Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

MICHAL KRESTÝN

Michal Krestýn / Šumperský a jesenický deník

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Vězni na Mírově budou bez kapra i vánočního stromku

Mírov – Jen pět ze 374 odsouzených, kteří si odpykávají svůj trest v jedné z nejpřísnějších věznic v republice na Mírově, budou moci strávit nadcházející vánoční svátky se svými blízkými. Přerušení výkonu trestu je nejvyšší formou odměny, kterou mohou získat. Musejí si ji ale zasloužit vzorným chováním a plněním svých povinností.

Štola vydala unikátní nálezy, lidské oko je nespatřilo stovky let

Dělníci pracují na zpřístupnění další části Poštovní štoly u Zlatých Hor, která dokumentuje hornickou minulost Jeseníků. Nově odkrývané prostory zkoumají i archeologové. Ačkoli v podzemí působí teprve měsíc, objevili unikátní nálezy, které lidské oko nespatřilo stovky let.

AKTUALIZOVÁNO

Čtyři lidé zemřeli při nehodě osobního auta a autobusu v Zábřehu

Zábřeh (Šumpersko) – Čtyři lidské životy vyhasly v sobotu 17. září vpodvečer při dopravní nehodě v Zábřehu. Srážku s autobusem nepřežili čtyři lidé, kteří cestovali v osobním autě. Pátý spolucestující utrpěl vážná zranění.

Umělci z pronásledovaného hnutí Falun Gong vystavují v Zábřehu

Zábřeh – Díla čínských umělců pronásledovaných tamním komunistickým režimem kvůli tomu, že vyznávají meditační disciplínu Falun Gong, jsou nyní k vidění v Galerii Tunklův dvorec v budově staré radnice v Zábřehu.

V Zábřehu budou vystavovat čínští exiloví umělci

Zábřeh – Unikátní mezinárodní výstava čínských umělců pronásledovaných tamním komunistickým režimem bude od příštího týdne k vidění v Zábřehu. Galerie Tunklův dvorec vystaví tři desítky reprodukcí obrazů od autorů, kteří patří k exilovému hnutí Falun Gong.

Odborníci v Zábřehu poradí, jak dosáhnout na kotlíkové dotace

Olomoucký kraj rozjíždí program na výměnu starých neekologických kotlů za nové, které budou šetrnější k životnímu prostředí. Žádosti o takzvané kotlíkové dotace bude možné podávat od 22. února. Předcházet jim budou semináře, na nichž se zájemci o příspěvek dozvědí všechny potřebné informace.

Do Olomouce už vede dálnice, dočkáme se pokračování do Čech?

Ještě na Silvestra jeli řidiči mezi Mohelnicí a Olomoucí po silnici pro motorová vozidla. O půlnoci, kdy všude bouchaly rachejtle a létaly zátky od sektu, se z ní stala dálnice. Změna souvisí s novým pojetím dálniční sítě, který připravilo ministerstvo dopravy.

Po mozkové příhodě může znovu pracovat i řídit, díky speciální terapii

Cévní mozková příhoda postihla před třemi lety pětašedesátiletého pana Josefa Kaňoka ze Šumperku. Díky tomu, že se do péče lékařů dostal poměrně včas, svůj zápas o život tehdy vyhrál. Nemocnici však opouštěl na vozíku.

Do obnovy sídlišť v Jeseníku a Mohelnici půjdou desítky milionů

Sídliště 9. května v Jeseníku čeká během následujících pěti let kompletní obnova. Novou podobu by měly dostat cesty, chodníky, přibýt mají hřiště i parkovací místa. Revitalizací za přibližně dvacet milionů korun prochází i sídliště Stanislavova v Mohelnici.

Zašlé sídliště v Mohelnici se mění k lepšímu

Rozkopané ulice a chodníky, mezitím se pohybuje těžká technika i chodci. Tak to teď vypadá na sídlišti Stanislavova v Mohelnici. To prochází razantní omlazovací kúrou.

Nový ráj bikerů v Jeseníkách: Lipovské stezky otevřely

Jesenicko se stává rájem milovníků horských kol a adrenalinu. V Lipové-lázních začaly bikerům sloužit zbrusu nové singltrekové trasy o celkové délce osmi kilometrů. Lipovské stezky jsou plné terénních vln a skoků v členitém terénu, v lese i na loukách.

Hvězdou Jazz in Hall bude Ondřej Ruml

Zábřeh – Tradiční lahůdkou zábřežského kulturního podzimu bude i letos hudební festival Jazz in Hall, jehož dvanáctý ročník se uskuteční v sobotu 10. října v tenisové hale. Pořadatelé opět připravili výběrové swingové a jazzové menu, a to nejen v podání domácího Moravia Big Bandu, ale i hostujících mladých swingařů z Přerova nebo dvou pražských kapel, jež patří v posledním desetiletí k pozoruhodným interpretům moderního jazzu.

Cestovatel představí krásy Ameriky

Populární dobrodruh, cestovatel a zpravodaj rádia Impuls Jiří Kolbaba se po půl roce vrací do Šumperku. Po přednášce o strhujících cestách v tropickém ráji na ostrově Bali tentokrát zavede posluchače do severní Ameriky.

Šumperští lékaři vyměňují kolenní klouby novou metodou, pomáhají jim kuličky

Šumperští lékaři zavádějí v těchto dnech novou ojedinělou metodu výměny kolenních kloubů. Během náročných operací začali využívat jednu z nejmodernějších technologií, která nejenže zkrátí dobu operace, ale umožňuje ortopedům implantovat kloubní náhradu do těla pacienta doslova na míru. Jako první v zemi chtějí novou technologii začít šumperští odborníci využívat také při implantacích polovičních náhrad kolenních kloubů a při operačních úpravách postavení kloubů.

Panorama Jeseníků, města na dlani. Na kopci vyrostla tato půvabná rozhledna

Malá rozhledna ze dřeva a kovu vyrostla na kopci Brusná nad Bludovem na Šumpersku. Z vyhlídkové plošiny ve výšce pěti metrů je nádherný rozhled po širokém okolí.

Blues Alive slaví dvacáté výročí, hlavní hvězdou bude Warren Haynes

Šumperk – Pořadatelé festivalu Blues Alive odtajnili program jubilejního dvacátého ročníku, který se uskuteční od 12. do 14. listopadu v Šumperku. Hlavní hvězdou bude jeden z nejsledovanějších amerických kytaristů současnosti Warren Haynes.

Mohelnice nabídne zájemcům o bydlení desítky parcel

Mohelnice by se už brzy mohla rozrůst o desítky nových rodinných domů. Město ve spolupráci se soukromým majitelem pozemků připravuje parcely pro výstavbu rodinných domů v lokalitě Sever za hřiště v Růžové ulici.

Turisté při cestování po Jeseníkách ušetří

Turisté a návštěvníci Jeseníků mohou v nadcházející letní sezoně ušetřit za cestování. Olomoucký a Moravskoslezský kraj přicházejí s nabídkou výhodné jednodenní oblastní jízdenky Jeseníky. Ta návštěvníkům hor umožní cestovat za jednu cenu po celé turistické oblasti.

Mladíci dostali smyk a narazili do stromu. Dva zemřeli, třetí je těžce zraněn

Dubicko, Hrabová – Dva mladíci zemřeli v sobotu 7. března večer při tragické dopravní nehodě mezi Dubickem a Hrabovou. Jejich auto narazilo do stromu a převrátilo se na střechu. Třetí člen posádky, šestatřicetiletý muž, vyvázl s vážnými zraněními, s nimiž ho transportovali do Fakultní nemocnice v Olomouci. Policisté nyní zjišťují, kdo z trojice vůbec řídil.

Galerie v Lošticích bude hostit Alici Springs a výstavu Jana Smitala

Loštice – Hned dvě významné kulturní akce bude v tomto týdnu hostit kavárna a galerie U Lišky Bystroušky v Lošticích. V pátek 16. ledna zde od půl sedmé večer vystoupí Alice Springs Blues Band.

Zažila dvě války, vyvraždění rodiny i dvojí znárodnění. Teď o ní vypráví film

Loštice, Cincinnati – Film o životních osudech pozoruhodné a statečné ženy Edith Carter Knöpflmacher, která přežila věznění v Osvětimi i pochod smrti, připravili členové sdružení Respekt a tolerance. To mapuje historii židovské komunity v našem regionu.Dokument je nyní součástí expozice v synagoze v Lošticích. Vidět ho mohou i desítky tisíc návštěvníků, kteří každoročně zavítají do muzea v Centru pro studium holocaustu a humanity v americkém Cincinnati.

Vánoce na Mírově: Místo kapra bude na Štědrý večer řízek

Mírov – Vánoční stromeček na společné kulturní místnosti, případně jen drobná výzdoba na celách budou připomínat nadcházející svátky za zdmi jedné z nejtěžších českých věznic v Mírově.

Úsovský zámek poprvé otevře podzemí, oslaví tak Halloween

Halloween oslaví v sobotu 25. října na zámku v Úsově. Návštěvníci budou mít jedinečnou možnost projít se podzemními prostorami památky, které se veřejnosti otevřou vůbec poprvé.

Top Styl přiveze do Mohelnice špičkovou módu a modelky

Mohelnice – Už čtyřicátá autorská módní přehlídka Top Styl se uskuteční v pátek 3. října v Mohelnici. Pořádá ji místní módní návrhář Luděk Hanák vždy dvakrát do roka – na jaře a na podzim. Do Mohelnice pokaždé pozve přední české výtvarníky, návrháře i modelky.

Úsovským zámkem provedou návštěvníky pohádkové postavičky

Trojhlavý drak a další pohádkové postavy budou v letošní sezoně provázet návštěvníky Lovecko – lesnického muzea na zámku v Úsově. Expozici doplní velká pohádková výstava.

Po dálnici z Olomouce do Čech? Nejdřív v roce 2021

Olomoucký kraj – Dvě generace motoristů už sní o tom, jak se projedou ze střední Moravy směrem do východních Čech a na Prahu po kvalitní rychlostní komunikaci.

Redaktor Deníku vařil pivo v Pivovaru Holba

Hanušovice /REPORTÁŽ NA VLASTNÍ KŮŽI/ – Srdcem každého pivovaru je varna. Ta v Holbě je kompletně měděná, pochází z roku 1930 a vyrobila a instalovala ji První brněnská strojírna. Na rozdíl od dob první republiky dnes na varně významně ubylo těžké manuální práce, naopak přibylo čerpadel a ovládacích ventilů. Zůstala ale tradiční receptura a sladovnické srdce vařičů.

Prezident dostane v Mohelnici becherovku, první dáma knihu

Mohelnice – Na příjezd prezidenta Miloše Zemana se připravují v mohelnickém závodě koncernu Siemens. Ten bude jedinou zastávkou prezidentské kolony v našem regionu během třídenní návštěvy hlavy státu v Olomouckém kraji.

Mohelnice chystá spalovnu, slibuje nové koupaliště i autobusy zdarma

Olomoucký kraj – Přípravy na stavbu spalovny komunálního odpadu v Mohelnici pokračují. 

Bezručovy sady v Zábřehu projdou omlazovací kúrou

Zábřeh – Rozsáhlou revitalizací projdou v brzké době Bezručovy sady v Zábřehu. Město chce v parku u kostela svaté Barbory nechat odstranit dožívající stromy a místo nich vysadit novou alej. Další dřeviny čeká odborné ošetření.

Řidič narazil do zábradlí, odtlačil auto bokem a odešel

Žulová – Po viníkovi dopravní nehody pátrají jeseničtí policisté. Nehoda se stala v sobotu 25. ledna kolem osmé hodiny večer v Tomíkovicích, místní části Žulové. Neznámý řidič tudy projížděl s vozem značky Opel Astra.

Na Facebooku řádí podvodník. Z obětí vytáhne tisíce korun

Jesenicko – Další případ zneužití účtu na sociální síti Facebook prověřují nyní policisté na Jesenicku. V závěru minulého roku už takových případů zaznamenali pět, nyní se objevil další. Není vyloučeno, že poškozených bylo mnohem víc lidí, jen se neobrátili na policii.

AKTUALIZOVÁNO

Handicapovaná lyžařka smetla na sjezdovce pětiletého chlapce

Loučná nad Desnou – Pětiletého chlapce z Olomouce srazila v pátek 24. ledna po jedenácté hodině na sjezdovce v lyžařském areálu Přemyslov v Loučné nad Desnou čtyřiadvacetiletá cizinka.

Zábřeh nechal opravit dva kilometry chodníků

Zábřeh – Nově opravené chodníky mohou využívat chodci v několika ulicích ve čtvrti Na Výsluní v Zábřehu. Spolu s nimi také pracovníci městské společnosti EKO servis opravili veřejné osvětlení.

Řidiči se udělalo nevolno. Vjel přímo pod vlak

Šumperk, Hraběšice – Do osobního vlaku směřujícího ze Šumperka do Olomouce narazil se svým vozem na železničním přejezdu mezi Šumperkem a Hraběšicemi jednašedesátiletý řidič vozu značky BMW. Nehoda se stala ve čtvrtek 23. ledna v deset hodin dopoledne.

AKTUALIZOVÁNO

Sněhová děla jedou naplno, o víkendu otevřou i sjezdovky u Olomouce

Hlubočky – Zima nabrala druhý dech a po měsíční pauze se vlekaři v nižších polohách pustili do výroby technického sněhu. V lyžařských centrech v Hlubočkách a místní části Hrubé Vodě jedou sněhová děla naplno.

Hasiči najdou díky termokameře osoby i v nejhustším dýmu

Zábřeh – Novou termokameru začali využívat profesionální hasiči v Zábřehu. Díky speciálnímu přístroji pro ně bude snazší například vyhledávat osoby v zakouřeném prostoru nebo lokalizovat ohniska požáru.

Podvodníci zneužívají facebookové profily svých obětí

Jesenicko – Na Jesenicku se množí případy podvodů spáchaných prostřednictvím sociální sítě Facebook. Za poslední měsíc policisté řeší už pět případů zneužití facebookového profilu. Pachatelé tak poškodili už sedm lidí.

Archeologové odhalili v Šumperku základy měšťanského domu

Šumperk – Základy měšťanského domu odkryli archeologové, kteří provádějí průzkum v Radniční ulici v Šumperku mezi východem z pasáže Schiller a klášterním kostelem. Podle pamětníků zde stál dům až do začátku šedesátých let minulého století.

Žena bila muže, tedy policistu. Nyní ji hrozí až čtyři roky

Šumpersko – Na policisty zaútočila v pondělí 6. ledna jednatřicetiletá žena ze Šumperska. Hlídka vyrazila na místo poté, co krátce před šestnáctou hodinou oznámila na policii sedmačtyřicetiletá žena, že ji její družka slovně i fyzicky napadá.

Uzavírky, objížďky. Zábřeh čeká letos řada dopravních staveb

Zábřeh – Řidiči projíždějící Zábřehem se budou muset v letošním roce obrnit trpělivostí. Čeká na ně celá řada uzavírek a objížděk, které notně zkomplikují dopravu ve městě.

Stodola ve Vikýřovicích se ocitla v plamenech

Vikýřovice – Stodola u rodinného domu ve Vikýřovicích začala hořet ve čtvrtek 9. ledna brzy ráno. Hasiči přijali oznámení o požáru sedmnáct minut po třetí hodině ranní. Na místo ihned vyrazila profesionální jednotka ze Šumperka a dobrovolníci ze Šumperka – Temenice a z Vikýřovic.

Nesměl za volant, přesto řídil a havaroval

Jeseník, Zlaté Hory – Osmačtyřicetiletý řidič Škody Roomster havaroval v pondělí 6. ledna mezi Jeseníkem a Zlatými Horami. Před Rejvízem vjel příliš rychle do pravotočivé zatáčky. Protože silnice byla namrzlá, dostal smyk.

Dárci byli k opuštěným pejskům loni štědří

Zábřeh, Šumperk – Jen čtyři psi jsou teď v útulku, který ve Dvorské ulici v Zábřehu provozuje městská společnost EKO servis. Nenaplnily se tak obavy, že se po bujarých silvestrovských obavách kotce zaplní vystrašenými čtyřnožci, kteří utekli majitelům kvůli bouchání petard.

Do charitní poradny v Šumperku přichází stále více zadlužených lidí

Zábřeh, Mohelnice – Ve stále větší oblibě jsou v posledních letech nákupy dárků na dluh. Taková neuvážená rozhodnutí s sebou bohužel přinášejí vážné důsledky, které si lidé při půjčování mnohdy neuvědomují.

Stoletá lipová alej v Zábřehu prodělala omlazovací kúru

Zábřeh – Razantní omlazovací kúrou prošla v minulých týdnech takzvaná Šestikrejcarová alej v Zábřehu. Stromořadí tvořené přibližně stoletými lipami vede od mostu v ulici ČSA do Wolkerových sadů a denně pod ním projdou desítky lidí, kteří míří z centra města na vlakové nádraží.

2000 pohlednic v bohaté sbírce Petra Šmída spojuje jeden motiv – Zábřeh

Zábřeh – Neuvěřitelných dva tisíce pohlednic má ve své sbírce Petr Šmíd ze Zábřeha. Na první pohled takové číslo nikoho neohromí, mnozí by se mohli pochlubit daleko rozsáhlejšími sbírkami. Petr Šmíd ale sbírá výhradně pohlednice s jediným motivem – městem Zábřeh.

Poloprázdné parkoviště v Zábřehu mají naplnit kratší permanentky

Zábřeh – Město Zábřeh se rozhodlo zatraktivnit nabídku parkování před zdejším nádražím, kde se od letošního března vybírá poplatek. Radní odsouhlasili rozšíření ceníku parkovného tak, že si vyberou zájemci jak o krátkodobé stání, tak o několikadenní odstavení vozidla. Město zavádí nové druhy permanentek na dlouhodobé stání.

Třicítka vodáků se na Štěpána vydala na řeku Desnou

Vikýřovice, Šumperk – Třicítka vodáků v patnácti lodích si dala na Štěpána dopoledne sraz u mostu U Jirsáka ve Vikýřovicích. Vydali se odtud na asi tříkilometrovou plavbu po řece Desné až k jezu mezi Šumperkem a Novým Malínem.

Miliardový projekt na kanalizaci na Šumpersku pokračuje. Stavět se má na jaře

Šumpersko – Přípravy obřího projektu na dostavbu a rekonstrukci kanalizační sítě a čištění odpadních vod v pěti největších městech Šumperska běží naplno. Stavba se dotkne obyvatel Šumperka, Zábřeha, Mohelnice, Loštic a Hanušovic a přijde na více než 1,6 miliardy korun.

  • 1
  • 2

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT