Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

MICHAL BYSTROV

Michal Bystrov

Michal Bystrov je český novinář, písničkář, spisovatel, básník a překladatel. Od roku 1999 uveřejnil stovky recenzí, portrétů, rozhovorů, reportáží a sloupků v Lidových a Hospodářských novinách, Deníku, Respektu, Reflexu, Reportéru, UNI, Českém rozhlase atd. Překládá hudební biografie (Tom Waits, Bob Dylan, Beatles, Led Zeppelin, Paul Simon, Bruce Springsteen, Leonard Cohen). Pátrá po vzniku starých zlidovělých skladeb – viz úspěšná série knih Příběhy písní. V roce 2016 sestavil obsáhlou antologii Od samomluvy k chóru aneb Písniček se držte! s podtitulem Čtení o české lidové a zlidovělé písni. V roce 2017 se stal editorem knihy Neučesané vzpomínky Vladimíra Bystrova. Jeho sbírka Nech ten mech s ilustracemi Petra Nikla byla vyhlášena Nejkrásnější českou knihou roku 2014 v kategorii Literatura pro děti a mládež.

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Fanynky zpěvačky Lorde zaplatí za bojkot Izraele

V prosinci loňského roku napsaly Novozélanďanky Justine Sachsová a Nadia Abu-Shanabová otevřený dopis své krajance, novozélandské zpěvačce Lorde. Požádaly ji, aby zaujala stanovisko vůči protipalestinské politice Izraele a připojila se k uměleckému bojkotu této země.

Tři mrtví za jediný rok. V Evropské unii stoupá počet vražd novinářů.

Znásilnili ji, brutálně ji zbili. Pak ji mrtvou pohodili v křoví na nábřeží u Dunaje. Bulharská žurnalistka Viktorija Marinová je už třetí novinářskou obětí vraždy v zemích EU za posledních 12 měsíců.  

Ohlédnutí za orkánem Fabienne: Česko šetřil, u sousedů zabíjel

Byla to úctyhodná bouře. Českou republikou se přehnala v neděli navečer, chodcům brala deštníky a na horách vyvolala sněžení. V Tatrách vyvracela stromy, Německo hlásí jednu oběť. V Sasku se dokonce objevilo tornádo.

Proč si neudělat radost? Bittová, Dusilová a Načeva plánují turné

/ROZHOVOR/ Iva Bittová, Lenka Dusilová a Monika Načeva. První dámy české alternativy. Tři grácie, které se chystají na turné s výmluvným názvem: Spolu.

Putin a medvědi: šéf Kremlu má vlastní televizní show

Televizní kanál Rossija 1 odvysílal v neděli první díl nového pořadu s názvem Rusko. Kreml. Putin. Moderátor Vladimir Solovjov, označovaný nezávislými publicisty za „hlásnou troubu Kremlu“, v něm popisuje, jak strávil ruský prezident uplynulých sedm dní.

Trump tlačí do Nejvyššího soudu ultrakonzervativního kandidáta

V příštích dnech se rozhodne, zda bude novým členem Nejvyššího soudu USA jmenován Brett Kavanaugh – muž, kterého do této funkce navrhl prezident Donald Trump za odcházejícího Anthonnyho Kennedyho.

Polsko vyčíslilo Němcům škody způsobené válkou

Dlouho očekávaný kontroverzní účet, který se současná polská vláda rozhodla vystavit německému státu, nabyl konkrétní podoby. Parlamentní komise, vzniklá na popud předsedy vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslawa Kaczyńského, viní Němce z toho, že za druhé světové války způsobili smrt 5,163 milionu Poláků, včetně 90 procent polských Židů.

DOTYK.CZ

Paganinimu jeho Pražané nerozuměli. Mysleli si, že se spolčil s ďáblem

„Cizí panáček pak na jeviště šel, hopsal podivně jak panští služebníci. Jako posedlý hrál, skákal, vyváděl – ještě ocas mít, měl bys ho za opici.“ Takhle si zpívali diváci po koncertě geniálního houslisty Niccola Paganiniho, který na počátku 19. století procestoval se svým uměním celou Evropu. Roku 1828 se dostal do Prahy - a jaké ponížení a ústrky tady zažil, o tom je následující příběh.

Přes dva miliony lidí: Latinská Amerika čelí největší migraci za půl století

Z Venezuely zmítané ekonomickou krizí odešly za poslední čtyři roky více než dva miliony lidí. Většina prchá do Kolumbie a Peru, státy Jižní Ameriky se bojí humanitární katastrofy.

Firma, která postavila janovský most, má problém. Spojují ji s mafií

Společnost Società Italiana Condotte D’Acqua Spa, která stojí za stavbou zříceného Morandiho mostu v severoitalském Janově, čelí v posledních letech vyšetřování kvůli napojení na známou mafii ’Ndrangheta. Ta je mimo jiná zmiňována i v případu úkladné vraždy slovenského investigativního novináře Jána Kuciaka.  

Uplácel Trump pornohvězdu Stormy Daniels? Jeho právník tvrdí, že ano

Někdejší osobní právník Michaela Cohena prohlašuje, že mu dal americký prezident osobně za úkol uplatit ženy, které měly s Donaldem Trumpem sexuální poměr. Skandální informaci sdělil médiím Cohenův právní zástupce Lanny Davis poté, co jeho klient učinil dohodu s prokuraturou a v úterý se u soudu přiznal k porušení zákona o financování volební kampaně.    

Aretha Franklin: Vše, co chci, je R-E-S-P-E-C-T

Legendární diva, kterou časopis Rolling Stone několikrát vyhlásil nejlepší zpěvačkou všech dob, podlehla v 76 letech rakovině slinivky.

Pražského šoféra, který přežil pád janovského mostu, prozradila fotka

Český řidič, který se s kamionem pražské spediční společnosti SPED-IT nacházel na mostě v italském Janově právě ve chvíli, kdy se zřítil centrální pilíř, měl veliké štěstí. Byl totiž jedním ze zraněných, které z trosek vyprostili záchranáři.

Návrat starých časů? V Německu bude opět hlásit večerku ponocný

Bez instituce ponocného neboli nočního hlídače se ve středověku neobešla žádná větší obec. V německém Mannhaimu se k této tradici vracejí a už mají i vhodného kandidáta. Novým „nočním starostou“, jak se obnovená funkce oficiálně nazývá, bude sedmadvacetiletý student Henrik Meier. Ten zvítězil v konkursu nad čtyřicítkou dalších uchazečů.    

Sjednocování rodin migrantů v USA se táhne. Stovky dětí stále nejsou u rodičů

Ve čtvrtek, jen několik hodin před vypršením lhůty nařízené kalifornským soudem po stížnosti Americké unie občanských práv (ACLU), vláda Spojených států oznámila, že se vrátilo ke svým rodinám 1800 z celkového počtu 2500 zadržených dětí ilegálních migrantů. Ty byly odloučeny od svých rodičů v letošním roce poté, co přistěhovalci nezákonně překročili hranice USA.  

Gang vypsal odměnu na fenku, která hledá drogy

Jmenuje se Sombra a je na ni vypsána odměna 200 milionů pesos (asi 1,5 milionu korun). Řeč je o šestileté feně německého ovčáka, která na severu jihoamerické Kolumbie odhalila rekordní množ-ství pašovaného kokainu.

Po požárech povodně: Řecko ničí série přírodních katastrof

/INFOGRAFIKA/ Smutek, vztek, ale i podezření. Takové jsou pocity lidí z okolí řeckých Atén, které decimuje jedna pohroma za druhou.

Boj o vlajku? Je to kopie té naší, změňte ji, vyzývá Nový Zéland Austrálii

Australané a Novozélanďané jsou sousedé a jejich vlajky se podobají jako vejce vejci. Novozélandskému premiérovi Winstonu Petersovi nyní došla trpělivost a v místní televizi TVNZ Austrálii obvinil, že kopíruje státní symbol jeho země.

Rakouské autoškoly ruší testy v turečtině. Prý šetří

Jako přilévání do ohně beztak vyostřených vztahů Ankary a Vídně hodnotí experti poslední krok rakouských úřadů.

Češi patří k největším rasistům, tvrdí prestižní Harvard

Výsledky internetového projektu americké Harvardovy univerzity, která mezi lety 2002 a 2015 posbírala údaje od 288 076 Evropanů, přicházejí ve chvíli, kdy starým kontinentem opět zmítá vlna rasistických nálad.

Britské ženy bojují za právo zdědit místo ve Sněmovně lordů

Pět britských občanek žaluje Velkou Británii u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Vadí jim, že zákon neumožňuje nastoupit ženám na uvolněná místa ve Sněmovně lordů. O kauze informovala nadace Thomson Reuters Foundation.

Trump versus tajné služby: Putin ho má v hrsti, varují

Trump v klíčové konfrontaci se svým největším rivalem na mezinárodní politické scéně ostudně selhal. Bezprostředně po tiskové konferenci, která uzavřela pondělní summit lídrů USA a Ruska, se na amerického prezidenta snesla vlna kritiky. Bývalý šéf CIA ho nepřímo označil za poskoka Kremlu. 

Španělská vláda vyšetří zločiny režimu diktátora Franka

Masové vraždy, politické procesy, potírání kultury a jazyka menšin. S tím vším se pojí éra fašistického vůdce Franciska Franka. Španělský parlament nyní oznámil zřízení komise, která má dobu Frankova režimu podrobit podrobnému zkoumání.

DOTYK.CZ

Martin Hilský: Shakespeare je básníkem změny

„Lidé v londýnském divadle Globe, hlavně ti, kteří si za penny koupili lístek k stání v přízemí, velmi často neuměli číst a psát,“ vypráví Martin Hilský o někdejší domovské scéně největšího dramatika všech dob – Williama Shakespeara. „A přesto chodili třikrát týdně. Týdenní návštěvnost byla několik set tisíc, ročně to šlo téměř do milionů.“

Ruské důchody? Kritika je předem zakázána

Rozhodnutí posunout občanům Ruské federace dobu odchodu do penze (pro muže na 65 let a pro ženy na 63 let) vyhnalo v neděli do ulic čtyř desítek ruských měst tisíce demonstrantů. Nejvíce jich protestovalo v Omsku, Čeljabinsku, Tomsku a Komsomolsku na Amuru.

Další útok na Romy: střelci mávali z balkonu svastikou

Protiromské nálady v Evropě se vyostřují. Zatím posledním důkazem je  incident, k němuž došlo v pondělí na Slovensku. Na sídlišti Sásová v Banské Bystrici stříleli dva muži a jedna žena po pěti zahradnících, z nichž někteří jsou romského původu.

Alžírsko vyvezlo migranty do pouště. Zmizeli beze stopy

Severoafrická země poslala v uplynulém roce tisíce migrantů na Saharu, kde je nechala bez jídla a vody napospas žhnoucímu slunci. Někteří běženci zemřeli, mezi nimi děti.

Vraždy v Mexiku: federálové zatkli celý policejní sbor

Všeobecné volby v Mexiku, ohlášené na začátek července, vyvolaly nečekanou vlnu násilí. Během posledních měsíců bylo v zemi zavražděno více než sto politických kandidátů.

Erdoğan pokračuje v čistkách, z Turecka prchají diplomaté

Poté, co turecký vůdce Recep Tayyip Erdoğan obhájil svůj mandát už v prvním kole prezidentských voleb, opouštějí zemi stovky jeho odpůrců.

Volby v Turecku: Erdoğan může posílit svou prezidentskou moc

Turecko zítra čekají prezidentské a parlamentní volby. Favoritem je dosavadní hlava státu Recep Tayyip Erdoğan. Změna politického systému mu umožňuje, aby významně rozšířil svůj vliv, ačkoliv jeho vládní strana slábne.

Na Slovensku byl zadržen podnikatel z Kuciakovy kauzy

Marián Kočner je spojován hned s několika spornými případy. Nyní ho policie podezřívá z falšování směnek. Spolu s mužem, o němž psal před smrtí zavražděný novinář Ján Kuciak, byl obviněn i bývalý politik Pavol Rusko.

Maďarsko schválilo zákon stop Soros. Nakrmit uprchlíky bude trestné

Dnes, přesně na Světový den uprchlíků, odhlasoval maďarský parlament kontroverzní zákon, který brání organizované pomoci nelegálním migrantům. Vláda maďarského premiéra Viktora Orbána tak dala jasně najevo, že snahy o kriminalizaci podpory ilegálních běženců míní vážně.    

Komentář Michala Bystrova: S Ruskem musíme mluvit. I nepříjemně

Zástupce Ústavu pro studium totalitních režimů šel na česko-ruské fórum, pořádané první červnový týden v Praze, provázen nedůvěrou médií i odborníků. Psalo se, že se čeští historici budou podílet na propagandě Kremlu. Že svou přítomností schvalují falšování dějin, k němuž dochází jak v ruském provládním tisku a televizi, tak na domácích proputinovských serverech.

Necelý rok do brexitu: odchod Británie z EU přináší víc otázek než odpovědí

Způsob, jakým Britové z Evropské unie za deset měsíců vystoupí, si obě strany představují zcela jinak. Britský ministr zahraničí připustil, že brexit může skončit krachem.

Masakr 34 tisíc Židů: bývalým nacistům hrozí soud

Je jim už hodně přes devadesát. Přesto by mohli skončit za mřížemi. Tři někdejší příslušníci nacistických jednotek jsou podezřelí, že se roku 1941 u Kyjeva účastnili masové vraždy tisíců židovských obyvatel Ukrajiny.  

Špionáž? Ukrajinský novinář dostal 12 let natvrdo

Verdikt moskevského soudu padl v pondělí. Rozsudek zní: 12 let vězení za špionáž proti Rusku. „Trest si odsouzený odpyká v nápravném zařízení s přísným režimem,“ uvedl soudce Oleg Muzyčenko.

V USA se zbavují symbolů Konfederace. Zmizelo jich už více než sto deset

Spojené státy se za poslední tři roky zbavily více než 110 pomníků a soch, které jsou vnímány jako symboly hrdosti jižních států USA. Informuje o tom aktuální zpráva Jižního soudního střediska pro chudobu (Southern Poverty Law Center). To sčítá škody napáchané ničením jižanských symbolů, k němuž se část veřejnosti uchýlila po rasovém útoku v Charlestonu z června 2015.

Přijede bluesový sekáč Buddy Guy. Bude to jeho česká premiéra

Je největší žijící legendou afroamerického blues. Snad proto ho čeští promotéři léta marně lákali do Prahy. V to, že se sem jedenaosmdesátiletý Buddy Guy ještě někdy podívá, asi už žádný z jeho českých fanoušků nedoufal.

Kubánci připravují novou ústavu. Vláda jedné strany bude zachována

Větší role parlamentu, kratší prezidentský mandát. Komunistickou Kubu čekají ústavní změny, hovoří se o možném povolení homosexuálních sňatků či dvojího občanství.

Od úřednické vlády směřuje Itálie k předčasným volbám

Politická krize v Itálii se prohlubuje. V neděli vetoval prezident Sergio Mattarella návrh podoby nového italského kabinetu, který mu předložila vítězná koalice stran Liga a Hnutí pěti hvězd (M5S). Mattarella nesouhlasil se jmenováním euroskeptika Paola Savony na post ministra financí.

Guvernérkou v USA se může stát poprvé v dějinách Afroameričanka

To, co bylo v minulosti kvůli předsudkům nemyslitelné, se teď možná změní v realitu. Po vyhraných demokratických primárkách má Stacey Abramsová velkou šanci stát se první Afroameričankou v dějinách, která v USA zvítězí v boji o křeslo guvernéra.

Vídeň má nového starostu. Po 23 letech

Do čela hlavního města Rakouska včera vídenští zastupitelé zvolili sedmapadesátiletého Michaela Ludwiga. Ten dosud působil jako radní pro bytovou výstavbu a komunální byty. Na postu starosty Vídně Ludwig vystřídal svého kolegu ze sociální demokracie, jednoho z nejdéle sloužících starostů v evropských zemích, Michaela Häupla (68).

Ženská práva versus náboženství: Irové rozhodují o potratech

V Irsku jako v jediné evropské zemi platí téměř úplný zákaz interrupce. Dnešní referendum ukáže, zda si občané přejí změnu zákona, kvůli němuž řada žen volí potrat v zahraničí.

Případ vraždy Jána Kuciaka provází řada nesrovnalostí

Právník rodiny zastřeleného slovenského novináře má podezření, že v kauze došlo kromě mnoha prohřešků také k úniku informací. Pochybení přiznala i speciální prokuratura.

Kdo bude premiérem Itálie? Prezident má pochybnosti

Šéfové protestního Hnutí pěti hvězd (M5S) a euroskeptické Ligy se na jménu vysokoškolského profesora správního práva Giuseppe Conteho shodli v pondělí, kdy návrh předestřeli prezidentovi. Ten si nechává čas na rozmyšlenou. Média spekulují, že by si na tomto postu přál mít výraznější osobnost.

AKTUALIZOVÁNO

Princ Harry si vzal Meghan Markleovou

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, INFOGRAFIKA, VIDEO/ Británie zažila další královskou svatbu. Princ Harry řekl své ano americké herečce Meghan Markleové. Statisíce lidí v Londýně a poblíž hradu Windsor, kde se obřad konal, změnily svatební den v jednu velkou party.

V deníku Anny Frankové se skrývají pasáže o sexuální výchově a prostituci

Deník Anny Frankové patří k symbolům tragického osudu Židů za druhé světové války. Příběh německé dívky židovského původu, která se po dva roky ukrývala s rodiči před nacisty na tajném místě v Amsterdamu, inspiruje dodnes umělce i historiky. A stejně tak vzrušují čtenáře i její poznámky, které si psala do malého notýsku.

Británii hrozí ústavní krize. Skoti zamítli zákon o brexitu

Parlament v Edinburghu odmítl zákon londýnské vlády o vystoupení Británie z Evropské unie velkou většinou. Při úterním zasedání hlasovalo proti 93 poslanců, pro bylo 30 konzervativních politiků. Zamítavý postoj zaujali skotští nacionalisté, labouristé, liberální demokraté i zelení.

V Británii vrcholí přípravy královské svatby. Harry se žení již v sobotu

V sobotu si princ Harry a jeho snoubenka Meghan Markleová řeknou své ano v kapli svatého Jiří na anglickém hradě Windsor. Kdo je na seznamu hostů? Proběhne vzpomínka na zesnulou princeznu Dianu? Světová média se předhánějí ve zjišťování detailů.

Ebola v Kongu má první oběti. Okolní státy se bojí

Výsledky laboratorních testů potvrdily, že si nejnovější epidemie krvácivé horečky vyžádala lidské životy. Už předtím se mluvilo o desítkách nakažených. Konžská vláda vysílá na místo tým odborníků.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT