Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

MARTIN MOŠTĚK

Martin Moštěk / Znojemský deník

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Wi-Fi signál budou vysílat i lampy. Města posílí připojení v ulicích

Více příležitostí připojit se k internetu z mobilu i na ulici bez mobilních dat zamýšlí nabídnout města na jižní Moravě. Některá k tomu zkouší využit nedávno spuštěný evropský dotační program. Například v Mikulově už mají wifi na náměstí několik let. V Kyjově mají na internet připravené lampy na náměstí.

Archeolog Humpola: Sen o popeláři se mi splnil. Probírám se odpadem sídlišť

/ROZHOVOR/ Shluky kamenů a vrstvy hlíny ve výkopu v Hradní ulici ve znojemském pivovaru možná kolemjdoucím příliš smyslu na první pohled nedávají, šestatřicetiletý archeolog David Humpola už je ale má přečtené.

Rodině, které při požáru zemřely tři děti, nabídne pomocnou ruku obec i charita

Rychlou pomoc rodině, jejíž dům v Oleksovicích zachvátil v pondělí tragický požár, nabízí úřad městyse i znojemská Oblastní charita. Ta zvažuje i přípravu sbírky. 

Hřbitov na prodej, hlásila realitka. Třetinu pohřebiště vlastní soukromý majitel

Obecní hřbitov v Křidlůvkách má zčásti soukromé vlastníky a ti se jej pokoušeli prodat či směnit. Nabídka se objevila v inzerátu zveřejněném na jednom internetovém realitním portálu. V obci na Znojemsku to vyvolalo údiv a pozdvižení. 

Konec sezony. Památky na jižní Moravě hlásí milion návštěvníků, vévodí Lednice

/INFOGRAFIKA/ Zvuk historických parket vrzajících pod nohama tisícovek návštěvníků v těchto dnech utichá na jihomoravských hradech a zámcích. S koncem října totiž skončila i letošní návštěvnická sezona na památkách ve správě Národního památkového ústavu. Až na výjimky většina památek hlásí podobnou návštěvnost jako loni.

Neukáznění vinaři ohrožují čističky vody. Kvasnicemi zbylými při výrobě

Zatímco většina lidí se v době vinobraní těší na burčák, někteří správci čistíren odpadních vod ve vinařských obcích mají problémy. Pokud jsou vinaři neukáznění a splachují do kanalizace zbytky po lisování hroznů a stáčení, mohou ohrozit biologické čištění odpadních vod.

Moravský Krumlov získá sto milionů na zámek. Uspěl s žádostí o evropskou dotaci

Od vjezdového tunelu po dominantní věž chtějí do tří let opravit část krumlovského zámku představitelé tamní radnice. Uspěli totiž s žádostí o sto milionů korun z evropských dotací. Zamýšlí dál jednat s Prahou o možném návratu Slovanské epopeje do nově opravených výstavních prostor.

Nad jižní Moravou krouží sokoli. Po Moravském krasu hnízdí dravci i v Podyjí

/VIDEO/ Po půl století hnízdí na jižní Moravě opět sokoli stěhovaví. První mláďata vyvedly páry usazené v Podyjí i v Moravském krasu. 

AKTUALIZOVÁNO

Mrtví po srážkách aut s vlaky. Na Frýdecko-Místecku i na Znojemsku

Neštěstí se stalo dnes dopoledne na železniční trati mezi Baškou a Pržnem. Vlak tam na železničním přejezdu na dolním konci Pržna na Frýdecko-Místecku smetl auto. U velmi vážné dopravní nehody pak zasahují i policisté a záchranáři u Žerůtek na Znojemsku. Zde zemřeli dva lidé, zraněno je i malé dítě. 

Znojmo zaplavily okurky. Laická porota rozhodovala i o nejlepší rychlokvašce

Stánky se specialitami, vystoupení kapel i stylové soutěže patřily k programu desátých znojemských Slavností okurek. Stánky s občerstvením, specialitami i výrobky z okurek na Masarykově náměstí si za pátek a sobotu prohlédly davy návštěvníků. 

Marmeláda z okurek? Výrobní tajemství, říká Zuzana Boudová

/ANKETA/ Kdoule, mišpule, šípky, ale i třeba okurky. Z těchto plodin vyrábí už pět let marmelády manželé Boudovi ze Znojma. Se svými originálními výtvory sklízí úspěchy. Potřetí v řadě je letos ocenila porota prestižní světové soutěže Great Taste a za mišpule s vlašskými ořechy a karamelem získali krajské ocenění regionální potravina.

Rozsáhlý požár způsobila jiskra od kombajnu, zasahovala stovka hasičů

Požár, který v pondělí navečer zaměstnal sedmadvacet hasičských jednotek a policejní vrtulník s bambivakem, způsobila podle prvních zjištění hasičů jiskra od kombajnu, který u Suchohrdel na Znojemsku sklízel ječmen.

Sčítání škod: mrazy spálily až dvě pětiny vinohradů, nejvíc na Znojemsku

Až dvě pětiny vinohradů poničily podle vinařského svazu dubnové a květnové mrazy na jižní Moravě. Nejvíce škod sčítají vinaři ve znojemské a velkopavlovické vinařské podoblasti. Z některých poloh nesklidí vinaři zřejmě nic.

Výtvarník uřízl roh bunkru. Čelí kritice

/FOTOGALERIE/ – Diamantovým lanem odkrojil výtvarník Ondřej Bělica roh pevnůstky předválečného opevnění u Vratěnína a zjistil, že ťal do živého. Diskusi otevřít podle vlastních slov chtěl, ale kritikové mu vyčítají, že nejdříve řezal a pak chtěl debatovat. Neznámý kritik na odřezanou plochu bunkru během čtvrtka dokonce nastříkal nepřehlédnutelný nápis, že výtvarník bunkr zničil.

OBRAZEM: Pohled přímo z kádě. Ve Znojmě představili novou expozici pivovarnictví

Historická varna znojemského městského pivovaru nabízí od pátku novou stálou expozici pivovarnictví. Slavnostně ji otevřeli představitelé města, ministerstva zemědělství a Národního zemědělského muzea. Dominantou expozice je právě původní technologické vybavení varny z roku 1930, vyrobené v plzeňských Škodových závodech.

Ford skončil na střeše, řidičku převážel vrtulník

Zřejmě příliš rychlá jízda byla téměř osudná pro osmadvacetiletou ženu ze Znojemska jedoucí v pátek nad ránem ze Znojma směrem na Chvalovice po silnici I/38.

Zproštěni viny po dvanácti letech. K přepadení pošťaček se přiznal jiný muž

Znojmo – Viny ze přepadení pošťaček zbavil znojemský soud Tomáše Čepuru a Jaroslava Schindlera. Mladí muži vyslechli zprošťující rozsudek v obnoveném řízení, o které léta usilovali. Soud nakonec uznal, že pošťačky musel přepadnout Antonín Škrdla, který se k sérii loupežných útoků přiznal před pěti lety a mezitím si už i odpykal soudem uložený trest vězení. Rozsudek ještě není pravomocný, státní zástupkyně po doručení písemného rozsudku zváží, zda podá odvolání.

Neprodejné. O areály ve Znojmě není zájem

Ani napotřetí znojemská radnice nenašla zájemce o koupi areálu s bývalými vinicemi mezi městským lesíkem a silnicí na Přímětice. O dalším postupu budou představitelé města jednat. Zájemce nenašli ani pro Malou Louku. Tu obratem nabídli znovu.

Hudební festival Znojmo začne operou Don Giovanni. Se sólistou Plachetkou

Znojmo – Vyhrávání trubačů z ochozu znojemské radniční věže bude po příštích sedmnáct dní každý večer uzavírat festivalové dny letošního Hudebního festivalu Znojmo. Pořadatelé jej letos vyladili na mozartovskou notu. Čtvrteční zahájení se koná v loucké jízdárně.

OBRAZEM: 66 kilometrů, 19 vinařství. Vinobus poprvé rozvezl turisty i cyklisty

První cestující si od pátku do neděle vyzkoušeli znojemský Vinobus. Autobus pro dvaatřicet cestujících s nosičem pro dvacet jízdních kol bude zatím na dvou trasách jezdit od pátku do neděle. „Hlavní trasa nabídne patnáct zastávek na okruhu o délce šestašedesát kilometrů a devatenáct vinařství. V hlavní sezoně po ní Vinobus pojede třikrát denně. Do jejího začátku bude nyní jezdit v pátek, sobotu, neděli a o svátcích," řekl šéf spolku VOC Znojmo František Koudela, který projekt připravil.

Balík městských bytů na prodej: Znojemští vyhlížejí miliony

Na dokončení jednoho ze svých velkých realitních obchodů čeká od listopadu znojemská radnice. Na katastru zatím v jejím listu vlastnictví zůstává zapsáno přes sto sedmdesát bytů, provozoven a dalších prostor.

AKTUALIZOVÁNO

Vnuk Alfonse Muchy vyzval Prahu, ať mu vrátí Slovanskou epopej

Praha - Vnuk malíře Alfonse Muchy John Mucha poslal v polovině února Praze takzvanou předžalobní výzvu, v níž žádá vrácení cyklu obrazů Slovanská epopej. Uvedl to dnes server Aktuálně.cz. John Mucha argumentuje tím, že Praha stále nesplnila podmínku daru a nepostavila pro epopej vlastní galerii. Vadí mu i to, že dvacítka velkoformátových pláten má příští rok vycestovat na turné po Asii. Podle Muchy hrozí, že se při cestě může epopej poškodit.

OBRAZEM: Výstava ukazuje víc než sto let historie loutkových divadel

Znojmo - Kašpárky, princezny, draky, krále, čerty z loutkových divadel, která bavila děti před sto lety, i moderní loutkovou tvorbu ukazuje výstava ze sbírek muzea hraček v Rychnově nad Kněžnou, kterou nyní hostí znojemské Jihomoravské divadlo.

Jubilejní znojemský Jazzfest zahájí koncert Petera Lipy

Znojmo – Zábavný dixieland, jazzovou mši, swingovou tančírnu i tradiční klubový večer má v programu desátý znojemský Jazzfest. Začne příští týden koncertem patrona festivalu, věhlasného slovenského muzikanta Petera Lipy.

Města chystají místa pro nové domy. O kvalitní parcely bude zájem, říká odborník

Bagry a kopáči v terénu a úředníci s projektanty za stoly mají během letoška připravit vše k tomu, aby lidé v Moravském Krumlově a Hrušovanech nad Jevišovkou mohli v následujících dvou letech začít stavět své nové rodinné domy. V Krumlově město prodej parcel chystá, Hrušovanští už mají téměř vyprodáno. Ve Znojmě radnice prodala pozemky developerovi.

OBRAZEM: Pevnost Zatáčka lákala burčákem i polní kuchyní. Letos naposledy

Polní kuchyně, ukázky československé i americké vojenské techniky a také příležitost prohlédnout si jeden z mála jihomoravských objektů těžkého meziválečného opevnění, využili o víkendu stovky návštěvníků pěchotního srubu Zatáčka. Mohutný objekt v poli mezi Šatovem a Chvalovicemi otevřeli nadšenci z klubu vojenské historie ROTO Chvalovice pro letošek naposledy.

Bunkry končí sezonu. V létě je rozžhavila vedra

Hlavní sezonu pomalu uzavírají muzea meziválečného opevnění na Znojemsku. Někteří správci jsou spokojení, další poukazují, že i jim odvedla návštěvníky silná vedra. Příznivci vojenské historie se mohou příští sobotu vydat do Slupi či Šatova za zajímavým programem.

OBRAZEM: Burianovy ilustrace a díla z Musea Kampa lákají na krumlovský zámek

Moravský Krumlov - Zámek v Moravském Krumlově se s novou sezonou hlásí o zájem příznivců moderního umění. V nově opravených sálech je od července k vidění stálá výstava ze sbírek Jana a Medy Mládkových z Musea Kampa a také sezonní výstava ilustrací Zdeňka Buriana.

Krumlov zažije velký koncert Arakainu a Lucie Bílé

Moravský Krumlov – Koncert připomínající program menšího festivalu chystají na příští týden pořadatelé v Moravském Krumlově. Na nádvoří tamního zámku vystoupí v nevšední kombinaci skupina Arakain s Lucií Bílou v rámci své letošní letní tour.

Praha znovu otevírá Muchovu Epopej

Praha - Poprvé od druhé poloviny května otevře v sobotu Galerie hlavního města Prahy svou expozici Slovanské epopeje v pražském Veletržním paláci. Mezitím museli galeristé Muchův cyklus zakrýt a zajistit zejména omítky, které začaly v některých místech opadávat.

Změny ve znojemských komisích: šel i Petr Nezveda

Znojmo – Až z výpisu usnesení nebo po dotazu redakce Znojemského deníku Rovnost se Olga Štefaniková, Daniel Hudeček a Petr Nezveda dozvěděli, že na příští zasedání bytové, sociální a majetkové komise nemusí chodit. Znojemští radní je totiž odvolali. Podle místostarosty Jana Groise šlo o běžnou výměnu na žádost nominujících stran.

Znojmo prodá byty. Poprvé v balíku

Stovku bytů s nájemníky, dvaadvacet většinou obsazených nebytových prostor a sedmatřicet volných bytů dává do prodeje znojemská radnice. Hledá kupce pro celý soubor, minimální cena činí jednačtyřicet milionů korun.

Znojmo prodá byty. Poprvé v balíku. Minimální cena činí jedenačtyřicet milionů

Znojmo – Stovku bytů s nájemníky, dvaadvacet většinou obsazených nebytových prostor a sedmatřicet volných bytů dává do prodeje znojemská radnice. Hledá kupce pro celý soubor, minimální cena činí jedenačtyřicet milionů korun.

Na kameny odpadávající ze skály Obří hlavy ve Znojmě upozorní cedule

Znojmo – Nejdřív se u cesty do Karolininých sadů z Koželužské ulice třepotaly pásky zamezující vstup. Teď úředníci zamýšlí na kameny odpadávající ze skály Obří hlavy upozornit cedulkou na dopravní značce. Zadali také projekt sanace skal. Názory sousedů na nebezpečí se rozchází.

Vranov stále čeká na vodní záchranáře. Dobrovolným hasičům chybí člun

Vranov nad Dyjí – Tisíce rekreantů kolem přehrady, stovky lidí na jejích plážích, jen vodní záchranáři v pravidelném letním obrázku Vranovska už léta schází. Základnu by si na moravském Jadranu mohli vytvořit prý do tří let. Pokud se Červený kříž domluví s ministerstvem vnitra na tom, jak sezonní službu dobrovolníků platit.

Zastupitelstvo ráno? Výjimka. Místostarostové potřebovali čas na výběrové řízení

Znojmo - Znojemští zastupitelé poprvé schůzovali od devíti ráno. Příště už se mají sejít zase ve tři odpoledne. Místostarostové potřebovali čas na výběrové řízení.

Lidé v Kravsku a Tvořihrázi na Znojemsku jdou v sobotu volit

Znojemsko – Tři kandidátky v Tvořihrázi a čtyři v Kravsku najdou na volebních lístcích lidé v obou obcích, kteří se rozhodnout hlasovat v nových komunálních volbách. Dosavadní starostové doufají, že z uren vypadne výsledek umožňující vznik stabilního zastupitelstva.

Stavbu domu v Jámě posuzuje zástupce ombudsmanky

Povolení demolice a poté stavby domu v samotném jádru znojemské památkové rezervace na prostou ohlášku a vyloučení sousedů z příslušných jednání zkoumá zástupce veřejné ochránkyně práv. Z prvních výsledků jeho šetření je zřejmé, že má k postupu znojemských úředníků výhrady.

Stavbu domu v Jámě posuzuje zástupce ombudsmanky

Znojmo – Povolení demolice a poté stavby domu v samotném jádru znojemské památkové rezervace na prostou ohlášku a vyloučení sousedů z příslušných jednání zkoumá zástupce veřejné ochránkyně práv. Z prvních výsledků jeho šetření je zřejmé, že má k postupu znojemských úředníků výhrady.

Hrušovany na Znojemsku: Pitná voda stále jen v cisternách

Hrušovany nad Jevišovkou – Nejméně do pondělí či úterý zůstanou lidé v Hrušovanech nad Jevišovkou lidé napojení na městský vodovod bez pitné vody. Sobotní výsledky testů totiž potvrdily, že voda stále obsahuje nepatřičné látky a zřejmě i larvy komárů, kvůli nimž celý problém ve čtvrtek vznikl.

Znojemský fotbalový stadion v Horním parku: opozice má posudek

Znojmo – Praskliny v nově vybetonovaných částech tribuny, ostré konce zábradlí, odpadávající nátěry a další problémy na loni rekonstruované tribuně popisuje nový posudek. Zpracovat jej nechali zástupci opozice pro jednání kontrolního výboru pověřeného posouzením kvality a účelnosti všech stavebních prací na stadionu v posledních dvou letech.

Bývalý starosta a lídr znojemské ODS Nezveda složil mandát městského zastupitele

Znojmo – Třetí zastupitel a první lídr opouští po půl roce od komunálních voleb znojemské zastupitelstvo. Dopis s rezignací na mandát zastupitele odevzdal v pondělí odpoledne na podatelně znojemské radnice její někdejší první muž, lídr občanských demokratů Petr Nezveda. Do zastupitelstva se vrací Květoslav Svoboda, už jako nezávislý za ODS, stranu totiž koncem ledna opustil.

Vinobraní letos potrvá až do neděle. Poprvé

Deset scén, stovky stánků, historické průvody i koncerty například kapel Wohnout či Tublatanka nabídne letošní Znojemské Vinobraní. Organizátoři ze Znojemské Besedy poprvé připravili i odpočinkový program na neděli. Rozrůst se mají i historická tržiště.

OBRAZEM: Sedmý festival VOC Znojmo přilákal tisíce přátel vín

Znojmo – Již tradiční příležitost poprvé ochutnat nově zatříděné Sauvignony, Veltlínská zelená a Rýnské ryzlinky měli v pátek návštěvníci sedmého festivalu VOC Znojmo. Vinaři i návštěvníci si pochvalovali pěkné počasí i volnější prostor na Horním náměstí. Festival totiž letos z náměstí poprvé vykročil a vína k ochutnání byla i na Obrokové ulici, Slepičím trhu či Václavském náměstí.

Víkend na Znojemsku: putování po sklepích a férová snídaně

Znojemsko /TIP NA VÍKEND/ – Pokračování série jarních výstav vín a koštů, ale i pivní slavnosti zpestří druhý květnový víkend na Znojemsku. V Bohuticíh chytají Babskou pouť. Ve Znojmě, Miroslavi a Krumlově začne sobota Férovou snídaní.

Znojmo přemýšlí co s kamiony

Znojmo - Přinejmenším v kritické hodiny vykažme ze Znojma kvůli uzavírkám kamiony. O takové úpravě dopravy ve Znojmě jedná město podle starosty Vlastimila Gabrhela se silničáři. Šéf jejich znojemské oblasti Zdeněk Komůrka ale ví jen o dvou dopisech. Kuchařovický starosta považuje další nárůst provozu za neúnosný, situaci má projednat tamní obecní rada.

Moravský Krumlov zvýšil tlak na tržnici. Územní plán zatím nezmění

Moravský Krumlov – Rozlehlý areál bývalého podniku Vertex v Moravském Krumlově zůstane prozatím stále určený pouze pro průmyslovou výrobu. Rozhodli o tom městští zastupitelé, když nezvedli ruce pro navrženou změnu územního plánu.

Zateplení historických domů v Hodonicích na Znojemsku vyvolává kritiku

Hodonice /FOTOGALERIE/ – Cit pro tvář historických domů i celé vsi s výpočty úspor po zateplení se se ostře sráží ve sporu části obyvatel s vedením obce v Hodonocích. Sotva se řemeslníci pustili do zateplování a dalších oprav obecního domu Daren a mateřské školy, začali někteří místní opravu kritizovat. Nevratně podle nich poškodí vzhled a atmosféru centra vsi u starobylého kostela. Podle starosty Pavla Houště je na zastavení prací pozdě a vedení obce jen naplňuje projekt připravený jejich předchůdci v uplynulém volebním období. Odpůrci se pokouší dosáhnout mimořádné schůze zastupitelstva.

Modernizace trati za miliardu nabrala zpoždění. Nyní jsou o krok blíž stavbě

Břeclavsko – Na trati mezi Břeclaví a Znojmem se mělo začít stavět už na přelomu loňského a letošního roku. Tak zněl předpoklad. Byl chybný.

OBRAZEM: Vinaři lákají turisty, otevřeli stánky s ochutnávkou

Procházku, výlet nebo vyjížďku na kole si mohou opět zpestřit návštěvníci Znojma a okolí ve vinařských stáncích ve vinicích. Ten ve znojemské městské vinici v Karolininých sadech zahájil sezonu právě v sobotu.

  • 1
  • 2

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT