Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

LUDMILA RAKUŠANOVÁ

Ludmila Rakušanová

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Sobotník Lídy Rakušanové generaci 40+

Vážená generace 40+, někdy přemýšlím, co vám asi říká výročí 21. srpna 1968, kdy na pokyn Moskvy přepadly Československo naši sbratření sousedé. Je to pro vás minulost stejně vzdálená, jako byla tenkrát pro mne, ačkoliv jsem ročník 47, druhá světová?

Sobotník Lídy Rakušanové Putinovi

Vážený pane prezidente Putine, opravdu si myslíte, že z toho bude mít někdo prospěch, když dnes, v tak rozjitřené době, začnete znovu harašit zbraněmi i na evropském kontinentě? Vždyť s obsazením Krymu, kvůli němuž jste před dvěma lety rozpoutal na východní Ukrajině „hybridní válku", se západ nakonec chtě nechtě smířil, jakkoli proti tomu oficiálně pořád ještě protestuje. Já vím, s jídlem roste chuť, ale to musíte mít opravdu zálusk i na Ukrajinu?

Váženým českým bankéřům

Vážení čeští bankéři, jste fakt pašáci! Jednak jste už dávno přišli na to, že jsou to hlavně bankovní poplatky, co vašim institucím bez námahy zaručí, aby trhaly co do výdělků rok od roku rekordy.

Váženým Policejním Složkám

Vážené Policejní Složky, jste fakt v nezáviděníhodném postavení. No řekněte samy, jak mají mít lidi respekt a důvěru k policii, když tady politici už řadu let předvádějí, že jí nemají ani co by se za nehet vešlo?

Vážené paní ministryni Šlechtové

Vážená paní ministryně Šlechtová, všechno je relativní, že? Jestliže hrozilo, že český stát loni nedočerpá z evropských fondů desítky miliard, pak se dá jistě slavit jako „velký úspěch", že je těch nevyužitých miliard jen necelých sedm.

Sobotník Lídy Rakušanové ministru obrany

Vážený pane ministře obrany, taky jste si všiml, jak se ruský prezident Putin začal před summitem NATO ve Varšavě najednou k západní alianci lísat? Demonstrativně se v Ankaře smířil s Tureckem, z moskevských vojenských kruhů nechal zaznít vůči NATO i smířlivější tóny, a přes svého mluvčího sdělil světu, že doufá ve „vítězství zdravého rozumu". Skoro by mu člověk na ty řeči, že aliance, když pošle svým východním členům čtyři tisícovky vojáků, řinčí zbraněmi a ohrožuje Rusko, snad i skočil, že, pane ministře?

Váženému panu předsedovi Holzingerovi

Vážený pane předsedo Holzingere, nepochybuji, že rozhodnutí zrušit výsledky druhého kola prezidentských voleb nebylo pro Vás a Vaše kolegy z rakouského ústavního soudu vůbec jednoduché.

Sobotník Lídy Rakušanové Davidu Cameronovi

Vážený pane Davide Camerone, v pátek ráno jste vešel do dějin. Jako politik, který dal kvůli své politické kariéře v sázku soudržnost a tím i stabilitu a prosperitu evropského kontinentu včetně své vlastní země.

Sobotník Lídy Rakušanové prezidentským kandidátům

Vážení prezidentští kandidáti, jsem vážně zvědavá, jak to teď těch jeden a půl roku vydržíte zůstat nepřetržitě v centru pozornosti. Protože jinak, však to znáte: „sejde z očí, sejde z mysli". Takže fakt nechápu, co vás to, probůh, napadlo, „outovat se" takhle brzo? Autoři Kroměřížské výzvy to určitě mysleli dobře, když, po vzoru amerických primárek, definovali roli prezidenta a vyzvali k celonárodní diskusi o osobnostech, které by se na ni hodily. Že se ale hned začnete hlásit, s tím nejspíš nepočítali.

Sobotník Lídy Rakušanové příznivcům americké armády

Vážení a milí příznivci americké armády, je mi jasné, že na rozdíl od loňska, kdy Českem projížděl konvoj amerických vojáků poprvé, ho už tak houfně vítat nebudete. Tenkrát vás určitě vyburcovalo, že byly v předvečer akce slyšet v Česku jen hlasy těch, kterým průjezd amerických vojáků vysloveně vadil. Poté, co Rusko anektovalo Krym a posílalo vojáky bojovat na Donbas za jeho odtržení od Ukrajiny, to znělo v členské zemi NATO, nota bene s vlastní historickou zkušeností s ruskými okupanty, jako provokace. Vám, kteří jste v březnu 2015 s americkými vlajkami lemovali silnice, se demonstrace soudržnosti Česka se západní aliancí tenkrát povedla na jedničku.

Váženému panu Schwarzenbergovi

Vážený pane Schwarzenbergu, podle mne není v téhle zemi intimnější znalec rakouské politické scény než Vy, který tam dodnes máte druhý domov.

Sobotník Lídy Rakušanové váženému Karlu IV., Otci vlasti

Vážený Karle IV, Otče vlasti, asi byste jen nechápavě kroutil hlavou, kdybyste viděl, jak se ani teď, po sedmi stoletích, nemůžeme s našimi západními sousedy dohodnout, které že to vlasti jste vlastně otec. Přitom Vy sám jste takové, s prominutím, prkotiny, nikdy neřešil, protože jste se považoval za dědice evropské říše všech bohabojných křesťanů. Takže v tomto smyslu by si Vás mohli přivlastňovat nejen Češi a Němci, ale i Francouzi, u jejichž dvora jste byl vychován.

Sobotník Lídy Rakušanové koaličním poslancům

Vážení koaliční poslanci, tak trochu mi to vaše rozhodnutí zpřísnit zákon o zbraních připomíná Rádio Jerevan. V principu je určitě dobře, že jste se rozhodli zrevidovat kontrolu nad lidmi, kterým zákon svěřuje do rukou něco tak nebezpečného, jako je střelná zbraň. Pokud vás ale k tomu vedl konkrétní masakr, spáchaný loni v Uherském Brodě, pak nechápu, proč jste se z profilu pachatele nepoučili mnohem důkladněji.

Váženým nastávajícím otcům

Vážení nastávající otcové, už slyším ty řeči, až bude vláda opět projednávat návrh, abyste směli prožít první dny vašeho miminka doma se svou ženou, aniž byste museli přemýšlet, kde na to vaše rodina vezme.

Sobotník Lídy Rakušanové lékařům slavných

Vážení lékaři slavných, máte to těžké: neustále balancujete mezi lékařským tajemstvím a právem veřejnosti vědět, jak na tom panovník je. Jenže ať sdělíte světu o svých VIP- pacientech cokoliv, lidi stejně nevěří, že jim říkáte (celou) pravdu. Takže dohadům a fámám nezabráníte.

Sobotník Lídy Rakušanové ministryni Šlechtové

Vážená paní ministryně Šlechtová, co Vám to, proboha, ti Vaši kolegové z vlády zas provedli?! Na schůzce s prezidentem si odsouhlasili jakousi Czechii coby jednoslovnou verzi oficiálního názvu naší republiky a Vám nic neřekli?! A co Vy teď máte asi tak dělat se tou zavedenou značkou, za jejíž propagaci utratil Czechtourism přes miliardu ze státního rozpočtu a z evropských fondů?! Fakt průšvih!

Sobotník Lídy Rakušanové Svatému Otci

Vážený Svatý otče,na Vaší poslední encyklice je vidět, že práce na „Radosti lásky" pro Vás asi moc radostná nebyla. Na rozdíl od Vašeho loňského, přelomového dokumentu „Laudato si", v němž jste se jasně vyslovil proti nadřazenosti finančního světa a dominanci trhu nad ekologickým zacházením s touto planetou, je z „Amoris Laetitia" cítit spíš váhání.

Sobotník Lídy Rakušanové Kmoníčkovi

Vážený pane řediteli Kmoníčku, musím říct, že jste mi svým rozhovorem v dnešním Deníku k návštěvě čínského prezidenta v Praze otevřel oči. Tak třeba to Vaše tvrzení, že „jestli Číně v Evropě na něčem záleží, tak na udržení jednotné, funkční Evropské unie", mě fakt uklidnilo! Ve své zpozdilosti jsem si totiž myslela, že čínský režim chce Evropu jen využít k tomu, aby mu své know-how, pracně vytvářené po generace, naservírovala na zlatém podnose.

Sobotník Lídy Rakušanové sympatizantům čínského prezidenta

Vážení sympatizanti čínského prezidenta, musím se vám k něčemu přiznat: byla doba, kdy jsem si přála, aby naši zemi Číňani dokonce okupovali! A nebyla jsem sama. Dlužno dodat, že to bylo v srpnu 1968, kdy u nás ruské tanky převálcovaly příslib „socialismu s lidskou tváří", zvaný Pražské jaro. A my si přáli, aby nás Číňani okupovali proto, že by ty miliony čínských vojáků k nám musely z Číny táhnout dvakrát, tam i zpátky, přes celý Sovětský svaz…

Sobotník Lídy Rakušanové lídrům Evropské unie

Vážení lídři Evropské unie, určitě máte mnohem víc informací než my, normální smrtelníci, a já jsem ta poslední, která vám má co radit, ale nedá mi to: nedovedu si totiž představit, k čemu by měl být ten váš holport s Tureckem vlastně dobrý. I kdyby to všechno klaplo tak, jak si představujete, budou to migranti prostě jen zkoušet jinudy.

Sobotník Lídy Rakušanové křesťanským demokratům v Německu

Vážení křesťanští demokraté v Německu,na výsledky vaší CDU v nedělních volbách ve třech spolkových zemích čekáte s napětím nejen vy. Čekají na ně evropští politici všude tam, kde se obavy z uprchlíků projevují ve stoupajících akciích populistů s nulovým koaličním potenciálem. Tak například ve vaší zemi se tzv. Alternativa pro Německo, která skutečnou alternativu nepředstavuje nejpozději od chvíle, kdy její šéfka vypustila z úst, že by se do lidí, prchajících před válkou, mohlo na hranicích taky střílet, stala z okrajové partaje stranou, která dosáhne podle průzkumů až na dvouciferné zisky. 

Sobotník Lídy Rakušanové OLAFovi

Vážený a milý OLAFe, jsem opravdu moc zvědavá, jak si s tím naším splachovacím ministrem financí, na kterém si doposud vylámali zuby všichni domácí bojovníci proti střetu zájmů, poradíš Ty coby Evropský úřad na vyšetřování dotačních podvodů. Že by bez nastrčené firmy, účelově vyčleněné z Agrofertu, ministr Babiš ty desítky milionů z evropských fondů na své Čapí hnízdo v životě nedostal, je nabíledni.

Sobotník Lídy Rakušanové Plzeňanům

Vážení a milí Plzeňané, nemohu si pomoct, ale je 
v tom symbolika: tak, jako se začíná po pouhých dvou desetiletích hroutit pomník, kterým vaše město děkuje Americe za to, že to byli její vojáci, a nikoli Sověti, kdo jim na konci druhé světové války přinesl svobodu, vrací se mezi lidem do starých komunistických kolejí i pohled na Spojené státy co by největší hrozbu pro světový mír.

Atentát na Svobodnou Evropu zaznamenali i seismologové

Německo - Před pětatřiceti lety, 
21. února 1981, byla sobota a na mě vyšla víkendová služba. Budova Rádia Svobodná Evropa, kde ve všední dny pracovalo v pěti národních redakcích a v dalších patnácti jazykových odděleních Rádia Svoboda kolem tisícovky lidí, byla víkendově ztichlá.

Sobotník Lídy Rakušanové premiérovi Sobotkovi

Vážený pane premiére Sobotko, musím říct, že když se na summitu v Bruselu jednalo o migrační krizi, opět jste mistrovsky předvedl, jak vypadá diplomacie po česku: nejdřív netrhat Vysegrádskou partu a pak ten evidentně odpadlický plán B, který by uvrhl Řecko, tedy jednu z členských zemí unie, do chaosu ne-li do humanitární katastrofy, a který jste těm třem kovaným euroskeptikům podepsal, házet na unijním parketu do outu. A ještě se tvářit pohoršeně, jak si vůbec někdo může myslet, že bychom snad nebyli s Evropou solidární!

Sobotník Lídy Rakušanové spotřebitelům

Vážení a milí spotřebitelé,tak nevím, jestli se máme z té zprávy o nejlevnějších potravinách za poslední roky radovat, anebo se mít na pozoru. Spíš bych doporučovala to druhé. Tedy rozhodně pokud jde o naše supermarkety, ve kterých kontroly prokázaly, že ani výrobky téže značky nemusejí být- ve srovnání s tím, co najdou zákazníci na pultech například v Německu- stejné kvality.

Sobotník Lídy Rakušanové iráckým křesťanům

Vážení iráčtí křesťané, vítejte u nás. V zemi, která si za poslední rok, kdy v Evropě hledaly útočiště statisíce lidí, prchajících ze svých domovů ze stejného důvodu jako vy, dokázala vybudovat pověst regionu bez špetky soucitu a solidarity. Migranti se nám vyhýbají obloukem. Takže vy, milí iráčtí křesťané, nám tu teď spolu s pár desítkami vašich dalších souvěrců z Blízkého východu budete dělat alibi.

Sobotník Lídy Rakušanové pivařům

Vážení pivaři,být vámi, tak bych určitě nepočítala s tím, že díky Andreji Babišovi pivo v hospodách zlevní. Jednak je otázka, nakolik to ministr financí, známý jako odpůrce jakýchkoli daňových úlev, vůbec myslí vážně, když navrhuje pro točené pivo stejně nízké zdanění jako pro léky a pro kojeneckou výživu. Už tahle okolnost je přece v zemi, kde se na hlavu- včetně té kojenecké- vypije i bez dotací nejvíc piva na světě, vtipem sama o sobě!

Sobotník Lídy Rakušanové premiéru Cameronovi

Vážený pane premiére Camerone, je mi to upřímně líto, ale mám neblahé tušení, že jste svou včerejší návštěvou Prahy jen zbytečně ztrácel čas. I kdyby se Vám totiž povedlo vyjednat se státy Evropské unie pro Velkou Británii sebezávažnější výjimky z unijních pravidel, je setrvání Vaší země v tomto svazku, obávám se, čím dál tím nepravděpodobnější.

Sobotník Lídy Rakušanové generálu Červíčkovi

Vážený pane brigádní generále Červíčku,vyměnit po šestadvaceti letech u policie teplé křeslo krajského šéfa za nejistou budoucnost v něčem tak vrtkavém, jako je česká politika, to chce fakt odvahu. Jen nevím, jestli jste si vybral, pokud máte v úmyslu vystartovat na politických prknech obdobně raketově jako u policie, tu správnou barvu dresu. V řadách ČSSD, která Vás prý taky lanařila, byste měl coby kandidát na královéhradeckého hejtmana přece jen realističtější šanci. A takové ANO se svou taktikou lapat voliče na tváře známých osobností by po Vás muselo přímo skočit.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT