Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

MAREK NEČINA

Marek Nečina / Chrudimský deník

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Houbař nasbíral 600 hřibů, další už přestal počítat

Houbař z Hlinska na Chrudimsku Jiří Laštůvka byl zase jednou mimořádně úspěšný.

Mamut, štola nebo úzkokolejka. Tipy, kam vyrazit ve východních Čechách

Akční a nezapomenutelné prázdniny se dají zažít i v Pardubickém kraji. Jednoznačně největší pozornost poutá resort Dolní Morava, kde od letoška stojí již pokřtěný obří mamut. Pro ty starší se pak letos otevřela Stamichmanova štola, k jejímuž zdolání a splnění úkolů budou návštěvníci muset mít aplikaci v telefonu. 

AKTUALIZOVÁNO

Sedmdesátiletá řidička felicie podlehla zraněním při dopravní nehodě

Mezi obcemi Klešice a Jezbořice na Chrudimsku došlo v úterý kolem 17. hodiny k tragické dopravní nehodě.

Houby rostou jen tam, kde pořádně pršelo, říká mykolog

Amatérský mykolog Jiří Laštůvka zaznamenal v červnu v lesích na Chrudimsku celou plejádu zajímavých houbařských úlovků. Nejedlé druhy si jen vyfotil a plodnice ponechal na místě, ale i těch jedlých byla tak pestrá směsice, že se domů do Hlinska několikrát vracel s plným košíkem.

Společnost Vodovody a kanalizace Chrudim chce vykoupit podíly drobných akcion

Představenstvo společnosti Vodovody a kanalizace (VaK) Chrudim předstoupilo před valnou hromadu svých akcionářů se zprávou o podnikatelské činnosti za rok 2017 a seznámilo akcionáře se stavem majetku, účetní závěrkou za rok 2017 a dalšími, pro chod společnosti důležitými dokumenty.

AKTUALIZOVÁNO

Nehoda zablokovala silnici u Chroustovic

Chroustovic - Vážná nehoda zkomplikovala dopravu u Chroustovic. Silnice je uzavřená, jezdí se po objízdné trase.

V Proseči už nezabloudíte, všechny ulice dostaly jména

Všech 32 prosečských ulic, jedno náměstí i dva tamější parky už mají své vlastní jméno. Proces pojmenování ulic a veřejných prostranství v Proseči je tak u konce.

Brzdy z Třemošnice využijí vlaky mnichovského metra

Společnost DAKO–CZ získala další významnou zahraniční zakázku. Pro 24 nových souprav C2 mnichovského metra vyráběných společností Siemens dodá třemošnická společnost brzdové komponenty. S dodávkami začne již letos.

Muž nechal peníze v bankomatu

Chrudim - Policisté v Chrudimi podle včerejší informace stále hledají ženu, která si mohla od bankomatu odnést cizí hotovost.

Obchody se nehýbou, prodejce vyhnala EET

Rozjezd předvánočního prodeje na obecní tržnici v areálu bývalé rosické cihelny je letos rozpačitý. Návštěvník se tu rozhodně neprodírá takovým množstvím stánků, jako tomu bylo dřív.

Hlinecký houbař nanosil za týden z lesa přes tisíc hřibů

„Je to paráda, nádhera, úplný houbařský ráj! V životě mě dosud nic takového nepotkalo, a to už je co říct, protože chodívám do lesa běžně i několikrát v týdnu," prohlásil amatérský mykolog Jiří Laštůvka.

Dokončení chrudimského obchvatu z plánů silničářů nemizí

Ředitelství silnic a dálnic pokračuje v přípravách na úplné dokončení chrudimského silničního obchvatu. Podle aktuální informace Bohumila Vebra, ředitele pardubické správy Ředitelství silnic a dálnic ČR, je dokončena dokumentace EIA (posouzení vlivu stavby na životní prostředí), a tato dokumentace je nyní předložena k projednání. 

Kokrhající kohout trápil muže, ten se ho dokonce vydal hledat. Neúspěšně

Kamil Pantůček žije v Chrudimi a do svého zaměstnání v jedné ze strojírenských firem dojíždí do nedalekých Pardubic. Někdy si ale před směnou pořádně neodpočine, protože ho budí kohoutí kokrhání.

Ptačí chřipka: Ne každý mrtvý pták je skutečně mrtvý

Občané hlásí mrtvé ptáky. Strážníci kvůli telefonátům chodí i budit labutě.

Chrudim se přiklání k myšlence na stavbu nové sportovní haly

Chrudim – Na chrudimské radnici začíná převažovat názor, že místo nákladné přestavby stávající sportovní haly bude lepší postavit halu novou. Ani zcela zásadní rekonstrukce dnešního stavebního komplexu na Tyršově náměstí by totiž sama o sobě nevyřešila například problémy s parkováním nebo s omezeními týkajícími se využití haly pro případné pořádání jiných, masověji navštěvovaných akcí.

Prase se ubránilo, pes potyčku nepřežil

Chrast, Hlinsko – Před pár dny došlo poblíž Chrašického rybníka v Chrasti ke kontaktu divokého prasete se psem většího plemene. Pes tento incident nakonec nepřežil.

Klienti odejdou, hrad se otevře návštěvníkům

Předhradí - Postupně všechny klienty Domova na hradě Rychmburk v Předhradí čeká v několika nejbližších letech stěhování do nových domovů. Pardubický kraj, který je zřizovatelem zdejší pobytové sociální služby určené dospělým osobám s chronickým duševním onemocněním, tak pokračuje v trendu co nejširšího začleňování takovýchto lidí do relativně běžného života. Hrad by se poté měl otevřít běžným návštěvníkům.

Měšťanská restaurace v Chrudimi EET nezná. Je totiž příspěvkovou organizací

Chrudim – Čerstvě zavedené elektronické evidenci tržeb se některé restaurace, přes všeobecné povědomí, přece jen vyhnuly. Z evidenční povinnosti jsou totiž vyloučeny příspěvkové organizace.

Chaloupky veselokopeckého skanzenu dýchají vůní Vánoc

Veselý Kopec – V expozici lidového stavitelství na Veselém Kopci byla v sobotu zahájena tradiční výstava Vánoce na Veselém Kopci. Tentokrát nese podtitul Od Martina do Vánoc.

Vyhrála lípa z Horního Bradla

Horní Bradlo - Stromem roku 2016 se stala lípa na Lipce, která roste nedaleko hrobky rodiny Kustošů v katastru Horního Bradla. V celostátní anketě získala více než 55 tisíc hlasů.

Vyhrála lípa z Horního Bradla

Horní Bradlo - Stromem roku 2016 se stala lípa na Lipce, která roste nedaleko hrobky rodiny Kustošů v katastru Horního Bradla. V celostátní anketě získala více než 55 tisíc hlasů.

Kvůli jedné pětikoruně si drží dveře

Slatiňany - Parkovací automat na odstavném parkovišti u slatiňanského hřebčína si na sebe po nedávném odchodu tamější lidské obsluhy dokáže vydělat. Horší je to už ale s veřejnými toaletami u parkoviště.

Inkluze: Jedni ji proklínají, jiní jí jdou naproti

Chrudim, Krouna - Ve školství je kladen stále větší důraz na inkluzívní vzdělávání. Tato forma výuky a školního spolužití má své zapálené zastánce, ale i hlasité kritiky. Nejen na celostátní úrovni, kde jejím nejviditelnějším odpůrcem prezident Miloš Zeman, ale i na úrovni ředitelů a učitelů jednotlivých škol. Stejně tak je tomu na Chrudimsku.

Jak obec přispěje, to zatím nelze říci

Krouna - Obec Krouna pokračuje v projektu na vybudování kanalizace a čistírny odpadních vod.

Stromky 
u železnice uschly

Chrudim - Stromky, vysázené v Chrudimi při nedávné revitalizaci železniční trati mezi zdí hřbitova sv. Kříže a přejezdem silnice na Slatiňany, z velké části uschly. Doplatily tak na letošní absenci srážek spojenou zřejmě s malou péčí.

Technika pomáhá překonat i stud

Krouna - Žáci krounské základní školy mohou k výuce jazyků jako první v celém kraji využívat elektronický systém domácího vzdělávání napojený přes internet na školní server.

Den zdraví byl nabitý zábavou i užitečným poučením

Chrudim - Uvnitř objektu i ve venkovním areálu Chrudimské nemocnice se v úterý uskutečnil program Dne zdraví. Jeho hlavním cílem bylo zajímavou formou informovat zájemce o tom, jak správně pečovat o své zdraví, jak lze předcházet zdravotním potížím a zároveň nabídnout aktivity, jež mohou dlouhodobě přispívat k fyzické i duševní pohodě.

Hromad odpadků stále přibývá

Chrast, Krouna - V Chrasti potřebují sběrný dvůr jako sůl. Plyne to alespoň ze slov chrastecké starostky Martiny Lacmanové, na kterou se co chvíli obracejí lidé s poukazem na narůstající nepořádek ve svém okolí.

„U nás lidé k volbám chodí," říká starosta

Chrudimsko - Při pohledu na tabulku volební účasti v chrudimském okrese lze zaznamenat rekordmany. Mezi obce s nejvyšší volební účastí (58, 14 %) patří bezesporu České Lhotice.

Spolky by se měly starat včas

Proseč, Slatiňany - Různí pořadatelé by teď možná měli co nejdříve seznámit samosprávy měst a obcí s venkovními kulturními a společenskými akcemi, jež chtějí pořádat v příštím roce. Kvůli zpřísnění příslušné legislativy totiž musí být akce přesahující 22. hodinu s předstihem včleněny do obecní nebo městské vyhlášky.

Radní připravují debatu o pouti

Heřmanův Městec - V reakci na velké množství stížnosti návštěvníků letošní Bartolomějské pouti navrhli heřmanoměstečtí radní řadu změn v organizaci pouti příští. Teď ještě chtějí vše probrat s veřejností.

Úřady ve Skutči se přiblíží k lidem

Skuteč - Od listopadu budou mít lidé možnost vyřídit si výměnu starého či vystavení nového občanského průkazu ve Skutči. Vedle Chrudimě a Hlinska půjde o třetí místo v okrese, kde lidé uspějí při vyřizování zmíněné agendy.

Přespolního 
s kárkou nevyženou

Slatiňany - Někteří nepořádníci plní s postupujícím podzimem škarpy u slatiňanských komunikací shrabaným opadaným listím. Trávu, větve a listí je občas vidět i na krajích lesa

Nová ochrana by ukrojila víc půdy

Chrudim - Čtyři sta tisíc korun. Právě na tolik přijde město Chrudim vypracování nového posudku o vlivu stavby na životní prostředí u zvažovaného pozměněného řešení protipovodňové ochrany sídliště Šance.

Slavnosti ovládly střed Heřmanova Městce

Heřmanův Městec - Na náměstí Míru v Heřmanově Městci se v sobotu uskutečnil 2. ročník Heřmanoměsteckých slavností. V jejich průběhu byl připraven pestrý program pro všechny generace.

Pohádka uvádí předškoláky 
do života dětí v daleké Africe

Chrudimsko - Chrudimák František Krampota je ředitelem humanitární a charitativní organizace ACET ČR. Těžiště činnosti uvedené organizace spočívá v poskytování péče a také ve vzdělávání a v odborné přípravě v oblasti prevence nemoci AIDS.

Novou kapli zasvětili andělům

Mladoňovice, Deblov - Z bývalé trafostanice v mladoňovické místní části Deblov je kaple. Při slavnostním otevření jí včera odpoledne požehnal kněz Štefan Brinda.

Rozlučková síň musí ještě počkat

Chrudim, Skuteč - O velké rekonstrukci rozlučkové smuteční síně se v Chrudimi mluví už řadu let. Nejaktuálnější plány chrudimské radnice ale tuto investici v řádu desítek milionů korun nezahrnují, neboť konkrétní termín dosud nebyl určen.

Většina chat stojí v lese načerno

Slatiňany – Město Slatiňany chce prodat chatařům veškeré své pozemky v lesní chatové oblasti Borek v katastru městské části Kunčí. Téměř sedmdesát parcel i na nich postavených chat by tak poprvé získalo totožné majitele. Prodeji však nyní brání skutečnost, že většina chat stojí v Borku vlastně nelegálně.

Ve Vídni chutnala kachna i zákusky

Chrudim - Na Velvyslanectví České republiky v Rakousku se v pondělí uskutečnil 18. ročník Svatováclavského posvícení. Pardubický kraj se při něm na vídeňské ambasádě prezentoval zejména kulturou, turismem a gastronomií.

Tajné hlasování neprošlo

Chrudim - Zastupitel František Pilný na minulé schůzi chrudimského zastupitelstva neuspěl se svým návrhem, jenž spočíval ve výchozím zavedení tajné volby při případném hlasování o odvolávání členů vedení města.

Sucho stále přetrvává

Krouna - Meteostanice v Krouně zaznamenala prozatím v průběhu tohoto měsíce pouze jediný deštivý den, při kterém napršelo 5. září skromných 18 milimetrů vody.

Kometa už opustila vetchý dům

Chrudim - Lázeňská ulice se v nejbližších dvou letech oprav nedočká.

Hospodaření města se dále zlepšilo

Chrudim - Výsledek hospodaření města Chrudim činil ke konci letošního prvního pololetí 43,9 milionu korun, když příjmy dosáhly výše 245,9 milionu a výdaje představovaly 202 milionů korun.

Slatiňanští věří, že za svoz ušetří

Slatiňany - Obyvatelé Slatiňan zřejmě budou muset od počátku příštího roku pečlivěji zvažovat, čím a v jakém množství naplní své popelnice na směsný odpad. Radnice totiž připravuje změnu, podle níž by se obsah popelnic nesvážel každý týden, ale jen jednou za čtrnáct dnů.

Město snižuje ztrátu z investice

Chrudim - Město Chrudim se stalo v roce 1994 spoluvlastníkem společnosti Free Zone. Spoluúčast v nadějně vyhlížejícím projektu bezcelní a rozvojové zóny na okraji Pardubic si tehdy Chrudimští zajistili nákupem deseti kusů akcií v celkové hodnotě jednoho milionu korun. Teď město prodává své cenné papíry se ztrátou, když si s jediným zájemcem o koupi vyjednalo cenu 35 tisíc korun za kus.

Záchranka se bude stěhovat

Chrudim - Sanitky chrudimské záchranky by měly napříště vyjíždět za svými pacienty odjinud. Nově plánovaná budova zdravotnické záchranné služby má podélně přiléhat k ulici Dr. Milady Horákové. Vyroste tu na okraji dnešního lesíka v místě mezi železniční tratí a sídlištěm U Stadionu.

„Končím, té šikany je moc,“ říká hostinská

Slatiňany, Škrovád - Hospůdka u Půhoných ve slatiňanské místní části Škrovád je známá nejen mezi místními. Při svých toulkách mezi škrovádskými skalami či okolím řeky Chrudimky se tu, především v létě, zastaví i nejeden turista.

Ryby může čekat náhlé stěhování

Chrudim - Přetrvávající sucho nevadí jen zahrádkářům a houbařům, ale nedostatek vody začíná ohrožovat i početná hejna červených okrasných rybek přežívající v jezírkách chrudimského Městského parku. Pokud do několika dnů výrazněji nezaprší, rybky pravděpodobně čeká „evakuace" do příznivějšího prostředí. Jinak by mohly uhynout.

Prodloužení těžby kamene lidé odmítají

Prosetín, Leštinka - Těžba kamene patří ke Skutečsku odedávna. V rozlehlém kamenolomu Zárubka mezi Leštinkou a Prosetínem se těží dodnes. Majitel lomu, společnost Skanska, navíc žádá o prodloužení těžby o dalších čtyřicet let. Ne každý obyvatel přilehlých obcí z toho ale má radost. Vznikla tu dokonce petice, která pokračování těžby odmítá.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT