Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

MATĚJ LUDVÍK

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“)

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Divočáci řádí v ulicích Prahy. Ohrožují psy

Praha /INFOGRAFIKA/- Střílet do prvního běžce. Tak zní známý vtip mezi pražskými myslivci. Odstřel přemnožených divočáků v metropoli je však složitější. Nyní se s nimi potýkají třeba na Černém Mostě.

Praha chce vábit boháče, metropole vytvoří středoevropskou osu

Do roku 2019 začne fungovat společná propagace Prahy, Vídně a Berlína, jejímž cílem je přilákat více návštěvníků z Asie, Ameriky nebo Austrálie.

Expert: Od trenýrkové aféry se práce policie na Hradě nezlepšila

Praha /ROZHOVOR/ - Úroveň výkonu policie a vojáků hradní stráže se od nedávné aféry s výměnou rudých trenýrek za prezidentskou standardu nijak nezlepšila. Myslí si to alespoň bývalý náčelník Vojenské zpravodajské služby a bezpečnostní expert Andor Šándor.

Praha je pro běh ideální město

Běhání je pro něj drogou. Raději než sám se hýbe ve společnosti dalších běžců, kteří jsou pro něj druhou rodinou. Michal Vítů trénuje a zároveň je vodičem na maratonech. Prahu považuje za ideální místo pro sportování.

AKTUALIZOVÁNO

VIDEO: Novou čtvrť v centru Prahy navrhla světoznámá architektka Zaha Hadid

Praha /VIZUALIZACE, INFOGRAFIKA/ - Masarykovo nádraží v Praze se radikálně promění. Administrativní projekt Central Business District by měl být kompletně hotov v roce 2023. Ve hře je i zastřešení kolejiště, nad nímž by vznikl prostor se zelení i obchody.

Odejdou a zmizí. Kam se ztrácejí děti?

Praha - Oficiálně policie pátrá po stovkách dětí ročně. Z domova jich ale mizí i třikrát víc, než udají statistiky, protože se většinou záhy vrátí domů.

Více než sto let navštěvují Pražané biograf, vůbec první otevřel kouzelník

Praha - Nejen množství divadel a koncertních síní je nedílnou součástí kulturní scény v hlavním městě. Už přes sto let chodí obyvatelé Prahy také do kina. V jeho historii se mísí období obrovské popularity, ale i časů totality, kdy byly filmy nástrojem propagandy. Atmosféru potemnělých sálů tradičních kin nyní přibližuje výstava Pražské biografy, která byla v úterý slavnostně zpřístupněna veřejnosti.

Oblíbená Valdštejnská zahrada po zimě opět otevřela brány

Valdštejnská zahrada v areálu Senátu ČR v Praze se v pátek opět otevřela veřejnosti. Na návštěvníky čeká mimo jiné opravená voliéra, v níž opětovně zahnízdili výři a měli by znovu vyvést další generaci. Kromě výrů patří ke stálým a obdivovaným obyvatelům zahrady pávi korunkatí, jejichž počet se ztenčil na sedm. Jara se nedožila bílá pávice nazývaná Sněhurka. Bylo jí už 15 let.

Trhy se letos zaměří na nové druhy zeleniny, ale i exotiku

Praha - S příchodem jara začíná v hlavním městě nová sezona oblíbených farmářských trhů. S rostoucí poptávkou po kvalitních domácích surovinách roste i počet tržišť s pravidelnou nabídkou sortimentu. Organizátoři více než dvou desítek trhů v Praze také pro letošní rok připravují doprovodný program i tematické akce. Zároveň v některých případech rozšiřují počty stánků a pozměňují skladbu nabízeného zboží.

Do oslav Karla IV. se zapojují radnice, chystají koncerty i programy pro děti

Praha - S milionovými rozpočty se účastní letošních oslav 700 let od narození císaře a českého krále Karla IV. přední české kulturní, akademické i vědecké instituce. Také samotná Praha, kterou významný panovník ve své době výrazně pozvedl, chystá nejrůznější akce.

Travel Bible: dobrodruh napsal knihu o levném cestování po světě

Roky cestuje po světě. Zná téměř všechny kouty Evropy, velkou část Asie a navštívil i další kontinenty. Jeho záliba se pro něj stala drogou, přesto ho nestojí miliony korun. S pomocí různých triků dokáže koupit letenku za pár korun, sbalit se na dlouhou cestu jen do příručního zavazadla nebo sehnat ubytování zadarmo téměř kdekoli. Nyní Petr Novák své zkušenosti sepsal do knihy.

Letos si lidé za koupi bytu v hlavním městě připlatí

Zájem o byty v Praze stále roste. Developeři i realitní kanceláře si tak mohou mnout ruce, protože i v letošním roce se podle odborníků poptávka zvýší. Zároveň se však koupě bytů mírně prodraží. „Předpokládám, že ceny pozemků v Praze letos stoupnou asi o pět procent," řekl soudní znalec a odborník na oceňování nemovitého majetku Petr Ort.

Plány Amazonu vítá vláda, Počernice však protestují

Praha - Největší internetový obchod světa Amazon plánuje po Dobrovízi otevřít na okraji hlavního města další pobočku. V polovině prosince oficiálně oznámil, že hodlá v pražských Horních Počernicích zprovoznit nové centrum vráceného zboží.

Místo bytů mají vzniknout jesle, nájemníci pryč nechtějí

Radní druhé městské části koncem října letošního roku rozhodli, že zrekonstruují dvojici historických bytových domů v ulici Na Slupi, které se nacházejí v Pražské památkové zóně poblíž Karlova náměstí a jsou v majetku Prahy 2. Oprava nosných konstrukcí objektu včetně pavlačí se podle názoru radnice neobejde bez vystěhování všech z třicítky nájemníků.

Místo ruiny by mohla vzniknout stanice pro exotická zvířata

Tuchlovice - Exotické plazy, ještěři či dokonce šelmy by se mohly během několika let stát stálými nájemníky obce Tuchlovice u Kladna. Tříhektarový areál dříve sloužil jako středisko správy a údržby silnic a pět let byl zcela nevyužitý. Situace se ale změnila poté, co Středočeský kraj podepsal nájemní smlouvu s Věrou Aladzasovou Přibylovou, která vede Záchrannou stanici pro divoká a exotická zvířata.

Kapacity domovů pro seniory nestačí, kraj chce více podporovat sociální služby

Střední Čechy /ROZHOVOR/ - Přestože koncem léta byl v Uhlířských Janovicích na Kutnohorsku slavnostně otevřen další domov pro seniory ve Středočeském kraji, poptávka stále výrazně převyšuje nabídku a navíc zájem stále roste. Shodují se na tom ředitelé zařízení, které regionální Deník oslovil.

Ohrožený architektonický skvost dostane novou šanci

Radnici Prahy 6 konečně došla trpělivost. V posledních letech stále častější přestavby unikátních funkcionalistických vil v osadě Baba v Dejvicích donutily vedení městské části k razantnímu kroku: požaduje překlasifikovat plošnou ochranu zdejšího souboru staveb na individuální ochranu jednotlivých objektů. Dosud má Baba status městské památkové zóny, která byla vyhlášena v roce 1993.

Český dobrovolník v Srbsku: Uprchlíky jsme učili české lidovky

Praha /ROZHOVOR/ - Skupina kamarádů z Prahy se koncem září vypravila do Srbska pomáhat s návalem uprchlíků, kteří sem po tisících míří především z válkou soužené Sýrie. Podle Antonína Zajíčka, který se cesty také zúčastnil, byl pro dobrovolníky nejsilnější moment, když jim běženci řekli, že jsou první na jejich cestě, kteří se k nim chovají slušně.

Tetovací stroj i boty, které se samy rozpadnou. I to představí Designblok

Praha - Diplomové práce mladých designérů z evropských zemí uvede letošní největší tuzemská přehlídka současného designu Designblok. Mezinárodní soutěž Diploma Selection má ve finále 11 módních kolekcí 18 prací designérů. Designblok se uskuteční od 22. do 27. října, finalisté se představí na výstavě a módních přehlídkách.

Tunel se otevírá. Co se ale stane potom, nikdo neví

Praha /INFOGRAFIKA/ - Historický okamžik se přiblížil, provoz tunelového komplexu Blanka bude zítra konečně zahájen. Na propady půdy, soudní pře či navlhlé kabely jako kdyby se 
u historicky nejdražšího projektu v dějinách Prahy v tu chvíli zapomnělo. Jenže jak náměstek primátorky pro dopravu Petr Dolínek k chystanému otevření řekl: „Blanka je jako čerstvě narozené dítě, bude se teprve učit chodit, což bude provázet klopýtání."

Po vzniku národního parku by nájemci honiteb a myslivci přišli o byznys se zvěří

Rakovnicko /ROZHOVOR/ - Uvažovaný vznik národního parku v části území současného Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Křivoklátsko by místním obyvatelům žádná omezení nezpůsobil. Naopak by mohlo dojít k mírnému zvýšení pracovních míst a místních ekonomik. Jediná nevýhoda z této změny by plynula pro nájemce honiteb a spolupracující myslivce, protože by jim skončil výnosný byznys se zvěří. Tvrdí to alespoň vedoucí Správy CHKO Křivoklátsko Petr Hůla.

Režisér filmu Domácí péče: Modlil jsem se, aby se Bolkovi Polívkovi scénář líbil

Praha /FOTOGALERIE, ROZHOVOR/ - S filmem Domácí péče debutuje režisér Slávek Horák mezi celovečerními filmy. A hned po premiéře v Karlových Varech slyšel slova chvály, která umocnil fakt, že představitelka hlavní role Alena Mihulová získala na zdejším filmovém festivalu cenu v hlavní soutěži za ženský herecký výkon.

Festival Nultý bod ukáže nahotu i emoce

Praha - Letní Praha ožije v červenci posedmé festivalem tanečního a fyzického umění Nultý bod. Ten letos představí v Divadle v Celetné umělce patřící k evropské špičce. Například Dánku Kitt Johnsonovou, kterou vystřídají umělci z Chorvatska, Řecka, Švýcarska, Slovenska a České republiky. Programu budou dominovat nahota, emoce a zkoumání limitů lidského těla.

Různorodé bude hudební léto 
v Praze, velký festival však chybí

Praha - Hudební léto v Praze přinese akce s muzikou od metalu, přes folk, pop, klasiku 
a jazz až po operu. Velký open air festival, jakými loni byl například na holešovickém Výstavišti Aerodrome s hlavní hvězdou Metallikou nebo před čtyřmi lety na stejném místě Prague City Festival 
s 30 Seconds To Mars, v letošní nabídce ale chybí.

Festival v Obecním domě zahájil slavný Buddy Rich Bigband

Praha - Mezinárodní hudební festival Prague Proms v neděli večer v zaplněné Smetanově síni Obecního domu zahájil uznávaný Buddy Rich Bigband. Tvořilo ho šest Američanů, z nichž pět bylo z původního Richova bigbandu, 
a doplnili je hráči z českého Bigbandu svatého Blažeje. 
S velkým úspěchem zahráli původní program Richova bigbandu z roku 1966.

Zašlé vnitrobloky má oživit čtyřmilionová dotace radnice

Vybetonovaná parkoviště, skladiště nebo zcela zapomenutá místa. Tak dnes vypadají mnohé vnitrobloky činžovních i panelových domů po celé Praze. Mnozí v nich ale vidí velký potenciál a příležitost pro vybudování klidných a zelených oáz uprostřed velkoměsta.

Počasí neodradilo návštěvníky od noci v muzeu

Praha /FOTOGALERIE, ROZHOVOR/ - Prudký liják zkrápěl v sobotu večer Prahu a zdálo se, že z oblíbené muzejní noci bude fiasko. Počasí se ale nakonec umoudřilo a déšť příliš mnoho lidí neodradil, proto se dvanáctý ročník této netradiční akce zdařil a rekordní počet osmi desítek zpřístupněných objektů nakonec přilákal 150 tisíc návštěvníků.

Kapela Mydy Rabycad: Jestli jsme hvězdy, můžeme těžko hodnotit

Praha /ROZHOVOR/ - Stále populárnější hudební formace Mydy Rabycad se představí v sobotu 19. června jako jedna z hlavních hvězd pražského festivalu United Islands of Prague. Skupina ve složení Žofie Dařbujánová, Nèro Scartch, Mikuláš Pejcha a Jan Drábek vzpomínají na loňské vystoupení v parku Kampa na Malé Straně a tvrdí, že se na setkání s pražským publikem opět těší.

Stavovské divadlo uvede premiéru hry Kámen

Praha - Posledním počinem končícího uměleckého šéfa činohry Národního divadla v Praze Michala Dočekala v této funkci bude česká premiéra hry Mariuse von Mayenburga Kámen. Autor ji napsal v roce 2007 k 20. výročí pádu Berlínské zdi jednoho z nejznámějších symbolů svržení totalitních režimů ve střední Evropě.

Dcera židovského spisovatele Arnošta Lustiga pokřtí knihu

Praha - Knihu známého autora literatury faktu Romana Cílka Holokaust - slepá kolej dějin přijede do Prahy pokřtít Eva Lustigová. Ve Švýcarsku žijící manažerka, ale i autorka knih a filmová režisérka je dcerou Arnošta Lustiga, který holokaust přežil a Cílkovi ještě za svého života napsal do knihy předlohu. Knihu v novém, aktualizovaném vydání vydává nakladatelství Moba a uvedena bude ve středu v 17 hodin v pražském knihkupectví Academia.

Vojenská nemocnice provedla dva tisíce robotických operací

Hranici 2000 robotických operací završilo v těchto dnech centrum v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) v Praze. V pátek tu lékaři operovali robotem už 2001. pacienta. Ze sedmi českých robotických center provedli v ÚVN za deset let nejvíc robotických operací v urologii (1736), dalších 142 operací bylo v oboru chirurgie a 122 v gynekologii, řekl primář urologie a vedoucí lékař robotického centra Jiří Kočárek.

Koalice se pře, jestli má hymnu pro oslavy Karla IV. psát Landa

Praha - Radní pro kulturu na pražském magistrátu Jan Wolf (Trojkoalice) představil minulý týden první plány k oslavám spojeným s výročím 700 let od narození panovníka Karla IV. Podle něj by měla akce oslovit nejen návštěvníky muzeí, ale především širokou veřejnost. Přišel proto s nápadem vytvořit k této příležitosti rockovou hymnu. Kvůli tomu měl pak oslovit zpěváka s kontroverzní minulostí Daniela Landu.

Miloš Zeman pro Deník: Zvýšení rychlosti na dálnicích je hloupost

Brandýs nad Labem /ROZHOVOR/ - Po obědě seděl prezident Miloš Zeman spokojeně u velkého stolu v malovaném sále zámku v Brandýse. Měl nohu přes nohu a v ruce cigaretu. Pro Deník se pak rozpovídal o končící návštěvě středních Čech, setkání s papežem Františkem a prozradil i své plány 
na oslavy výročí konce druhé světové války.

U Prahy vznikl geopark s kostmi dinosaurů i speciální laboratoří

Model paleontologického naleziště, které umožňuje hledat a odkrývat kosti dinosaurů či typické horniny pro Česko hned vedle sebe. Nejen to je od čtvrtka k vidění v nově otevřeném geoparku v Říčanech spojeném s geologickou laboratoří.

Pražské parky zima neuspala

Praha /ROZHOVOR/ - V zimním období zavítá do pražských parků a lesů obvykle výrazně méně návštěvníků než v jiném ročním období. Je to ideální čas nejen k pravidelné údržbě a obnově zeleně, v mnoha případech ale dochází i k dlouho plánovaným zahradním i stavebním pracím.

Zelenina poroste i v komunitních zahradách

V hustě zastavěných částech hlavního města se v posledních letech objevuje nový trend: komunitní zahrady. Na volných prostranstvích mezi domy vznikají místa, kde si obyvatelé okolních bytů pěstují zeleninu pro vlastní potřebu. Zdaleka však nejde jen o to ušetřit za vlastní mrkev nebo rajče, důležitou roli hraje také společenská rovina.

Pocta pro režiséra Vláčila: Radnice mu věnovala stříbrnou pamětní desku

Praha /REPORTÁŽ, ROZHOVOR/ - V den 16. výročí úmrtí uznávaného režiséra Františka Vláčila byla v Čínské ulici na Praze 6 slavnostně odhalena pamětní deska. Před domem, kde žil, se v úterý odpoledne sešli nejen zástupci šesté městské části včetně starosty Ondřeje Koláře (TOP 09). Mezi mnoha hosty nechyběli ani umělcovi synové František a Jan, členové Rady Státního fondu kinematografie i bývalá starostka Marie Kousalíková.

Hitchcockovo drama Psycho doprovodí živý orchestr

Praha - Filmoví fanoušci se můžou těšit na jedinečný zážitek. V polovině února se jim naskytne unikátní příležitost vidět americkou klasiku Psycho na velkém plátně v pražském Obecním domě za doprovodu Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK v čele s dirigentem Janem Kučerou.

Lidé protestují proti chystané stavbě bytů na Chodovci

Ruský investor Nodom CZ chce začít stavět čtyři třináctipodlažní bytové domy na pražském Chodovci 
už příští rok. Nové stavby mají navázat přímo na už stojící panelové domy, mají totiž vyrůst na jejich štítových stěnách. Investor nyní požádal o posouzení vlivu projektu nazvaného Bytový soubor Rezidence Nodom na životní prostředí (EIA).

Nekvalifikovaní zahraniční průvodci kazí pověst Praze

Praha - Průvodcovské služby zahraničním návštěvníkům poskytují v Praze až ze 40 procent nekvalifikovaní zahraniční průvodci. V turistickém ruchu jich působí až 2500. Na mezinárodním kongresu Světové federace turistických průvodců (WFTGA) v Praze to řekl předseda Asociace průvodců ČR Stanislav Voleman.

Pacienti si stěžují na chování lékařů i na fronty v čekárnách

Nemocnice v hlavním městě dostávají od svých pacientů a jejich příbuzných ročně desítky stížností všeho druhu. Výtky se týkají práce lékařů, zdravotních sester, často ale přichází kritika kvůli dlouhému čekání na ambulancích, vybavenosti pokojů, nebo dokonce špatné stravě.

Benefiční koncert v centru Prahy má pomoci zachránit vzácné varhany

Praha - Koncert, jehož výtěžek bude věnován na záchranu vzácných varhan kostela Navštívení Panny Marie v Bozkově, se uskuteční ve čtvrtek 15. ledna od 19.30 hodin 
v evangelickém kostele U Salvátora v Praze.

Supermarkety zahltily potravinovou banku. Darovat přestalo být nevýhodné

Praha /ROZHOVOR/ - Návod, jak mají supermarkety postupovat, aby nemusely platit patnáctiprocentní daň z přidané hodnoty (DPH) za přebytečné potraviny, které chtějí darovat na charitativní účely, vydalo v polovině prosince Generální finanční ředitelství.

František Nedvěd, Spirituál kvintet a Lucie Bílá přidávají další koncert

Praha - Třikrát téměř vyprodané hlediště pražského muzikálového divadla Hybernia zájemce o koncert neuspokojilo. František Nedvěd se speciálními hosty Lucií Bílou a skupinou Spirituál kvintet přidávají pro obrovský zájem další, už čtvrté vystoupení.

Praha nabídne bezdomovcům startovací byty, nejen jednorázové přespání

Praha /ROZHOVOR/ - Kapacita ubytovacích zařízení pro osoby bez přístřeší je pro letošní zimu dostatečná, tvrdí radní pražského magistrátu pro oblast školství a sociální politiku Irena Ropková (ČSSD). Pražskému deníku ale také řekla, že z dlouhodobého hlediska hodlá řešit tuto palčivou otázku především navyšováním počtu sociálních bytů, odkud by se bezdomovci mohli vracet zpět do běžného života.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT