Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

MICHAL JANKO

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Nových bytů v Praze se prodává stále méně. A navíc se zmenšují

Stále ještě nízké hypoteční úroky a rychlý růst příjmů na jedné straně, ale zablokované povolování nových staveb a nedostatek vhodných pozemků na straně druhé. To jsou hlavní faktory, kvůli kterým se v Praze staví stále méně bytů, které jsou však dražší a menší než dříve.

Česká ekonomika potřebuje k růstu vyšší produktivitu a méně emisí, varuje OECD

Český hospodářský růst je trvale neudržitelný, pokud se vláda a podniky nezaměří na inovace, zvyšování kvalifikace pracovníků a snižování emisí. To jsou hlavní zjištění vyplývající z každoroční zprávy Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).

Při prodeji cigaret porušuje zákon každý druhý, zjistila Česká obchodní inspekce

Česká obchodní inspekce (ČOI) zrekapitulovala výsledky svých loňských kontrol prodejců tabákových výrobků. Došla k nelichotivému číslu: Téměř 45 procent z nich nějakým způsobem porušilo zákon.

Británie postaví svůj první kosmodrom. Vznikne na odlehlém severu Skotska

Vize, které obsahovala dva roky stará řeč královny Alžběty II., se začínají naplňovat. Spojené království se hodlá v oblasti komerčního průzkumu vesmíru zbavit závislosti na zahraničí. První britský kosmodrom by měl vzniknout v odlehlém historickém hrabství Sutherland na řídce osídleném severu Skotska.

Světová obchodní válka? Česko bude mezi poraženými. Už dostává první signály

Česká republika se dostala už do druhé války, kterou nerozpoutala. A opět bude podle všeho patřit mezi poražené. Nejčerstvějším signálem, který dostala od Evropské komise, je snížení odhadu růstu domácí ekonomiky v letech 2018 a 2019.

Průmysl v květnu příjemně překvapil, export kvůli nedostatku pracovníků kulhá

Domácí průmyslová produkce se v květnu meziměsíčně zvýšila o 2,9 procent, meziročně pak o 1,4 procenta. Trh přitom čekal horší výsledky. Slabým článkem ekonomiky se stává export, který trápí zejména nedostatek pracovních sil. Přebytek zahraničního obchodu se v porovnání s loňskem scvrkl na méně než polovinu.

Stavebnictví poskočilo o desetinu, staví se nejvíce bytů od roku 2009

Stavebnictví konečně přestalo být nejslabším článkem tuzemské ekonomiky. Jeho produkce v květnu vzrostla meziročně o více než deset procent, oproti dubnu byla vyšší o tři procenta. Mimořádně se dařilo zejména bytové výstavbě.

Leo Express vyráží do Polska. Víkendový spoj propojí Prahu s Krakovem

Společnost Leo Express míří jako první soukromý dopravce na polské koleje. V červenci vyjedou její černozlaté vlaky do Krakova, kam dosud jezdila pouze s autobusy. Prozatím pouze víkendové spojení firma plánuje v budoucnu rozšiřovat.

S pitím roste chuť. Kofola kupuje slovenskou minerálku Kláštorná

Nápojářská společnost Kofola hlásí další akvizici. Poté, co se v březnu koupila českého výrobce bylinných čajů Leros, zaměřila svou pozornost a peníze na slovenskou minerální vodu Kláštorná. Samozvaná královna slovenských minerálních vod se přitom před čtyřmi lety potácela na hraně konkurzu.

Zanedbání povinností pojištěného? Absurdita roku má vítěze

Historicky první anketa o nejabsurdnější výluku z pojištění zná vítěze. Více než 14 tisíc spotřebitelů, kteří hlasovali na serveru bankovnipoplatky.com, za něj označila zanedbání povinnosti pojištěného. Na druhém místě se umístila výluka odlišné pojištění pro pojištění stejné či podobné věci a na třetím místě skončila výluka z hlediska nejednoznačné identifikace.

Podíl obnovitelných zdrojů v EU má narůst na 32 procent, Česko značně zaostává

Evropa by měla do roku 2030 zvýšit podíl obnovitelných zdrojů nejméně na 32 procent. Shodly se na tom dnes nad ránem členské státy, Evropská komise a Evropský parlament. Výsledné cíle jsou vyšší v porovnání s původními návrhy. V České republice se přitom podíl alternativních zdrojů energie pohybuje kolem 15 procent a roste jen nepatrně.

Češi jsou lenochy Evropy. Pravidelně sportuje jen každý dvacátý

Srovnání pohybových aktivit Evropanů, které přinesl Eurobarometr, přineslo znepokojivé výsledky. Češi se v porovnání s jinými národy hýbou jen velmi málo. Téměř dvě třetiny Čechů se sportu nevěnují ani nárazově.

Inflace začíná nabírat na síle, hlavně kvůli cenám bydlení, benzínu a potravin

Zdražování bylo v květnu o půl procentního bodu rychlejší, než očekával trh i Česká národní banka (ČNB). Inflaci ve výši 2,2 procenta zavinily zejména rostoucí ceny pohonných hmot, potravin a nákladů na bydlení.

AKTUALIZOVÁNO

Rychlodobíjecí stanice ČEZ mají poruchu. Dočasně fungují zdarma

Už od neděle nefungují rychlodobíjecí stanice pro elektromobily provozované energetickou společností ČEZ. Majitelé elektroaut tak u téměř pěti desítek stanic v celé zemi mohou využít dočasný bezplatný režim nabíjení. Přesný termín nápravy zatím není znám.

Síť směnáren Chequepoint přišla o licenci. Porušovala pravidla až příliš často

Česká národní banka odňala síti směnáren Chequepoint licenci k jejich hlavní činnosti. Ty totiž opakovaně porušovaly zákony. Chequepoint navíc musí zaplatit milionovou pokutu.

ČSSD předstihla ODS a je druhá, tvrdí volební model CVVM

/GRAF/ Pokud by se nyní konaly volby do Poslanecké sněmovny, strany rodící se vládní koalice by obsadily první dvě místa. Vyplývá to z volebního modelu společnosti CVVM. Více než desetiprocentní podporu by získaly další tři strany, TOP 09 naopak klesla na tři procenta.

Cyklisté umírají o dva roky později než ostatní. Pokud ovšem nosí přilbu

/ANKETA/ Organizace Bezpečně na silnicích a Horská služba zahájily již osmý ročník kampaně „Na kole jen s přílbou”. Jejím cílem je přimět cyklisty, kteří si dosud hlavu nechrání, aby svůj postoj přehodnotili. Apelovat na ně bude jedna speciální web, jednak cyklohlídky v turisticky atraktivních lokalitách po celé zemi.

Na český internet míří německý oděvní obr. Zalando bude konkurovat Lidlu i H&M

Rychle se rozvíjející domácí trh prodeje oděvů přes internet dostane v létě silnou konkurenci. Vstoupí na něj totiž evropská jednička v oboru, německý e-shop Zalando. Firma už spustila české webové stránky a vytáhla na nich své hlavní eso z rukávu: bezplatnou dopravu a vrácení zboží.

NKÚ: Dotace mají pomáhat menším zemědělcům, většinu ale čerpaly velké podniky

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) nalezl závažné nedostatky v rozdělování dotací z Programu rozvoje venkova pro období let 2014 až 2020. Z balíku 3,8 miliardy čerpaly více než 2,8 miliardy velké potravinářské firmy. Podle úřadu je příčinou nepoměru nastavení pravidel z pera ministerstva zemědělství. To všechna obvinění odmítlo.

Venkov dohání velká města. Za dva roky internet zrychlil ve stovkách obcí

Časy, kdy bylo rychlé a stabilní připojení k internetu výsadou velkých měst, se mění. Jen za poslední dva roky pocítilo významné zrychlení téměř 1400 menších obcí. Výhod širokopásmového internetu si tak nově užívá 636 tisíc domácností.

Pokles nezaměstnanosti se zastavil. Dno ale může být ještě níže

Německé ekonomice se daří, a tak se mohou Němci těšit z nejnižší míry nezaměstnanosti od sjednocení v roce 1990. Mezi Čechy v produktivním věku je ale bez práce ještě o poznání méně lidí – pouhá 2,3 procenta. I když je to stejné číslo jako minulý měsíc, do podzimu může nezaměstnanost prolomit další historické rekordy.

Zapadlé zubaře čeká sto milionů. Ministerstvo chce zahustit síť v Sudetech

Zubařů je dost, ale do zapadlých oblastí především v Sudetech se jim nechce. Ministerstvo zdravotnictví proto vypsalo dotační program pro zubní lékaře v oblastech s omezenou dostupností zdravotních služeb. Stomatologové mohou do konce roku 2021 žádat o příspěvek až do výše 1,2 milionu korun. Na dotace vyčlenilo celkem sto milionů korun.

Od SpaceX zpátky na zem. Pavlík opouští Muska, bude manažerem v českém Kiwi

Jediný Čech, který se podílel na projektu SpaceX amerického inovátora Elona Muska, se vrací do Česka. Davida Pavlíka ulovil brněnský internetový vyhledávač nízkonákladových letenek Kiwi (dříve SkyPicker). Pavlík bude ve firmě, v níž má vlastnický podíl například zakladatel Computer Pressu Jiří Hlavenka, řídit klíčové oddělení IT.

Stát jde na ruku velkostatkářům, vadí rolníkům. Chtějí platby za první hektary

Menší statek by měl za hektar půdy dostat více peněz než velkostatek a pak bude mít venkov šanci se opět rozvíjet. O tom je přesvědčena Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ). Zavedení takzvané redistributivní platby, kterou přijalo již osm evropských zemí, však v Česku naráží na odpor politické reprezentace.

V Japonsku odjel vlak o 25 sekund dříve. Naprosto neomluvitelné, kál se dopravce

Západojaponské dráhy vydaly oficiální omluvu za to, že jeden z jejich příměstských vlaků opustil nástupiště v 7.11:35. Pravidelný odjezd přitom měl být v 7.12:00. Ke „vpravdě neomluvitelnému“ incidentu došlo v prefektuře Šiga.

Mléčné výrobky, oděvy a bydlení tlačí inflaci vzhůru. ČNB ji ale chtěla vyšší

Inflace v dubnu po pětiměsíčním zpomalování zrychlila na 1,9 procent. Vzhůru ji hnaly zejména náklady na bydlení, výrazněji také zdražily mléčné výrobky, oděvy a obuv. Česká národní banka (ČNB) však nastavila inflační cíl na dvě procenta. Mohla by ho dosáhnout očekávaným dalším zvýšením úrokových sazeb.

Světový unikát, hodnotí analytici další pokles nezaměstnanosti

I když se již mohlo zdát, že nezaměstnanost v Česku už nemá kam klesat, přesto se v dubnu snížila o nezanedbatelného 0,3 procentního bodu na pouhá 3,2 procenta. Poprvé v historii tak počet volných pracovních míst převýšil počet uchazečů. Podle analytiků je takový stav neobvyklý nejen v evropském, nýbrž i v celosvětovém srovnání.

ČEZ navrhl stejné dividendy jako vloni, do státního rozpočtu by šlo 12 miliard

Představenstvo polostátní skupiny ČEZ navrhlo, aby se letos vyplácelo 33 korun zisku za každou stokorunovou akcii. To by při současném počtu a rozdělení akcií znamenalo úhrnnou výši dividend 17,8 miliard korun. Z této sumy by pak více než 12 miliard šlo státu coby majoritnímu akcionáři.

Už žádná Dieselgate? Schvalování nových aut se zpřísní, rozhodli europoslanci

Nové automobily by se měly schvalovat za reálného provozu, namátkové kontroly budou probíhat i ve zkušebnách a výrobcům nevyhovujících vozidel budou hrozit vysoké pokuty. To jsou hlavní rysy kompromisního návrhu, který po dvouletém vyjednávání schválil Evropský parlament.

Co po škodovce? Další škodovka. Češi jsou domácím ojetinám věrnější než sousedé

Že automobily značky Škoda na domácím trhu dlouhodobě kralují statistikám prodejů nových i ojetých aut, je známá věc. První místo si však drží také v žebříčku zákaznické věrnosti. Ukazují to statistiky autobazarů AAA Auto.

V Praze raketově roste počet rumunských firem, láká je nedostatek pracovníků

/INFOGRAFIKA/ Mezi zahraničními vlastníky českých firem jsou v posledních pěti letech jednoznačně nejaktivnější Rumuni. V zemi aktuálně vlastní 1349 firem. Objem rumunského kapitálu se za od roku 2014 zvýšil téměř sedmkrát. Ve čtyřech z pěti případů zakládají Rumuni firmu v Praze.

ČEZ se zahraničního angažmá nevzdává. Ve Francii postaví větrné elektrárny

Skupina ČEZ získala ve Francii povolení pro výstavbu a provoz větrných elektráren o výkonu 42 megawatty. První se začne stavět již na přelomu roku. České energetické závody se při svých francouzských investicích mohou opřít o smluvně zajištěné výkupní ceny elektřiny.

Oskar byl úspěšně odpálen. Aero se snaží zdokonalit katapultáž letounu L-159

Společnost Aero Vodochody úspěšně otestovala novou verzi vystřelovacího sedadla VS-20. Snaží se jej vylepšit na základě požadavků české armády. Aero je přitom jen jednou z pěti firem na světě, které se vývojem vystřelovacích sedadel zabývají.

RegioJet míří na Ukrajinu, v Košicích se bude přesedat z vlaku na autobus

Síť charakteristických žlutých autobusů vysune první chapadlo do zemí bývalého Sovětského svazu. Na vlaky z Prahy do Košic naváže autobusová linka Košice–Michalovce–Užhorod–Mukačevo. Na Ukrajinu pojede v noci, zpět na Slovensko odpoledne. Dopravce počítá se zdržením na hranici, na přestup proto vyčlenil dvouapůlhodinovou rezervu.

Náš nejlepší rok v historii, chlubí se J&T Banka ziskem ve výši 2,2 miliard

J&T Banka zakončila loňský rok s bilanční sumou 143 miliard, což je o deset miliard více než v roce 2016. Čím však pro ni byl rok 2017 historicky úspěšný, je čistý zisk. Ten stoupl více než dvounásobně z 950 milionů na 2,2 miliardy.

Český antivirový gigant Avast míří na londýnskou burzu, chce získat 4 miliardy

Původem pražská technologická firma Avast potvrdila nedávné spekulace. V květnu na londýnské burze upíše akcie v hodnotě čtvrtiny svého základních kapitálu. Ty by jí měly přinést 200 milionů dolarů (v přípočtu přes čtyři miliardy korun), jimiž chce snížit svou zadluženost a financovat další růst.

Drony mají vysokou nehodovost, navíc často končí jako nezvěstné

Také drony mají své povinné ručení a komerční pojištění. Z údajů o něm vyplývá, že ročně plných 30 procent bezpilotních letadélek havaruje nebo se beze stopy ztratí. Ztráta či poškození jednoduchých hraček majitele příliš trápit nemusí, ve vzduchu jsou ale i drony za statisíce.

Lufthansa zruší přes 800 letů, odboráři jdou do stávky za vyšší platy

Německé aerolinky Lufthansa v úterý zruší víc než 800 letů. Důvodem je plánovaná stávka za vyšší platy pracovníků veřejných služeb, která se dotkne i velkých letišť, jako je Frankfurt nad Mohanem. Do stávky jde totiž i podpůrný letištní personál, včetně hasičů sloužících na letištích.

Ředitelka Facebooku: Chcete opravdové soukromí? Tak si za sociální síť plaťte

Provozní ředitelka Facebooku Sheryl Sandbergová v rozhovoru pro stanici NBC potvrdila veřejné tajemství. Sociální sítě jsou založené na prodeji informací, které do nich uživatelé vloží. A pokud by si někdo chtěl užívat sociální sítě bez jakýchkoli starostí o soukromí, musel by za takové privilegium platit.

Už žádné transplantace rohovky? Čeští a britští vědci hlásí průlom v léčbě oka

Českým vědcům z Oční kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (VFN) a 1. lékařské fakulty univerzity Karlovy (1. LF UK) se ve spolupráci s britskými kolegy podařilo odhalit nová fakta, která mohou znamenat revoluci v léčbě Fuchsovy endotelové dystrofie rohovky. Ta je dnes nejčastější příčinou transplantace rohovky, kterou musí každoročně podstoupit pětistovka Čechů.

Zahraniční obchod se zadýchává, přebytek se letos může snížit až o 50 miliard

Zahraniční obchod v únoru skončil v přebytku 18 miliard korun, což je o téměř tři miliardy méně než před rokem. Český vývoz meziročně klesl o více než procento, nepatrně se přitom zmenšil i dovoz. Další vývoj určí zejména kondice v tuzemsku usazených automobilek.

Agrese na internetu: České soudy ji začaly trestat už před třemi lety

Aktuální trest pro muže, který v internetové diskusi schvaloval střelbu na exekutory, není v české právní praxi prvním. Za urážky a agresi v on-line prostředí padla podmínka už v roce 2015.

Miliardář Vítek zastavil své vleky ve Švýcarsku. Nedostal od místních peníze

Do jižních svahů švýcarského střediska Crans-Montana plných sněhu se opírá slunce, ale vleky stojí. Nemůže za to nedostatek lyžařů, nýbrž pře o 800 tisíc franků (přibližně 17 milionů korun). Ty měl podle svých slov obdržet provozovatel střediska patřícího českému miliardáři Radovanu Vítkovi od místní samosprávy coby příspěvek na provoz.

Londýn s Amsterdamem spojil rychlovlak, jízda trvá stejně jako z Prahy do Zlína

Rychlovlaky společnosti Eurostar se rozrostly o novou větev. Díky ní lze za pouhé tři hodiny a 41 minut dojet pohodlně a bez přestupu z centra Londýna do nizozemské metropole. Cestující tak ušetří hodinu času a přestup v Bruselu. Železnice se na této frekventované relaci stala výraznější konkurencí pro aerolinky.

Kdy konečně dostavíme jádro? Svaz průmyslu je z přešlapování politiků nervózní

Stálý výbor pro jadernou energetiku ani na svém osmém zasedání nepřijal konkrétní rozhodnutí ve věci výstavby nového jaderného zdroje. Vybudování nové jaderné kapacity přitom předpokládá Státní energetická koncepce, kterou zpracovala vláda. A bez nového zdroje české energetice na konci 30. let hrozí kolaps.

CVVM: Babišovo hnutí oslabilo, tři středopravicové strany jsou stále v ohrožení

Podle březnového volebního modelu společnosti CVVM trojici středopravicových stran hrozí, že vypadnou ze Sněmovny. Obraz preferencí českých voličů se jinak oproti noru příliš nezměnil: vedoucí hnutí ANO s 30,5 procenty mírně ztratilo, s odstupem za ním se vyrovnaly čtyři strany: ODS, Piráti, ČSSD a komunisté. Pětiprocentní hranici by prolomilo už jen SPD.

Měl by se zákaz prodeje v obchodech rozšířit na všechny svátky? Hlasujte

/ANKETA/ Zatímco Velký pátek mohou lidé slavit v obchodních domech, na Velikonoční pondělí musejí zůstat chrámy konzumu zavřené. Stávající podoba zákona, který tuto dvojakost nařídil, kritizuje ODS i KDU-ČSL. Zatímco však první ze jmenovaných stran by chtěla celou regulaci zrušit, druhá ji naopak požaduje rozšířit na všechny státní svátky bez rozdílu.

Na Dlouhých stráních už jsou dvě elektrárny. Vodu doplnilo slunce

/VIDEO/ Společnost ČEZ Solární vybudovala u horní nádrže vodní přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně nejvýše položenou fotovoltaickou elektrárnu v zemi. Úhrnný výkon třiceti panelů představuje pouhou setinu promile energie, kterou je schopná dodávat sesterská přečerpávací elektrárna. Nová elektrárna tak poslouží spíš k osvětě.

Nejhorší tragédie od 70. let. Průmyslové havárie stály život mnoho desítek Čechů

Tragédie v Kralupech nad Vltavou není první a zdaleka ani největší svého druhu. V české historii se odehrálo okolo stovky velkých průmyslových havárií. Vůbec nejkrvavějšími byla sedmdesátá léta, kdy vinou nedostatečných bezpečnostních předpisů a prevence přišlo o život více než padesát osob.

Rakušané už nechtějí být závislí na české elektřině, budou proto pálit víc dřeva

Rakouský odpor k elektřině z jádra vede k tomu, že ve dnech, kdy je chladno a fouká vítr, musí alpská země dovážet až dvě třetiny potřebné energie z České republiky. Podíl této „neekologické“ cizí elektřiny chce nyní Vídeň razantně snížit tím, že v do elektrárenských kotlů pošle část svých lesů.

  • 1
  • 2

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT