitavy - V minulých letech se malíři sešli ve zchátralých někdejších hotelech Slavia, Městský dvůr i v Lidovém divadle. Tentokrát zaujali místa v Ottendorferově domě, který lidé podle barvy fasády nazývají Červená knihovna.

V bitvě vzdají hold padlým

Mladějov na Moravě - V areálu průmyslového muzea se už za týden, 9. srpna, bude válčit. Bitva o Blosdorf se stala důstojnou vzpomínkovou akcí na všechny padlé v první světové válce.

Alergici buďte na pozoru, 
k pelyňku přibude i kukuřice

Prázdniny se teprve přehouply do druhé půlky. Kvetoucí rostliny tak stále trápí lidi, kteří jsou citliví na pyly.

Kriminalisté obvinili drogového dealera, mladíkovi hrozí pětileté vězení

Svitavy - Probdělé noci a hodiny strávené v terénu svitavský toxi tým opět zúročil. Kriminalisté zabývající se drogovou problematikou totiž znovu bodují a drogová scéna opět krvácí.

Hasiči zahájili oslavy stylově. Hasili požár

Banín - Ve vesnicí se v sobotu hodinu po poledni rozezněla siréna z požární zbrojnice. Oslavy 125. výročí založení sboru dobrovolných hasičů totiž začaly požárem. Naštěstí jenom cvičným.

Alergiky potrápí pyly trav, jitrocel, šťovík a vzdušné plísně

Prázdniny jsou v plném proudu a zrovna tak pěkné počasí. Kvetoucí rostliny dávají jasně najevo, že lidé, trpící alergiemi na pyly, by měli být ještě stále obezřetní.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT