Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

LUKÁŠ IVÁNEK

Lukáš Ivánek / Břeclavský deník

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Lidé se bojí zajít si i pro jídlo, popisuje Češka situaci v Barceloně po útoku

S nervozitou sleduje vývoj události okolo teroristických útoků ve španělské Barceloně. Čeká na zprávy, píše si se známými. Třicetiletá Monika Baldriánová z Hodonína strávila na Pyrenejském poloostrově několik let. A přestože kontakt s lidmi z oblíbené země udržuje už jen na dálku, vraždění radikálů ji nesmírně zasáhlo.

AKTUALIZOVÁNO

Čtyři lidé přišli o život při nehodě na Hodonínsku

/FOTOGALERIE, VIDEO/ Do historie se v neděli zapsala tragická nehoda, která se stala na silnici mezi Strážnicí a obcí Vnorovy na Hodonínsku. Na cestě první třídy spojující region se sousedním Břeclavskem zahynuli čtyři lidé. Důvodem byl čelní střet dvou osobních aut. Jde o třetí nejtragičtější nehodu na jižní Moravě za posledních patnáct let.

AKTUALIZOVÁNO

V Zaječí se nahnula při hodech pouťová atrakce. Sedm lidí utrpělo zranění

Sedm lidí včetně několika nezletilých se zranilo v sobotu v Zaječí. Nehoda se stala při tamních hodech, kde se naklonila jedna z pouťových atrakcí. Na místě byl potřeba vrtulník záchranářů.

Deset let od krize: Ekonomice hrozí přehřátí, obáváme se problémů, zní z firem

Rok 2007 a kritické období po něm se nesmazatelně vryly do paměti šéfů jihomoravských firem. Světová ekonomická recese tehdy dopadla v příhraničních regionech na řadu oborů. Například jen na Břeclavsku bylo ve srovnání se současností až třikrát tolik nezaměstnaných. Po deseti letech firmy řeší zase opačný extrém: nedostatek pracovníků a značný tlak na růst mezd.

Muslimské svátky? Turečtí vojáci se před sto lety dočkali i obětování beranů

Bez výraznějšího zájmu je na jižní Moravě sobotní začátek významného muslimského svátku Ramadan. Nebylo tomu tak ale vždy. Je to sto let, co z dnes příhraničního Hodonína odcházely zástupy tureckých vojáků, kteří si tam léčili zranění utržená na frontách první světové války.

AKTUALIZOVÁNO

Drak vynesl instruktora kiteboardingu do výšky, následný pád muž nepřežil

V neštěstí se změnil výcvik začínajících kiteboardistů u Nových Mlýnů na Brněnsku. Zemřel při něm sedmatřicetiletý instruktor. O tragédii v pondělí informovali policisté.

Jedna z babiček mi o Velikonocích darovala štangli salámu, vzpomíná kněz

/ROZHOVOR/ Jako student začínal o Velikonocích fotbalovou sezonu. Teď je má převážně pracovní, ačkoliv i on si najde chvíli na dobré pití a jídlo. Mikulovský probošt Pavel Pacner.

Zákaz hazardu v ohrožení. V Břeclavi ho možná zruší kvůli Synotu

V Břeclavi by mohlo vzniknout nové kasino. Má to ovšem jeden háček. Ve městě platí zákaz, který herny v posledních letech jednu po druhé rušil. Vedení radnice nyní nicméně uvažuje, že by zákaz zmírnilo.

Padesát let městem? Obrovská změna, znělo Velkými Pavlovicemi

Velké Pavlovice (Břeclavsko) - Velké Pavlovice slaví výročí od získání statusu města. Reakce tamních obyvatel na vývoj kvality života jsou především pochvalné.

To nejlepší z domácích vinic. Salon vín otevírá, velký zájem o něj mají Korejci

Valtice – Dočkali se. To nejlepší z moravských a českých vinic ochutnají lidé letos poprvé na zámku ve Valticích na Břeclavsku. V místě sídlící expozice Salonu vín nabídne elitní stovku vzorků už v sobotu.

Syřan tajně vlezl k rezervě kamionu. Místo do Rakouska dojel do Lanžhota

Lanžhot – Rakousko jako cíl své cesty si vybral cizinec, který prchal z území na Blízkém východě. Dostal se ovšem do Lanžhota a následně do rukou policistů. Muž při cestě navíc prochladl, a skončil tak v nemocnici. Případ se stal v pondělí.

Tragédie na Dyji: osmdesát let smutku za utonulých 31 dětí

Rakvice /FOTOGALERIE/ – Běží bosá. Po trávě i kamení. Běží k Dyji 
u Nových Mlýnů. Vyděšená. Jednatřicetiletá Marie Krůzová z Rakvic na Břeclavsku se před okamžikem dozvěděla, že pramice převážející školáky přes Dyji se převrhla a voda brala životy především deseti až dvanáctiletých dě­tí. Je 26. květen 1936.

Brali úplatky od Vietnamců, tvrdí žalobce. Inspektoři ČOI u soudu vinu odmítli

Břeclav – Komplot. Tak inspektoři České obchodní inspekce Michal Pavlica a Leona Nejezchlebová označují případ, ve kterém jsou obžalovaní z korupce. Ačkoliv měl ve čtvrtek u Okresního soudu v Břeclavi padnout verdikt, soudce Pavel Beránek stání opět odročil. Důvodem se staly obsáhlé konečné výpovědí obžalované dvojice. „Musíme se s nimi lépe seznámit," poznamenal Beránek.

Otis prodal budovu. Vzniknou v ní desítky nových bytů

Pracovní ruch byl v pátek patrný v útrobách někdejší dlouhodobé administrativní budovy břeclavské společnosti Otis. V místě pracující dělníci přetváří letité sídlo zástupců strojírenské firmy na byty, kterých se Břeclavi v poslední době nedostává: na jeden je až pětadvacet zájemců. V okresním městě jde momentálně o jednu z připravovaných výstaveb.

Exstarosta Bořetic Surman chystá napoleonskou stezku, spojí evropské koridory

Bojiště u Slavkova, vinařský mikroregion Modré Hory a Lednicko-valtický areál. Turisty oblíbená místa má spojit nová stezka pro cyklisty, kterou připravuje někdejší starosta Bořetic Václav Surman.

Obchod za 100 milionů. Pro vinaře z Břeclavska je čínský trh velká příležitost

Břeclavsko - Vinařům z Břeclavska se zase o něco více otevřely dveře na čínský trh. Zájem z asijské země však míří také do dalších odvětví.

OBRAZEM: Husův příběh ožívá v břeclavské knihovně. Díky komiksu

Břeclav – Příběh mistra Jana Husa objevují nyní lidé mířící do dětského oddělení břeclavské knihovny. Tamní stěny zdobí výstava z komiksové knihy Husův dům, kterou vytvořila Klára Smolíková s manželem.

Divá Bára i zapeklitá komedie. Boleradičtí se vrací do divadelního tempa

Boleradice – S reprízami Divé Báry vstupují divadelníci z Boleradic na Břeclavsku do nového roku. Lidé se mohou těšit také na Jízlivého glosátora i lehce pohádkovou Zapeklitou komedii aneb Kdosi brousí nad Paďousy.

Zvrat na radnici ve Velkých Pavlovicích, novým starostou je Otřel

Velké Pavlovice – V rozpad koalice a okamžité složení nové se proměnilo poslední zasedání zastupitelstva ve Velkých Pavlovicích. Výsledkem se stalo odvolání starosty Pavla Procházky (ODS), kterého nahradil Jiří Otřel (Velkopavlovičtí nezávislí). O post přišel také druhý neuvolněný místostarosta Dušan Bedřich (ODS). Zastupitelé funkci zrušili.

Salon vín: šampionem je poprvé červené víno. Merlot 2012 z Chateau Valtice

Valtice /FOTOGALERIE/ – Úsměv hrál v úterý podvečer ve tváři spolumajitele vinařství Chateau Valtice – Vinné sklepy Valtice Marka Šťastného. Pár minut po páté hodině se dozvěděl, že jejich Merlot, výběr z hroznů 2012, barrique se stal šampionem prestižní soutěže Salon vín. Pyšní se tak titulem nejlepšího vína v České republice pro rok 2016.

S Haasem dorazí inspirativní umění. Moderna si na Břeclavsku získává prostor

Břeclavsko – Do zvláštního až inspirujícího světa dokáží návštěvníky přenést díla moskevského rodáka Ašota Haase. Jeho umělecké výtvory plné barev a netradičních tvarů ukáže mikulovská Galerie Závodný. K vidění budou od čtvrtka. Zájem o moderní umění na Břeclavsku stoupá. Nejvíce se mu věnují právě v mikulovské galerii. U děl hrají roli pocity, 
ale i matematicko-fyzikální zákony.

Hudecké dny v Břeclavi lákají na Ondráš či cimbálky ze Slovácka

Břeclav – Značný zájem návštěvníků registrují pořadatelé Hudeckých dnů, které se konají v pátek a v sobotu v Břeclavi. Na folklorní událost chtějí stovky lidí. „Páteční program už je vyprodaný, sobotní asi z poloviny," uvedla jedna z pořadatelek Anna Gergelová.

Špotáková: Potřebuju podporu. Na olympiádu se mnou musí jet partner

Břeclav /ROZHOVOR/ - Ambice pro olympijské hry v Riu? Kdepak. O těch Barbora Špotáková mlčí. „Musím hlavně pořádně trénovat, ale každopádně chci uspět," ujišťuje česká oštěpařka, jež dosud pod pěti kruhy získala dvě zlaté medaile.

Zpěvačka Aneta Langerová vystoupí s Radostí na mikulovském zámku

Mikulov – Magické datum má koncert Anety Langerové v Mikulově. Na tamním zámku zazpívá dvanáctého prosince (12.12.). Už s předstihem je tak jasné, že ve městě bude pokračovat tradice adventních koncertů. Zájemci si mohou zajistit vstupenky už nyní.

AKTUALIZOVÁNO

Chtěl více zásahů. Hasič zakládal požáry a sám se účastnil jejich likvidací

Břeclavsko – Ačkoliv požáry likvidoval, zároveň je také zakládal. A vysloužil si obvinění ze žhářství. Řeč je o šestadvacetiletém dobrovolném hasiči, který je podle informací Břeclavského deníku Rovnost 
z Týnce. Muži hrozí až tři roky vězení. Na podluží způsobil škody za více než milion dvě stě tisíc korun.

Na cestě po Modrých Horách dostanou lidé razítka i burčák

Spojit zálibu v turistice a burčáku mohou návštěvníci Putování za burčákem po Modrých Horách. Na kole či pěšky navštíví v sobotu vinohrady a sklepy vinařských obcí.

Zvonice na Svatém kopečku „poví“ nejen o kardinálu. Láká na historickou výstavu

Mikulov – Nová výstava věnovaná historii Mikulova našla zázemí v nedávno opravené zvonici na tamním Svatém kopečku. Lidé ji mohou navštívit každý víkend až do poloviny září.

Vraždy tří novorozenců v Dolních Dunajovicích: Matce hrozí doživotí

Dolní Dunajovice – Návrhem na obžalobu uzavřel policejní vyšetřovatel případ tří zavražděných novorozenců v Dolních Dunajovicích. Podle něj je za smrt dětí zodpovědná pětadvacetiletá matka. Žena je nyní je vazbě, v případě odsouzení jí hrozí až výjimečný trest.

OBRAZEM: Mikulovský zámek zdobí moderní uměn z dílny. Lidé za ním jezdí zdaleka

Mikulov – Obrazy vzešlé z dvaadvacátého ročníku Mikulovského výtvarného sympozia dílna jsou nyní k vidění v místnostech a chodbách tamního zámku. Umělci na místě nechali desítky děl. „O vernisáž byl velký zájem a také teď se lidé jezdí na obrazy dívat, někteří přijíždí zdaleka kvůli nim," říkala průvodkyně Petra Klanicová.

Wůdstock? Ostuda i skvělá akce, zní Břeclaví i webem

Břeclav – Málokterá kulturní akce vzbudila v Břeclavi tolik veřejných reakcí jako Břeclavský Wůdstock konaný 
o uplynulém víkendu. Hudební festival pojatý ve velkém sklízí kritiku, výsměch, ale 
také pochvalu. Terčem negativních reakcí je především hlavní pořadatel Jaromír Janota. Ten však tvrdí, že i přes velmi nízkou návštěvnost akce dopadla podle jeho představ. A připraví druhý ročník.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení