Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

MARTIN DOHNAL

Martin Dohnal

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Po práci mi nepište. Francie uzákoní právo na odpojení

Prezident Hollande čelí kvůli pracovnímu zákoníku bouřlivým protestům. Možnost neodpovídat v době volna na pracovní 
e-maily se ale líbí i českým odborům.

Revoluce, o které se nemluví

Mao Ce-tung se mýlil z třiceti procent, 
stanovila kdysi strana. Padesátileté výročí od začátku „katastrofické dekády"
ale tamní režim přešel mlčením.

Na oslavy Karla IV. přijeli tři panovníci. Hrad jich zval deset

Praha - Česko navštívili zástupci tří menších monarchií. Králové větších evropských států 
ale zůstali doma.

Brazilská prezidentka si sbalila. Její nástupce má ale stejný problém

Senátoři odvolali Dilmu Rousseffovou kvůli podezření z falšování rozpočtu. Krize v zemi chystající se na letní olympiádu ale dalece přesahuje její osobu.

Plovoucí město. Lístek na obří loď stojí 27 tisíc

S více než 6200 možnými cestujícími 
a 2300 členy posádky by mohl pojmout menší české město, kolos zvaný Harmony of the Seas je ale výletní loď. Ta největší na světě.

Odcházení teflonové kancléřky? Většina Němců už ji nechce

Berlín - Angela Merkelová a obě vládní strany v době migračního tlaku ztrácejí podporu. Hlasy jim ubírají odpůrci i zastánci přijímání uprchlíků.

Potrubní pošta pro lidi. Sci-fi se blíží k realitě

Los Angeles – Koncept superrychlé dopravy Hyperloop, který jako by vypadl ze sci-fi filmů, začíná vypadat stále skutečněji. Technologie připomínající potrubní poštu, která má lidem umožnit cestovat rychlostí až 1300 kilometrů za hodinu, by měla být plně funkční do roku 2020.

Vraťte památky. Řecko chce hnát Brity 
k soudu

Výsledek dvě stě let starého sporu může mít dopad 
na muzejní sbírky po celém světě.

Mezi knedlíky a špagetami. Jižní Tyrolsko stále řeší vlastní identitu

Nedávná výzva rakouských Svobodných k referendu o sebeurčení v německojazyčné oblasti vyvolala ostrou odezvu Itálie. Nezávislost na Římu ale má nemalou podporu.

Merkur přešel Slunce. Znovu vidět bude za 16 let

Praha /VIDEO/ - Za úspěchem vůbec prvního zaznamenaného pozorování přechodu Merkuru přes Slunce stála kniha, která se začala psát v Praze. Takzvané Rudolfinské tabulky, které po smrti Tycha Braheho dokončil Johannes Kepler, astronomický úkaz přesně předpověděly na 
7. listopadu 1631. Ačkoliv se zmíněného data nedožil ani Kepler, podle tabulek Merkur dalekohledem pozoroval francouzský filosof a astronom Pierre Gassendi.

Z klávesnice Martina Dohnala: Nemůže-li zpívat s anděly, musí výt s Nočními vlky

Nočním vlkům se to letos podařilo znovu. Z projížďky několika desítek Rusů přísahajících na vypjatou kombinaci pravoslaví a nacionalismu na (paradoxně převážně amerických) silných motorkách se v Česku i letos stala událost, která opanovala široký mediální prostor. Zatímco loni to bylo hlavně tím, že se na demonstrativní cestu po Evropě vydali poprvé, tentokrát za kýženou pozornost vděčí jedinému muži.

Jako plivat 
do táboráku. 
Kanadští 
hasiči
se modlí za déšť

Přestože obří lesní požár v okolí jejich domova včera pohltil už 850 kilometrů čtverečních a rychle se šířil dál, pro rodinu hasiče Cranleyho Ryana to není ta největší tragédie, kterou oheň způsobil. Jejich patnáctiletá dcera Emily totiž zahynula při hektické evakuaci 90 tisíc lidí z oblasti kanadského města Fort McMurray, když se auto její příbuzné srazilo s jiným vozem.

Kořeny Evropanů jsou v Belgii. Bílou kůži mají 7000 let

Londýn – Původ Evropanů 
z nejrůznějších zemí lze vystopovat až k jediné skupině, která žila zhruba před 35 tisíci lety na území dnešní Belgie. Tvrdí to tým vědců 
z Harvardské univerzity, který porovnal DNA více než 51 kosterních pozůstatků lidí staré 45 000 až 7000 let. Mezi nimi byly i nálezy 
z Dolních Věstonic, ze španělské jeskyně El Mirón či turecké lokality Satsurbia.

Trump bez soupeřů. Bushové ani jeho oblíbení rockeři ho nepodpoří

Mítinky Donalda Trumpa, který je zaníceným fanouškem rockové hudby, až podivuhodně připomínají koncerty jeho oblíbenců. Davy tísnících se podporovatelů, někteří dokonce oblečení v kostýmech, energicky vyvolávají Trumpovo jméno, dokud magnát za zvuku nekompromisně hlasité hudby rázně nenakráčí na pódium. Hitům, které rozehřívají publikum, přikládá miliardář velkou důležitost. A vybírá si je osobně. Na tom, že mnohé skladby nesou opačné poselství, než má jeho kampaň, nijak nezáleží.

Američané se pokusí vzkřísit klinicky mrtvé pacienty

Těžké poškození mozku známé jako „mozková smrt" je ve většině zemí světa hranicí, kdy je člověk oficiálně považován za mrtvého. Americká společnost Bioquark, která aktuálně dostala povolení od tamních úřadů k výzkumu mozků dvaceti klinicky mrtvých lidí, se ale pokouší dokázat, že nemusí jít o konečný stav.

Přelstít smrt. Firma zkusí oživit klinicky mrtvé pacienty

Washington – Těžké poškození mozku známé jako „mozková smrt" je ve většině zemí světa hranicí, kdy je člověk oficiálně považován za mrtvého. Americká společnost Bioquark, která aktuálně dostala povolení od tamních úřadů k výzkumu mozků dvaceti klinicky mrtvých lidí, se ale pokouší dokázat, že nemusí jít o konečný stav.

Centrum pro ruské dobývání vesmíru se rodí v bolestech

Moskva - Kosmodrom Vostočnyj poblíž čínských hranic má nahradit slavný Bajkonur. Několikrát odložený start první rakety je jen jedním
z jeho problémů.

Rezervace Černobyl. Okolí elektrárny kypí životem

Kyjev – Ačkoliv v myslích mnoha lidí je okolí bývalé jaderné elektrárny Černobyl zapsáno jako mrtvá zóna, nic není vzdálenější pravdě.

Hlavní bašta Islámského státu je obklíčená. Teror uvnitř sílí

Mosul - Podle Obamy padne Mosul do konce roku. Irácká armáda ale s útokem na největší město v rukou 
islamistů příliš nespěchá.

Bavorské „čisté pivo"? Nejblíž k němu mají v Belgii

Ingolstadt – Voda, chmel a ječný slad. Jen tyto tři suroviny smí v Bavorsku použít každý sládek, který chce svůj produkt nazývat pivo. Norma, kterou 23. dubna 1516 zavedl bavorský kníže Vilém IV., měla prozaický důvod. Šlo především o uchránění pšenice a žita pro pekaře, aby se zabránilo hladu.

Cesta na jih k moři: Brenner se bude hlídat už od května

Alpská vesnička Brennero-Brenner má jen pár stovek obyvatel, tamním průsmykem ale denně projede okolo čtyřiceti tisíc aut. Důvěrně ji znají i tisíce Čechů, kteří tudy každoročně cestují za dovolenou u moře. Už od května jejich průjezd zbrzdí hraniční kontroly. Včera proti nim demonstrovaly stovky lidí, rakouská policie v místě nasadila na 300 policistů.

Urážka Erdogana přepíše německé zákony

Berlín – Zřejmě to nebyl úplně nejvkusnější vtip, který kdy na německé veřejnoprávní televizi ZDF zazněl. Hrozba pětiletého vězení a rozpoutaný mezinárodní poprask ale pravděpodobně zaskočily i jeho autora, mladého komika Jana Böhmermanna.

Svět se mění, Alžběta zůstává. Už 90 let

Londýn /INFOGRAFIKA/ – Ačkoliv dnes oslaví devadesáté narozeniny, nic nenasvědčuje tomu, že by se britská královna Alžběta II. chystala zvolnit tempo. Jen během loňského roku podnikla 306 cest po Velké Británii a 35 do zahraničí. A myšlenka, že by měla postoupit trůn svému sedmašedesátiletému synovi Charlesovi, stále není na pořadu dne – setrvání Alžběty v čele monarchie si podle aktuálního průzkumu přejí bezmála tři čtvrtiny Britů.

Bitva o New York, poslední šance socialisty Bernieho?

Washington – Na první pohled to vypadá, jako kdyby noční můra Hillary Clintonové nabývala stále konkrétnějších obrysů. Její stranický rival, bělovlasý senátor Bernie Sanders, jehož znal před rokem málokdo, se stal pro řadu mladých bezmála rockovou hvězdou.

AKTUALIZOVÁNO

Jsme přátelé ČR, ne agenti. Ruští reportéři se brání podezření ze špionáže

Praha – Případ dvou ruských novinářů, kterým tuzemské ministerstvo zahraničí neprodloužilo akreditaci pro práci v Česku, může skončit u soudu. „Pokud se tato situace nějak rozumně nevyřeší, tak se rozhodně obrátím na soud a budu požadovat kompenzaci za škodu, kterou utrpěla moje reputace," oznámil dnes reportér listu Večernaja Moskva Vladimir Sněgirjev.

ČR hledá, kde vzít území pro Polsko. Frýdlantsko se bojí rozšíření dolu Turów

Praha, Varšava – Česko se zmenší o plochu odpovídající více než devadesáti Václavským náměstím v Praze. Lokality, které mají připadnout Polsku, momentálně vytipovává ministerstvo vnitra. Před odletem na společné česko-polské vládní zasedání to potvrdil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

AKTUALIZOVÁNO

Co dál? Nizozemci v referendu o Ukrajině zavařili EU

Haag – „Toto je začátek konce EU," napsal po zveřejnění výsledků úterního nizozemského referenda zjevně potěšený pravicový populista Geert Wilders. Ačkoliv se osmadvacítka zatím nehroutí, jisté je, že zmíněný plebiscit pro ni znamená velký problém.Asociační dohodu s Ukrajinou, kterou už všechny ostatní země unie ratifikovaly, totiž podle předběžných výsledků odmítlo 61,1 procenta Nizozemců, kteří přišli hlasovat.

Nizozemci hlasovali víc o EU, než o Ukrajině

Haag, Kyjev – Skupina šesti maskovaných ozbrojenců na videu mluví ukrajinsky a poté spálí nizozemskou vlajku. Evropské zemi hrozí teroristickým útokem, pokud by ve včerejším referendu neschválila asociační dohodu s Ukrajinou. Nahrávka, která se tváří jako oficiální vzkaz ukrajinského nacionalistického pluku Azov, je ale podvod.

AKTUALIZOVÁNO

Trump i Clintonová klopýtají. Jejich soupeři ale ztrácejí hodně

Washington – Na první pohled to vypadá jako velký zvrat. Hlavní favoriti prezidentských primárek odešli z Wisconsinu jasně poražení, když Hillary Clintonová u demokratů prohrála o více než 13 procentních bodů a Donald Trump u republikánů prohrál – podobně drtivě. I když levicový senátor Bernie Sanders slaví už šesté vítězství v řadě, jádrem jeho úspěchu jsou stále mladí a bělošští voliči, což na celkové vítězství nestačí.

Hlavní mozky aféry Panama Papers. Literát a syn nacisty

Panama City – V mládí uvažoval Ramón Fonseca o dráze kněze, pak ale zřejmě převládla materialističtější stránka jeho osobnosti. Od tohoto týdne ho spolu s jeho společníkem Jürgenem Mossackem zná celý svět jako toho, kdo po desetiletí pomáhal boháčům vyvádět peníze do daňových rájů.Fonseca se dosud v médiích objevoval hlavně jako autor oceňovaných románů a povídek. Ještě před pár dny byl ale také poradcem panamského prezidenta Juana Carlose Varely a předsedou jeho politické strany Panameñista. Nyní se obou funkcí kvůli sílícímu tlaku vzdal.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT