Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

MICHAELA KOUBOVÁ

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Dětské domovy: projekt, který pomáhá najít práci i talent

Praha – Míša žije v dětském domově tři roky. Dostala se do něj v jedenácti letech, když soud rozhodl, že jí její rodiče nedokážou zajistit základní potřeby – bydlení, výchovu, pořádné jídlo ani školní docházku.

Novorozenecký screening: příští rok na 18 nemocí

Praha – Některé ze vzácných onemocnění, která jsou testována v rámci novorozeneckého screeningu, je odhaleno 
u jednoho dítěte z 1150. Zatímco zdravé děti si malého píchnutí do paty skoro nevšimnou, těm, které vzácnou chorobu mají, vyšetření změní celý život. Včasná terapie totiž může zamezit trvalému postižení včetně poškození mozku.

Den srdce: bez řezání jdou už i složité zákroky

Praha /INFOGRAFIKA/ – Tloušťka, kouření nebo málo pohybu. To všechno jsou mezi Čechy hojně rozšířené prohřešky, které rozhodně nepřispívají zdravému srdci. Výsledek? Navzdory pokrokům v medicíně umírá polovina lidí na nemoci srdce a cév. Zlepšit povědomí o prevenci má dnešní Světový den srdce, který letos podpořilo i ministerstvo zdravotnictví. V šesti městech tak dnes mají lidé možnost nechat si změřit krevní tlak, puls, výšku, váhu nebo obvod pasu. Zároveň mohou podstoupit i laboratorní vyšetření na glykémii či cholesterol.

Násilí na dětech přibývá. Pomoci má kampaň

Praha – Malý Samík se dostal do SOS Sluníčko poté, co jeho rodiče skončili na ulici. Sociální pracovnice však záhy zjistily, že chybějící střecha nad hlavou není to jediné, co chlapce trápí: dítě mělo po celém těle podlitiny, a tak případ začala vyšetřovat policie. Ta zjistila, že Samík má s domácím násilím dlouhodobé zkušenosti. Ačkoliv to, že něco není v pořádku, dokazovaly i fotografie ze školky, a chlapec měl dokonce zlomenou klíční kost, nikdo případ tři roky nenahlásil.

Den vztekliny: nakazit se jde i transplantací

Praha – Většina z nás má vzteklinu spojenou s návštěvou veterináře kvůli očkování čtyřnohého mazlíčka, případně si vzpomene na výstrahy 
v lesích, které před lety varovaly před nemocí u lišek. Vzteklina však může být hrozbou pro každého, kdo se chystá na exotickou dovolenou třeba do jihovýchodní Asie nebo Afriky. Na to, že očkování před cestou může zachránit život, nyní poukazuje i Světový den vztekliny, který vychází na tuto neděli.

Na pásový opar přispěje pojišťovna

Praha /INFOGRAFIKA/ – Bolesti, které mohou pacienty trápit několik měsíců, či dokonce let a na něž často běžné léky nezabírají. Takové mohou být následky pásového oparu, který někdy během života postihne zhruba třetinu lidí. Předejít podobným nepříjemnostem i pracovní neschopnosti ovšem může od letošního dubna očkování, na které nově přispívá i největší česká zdravotní pojišťovna.

V Česku se zkouší 26 léků na Alzheimera

Praha – Každých 68 sekund se u jednoho člověka na zemi rozvine Alzheimerova choroba. Jen v Česku jí už nyní trpí 130 tisíc lidí – a do poloviny století se zřejmě jejich počet zdvojnásobí. Na rizika nemoci, která postihuje zhruba jednoho z šesti lidí nad 80 let, upozorňuje zítřejší Mezinárodní den Alzheimerovy choroby.

Na boj s ebolou pošle Česko tři miliony korun

Praha – Materiální pomoc 
v podobě ochranných pomůcek pro zdravotníky a tři miliony korun. Takovou podporu pošle Česko do západoafrických zemí zamořených ebolou. Oznámil to včera premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Mluvte o smrti, nabádá kampaň. Aplikace umožňuje navrhnout si pohřeb

Praha – Na většině pohřbů zazní Dvořákovo Z Nového světa, smuteční projev přednese zaplacený řečník a nebožtík je uložen do rakve v černém obleku. Jak si zesnulý za života své poslední rozloučení se světem představoval, může být ovšem skutečnému obřadu na hony vzdálené. Nejen usnadnit pozůstalým zařizování pohřbu, ale také myslet a připravovat se na smrt má právě startující kampaň Moje smrt.

Poplatky v lékárnách se nahradí z kas pojišťoven

Praha /INFOGRAFIKA/ – Pacienti by od nového roku měli ušetřit 30 korun jak při návštěvě lékaře, tak při vyzvedávání receptu v lékárně. Návrh na zrušení regulačních poplatků dnes pravděpodobně schválí Poslanecká sněmovna. Ambulancím tak bude třeba nahradit 1,47 miliardy, v lékárnách to mělo být původně ještě více.

Konec skalpelů. Operovat jde i bez řezání

Místo skalpelu a velkých jizev jen vpich, drobný řez nebo využití tělesných otvorů. Zákroky, po nichž může jít pacient hned domů nebo stráví v nemocnici jen několik dní, dnes mají v medicíně nezastupitelné místo.

Konec skalpelů. Operovat jde i bez řezání

Praha /INFOGRAFIKA/ - Místo skalpelu a velkých jizev jen vpich, drobný řez nebo využití tělesných otvorů. Zákroky, po nichž může jít pacient hned domů nebo stráví v nemocnici jen několik dní, dnes mají v medicíně nezastupitelné místo.

Pozvánka na vyšetření zabrala u statisíců lidí

Dostali jste do schránky pozvánku, že máte přijít na vyšetření rakoviny tlustého střeva, prsu nebo děložního čípku? Nejste sami, podobný dopis dostalo už více než 1,4 milionu Čechů. Projekt běžící od začátku tohoto roku do června 2015 podporuje informační kampaň, která právě nyní vstupuje do nové etapy.

Pozvánka na vyšetření zabrala u statisíců lidí

Praha – Dostali jste do schránky pozvánku, že máte přijít na vyšetření rakoviny tlustého střeva, prsu nebo děložního čípku? Nejste sami, podobný dopis dostalo už více než 1,4 milionu Čechů. Projekt běžící od začátku tohoto roku do června 2015 podporuje informační kampaň, která právě nyní vstupuje do nové etapy.

Lidé by měli jezdit do lázní na čtyři týdny místo nynějších tří

Praha – Delší léčebné pobyty a možnost jejich opakování. To jsou hlavní změny, které přinese vládou schválený seznam lázeňské péče. Více bude i pobytů, které pacientům kompletně uhradí pojišťovna.

Dlouhý život? Nespoléhejte na léky, radí lékaři

Nejstarší Češce Vlastimile Češkové bylo v březnu 109 let. Žena, která zažila dvě světové války i potopení Titaniku, stále ráda chodí na procházky, několikrát ročně si nechá udělat trvalou, čte harlequinky a v televizi si pustí detektivku. Čemu vděčí za svou dlouhověkost?

Dlouhý život? Nespoléhejte na léky, radí lékaři

Praha /INFOGRAFIKA/ – Nejstarší Češce Vlastimile Češkové bylo v březnu 109 let. Žena, která zažila dvě světové války i potopení Titaniku, stále ráda chodí na procházky, několikrát ročně si nechá udělat trvalou, čte harlequinky a v televizi si pustí detektivku. Čemu vděčí za svou dlouhověkost?

Léky na předpis? Pacienti od ledna ušetří

Snížení DPH i zrušení třicetikorunového poplatku zlevní pro lidi přípravky na recept. U těch volně prodejných bude záležet na výrobci.

Léky na předpis? Pacienti od ledna ušetří

Praha - Snížení DPH i zrušení třicetikorunového poplatku zlevní pro lidi přípravky na recept. U těch volně prodejných bude záležet na výrobci.

Pěstouni bodují. Malé děti už nemusí do ústavů

Praha – Jsou tomu tři týdny, co jsme měli možnost se od poslance Marka Bendy (ODS) dozvědět, že „v dětském domově žádné použitelné děti nejsou". Změnit podobné předsudky, ale hlavně pomoci dětem, které za sebou mívají nelehký osud, se nyní snaží projekt Rozjedu to!. Ten má umožnit dětem z dětských domovů ve věku 11 až 15 let získat v budoucnu dobré zaměstnání.

Irák jako útočiště. Na mír tu čekají tisíce Syřanů

Domíz – Nucené konverze jezídů, vražda amerického novináře Jamese Foleye, boje skupiny Islámský stát s Kurdy. Hrůzné zprávy, které v poslední době obletěly svět, nenechávají na pochybách, že je Irák nyní jedním z nejnebezpečnějších míst na světě. Přesto se právě tady nachází azyl desetitisíců syrských uprchlíků. Jen v táboře v Domízu na severu země jich je kolem šedesáti tisíc. A to i přes to, že při svém otevření v roce 2012 měl sloužit jen zhruba tisícovce rodin.

Lázně na pojišťovnu: návrhů přibylo o třetinu

Praha – Na jednu stranu návrat pacientů od pojišťoven, na druhou úbytek ruské klientely. Po krušných časech, které zažívalo české lázeňství v loňském roce, se teď pomalu zotavuje. Zařízením orientovaným hlavně na samoplátce však komplikuje život kurz rublu a situace na Ukrajině.

Karanténa a obavy. Obětí eboly přibývá

Monrovia, Praha /INFOGRAFIKA/ – Katastrofický film začíná připomínat situace v liberijském hlavním městě Monrovia. Kvůli ebole tam byla do karantény uzavřena celá padesátitisícová čtvrť. Od včerejška oblast střeží ozbrojené síly a během jediného dne tam vzrostly ceny na dvojnásobek.

Nevhodná kombinace léků? Může i zabít

Dávkovač, v němž jsou tabletky snad všech barev duhy – tak vypadá užívání léků 
u nejednoho českého seniora. Jen málokterý ale ví, že brát některé z nich současně není nejlepší nápad, protože se účinky buď znásobí, nebo vynulují. 

Nevhodná kombinace léků? Může i zabít

Praha /INFOGRAFIKA/ – Dávkovač, v němž jsou tabletky snad všech barev duhy – tak vypadá užívání léků 
u nejednoho českého seniora. Jen málokterý ale ví, že brát některé z nich současně není nejlepší nápad, protože se účinky buď znásobí, nebo vynulují. 

Chtěli pomáhat. Místo díků přišel únos či smrt

Praha /INFOGRAFIKA/ – Jedou zachraňovat životy, čím dál častěji ale riskují ten vlastní. Útoků na humanitární pracovníky v posledních letech rapidně přibylo – za posledních deset let jejich počet stoupl téměř čtyřikrát. Více je hlavně útoků s výbušninami, fyzických napadení a únosů. Že život neváhají nasadit také desítky Čechů, připomínají při dnešním Světovém humanitárním dni také zástupci šesti neziskových organizací působících v ČR.

Nejstarší sádra ve střední Evropě je z Milovic u Mikulova

Brno – Zřejmě nejstarší použití sádry ve střední Evropě potvrdili vědci z Masarykovy univerzity (MU). Materiál našli ve zbytcích inkrustace čili bílé barvy používané k výzdobě keramiky. Nádoba zdobená sádrou pocházela zřejmě 
z hrobu kultury zvoncovitých pohárů z Milovic u Mikulova. Stáří keramiky stanovili odborníci na 4500 let.

Svazijsko: země, kde má skoro polovina matek HIV

Mbabane /LÉKAŘI BEZ HRANIC/ – Že je HIV pozitivní, zjistila, když šla na první těhotenskou kontrolu. I když měla strach, rozhodla se, že se začne léčit. „První den se mě partner zeptal, jak budu užívat léky. Doktoři mi řekli, že mám brát ráno jednu tabletu, a on mi to od té doby stále připomíná. Dokonce i když je 
v práci, v osm mi volá, zda už jsem si ji vzala. Teď, když se léčím, vidím naši budoucnost 
v lepším světle, protože budu mít zdravé děti," říká pacientka M.

V pražské VFN instalují unikátní ozařovač

Efektivnější ozáření s minimálním zasažením zdravé tkáně. To by měl umět nový přístroj, který se právě začíná instalovat v pražské Všeobecné fakultní nemocnici (VFN). Jde o vůbec první zařízení svého druhu v Česku.

V pražské VFN instalují unikátní ozařovač

Praha – Efektivnější ozáření s minimálním zasažením zdravé tkáně. To by měl umět nový přístroj, který se právě začíná instalovat v pražské Všeobecné fakultní nemocnici (VFN). Jde o vůbec první zařízení svého druhu v Česku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT