Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

LUKÁŠ IVÁNEK

Lukáš Ivánek / Břeclavský deník

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Herečka Petra Hřebíčková: Přes den mám nervy nadranc, ale večer se tomu směji

/ROZHOVOR/ Naposledy s autorem těchto řádků mluvila, když cestovala po Transsibiřské magistrále. Psal se rok 2010. „To máte teda pamatováka, cesta byla nezapomenutelný zážitek.“ Herečka Petra Hřebíčková od té doby prošla velkou proměnou. Ačkoli je s dvěma syny mámou na plný úvazek, z branže úplně nevypadla.

Teď režírují především moje děti, říká herečka a držitelka Thálie Hřebíčková

/ROZHOVOR/ Naposledy s autorem těchto řádků mluvila, když cestovala po Transsibiřské magistrále. Psal se rok 2010. „To máte teda pamatováka, cesta byla nezapomenutelný zážitek.“ Herečka Petra Hřebíčková od té doby prošla velkou proměnou. Ačkoli je s dvěma syny mámou na plný úvazek, z branže úplně nevypadla.

Překvapení voleb míří dál. Piráti a SPD chtějí i do zastupitelstev měst a obcí

Sotva se většina tradičních politických stran vzpamatovala z úprku voličů k novým uskupením při parlamentních volbách, na obzoru se pomalu rýsuje nový bod zájmu: komunální volby. Ačkoli se uskuteční za necelý rok, už nyní například jihomoravská SPD oznámila ambice na výrazné promluvení do složení obecních zastupitelstev. V hledáčku má především větší města.

Lidé se bojí zajít si i pro jídlo, popisuje Češka situaci v Barceloně po útoku

S nervozitou sleduje vývoj události okolo teroristických útoků ve španělské Barceloně. Čeká na zprávy, píše si se známými. Třicetiletá Monika Baldriánová z Hodonína strávila na Pyrenejském poloostrově několik let. A přestože kontakt s lidmi z oblíbené země udržuje už jen na dálku, vraždění radikálů ji nesmírně zasáhlo.

AKTUALIZOVÁNO

Čtyři lidé přišli o život při nehodě na Hodonínsku

/FOTOGALERIE, VIDEO/ Do historie se v neděli zapsala tragická nehoda, která se stala na silnici mezi Strážnicí a obcí Vnorovy na Hodonínsku. Na cestě první třídy spojující region se sousedním Břeclavskem zahynuli čtyři lidé. Důvodem byl čelní střet dvou osobních aut. Jde o třetí nejtragičtější nehodu na jižní Moravě za posledních patnáct let.

AKTUALIZOVÁNO

V Zaječí se nahnula při hodech pouťová atrakce. Sedm lidí utrpělo zranění

Sedm lidí včetně několika nezletilých se zranilo v sobotu v Zaječí. Nehoda se stala při tamních hodech, kde se naklonila jedna z pouťových atrakcí. Na místě byl potřeba vrtulník záchranářů.

Deset let od krize: Ekonomice hrozí přehřátí, obáváme se problémů, zní z firem

Rok 2007 a kritické období po něm se nesmazatelně vryly do paměti šéfů jihomoravských firem. Světová ekonomická recese tehdy dopadla v příhraničních regionech na řadu oborů. Například jen na Břeclavsku bylo ve srovnání se současností až třikrát tolik nezaměstnaných. Po deseti letech firmy řeší zase opačný extrém: nedostatek pracovníků a značný tlak na růst mezd.

Muslimské svátky? Turečtí vojáci se před sto lety dočkali i obětování beranů

Bez výraznějšího zájmu je na jižní Moravě sobotní začátek významného muslimského svátku Ramadan. Nebylo tomu tak ale vždy. Je to sto let, co z dnes příhraničního Hodonína odcházely zástupy tureckých vojáků, kteří si tam léčili zranění utržená na frontách první světové války.

AKTUALIZOVÁNO

Drak vynesl instruktora kiteboardingu do výšky, následný pád muž nepřežil

V neštěstí se změnil výcvik začínajících kiteboardistů u Nových Mlýnů na Brněnsku. Zemřel při něm sedmatřicetiletý instruktor. O tragédii v pondělí informovali policisté.

Jedna z babiček mi o Velikonocích darovala štangli salámu, vzpomíná kněz

/ROZHOVOR/ Jako student začínal o Velikonocích fotbalovou sezonu. Teď je má převážně pracovní, ačkoliv i on si najde chvíli na dobré pití a jídlo. Mikulovský probošt Pavel Pacner.

Zákaz hazardu v ohrožení. V Břeclavi ho možná zruší kvůli Synotu

V Břeclavi by mohlo vzniknout nové kasino. Má to ovšem jeden háček. Ve městě platí zákaz, který herny v posledních letech jednu po druhé rušil. Vedení radnice nyní nicméně uvažuje, že by zákaz zmírnilo.

Padesát let městem? Obrovská změna, znělo Velkými Pavlovicemi

Velké Pavlovice (Břeclavsko) - Velké Pavlovice slaví výročí od získání statusu města. Reakce tamních obyvatel na vývoj kvality života jsou především pochvalné.

To nejlepší z domácích vinic. Salon vín otevírá, velký zájem o něj mají Korejci

Valtice – Dočkali se. To nejlepší z moravských a českých vinic ochutnají lidé letos poprvé na zámku ve Valticích na Břeclavsku. V místě sídlící expozice Salonu vín nabídne elitní stovku vzorků už v sobotu.

Syřan tajně vlezl k rezervě kamionu. Místo do Rakouska dojel do Lanžhota

Lanžhot – Rakousko jako cíl své cesty si vybral cizinec, který prchal z území na Blízkém východě. Dostal se ovšem do Lanžhota a následně do rukou policistů. Muž při cestě navíc prochladl, a skončil tak v nemocnici. Případ se stal v pondělí.

Tragédie na Dyji: osmdesát let smutku za utonulých 31 dětí

Rakvice /FOTOGALERIE/ – Běží bosá. Po trávě i kamení. Běží k Dyji 
u Nových Mlýnů. Vyděšená. Jednatřicetiletá Marie Krůzová z Rakvic na Břeclavsku se před okamžikem dozvěděla, že pramice převážející školáky přes Dyji se převrhla a voda brala životy především deseti až dvanáctiletých dě­tí. Je 26. květen 1936.

Brali úplatky od Vietnamců, tvrdí žalobce. Inspektoři ČOI u soudu vinu odmítli

Břeclav – Komplot. Tak inspektoři České obchodní inspekce Michal Pavlica a Leona Nejezchlebová označují případ, ve kterém jsou obžalovaní z korupce. Ačkoliv měl ve čtvrtek u Okresního soudu v Břeclavi padnout verdikt, soudce Pavel Beránek stání opět odročil. Důvodem se staly obsáhlé konečné výpovědí obžalované dvojice. „Musíme se s nimi lépe seznámit," poznamenal Beránek.

Otis prodal budovu. Vzniknou v ní desítky nových bytů

Pracovní ruch byl v pátek patrný v útrobách někdejší dlouhodobé administrativní budovy břeclavské společnosti Otis. V místě pracující dělníci přetváří letité sídlo zástupců strojírenské firmy na byty, kterých se Břeclavi v poslední době nedostává: na jeden je až pětadvacet zájemců. V okresním městě jde momentálně o jednu z připravovaných výstaveb.

Exstarosta Bořetic Surman chystá napoleonskou stezku, spojí evropské koridory

Bojiště u Slavkova, vinařský mikroregion Modré Hory a Lednicko-valtický areál. Turisty oblíbená místa má spojit nová stezka pro cyklisty, kterou připravuje někdejší starosta Bořetic Václav Surman.

Obchod za 100 milionů. Pro vinaře z Břeclavska je čínský trh velká příležitost

Břeclavsko - Vinařům z Břeclavska se zase o něco více otevřely dveře na čínský trh. Zájem z asijské země však míří také do dalších odvětví.

OBRAZEM: Husův příběh ožívá v břeclavské knihovně. Díky komiksu

Břeclav – Příběh mistra Jana Husa objevují nyní lidé mířící do dětského oddělení břeclavské knihovny. Tamní stěny zdobí výstava z komiksové knihy Husův dům, kterou vytvořila Klára Smolíková s manželem.

Divá Bára i zapeklitá komedie. Boleradičtí se vrací do divadelního tempa

Boleradice – S reprízami Divé Báry vstupují divadelníci z Boleradic na Břeclavsku do nového roku. Lidé se mohou těšit také na Jízlivého glosátora i lehce pohádkovou Zapeklitou komedii aneb Kdosi brousí nad Paďousy.

Zvrat na radnici ve Velkých Pavlovicích, novým starostou je Otřel

Velké Pavlovice – V rozpad koalice a okamžité složení nové se proměnilo poslední zasedání zastupitelstva ve Velkých Pavlovicích. Výsledkem se stalo odvolání starosty Pavla Procházky (ODS), kterého nahradil Jiří Otřel (Velkopavlovičtí nezávislí). O post přišel také druhý neuvolněný místostarosta Dušan Bedřich (ODS). Zastupitelé funkci zrušili.

Salon vín: šampionem je poprvé červené víno. Merlot 2012 z Chateau Valtice

Valtice /FOTOGALERIE/ – Úsměv hrál v úterý podvečer ve tváři spolumajitele vinařství Chateau Valtice – Vinné sklepy Valtice Marka Šťastného. Pár minut po páté hodině se dozvěděl, že jejich Merlot, výběr z hroznů 2012, barrique se stal šampionem prestižní soutěže Salon vín. Pyšní se tak titulem nejlepšího vína v České republice pro rok 2016.

S Haasem dorazí inspirativní umění. Moderna si na Břeclavsku získává prostor

Břeclavsko – Do zvláštního až inspirujícího světa dokáží návštěvníky přenést díla moskevského rodáka Ašota Haase. Jeho umělecké výtvory plné barev a netradičních tvarů ukáže mikulovská Galerie Závodný. K vidění budou od čtvrtka. Zájem o moderní umění na Břeclavsku stoupá. Nejvíce se mu věnují právě v mikulovské galerii. U děl hrají roli pocity, 
ale i matematicko-fyzikální zákony.

Hudecké dny v Břeclavi lákají na Ondráš či cimbálky ze Slovácka

Břeclav – Značný zájem návštěvníků registrují pořadatelé Hudeckých dnů, které se konají v pátek a v sobotu v Břeclavi. Na folklorní událost chtějí stovky lidí. „Páteční program už je vyprodaný, sobotní asi z poloviny," uvedla jedna z pořadatelek Anna Gergelová.

Špotáková: Potřebuju podporu. Na olympiádu se mnou musí jet partner

Břeclav /ROZHOVOR/ - Ambice pro olympijské hry v Riu? Kdepak. O těch Barbora Špotáková mlčí. „Musím hlavně pořádně trénovat, ale každopádně chci uspět," ujišťuje česká oštěpařka, jež dosud pod pěti kruhy získala dvě zlaté medaile.

Zpěvačka Aneta Langerová vystoupí s Radostí na mikulovském zámku

Mikulov – Magické datum má koncert Anety Langerové v Mikulově. Na tamním zámku zazpívá dvanáctého prosince (12.12.). Už s předstihem je tak jasné, že ve městě bude pokračovat tradice adventních koncertů. Zájemci si mohou zajistit vstupenky už nyní.

AKTUALIZOVÁNO

Chtěl více zásahů. Hasič zakládal požáry a sám se účastnil jejich likvidací

Břeclavsko – Ačkoliv požáry likvidoval, zároveň je také zakládal. A vysloužil si obvinění ze žhářství. Řeč je o šestadvacetiletém dobrovolném hasiči, který je podle informací Břeclavského deníku Rovnost 
z Týnce. Muži hrozí až tři roky vězení. Na podluží způsobil škody za více než milion dvě stě tisíc korun.

Na cestě po Modrých Horách dostanou lidé razítka i burčák

Spojit zálibu v turistice a burčáku mohou návštěvníci Putování za burčákem po Modrých Horách. Na kole či pěšky navštíví v sobotu vinohrady a sklepy vinařských obcí.

Zvonice na Svatém kopečku „poví“ nejen o kardinálu. Láká na historickou výstavu

Mikulov – Nová výstava věnovaná historii Mikulova našla zázemí v nedávno opravené zvonici na tamním Svatém kopečku. Lidé ji mohou navštívit každý víkend až do poloviny září.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT