Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

MICHAELA KOUBOVÁ

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Dětské domovy: projekt, který pomáhá najít práci i talent

Praha – Míša žije v dětském domově tři roky. Dostala se do něj v jedenácti letech, když soud rozhodl, že jí její rodiče nedokážou zajistit základní potřeby – bydlení, výchovu, pořádné jídlo ani školní docházku.

Novorozenecký screening: příští rok na 18 nemocí

Praha – Některé ze vzácných onemocnění, která jsou testována v rámci novorozeneckého screeningu, je odhaleno 
u jednoho dítěte z 1150. Zatímco zdravé děti si malého píchnutí do paty skoro nevšimnou, těm, které vzácnou chorobu mají, vyšetření změní celý život. Včasná terapie totiž může zamezit trvalému postižení včetně poškození mozku.

Den srdce: bez řezání jdou už i složité zákroky

Praha /INFOGRAFIKA/ – Tloušťka, kouření nebo málo pohybu. To všechno jsou mezi Čechy hojně rozšířené prohřešky, které rozhodně nepřispívají zdravému srdci. Výsledek? Navzdory pokrokům v medicíně umírá polovina lidí na nemoci srdce a cév. Zlepšit povědomí o prevenci má dnešní Světový den srdce, který letos podpořilo i ministerstvo zdravotnictví. V šesti městech tak dnes mají lidé možnost nechat si změřit krevní tlak, puls, výšku, váhu nebo obvod pasu. Zároveň mohou podstoupit i laboratorní vyšetření na glykémii či cholesterol.

Násilí na dětech přibývá. Pomoci má kampaň

Praha – Malý Samík se dostal do SOS Sluníčko poté, co jeho rodiče skončili na ulici. Sociální pracovnice však záhy zjistily, že chybějící střecha nad hlavou není to jediné, co chlapce trápí: dítě mělo po celém těle podlitiny, a tak případ začala vyšetřovat policie. Ta zjistila, že Samík má s domácím násilím dlouhodobé zkušenosti. Ačkoliv to, že něco není v pořádku, dokazovaly i fotografie ze školky, a chlapec měl dokonce zlomenou klíční kost, nikdo případ tři roky nenahlásil.

Den vztekliny: nakazit se jde i transplantací

Praha – Většina z nás má vzteklinu spojenou s návštěvou veterináře kvůli očkování čtyřnohého mazlíčka, případně si vzpomene na výstrahy 
v lesích, které před lety varovaly před nemocí u lišek. Vzteklina však může být hrozbou pro každého, kdo se chystá na exotickou dovolenou třeba do jihovýchodní Asie nebo Afriky. Na to, že očkování před cestou může zachránit život, nyní poukazuje i Světový den vztekliny, který vychází na tuto neděli.

Na pásový opar přispěje pojišťovna

Praha /INFOGRAFIKA/ – Bolesti, které mohou pacienty trápit několik měsíců, či dokonce let a na něž často běžné léky nezabírají. Takové mohou být následky pásového oparu, který někdy během života postihne zhruba třetinu lidí. Předejít podobným nepříjemnostem i pracovní neschopnosti ovšem může od letošního dubna očkování, na které nově přispívá i největší česká zdravotní pojišťovna.

V Česku se zkouší 26 léků na Alzheimera

Praha – Každých 68 sekund se u jednoho člověka na zemi rozvine Alzheimerova choroba. Jen v Česku jí už nyní trpí 130 tisíc lidí – a do poloviny století se zřejmě jejich počet zdvojnásobí. Na rizika nemoci, která postihuje zhruba jednoho z šesti lidí nad 80 let, upozorňuje zítřejší Mezinárodní den Alzheimerovy choroby.

Na boj s ebolou pošle Česko tři miliony korun

Praha – Materiální pomoc 
v podobě ochranných pomůcek pro zdravotníky a tři miliony korun. Takovou podporu pošle Česko do západoafrických zemí zamořených ebolou. Oznámil to včera premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Mluvte o smrti, nabádá kampaň. Aplikace umožňuje navrhnout si pohřeb

Praha – Na většině pohřbů zazní Dvořákovo Z Nového světa, smuteční projev přednese zaplacený řečník a nebožtík je uložen do rakve v černém obleku. Jak si zesnulý za života své poslední rozloučení se světem představoval, může být ovšem skutečnému obřadu na hony vzdálené. Nejen usnadnit pozůstalým zařizování pohřbu, ale také myslet a připravovat se na smrt má právě startující kampaň Moje smrt.

Poplatky v lékárnách se nahradí z kas pojišťoven

Praha /INFOGRAFIKA/ – Pacienti by od nového roku měli ušetřit 30 korun jak při návštěvě lékaře, tak při vyzvedávání receptu v lékárně. Návrh na zrušení regulačních poplatků dnes pravděpodobně schválí Poslanecká sněmovna. Ambulancím tak bude třeba nahradit 1,47 miliardy, v lékárnách to mělo být původně ještě více.

Konec skalpelů. Operovat jde i bez řezání

Místo skalpelu a velkých jizev jen vpich, drobný řez nebo využití tělesných otvorů. Zákroky, po nichž může jít pacient hned domů nebo stráví v nemocnici jen několik dní, dnes mají v medicíně nezastupitelné místo.

Konec skalpelů. Operovat jde i bez řezání

Praha /INFOGRAFIKA/ - Místo skalpelu a velkých jizev jen vpich, drobný řez nebo využití tělesných otvorů. Zákroky, po nichž může jít pacient hned domů nebo stráví v nemocnici jen několik dní, dnes mají v medicíně nezastupitelné místo.

Pozvánka na vyšetření zabrala u statisíců lidí

Dostali jste do schránky pozvánku, že máte přijít na vyšetření rakoviny tlustého střeva, prsu nebo děložního čípku? Nejste sami, podobný dopis dostalo už více než 1,4 milionu Čechů. Projekt běžící od začátku tohoto roku do června 2015 podporuje informační kampaň, která právě nyní vstupuje do nové etapy.

Pozvánka na vyšetření zabrala u statisíců lidí

Praha – Dostali jste do schránky pozvánku, že máte přijít na vyšetření rakoviny tlustého střeva, prsu nebo děložního čípku? Nejste sami, podobný dopis dostalo už více než 1,4 milionu Čechů. Projekt běžící od začátku tohoto roku do června 2015 podporuje informační kampaň, která právě nyní vstupuje do nové etapy.

Lidé by měli jezdit do lázní na čtyři týdny místo nynějších tří

Praha – Delší léčebné pobyty a možnost jejich opakování. To jsou hlavní změny, které přinese vládou schválený seznam lázeňské péče. Více bude i pobytů, které pacientům kompletně uhradí pojišťovna.

Dlouhý život? Nespoléhejte na léky, radí lékaři

Nejstarší Češce Vlastimile Češkové bylo v březnu 109 let. Žena, která zažila dvě světové války i potopení Titaniku, stále ráda chodí na procházky, několikrát ročně si nechá udělat trvalou, čte harlequinky a v televizi si pustí detektivku. Čemu vděčí za svou dlouhověkost?

Dlouhý život? Nespoléhejte na léky, radí lékaři

Praha /INFOGRAFIKA/ – Nejstarší Češce Vlastimile Češkové bylo v březnu 109 let. Žena, která zažila dvě světové války i potopení Titaniku, stále ráda chodí na procházky, několikrát ročně si nechá udělat trvalou, čte harlequinky a v televizi si pustí detektivku. Čemu vděčí za svou dlouhověkost?

Léky na předpis? Pacienti od ledna ušetří

Snížení DPH i zrušení třicetikorunového poplatku zlevní pro lidi přípravky na recept. U těch volně prodejných bude záležet na výrobci.

Léky na předpis? Pacienti od ledna ušetří

Praha - Snížení DPH i zrušení třicetikorunového poplatku zlevní pro lidi přípravky na recept. U těch volně prodejných bude záležet na výrobci.

Pěstouni bodují. Malé děti už nemusí do ústavů

Praha – Jsou tomu tři týdny, co jsme měli možnost se od poslance Marka Bendy (ODS) dozvědět, že „v dětském domově žádné použitelné děti nejsou". Změnit podobné předsudky, ale hlavně pomoci dětem, které za sebou mívají nelehký osud, se nyní snaží projekt Rozjedu to!. Ten má umožnit dětem z dětských domovů ve věku 11 až 15 let získat v budoucnu dobré zaměstnání.

Irák jako útočiště. Na mír tu čekají tisíce Syřanů

Domíz – Nucené konverze jezídů, vražda amerického novináře Jamese Foleye, boje skupiny Islámský stát s Kurdy. Hrůzné zprávy, které v poslední době obletěly svět, nenechávají na pochybách, že je Irák nyní jedním z nejnebezpečnějších míst na světě. Přesto se právě tady nachází azyl desetitisíců syrských uprchlíků. Jen v táboře v Domízu na severu země jich je kolem šedesáti tisíc. A to i přes to, že při svém otevření v roce 2012 měl sloužit jen zhruba tisícovce rodin.

Lázně na pojišťovnu: návrhů přibylo o třetinu

Praha – Na jednu stranu návrat pacientů od pojišťoven, na druhou úbytek ruské klientely. Po krušných časech, které zažívalo české lázeňství v loňském roce, se teď pomalu zotavuje. Zařízením orientovaným hlavně na samoplátce však komplikuje život kurz rublu a situace na Ukrajině.

Karanténa a obavy. Obětí eboly přibývá

Monrovia, Praha /INFOGRAFIKA/ – Katastrofický film začíná připomínat situace v liberijském hlavním městě Monrovia. Kvůli ebole tam byla do karantény uzavřena celá padesátitisícová čtvrť. Od včerejška oblast střeží ozbrojené síly a během jediného dne tam vzrostly ceny na dvojnásobek.

Nevhodná kombinace léků? Může i zabít

Dávkovač, v němž jsou tabletky snad všech barev duhy – tak vypadá užívání léků 
u nejednoho českého seniora. Jen málokterý ale ví, že brát některé z nich současně není nejlepší nápad, protože se účinky buď znásobí, nebo vynulují. 

Nevhodná kombinace léků? Může i zabít

Praha /INFOGRAFIKA/ – Dávkovač, v němž jsou tabletky snad všech barev duhy – tak vypadá užívání léků 
u nejednoho českého seniora. Jen málokterý ale ví, že brát některé z nich současně není nejlepší nápad, protože se účinky buď znásobí, nebo vynulují. 

Chtěli pomáhat. Místo díků přišel únos či smrt

Praha /INFOGRAFIKA/ – Jedou zachraňovat životy, čím dál častěji ale riskují ten vlastní. Útoků na humanitární pracovníky v posledních letech rapidně přibylo – za posledních deset let jejich počet stoupl téměř čtyřikrát. Více je hlavně útoků s výbušninami, fyzických napadení a únosů. Že život neváhají nasadit také desítky Čechů, připomínají při dnešním Světovém humanitárním dni také zástupci šesti neziskových organizací působících v ČR.

Nejstarší sádra ve střední Evropě je z Milovic u Mikulova

Brno – Zřejmě nejstarší použití sádry ve střední Evropě potvrdili vědci z Masarykovy univerzity (MU). Materiál našli ve zbytcích inkrustace čili bílé barvy používané k výzdobě keramiky. Nádoba zdobená sádrou pocházela zřejmě 
z hrobu kultury zvoncovitých pohárů z Milovic u Mikulova. Stáří keramiky stanovili odborníci na 4500 let.

Svazijsko: země, kde má skoro polovina matek HIV

Mbabane /LÉKAŘI BEZ HRANIC/ – Že je HIV pozitivní, zjistila, když šla na první těhotenskou kontrolu. I když měla strach, rozhodla se, že se začne léčit. „První den se mě partner zeptal, jak budu užívat léky. Doktoři mi řekli, že mám brát ráno jednu tabletu, a on mi to od té doby stále připomíná. Dokonce i když je 
v práci, v osm mi volá, zda už jsem si ji vzala. Teď, když se léčím, vidím naši budoucnost 
v lepším světle, protože budu mít zdravé děti," říká pacientka M.

V pražské VFN instalují unikátní ozařovač

Efektivnější ozáření s minimálním zasažením zdravé tkáně. To by měl umět nový přístroj, který se právě začíná instalovat v pražské Všeobecné fakultní nemocnici (VFN). Jde o vůbec první zařízení svého druhu v Česku.

V pražské VFN instalují unikátní ozařovač

Praha – Efektivnější ozáření s minimálním zasažením zdravé tkáně. To by měl umět nový přístroj, který se právě začíná instalovat v pražské Všeobecné fakultní nemocnici (VFN). Jde o vůbec první zařízení svého druhu v Česku.

Státní pomoc pro rodiny s vícerčaty? Do dvou let

Milovice /FOTOGALERIE/ – Jejich život se točí jen kolem Daniela, Michaela, Alexe, Terezy, Martina a Tonyho. Volný čas Saši Kiňové 
a Antonína Kroščena, rodičů jediných paterčat v Česku, se v posledním roce smrskl na minuty týdně. Právě teď jsou doma se svými šesti dětmi oba – Antonín má totiž z nošení několika dětí dohromady nemocná záda.

ČOI: třetina služeb šidí v létě turisty

Praha – Při prodeji suvenýrů, ve stáncích s občerstvením i v dalších službách pro turisty odhalila Česká obchodní inspekce (ČOI) chyby ve více než třetině provozoven. Ve druhém čtvrtletí vytipovali kontroloři 308 zařízení a nedostatky zjistili ve 110 z nich. Celkem byly uloženy pokuty přesahující 500 tisíc korun. Kontroly v rámci letní turistické sezony budou pokračovat až do konce září.

Duhové rodiny: zákon dá jistotu stovkám dětí

Praha – Malé Sáře bude brzy rok. Vyrůstá v rodině, která je trošku jiná, než na jakou jsme zvyklí: vychovávají ji dvě mámy. Na rozdíl od klasických rodičů se ale každodenně musí potýkat s problémy, které jim způsobuje stávající právní situace. Protože zákon uznává jako Sářina rodiče jen biologickou matku Terezu Mikšaníkovou, její registrovaná partnerka Pavla je pro dítě, které vychovává, oficiálně cizí člověk. A to přes to, že má Sára v rodném listě pouze jednoho rodiče, otec je pro úřady neznámý.

AKTUALIZOVÁNO

WHO vyhlásila kvůli ebole krizový stav

Ženeva – Epidemie eboly představuje ohrožení veřejného zdraví mezinárodního významu, vyhlásila dnes Světová zdravotnická organizace (WHO). Jedním z opatření, která by proto měly zasažené země zahájit, jsou kontroly cestujících na mezinárodních letištích, v přístavech i na hranicích.

Řecká centra? Horší než pro zvířata, říkají běženci

Atény – Podaří se jim odejít 
z domoviny zmítané konfliktem, kde často jde o holé přežití, a podstoupí cestu, při níž opět riskují život. Jenže když konečně vstoupí na evropskou půdu a chtějí žádat o azyl, zjistí, že to nejhorší vůbec nemusí mít za sebou. Hrozí jim totiž, že stráví roky v zadržovacím zařízení pro tisíce lidí, kde nefungují záchody a neexistuje lékařská péče.

AKTUALIZOVÁNO

Osud vědeckých center určí prověrka

Praha - Pavel Bělobrádek chce zjistit, kdo si na sebe dokáže vydělat a kdo se neobejde bez dotací ze státního rozpočtu.

Sledování srdce na dálku už hradí pojišťovny

Praha – Lidé se srdečním selháním, kteří jsou napojeni na dálkové monitorování, mají 
o více než polovinu nižší úmrtnost oproti těm, kdo chodí na běžné kontroly. Ukázala to rok trvající studie, která sledovala pacienty v 36 světových centrech včetně české Homolky 
a IKEM. Ti, kdo mají možnost být pod lékařským dozorem 
i na dálku, se totiž dostávají do lékařské péče v případě problémů mnohem dříve. To je také jeden z důvodů, proč zdravotní pojišťovny začaly tento typ péče od července hradit.

Válková chce školit policisty. Neumějí poučit oběti o právech

Praha /INFOGRAFIKA/– Nejen odsoudit pachatele a zajistit poškozeným vyplácení odškodného, ale také poskytnout obětem trestných činů pomoc, ochranu 
a informace. To je úkol zákona, který začal platit právě před rokem. Ačkoliv jde podle ministryně spravedlnosti Heleny Válkové o kvalitní úpravu, která by mohla být vzorem i pro další evropské země, 
v praxi má ještě mezery. Tou pravděpodobně největší je způsob, jakým policie poučuje oběti trestných činů o jejich právech.

Spolupracovnice Lékařů bez hranic: Nejhezčí je, když se dítě budí z nemoci

Praha /ROZHOVOR/ – Někteří z doktorů, kteří vyrazí pomáhat s Lékaři bez hranic, za sebou mají pěknou řádku let v českém zdravotnictví. Mise pro ně bývají lékem na syndrom vyhoření a návratem k jádru medicíny. Marcela Hornišová je zcela opačný případ: lékařství šla studovat proto, aby mohla pomáhat lidem 
v chudých zemích. „Byl to můj sen už odmala," říká drobná lékařka, která si teď po několika misích v Asii a Africe dává 
v Česku přestávku na rodinu.

Hygiena na jedničku? Desetina zmrzlinářů ji nesplňuje

Praha – Chytit průjem, salmonelózu, nebo dokonce žloutenku je právě teď mnohem snazší než v kterémkoliv jiném ročním období. Na vině bývá mlsání u stánků s rychlým občerstvením – včetně zmrzliny. Právě na ni se už druhé léto po sobě zaměřily kontroly hygieniků.

Porod bez pomoci: v Pákistánu pravidlo

Kábul – Ve 21 letech a se dvěma malými dětmi se stala vdovou. V době, kdy Zukia z afghánské provincie Chóst přišla o manžela při výbuchu bomby v Kábulu, už navíc byla znovu těhotná. Jenže zatímco předchozí dvě děti přivedla na svět na soukromé klinice, kde porod přijde na čtyři či pět tisíc afghánských rupií, bez muže na něco takového neměla prostředky. Mateřská úmrtnost je ale v Chóstu velmi vysoká. „Bojím se rodit doma," říká Zukia.

Týden kojení: mateřské mléko funguje proti obezitě

Praha – Kojit dítě alespoň do půl roku, jak doporučují odborníci, je v Česku spíše výjimka než pravidlo: dělají to pouze čtyři z deseti matek. Jenže podle lékařů se tak u dítěte zvyšuje riziko syndromu náhlého úmrtí, alergií nebo obezity. Dnes startující Světový týden kojení proto všem maminkám vzkazuje, že právě mateřské mléko je tím nejlepším dárkem, jaký mohou dát svým dětem do života.

Choroby mozku stojí EU stamiliardy eur ročně

Praha /INFOGRAFIKA/ – Dnes si jen těžko představujeme, že před sto lety mohl průměrný Čech očekávat délku života kolem 45 let. Nyní, kdy mají české holčičky naději na dožití kolem 81 let, nás ovšem začínají trápit nemoci, kterých se naši předkové často vůbec nedožili. Alzheimerova a Parkinsonova choroba, mozkové příhody či deprese jsou skloňované snad v každém článku o zdraví.

Konec kouře u barů: zajedno nejsou ani majitelé

Praha - Hospody bez kouře jsou opět na pořadu dne. Zatímco minulé vlády se snahou o zákaz tabáku v restauracích neuspěly, nyní se chystají hned dva návrhy: ministerstvo zdravotnictví oprašuje protikuřácký zákon exministra Leoše Hegera (TOP 09), se svou přišli do mlýna i poslanci ANO.

AKTUALIZOVÁNO

Kouření v restauracích by mohlo být zakázáno od ledna 2016

Praha /INFOGRAFIKA/ – Hospody bez kouře jsou opět na pořadu dne. Zatímco minulé vlády se snahou o zákaz tabáku v restauracích neuspěly, nyní se chystají hned dva návrhy: ministerstvo zdravotnictví oprašuje protikuřácký zákon exministra Leoše Hegera (TOP 09), se svou přišli do mlýna i poslanci ANO. Ti se s právní úpravou příliš nepárali – ke stávajícímu zákonu chtějí jen přidat větu „zakazuje se kouřit ve vnitřních prostorách zařízení společného stravování".

Ředitelka nemocnice: Omezovací prostředky užíváme jen v promilích případů

Praha /ROZHOVOR/ – Psychiatrická nemocnice Kosmonosy je jedním z největších psychiatrických zařízení 
u nás – má celkem 600 lůžek. Jenže provozovat tak velký ústav 
s penězi, které putují v Česku na péči o duševně nemocné, není nic jednoduchého. Zatímco v EU jdou do psychiatrie průměrně dvě procenta HDP, u nás je to 0,26 procenta. To se samozřejmě odráží i na kvalitě péče. Kvůli užívání omezovacích prostředků, zejména síťových lůžek, se nedávno do českých léčeben obula mezinárodní lidskoprávní organizace MDAC. Odpovídala ředitelka nemocnice Dana Kolářová.

Přerod české psychiatrie: peníze má dát i Evropská unie

Praha /INFOGRAFIKA/ – „Změňte psychiatrii tak, aby v nemocnicích nebyly mříže, nemocní tam netrávili půlku života, a pokud to jde, aby mohli jezdit často domů. Jídlo aby se dalo jíst, oddělení byla rozdělena podle diagnóz. Psychicky nemocným přidělte hezky vypadající byty, aby nemuseli být buď zavření, nebo na ulici jako bezdomovci. Taky nechápu, proč je na psychiatriích a v chráněném bydlení zakázaný pohlavní styk mezi pacienty a randění nebo hlazení. Nejsme nějací podlidé. Proč s námi jednáte jako s dětmi 
v mateřské školce?" napsal ministerstvu zdravotnictví pacient Marek.

Pijanů neubývá, opilců na záchytkách ano

Praha /INFOGRAFIKA/– Na záchytkách skončilo za posledního čtvrt století téměř půl milionu lidí. Při pohledu do statistiky, kterou právě vydal Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, se zdá, že se situace v posledních letech zlepšuje – na záchytkách mají „klientů" méně. Jenže podle primáře z Psychiatrické nemocnice Bohnice Karla Nešpora není příčinou menší konzumace alkoholu.

Dětské zuby: od roku 2026 by měly být bez kazů

Čtyři z pěti lidí mají zkažené či zaplombované zuby a jen pětina Čechů si čistí chrup správným způsobem. I když nejsou výše uvedená čísla nijak povzbudivá, přesto jsme na tom v péči o zuby téměř nejlépe ve střední a východní Evropě. Podle mezinárodního průzkumu patříme v ústní hygieně spolu s Poláky na první příčku. Oproti Západu však stále máme co dohánět – a právě proto vznikla nově v rámci Aliance pro budoucnost bez zubního kazu sekce sdružující země střední a východní Evropy.

Dětské zuby: od roku 2026 by měly být bez kazů

Praha – Čtyři z pěti lidí mají zkažené či zaplombované zuby a jen pětina Čechů si čistí chrup správným způsobem.I když nejsou výše uvedená čísla nijak povzbudivá, přesto jsme na tom v péči o zuby téměř nejlépe ve střední a východní Evropě. Podle mezinárodního průzkumu patříme v ústní hygieně spolu s Poláky na první příčku. Oproti Západu však stále máme co dohánět – a právě proto vznikla nově v rámci Aliance pro budoucnost bez zubního kazu sekce sdružující země střední a východní Evropy.

  • 1
  • 2

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT