Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

MARTIN DOHNAL

Martin Dohnal

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Po práci mi nepište. Francie uzákoní právo na odpojení

Prezident Hollande čelí kvůli pracovnímu zákoníku bouřlivým protestům. Možnost neodpovídat v době volna na pracovní 
e-maily se ale líbí i českým odborům.

Revoluce, o které se nemluví

Mao Ce-tung se mýlil z třiceti procent, 
stanovila kdysi strana. Padesátileté výročí od začátku „katastrofické dekády"
ale tamní režim přešel mlčením.

Na oslavy Karla IV. přijeli tři panovníci. Hrad jich zval deset

Praha - Česko navštívili zástupci tří menších monarchií. Králové větších evropských států 
ale zůstali doma.

Brazilská prezidentka si sbalila. Její nástupce má ale stejný problém

Senátoři odvolali Dilmu Rousseffovou kvůli podezření z falšování rozpočtu. Krize v zemi chystající se na letní olympiádu ale dalece přesahuje její osobu.

Plovoucí město. Lístek na obří loď stojí 27 tisíc

S více než 6200 možnými cestujícími 
a 2300 členy posádky by mohl pojmout menší české město, kolos zvaný Harmony of the Seas je ale výletní loď. Ta největší na světě.

Odcházení teflonové kancléřky? Většina Němců už ji nechce

Berlín - Angela Merkelová a obě vládní strany v době migračního tlaku ztrácejí podporu. Hlasy jim ubírají odpůrci i zastánci přijímání uprchlíků.

Potrubní pošta pro lidi. Sci-fi se blíží k realitě

Los Angeles – Koncept superrychlé dopravy Hyperloop, který jako by vypadl ze sci-fi filmů, začíná vypadat stále skutečněji. Technologie připomínající potrubní poštu, která má lidem umožnit cestovat rychlostí až 1300 kilometrů za hodinu, by měla být plně funkční do roku 2020.

Vraťte památky. Řecko chce hnát Brity 
k soudu

Výsledek dvě stě let starého sporu může mít dopad 
na muzejní sbírky po celém světě.

Mezi knedlíky a špagetami. Jižní Tyrolsko stále řeší vlastní identitu

Nedávná výzva rakouských Svobodných k referendu o sebeurčení v německojazyčné oblasti vyvolala ostrou odezvu Itálie. Nezávislost na Římu ale má nemalou podporu.

Merkur přešel Slunce. Znovu vidět bude za 16 let

Praha /VIDEO/ - Za úspěchem vůbec prvního zaznamenaného pozorování přechodu Merkuru přes Slunce stála kniha, která se začala psát v Praze. Takzvané Rudolfinské tabulky, které po smrti Tycha Braheho dokončil Johannes Kepler, astronomický úkaz přesně předpověděly na 
7. listopadu 1631. Ačkoliv se zmíněného data nedožil ani Kepler, podle tabulek Merkur dalekohledem pozoroval francouzský filosof a astronom Pierre Gassendi.

Z klávesnice Martina Dohnala: Nemůže-li zpívat s anděly, musí výt s Nočními vlky

Nočním vlkům se to letos podařilo znovu. Z projížďky několika desítek Rusů přísahajících na vypjatou kombinaci pravoslaví a nacionalismu na (paradoxně převážně amerických) silných motorkách se v Česku i letos stala událost, která opanovala široký mediální prostor. Zatímco loni to bylo hlavně tím, že se na demonstrativní cestu po Evropě vydali poprvé, tentokrát za kýženou pozornost vděčí jedinému muži.

Jako plivat 
do táboráku. 
Kanadští 
hasiči
se modlí za déšť

Přestože obří lesní požár v okolí jejich domova včera pohltil už 850 kilometrů čtverečních a rychle se šířil dál, pro rodinu hasiče Cranleyho Ryana to není ta největší tragédie, kterou oheň způsobil. Jejich patnáctiletá dcera Emily totiž zahynula při hektické evakuaci 90 tisíc lidí z oblasti kanadského města Fort McMurray, když se auto její příbuzné srazilo s jiným vozem.

Kořeny Evropanů jsou v Belgii. Bílou kůži mají 7000 let

Londýn – Původ Evropanů 
z nejrůznějších zemí lze vystopovat až k jediné skupině, která žila zhruba před 35 tisíci lety na území dnešní Belgie. Tvrdí to tým vědců 
z Harvardské univerzity, který porovnal DNA více než 51 kosterních pozůstatků lidí staré 45 000 až 7000 let. Mezi nimi byly i nálezy 
z Dolních Věstonic, ze španělské jeskyně El Mirón či turecké lokality Satsurbia.

Trump bez soupeřů. Bushové ani jeho oblíbení rockeři ho nepodpoří

Mítinky Donalda Trumpa, který je zaníceným fanouškem rockové hudby, až podivuhodně připomínají koncerty jeho oblíbenců. Davy tísnících se podporovatelů, někteří dokonce oblečení v kostýmech, energicky vyvolávají Trumpovo jméno, dokud magnát za zvuku nekompromisně hlasité hudby rázně nenakráčí na pódium. Hitům, které rozehřívají publikum, přikládá miliardář velkou důležitost. A vybírá si je osobně. Na tom, že mnohé skladby nesou opačné poselství, než má jeho kampaň, nijak nezáleží.

Američané se pokusí vzkřísit klinicky mrtvé pacienty

Těžké poškození mozku známé jako „mozková smrt" je ve většině zemí světa hranicí, kdy je člověk oficiálně považován za mrtvého. Americká společnost Bioquark, která aktuálně dostala povolení od tamních úřadů k výzkumu mozků dvaceti klinicky mrtvých lidí, se ale pokouší dokázat, že nemusí jít o konečný stav.

Přelstít smrt. Firma zkusí oživit klinicky mrtvé pacienty

Washington – Těžké poškození mozku známé jako „mozková smrt" je ve většině zemí světa hranicí, kdy je člověk oficiálně považován za mrtvého. Americká společnost Bioquark, která aktuálně dostala povolení od tamních úřadů k výzkumu mozků dvaceti klinicky mrtvých lidí, se ale pokouší dokázat, že nemusí jít o konečný stav.

Centrum pro ruské dobývání vesmíru se rodí v bolestech

Moskva - Kosmodrom Vostočnyj poblíž čínských hranic má nahradit slavný Bajkonur. Několikrát odložený start první rakety je jen jedním
z jeho problémů.

Rezervace Černobyl. Okolí elektrárny kypí životem

Kyjev – Ačkoliv v myslích mnoha lidí je okolí bývalé jaderné elektrárny Černobyl zapsáno jako mrtvá zóna, nic není vzdálenější pravdě.

Hlavní bašta Islámského státu je obklíčená. Teror uvnitř sílí

Mosul - Podle Obamy padne Mosul do konce roku. Irácká armáda ale s útokem na největší město v rukou 
islamistů příliš nespěchá.

Bavorské „čisté pivo"? Nejblíž k němu mají v Belgii

Ingolstadt – Voda, chmel a ječný slad. Jen tyto tři suroviny smí v Bavorsku použít každý sládek, který chce svůj produkt nazývat pivo. Norma, kterou 23. dubna 1516 zavedl bavorský kníže Vilém IV., měla prozaický důvod. Šlo především o uchránění pšenice a žita pro pekaře, aby se zabránilo hladu.

Cesta na jih k moři: Brenner se bude hlídat už od května

Alpská vesnička Brennero-Brenner má jen pár stovek obyvatel, tamním průsmykem ale denně projede okolo čtyřiceti tisíc aut. Důvěrně ji znají i tisíce Čechů, kteří tudy každoročně cestují za dovolenou u moře. Už od května jejich průjezd zbrzdí hraniční kontroly. Včera proti nim demonstrovaly stovky lidí, rakouská policie v místě nasadila na 300 policistů.

Urážka Erdogana přepíše německé zákony

Berlín – Zřejmě to nebyl úplně nejvkusnější vtip, který kdy na německé veřejnoprávní televizi ZDF zazněl. Hrozba pětiletého vězení a rozpoutaný mezinárodní poprask ale pravděpodobně zaskočily i jeho autora, mladého komika Jana Böhmermanna.

Svět se mění, Alžběta zůstává. Už 90 let

Londýn /INFOGRAFIKA/ – Ačkoliv dnes oslaví devadesáté narozeniny, nic nenasvědčuje tomu, že by se britská královna Alžběta II. chystala zvolnit tempo. Jen během loňského roku podnikla 306 cest po Velké Británii a 35 do zahraničí. A myšlenka, že by měla postoupit trůn svému sedmašedesátiletému synovi Charlesovi, stále není na pořadu dne – setrvání Alžběty v čele monarchie si podle aktuálního průzkumu přejí bezmála tři čtvrtiny Britů.

Bitva o New York, poslední šance socialisty Bernieho?

Washington – Na první pohled to vypadá, jako kdyby noční můra Hillary Clintonové nabývala stále konkrétnějších obrysů. Její stranický rival, bělovlasý senátor Bernie Sanders, jehož znal před rokem málokdo, se stal pro řadu mladých bezmála rockovou hvězdou.

AKTUALIZOVÁNO

Jsme přátelé ČR, ne agenti. Ruští reportéři se brání podezření ze špionáže

Praha – Případ dvou ruských novinářů, kterým tuzemské ministerstvo zahraničí neprodloužilo akreditaci pro práci v Česku, může skončit u soudu. „Pokud se tato situace nějak rozumně nevyřeší, tak se rozhodně obrátím na soud a budu požadovat kompenzaci za škodu, kterou utrpěla moje reputace," oznámil dnes reportér listu Večernaja Moskva Vladimir Sněgirjev.

ČR hledá, kde vzít území pro Polsko. Frýdlantsko se bojí rozšíření dolu Turów

Praha, Varšava – Česko se zmenší o plochu odpovídající více než devadesáti Václavským náměstím v Praze. Lokality, které mají připadnout Polsku, momentálně vytipovává ministerstvo vnitra. Před odletem na společné česko-polské vládní zasedání to potvrdil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

AKTUALIZOVÁNO

Co dál? Nizozemci v referendu o Ukrajině zavařili EU

Haag – „Toto je začátek konce EU," napsal po zveřejnění výsledků úterního nizozemského referenda zjevně potěšený pravicový populista Geert Wilders. Ačkoliv se osmadvacítka zatím nehroutí, jisté je, že zmíněný plebiscit pro ni znamená velký problém.Asociační dohodu s Ukrajinou, kterou už všechny ostatní země unie ratifikovaly, totiž podle předběžných výsledků odmítlo 61,1 procenta Nizozemců, kteří přišli hlasovat.

Nizozemci hlasovali víc o EU, než o Ukrajině

Haag, Kyjev – Skupina šesti maskovaných ozbrojenců na videu mluví ukrajinsky a poté spálí nizozemskou vlajku. Evropské zemi hrozí teroristickým útokem, pokud by ve včerejším referendu neschválila asociační dohodu s Ukrajinou. Nahrávka, která se tváří jako oficiální vzkaz ukrajinského nacionalistického pluku Azov, je ale podvod.

AKTUALIZOVÁNO

Trump i Clintonová klopýtají. Jejich soupeři ale ztrácejí hodně

Washington – Na první pohled to vypadá jako velký zvrat. Hlavní favoriti prezidentských primárek odešli z Wisconsinu jasně poražení, když Hillary Clintonová u demokratů prohrála o více než 13 procentních bodů a Donald Trump u republikánů prohrál – podobně drtivě. I když levicový senátor Bernie Sanders slaví už šesté vítězství v řadě, jádrem jeho úspěchu jsou stále mladí a bělošští voliči, což na celkové vítězství nestačí.

Hlavní mozky aféry Panama Papers. Literát a syn nacisty

Panama City – V mládí uvažoval Ramón Fonseca o dráze kněze, pak ale zřejmě převládla materialističtější stránka jeho osobnosti. Od tohoto týdne ho spolu s jeho společníkem Jürgenem Mossackem zná celý svět jako toho, kdo po desetiletí pomáhal boháčům vyvádět peníze do daňových rájů.Fonseca se dosud v médiích objevoval hlavně jako autor oceňovaných románů a povídek. Ještě před pár dny byl ale také poradcem panamského prezidenta Juana Carlose Varely a předsedou jeho politické strany Panameñista. Nyní se obou funkcí kvůli sílícímu tlaku vzdal.

Návrh: O azylu místo jednotlivých států rozhodne Unie

Brusel – Udělování azylu konkrétním uprchlíkům by už nemuselo být v pravomoci jednotlivých států, rozhodovat by se místo toho mohlo na úrovni Evropské unie. I s tím počítá podle německého listu Die Welt jeden z plánů Evropské komise (EK), která by měla své návrhy na změnu uprchlické politiky zveřejnit během dneška.

AKTUALIZOVÁNO

Panama Papers. Mocné straší obří únik dat

Mnichov, Praha /INFOGRAFIKA/ – Ruský prezident Vladimir Putin, jeho ukrajinský protějšek Petro Porošenko, syrský prezident Bašár Asad, britský premiér David Cameron nebo čínský lídr Si Ťin-pching se málokdy ocitají na stejné straně barikády. Aktuální aféra Panama Papers ale může uškodit každému z nich. Kvůli úniku 11,5 milionu dokumentů mapujících finanční toky do daňových rájů má zřejmě neklidnější spánek i řada dalších politiků, miliardářů a celebrit po celém světě. Citlivá data panamské právnické firmy Mossack Fonseca německému deníku Süddeutsche Zeitung předal anonymní zdroj.

AKTUALIZOVÁNO

Karabach. Konflikt, na který svět zapomněl, zase vře

Jerevan, Baku – Napětí, které viselo ve vzduchu dlouhá léta, propuklo ve sporné oblasti Náhorního Karabachu znovu v otevřené boje arménské a ázerbájdžánské armády. Střety si od pátečního večera vyžádaly nejméně tři desítky mrtvých, Ázerbájdžán dokonce dnes zmiňoval až stovku zabitých arménských vojáků. Obě strany se také viní ze zabití civilistů.

Z klávesnice Martina Dohnala: O narovnání páteře i provolávání hesla Free Tibet

Česko slovy hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka tento týden konečně „narovnalo páteř" a v čínské televizi ústy prezidenta Miloše Zemana ohlásilo vystoupení z vlivové sféry Spojených států, s nimiž nás pojí členství v NATO, a Evropské unie, jíž jsme zatím stále součástí.Hrdé české napřímení spojené s návštěvou čínského prezidenta Si Ťin-pchinga provázelo několik pozoruhodných momentů. Praha s vidinou pandy v zoo mimo jiné odsouhlasila čínské právo na Tchaj-wan (který v Česku mimochodem zatím investoval víc peněz) a parlament zaštítil seminář o zkušenostech tamního komunistického režimu s řízením státu.

Trumpův návrh: Jaderné bomby pro Japonsko a Jižní Koreu

Washington – Zatímco desítky zemí na summitu ve Washingtonu řešily, jak zabránit tomu, aby jaderné zbraně skončily v nepovolaných rukou, přišel hlavní favorit republikánských primárek Donald Trump s dalším rázným návrhem.

Letiště v Bruselu zaměstnává 
příznivce teroristů, tvrdí policie

Brusel – Po sebevražedných bombových útocích stále uzavřené bruselské letiště Zaventem má zřejmě vážný problém. Na citlivých pozicích totiž zaměstnává lidi, kteří s islamistickými teroristy sympatizují. Tvrdí to alespoň otevřený dopis letištní policie, na nějž upozornil belgický list Het Belang van Limburg.

Zákaz potratů? Polská premiérka ho podpoří

Varšava – „Jedeme přes hory. Za převoz těhotné tu inkasují 250 zlotých, za doprovod stovku. Za nás dostali 600, Karolina je s Oli, já jsem sama," líčila nedávno v polském listu Gazeta Wyborcza spisovatelka Marta Syrwidová počátek strastiplné cesty za potratem na slovenské klinice. Později popisuje, že téměř všichni na patře tamní nemocnice mluví polsky.

Vidlička v puse vyvolá slanou chuť

Tokio – Japonští vědci představili vidličku, která dokáže vytvořit v ústech iluzi slané chuti. Vidlička vysílá po stisknutí tlačítka elektrický signál, který stimuluje na jazyku receptory slané chuti, uvedl list The Daily Telegraph.

V předolympijské Brazílii se drolí vláda

Brasília – Pět měsíců před vypuknutím letní olympiády v Rio de Janeiru se pod brazilskou prezidentskou Dilmou Rousseffovou silně rozkývala židle. Odchod z vládní koalice totiž ohlásila nejsilnější strana PMDB.

Země řeší, jak chránit jaderný arzenál. Rusové zůstali doma

Washington – Lídři více než padesátky zemí budou ode dneška v americkém Washingtonu mimo jiné řešit, jak lépe ochránit jaderný materiál před teroristy. Zatímco český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) chybět nebude, zástupci klíčové jaderné mocnosti zůstávají doma.

EXKLUZIVNĚ

Mikloš: Ukrajinci často věří víc cizím politikům než svým vlastním

Bratislava, Praha /ROZHOVOR/ – Někdejší slovenský ministr financí v pravicovém kabinetu Ivety Radičové se zřejmě vrátí do vlády na tentýž post, jenže v jiné zemi. Ivana Mikloše s nabídkou oslovil ukrajinský prezident Petro Porošenko. Měnit se kvůli tomu zřejmě budou ukrajinské zákony. Ty totiž vyžadují, aby tamní ministři měli i ukrajinský pas, zatímco nynější slovenská legislativa dvojí občanství neumožňuje. 

Klimeš: Ekonomické sblížení s ČR je pro Čínu zanedbatelné. Sleduje jiné zájmy

Praha /ROZHOVOR/ – Kdo vlastně přiletěl na návštěvu Česka až z dalekého Pekingu? Sinolog z Orientálního ústavu AV ČR a Ústavu Dálného východu FF UK Ondřej Klimeš mluví o pandí diplomacii, morálně vykořeněné společnosti i o hromadění funkcí.

Miloš Zeman zve svého čínského přítele domů. Do Lán

Praha /INFOGRAFIKA/ – Zámecká kuchyně v Lánech už je v plné pohotovosti, zadělává se na tradiční koláčky a pár bažantů ze zdejší bažantnice skončí na pekáči. Prezident Miloš Zeman si totiž na pondělní večer pozval hosta, který nepatří k běžným návštěvníkům tohoto sídla – hlavu čínského státu Si Ťin-pchinga. Takto významného politika sem pozval vůbec poprvé. „Miloš Zeman má ambici, aby pražský pobyt byl motorem rozvinutí jejich osobního přátelství. Už to, že čínského prezidenta přivítá doma, má velmi silnou symboliku," řekl Deníku hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

Číňané v Česku investují miliardy. Kam a proč?

Praha – Velikonoční pondělí bude v Česku mimo tradičních kraslic a pomlázky i ve znamení čínského draka. Do Prahy totiž přiletí na historickou návštěvu lídr nejlidnatější země světa Si Ťin-pching. Asijský obr zvažuje, že z Česka udělá své finanční centrum a letecký uzel pro střední a východní Evropu.

SLEDUJEME ON-LINE

Teror v srdci Evropské unie: Policie nedopadla Laachraouiho

Brusel /INFOGRAFIKA/ – Jen necelá hodina chůze dělí v Bruselu od sebe dva světy – sídla hlavních evropských institucí okolo náměstí Roberta Schumana a sociálně vyloučenou čtvrť Molenbeek, která neblaze proslula jako líheň džihádistů. „Razie. Jako každý den v Molenbeeku," odvětil jeden z policistů na dotaz novinářů, co předcházelo zatčení atentátníka z pařížských útoků Salaha Abdeslama minulý pátek.

AKTUALIZOVÁNO

Savčenková. Odsouzení jako cesta ke svobodě?

Kyjev, Moskva – Vinna. Ještě dřív, než rozhodnutí o ukrajinské pilotce Nadije Savčenkové dnes přečetl soudce, oznamovala ho už lokální ruská stanice TV Rain, tvrdil korespondent britského listu The Guardian Alec Luhn.

Konec kšeftů? Plavba s pašeráky už azyl nezajistí

Ankara – Poslední kšeft měl Muhhamed Ali, syrský organizátor pašeráckých plaveb do Evropy, v pátek večer. Nevyšel mu. Člun s deseti uprchlíky na cestě do Řecka zastavila krátce po vyplutí řecká pobřežní stráž, popsal deník The New York Times. Běženci, jimž musel vrátit peníze, zhruba 500 dolarů (přibližně 12 tisíc korun) na osobu, se vrátili zpátky do Istanbulu. „Rozmysleli si to, protože byla poslední šance. Teď už žádné zákazníky nemám. Nikdo už to nezkouší," vylíčil Ali americkému listu.

Turecko a Evropská unie: Složité námluvy

Ankara, Brusel – „Jsem opatrně optimistický, ale popravdě řečeno spíš opatrný než optimistický," shrnul včera trefně atmosféru na začátku dvoudenního summitu o migraci mezi EU a Tureckem šéf Evropské rady Donald Tusk.

Smutek republikánských elit. Rubio skončil jako Bush

Washington – Měl být ztělesněním budoucnosti amerických republikánů. Mladý a úspěšný potomek kubánských emigrantů, který je dostatečně liberální, aby mohl oslovit i váhající středové voliče.

Kotleba uťal divadelní hru v půlce, herce chce žalovat

Bratislava – Divadelní představení je zhruba v půlce, z hlediště však začíná signalizovat paní úřednice, že je něco v nepořádku. Šokovaní herci se dozvídají, že kvůli sprostým slovům musí hra okamžitě skončit. Absurdní scénka, která je jako z hořké „cimrmanovské" komedie Nejistá sezóna, se skutečně stala v pondělí ve slovenském městě Brezno.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT