Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

MARIE ŠULAKOVA

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Přerovskem se šíří petice za záchranu pošt v obcích

Přerovsko – Starostové vyzývají vládu, aby nerespektovala návrh Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) na radikální snížení počtu povinných pošt a aby zamezila hrozícímu rušení poštovních poboček. Ve středu začali podepisovat petici i na Přerovsku, kde by se rušení mělo týkat zhruba dvaceti procent kamenných úřadoven.

V Kozlovicích pečují o kapličku, nyní se složili i na betlém

Kozlovice – Kaplička jako nová stojí na návsi v Kozlovicích, místní části Přerova. To díky podpoře obyvatel a osadního výboru, jenž o ni už řadu let pečuje. V současné době má další bonus pro návštěvníky, jimž se o Vánocích otevře. Vlastní betlém z lipového dřeva, na jehož zhotovení uspořádali místní sbírku.

V Bělotíně ozdobili strom pro zvířata, pak si opekli buřty

Bělotín – Co může přinést člověku větší radost, než obdarovávat druhé? Přesně tak zřejmě uvažují i v Bělotíně, kde drží každým rokem zajímavou tradici turistický kroužek, jenž funguje při základní škole.

Jak slavilo Vánoce panstvo na zámcích? Večeře měla dvanáct chodů

Ani inverze a silná mlha neodradily v sobotu a neděli celé rodiny z městečka i okolí od návštěvy tovačovského zámku, který se zcela mimořádně otevřel pro milovníky vánočních prohlídek. Předvánoční tradici obecně prospěšné společnosti Tovačovský zámek, která má už minimálně šestnáct let, nepřerušila nakonec ani rekonstrukce věže.

Ubytovna v Kojetíně nebude. Kraj převedl areál do majetku města

Kojetín – Dobrá zpráva pro Kojetín. Zastupitelstvo Olomouckého kraje schválilo žádost města o bezúplatný převod areálu bývalého Středního odborného učiliště v Křenovské ulici.

Šofér chtěl roztlačit mercedes, rozbil značky a zeď domu. Vůz nenastartoval

Lipník nad Bečvou - Fasádu rodinného domu a dvě dopravní značky rozbil řidič, který se snažil roztlačit svůj nestartující mercedes.

Drzý podvodník s elektřinou obral svou oběť hned dvakrát

Lipník n.B. – Policisté dopadli podvodníka, který se v létě vnutil do domu staré paní v Kladníkách se smyšlenou historkou o krachující energetické společnosti a donutil ji zaplatit údajné nedoplatky za elektřinu.

Paul Rausnitz má v Přerově bustu. Nepotlačujte cit, vyzval při oslavách Meopty

Přerov – Meopta slaví 80. výročí od svého založení. A důvodů k oslavám má letos hned několik i majitel společnosti Paul Rausnitz, nazývaný svými zaměstnanci, přáteli a společenskou i politickou elitou přerovský Tomáš Baťa.

Lidé v Jezernici vysadili další desítky stromů, pak o ně i pečují

Jezernice – Padesát stromů vysadily děti ze školy, školky a dobrovolníci v Jezernici. V zahradě mateřské školy, na veřejných prostranstvích v obci, kolem potoka a stromořadí se doplnilo i kolem cest, co vedou z obce směrem k viaduktům.

Přerovské Gambro propustí desítky zaměstnanců

Přerovsko – Rozhodně žádná dobrá zpráva. Nezaměstnanost na Přerovsku stále roste, okres si dokonce mezi 79 v celé republice drží 14. příčku v tabulce čísel s nejvyšší nezaměstnaností. A bude hůř. Do konce roku propustí několik desítek lidí Gambro.

Obce na Přerovsku a Hranicku budou řešit část věcí společně. Třeba odpady

Přerovsk/Hranicko – Školství, sociální věci a odpadové hospodářství už nebude řešit každá obec zvlášť. Budou je sdílet společně. Zapojují se totiž do projektu meziobecní spolupráce, jehož koordinátorem je Svaz měst a obcí. V těchto dnech se k němu připojily i obce na Přerovsku, Lipnicku a Hranicku. Co by to pro ně mohlo znamenat?

V Horní Moštěnici zaplatí lidé méně za odpady. Umí s nimi hospodařit

Horní Moštěnice – Obyvatelé Horní Moštěnice se mohou radovat. Poplatky za odpady jim obec o stokorunu sníží. Namísto pěti stovek tak zaplatí čtyři. Za to, že vzorně třídili. A také díky zcela zásadní změně v nakládání s odpady, ke které se zastupitelstvo uchýlilo v posledních třech letech.

Azylový dům v Drahotuších otevře do Vánoc, nabídne i zahradu

Drahotuše – Azylový dům v Drahotuších se v úterý kolaudoval a příští týden se i slavnostně otevře. Konkrétně v úterý 10. prosince.

Echo otevřelo. Po dvaceti letech má Lipník nad Bečvou parádní kulturák

Lipník nad Bečvou – Až dosud se musela většina kulturních a společenských akcí v Lipníku odehrávat pod širým nebem. Město totiž nemělo kulturní dům. Od nynějška se může chlubit moderním a krásným zázemím pro koncerty, divadla, plesy i konference, které by mohla městu závidět leckterá obec či město v regionu.

Řidička felice vletěla do protisměru a čelně se srazila s passatem

Bělotín – Čelní srážkou skončila jízda řidičky felicie, které se v pondělí v protisměru střetla s passatem. Havárie se naštěstí obešla bez zranění.

Stromy se rozsvítily. V Měrovicích si k tomu dali vdolek a koledu

Měrovice nad Hanou – V Měrovicích to v sobotu žilo. A i když se tam večer konaly hned dvě akce současně, obě přilákaly místní obyvatele v hojném počtu.

Řidička v Tovačově srazila cyklistku, ta má vážná zranění. Neviděli jste to?

Tovačov – Jak se to stalo, že řidička v Tovačově srazila na křižovatce z kola cyklistku? Po tom teď pátrá policie a o pomoc žádá i případné svědky, kteří u toho byli. Žena, která spadla z kola, je totiž těžce zraněná.

Pozor na srny. Na Přerovsku se hned na dvou místech bouralo

Přerovsko – Zvěř migruje za potravou a v době po sklizni častěji než jindy v roce vbíhá do cesty řidičům. I přes četná varování nimrodů, policistů a pojišťoven dochází k dopravním nehodám. Jen v úterý se na Přerovsku srazili se zvěří dva řidiči. Stalo se to v ranních hodinách u Staré Vsi a Dolního Újezdu.

Obce na Přerovsku dostanou více z daní. A mohou opravovat za svoje

Přerovsko – Obce schvalují rozpočty na příští rok. Nyní už přibližně vědí, o kolik více budou mít díky novele rozpočtového určení daní (RUD), kterou jim pomohla vybojovat i demonstrace v Praze, jíž se účastnila řada starostů z Přerovska. Jak se nyní navýšení projeví a s čím mohou obce do budoucna počítat?

U rybníka v Tovačově se ukázal další vzácný pták: pěnice ze střední Asie

Tovačov – Zdá se, že vzácné ptačí tvory mimořádně přitahuje Hradecký rybník v Tovačově. Každý týden zde objeví ornitologové jednoho opeřence, který se u nás běžně nevyskytuje.

Z Radslavic do Sušic povede nová cyklostezka. Právě se dokončuje

Radslavice – Až do Sušic se protáhne nová cyklostezka z Radslavic, která se právě v těchto dnech dokončuje. Cyklisté, in – line bruslaři i pěší se mají na co těšit. Konečně se dočkají bezpečného propojení. Nová cesta povede tzv. Jantarovou stezkou a naváže na již hotový úsek z první etapy projektu z Grymova do Radslavic.

Ve Vlkoši už vědí, jak ochránit obec před velkou vodou

Vlkoš – Obec Vlkoš má plán, jak ochránit část vesnice před přívalovými dešti. Není nikterak nákladný. Vyjde na pouhé tři a půl miliony korun. A není vlastně ani v ničem nový, neboť vychází z původního stavu před umělým zásahem do krajiny, jenž odvodnil přírodní mokřad.

Z areálu bývalého učiliště ubytovna? Kojetín to nedovolí

Kojetín – Lidé v Kojetíně se bojí, že se do jejich města ve velkém přistěhují Romové. Doslechli se totiž o záměru investora pronajmout si areál bývalého učiliště, který v něm chtěl vytvořit ubytovnu až pro 300 lidí. Tohle nedovolíme, zaznívá hlas z radnice.

Neberte nám naše pošty, volají vesnice na Přerovsku

Přerovsko/Hranicko – Třetina obcí v zemi by mohla přijít o své pošty. Jen na Přerovsku by se jednalo o zhruba 20 procent všech poboček.

Paul Rausnitz dává teplou rukou a říká: Trvalý pobyt mám v Meoptě

Přerov – Paul Rausnitz je elegán každým coulem. Přestože je mu už pětaosmdesát let, vstává každé ráno do práce a během našeho rozhovoru mu nedělá problém vyřizovat obchodní telefonáty.

V Lipníku zefektivní výrobu elektřiny a tepla, díky investicím ČEZ Energo

Lipník nad Bečvou /FOTOGALERIE/ – Začátkem nového roku budou mít obyvatelé největších sídlišť v Lipníku nad Bečvou nové kongregační jednotky a upravené kotelny, jež umožní kombinovanou výrobu elektřiny a tepla. Investice za několik desítek milionů společnosti ČEZ Energo má zefektivnit jejich výrobu a také stabilizovat ceny odběratelům.

Dřevohostice prokouknou, díky novému chodníku a mizejícím elektrickým drátům

Dřevohostice – Městys Dřevohostice prohlédne. Nejen díky novému chodníku, který v těchto dnech staví, ale hlavně také proto, že ze střech domů postupně mizí nevzhledné nástřešní konzoly elektrického vedení, jež nahrazuje elektrokabeláž zabudovaná pod zem.

Sedm vesnic z Pobečví začne kompostovat bioodpad

Lazníčky/obce Pobečví – Organické odpady ze zahrad, ale také květiny, zbytky ovoce, zeleniny, kávovou sedlinu, vylouhované sáčky čaje, či vaječné skořápky už nebudou v obcích mikroregionu Pobečví pálit nebo házet do koše s komunálním odpadem. Poputují do nových kompostérů. Jejich zakoupení si obce mohou dovolit díky společnému projektu, jenž má přispět k lepšímu životnímu prostředí v regionu.

Věž kostela ve Vlkoši chátrá, farnost zřejmě vyhlásí veřejnou sbírku

Vlkoš – Věž kostela sv. Prokopa ve Vlkoši je dominantou obce asi jako Spanilá věž v Tovačově. Na pohled zčernalá a od holubů zničená fasáda už by ale potřebovala obnovit. Kde na to vzít?

U hranických prodejen řádil zloděj. Vyšel mu až třetí pokus

Hranice – Neuvěřitelnou troufalost měl zloděj, který se pokusil vloupat do několika prodejen v Hranicích. Dvakrát se mu to nepodařilo, potřetí ovšem ano.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT