Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

LENKA MAŠOVÁ

Lenka Mašová / Žďárský deník

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Nad přehradu se po ferratách dostanou i děti

V rámci 50dílného seriálu Poznáváme Česko se tento týden na stránkách Deníku pokoušíme nastartovat zlenivělý adrenalin. Dnes se bude vše točit kolem pohybu za pomoci vlastních rukou a nohou. Příští týden už nás čekají mysteriózní místa v naší republice. A nezapomeňte, z každého místa, které v létě navštívíte, nám můžete poslat tematickou fotografii a zúčastnit se soutěže o iPhone.

Ferraty ve Víru se slavnostně otevřou o týden později

Z první na druhou dubnovou sobotu se přesouvá slavnostní zprovoznění dvou nových ferrat v blízkosti přehrady ve Víru na Bystřicku.

Vírské ferraty jsou hotové, otevřou se začátkem dubna

První dubnovou sobotu budou oficiálně zprovozněny dvě nové ferraty ve Víru. Zajištěné cesty ve skalách dokončili tamní horolezci na podzim.

Bystřičtí využijí k opravě paneláků dotační program Zelená úsporám

Značnou část původně předpokládaných nákladů by mohla ušetřit bystřická radnice, pokud se jí podařit získat státní dotaci na revitalizaci zbývajících šesti panelových domů v sídlišti 2. Na ty měla v letošním rozpočtu vyčleněno 58 milionů korun.

Bystřický rozpočet počítá s 58 miliony na opravy domů

Bystřice nad Pernštejnem - Příjmy ve výši 182 milionů a 458 tisíc a výdaji za 233 milionů 174 tisíc korun disponuje návrh bystřického rozpočtu na příští rok.

Vírské skály se staly přístupné i pro rodiny s dětmi

Dvě ferraty – zajištěné cesty na skalách dokončili vírští horolezci. Vybudovali je s finanční podporou bystřické a vírské radnice.

Otec zavražděného studenta: Řeší se jen důsledky tragédie, ne příčiny

Žďár nad Sázavou - „Moc se zatím nezměnilo, bohužel," říká Kamil Vejvoda, otec loni zavražděného šestnáctiletého studenta žďárské obchodní školy Petra Vejvody.

Ferraty ve Víru budou lidem k dispozici už na konci října

Koncem října si budou moci první zájemci vyzkoušet dvě nové ferraty ve Víru na Bystřicku. Zajištěné cesty vedoucí po skalách už připravuje místní horolezecký oddíl s finanční podporou bystřické a vírské radnice.

V Bystřici hledají pracovníka na obsluhu LED obrazovky

Bystřice nad Pernštejnem – Nového pracovníka, který bude mít na starosti obsluhu velkoplošné LED obrazovky, aktuálně hledá bystřický kulturní dům. Objednaná obrazovka za šest set tisíc korun najde svoje trvalé místo v amfiteátru na Masarykově náměstí.

Ve Velké Bíteši uvažují o zřízení městské policie

Velká Bíteš – Radnice v pětitisícové Velké Bíteši zvažuje, že od příštího roku zřídí městskou policii. „Zastupitelé by o tom měli rozhodnout v říjnu," vyjádřil se bítešský starosta Milan Vlček.

Kvalita vody ve Velkém Dářku i v Pilské nádrži se zlepšila

Žďársko – Zlepšení kvality podle výsledků aktuálních hygienických rozborů vykázaly některé sledované vodní nádrže ve žďárském okrese. Zatímco v minulém týdnu mělo Velké Dářko kvůli sinicím čtyřku, což je voda nevhodná ke koupání, nyní se o stupeň zlepšila

Meziříčští vloží do kabin víc peněz, bojí se však o dotaci

Velké Meziříčí – Velkomeziříčští zastupitelé schválili na svém pondělním zasedání další tři miliony korun pro přestavbu zázemí fotbalového klubu. Modernizace zázemí FC Velké Meziříčí má stát šestadvacet milionů korun, z toho šestnáct zaplatí město.

Velké Dářko je plné sinic, začínají se množit i v dalších rybnících

Žďársko – Čtyřkou z celkem pětistupňové řady byla epidemiology ohodnocena kvalita vody ve Velkém Dářku. Znamená to, že voda s vysokým obsahem nebezpečných sinic neodpovídá hygienickým požadavkům a pro uživatele představuje zdravotní riziko. Koupání tak nelze doporučit zejména citlivým jedincům, jako jsou třeba děti, těhotné ženy, lidé trpící alergií a osoby s oslabenou imunitou.

Dětské oddělení se příští rok rozšíří o červenou přístavbu

Nové Město na Moravě – Kompletní rekonstrukcí spojenou s přístavbou dalšího objektu projde dětské oddělení novoměstské nemocnice za přibližně šedesát milionů korun. Nyní se dokončuje projektová dokumentace, stavět by se mohlo začít začátkem příštího roku, přičemž délka přestavby je odhadována zhruba na rok.

Uzdravenou čápici vypustili u Černého rybníka

Nové Město na Moravě – Uzdravená čapí samice, která dostala jméno Anita, byla vypuštěna zpět do volné přírody.

Dluhy? Obec částku strhne třeba z daru pro nové občánky

Žďársko - Nově narozené děti dostávají od místních samospráv ve žďárském okrese do kolébky peníze, hračky anebo knížky. Samozřejmostí bývá při slavnostním vítání nových občánků květina pro maminku a také pamětní listina, která dítěti po letech připomene tuto událost.

Pobíhání psů u Pilské nádrže řešit lze, jejich koupání ale ne

Žďár nad Sázavou - Na volně pobíhající a v rybníku se koupající psy si stěžují návštěvníci rekreačního areálu Pilák u Pilské nádrže. A také na aroganci majitelů některých zvířat.

Na ledové stěně chystají Vírský cepín

Ledová stěna ve Víru na Bystřicku láká další návštěvníky. Ještě více by jich mělo do masy ledu zapíchnout svoje cepíny v sobotu, kdy se na ní uskuteční Vírský cepín.

Nemocných s encefalitidou v posledních letech ubývá

Deset případů nebezpečné klíšťové encefalitidy v loňském roce zaznamenali epidemiologové v okrese Žďár nad Sázavou.

Vejvodovi: Na Petrův čin se nesmí zapomenout

Žďár nad Sázavou /ROZHOVOR/ - Říjnová tragédie ve žďárské obchodní škole, kdy rukou vražedkyně trpící schizofrenií přišel o život šestnáctiletý Petr Vejvoda ve chvíli, když bránil svoji spolužačku, otřásla celou zemí. Nejkrutěji však zasáhla do života jeho rodičů Kamila a Radky Vejvodových.

AKTUALIZOVÁNO

Cenu Michala Velíška získal zavražděný student Petr Vejvoda

Praha, Žďár nad Sázavou - Cenu Michala Velíška za letošní rok získal in memoriam šestnáctiletý student obchodní akademie ve Žďáru nad Sázavou Petr Vejvoda. Ten zemřel poté, co ho smrtelně zranila psychicky nemocná žena, před níž bránil spolužačku. Sošku anděla z čirého skla převzali hochovi rodiče. Ceny se udělovaly podeváté, dává je Nadace ADRA společně s televizí Nova. Připomínají televizního střihače Velíška, jehož v roce 2005 v centru Prahy zastřelil útočník, před nímž chránil mladou ženu.

Na Fajtově kopci stojí základ rozhledny, věž přibude na jaře

Základ rozhledny už stojí na vrcholu Fajtova kopce. Pokud půjde všechno podle plánu, unikátní vyhlídková věž, která se stane novou dominantou města pod dálničním mostem, bude dokončena příští rok v dubnu.

Psycholog: Když dítě pláče, je to normální

Tragická událost ve žďárské střední obchodní škole, kde po útoku psychicky nemocné ženy přišel o život šestnáctiletý chlapec, a dvě o rok starší dívky byly zraněny, vyvolala značný nápor na psychiku tamních studentů. Ať už byli přímými svědky konfliktu, anebo zrovna seděli ve třídách a dlouhé desítky minut si mohli jenom domýšlet, co se ve škole děje. Podle policejního psychologa Jana Pokorného, který se otřeseným studentům ve škole společně s dalšími členy týmu krizové intervence věnoval, se drtivá většina mladých lidí se závažnou stresovou situací vyrovná bez následných psychických problémů.

Žena pobodala studenty: jeden zemřel, dívka je po operaci

Žďár nad Sázavou, Ostrava - Podle mluvčího novoměstské nemocnice Romana Kratochvíla byli do nemocnice převezeni čtyři lidé – policista a tři sedmnáctileté studentky. „Jedna z nich s vážným bodným zraněním byla operována, je na jednotce intenzivní péče, její stav je stabilizovaný. 

Z dovolených v cizině si lidé přivezli také střevní nemoci

Kampylobakteriózu si v minulých dnech přivezly z dovolené na Slovensku dvě děti ze Žďárska.

Pozemky prodraží nová daň

Chcete koupit zasíťovanou stavební parcelu od města či obce a začít stavět dům? Pak se vám takový stavební pozemek prodraží.

Patronem Centra zelených vědomostí je Ondřej Havelka

Bystřice nad Pernštejnem - Ondřej Havelka, zpěvák, herec, scénárista, režisér a především je umělecký ředitel ansámblu Melody Makers se stal patronem právě budovaného bystřického Centra zelených vědomostí.

Rozkvetlé bledule zvou do Světnovského údolí

Zelenobílé koberce bledulí jarních mohou v současné době obdivovat lidé ve Světnovském údolí poblíž Světnova na Žďársku.

Žluté autobusy cestující všude naložit nesmí

Velké Meziříčí, Třebíč - Žluté autobusy Student Agency budou moci při svých cestách do Brna či do Českých Budějovic využívat rovněž lidé z Velkého Meziříčí. Právě tam v pondělí 24. března v 10 hodin poprvé zastaví spoj, aby naložil cestující a po 45 minutách cesty je vyložil v Brně.

Bystřici nad Pernštejnem ozdobí další socha Masaryka

Bystřice nad Pernštejnem - Sádrový model, podle kterého byla odlévána kopie sochy T.G. Masaryka novoměstského sochaře Vincence Makovského pro Lékařskou fakultu Masarykovy univerzity v Brně, chtějí zrestaurovat a vystavit v Bystřici nad Pernštejnem.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT