Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

MICHAL JANKO

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

AKTUALIZOVÁNO

Írán a Irák zasáhlo silné zemětřesení, nejméně 61 mrtvých a 300 zraněných

Mocné zemětřesení o síle 7,2 Richterovy škály (některé zdroje uvádějí 7,3, jiné až 7,6) zasáhlo oblast na hranicích mezi Íránem a Irákem. Materiální škody ani počty obětí zatím nejsou vyčísleny.

Že jsme chtěli Gülena z USA unést? Směšné, odmítají Turci

Turečtí představitelé označili zprávu, že Ankara plánovala duchovního Fethullaha Gülena unést ze Spojených států, za „naprosto směšný a nepodložený“. S informací přišel v pátek dení The Wall Street Journal. Kauza Gülenova vydání je přitom jen špičkou ledovce zhoršujících se americko-tureckých vztahů.

Barnier: Pokud se s Brity nedohodneme, budeme s nimi jednat jako s Číňany

Evropská unie by si měla důkladně připravit plán B pro případ, že vyjednávání o brexitu ztroskotají. Uvedl to hlavní unijní vyjednávač Michel Barnier v rozhovoru pro francouzský týdeník Journal du Dimanche. Jasněji bude už na konci měsíce, až Spojenému království vyprší lhůta, kterou dostalo na upřesnění svých představ.

Co zkracuje život Čechů? Alkohol a srdeční choroby, zjistila OECD

Češi se v průměru dožívají téměř 79 let, což je o 10 let více než v 70. letech. Přesto patří v tomto ohledu mezi vyspělými zeměmi k podprůměru. Sráží je vysoká spotřeba alkoholu, úmrtnost na choroby srdce, ale i znečištěný zvuk. Zjištění přinesla výroční zpráva Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).

Trump v otázce ruského vměšování obrátil. Včera věřil Putinovi, dnes CIA

Americký prezident Donald Trump opět přitáhl svými výroky světovou pozornost. Zatímco ještě včera si v otázce ruského ovlivňování amerických prezidentských voleb notoval se svým ruským protějškem Vladimírem Putinem, dnes prohlásil, že stojí za domácí zpravodajskou službou CIA.

Autobusy bez řidiče? V Dánsku se připravují, v Las Vegas jeden havaroval

Autonomní autobusy se již brzy mohou stát běžnou součástí provozu na dánských silnicích. Tamní dopravní inspektorát totiž povolil jejich testování. To, jak je důkladné prověření autonomního vozu důležité, ukázala nehoda z Las Vegas.

Svobodu pro politiky, požadovaly statisíce lidí v Barceloně

Podle některých odhadů až tři čtvrtě milionů lidí vyšlo do ulic Barcelony, aby protestovalo proti věznění sesazených katalánských politiků. Metropoli regionu zaplavily katalánské vlajky a další místní symboly. Separatisté označili bývalé katalánské představitele za politické vězně.

Desetitisíce neonacistů i protesty proti vládě. Polsko slavilo Den nezávislosti

Do ulic Varšavy i mnoha dalších polských měst vyrazily statisíce lidí, aby si připomněli 99. výročí obnovení existence Polska. Zatímco se vrcholní státní představitelé modlili u hrobu neznámého vojína, tisíce neonacistů o několik set metrů dále provolávaly hesla proti imigrantům, Židům a homosexuálům.

Trump věří víc Putinovi než demokratům. Vyšetřovat ruský vliv je prý nebezpečné

Vyšetřování ruského vlivu na loňské americké prezidentské volby může stát „miliony a miliony“ životů a s Vladimírem Putinem k sobě chováme vzájemné sympatie. I to řekl prezident Spojených států Donald Trump novinářům na palubě letounu Air Force One z vietnamského Danangu do Hanoje.

Islámský stát provedl protiofenzivu. Zmocnil se města v pohraničí

Teroristé samozvaného chalífátu podnikli na hranicích Sýrie a Iráku protiútok. Podařilo se jim dobýt zpět převážnou část padesátitisícového města Al Búkamál strategicky umístěného na řece Eufrat a hlavní silnici spojující Bagdád se syrským vnitrozemím.

Už žádné selfie s Hitlerem. Indonéské muzeum po kritice figurínu vůdce stáhlo

Muzeum voskových figurín ve městě Jogdžakarta na indonéském ostrově Jáva si vysloužilo nečekanou pozornost. Umístilo totiž mezi své exponáty Adolfa Hitlera. Autoportréty návštěvníků s nacistickým vůdcem pohněvaly zejména židovské organizace. Muzeum proto raději Hitlera stáhlo.

Putin s Trumpem nakonec ve Vietnamu hovořil. Údajně se dohodli o Sýrii

Ruský prezident Vladimír Putin se nakonec tváří v tvář se svým americkým protějškem Donaldem Trumpem ve Vietnamu setkal. Nestalo se tak ale na oficiální schůzce, o které se celou dobu spekulovalo, ale jen u příležitosti společného focení. Přesto se prý obě země dohodly na společných bodech ohledně Sýrie.

Za čtyřnásobné znásilnění Polky v Itálii padl trest 16 let

Skupinové znásilnění, zbití do bezvědomí, pokus o utopení a okradení – to vše má na svědomí mladý Konžan Guerlin Butungu, který spolu s třemi nezletilými kumpány zaútočil v srpnu na polský pár v italském Rimini. Za to si nyní vyslechl trest v podobě 16 let vězení. O rozsudku informovala agentura AP.

Venezuelské státní energetické společnosti hrozí bankrot

Monopolní venezuelský producent elektřiny Corpoelec se dostal do těžkých finančních problémů. Není schopen dostát svým závazkům a splácet dluhopis v hodnotě 650 milionů dolarů (14,3 miliard korun). V důsledku hluboké politické a hospodářské krize dochází hotovost i dalším klíčovým státním sektorům. 

Právník katalánských ex-ministrů: Puigdemont škodí mým klientům i sobě

Sesazený předseda katalánské regionální vlády se chová nemoudře, je přesvědčen advokát Pau Mollins, jehož kancelář hájí dva bývalé katalánské ministry. Carles Puigdemont podle něj každým dnem, o který prodlužuje svůj belgický exil, pro všechny aktéry jen zhoršuje. 

Opusťte Libanon, nařídila Saúdská Arábie svým občanům. Napětí roste

Libanon se může stát horkým bojiště studené války mezi Saúdskou Arábií a Íránem. Nasvědčuje tomu nejnovější krok Rijádu. Všichni saúdští občané mají politickou krizí zmítanou zemi bez prodlení opustit. 

Melania Trumpová se v Číně pustila do pandí demokracie

Už od 7. století využívá Čína v diplomacii své ikonické zvíře: pandu velkou. Do řeky této tradice nyní vstoupila manželka amerického prezidenta Melania Trumpová. Svůj poslední den v Pekingu strávila ve společnosti nejvýznamnějších čínských ambasadorů: pand Men-ke a Ku Ku.  

Čtvrtina lidí by chtěla za prezidenta Zemana, na druhém místě je Drahoš

Žebříček preferencí kandidátů na prezidenta zatím vede současná hlava státu. Miloše Zemana by podle nejnovějšího průzkumu CVVM vidělo rádo znovu v úřadu 25 procent dotázaných. Jiří Drahoš získal sympatie 15 procent respondentů, trojici silných kandidátů uzavírá Michal Horáček.  

Zmizelo 700 tisíc mladých lidí. Nejrychleji stárne Karlovarský kraj

Podíl dětí a mladých lidí od narození do 29 let věku se v populaci snižuje. Zatímco ještě před 15 lety jich byly 4 miliony, letos už česká omladina čítá jen 3,3 milionu členů. Podíl mladistvých klesl ve všech krajích, nejvíce ale v Karlovarském.  

Zlevňujeme, a přesto rosteme, pochlubila se dm drogerie markt

Společnost dm drogerie markt (DM) v uplynulém roce utržila 8,5 miliardy korun, což představuje meziroční nárůst o více než osm procent. Počty prodaných výrobků rostly ještě rychleji – téměř o 14 procent na 147 milionů kusů. Průměrný výrobek v DM tak oproti loňsku zlevnil. 

Růst průmyslu překonal očekávání, brzdí ho ale nedostatek lidí

Český průmysl zakončil třetí čtvrtletí meziročním růstem produkce, zakázek i zaměstnanosti. Zrychlil své tempo z 3,2 na 4,6 procent, a pokud by se započítal chybějící pracovní den v září, meziročně by povyrostl dokonce o sedm procent. Radost však ekonomům zkalil nečekaný pokles stavebnictví. 

Maloobchod příjemně překvapil, poskočil o více než sedm procent

Zářijové domácí maloobchodní tržby meziročně vzrostly o 7,4 procenta. Oproti srpnu pak byly vyšší o téměř dvě procenta. Trhy přitom očekávaly méně přesvědčivá čísla. 

Máselný index: Češi nejsou poslední, Francouzi si mohou koupit čtvrt tuny másla

/INFOGRAFIKA/ Není snad Čecha, který by nežehral na vysoké ceny másla. Koho neuklidní skutečnost, že máslo je stále ještě výrazně dostupnější než v roce 1989, možná upokojí pohled na náš máselný index. Vyplývá z něj, že na Slovensku, ale i v Řecku je máslo luxusnější potravinou než v Česku. Oproti tomu běžný Francouz si může ze svého platu koupit až tisíc másel měsíčně.

Šéf Trumpovy kampaně se vzdal FBI, je vyšetřovaný kvůli proruským vlivům

Paul Manafort, manažer předvolební kampaně amerického prezidenta Donalda Trumpa, přišel dnes ráno v doprovodu svého právníka do sídla Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI). Chtěl se vydat do rukou vyšetřovatelů dříve, než proti němu bude formálně vzneseno obvinění.

Saúdská Arábie povolí ženám vstup na stadiony, konzervativci jsou pobouřeni

Něžnému pohlaví se v Saúdské Arábii začíná blýskat na lepší časy. Měsíc poté, co Saudky získaly právo řídit, se v zemi schyluje k dalšímu historickému kroku za rovnoprávnost pohlaví. Režim od příštího roku ženám povolí navštěvovat sportovní klání.

Polák, který se upálil na protest proti režimu, v nemocnici zemřel

Deset dní poté, co zvolil jeden z nejbolestivějších způsobů protestu proti vládě strany Právo a spravedlnost, polský občan Piotr S. zemřel. Smutnou zprávu přinesla agentura OKO.press. Muž utrpěl popáleniny na 60 procentech těla a po celou dobu byl jeho stav kritický.

Austrálie zavírá uprchlické centrum na Nové Guineji. Papuánci migranty nechtějí

Mezi Papuou-Novou Guinejí a Austrálií se rozhořel spor o migranty. Papuánská vláda prohlásila, že po zavření detenčního centra na ostrově Manus, který spadá pod Papuu-Novou Guineju, se Australané musejí o všechny běžence, kteří se nebudou chtít v dočasném domově usadit, plně postarat. Canberra to odmítá.

U Špicberků objevili trosky zmizelé helikoptéry, osmičlenná posádka je mrtvá

Norští záchranáři našli na dně Severního ledového oceánu vrak vrtulníku Mil Mi-8, který ve čtvrtek zmizel z radarů. Na palubě se kromě pětičlenné posádky nacházeli tři ruští vědci. Nehodu podle všeho nikdo z nich nepřežil.

AKTUALIZOVÁNO

Policie obsadila katalánské úřady, prokuratura obvinila ministry ze vzpoury

Dneškem začíná přímá správa Madridu nad Katalánskem. Sesazený předseda katalánské regionální vlády Carles Puidgemont vyzval separatisty k odporu. Nejvyšší státní zástupce připravil na Puigdemonta, některé členy jeho kabinetu a představitele katalánského parlamentu žalobu. Viní je z toho, že zosnovali jak protiústavní referendum, tak následné vyhlášení odtržení desetimilionového regionu. Za trestný čin vzpoury hrozí až 30 let vězení.

Diktátor Mugabe nebude velvyslancem dobré vůle, šéf WHO po kritice obrátil

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) podlehl bouři nevole, kterou rozdmýchalo přidělení titulu Velvyslanec dobré vůle dlouholetému prezidentovi Zimbabwe Robertu Mugabemu. Přestárlý jihoafrický dikátátor se tak zdravotnickým embasadorem nestane.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT