Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

MICHAL JANKO

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Už žádná Dieselgate? Schvalování nových aut se zpřísní, rozhodli europoslanci

Nové automobily by se měly schvalovat za reálného provozu, namátkové kontroly budou probíhat i ve zkušebnách a výrobcům nevyhovujících vozidel budou hrozit vysoké pokuty. To jsou hlavní rysy kompromisního návrhu, který po dvouletém vyjednávání schválil Evropský parlament.

Co po škodovce? Další škodovka. Češi jsou domácím ojetinám věrnější než sousedé

Že automobily značky Škoda na domácím trhu dlouhodobě kralují statistikám prodejů nových i ojetých aut, je známá věc. První místo si však drží také v žebříčku zákaznické věrnosti. Ukazují to statistiky autobazarů AAA Auto.

V Praze raketově roste počet rumunských firem, láká je nedostatek pracovníků

/INFOGRAFIKA/ Mezi zahraničními vlastníky českých firem jsou v posledních pěti letech jednoznačně nejaktivnější Rumuni. V zemi aktuálně vlastní 1349 firem. Objem rumunského kapitálu se za od roku 2014 zvýšil téměř sedmkrát. Ve čtyřech z pěti případů zakládají Rumuni firmu v Praze.

ČEZ se zahraničního angažmá nevzdává. Ve Francii postaví větrné elektrárny

Skupina ČEZ získala ve Francii povolení pro výstavbu a provoz větrných elektráren o výkonu 42 megawatty. První se začne stavět již na přelomu roku. České energetické závody se při svých francouzských investicích mohou opřít o smluvně zajištěné výkupní ceny elektřiny.

Oskar byl úspěšně odpálen. Aero se snaží zdokonalit katapultáž letounu L-159

Společnost Aero Vodochody úspěšně otestovala novou verzi vystřelovacího sedadla VS-20. Snaží se jej vylepšit na základě požadavků české armády. Aero je přitom jen jednou z pěti firem na světě, které se vývojem vystřelovacích sedadel zabývají.

RegioJet míří na Ukrajinu, v Košicích se bude přesedat z vlaku na autobus

Síť charakteristických žlutých autobusů vysune první chapadlo do zemí bývalého Sovětského svazu. Na vlaky z Prahy do Košic naváže autobusová linka Košice–Michalovce–Užhorod–Mukačevo. Na Ukrajinu pojede v noci, zpět na Slovensko odpoledne. Dopravce počítá se zdržením na hranici, na přestup proto vyčlenil dvouapůlhodinovou rezervu.

Náš nejlepší rok v historii, chlubí se J&T Banka ziskem ve výši 2,2 miliard

J&T Banka zakončila loňský rok s bilanční sumou 143 miliard, což je o deset miliard více než v roce 2016. Čím však pro ni byl rok 2017 historicky úspěšný, je čistý zisk. Ten stoupl více než dvounásobně z 950 milionů na 2,2 miliardy.

Český antivirový gigant Avast míří na londýnskou burzu, chce získat 4 miliardy

Původem pražská technologická firma Avast potvrdila nedávné spekulace. V květnu na londýnské burze upíše akcie v hodnotě čtvrtiny svého základních kapitálu. Ty by jí měly přinést 200 milionů dolarů (v přípočtu přes čtyři miliardy korun), jimiž chce snížit svou zadluženost a financovat další růst.

Drony mají vysokou nehodovost, navíc často končí jako nezvěstné

Také drony mají své povinné ručení a komerční pojištění. Z údajů o něm vyplývá, že ročně plných 30 procent bezpilotních letadélek havaruje nebo se beze stopy ztratí. Ztráta či poškození jednoduchých hraček majitele příliš trápit nemusí, ve vzduchu jsou ale i drony za statisíce.

Lufthansa zruší přes 800 letů, odboráři jdou do stávky za vyšší platy

Německé aerolinky Lufthansa v úterý zruší víc než 800 letů. Důvodem je plánovaná stávka za vyšší platy pracovníků veřejných služeb, která se dotkne i velkých letišť, jako je Frankfurt nad Mohanem. Do stávky jde totiž i podpůrný letištní personál, včetně hasičů sloužících na letištích.

Ředitelka Facebooku: Chcete opravdové soukromí? Tak si za sociální síť plaťte

Provozní ředitelka Facebooku Sheryl Sandbergová v rozhovoru pro stanici NBC potvrdila veřejné tajemství. Sociální sítě jsou založené na prodeji informací, které do nich uživatelé vloží. A pokud by si někdo chtěl užívat sociální sítě bez jakýchkoli starostí o soukromí, musel by za takové privilegium platit.

Už žádné transplantace rohovky? Čeští a britští vědci hlásí průlom v léčbě oka

Českým vědcům z Oční kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (VFN) a 1. lékařské fakulty univerzity Karlovy (1. LF UK) se ve spolupráci s britskými kolegy podařilo odhalit nová fakta, která mohou znamenat revoluci v léčbě Fuchsovy endotelové dystrofie rohovky. Ta je dnes nejčastější příčinou transplantace rohovky, kterou musí každoročně podstoupit pětistovka Čechů.

Zahraniční obchod se zadýchává, přebytek se letos může snížit až o 50 miliard

Zahraniční obchod v únoru skončil v přebytku 18 miliard korun, což je o téměř tři miliardy méně než před rokem. Český vývoz meziročně klesl o více než procento, nepatrně se přitom zmenšil i dovoz. Další vývoj určí zejména kondice v tuzemsku usazených automobilek.

Agrese na internetu: České soudy ji začaly trestat už před třemi lety

Aktuální trest pro muže, který v internetové diskusi schvaloval střelbu na exekutory, není v české právní praxi prvním. Za urážky a agresi v on-line prostředí padla podmínka už v roce 2015.

Miliardář Vítek zastavil své vleky ve Švýcarsku. Nedostal od místních peníze

Do jižních svahů švýcarského střediska Crans-Montana plných sněhu se opírá slunce, ale vleky stojí. Nemůže za to nedostatek lyžařů, nýbrž pře o 800 tisíc franků (přibližně 17 milionů korun). Ty měl podle svých slov obdržet provozovatel střediska patřícího českému miliardáři Radovanu Vítkovi od místní samosprávy coby příspěvek na provoz.

Londýn s Amsterdamem spojil rychlovlak, jízda trvá stejně jako z Prahy do Zlína

Rychlovlaky společnosti Eurostar se rozrostly o novou větev. Díky ní lze za pouhé tři hodiny a 41 minut dojet pohodlně a bez přestupu z centra Londýna do nizozemské metropole. Cestující tak ušetří hodinu času a přestup v Bruselu. Železnice se na této frekventované relaci stala výraznější konkurencí pro aerolinky.

Kdy konečně dostavíme jádro? Svaz průmyslu je z přešlapování politiků nervózní

Stálý výbor pro jadernou energetiku ani na svém osmém zasedání nepřijal konkrétní rozhodnutí ve věci výstavby nového jaderného zdroje. Vybudování nové jaderné kapacity přitom předpokládá Státní energetická koncepce, kterou zpracovala vláda. A bez nového zdroje české energetice na konci 30. let hrozí kolaps.

CVVM: Babišovo hnutí oslabilo, tři středopravicové strany jsou stále v ohrožení

Podle březnového volebního modelu společnosti CVVM trojici středopravicových stran hrozí, že vypadnou ze Sněmovny. Obraz preferencí českých voličů se jinak oproti noru příliš nezměnil: vedoucí hnutí ANO s 30,5 procenty mírně ztratilo, s odstupem za ním se vyrovnaly čtyři strany: ODS, Piráti, ČSSD a komunisté. Pětiprocentní hranici by prolomilo už jen SPD.

Měl by se zákaz prodeje v obchodech rozšířit na všechny svátky? Hlasujte

/ANKETA/ Zatímco Velký pátek mohou lidé slavit v obchodních domech, na Velikonoční pondělí musejí zůstat chrámy konzumu zavřené. Stávající podoba zákona, který tuto dvojakost nařídil, kritizuje ODS i KDU-ČSL. Zatímco však první ze jmenovaných stran by chtěla celou regulaci zrušit, druhá ji naopak požaduje rozšířit na všechny státní svátky bez rozdílu.

Na Dlouhých stráních už jsou dvě elektrárny. Vodu doplnilo slunce

/VIDEO/ Společnost ČEZ Solární vybudovala u horní nádrže vodní přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně nejvýše položenou fotovoltaickou elektrárnu v zemi. Úhrnný výkon třiceti panelů představuje pouhou setinu promile energie, kterou je schopná dodávat sesterská přečerpávací elektrárna. Nová elektrárna tak poslouží spíš k osvětě.

Nejhorší tragédie od 70. let. Průmyslové havárie stály život mnoho desítek Čechů

Tragédie v Kralupech nad Vltavou není první a zdaleka ani největší svého druhu. V české historii se odehrálo okolo stovky velkých průmyslových havárií. Vůbec nejkrvavějšími byla sedmdesátá léta, kdy vinou nedostatečných bezpečnostních předpisů a prevence přišlo o život více než padesát osob.

Rakušané už nechtějí být závislí na české elektřině, budou proto pálit víc dřeva

Rakouský odpor k elektřině z jádra vede k tomu, že ve dnech, kdy je chladno a fouká vítr, musí alpská země dovážet až dvě třetiny potřebné energie z České republiky. Podíl této „neekologické“ cizí elektřiny chce nyní Vídeň razantně snížit tím, že v do elektrárenských kotlů pošle část svých lesů.

Skok o dobrou třetinu. Teplý leden umožnil sprint ve stavebnictví

První měsíc roku přinesl velmi silný růst stavební výroby. Statistici nicméně upozornili, že ho umožnilo zejména nezvykle teplé počasí, a varovali před dalekosáhlými závěry. Přesto tuzemské ekonomice svitla naděje, že ji stavebnictví přestane brzdit.

Průmysl zahájil nový rok optimisticky, nahoru ho stále táhne výroba aut a strojů

Tuzemská průmyslová produkce v lednu meziročně vzrostla o 5,5 procenta. K dobrému výsledku nejvíce přispěla výroba aut, strojů a elektrických zařízení. Zvýšily se tržby, objem nových zakázek, počty zaměstnanců i jejich platy. V teplém lednu se naopak nedařilo producentům energií.

Mladoboleslavská Škoda si únor chválí. Dosáhla v něm dalšího rekordu

Automobilka Škoda Auto prodala v únoru 92,8 tisíc vozů. To představuje meziroční nárůst o 14 procent a zároveň nejlepší ze všech únorových výsledků v historii značky. Firmě se dařilo zejména na čínském, německém, ruském a tureckém trhu.

Marrákeš, Ammán či Pisa. Ryan Air zavádí hned pět nových linek z Prahy

Největší evropský dopravce Ryanair se rozhodl výrazně rozšířit svou nabídku na pražském letišti. V letošní zimní sezóně hodlá zavést hned pět nových spojení, a to do jordánské metropole Ammánu, na jihoizraelské letiště Ovda, do marockého Marrakéše, na aeroport Beauvais–Tillé severně od Paříže a do italské Pisy.

Kvůli kůrovci potřebujeme miliardu a stav nouze. Agrární komora bije na poplach

Kůrovec se v důsledku opakujícího se sucha v českých lesích přemnožil. Podle Agrární komory ČR a zástupců lesnicko-dřevařského sektoru je výsledkem kalamitní stav. Vyzvali proto premiéra v demisi Andreje Babiše, aby ve vládě prosadil mimořádná opatření.

Nezaměstnanost opět klesla, firmy už téměř nemají kde brát

/MAPA/ Míra nezaměstnanost v únoru klesla na 3,7 procent, zároveň stoupl počet volných míst. Jen v únoru si úřady práce odškrtly dalších 41 tisíc lidí. Počet uchazečů o práci se tak nebezpečně přiblížil počtu lidí, které zaměstnavatelé hledají.

Bahnice, kozy a škrobové brambory. SZIF začíná rozdělovat dotace

Dvě velké dobytčí jednotky – to je minimální úhrn živé váhy, kterou musí rolník chovat, chce-li pomýšlet na dotace. K naplnění této kvóty je potřeba například čtrnáct koz starších jednoho roku. Dotační hranici letos překročilo téměř 2900 chovatelů. Čeká na ně více než 73 milionů korun. 

Státní rozpočet je navzdory růstu platů v plusu, pomohly evropské peníze

Státní rozpočet je po prvních dvou měsících roku vyrovnaný. Tak by zněla zpráva nebýt přítoku peněz z Evropské unie. Právě díky nim je hospodaření státu 25,8 miliard v plusu, a to navzdory růstu platů i důchodů.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT