Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

LIBUŠE KOLÁŘOVÁ

Libuše Kolářová / Písecký deník

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Lepší bydlení pro seniory

Písek – Po rekonstrukci bytů pro sociální bydlení v domech města na Nábřeží 1. máje byl předán zrekonstruovaný dům na Jiráskově nábřeží čp. 2443.

Do nových bytů přijdou nájemníci v lednu

Písek - Písek úspěšně řeší sociální bydlení, dokončeno bylo dalších devatenáct bytů.

Cukrovka druhého typu se stává stále větší hrozbou

Písek - Světový den diabetu, který tradičně připadá na 14. listopad, byl vyhlášen v roce 1991 Mezinárodní federací pro diabetes a Světovou zdravotnickou organizací jako reakce na rostoucí obavy ze zvyšující se zdravotní hrozby, kterou diabetes představuje. Jak ukazují statistiky, v České republice se léčí s diabetem druhého typu každý sedmý Čech. Počet nemocných narůstá. V této evidenci jsou však jen lidé, kteří o své nemoci vědí a léčí se.

Síť sociálních služeb potřebuje i venkov

Písek - Plán rozvoje sociálních služeb pro příští rok nejen pro město Písek, ale také pro všechny obce, které jsou v jeho rozšířené působnosti, schválilo zastupitelstvo na zasedání v závěru září. 

Prácheňské muzeum odhalí tajemství paní baronky

V Galerii Prácheňského muzea ještě do 22. května pokračuje výstava Co lítá po Písku. V dalších dvou výstavních prostorách už na návštěvníky budou čekat nové expozice. V Malých výstavních síních bude od 5. do 29. května otevřena výstava nazvaná Tajemství paní baronky aneb O životě pravnučky císaře Alexandrině Regner von Bleyleben v Písku. Je věnována 100. výročí úmrtí císaře Františka Josefa I.

OBRAZEM: Na Mehelník se vydal rekordní počet účastníků

Na nejvyšší vrch Píseckých hor Mehelník se ve čtvrtek za krásného slunečného počasí  vydalo 1617 turistů, což je  nejvíce v novodobé historii tohoto populárního silvestrovského výstupu. „Zapsat takové množství lidí nebylo jednoduché, tvořila se zde fronta, ale  účastníci byli trpěliví.  Měla jsem k dispozici 1500 účastnických karet, takže na těch posledních více než sto se nedostalo," uvedla Hana Tomanová,  organizátorka výstupu z Klubu českých turistů Otava Písek.

Prodej bytů se v Písku pozastavil

Domovní a bytová správa (DBS), která spravuje byty a nebytové prostory v majetku města Písku, se ještě počátkem devadesátých let starala o více něž čtyři tisíce bytů. V současné době je to už jen 1389 bytů městských a kromě toho spravuje 3325 bytů v soukromém vlastnictví.

OBRAZEM: My Melody Vladimíra Franze v galerii

Písek – Téměř dvě stovky lidí i přes velmi horké počasí přišly ve středu 5. srpna v podvečer na nádvoří Prácheňského muzea. Uskutečnila se zde společná vernisáž výstav dvou umělců.

Spisovatel Ladislav Beran se vrací k oblíbeným kriminalistům

Písek – Jméno spisovatele a bývalého kriminalisty Ladislava Berana na obálce knihy je pro mnoho čtenářů zárukou napínavého příběhu, který vychází z konkrétních případů policistů.

Píp šou nabízí ptačí budky ve tvaru tenisáku i Warholovy plechovky

Písek /FOTOGALERIE/– Keramické věže připomínající dávné byzantské město, moderní stavba, Warholova plechovka od polévky, dámská kabela, žárovka, zadní polovina těla pejska, hlava kočičky, tenisový míček nebo obytný karavan.

Jaké to bylo cestovat autostopem po ruském severu, pohovoří Libor Drahoňovský

Prácheňské muzeum připravilo přednášku Libora Drahoňovského, neúnavného cestovatele, etnologa a autora mnoha úspěšných a pozoruhodných přednášek o svých cestách.

Sochy z písku jsou nádherné, chválí turistka z Plzeňska

Nádherné sochy budou na písecké náplavce do konce listopadu.

Support Lesbiens a Waltari se při turné zastaví také v Písku

Písek - V neděli 16. listopadu od 20 hodin se v kulturním době v rámci společného turné koná koncert české skupiny Support Lesbiens a kapely Waltari z Finska. Hostem bude kapela Naven z Písku.

Relikviář sv. Maura uvidí lidé i v Písku

Písek – S velkým ohlasem veřejnosti se setkala loňská časově omezená výstava  kopie svatováclavské koruny v Prácheňském muzeu. Další časově omezená výstava se bude konat jako součást konference Památky bez bariér, která se uskuteční v Písku ve dnech 2. až 4. dubna.

Hřbitov pro domácí zvířata v Písku už je hotový

Písek - Důstojné místo posledního odpočinku mohou mít nyní i domácí mazlíčci. Městské služby Písek (MSP) dokončily zvířecí hřbitov, jehož zřízení požadovali nejen obyvatelé města, ale i okolí.

V Písku se bude diskutovat o památkách bez bariér

Písek -   Součástí programu konference historických sídel bude výstava dotykových modelů památek.

Mladí dárci dávají šanci nemocným, aby žili dál

Písek /FOTOGALERIE/ - Studenti SOŠ a SOU Písek  darují kostní dřeň. Každé dvě hodiny lékaři v Česku objeví některý z nádorů krve. I přes velké úspěchy v léčbě ročně na toto onemocnění jen v ČR zemřou až dva tisíce lidí.

Jaro začalo teplotami nad dvacet stupňů

Písecko - O čtrnáct dní dříve než v předcházejících letech se potýkají s náporem zahrádkářů v zahradnictvích a prodejnách. „Nyní už doprodáváme macešky, primule a ovocné stromky. Zájem se teď soustředí na venkovní keře a řízky muškátů, potom přijdou na řadu balkonové květiny," zhodnotil ve čtvrtek situaci Jiří Hromádka ze zahradnictví Čapek a HNN v Písku.

Lidem kolem Žďákovského mostu dochází trpělivost

Písecko - Už čtyři roky je Žďákovský most stále větší noční můrou starostů okolních obcí a jejich obyvatel. Od roku 2010 na most nesmí nákladní automobily, oprava je ale stále v nedohlednu.

Umělec, který se nenechal ničím a nikým odradit

Písek - V Malé galerii Sladovny je do 6. dubna otevřena výstava z tvorby Heinze Theuerjahra inspirovaná Afrikou.

Městská slavnost v Písku bude bez pamětních medailí

Písek - Téma připravovaného  programu  je Krásné i kruté dvacáté století. Termín konání městské slavnosti je jednou provždy daný. Je to první neděle, v novější době první víkend po 8. červnu. Letos se slavnost Dotkni se Písku bude konat ve dnech 13. až 15. června a tradičně na několika místech.

Maminky
 vyhledávají píseckou porodnici

Písek – V písecké porodnici vloni přišlo na svět 836 dětí. Ve srovnání s předcházejícím rokem je to o sedm více, což je i v celorepublikovém srovnání výjimečně  pozitivní číslo. 

Lidé dluží 
na pokutách Písku miliony

Písek – Městská pokladna by mohla být o více než deset milionů bohatší, kdyby  dlužníci uhradili všechny pokuty.

Procházka vesnicemi na dně orlické nádrže

Dno orlického jezera  skrývá mnohá tajemství a zajímavosti, z nich některé se postupem času dostávají na povrch. Mohou se o tom přesvědčit návštěvníci přednášky, kterou Prácheňské muzeum pořádá ve svém přednáškovém sále ve čtvrtek 13. února  od 16 hodin.

Základní školy v Písku ušetří na energiích dva a půl milionu

Písek  - V osmnácti školských objektech se příští rok sníží náklady po zavedení projektu EPC.

Písecký památník bude až příští rok

Písek – V příštím roce, kdy si připomeneme 70. výročí ukončení druhé světové války, má být ve městě odhalen památník, který připomene setkání spojeneckých vojsk a Rudé armády. Došlo k němu 10. května 1945 po 17. hodině.

Vedení Písku rozhodne o postupu oprav plaveckého areálu

Písek  - Na programu je také návrh kalkulace vodného a stočného.

Malířka Iva Petrová: Obrazy rozdávají sílu touhy po životě

Písek /ROZHOVOR/ - Výtvarnice Iva Petrová říká: Kdyby bylo po mém, byla bych malířkou už nejraději od první třídy. Osud na moje  dětské přání pamatoval.

Putimská Vysoká zůstává stále bez chodníku

Písek - Silnice od železničního přejezdu u hlavního nádraží ČD na Putimskou Vysokou je nebezpečná pro řidiče a zejména pro chodce. Po třech letech se snad obyvatelé dočkají chodníku.

Křižovatka v Písku zůstane pastí na řidiče

Písek – Řidiči, kteří jedou ze Smrkovic do Semic, nebo opačně přes křižovatku se silnicí I/20, se musí obrnit trpělivostí. Čekání u hlavní komunikace je zdlouhavé a průjezd nebezpečný. Dopravní policisté a záchranka sem vyjížděli k nehodám s vážným i smrtelným zraněním.

Nebezpečné místo v Písku zmizí. Připojovací pruh bude ještě letos

Písek - Z obchvatu Písku směrem na Č.  Budějovice zmizí další dopravně nebezpečné místo.

Na sídlišti Portyč se otevřela služebna městské policie

Písek -  Na četné žádosti  obyvatel Portyče je od čtrvtka na tomto sídlišti k dispozici nová služebna městské policie.

Sladovna v Písku je důkazem dovednosti našich předků

Písek /VSTUP ZAKÁZÁN/ - Objekt Sladovny je jednou z nejvýraznějších dominant píseckých „hradčan" a jeho interiéry jsou stále častěji cílem domácích a zahraničních turistů. V letošním roce si stálé expozice a výstavy prohlédlo přes 35 tisíc návštěvníků.

Sbírka pomůže opravit zničené piáno v Písku

Písek /VIDEO/ - Pro některé obyvatele a návštěvníky města Písek to bylo velké překvapení, pro jiné příjemné zpestření cesty přes Palackého sady. Ve Schrenkově pavilonu bylo v září umístěno piáno, na které si mohl zahrát každý kolemjdoucí. U piána se lidé střídali a většinou je obklopovali pozorní posluchači.

Na vánočních výstavách lidé přispěli více než milionem korun

Písek - Více než milion korun se vybralo na dosavadních deseti ročnících vánoční výstavy pořádané firmou KOČÍ a.s. Tato částka se určitě zvýší, protože hned v první den výstavy v kině Portyč v Písku návštěvníci koupili rukodělné výrobky za téměř 20 tisíc korun.

Fügnerovo náměstí v Písku bude uzavřené
 do listopadu

Písek - Termín neohrozila ani skála v dolní části. Stavba komplikuje život místním obyvatelům a snad situaci nezkomplikuje nepřízeň počasí.

Výkopy kazí obchodníkům v centru Písku tržby

Písek - „Máme už od poloviny dubna rozkopanou přístupovou silnici i chodník, přicházíme o zákazníky. Přitom před zahájením akce s námi nikdo z města nemluvil," brání se živnostníci, kteří mají své provozovny na Třídě Národní svobody v Písku. Pokles tržeb spočítali na 20, 40 i více procent.

Peníze na chodník v Písku jsou, není stavební povolení

Písek - Po letech má město dva miliony korun na stavbu chodníku v nebezpečném úseku od železničního přejezdu na Putimskou Vysokou. Lidé z této lokality se možná radují předčasně.

Písecké malířky si z Číny přivezly úspěch i zkušenosti

Písek - Žákyně ZUŠ Písek s učitelkou Lenkou Termannovou se zúčastnily mezinárodní soutěže v čínském Hong Kongu.

Levnější byty jsou pro sociálně slabé

Písek upřesňuje pravidla pro přidělování bytů lidem v tíživé situaci.

Filip a Michael Štojdlovi se shodují: Víra je ohromně intimní záležitost

Písek /ROZHOVOR/ – Není obvyklé, aby se poslání faráře dědilo z otce na syna. V rodině biskupa Plzeňské diecéze Církve československé husitské (CČSH) Filipa Štojdla (FP) to platí dvojnásob. Jeho otec Michael Štojdl (MŠ) je píseckým vikářem této třetí největší křesťanské církve v Česku a maminka Miluše je farářkou pro část Písecka a Strakonicka. Všichni tři jsou absolventy Husitské teologické fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Za Waldemarem přijela nevěsta až z Floridy

Protivín - Jediný chovaný pár aligátorů albínů má od čtvrtka Krokodýlí zoo v Protivíně. Za samcem Waldemarem totiž až z Floridy přiletěla samice měřící přes dva metry.

Cestování z Písku do Nového Dvora bude už bezpečné

Písek - Do Nového Dvora zajede více autobusů.

Hřiště na ostrově je po povodni opět v provozu

Písek - Všechny herní prvky odolaly silnému proudu řeky Otavy, a tak se děti  na ostrov mohly brzy vrátit.

EXKLUZIVNĚ

Příběh fotografa: V New Yorku ho ocenili, z Písku vyhostili

Písek - Slavnou fotografii racka nad Otavou a desítky dalších unikátních snímků Františka Petříka představuje do 14. července písecká Sladovna. Rodák ze Dvora Králové totiž žil, psal a fotografoval především v Písku. Jeho snímek racků na Otavě získal ocenění na světové výstavě v New Yorku, fotil také natáčení filmů režiséra Václava Kršky.

Město a školy investují o prázdninách přes sedmnáct milionů

Písek - Stavení práce by měly skončit do začátku nového školního roku.

Každá pomoc je vítaná, práce máme na měsíc, říkají vytopení

Putim – Marie Reichlová se v obci v domku na břehu Blanice narodila a vyrostla. S povodněmi má své zkušenosti. „Jestli si to dobře pamatuji, tohle už je čtvrtá velká povodeň, která od roku 1953 postihla můj rodný dům," připomněla Marie Reichlová a pokračovala. „Nejhorší byla ta před jedenácti lety, kdy voda byla až na půdě a do pokoje jsme mohli jen na lodi. Trvalo téměř dva roky, než se dům, ve kterém žije moje švagrová Erna Stružinská, dal trochu dohromady, a v roce 2009 se zase Blanice dostala daleko od svého koryta. V domě bylo kolem 70 centimetrů vody."

Písek poslal nabídku zaplavenému partnerskému městu Deggendorf

Písek/Deggendorf - Jedno z největších dramat v historii svého města prožívají v těchto dnech obyvatelé bavorského Deggendorfu, který je partnerským městem Písku.

Na zápis do školky v Písku se fronty nestojí

Písek – Zatímco v některých městech si rodiče musí přivstat, aby se na ně dostalo při zápisu jejich dítěte do mateřské školy, v Písku to neplatí. Ještě letos se počet míst v předškolních zařízeních v Písku zvýší.

Vyšší platby za odpad od třídění neodradily

Písek -  Až do loňského roku  platili obyvatelé  města za popelnici a rok. Při týdenním svozu to bylo 1915 korun, při svozu jednou  za dva týdny 995 korun. Od letoška Písek jako jedno z posledních měst přešel  na kapitační platbu, to znamená, že za komunální odpad platí každý obyvatel  590 korun za rok.

  • 1
  • 2

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT