Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

MICHAL JANKO

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Stamiliony nepomohly, české přejezdy stále patří k nejnebezpečnějším v EU

Na českých železničních přejezdech se umírá sedmkrát častěji než na přejezdech německých. Nepříznivou statistiku přitom v posledních čtyřech letech nenapravily ani investice přesahující 2,6 miliardy korun. Takový je závěr Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), který se zaměřil na bezpečnost železnićního provozu v letech 2013 až 2017.

Stavebnictví se daří. Dolů ho táhne slabá bytová výstavba, hlavně v Praze

Hořkosladce zní čerstvé statistiky tuzemským stavebníkům a developerům. Zatímco stavební produkce v srpnu meziročně posílila o téměř 12 procent, počet zahajovaných nových bytů o šest procent klesl. Nejhorší situace panuje v tomhle ohledu v Praze, kde se momentálně staví o polovinu bytů méně, než trh žádá.

AKTUALIZOVÁNO

Globální oteplování se blíží ke kritické hranici. Ohrožuje stovky milionů lidí

Přední světoví klimatologové tvrdí, že svět má už jen pouhých deset let na to, aby udržel globální oteplování pod hranicí 1,5 stupně v porovnání s předindustriální dobou. Překročení této hodnoty jen o půl stupně pak výrazně zvýší rizika sucha, povodní, extrémních teplot a chudoby, která se dotknou stovek milionů lidí.

Průmysl ztrácí dech. V srpnu rostl pětkrát pomaleji než v červenci

Slábnoucí poptávka v zahraničí, nedostatek pracovních sil a rychle rostoucí mzdové náklady – to jsou hlavní faktory, které zpomalují výkon tuzemského průmyslu. Zatímco v červenci si česká průmyslová výroba připsala více než desetiprocentní meziroční růst, v srpnu to už bylo pouze 1,9 procenta.

Dostupné hypotéky skončily. Ceny bytů ale zatím neklesají

Sen o vlastním bydlení se především obyvatelům Prahy, Brna a Olomouce vzdálil. Začala totiž platit nová, přísnější pravidla České národní banky (ČNB) pro udělování hypoték. V kombinaci s letošním opakovaným zvyšováním úrokových sazeb to znamená, že na v některých městech si průměrnou nemovitost bez znatelnějších úspor nemůže pořídit ani část střední třídy.

Reforma NAFTA. Kanada, Mexiko a USA uzavřely nový obchodní pakt

Americký prezident Donald Trump dosáhl jednoho ze svých hlasitě proklamovaných cílů. Kritizovanou dohodu NAFTA, která v Severní Americe zajišťovala volný obchod, bude nahrazena novým paktem USMCA. Dohodli se na tom představitelé Spojených států, Kanady a Mexika.

Ministerstvo zemědělství vyhlásilo boj glyfosátu. Zakáže jeho plošnou aplikaci

Čeští zemědělci to budou mít od příštího roku při boji s plevelem a za vyšší výnosy těžší. Od ledna totiž nebudou moci používat přípravky s obsahem glyfosátu pro urychlení dozrávání některých plodin či zvýšení podílu sušiny porostu. Ministerstvo zemědělství navíc omezí plošné používání přípravků známých také pod názvem Roundup.

Ikonický časopis Time mění majitele. Letos i v celé své historii podruhé

Světově nejčtenější zpravodajský týdeník Time je opět na podej. U stávajícího majitele, mediální korporace Meredith, se ohřál jen pár měsíců. Nyní míří za 190 milionů dolarů (přibližně 4,2 miliardy korun) do náruče Marka Benioffa, zakladatele firmy Salesforce.

Inflace mírně zrychluje, letos už nezkrotne. Čtvrtý růst úroků se blíží

Česká národní banka (ČNB) má opačné starosti než v minulých letech. Již se neobává deflace, neboť meziroční inflace se v srpnu zvýšila na 2,5 procenta, a pohybuje se už čtvrtý měsíc v řadě pohybuje nad jejím celoročním dvouprocentním cílem. Ceny ženou vzhůru zejména náklady na bydlení.

Stavebnictví se uzdravilo, bytů je ale stále málo

V červenci si tuzemští stavbaře připsali další z řady úspěchů. I po očištění se jejich produkce meziročně zvedla o více než 14 procent. Ani uzdravení nemocného muže domácí ekonomiky však dostupnější nové bydlení nepřinese. Více se totiž staví zejména komerční nemovitosti, bytovou výstavbu nadále limituje bujná byrokracie.

Průmysl příjemně překvapil. Výroba v červenci vzrostla téměř o sedm procent

Výtečná sezóna pro tuzemskou ekonomiku ještě nekončí. Průmyslová výroba v červenci vzrostla o více než deset procent. I po odečtení jednoho pracovního dne navíc si připsala 6,7procentní meziroční navýšení. A ještě rychleji roste domácím podnikům počet zakázek.

Křetínský a Tkáč skupují akcie vlastníka Makra, mohou získat téměř třetinu

Čeští miliardáři Daniel Křetínský a Patrik Tkáč se vydali do Německa na velké nákupy. Do jejich hledáčku se dostala společnost Metro, čtvrtý největší maloobchodní řetězec na světě, který v Česku provozuje obchody značky Makro. Akcie společnosti v reakci na avizované transakce výrazně posílily. Zprávu přinesl německý deník Handelblatt.

Ryanair se dohodl s piloty, ti nejspíše ukončí nebývalou sérii stávek

Dvaadvacetihodinové jednání přineslo ovoce. Rušení stovek letů v důsledku nejhorší stávky, kterou kdy Ryanair zažil, by se už nemělo opakovat. Dohodu ale ještě musejí posvětit odbory v domovském Irsku.

Když je Humanic moc drahý. Rakušané přinášejí do Česka druhou značku obuvi

Rakouskému obuvnickému koncernu Leder & Schuh se v Česku líbí. Již v roce 1992 v Brně otevřel svou první prodejnu Humanic. Nyní na Moravě zkouší prorazit se svou mladší značkou Shoe4You, která nabízí cenově dostupnější boty a kabelky. Pilotní obchod umístila do hypermarketu Centro Zlín.

Teplo kempům svědčí. Letos čekají rekordní obsazenost

Tuzemský cestovní ruch je vlivem rostoucího hospodářství i nebývale teplého a suchého počasí na vzestupu. Návštěvnost v českých ubytovacích zařízení se za posledních šest let zvýšila o třetinu. Ještě lépe se daří kempům, které v porovnání s loňskem hlásí o čtvrtinu vyšší obsazenost.

Složení veget? Až dvě třetiny sůl, zeleniny pomálu, varuje dTest

Zeleninové kořenicí směsi v průměru obsahují třikrát více soli než zeleniny. I takové zjištění přinesly srovnávací zkoušky spotřebitelské organizace dTest. Kromě 15 českých je podstoupily také dva německé a jeden polský výrobek.

Šest korun za stránku. Státní správa utrácí za tisk stamiliony zbytečně

Na každé tři vojáky připadají dvě tiskárny. I s takovým zjištěním přišel spolek Kverulant poté, co podrobil analýze náklady na tisk na ministerstvech, úřadech a samosprávách. Své závěry pak poslal Nejvyššímu kontrolnímu úřadu a Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

Prozatímní šéf neuspěl, Lesy ČR povede Vojáček z Vojenských lesů

Do horkého křesla ředitele státního podniku Lesy České republiky usedne dosavadní šéf Vojenských lesů a statků ČR Josef Vojáček. V konkurenci jedenácti uchazečů tak porazil Tomáše Pospíšila, který byl vedením firmy pověřen v květnu po odvolání Daniela Szóráda.

Českým drahám se daří. Přilákaly 2,5 milionu cestujících a umořily část dluhů

Cestování vlakem je v módě. Navzdory sílící železniční i autobusové konkurenci zaznamenaly České dráhy v letošním prvním pololetí o 2,5 milionu cestujících více. Ještě rychleji roste celková ujetá vzdálenost. A třetí důvodem k radosti národního dopravce je klesající celkové zadlužení firmy.

AKTUALIZOVÁNO

Jablko k nezaplacení. Hodnota Applu dosáhla magické hranice bilionu dolarů

Ani smrt ho nezastavila. Poté, co před sedmi lety zemřel Steve Jobs, vizionář a zakladatel společnosti Apple, mnozí americkému technologickému gigantu předvídali nezadržitelný ústup z výsluní. Místo toho Apple nyní jako první firma v historii překonala psychologickou hodnotu jednoho bilionu dolarů.

Leo Express zbrojí na krajské zakázky. Pronajal si 15 dieselových vlaků

Na lavinu, kterou může spustit nedávná výhra RegioJetu na Ústecku, se připravuje i třetí největší železniční dopravce v zemi. Leo Express si dlouhodobě pronajal 15 motorových jednotek Lint od francouzského výrobce Alstom. Chce se s nimi ucházet zejména o neelektrifikované trati, na kterých příští rok končí monopol Českých drah.

Železniční revoluce začala na Ústecku. Boje nyní propuknou po celé zemi

/MAPA TRATÍ/ Není to první soukromý železniční dopravce, který dostal dotované vlakové linky. Není to ani první taková zakázka pro RegioJet. Přesto zpráva, že žluté vlaky budou jezdit na všech elektrifikovaných regionálních tratích na Ústecku, znamená druhou železniční revoluci v Česku. Její úsvit však vyvolává řadu otázek a pochybností.

Vlakem do Prahy? Pro Liberecké nesmysl, na Moravě žhavý trend

/INFOGRAFIKA/ Vlaky táhnou. Zatímco v roce 2010 jimi do hlavního města přicestovalo deset milionů lidí, vloni to bylo již 23 milionů cestujících. S výjimkou Středočechů přitom neplatí, že větší vzdálenost znamená menší poptávku. Popularita jízdy vlakem názorně ilustruje stav české dálniční a železniční sítě.

Už žádné procházky, mazlící koutky ani vývoz. Ministři reagují na tygří kauzy

Od dnešního dne nebude z České republiky možný vývoz tygrů do třetích zemí pro komerční účely. Chovatelům šelem navíc hrozí, že budou muset absolvovat speciální kurz a zrušit kontaktní koutky, kde se mohli lidé se zvířaty pomazlit. Tak na aféru Berouskových tygrů reagovali hned dva ministři.

Nových bytů v Praze se prodává stále méně. A navíc se zmenšují

Stále ještě nízké hypoteční úroky a rychlý růst příjmů na jedné straně, ale zablokované povolování nových staveb a nedostatek vhodných pozemků na straně druhé. To jsou hlavní faktory, kvůli kterým se v Praze staví stále méně bytů, které jsou však dražší a menší než dříve.

Česká ekonomika potřebuje k růstu vyšší produktivitu a méně emisí, varuje OECD

Český hospodářský růst je trvale neudržitelný, pokud se vláda a podniky nezaměří na inovace, zvyšování kvalifikace pracovníků a snižování emisí. To jsou hlavní zjištění vyplývající z každoroční zprávy Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).

Při prodeji cigaret porušuje zákon každý druhý, zjistila Česká obchodní inspekce

Česká obchodní inspekce (ČOI) zrekapitulovala výsledky svých loňských kontrol prodejců tabákových výrobků. Došla k nelichotivému číslu: Téměř 45 procent z nich nějakým způsobem porušilo zákon.

Británie postaví svůj první kosmodrom. Vznikne na odlehlém severu Skotska

Vize, které obsahovala dva roky stará řeč královny Alžběty II., se začínají naplňovat. Spojené království se hodlá v oblasti komerčního průzkumu vesmíru zbavit závislosti na zahraničí. První britský kosmodrom by měl vzniknout v odlehlém historickém hrabství Sutherland na řídce osídleném severu Skotska.

Světová obchodní válka? Česko bude mezi poraženými. Už dostává první signály

Česká republika se dostala už do druhé války, kterou nerozpoutala. A opět bude podle všeho patřit mezi poražené. Nejčerstvějším signálem, který dostala od Evropské komise, je snížení odhadu růstu domácí ekonomiky v letech 2018 a 2019.

Pražská MHD kolabuje. Mohou za to motoristé a rozkopané ulice

Silný pondělní provoz po prvním prázdninovém týdnu se dvěma svátky a hned několik klíčových rozkopaných ulic – to jsou hlavní ingredience koktejlu, který paralyzoval zejména tramvajový provoz v centru Prahy. Kritická situace panovala už od časného rána.

Průmysl v květnu příjemně překvapil, export kvůli nedostatku pracovníků kulhá

Domácí průmyslová produkce se v květnu meziměsíčně zvýšila o 2,9 procent, meziročně pak o 1,4 procenta. Trh přitom čekal horší výsledky. Slabým článkem ekonomiky se stává export, který trápí zejména nedostatek pracovních sil. Přebytek zahraničního obchodu se v porovnání s loňskem scvrkl na méně než polovinu.

Stavebnictví poskočilo o desetinu, staví se nejvíce bytů od roku 2009

Stavebnictví konečně přestalo být nejslabším článkem tuzemské ekonomiky. Jeho produkce v květnu vzrostla meziročně o více než deset procent, oproti dubnu byla vyšší o tři procenta. Mimořádně se dařilo zejména bytové výstavbě.

Leo Express vyráží do Polska. Víkendový spoj propojí Prahu s Krakovem

Společnost Leo Express míří jako první soukromý dopravce na polské koleje. V červenci vyjedou její černozlaté vlaky do Krakova, kam dosud jezdila pouze s autobusy. Prozatím pouze víkendové spojení firma plánuje v budoucnu rozšiřovat.

S pitím roste chuť. Kofola kupuje slovenskou minerálku Kláštorná

Nápojářská společnost Kofola hlásí další akvizici. Poté, co se v březnu koupila českého výrobce bylinných čajů Leros, zaměřila svou pozornost a peníze na slovenskou minerální vodu Kláštorná. Samozvaná královna slovenských minerálních vod se přitom před čtyřmi lety potácela na hraně konkurzu.

Zanedbání povinností pojištěného? Absurdita roku má vítěze

Historicky první anketa o nejabsurdnější výluku z pojištění zná vítěze. Více než 14 tisíc spotřebitelů, kteří hlasovali na serveru bankovnipoplatky.com, za něj označila zanedbání povinnosti pojištěného. Na druhém místě se umístila výluka odlišné pojištění pro pojištění stejné či podobné věci a na třetím místě skončila výluka z hlediska nejednoznačné identifikace.

Podíl obnovitelných zdrojů v EU má narůst na 32 procent, Česko značně zaostává

Evropa by měla do roku 2030 zvýšit podíl obnovitelných zdrojů nejméně na 32 procent. Shodly se na tom dnes nad ránem členské státy, Evropská komise a Evropský parlament. Výsledné cíle jsou vyšší v porovnání s původními návrhy. V České republice se přitom podíl alternativních zdrojů energie pohybuje kolem 15 procent a roste jen nepatrně.

Češi jsou lenochy Evropy. Pravidelně sportuje jen každý dvacátý

Srovnání pohybových aktivit Evropanů, které přinesl Eurobarometr, přineslo znepokojivé výsledky. Češi se v porovnání s jinými národy hýbou jen velmi málo. Téměř dvě třetiny Čechů se sportu nevěnují ani nárazově.

Inflace začíná nabírat na síle, hlavně kvůli cenám bydlení, benzínu a potravin

Zdražování bylo v květnu o půl procentního bodu rychlejší, než očekával trh i Česká národní banka (ČNB). Inflaci ve výši 2,2 procenta zavinily zejména rostoucí ceny pohonných hmot, potravin a nákladů na bydlení.

AKTUALIZOVÁNO

Rychlodobíjecí stanice ČEZ mají poruchu. Dočasně fungují zdarma

Už od neděle nefungují rychlodobíjecí stanice pro elektromobily provozované energetickou společností ČEZ. Majitelé elektroaut tak u téměř pěti desítek stanic v celé zemi mohou využít dočasný bezplatný režim nabíjení. Přesný termín nápravy zatím není znám.

Síť směnáren Chequepoint přišla o licenci. Porušovala pravidla až příliš často

Česká národní banka odňala síti směnáren Chequepoint licenci k jejich hlavní činnosti. Ty totiž opakovaně porušovaly zákony. Chequepoint navíc musí zaplatit milionovou pokutu.

ČSSD předstihla ODS a je druhá, tvrdí volební model CVVM

/GRAF/ Pokud by se nyní konaly volby do Poslanecké sněmovny, strany rodící se vládní koalice by obsadily první dvě místa. Vyplývá to z volebního modelu společnosti CVVM. Více než desetiprocentní podporu by získaly další tři strany, TOP 09 naopak klesla na tři procenta.

Cyklisté umírají o dva roky později než ostatní. Pokud ovšem nosí přilbu

/ANKETA/ Organizace Bezpečně na silnicích a Horská služba zahájily již osmý ročník kampaně „Na kole jen s přílbou”. Jejím cílem je přimět cyklisty, kteří si dosud hlavu nechrání, aby svůj postoj přehodnotili. Apelovat na ně bude jedna speciální web, jednak cyklohlídky v turisticky atraktivních lokalitách po celé zemi.

Na český internet míří německý oděvní obr. Zalando bude konkurovat Lidlu i H&M

Rychle se rozvíjející domácí trh prodeje oděvů přes internet dostane v létě silnou konkurenci. Vstoupí na něj totiž evropská jednička v oboru, německý e-shop Zalando. Firma už spustila české webové stránky a vytáhla na nich své hlavní eso z rukávu: bezplatnou dopravu a vrácení zboží.

NKÚ: Dotace mají pomáhat menším zemědělcům, většinu ale čerpaly velké podniky

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) nalezl závažné nedostatky v rozdělování dotací z Programu rozvoje venkova pro období let 2014 až 2020. Z balíku 3,8 miliardy čerpaly více než 2,8 miliardy velké potravinářské firmy. Podle úřadu je příčinou nepoměru nastavení pravidel z pera ministerstva zemědělství. To všechna obvinění odmítlo.

Venkov dohání velká města. Za dva roky internet zrychlil ve stovkách obcí

Časy, kdy bylo rychlé a stabilní připojení k internetu výsadou velkých měst, se mění. Jen za poslední dva roky pocítilo významné zrychlení téměř 1400 menších obcí. Výhod širokopásmového internetu si tak nově užívá 636 tisíc domácností.

Pokles nezaměstnanosti se zastavil. Dno ale může být ještě níže

Německé ekonomice se daří, a tak se mohou Němci těšit z nejnižší míry nezaměstnanosti od sjednocení v roce 1990. Mezi Čechy v produktivním věku je ale bez práce ještě o poznání méně lidí – pouhá 2,3 procenta. I když je to stejné číslo jako minulý měsíc, do podzimu může nezaměstnanost prolomit další historické rekordy.

Zapadlé zubaře čeká sto milionů. Ministerstvo chce zahustit síť v Sudetech

Zubařů je dost, ale do zapadlých oblastí především v Sudetech se jim nechce. Ministerstvo zdravotnictví proto vypsalo dotační program pro zubní lékaře v oblastech s omezenou dostupností zdravotních služeb. Stomatologové mohou do konce roku 2021 žádat o příspěvek až do výše 1,2 milionu korun. Na dotace vyčlenilo celkem sto milionů korun.

Od SpaceX zpátky na zem. Pavlík opouští Muska, bude manažerem v českém Kiwi

Jediný Čech, který se podílel na projektu SpaceX amerického inovátora Elona Muska, se vrací do Česka. Davida Pavlíka ulovil brněnský internetový vyhledávač nízkonákladových letenek Kiwi (dříve SkyPicker). Pavlík bude ve firmě, v níž má vlastnický podíl například zakladatel Computer Pressu Jiří Hlavenka, řídit klíčové oddělení IT.

Stát jde na ruku velkostatkářům, vadí rolníkům. Chtějí platby za první hektary

Menší statek by měl za hektar půdy dostat více peněz než velkostatek a pak bude mít venkov šanci se opět rozvíjet. O tom je přesvědčena Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ). Zavedení takzvané redistributivní platby, kterou přijalo již osm evropských zemí, však v Česku naráží na odpor politické reprezentace.

V Japonsku odjel vlak o 25 sekund dříve. Naprosto neomluvitelné, kál se dopravce

Západojaponské dráhy vydaly oficiální omluvu za to, že jeden z jejich příměstských vlaků opustil nástupiště v 7.11:35. Pravidelný odjezd přitom měl být v 7.12:00. Ke „vpravdě neomluvitelnému“ incidentu došlo v prefektuře Šiga.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT