Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

MARTIN TRÖSTER

Martin Tröster / Českobudějovický deník

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

AKTUALIZOVÁNO

Ministr Milek odvolal šéfa budějovického výstaviště. Nahradí ho Severin

Ředitel Výstaviště České Budějovice Leoš Kutner ve funkci skončil. Odvolal ho ministr zemědělství Jiří Milek (za ANO). Novým šéfem této akciové společnosti se stal Mojmír Severin.

Modernizace Temelína? ČEZ do ní letos investuje skoro miliardu

Pod drobnohledem Státního úřadu pro jadernou bezpečnost jsou pracovníci Jaderné elektrárny Temelín (JETE). Připravují se na obnovu licence jaderného zařízení.

AKTUALIZOVÁNO

Dva prezidentští kandidáti v Budějovicích nestačili. Komise nabízela i Fischera

Ve volební místnosti v českobudějovické církevní základní škole na Rudolfovské třídě zmátli voliče. Kromě volebních lístků se jmény Miloše Zemana a Jiřího Drahoše tady lidem asi čtvrt hodiny dávali na výběr ještě třetí lístek se jménem Pavla Fischera. Tedy jednoho z kandidátů, kteří neuspěli v prvním kole voleb.

Zpěvačku Annu K operovali v krumlovské nemocnici

Populární zpěvačka Anna K podstoupila ve středu operační zákrok v českokrumlovské nemocnici. Den předtím o tom informovala na svém profilu na internetové sociální síti. Umělkyni se letos po osmi letech vrátila rakovina, při kontrole u lékaře jí našli nádor v prsu. V létě podstoupila chemoterapii, v té době dál koncertovala.

Budějovice zasypaly třícentimetrové kroupy, bouřilo i jinde v kraji

/FOTOGALERIE/ V několika vlnách se přes jižní Čechy v neděli odpoledne přehnaly intenzivní bouřky s přívalovými srážkami a kroupami. Zhruba třícentimetrové kusy padaly hlavně na Českobudějovicku.

Potvrzeno, jihočeskou kandidátku ČSSD povede Ondřej Veselý

Volebním lídrem sociální demokracie v jižních Čechách bude právník a bývalý starosta Písku Ondřej Veselý.

Audit Zimolovy chaty: V kauze Lipno se nestalo nic nezákonného

Kauzu Lipno, která ho stála hejtmanské křeslo, vysvětloval ve středu novinářům Jiří Zimola. „Nestalo se nic nezákonného," shrnul exhejtman závěry auditu. Ten se zabýval rekreačními domy na Lipně, které pro sebe, Zimolu a jeho bývalého náměstka Jaromíra Slívu stavěl u Lipna bývalý šéf Jihočeských nemocnic Martin Bláha.

Zimola padl. Neustál kauzu Lipno

Jihočeský hejtman Jiří Zimola, populární tvář ČSSD, končí. Výsledkem včerejšího smírčího jednání jihočeské krajské koalice ČSSD, ANO a Jihočechů je rozpad krajské vlády. Vydržela 160 dní.

AKTUALIZOVÁNO

Koalice pokračuje. Pochybnosti kolem aféry Lipno má vyvrátit audit

Koalice, která vládne kraji, pokračuje dál. O jejím dalším osudu jednali v pondělí večer představitelé jihočeské ČSSD, hnutí ANO a Jihočechů 2012.

Hejtman Zimola vysvětluje, kde vzal na dům u Lipna

Ve Slupečné u Lipna nad Vltavou vyrostly čtyři nové domy. Novostaveb určených k rekreaci je tu bezpočet, tyto však vynikají. Jeden z nich bude patřit jihočeskému hejtmanovi Jiřímu Zimolovi, další jeho náměstkovi Jaromíru Slívovi, ve třetím se zabydlí předseda představenstva Jihočeských nemocnic Martin Bláha. Poslední není dostavěn, původní zájemce už ho nechce.

Kaplického Rejnoka chtějí stavět Pražané

České Budějovice - Pro novou koncertní halu se v Budějovicích nedaří sehnat peníze. O projekt věhlasného architekta má nyní zájem hlavní město.

Metropole láká, ale chybí byty

Zájem o bydlení v Českých Budějovicích mají často i lidé z druhého konce republiky. Z nabídky bytů nebo domů si ale vybere málokdo.

Evropská unie uspíšila stavbu D3 u Budějovic

České Budějovice – Dobrou zprávu pro celé jižní Čechy si v Bruselu vyslechl premiér Bohuslav Sobotka. Evropská unie povolila, že u vybraných důležitých dopravních staveb nebude trvat na nových posudcích EIA, které mají upřesnit, jaký vliv budou mít nové silnice na životní prostředí. Zprávu potvrdil poslanec 
a českobudějovický radní Roman Kubíček.

Budějovičtí chtějí střílet po holubech

Českobudějovicko – Přes pět tisíc holubů „okupuje" podle nedávného sčítání jihočeskou metropoli. Ptáci svým trusem ničí památkově chráněné objekty. A jak potvrdil šéf krajské veterinární správy František Kouba, jsou i přenašeči různých nemocí.

Mobil prozradí, jaká lákadla na turisty čekají u Vltavy

Výletníci plující po Vltavě 
v okolí Budějovic, kteří chtějí poznat i památky podél nejdelší české řeky, už nemusejí před naloděním studovat mapy nebo turistické průvodce. V objevování atraktivních cílů jim pomůže unikátní mobilní aplikace Vltava Resort.

Ze vsí jsou města, příliv lidí je zatěžuje

Jen za posledních 15 let ubylo Budějovicím téměř pět a půl tisíce obyvatel. Zatímco z metropole odešli lidé, kteří by s ohledem na svůj počet dali dohromady obec o velikosti Trhových Svinů, vesnice v okolí Budějovic rostou a mění se v městečka.

Do rodinných domů se lidé tolik nehrnou

Počet bytů, které se začnou stavět v bytových nebo rodinných domech na Českobudějovicku, rok od roku klesá.

Stavba bytů na Českobudějovicku zamrzla, lidí ale přibývá

Je to zajímavý paradox. V prvních devíti měsících minulého roku zahájili developeři v okrese výstavbu 417 bytů, tedy o téměř 29 procent méně než ve stejném období roku 2014. Přesto se počet lidí, kteří se na Českobudějovicko přistěhují z jiných koutů republiky, stále zvyšuje. Vloni díky přírůstku stěhováním přibylo v okrese 493 obyvatel.

Raketový rozvoj firmy Robert Bosch brzdí jen nedostatek pracovních sil

České Budějovice /ROZHOVOR/ - Patří k největším zaměstnavatelům na jihu Čech a její tržby rok od roku rostou. Společnost Robert Bosch působí v Českých Budějovicích již 23 let. O výrobním a vývojovém programu firmy, ale také o tom, jak zajistit spokojenost zaměstnanců, mluví v rozhovoru jednatel společnosti Milan Šlachta.

Ruských turistů jezdí na jih Čech méně. A šetří

Nebýt rusky hovořících turistů, neměli by průvodci na hlubockém zámku v zimní sezoně většinou co dělat. Jenže turistů z východu na jih Čech letos míří méně než obvykle. O peníze kvůli úbytku klientely zapřičiněném neklidem na Ukrajině či oslabujícím rublem přicházejí i hoteliéři 
a provozovatelé restaurací.

Jihočešky v Africe objevily město, kde se cítily jako v Evropě

Již osmý měsíc jsou doma na černém kontinentu. Čtyřiadvacetileté Kateřina Homolková a Radka Krygarová z Budějovic se do Západní provincie africké Zambie vydaly v únoru téměř na celý rok s jasným posláním. Pod záštitou neziskové organizace Njovu a Nadace Malý Noe pomáhají s rozjezdem sirotčince pro dvanáct chlapců.

Správa NP Šumava využívá data z mobilů, ale šmírovat nechce

Šumava - Údaje o počtu lidí, kteří ročně navštíví Národní park Šumava, jsou podle bývalého ředitele Správy NP 
a CHKO Šumava Jiřího Mánka stále jen souhrnem nepřesných dat. I proto nechal zpracovat analýzu zbytkových dat z mobilních telefonů ve zhruba desetidenním období před koncem loňského roku v oblastech Lipenska a Kvildska.  Analýza dat z mobilních telefonů má pomoci k přesnějším číslům návštěvnosti Šumavy.

Cyklisté vyrazí na 2222 km dlouhou trasu napříč Českem a Slovenskem

Ve středu 30. července odstartuje ze Staroměstského náměstí v Praze druhý ročník unikátního projektu Opel handy cyklo maraton. Smíšená cyklistická družstva zdravých a handicapovaných společně vyrazí na 2222 km dlouhou trasu, aby sportovci dali jasně najevo, že mohou fungovat jako jeden tým.

Strach vojáci v Afghánistánu nemají. Jen respekt

Jižní Čechy – Dnes sbírá ocenění coby golfista. Není to ale tak dlouho, co Jihočech Miroslav Lidinský bojoval v Afghánistánu jako voják speciální jednotky SOG. V boji byl těžce zraněn, pak přišel o nohu. Zpráva o úmrtí čtyř českých vojáků při explozi improvizovaného výbušného zařízení, jím velmi otřásla.

Američané chtějí dál vařit český ležák. Jak teď bude chutnat?

České Budějovice – Pivovarnická skupina Anheuser-Bush, jež se tento týden stala stoprocentním vlastníkem budějovického Samsonu, chce v pivovaru na Lidické třídě dál vařit pivo. Jaké ale bude?

Budějovice lákají. Po Praze a Berouně se sem lidé nejvíce stěhují

Kolem Českých Budějovic se žije dobře. Potvrzují to aktuální údaje Českého statistického úřadu (ČSÚ). Z nich vyplývá, že za první čtvrtletí letošního roku mělo ze všech 76 okresů České republiky právě Českobudějovicko šestý nejvyšší přírůstek obyvatel.

Africké second handy vzaly Jihočešky útokem

Jsou zvyklé na životní úroveň 21. století v Česku. Kateřina Homolková a Radka Krygarová (obě 24) z Českých Budějovic za čtyři měsíce, po které už pobývají  v Africe, poznaly, že se doma mají jako v bavlnce. Přesto z černého kontinentu neprchají.

V Českých Budějovicích vyroste palác ze skla. I přes kritiku radních

Vzhled frekventované Lannovy třídy se promění. Poblíž křižovatky s Chelčického ulicí má vyrůst čtyřpodlažní dům s proskleným průčelím, kde vznikne školicí středisko. Současné radě města se sice moc nelíbí, že objekt má od úrovně prvního patra přesahovat o dva metry do ulice, ale „zatlačit" dům zpět se podaří jen těžko.

Z Českých Budějovic se lidé stále častěji stěhují na venkov

Jen za posledních deset let ubylo krajskému městu 877 obyvatel. Nejčastěji lidé odchází do Dobré Vody u Českých Budějovic, Litvínovic, Srubce, Hluboké nad Vltavou a Rudolfova.

Inkubátory u nás firma TSE vyrábí jako jediná

Jižní Čechy /ROZHOVOR/ – Společnost TSE, spol. s r.o., České Budějovice pomáhá zachraňovat lidské životy. Firma, jejíž novodobá tradice se datuje od roku 1992, je jediným českým výrobcem novorozeneckých inkubátorů.

V Africe se Jihočešky učí místní jazyk

Studentky Jihočeské univerzity Kateřina Homolková a Radka Krygarová pomáhají v Zambii lidem, kteří žijí v chýších z rákosí a hlíny.

V Aspeře se nejen obchoduje, ale už i vyrábí

České Budějovice – Když se řekne Aspera, mnoha lidem se vybaví zavedená obchodní firma, která svým zákazníkům nabízí především elektroinstalační materiál. Aspera, to je ale i její „dcera" Aspera Technology, která sice začala fungovat teprve loni, ale už nyní si upevňuje svoji pozici na trhu.

VŠTE otevírá svůj první magisterský studijní program

České Budějovice - Jako vedoucí dispečinků nebo úředníci na odborech dopravy budou moci pracovat absolventi nového magisterského oboru Logistické technologie na Vysoké škole technické a ekonomické (VŠTE) v Českých Budějovicích.

Oslavy 750. výročí se blíží. Nabídnou putování v čase pohledem obyčejných lidí

České Budějovice – Jasnější obrysy pomalu začínají dostávat oslavy založení Českých Budějovic, plánované na příští rok, kdy bude krajskému městu kulatých 750 let. Radní už vybrali dva vítězné koncepty oslav. Teď se bude hledat manažer, který by nápady uvedl v život.

Dálnici D3 už nestojí nic 
v cestě

České Budějovice – Dlouho to vypadalo, že stavba dálnice D3 se u Budějovic zadrhne. V cestě plánovanému dálničnímu obchvatu krajské metropole totiž u Hůr nedaleko hlavního tahu na Lišov stojí areál firmy HVN Logistic. Středa přinesla motoristům naději, že opět budou mít důvod, proč si začít střádat na dálniční známku.

Druhá Vicemiss českého studentstva zdědila půvab po svých rodičích

České Budějovice - Svou velikou zálibu - vaření - třiadvacetiletá Lucie Holubová kompenzuje sportováním.

Šestnáctiletý mladík může začít podnikat. Soud ho zplnoletnil

České Budějovice – Zatímco jeho vrstevníci řeší hlavně to, kam se jít pobavit nebo jak si zlepšit známky ve škole, šestnáctiletý Michal Prachař z Českých Budějovic má jiný cíl. I přesto, že ještě není plnoletý, chce začít podnikat.

Prezident Zeman: Úřad chránící osobní údaje je nepotřebný

Jižní Čechy /ROZHOVOR/ - Naprosto nepotřebná instituce, trafika pro bývalého pražského primátora. Tak označil prezident České republiky Miloš Zeman při exkluzivním rozhovoru pro náš Deník Úřad pro ochranu osobních údajů, řízený Igorem Němcem.

Miloš Zeman: Úřad chránící osobní údaje je nepotřebný

Jižní Čechy /ROZHOVOR/ – Naprosto nepotřebná instituce, trafika pro bývalého pražského primátora. Tak označil prezident České republiky Miloš Zeman v exkluzivním rozhovoru pro Deník Úřad pro ochranu osobních údajů, řízený Igorem Němcem. „Hodlám proto lobbovat za zrušení tohoto úřadu," řekl pouze čtenářům Deníku Miloš Zeman, který zhodnotil i svou třídenní návštěvu Jihočeského kraje. „Mezi Jihočechy mi bylo skvěle," zmínil prezident
v rozhovoru, který vznikl ve středu, v závěru třídenní cesty hlavy státu po Jihočeském kraji.

EXKLUZIVNĚ

Prezident republiky navštíví nemocnici i lázně

Jižní Čechy – Tři dny, avšak pouze jednu noc, prožije 
v příštím týdnu prezident republiky Miloš Zeman na jihu Čech. Do Českých Budějovic přijede hlava státu v pondělí dopoledne. Na krajském úřadu jej přivítá hejtman Jiří Zimola.

Komfort vyměnily studentky z Budějovic za africký dům bez vody

Na relaxování ve vaně plné teplé vody nebo ledničkou plnou oblíbených dobrot si budou muset v příštích deseti měsících nechat dvě mladé Budějovičanky zajít chuť.

Do moře se Martina Balzarová vrhá i za žraloky

Žije sice 
v zemi, kde byste slanou vodu pohledali. V moři je ale Martina Balzarovájako doma. Učaroval jí totiž svět korálových útesů, mořských sasanek a především ryb. Doktorandka Přírodovědecké fakulty se zapojila do mezinárodních projektů na ochranu mořského světa.

Otrava fridexem: Dívenka boj o svůj život vyhrála

České Budějovice – Tříapůlletá holčička, kterou se minulý pátek pokusila její matka Anna J. (22) v bytě na sídlišti Šumava otrávit fridexem, je zpátky doma v Českých Budějovicích.

Holčičku, 
jež se napila fridexu, domů nepustili

České Budějovice – Domů do Českých Budějovic se z fakultní nemocnice v pražském Motole měla 3,5letá holčička vrátit už ve středu. Děvčátko, které se její matka Anna J. (22) pokusila minulý pátek v bytě na sídlišti Šumava otrávit fridexem přimíchaným do jogurtu a následně prý i do džusu, však zůstalo v péči lékařů.

Novohradsko posypal sníh, silnice jsou ale sjízdné

Českobudějovicko – Do zasněženého rána se ve středu probudili obyvatelé výše položených míst Novohradska. Například na Hojné Vodě začalo podle místních sněžit už v noci na úterý, do středečního rána napadlo asi 10 centimetrů sněhu.

Temelín zvýší výkon, na úkor bezpečnosti to ale nebude

Temelín – Díky elektřině z Temelína bude moci rozsvěcovat světla v pokojích či zapínat televizi dalších sto tisíc českých domácností. Po modernizaci turbíny v prvním a druhém bloku elektrárny totiž v Temelíně vyrobí až o 340 
milionů kWh elektřiny ročně více, což odpovídá právě spotřebě přibližně stovky tisíc domácností.

Jihočeská ODS v pondělí zvolí lídra. Kuba nebo Bauer?

České Budějovice – Po regionálním sněmu strany by mělo být jasné, kdo 
v příštích letech povede jihočeskou ODS. Občanští demokraté budou vybírat mezi dvěma kandidáty.

Jiří Zimola vyčká do dubna a pak rozhodne, zda zůstane v čele kraje

Jižní Čechy – Jihočeský hejtman Jiří Zimola (ČSSD) zatím neuposlechne výzvu svého stranického předsedy Bohuslava Sobotky, aby se vzdal funkce v čele kraje. Šéf sociální demokracie se obrátil přes ČTK na hejtmany, kteří se ve volbách dostali do Poslanecké sněmovny, aby se rozhodli pouze pro jednu ze svých funkcí.

Mapa kriminality ukazuje, že nebezpečí číhá v centru 
Budějovic

Českobudějovicko – Bydlíte v Boršově nad Vltavou, Kamenném Újezdu nebo Římově? Pak si můžete gratulovat. Bez ohledu na to, jaké vztahy máte se sousedy nebo zda se bez dlouhého čekání dostanete hromadnou dopravou do Budějovic, se pyšníte dobrou adresou.

Letos zbude v Budějovicích dost peněz na školku 
i nové silnice

České Budějovice - Stavby a opravy v Budějovicích zahrnuté 
do rozpočtu spolykají přes půl miliardy korun. Na investice tak půjde stejné množství peněz jako loni. Částka zahrnuje vklady města i programy spolufinancované Evropskou unií.

  • 1
  • 2

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT