Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

MICHAL JANKO

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Dva obří tunely na jihu Čech byly schváleny, stavba za osm miliard může začít

/VIDEO/ Po letech nejistoty dostala největší investice na české železnici zelenou. Ministerská komise posvětila stavbu zcela nového dvacetikilometrového úseku IV. železničního koridoru mezi Ševětínem a českobudějovickou čtvrtí Nemanice. Jeho součástí bude také Hosínský a Chotýčanský tunel, přičemž druhý jmenovaný se po stane vůbec nejdelším v republice. Informaci přinesl server Zdopravy.cz.

Češi a jejich internetové připojení: nespokojení jsou hlavně ti, co platí málo

Téměř třetina Čechů by letos ráda vyměnila svého poskytovatele internetu. Mezi nejvíce nespokojené zákazníky přitom patří paradoxně ti, kteří platí nejnižší měsíční částky okolo 300 korun, přestože jsou na internetu závislí. Vadí jim především nízká rychlost a stabilita připojení. Vyplývá to z průzkumu společnosti AIM.

Nový trik dálničních billboardů: za zády skrývají prodejní automat

Provozovatelé dálničních billboardů přišli po vlajkové kampani s novým manévrem vyhýbajícím se dikci zákona. Využili výjimku, podle které mohou zůstat reklamní cedule, které upozorňují na benzinové pumpy, motoresty a podobná zařízení. Na zadní straně některých billboardů se tak objevily miniaturní „provozovny“ v podobě automatu na první pomoc. Trik odhalila organizace Kverulant.org.

Vlastní auto přestává být snem mladých. Počet sdílených vozů strmě stoupá

Fenomén sdílení pomocí webových a mobilních aplikací se rozšířil o další oblast: automobily. Investovat první vydělané peníze do nákupu vozu totiž přestává být zejména pro mladé muže z velkých měst prioritou. V Česku tak už existuje 1500 aut, která jejich majitelé půjčují těm, kteří vlastní vůz nemají nebo nechtějí. A jejich počet stále roste.

Kellnerova PPF kupuje Novu, bulharskou mediální dvojku

Česká investiční skupina PPF oznámila, že se dohodla se stávajícím vlastníkem bulharské mediální společnosti Nova Broadcasting Group o odkupu 95 procent akcií. Získá tak na Balkáně sedm televizních kanálů a devatenáct firem poskytujících on-line mediální služby.

V únoru se umírá nejčastěji, hlavně kvůli chřipce. Manželství život prodlužuje

Vloni v zemi zemřelo 54,8 tisíce mužů a o dva tisíce méně žen. I když počty zemřelých v jednotlivých letech kolísají, intenzita úmrtnosti klesá a naděje na dožití se v Česku prodlužuje. Nejvíce lidí umírá v zimních měsících, zejména v souvislosti s nemocemi dýchacích cest.

Obliba Valentýna roste. Obchodníci a zloději se radují, pojišťovny smutní

Polovina Čechů chystá pro své protějšky u příležitosti svátku zamilovaných dárek, nejčastěji za tři až pět stovek. Prodejci čokolád, květin, parfémů a šperků si mnou ruce. Na 14. února se však těší i zloději. Oslava lásky navíc nesvědčí bezpečnosti silničního provozu. Pojišťovny se proto připravují na zvýšený nápor.

Rodiče chtějí dát dětem do života 310 tisíc, nejčastěji ve stavebním spoření

Stavební spoření bylo zejména díky státní podpoře jediným zabezpečeným finančním nástrojem, který porazil inflaci. Také proto je mezi rodiči stále nejoblíbenějším prostředkem pro tvorbu finančního polštáře na start dětí do života. Čeští rodiče spoří dětem nejčastěji tisícovku měsíčně.

Pohled do psích misek: Většina českých pejskařů je pohodlná

Jakou stravu dostávají čeští psi? Odpovědi na tuto otázku přinesl aktuální výzkum agentury STEM/MARK. Miskám českých psů podle něj dominují granule. Mnozí čtyřnozí přátelé se ale mohou těšit i na sladkosti a ovoce, výjimkou nejsou ani sýry. Naopak módní syrovou stravu bez tepelné úpravy většina českých pejskařů ani nezná.

Státní rozpočet skončil v lednu ve vysokém přebytku. Díky penězům z EU

/INFOGRAFIKA/ Ministerstvo financí se pochlubilo nebývale vysokým lednovým přebytkem. Zatímco vloni touto dobou ve státní kase přebývalo devět miliard korun, letošní leden skončil v plusu 26,5 miliard. Hlavní zásluhu na tom mají evropské peníze. Bez fondů Evropské unie by byl přebytek jen pětimiliardový.

AKTUALIZOVÁNO

ČNB zvýšila základní sazbu na 0,75 procenta. Koruna zpevňuje, hypotéky zdraží

/GRAF/ Česká národní banka (ČNB) dnes v souladu s očekáváním zvýšila základní repo-sazbu o dalšího půl procenta na 0,75 procenta. Přiměl ji k tomu zejména silný růst ekonomiky a jím vyvolané inflační tlaky. Zvýšení sazeb dále posílí korunu, což zlevní zahraniční dovolené i zboží z dovozu, ale zároveň zdraží hypotéky a sníží konkurenceschopnost českého exportu.

Česko má druhou nejhustější síť benzínek v Evropě. A dál ji zahušťuje

/INFOGRAFIKA/ Předpovědi, že malé čerpací stanice časem zaniknou, se zatím nenaplnily. Počet benzínových pump v Česku dosáhl nového vrcholu – při započtení neveřejných benzínek přesáhl sedm tisícovek. Zatímco evropští čerpadláři tak počítají zákazníky na tisíce, jejich čeští kolegové spíš na stovky.

Skrblík, alkoholik, obdivovatel fašismu a vizionář: V 91 letech zemřel pan Ikea

Stoupencem fašismu jsem se stal pod vlivem mé sudetské babičky, do pasti alkoholu mě chytili Poláci a skrblíka ze mě udělal rodný kraj. Takto zjednodušeně obhajoval své nectnosti zakladatel švédského řetězce IKEA Ingvar Kamprad, který zemřel v sobotu ve svých 91 letech. Odpověď na otázku, jak se z něho nejslavnější nábytkářský magnát na světě, už ale tak jednoduchá není. 

BMW bude u Sokolova testovat autonomní vozy. Mají odvahu, míní hejtmanka

Malý krok pro automobilku BMW, velký pro chudý Karlovarský kraj. I tak by se dala označit smlouva o spolupráci, kterou co do lidnatosti nejmenší kraj uzavřel s automobilkou BMW a společností Sokolovská uhelná. Díky ní by mělo u Sokolova vyrůst nové zkušební centrum pro testy autonomních vozů. 

Uplynulý rok? Jeden z nejtěžších v historii, uvedla veterinární správa

V roce 2017 prověřily Státní veterinární správu (SVS) hned dvě závažné nákazy. Po deseti letech se do země vrátila vysoce patogenní ptačí chřipka a poprvé se zde objevil africký mor prasat. Úřední veterinární lékaři museli v průběhu roku řešit i několik mezinárodních kauz v oblasti potravin živočišného původu. Loňský rok proto považují za jeden z nejtěžších v historii. 

Unipetrolu se daří, vloni mu vzrostl obrat, zisk i hodnota akcií

Petrochemickému gigantu Unipetrol, který patří od roku 2005 polské společnosti PKN Orlen, se vloni dařilo. jeho čistý zisk se zvýšil o devět procent na 8,7 miliardy, tržby poskočily o téměř dvě pětiny na více než 122 miliard. Prosperita se odrazila i v růstu akcií Unipetrolu – jejich hodnota se za uplynulých dvanáct měsíců více než zdvojnásobila.  

V daňových rájích se ukrývá 61 miliard českého kapitálu

České firmy mají rády odlehlé tropické ostrovy. Více než 10 tisíc soukromých společností má vlastníka se sídle v zemích, které nesplňují požadavky Evropské unie na férové daňové podmínky. Brusel nicméně výrazně zúžil takzvaný černý seznam daňových rájů na pouhých devět států. V nich podniká pouze 173 českých firem. 

Pracovat v Česku je lákavější než kdekoli jinde ve střední a východní Evropě

Česká republika nabízí 25. nejlepší pracovní podmínky a příležitosti na světě. Lichotivou statistiku přinesl globální průzkumu společnosti Adecco, který hodnotil atraktivitu 119 zemí světa z pohledu zaměstnanců. Praha v hodnocení porazila všechny konkurenty ze střední, východní i jižní Evropy. 

Procento nejbohatších lidí vlastní tolik co nejchudších 82 procent, tvrdí Oxfam

Globální nerovnost v příjmech se zvětšuje, upozornila světové vůdce charitativní organizace Oxfam před Světovým ekonomickým fórem ve švýcarském Davosu. Pouhých 42 nejbohatších miliardářů disponuje stejným majetkem jako chudší polovina lidstva. Jednou z výjimek v nepříznivém trendu je Česká republika, která patří k nejvíce rovnostářským státům na světě. 

Karlovarské minerální vody kupují značku Pepsi pro střední Evropu

/INFOGRAFIKA/ Karlovarské minerální vody (KMV) se stávají výhradním nápojovým franšízantem a distributorem snacků PepsiCo v Česku, Maďarsku a na Slovensku. Pokud transakci schválí příslušné antimonopolní úřady, naroste obrat největšího dodavatele nealko nápojů v regionu o polovinu. 

Záchranka a Horská služba se spojily. V nouzi by měla stačit jen jedna aplikace

/VIDEO/ Záchranku, oficiální aplikace zdravotnické záchranné služby, začala podporovat také horská služba. Pokud se její uživatel bude nacházet v horách, odešle nově nouzový signál spolu s důležitými informacemi také nejbližším členům horské služby.  

Dvojí kvalita: Billa v Rakousku prodává lepší a levnější toaletní papír než v ČR

Stejná značka, ale jiný počet vrstev. Když se časopis dTest pokusil srovnat třívrstvé toaletní papíry nabízené v českých a rakouských obchodech, narazil na praktický problém. Zatímco v Rakousku se pod privátní značkou Clever prodává třívrstvý papír, v Česku jenom papír jedno- či dvouvrstvý. Srovnatelný toaletní papír, který Billa prodává v Česku, je navíc horší a dražší. 

CHAPS si protiprávně usurpoval jízdní řády, zaplatí jen poloviční pokutu

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj změnil rozhodnutí o zneužití dominantního postavení společnosti CHAPS na trhu s daty o jízdních řádech a snížil sankci uloženou v prvním stupni na výsledných 1,08 milionu korun. Firma přitom měla podle původního verdiktu zaplatit 2,2 milionu. 

Pětina starších Středočechů by dala svůj hlas jak Drahošovi, tak Zemanovi

Česká společnost není před druhým kolem prezidentských voleb tak rozdělená, jak by se mohlo podle dezinformačních webů a kampaní na sociálních sítích zdát. I to ukázal průzkum, který si nechali autoři hry Prezident 21 zpracovat u společnosti STEM/MARK. Kdyby to bylo možné, dalo by téměř 15 procent voličů svůj hlas jak Jiřímu Drahošovi, tak Miloši Zemanovi. 

Chyby v řádu miliard. Podle NKÚ rezort pod vedením Šlechtové porušoval pravidla

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) se za jediný rok dopustilo chyb za více než osm miliard korun. Podle zjištění Nejvyššího kontrolní úřadu (NKÚ) nevedl rezort Karly Šlechtové (ANO) správné, úplné ani průkazné účetnictví. Vykázal například zvýšení finančních prostředků o 3,5 miliardy, ačkoli ve skutečnosti došlo k jejich snížení o dvě miliardy. 

Vinařstvím roku 2017 se stal rodinný podnik Stávkových z Němčiček

Hned tři trofeje dobylo malé rodinné vinařství J. Stávek z Němčiček, které jsou součástí Velkopavlovické vinařské podoblasti. Soutěž Vinařství roku 2017 uspořádal již poosmé Svaz vinařů ČR. V klání zabodovaly také Vinné sklepy Valtice a Vinařství Trpělka a Oulehla. 

Zákazy nás před dezinformacemi neochrání, varuje autorka knihy o fake news

Příznačně v době mezi oběma koly prezidentských voleb, kdy o pozornost českého voliče bojují tisíce pravdivých i falešných zpráv, proběhl v Brně křest ojedinělé knihy. Nejlepší kniha o fake news!!! se s nadsázkou v samotném titulu pokouší vnést do světa dezinformací a manipulací trochu světla. Dvou žen, které stojí za jejím vznikem, jsme se zeptali například na to, proč Češi tak rádi věří konspiracím. 

Zdražte skládkování, je nejvyšší čas, vyzvalo hnutí Duha ministra Brabce

Hnutí Duha poslalo ministrovi životního prostředí Richardu Brabcovi (ANO) otevřený dopis, v němž ministerstvo kritizuje za stávající přístup k odpadovému hospodářství a požaduje jeho urychlené změny. Ty by podle ekologů měly zajistit, že odpad neskončí ve skládkách ani na spalovnách, ale že se bude v maximální možné míře recyklovat. 

Chceme dotovat i velkostatkáře. Vláda v demisi odmítla strop pro přímé platby

Záměr Evropské komise snížit objem zemědělských dotací, které představují téměř polovinu rozpočtu celé Unie, u české vlády narazil. Kabinet Andreje Babiše totiž požaduje, aby i po roce 2020 měly nárok na přímé platby v plné výši vedle drobných zemědělců i velkostatky. Největším příjemcem zemědělských dotací v Česku je skupina Agrofert. 

Pohonné hmoty zdražily, nafta se prodává průměrně za 30 korun

Ceny pohonných hmot v Česku vystoupaly k novým výšinám. Zatímco benzín už třicetikorunovou hranici dávno prorazil a uhnízdil se na hodnotě 30,79 korun za litr, nafta ji s hodnotou 29,96 korun za litr teprve atakuje. Další dny a týdny by měly přinést zklidnění. Statistická data přinesla společnost CCS. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT