Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

MICHAL BYSTROV

Michal Bystrov

Michal Bystrov je český novinář, písničkář, spisovatel, básník a překladatel. Od roku 1999 uveřejnil stovky recenzí, portrétů, rozhovorů, reportáží a sloupků v Lidových a Hospodářských novinách, Deníku, Respektu, Reflexu, Reportéru, UNI, Českém rozhlase atd. Překládá hudební biografie (Tom Waits, Bob Dylan, Beatles, Led Zeppelin, Paul Simon, Bruce Springsteen, Leonard Cohen). Pátrá po vzniku starých zlidovělých skladeb – viz úspěšná série knih Příběhy písní. V roce 2016 sestavil obsáhlou antologii Od samomluvy k chóru aneb Písniček se držte! s podtitulem Čtení o české lidové a zlidovělé písni. V roce 2017 se stal editorem knihy Neučesané vzpomínky Vladimíra Bystrova. Jeho sbírka Nech ten mech s ilustracemi Petra Nikla byla vyhlášena Nejkrásnější českou knihou roku 2014 v kategorii Literatura pro děti a mládež.

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Návrat starých časů? V Německu bude opět hlásit večerku ponocný

Bez instituce ponocného neboli nočního hlídače se ve středověku neobešla žádná větší obec. V německém Mannhaimu se k této tradici vracejí a už mají i vhodného kandidáta. Novým „nočním starostou“, jak se obnovená funkce oficiálně nazývá, bude sedmadvacetiletý student Henrik Meier. Ten zvítězil v konkursu nad čtyřicítkou dalších uchazečů.    

Sjednocování rodin migrantů v USA se táhne. Stovky dětí stále nejsou u rodičů

Ve čtvrtek, jen několik hodin před vypršením lhůty nařízené kalifornským soudem po stížnosti Americké unie občanských práv (ACLU), vláda Spojených států oznámila, že se vrátilo ke svým rodinám 1800 z celkového počtu 2500 zadržených dětí ilegálních migrantů. Ty byly odloučeny od svých rodičů v letošním roce poté, co přistěhovalci nezákonně překročili hranice USA.  

Gang vypsal odměnu na fenku, která hledá drogy

Jmenuje se Sombra a je na ni vypsána odměna 200 milionů pesos (asi 1,5 milionu korun). Řeč je o šestileté feně německého ovčáka, která na severu jihoamerické Kolumbie odhalila rekordní množ-ství pašovaného kokainu.

Po požárech povodně: Řecko ničí série přírodních katastrof

/INFOGRAFIKA/ Smutek, vztek, ale i podezření. Takové jsou pocity lidí z okolí řeckých Atén, které decimuje jedna pohroma za druhou.

Boj o vlajku? Je to kopie té naší, změňte ji, vyzývá Nový Zéland Austrálii

Australané a Novozélanďané jsou sousedé a jejich vlajky se podobají jako vejce vejci. Novozélandskému premiérovi Winstonu Petersovi nyní došla trpělivost a v místní televizi TVNZ Austrálii obvinil, že kopíruje státní symbol jeho země.

Rakouské autoškoly ruší testy v turečtině. Prý šetří

Jako přilévání do ohně beztak vyostřených vztahů Ankary a Vídně hodnotí experti poslední krok rakouských úřadů.

Češi patří k největším rasistům, tvrdí prestižní Harvard

Výsledky internetového projektu americké Harvardovy univerzity, která mezi lety 2002 a 2015 posbírala údaje od 288 076 Evropanů, přicházejí ve chvíli, kdy starým kontinentem opět zmítá vlna rasistických nálad.

Britské ženy bojují za právo zdědit místo ve Sněmovně lordů

Pět britských občanek žaluje Velkou Británii u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Vadí jim, že zákon neumožňuje nastoupit ženám na uvolněná místa ve Sněmovně lordů. O kauze informovala nadace Thomson Reuters Foundation.

Trump versus tajné služby: Putin ho má v hrsti, varují

Trump v klíčové konfrontaci se svým největším rivalem na mezinárodní politické scéně ostudně selhal. Bezprostředně po tiskové konferenci, která uzavřela pondělní summit lídrů USA a Ruska, se na amerického prezidenta snesla vlna kritiky. Bývalý šéf CIA ho nepřímo označil za poskoka Kremlu. 

Španělská vláda vyšetří zločiny režimu diktátora Franka

Masové vraždy, politické procesy, potírání kultury a jazyka menšin. S tím vším se pojí éra fašistického vůdce Franciska Franka. Španělský parlament nyní oznámil zřízení komise, která má dobu Frankova režimu podrobit podrobnému zkoumání.

Ruské důchody? Kritika je předem zakázána

Rozhodnutí posunout občanům Ruské federace dobu odchodu do penze (pro muže na 65 let a pro ženy na 63 let) vyhnalo v neděli do ulic čtyř desítek ruských měst tisíce demonstrantů. Nejvíce jich protestovalo v Omsku, Čeljabinsku, Tomsku a Komsomolsku na Amuru.

Další útok na Romy: střelci mávali z balkonu svastikou

Protiromské nálady v Evropě se vyostřují. Zatím posledním důkazem je  incident, k němuž došlo v pondělí na Slovensku. Na sídlišti Sásová v Banské Bystrici stříleli dva muži a jedna žena po pěti zahradnících, z nichž někteří jsou romského původu.

Alžírsko vyvezlo migranty do pouště. Zmizeli beze stopy

Severoafrická země poslala v uplynulém roce tisíce migrantů na Saharu, kde je nechala bez jídla a vody napospas žhnoucímu slunci. Někteří běženci zemřeli, mezi nimi děti.

Vraždy v Mexiku: federálové zatkli celý policejní sbor

Všeobecné volby v Mexiku, ohlášené na začátek července, vyvolaly nečekanou vlnu násilí. Během posledních měsíců bylo v zemi zavražděno více než sto politických kandidátů.

Erdoğan pokračuje v čistkách, z Turecka prchají diplomaté

Poté, co turecký vůdce Recep Tayyip Erdoğan obhájil svůj mandát už v prvním kole prezidentských voleb, opouštějí zemi stovky jeho odpůrců.

Volby v Turecku: Erdoğan může posílit svou prezidentskou moc

Turecko zítra čekají prezidentské a parlamentní volby. Favoritem je dosavadní hlava státu Recep Tayyip Erdoğan. Změna politického systému mu umožňuje, aby významně rozšířil svůj vliv, ačkoliv jeho vládní strana slábne.

Na Slovensku byl zadržen podnikatel z Kuciakovy kauzy

Marián Kočner je spojován hned s několika spornými případy. Nyní ho policie podezřívá z falšování směnek. Spolu s mužem, o němž psal před smrtí zavražděný novinář Ján Kuciak, byl obviněn i bývalý politik Pavol Rusko.

Maďarsko schválilo zákon stop Soros. Nakrmit uprchlíky bude trestné

Dnes, přesně na Světový den uprchlíků, odhlasoval maďarský parlament kontroverzní zákon, který brání organizované pomoci nelegálním migrantům. Vláda maďarského premiéra Viktora Orbána tak dala jasně najevo, že snahy o kriminalizaci podpory ilegálních běženců míní vážně.    

Komentář Michala Bystrova: S Ruskem musíme mluvit. I nepříjemně

Zástupce Ústavu pro studium totalitních režimů šel na česko-ruské fórum, pořádané první červnový týden v Praze, provázen nedůvěrou médií i odborníků. Psalo se, že se čeští historici budou podílet na propagandě Kremlu. Že svou přítomností schvalují falšování dějin, k němuž dochází jak v ruském provládním tisku a televizi, tak na domácích proputinovských serverech.

Necelý rok do brexitu: odchod Británie z EU přináší víc otázek než odpovědí

Způsob, jakým Britové z Evropské unie za deset měsíců vystoupí, si obě strany představují zcela jinak. Britský ministr zahraničí připustil, že brexit může skončit krachem.

Masakr 34 tisíc Židů: bývalým nacistům hrozí soud

Je jim už hodně přes devadesát. Přesto by mohli skončit za mřížemi. Tři někdejší příslušníci nacistických jednotek jsou podezřelí, že se roku 1941 u Kyjeva účastnili masové vraždy tisíců židovských obyvatel Ukrajiny.  

Špionáž? Ukrajinský novinář dostal 12 let natvrdo

Verdikt moskevského soudu padl v pondělí. Rozsudek zní: 12 let vězení za špionáž proti Rusku. „Trest si odsouzený odpyká v nápravném zařízení s přísným režimem,“ uvedl soudce Oleg Muzyčenko.

V USA se zbavují symbolů Konfederace. Zmizelo jich už více než sto deset

Spojené státy se za poslední tři roky zbavily více než 110 pomníků a soch, které jsou vnímány jako symboly hrdosti jižních států USA. Informuje o tom aktuální zpráva Jižního soudního střediska pro chudobu (Southern Poverty Law Center). To sčítá škody napáchané ničením jižanských symbolů, k němuž se část veřejnosti uchýlila po rasovém útoku v Charlestonu z června 2015.

Přijede bluesový sekáč Buddy Guy. Bude to jeho česká premiéra

Je největší žijící legendou afroamerického blues. Snad proto ho čeští promotéři léta marně lákali do Prahy. V to, že se sem jedenaosmdesátiletý Buddy Guy ještě někdy podívá, asi už žádný z jeho českých fanoušků nedoufal.

Kubánci připravují novou ústavu. Vláda jedné strany bude zachována

Větší role parlamentu, kratší prezidentský mandát. Komunistickou Kubu čekají ústavní změny, hovoří se o možném povolení homosexuálních sňatků či dvojího občanství.

Od úřednické vlády směřuje Itálie k předčasným volbám

Politická krize v Itálii se prohlubuje. V neděli vetoval prezident Sergio Mattarella návrh podoby nového italského kabinetu, který mu předložila vítězná koalice stran Liga a Hnutí pěti hvězd (M5S). Mattarella nesouhlasil se jmenováním euroskeptika Paola Savony na post ministra financí.

Guvernérkou v USA se může stát poprvé v dějinách Afroameričanka

To, co bylo v minulosti kvůli předsudkům nemyslitelné, se teď možná změní v realitu. Po vyhraných demokratických primárkách má Stacey Abramsová velkou šanci stát se první Afroameričankou v dějinách, která v USA zvítězí v boji o křeslo guvernéra.

Vídeň má nového starostu. Po 23 letech

Do čela hlavního města Rakouska včera vídenští zastupitelé zvolili sedmapadesátiletého Michaela Ludwiga. Ten dosud působil jako radní pro bytovou výstavbu a komunální byty. Na postu starosty Vídně Ludwig vystřídal svého kolegu ze sociální demokracie, jednoho z nejdéle sloužících starostů v evropských zemích, Michaela Häupla (68).

Ženská práva versus náboženství: Irové rozhodují o potratech

V Irsku jako v jediné evropské zemi platí téměř úplný zákaz interrupce. Dnešní referendum ukáže, zda si občané přejí změnu zákona, kvůli němuž řada žen volí potrat v zahraničí.

Případ vraždy Jána Kuciaka provází řada nesrovnalostí

Právník rodiny zastřeleného slovenského novináře má podezření, že v kauze došlo kromě mnoha prohřešků také k úniku informací. Pochybení přiznala i speciální prokuratura.

Kdo bude premiérem Itálie? Prezident má pochybnosti

Šéfové protestního Hnutí pěti hvězd (M5S) a euroskeptické Ligy se na jménu vysokoškolského profesora správního práva Giuseppe Conteho shodli v pondělí, kdy návrh předestřeli prezidentovi. Ten si nechává čas na rozmyšlenou. Média spekulují, že by si na tomto postu přál mít výraznější osobnost.

AKTUALIZOVÁNO

Princ Harry si vzal Meghan Markleovou

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, INFOGRAFIKA, VIDEO/ Británie zažila další královskou svatbu. Princ Harry řekl své ano americké herečce Meghan Markleové. Statisíce lidí v Londýně a poblíž hradu Windsor, kde se obřad konal, změnily svatební den v jednu velkou party.

V deníku Anny Frankové se skrývají pasáže o sexuální výchově a prostituci

Deník Anny Frankové patří k symbolům tragického osudu Židů za druhé světové války. Příběh německé dívky židovského původu, která se po dva roky ukrývala s rodiči před nacisty na tajném místě v Amsterdamu, inspiruje dodnes umělce i historiky. A stejně tak vzrušují čtenáře i její poznámky, které si psala do malého notýsku.

Británii hrozí ústavní krize. Skoti zamítli zákon o brexitu

Parlament v Edinburghu odmítl zákon londýnské vlády o vystoupení Británie z Evropské unie velkou většinou. Při úterním zasedání hlasovalo proti 93 poslanců, pro bylo 30 konzervativních politiků. Zamítavý postoj zaujali skotští nacionalisté, labouristé, liberální demokraté i zelení.

V Británii vrcholí přípravy královské svatby. Harry se žení již v sobotu

V sobotu si princ Harry a jeho snoubenka Meghan Markleová řeknou své ano v kapli svatého Jiří na anglickém hradě Windsor. Kdo je na seznamu hostů? Proběhne vzpomínka na zesnulou princeznu Dianu? Světová média se předhánějí ve zjišťování detailů.

Ebola v Kongu má první oběti. Okolní státy se bojí

Výsledky laboratorních testů potvrdily, že si nejnovější epidemie krvácivé horečky vyžádala lidské životy. Už předtím se mluvilo o desítkách nakažených. Konžská vláda vysílá na místo tým odborníků.

Další útok v Černé Hoře. Svět si všímá násilí na novinářích

Stovky Černohorců vyšly do ulic poté, co byla v jejich hlavním městě postřelena reportérka Olivera Lakićová. Evropa a USA bijí na poplach. 

Největší aukce v dějinách: draží se sbírka Rockefellerů

Dneškem končí v newyorské aukční síni Christie's třídenní dražba uměleckých předmětů z majetku zesnulého miliardáře Davida Rockefellera a jeho ženy Peggy. Výtěžek z prodeje nejdražší sbírky světa bude věnován patnácti charitám.

Pryč s carem? Vladimir Putin povládne Rusku dalších šest let

Dneškem začalo ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi čtvrté funkční období. Těsně předtím, než byl znovu uveden do úřadu, uspořádala opozice protesty ve dvacítce ruských měst.

Baskická ETA se loučí, boj s teroristy ale trvá

/INFOGRAFIKA/ Přes tři tisíce útoků, skoro tisíc mrtvých a dva tisíce zraněných. Taková je bilance baskické separatistické organizace ETA, která po bezmála 60 letech oznámila své rozpuštění.

Mediální skandál na Slovensku. Veřejnoprávní televize rozdala výpovědi

Výzvu, která varuje před umlčováním a bezdůvodným propouštěním redaktorů slovenského veřejnoprávního rozhlasu a televize, podepsalo 190 novinářů. Otevřený dopis zveřejněný na Mezinárodní den svobody tisku je reakcí na páteční propuštění čtyř externistů televizní redakce.

Nejbohatší muž světa vyslal do vesmíru recyklovanou raketu s figurínou

Majitel internetového obchodu Amazon Jeff Bezos je podle nejnovějšího žebříčku časopisu Forbes nejbohatším člověkem na světě s majetkem ve výši 112 miliard dolarů (2,3 bilionu Kč). Od roku 2000 řídí také společnost pro komerční vesmírné lety Blue Origin, která v prosinci loňského roku vyslala do vesmíru raketu s testovací figurínou. Teď se recyklovaný stroj vznesl ke hvězdám znovu – a s ním opět i testovací panák nazývaný Mannequin Skywalker. Píše o tom deník Die Welt.

AKTUALIZUJEME

V Kábulu zabili šéfa fotografů agentury AFP. Útočník se vydával za kameramana

V pondělí ráno otřásly afghánskou metropolí Kábulem krátce po sobě dva výbuchy. Podle policie je mají na svědomí sebevražední útočníci. Při explozi zahynulo nejméně 29 lidí, včetně osmi či více novinářů. Dalších 45 osob bylo zraněno.

Strom, který u Bílého domu zasadili Trump s Macronem, skončil v karanténě

Minulý týden zasadili americký prezident Donald Trump a jeho francouzský protějšek Emmanuel Macron před Bílým domem ve Washingtonu tradiční Strom přátelství. Dub ale za pár dnů zmizel, což dalo podnět k různým spekulacím. Těm učinil přítrž teprve francouzský velvyslanec v USA, který potvrdil, že dřevina se nachází v povinné karanténě.

Šéf čínské diplomacie míří do Severní Koreje. Pozval ho sám Kim Čong-un

Čínský ministr zahraničí Wang I navštíví ve středu Severní Koreu, zdrží se zde do čtvrtka. Ministerstvo zahraničí Čínské lidové republiky uvedlo ve stručném prohlášení, že Wanga pozval jeho severokorejský protějšek v návaznosti na historický summit Jižní Koreje a KLDR, který se uskutečnil minulý pátek.

Syrské vojenské základny se staly terčem dalšího útoku. Údajně zemřelo 26 lidí

V neděli pozdě večer dopadly rakety na několik syrských vojenských základen v provinciích Hamá a Halab (Aleppo). Oznámila to syrská státní televize, která útok označila za „další agresi nepřátel Sýrie“. Podle Syrské organizace pro lidská práva zemřelo 26 lidí z řad provládních jednotek.

Britská ministryně vnitra Ruddová končí kvůli skandálu s karibskými imigranty

Ministryně vnitra Velké Británie Amber Ruddová v neděli podala demisi. Její odchod souvisí s kauzou karibských imigrantů, která se naplno rozhořela minulý týden. Informoval o tom server BBC s odvoláním na úřad britské premiérky. K odstoupení ministryni vyzývala opozice.

Kvůli skandálu možná nebude udělena Nobelova cena za literaturu

Jedno z nejprestižnějších světových ocenění je ohroženo. Švédská akademie zvažuje, že vzhledem k nedávnému sexuálnímu skandálu bude nutné letošní ročník Nobelovy ceny za literaturu vynechat. Důvodem je oznámení několika členů, že se na činnosti této instituce nechtějí dále podílet.

Slovensko má novou ministryni vnitra. Saková byla pravou rukou Kaliňáka

Slovenský prezident Andrej Kiska jmenoval Denisu Sakovou ze strany Smer do funkce ministryně vnitra, i když vůči ní netajil své výhrady. Saková totiž byla pravou rukou bývalého ministra vnitra Roberta Kaliňáka, kterého k odchodu z funkce přiměly protesty veřejnosti.

Nejdříve falešný titul, potom krádež v obchodě. Premiérka Madridu končí

Není to ani pár týdnů, co se ve Španělsku rozhořela aféra kolem neoprávněného používání vysokoškolských titulů. Premiérka autonomního regionu Madrid Cristina Cifuentesová musela vrátit vysokoškolský diplom, neboť se zjistilo, že užívala neoprávněně titul magistra. Skandály spojené s političkou vládnoucí Lidové strany vyvrcholily ve středu, kdy španělská média zveřejnila video, na kterém je Cifuentesová zachycena při krádeži v supermarketu. Vzápětí nato premiérka oznámila svou rezignaci.

  • 1
  • 2

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT