Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

LUKÁŠ IVÁNEK

Lukáš Ivánek / Břeclavský deník

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Kampaně na darování krve? Pomáhají, zní z nemocnic

Ačkoli je Drákula spjatý s rumunskou Transylvánii, své místo má i v Ratíškovicích na Hodonínsku. Tamní skauti pod jménem slavného knížete a románového upíra hromadně vyráží darovat krev do nemocnice. Zapojují se tak do kampaní, které kvůli nedostatku zásob rozjely nemocnice v téměř celém kraji. A výsledky jsou po pár měsících patrné. „Někde se počet dárců zvýšil až o desítky procent,“ potvrdil krajský radní pro zdravotnictví Milan Vojta.

Dobrodružství mezi kmeny stromů. U hodonínské zoo vzniká 3D bludiště

Zatím to někomu může připomínat velká hnízda. Nestaví je tam ptáci, ale pracovníci tvořící prostor pro zážitky. Na stromech u hodonínské zoologické zahrady nyní vzniká 3D bludiště za sedm milionů korun. V jihomoravském příhraničí jde o unikát. „Očekáváme příchod hlavně rodin s dětmi. Zkusit to může každý od tří let,“ oznámil spolumajitel Petr Ševčík.

Herečka Petra Hřebíčková: Přes den mám nervy nadranc, ale večer se tomu směji

/ROZHOVOR/ Naposledy s autorem těchto řádků mluvila, když cestovala po Transsibiřské magistrále. Psal se rok 2010. „To máte teda pamatováka, cesta byla nezapomenutelný zážitek.“ Herečka Petra Hřebíčková od té doby prošla velkou proměnou. Ačkoli je s dvěma syny mámou na plný úvazek, z branže úplně nevypadla.

Teď režírují především moje děti, říká herečka a držitelka Thálie Hřebíčková

/ROZHOVOR/ Naposledy s autorem těchto řádků mluvila, když cestovala po Transsibiřské magistrále. Psal se rok 2010. „To máte teda pamatováka, cesta byla nezapomenutelný zážitek.“ Herečka Petra Hřebíčková od té doby prošla velkou proměnou. Ačkoli je s dvěma syny mámou na plný úvazek, z branže úplně nevypadla.

Překvapení voleb míří dál. Piráti a SPD chtějí i do zastupitelstev měst a obcí

Sotva se většina tradičních politických stran vzpamatovala z úprku voličů k novým uskupením při parlamentních volbách, na obzoru se pomalu rýsuje nový bod zájmu: komunální volby. Ačkoli se uskuteční za necelý rok, už nyní například jihomoravská SPD oznámila ambice na výrazné promluvení do složení obecních zastupitelstev. V hledáčku má především větší města.

Lidé se bojí zajít si i pro jídlo, popisuje Češka situaci v Barceloně po útoku

S nervozitou sleduje vývoj události okolo teroristických útoků ve španělské Barceloně. Čeká na zprávy, píše si se známými. Třicetiletá Monika Baldriánová z Hodonína strávila na Pyrenejském poloostrově několik let. A přestože kontakt s lidmi z oblíbené země udržuje už jen na dálku, vraždění radikálů ji nesmírně zasáhlo.

AKTUALIZOVÁNO

Čtyři lidé přišli o život při nehodě na Hodonínsku

/FOTOGALERIE, VIDEO/ Do historie se v neděli zapsala tragická nehoda, která se stala na silnici mezi Strážnicí a obcí Vnorovy na Hodonínsku. Na cestě první třídy spojující region se sousedním Břeclavskem zahynuli čtyři lidé. Důvodem byl čelní střet dvou osobních aut. Jde o třetí nejtragičtější nehodu na jižní Moravě za posledních patnáct let.

AKTUALIZOVÁNO

V Zaječí se nahnula při hodech pouťová atrakce. Sedm lidí utrpělo zranění

Sedm lidí včetně několika nezletilých se zranilo v sobotu v Zaječí. Nehoda se stala při tamních hodech, kde se naklonila jedna z pouťových atrakcí. Na místě byl potřeba vrtulník záchranářů.

Deset let od krize: Ekonomice hrozí přehřátí, obáváme se problémů, zní z firem

Rok 2007 a kritické období po něm se nesmazatelně vryly do paměti šéfů jihomoravských firem. Světová ekonomická recese tehdy dopadla v příhraničních regionech na řadu oborů. Například jen na Břeclavsku bylo ve srovnání se současností až třikrát tolik nezaměstnaných. Po deseti letech firmy řeší zase opačný extrém: nedostatek pracovníků a značný tlak na růst mezd.

Muslimské svátky? Turečtí vojáci se před sto lety dočkali i obětování beranů

Bez výraznějšího zájmu je na jižní Moravě sobotní začátek významného muslimského svátku Ramadan. Nebylo tomu tak ale vždy. Je to sto let, co z dnes příhraničního Hodonína odcházely zástupy tureckých vojáků, kteří si tam léčili zranění utržená na frontách první světové války.

AKTUALIZOVÁNO

Drak vynesl instruktora kiteboardingu do výšky, následný pád muž nepřežil

V neštěstí se změnil výcvik začínajících kiteboardistů u Nových Mlýnů na Brněnsku. Zemřel při něm sedmatřicetiletý instruktor. O tragédii v pondělí informovali policisté.

Jedna z babiček mi o Velikonocích darovala štangli salámu, vzpomíná kněz

/ROZHOVOR/ Jako student začínal o Velikonocích fotbalovou sezonu. Teď je má převážně pracovní, ačkoliv i on si najde chvíli na dobré pití a jídlo. Mikulovský probošt Pavel Pacner.

Zákaz hazardu v ohrožení. V Břeclavi ho možná zruší kvůli Synotu

V Břeclavi by mohlo vzniknout nové kasino. Má to ovšem jeden háček. Ve městě platí zákaz, který herny v posledních letech jednu po druhé rušil. Vedení radnice nyní nicméně uvažuje, že by zákaz zmírnilo.

Padesát let městem? Obrovská změna, znělo Velkými Pavlovicemi

Velké Pavlovice (Břeclavsko) - Velké Pavlovice slaví výročí od získání statusu města. Reakce tamních obyvatel na vývoj kvality života jsou především pochvalné.

To nejlepší z domácích vinic. Salon vín otevírá, velký zájem o něj mají Korejci

Valtice – Dočkali se. To nejlepší z moravských a českých vinic ochutnají lidé letos poprvé na zámku ve Valticích na Břeclavsku. V místě sídlící expozice Salonu vín nabídne elitní stovku vzorků už v sobotu.

Syřan tajně vlezl k rezervě kamionu. Místo do Rakouska dojel do Lanžhota

Lanžhot – Rakousko jako cíl své cesty si vybral cizinec, který prchal z území na Blízkém východě. Dostal se ovšem do Lanžhota a následně do rukou policistů. Muž při cestě navíc prochladl, a skončil tak v nemocnici. Případ se stal v pondělí.

Tragédie na Dyji: osmdesát let smutku za utonulých 31 dětí

Rakvice /FOTOGALERIE/ – Běží bosá. Po trávě i kamení. Běží k Dyji 
u Nových Mlýnů. Vyděšená. Jednatřicetiletá Marie Krůzová z Rakvic na Břeclavsku se před okamžikem dozvěděla, že pramice převážející školáky přes Dyji se převrhla a voda brala životy především deseti až dvanáctiletých dě­tí. Je 26. květen 1936.

Brali úplatky od Vietnamců, tvrdí žalobce. Inspektoři ČOI u soudu vinu odmítli

Břeclav – Komplot. Tak inspektoři České obchodní inspekce Michal Pavlica a Leona Nejezchlebová označují případ, ve kterém jsou obžalovaní z korupce. Ačkoliv měl ve čtvrtek u Okresního soudu v Břeclavi padnout verdikt, soudce Pavel Beránek stání opět odročil. Důvodem se staly obsáhlé konečné výpovědí obžalované dvojice. „Musíme se s nimi lépe seznámit," poznamenal Beránek.

Otis prodal budovu. Vzniknou v ní desítky nových bytů

Pracovní ruch byl v pátek patrný v útrobách někdejší dlouhodobé administrativní budovy břeclavské společnosti Otis. V místě pracující dělníci přetváří letité sídlo zástupců strojírenské firmy na byty, kterých se Břeclavi v poslední době nedostává: na jeden je až pětadvacet zájemců. V okresním městě jde momentálně o jednu z připravovaných výstaveb.

Exstarosta Bořetic Surman chystá napoleonskou stezku, spojí evropské koridory

Bojiště u Slavkova, vinařský mikroregion Modré Hory a Lednicko-valtický areál. Turisty oblíbená místa má spojit nová stezka pro cyklisty, kterou připravuje někdejší starosta Bořetic Václav Surman.

Obchod za 100 milionů. Pro vinaře z Břeclavska je čínský trh velká příležitost

Břeclavsko - Vinařům z Břeclavska se zase o něco více otevřely dveře na čínský trh. Zájem z asijské země však míří také do dalších odvětví.

OBRAZEM: Husův příběh ožívá v břeclavské knihovně. Díky komiksu

Břeclav – Příběh mistra Jana Husa objevují nyní lidé mířící do dětského oddělení břeclavské knihovny. Tamní stěny zdobí výstava z komiksové knihy Husův dům, kterou vytvořila Klára Smolíková s manželem.

Divá Bára i zapeklitá komedie. Boleradičtí se vrací do divadelního tempa

Boleradice – S reprízami Divé Báry vstupují divadelníci z Boleradic na Břeclavsku do nového roku. Lidé se mohou těšit také na Jízlivého glosátora i lehce pohádkovou Zapeklitou komedii aneb Kdosi brousí nad Paďousy.

Zvrat na radnici ve Velkých Pavlovicích, novým starostou je Otřel

Velké Pavlovice – V rozpad koalice a okamžité složení nové se proměnilo poslední zasedání zastupitelstva ve Velkých Pavlovicích. Výsledkem se stalo odvolání starosty Pavla Procházky (ODS), kterého nahradil Jiří Otřel (Velkopavlovičtí nezávislí). O post přišel také druhý neuvolněný místostarosta Dušan Bedřich (ODS). Zastupitelé funkci zrušili.

Salon vín: šampionem je poprvé červené víno. Merlot 2012 z Chateau Valtice

Valtice /FOTOGALERIE/ – Úsměv hrál v úterý podvečer ve tváři spolumajitele vinařství Chateau Valtice – Vinné sklepy Valtice Marka Šťastného. Pár minut po páté hodině se dozvěděl, že jejich Merlot, výběr z hroznů 2012, barrique se stal šampionem prestižní soutěže Salon vín. Pyšní se tak titulem nejlepšího vína v České republice pro rok 2016.

S Haasem dorazí inspirativní umění. Moderna si na Břeclavsku získává prostor

Břeclavsko – Do zvláštního až inspirujícího světa dokáží návštěvníky přenést díla moskevského rodáka Ašota Haase. Jeho umělecké výtvory plné barev a netradičních tvarů ukáže mikulovská Galerie Závodný. K vidění budou od čtvrtka. Zájem o moderní umění na Břeclavsku stoupá. Nejvíce se mu věnují právě v mikulovské galerii. U děl hrají roli pocity, 
ale i matematicko-fyzikální zákony.

Hudecké dny v Břeclavi lákají na Ondráš či cimbálky ze Slovácka

Břeclav – Značný zájem návštěvníků registrují pořadatelé Hudeckých dnů, které se konají v pátek a v sobotu v Břeclavi. Na folklorní událost chtějí stovky lidí. „Páteční program už je vyprodaný, sobotní asi z poloviny," uvedla jedna z pořadatelek Anna Gergelová.

Špotáková: Potřebuju podporu. Na olympiádu se mnou musí jet partner

Břeclav /ROZHOVOR/ - Ambice pro olympijské hry v Riu? Kdepak. O těch Barbora Špotáková mlčí. „Musím hlavně pořádně trénovat, ale každopádně chci uspět," ujišťuje česká oštěpařka, jež dosud pod pěti kruhy získala dvě zlaté medaile.

Zpěvačka Aneta Langerová vystoupí s Radostí na mikulovském zámku

Mikulov – Magické datum má koncert Anety Langerové v Mikulově. Na tamním zámku zazpívá dvanáctého prosince (12.12.). Už s předstihem je tak jasné, že ve městě bude pokračovat tradice adventních koncertů. Zájemci si mohou zajistit vstupenky už nyní.

AKTUALIZOVÁNO

Chtěl více zásahů. Hasič zakládal požáry a sám se účastnil jejich likvidací

Břeclavsko – Ačkoliv požáry likvidoval, zároveň je také zakládal. A vysloužil si obvinění ze žhářství. Řeč je o šestadvacetiletém dobrovolném hasiči, který je podle informací Břeclavského deníku Rovnost 
z Týnce. Muži hrozí až tři roky vězení. Na podluží způsobil škody za více než milion dvě stě tisíc korun.

Na cestě po Modrých Horách dostanou lidé razítka i burčák

Spojit zálibu v turistice a burčáku mohou návštěvníci Putování za burčákem po Modrých Horách. Na kole či pěšky navštíví v sobotu vinohrady a sklepy vinařských obcí.

Zvonice na Svatém kopečku „poví“ nejen o kardinálu. Láká na historickou výstavu

Mikulov – Nová výstava věnovaná historii Mikulova našla zázemí v nedávno opravené zvonici na tamním Svatém kopečku. Lidé ji mohou navštívit každý víkend až do poloviny září.

Vraždy tří novorozenců v Dolních Dunajovicích: Matce hrozí doživotí

Dolní Dunajovice – Návrhem na obžalobu uzavřel policejní vyšetřovatel případ tří zavražděných novorozenců v Dolních Dunajovicích. Podle něj je za smrt dětí zodpovědná pětadvacetiletá matka. Žena je nyní je vazbě, v případě odsouzení jí hrozí až výjimečný trest.

OBRAZEM: Mikulovský zámek zdobí moderní uměn z dílny. Lidé za ním jezdí zdaleka

Mikulov – Obrazy vzešlé z dvaadvacátého ročníku Mikulovského výtvarného sympozia dílna jsou nyní k vidění v místnostech a chodbách tamního zámku. Umělci na místě nechali desítky děl. „O vernisáž byl velký zájem a také teď se lidé jezdí na obrazy dívat, někteří přijíždí zdaleka kvůli nim," říkala průvodkyně Petra Klanicová.

Wůdstock? Ostuda i skvělá akce, zní Břeclaví i webem

Břeclav – Málokterá kulturní akce vzbudila v Břeclavi tolik veřejných reakcí jako Břeclavský Wůdstock konaný 
o uplynulém víkendu. Hudební festival pojatý ve velkém sklízí kritiku, výsměch, ale 
také pochvalu. Terčem negativních reakcí je především hlavní pořadatel Jaromír Janota. Ten však tvrdí, že i přes velmi nízkou návštěvnost akce dopadla podle jeho představ. A připraví druhý ročník.

Zadělali jsme na velkou tradici, říká Janota o Břeclavském Wůdstocku

Břeclav – Ačkoliv se festival Břeclavský Wůdstock potýkal se slabší návštěvností, organizátor Jaromír Janota je odhodlaný připravit s kolegy pokračování. 
S ještě vyšší kvalitou vystupujících.

Sedlfest se ponese v duchu bigbítu a blues. Za každého počasí

Sedlec – Říkají si Popsmog, pochází z Brna a v sobotu načnou program Sedlfestu. Třetí ročník multižánrového festivalu odkazuje názvem k místu konání, tedy Sedleci.

Kaple na Svatém kopečku 
v Mikulově jsou opravené, pomohli dárci i dotace

Mikulov /FOTOGALERIE/ – Bylo chvíli před polednem, když Svatý kopeček 
v Mikulově rozezvučel zvon 
z tamní kampanily. Symbolicky tím zakončil šestileté opravy kaplí na tamní křížové cestě. Za pomoci dárců, městského rozpočtu a dotací se významná církevní památka dočkala restaurátorských prací za přibližně dvacet milionů korun. „Jsem moc rád, protože v našich silách to nebylo," říkal mikulovský probošt Pavel Pacner.

Petice. Kritici žádají odvolání starosty Novosedel, vadí jim morální úpadek

Novosedly – Petice za odvolání starosty Františka Trefilíka (KDU-ČSL) leží na obecním úřadu v Novosedlech. Podepsalo ji 136 lidí. Dokumentem se budou zabývat tamní zastupitelé. Iniciátorům petice vadí zejména Trefilíkovo chování mimo úřad. „Starosta by měl být, když ne ikonou, tak alespoň morálním vzorem. Víc než kdo jiný by měl dbát na dobrou pověst a ne opakovaně porušovat zákony," říkal člen petičního výboru Josef Václavík. Podle něj se problémy stupňují.

Kdepak led, hokejový stadion rozehřálo techno. Influence bavila do ranních hodin

Břeclav /REPORTÁŽ/ - Zimní stadion v Břeclavi hostil techno party Influence. Tanečníci si užívali hudbu ze dvou pódií, přišly jich stovky.

Motorové lodě na Nových Mlýnech? Stížnosti zní převážně z Šakvic

Nové Mlýny – Odlišné reakce zní od lidí, kteří mluví 
o dopadech vyhlášky povolující na novomlýnských nádržích pohyb lodí s motorem 
o výkonu do deseti kilowat. Lodě na horní a dolní nádrž pustilo ministerstvo dopravy 
v dubnu. Někteří se předem obávali zvýšeného hluku a narušení životního prostředí. Řada z nich mluví stejně 
i dnes.

Festival barokního divadla Moravský Parnas: nově s příjezdem komediantů do města

Mikulov – Festival barokního divadla Moravský Parnas Johanna Georga Gettnera se uskuteční na přelomu července a srpna v Mikulově. Letošní téma patří životu kočovných divadelních společností, pro které se podle pořadatelů Dietrichštejnská a Lichtenštejnská dvorská kultura stala lákadlem minimálně od konce třicetileté války.

Odměny vedoucích odborů: Břeclav celkově vyplácí stovky tisíc korun

Břeclavsko – Mezi 150 a 160 tisíci korun se pohybuje roční odměna vedoucích odborů městského úřadu v Břeclavi. O její výši rozhoduje tajemník. Břeclavský deník Rovnost se na částky ptal v souvislosti se situací v blízkém Hodoníně. Tam si zastupující tajemnice přišla na 240 tisíc, zatímco odměny jednotlivých vedoucích se propastně lišily. Nejnižší byla 32 tisíc. „U nás jsou částky víceméně stejné," reagoval starosta Břeclavi Pavel Dominik (Pro Region).

Chybí parcely pro výstavbu domů. Pomoci mají tvrdonické Padělky

Tvrdonice – Parcely pro výstavbu přibližně padesáti nových rodinných domů chce 
v obci vytvořit vedení Tvrdonic. Starosta Zdeněk Tesařík (KSČM) nyní jedná o úpravách s majiteli, kteří mají v lokalitě zvané Padělky své pozemky. Některé mají dostatečné rozměry, jiné nikoliv. Bez dohody a spolupráce není možné projekt uskutečnit. Obec by zaplatila inženýrské sítě. „Na jaře jsme vytvořili nový územní plán. Je nutné zpracovat studii, jak by zástavba měla vypadat. Spolupráce vlastníků pozemků bude nutná, bez ní to nepůjde," upozornil ve čtvrtek starosta.

Tropy zvedly silnici ve Starovičkách na Břeclavsku, tah čekají další opravy

Starovičky – Sotva jej ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (nominována za ANO) a jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD) oficiálně otevřeli, vznikl na tahu Starovičky – Nosislav první problém. Silnice se ve Starovičkách zvedla a částečně zlomila. Opravy ukončené v závěru minulého měsíce stály více než 92 milionů korun.

Někde už začaly žně. Loňský rekord to nebude

Praha /ROZHOVOR, INFOGRAFIKA/ – Někteří jihomoravští zemědělci museli uspíšit začátek žní. Úrodu totiž trápí sucho, což se zřejmě odrazí i na výnosech a už nyní je zřejmé, že nedosáhnou loňské úrovně. „Vzhledem k suchu a většímu teplu začínáme dřív. Obilí už téměř zasychá, což se negativně podepisuje na výnosu," řekl předseda zemědělského družstva Bulhary na Břeclavsku Antonín Osička.

Pohořelické opravy za miliony. Nová stará Radnice pojme i knihovnu

Pohořelice – Přibližně dvacet milionů korun se objeví na konečném účtu za rozsáhlou opravu a modernizaci staré Radnice v Pohořelicích. Až na zateplení, na něž získali dotaci, zaplatí Pohořeličtí částku 
z městského rozpočtu.

Provoz v Břeclavi: cyklistům a pěším má pomoci nová lávka

Břeclav – Do práce se tím místem vydává každý den. Pro jistotu ale raději vždy sesedne 
z kola; kvůli bezpečnosti. „Aut je stále více, zvláště v turistické sezoně," vysvětluje, ačkoliv důvod je více než patrný. Hustá doprava.

Náhrobky na židovském hřbitovu v Lednici už zase stojí. Přijel kvůli nim i rabín

Lednice /FOTOGALERIE/ – Kdesi za zahradami ve středu obce zakokrhal kohout. Neohlašoval nový den, ale i tak se nevědomky stal symbolem začátku a obnovy. Lidé pohlédli k zataženému nebi a zaposlouchali se do modlitby vrchního zemského rabína Karola Sidona.

Byli bez práce, nyní uklízí ulice Mikulova. Většinu mzdy jim platí úřad práce

Mikulov - Ze stávajících osmi na dvanáct lidí se postupně rozroste nová úklidová skupina, která se stará o čistotu v ulicích Mikulova. Tvoří ji dlouhodobě nezaměstnaní lidé, na jejichž mzdy výrazně přispívá úřad práce.

  • 1
  • 2

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT