Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

LENKA KRÁLOVÁ

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Nepozornost, zlobení a pětky. Inkluze má pomoci i nadaným dětem.

Nadání může paradoxně přinést špatný prospěch. Inkluze zaváděná do škol díky novele školského zákona může prospět i dětem, o kterých se v souvislosti s ní obvykle nemluví. Těm talentovaným. Názor, že se týká jen dětí se zdravotním postižením či ze sociálně slabých rodin, je jen hluboce zakořeněným mýtem. Rozvinutí schopností dětí často brání sama škola. 

Se zvýšením minimální mzdy snižte zdanění práce, vyzývají obchodníci

Odhlasované zvýšení minimální mzdy na 12 200 korun od 1. ledna 2018 může mít na český obchod mnohem větší negativní dopad, než pozitivní. Tak situaci hodnotí Asociace českého tradičního obchodu a upozorňuje na reálná rizika skokového navyšování minimální mzdy. Ohrožena může být existence malých prodejen s potravinami i samotné podnikání mnoha obchodníků.

Prodej alkoholu v e-shopech? Většina obchodníků neví, jak ověřit věk

Zákaz prodeje alkoholu nezletilým platí nejen pro kamenné prodejny, ale také pro e-shopy. Od konce května distribuci alkoholických nápojů ještě více zpřísňuje takzvaný protikuřácký zákon, který reguluje prodej škodlivých návykových látek. E-shopy ale mají jen málo nástrojů k tomu, jak věk zákazníka ověřit.

Kvůli levnému sexu ztrácejí muži zájem o manželství

Trh s manželstvím je v rukou mužů. Ti se však v současné době snadno dostanou k sexu i mimo manželské lože, proto ztrácejí motivaci usilovat o ženu. Podle vědců z University of Texas navíc budou mít heterosexuální ženy čím dál větší problém najít dlouhodobého spolehlivého partnera.

Polovina Čechů optimisticky očekává, že bude mít vysoký důchod. Mýlí se

Neobvykle vysoký počet lidí očekává, že jejich důchod bude vyšší, než jaká je současná realita. Přeceňují i výši invalidních důchodů. Vyplývá to z nedávného průzkumu agentury STEM/MARK pro společnost Broker Trust. 

Objem veřejných zakázek ve volebním roce intenzivně roste

Zadávání veřejných zakázek v České republice probíhá ostrým tempem. Za prvních sedm měsíců roku 2017 bylo vyhlášeno celkem 4565 nových veřejných zakázek v souhrnné hodnotě 172,5 miliardy korun. V meziročním srovnání jde o nárůst až o 91,2 procenta z hlediska objemu zakázek a 173,6 procenta z hlediska jejich počtu. 

Přes rok ztracen v české vazbě. Putinův kritik čeká na vydání

/ROZHOVOR/ Čtyřiašedesátiletý Alexandr Nikolajev ještě před čtyřmi lety zajišťoval přepravu ruského prezidenta Vladimíra Putina. Teď už více než 580 dní sedí ve vazbě. Doufá, že ho Česká republika nevydá do Ruské federace. A nechápe, proč musí  být ve vězení tak dlouho.

Veterináři hledají ve vejcích jedovatý fipronil

Firmy, které na český trh dovážejí vejce a vaječné produkty z ostatních zemí Evropské unie, musejí od včerejška svoje zboží nechat vyšetřit na toxický fipronil. Pokud to neudělají, může jim Státní veterinární správa (SVS) uložit pokutu až do dvou milionů korun. 

Špehuje vás vlastní firma? Může ji to stát až dva miliony

Kamery v kancelářích, čtení e-mailů nebo osobní prohlídky. I tak se některé firmy pokoušejí „kontrolovat“ své zaměstnance. Nově by si na takové postupy měly dát pozor.

Stabilitu německých větrných elektráren zajistí norské vodní elektrárny

Německo a Norsko se rozhodly prohloubit propojení svých energetických soustav a vytvořit zajímavý zdrojový mix, který by měl především Německu pomoci se zálohováním nestabilních větrných a fotovoltaických zdrojů a se zmírňováním dalších problémů, které zemi přináší odchod od jaderné energetiky.

Česká pošta je jediným zájemcem o poštovní licenci na příštích pět let

Do výběrového řízení na držitele poštovní licence pro období od 1. ledna 2018 do 31. prosince 2022 se ve stanovené lhůtě přihlásil jediný žadatel – Česká pošta.

Test mražené pizzy. Pro Západ je se šunkou, pro Východ se škrobem a sójou

Existuje nespočet variant, ve kterých se pizza vyrábí. Spotřebitelský časopis dTest porovnal deklarované složení mražené pizzy v 19 sýrových a 17 šunkových variantách, u mnohých z nich odhalil nízký obsah sýra a šunky.

Lidé častěji nakupují na internetu a více šetří na jídle. Tržby stoupají

Růst tržeb v obchodech v červenci mírně zpomalil, ale vůbec to neznamená, že lidé začali šetřit. S ohledem na vývoj mezd je zřejmé, že dali přednost dovoleným a že postupně stále více do rozpočtů domácností zasahují vyšší náklady na bydlení. 

Nejnižší mzdy letos rostou nejrychleji

Napětí na trhu práce tlačí mzdy rychle vzhůru a zaměstnanci tak mají možnost ještě více pociťovat, co znamená ekonomický růst pro jejich peněženky. 

Průměrné mzdy stouply v Česku za rok o dva tisíce korun

Podle údajů Českého statistického úřadu vzrostla ve druhém čtvrtletí roku 2017 průměrná hrubá měsíční mzda zaměstnanců oproti stejnému období předchozího roku o 7,6 procenta. Reálně se zvýšila o 5,3 procenta. Medián mezd činil 24 896 korun.

Kroužky pro děti stojí pár stovek i desetitisíce

Dva tisíce za fotbal a 1200 korun za hru na klavír. Nejméně tolik zaplatí rodiče, kteří chtějí, aby jejich dítě rozvíjelo pohybové i hudební nadání v jediném pololetí. Zájmové kroužky znamenají zvýšené výdaje a nelehké rozhodování, do čeho má smysl investovat peníze i úsilí.

V Česku ve vejcích ani mase filpronil není, veterináři jej nenašli

Nedávno byla v některých evropských zemích zjištěna v potravinách živočišného původu chemická látka fipronil. Státní veterinární správa (SVS) proto provedla 261 vyšetření vajec, vaječných výrobků a drůbežího masa. Další vzorky ještě čekají na vyšetření. V žádném z dosud vyšetřených vzorků nebyl toxický pesticid zjištěn.

Stát od září přispěje novou dotací na zateplení domu, kotel i domácí elektrárnu

Až čtyřicet tisíc korun nabídne stát od 4. září tomu, kdo kromě dotace na zateplení domu využije i dotaci na nový kotel nebo na výkonnější solární elektrárnu. Ministerstvo životního prostředí tak chce v rámci programu Nová zelená úsporám pobídnout Čechy k tomu, aby úsporu energií neřešili krok po kroku, ale najednou. 

Struktura HDP ukazuje výrazný posun k domácí poptávce

Česká ekonomika zažívá mimořádně příznivé časy. Tempo růstu HDP za 2017 se zvýšilo na 2,5 procent mezikvartálně a 4,7 procent meziročně. Ve struktuře růstu posílily složky domácí poptávky. Poprvé za předchozích pět kvartálů přispěly investice k růstu kladně. Objem mezd a platů meziročně rostl nejrychlejším tempem od roku 2008.

Kdo neplatí alimenty na studenta, přijde o řidičák

/INFOGRAFIKA/ Osmnáct už jim bylo, studují střední či vysokou školu a rodiče jim přestali platit výživné, přestože by dle rozhodnutí soudu měli. Až dosud bylo řešení takových případů během na dlouhou trať a procházelo složitou soudní mašinerií. Teď se možná zjednoduší.

Vedro v práci? Delší přestávky ani jiné úlevy nejsou v Česku zvykem

Vysoké teploty trvají i koncem srpna. Při nejmenším kvůli produktivitě práce by měli zaměstnavatelé zavádět opratření, která lidem pomohou vedra překonat. Z ankety serveru Profesia.cz ale vyplývá, že se přibližně polovina zaměstnanců žádné úlevy nedočká.

Čeští velvyslanci přesednou do vozů Škoda Superb

Velvyslanci České republiky budou při výkonu svých pracovních povinností používat vozy Škoda Superb. Ty postupně nahradí vozy konkurenční značky, které byly v diplomatických službách České republiky využívány od roku 2005 doposud.

Není komu předávat rodinné firmy. Děti nechtějí převzít odpovědnost

I když je prodej zavedených firem v Česku na vzestupu, hledání nových vlastníků pro rodinné firmy bývá komplikované. Cesta k úspěšné transakci trvá obvykle půl roku až devět měsíců.

Zákazníci Enwoxu bez dodávek plynu nezůstanou. Pomůže jim Innogy

Energetická skupina Innogy nabídne od 1. září dodávky zemního plynu všem zákazníkům končícího dodavatele Enwox Energy, kteří se ocitli v nouzi. Od začátku letošního roku se jedná už o druhý případ, kdy Innogy v záchranném režimu dodavatele poslední instance nabízí odběratelům pomocnou ruku.

ČEZ má novou jadernou divizi

Šest jaderných bloků a přes dva tisíce zaměstnanců včetně týmu, který zodpovídání za přípravu nového jaderného zdroje. Taková je podoba nové divize Jaderná energetika, která oficiálně začne fungovat od 1. září.

Vymáháním odškodnění za ztracená zavazadla či zpožděný let lze pověřit firmu

Trip.market navázal spolupráci se společností ClaimAir, která pomáhá cestujícím z celého světa získat od aerolinek odškodnění za zpožděné či zrušené lety, případně za ztracená zavazadla.

České dráhy rozšíří nabídku občerstvení a služby v 1. třídě

České dráhy v září rozšíří doplňkové služby na další linky a spoje. Kávu, čokoládu, pivo nebo něco k snědku si brzy koupí cestující také v rychlících Praha – Hradec Králové. Chlazené občerstvení z automatů budou mít pro změnu k dispozici zákazníci v rychlících Praha – Česká Třebová – Brno. Denní tisk nabídne národní dopravce i cestujícím v 1. třídě vybraných rychlíků.  

Při uzavírání pečovatelské služby pro seniory je důležitá jednoznačná smlouva

Pečovatelská služba znamená pro desetitisíce českých seniorů a osob se zdravotním postižením možnost, jak co nejdéle zůstat v domácím prostředí, a přesto získat potřebnou péči. Ve smlouvě s pečovatelskou službou je však třeba jasně popsat, jaké konkrétní služby senior objednává. A ani výběr ideální pečovatelské služby není snadný. 

ČNB možná znovu zvýší úrokové sazby už v září. Nutí ji k tomu růst ekonomiky

Dolar dál ztrácí půdu pod nohama a včera se vůči euru propadl na nejslabší úroveň za poslední tři roky. A podobně je na tom i s českou korunou. Zatímco vůči euru si koruna užívá posledních dnů letní pohody, na dolar zaútočila nejsilněji od konce roku 2014.

Osobnosti regionů: Zlegalizujte prostituci v Česku

/INFOGRAFIKA/ Nejstarší řemeslo. Tak se říká prostituci, tedy sexuálním službám poskytovaným za úplatu. Podle českého práva je prostituce nelegální, přesto se jí u nás řada lidí živí. A na sexuální pracovnice narazíte nejen u příhraničních silnic, ale mnohdy v širších centrech měst.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT