Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

MICHAL KRESTÝN

Michal Krestýn / Šumperský a jesenický deník

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Kouzelník Michal Zapletal: Rád si vychutnám reakce publika z první ruky

FOTOGALERIE / ROZHOVOR / Nepovažuje se za profesionála, i když to o něm mnozí říkají. „Vím, že jsou o hodně lepší kouzelníci,“ reaguje. Realitní makléř Michal Zapletal má netradičního koníčka – věnuje se mikromagii, tedy kouzlení a iluzím v bezprostřední blízkosti diváků.

AKTUALIZOVÁNO

Na Dlouhých stráních zemřel jeřábník, elektrárna stojí

Pátek třináctého skončil na přečerpávací vodní elektrárně Dlouhé stráně tragicky. Zemřel zde šestapadesátiletý jeřábník, na kterého se při práci převrátil jeho stroj. Elektrárna musela kvůli nehodě z bezpečnostních důvodů přerušit provoz.

Paella, uzený pstruh i švábi. Zábřeh provoněl pouliční gastrofestival

Pestrou směsici chutí a vůní nabídl návštěvníkům druhý ročník festivalu Jídlo na ulici, který se konal v sobotu 20. května v Zábřehu.

Řidička se čtyřmi dětmi vletěla do sloupu, všechny se zranily

Klopina – Pět lidí, z toho čtyři děti, se zranilo při dopravní nehodě, která se stala v neděli 12. února dopoledne v Klopině na Mohelnicku.

Ceny města Zábřehu dostanou zvoníci, etnografka i bývalý starosta

Zábřeh na Moravě – O držitelích letošních Cen města Zábřehu je rozhodnuto. Zastupitelé nakonec na základě doporučení rady města rozhodli o udělení tří prestižních ocenění, vybírali přitom ze šesti nominací.

Winter Survival ždímal vojáky na dřeň, pět týmů nedokončilo

Jeseníky – Účastníci extrémního armádního závodu Winter Survival čtyři dny tvrdě soupeřili v jesenických horách s nástrahami přírody, náročnými úkoly a mnohdy i se sebou samými.

Požárů sazí v komíně přibývá. Lidé zanedbávají prevenci

Hned ke čtyřem případům zahoření sazí v komínech vyjížděli hasiči během uplynulého víkendu na Zábřežsku. Ve dvou případech se jednalo o rodinné domy, v jednom o bytovku.

AKTUALIZOVÁNO

Anonym hrozil bombou ve skiareálu

Ostružná – Neznámý anonym zhatil v neděli 22. ledna lidem lyžování v oblíbeném středisku v Ostružné. Krátce po osmé hodině ráno oznámil, že v areálu je uloženo několik bomb. Jejich počet přitom nepřiblížil.

AKTUALIZOVÁNO

Dívenka, která vylétla ze sjezdovky, v nemocnici podlehla vážným zraněním

Dolní Morava – Teprve jedenáctiletá lyžařka se v sobotu 21. ledna dopoledne velmi těžce zranila ve skiareálu na Dolní Moravě. Přes veškerou lékařskou péči dívenka svým zraněním v nemocnici podlehla.

Vězni na Mírově budou bez kapra i vánočního stromku

Mírov – Jen pět ze 374 odsouzených, kteří si odpykávají svůj trest v jedné z nejpřísnějších věznic v republice na Mírově, budou moci strávit nadcházející vánoční svátky se svými blízkými. Přerušení výkonu trestu je nejvyšší formou odměny, kterou mohou získat. Musejí si ji ale zasloužit vzorným chováním a plněním svých povinností.

Štola vydala unikátní nálezy, lidské oko je nespatřilo stovky let

Dělníci pracují na zpřístupnění další části Poštovní štoly u Zlatých Hor, která dokumentuje hornickou minulost Jeseníků. Nově odkrývané prostory zkoumají i archeologové. Ačkoli v podzemí působí teprve měsíc, objevili unikátní nálezy, které lidské oko nespatřilo stovky let.

V Bohdíkově shořela střecha bývalého statku

Bohdíkov – Střecha jedné z budov bývalého statku v Bohdíkově začala hořet v sobotu 10. prosince v noci. V plamenech se ocitla celá střecha objektu. Na místě zasahovalo několik hasičských jednotek.

Vánoční stoly ozdobí 280 tisíc košíčků sušeného ovoce z Loštic

Loštice – Osmdesát tun sušeného ovoce z celého světa prošlo rukama žen v chráněné dílně Reparto v Lošticích. Ze švestek, ananasu, datlí či meruněk zde kompletují ovocné košíčky. Ty ozdobí vánoční stoly především v Rakousku, ale objeví se také na pultech marketů u nás a na Slovensku. Celkem jich zde připravili 285 tisíc kusů.

V šumperském muzeu už mají Vánoce. Z celé Evropy

Šumperk – Přestože do Štědrého dne ještě zbývá více než měsíc, do šumperského muzea už přišly Vánoce. Ne však ty klasické české, ale evropské. Naladit se na nejkrásnější svátky v roce mohou návštěvníci na nové výstavě, která přibližuje vánoční zvyky a tradice v různých zemích starého kontinentu.

V Lošticích chystají armádu voňavých pekelníků

Až za šest týdnů přijde svatý Mikuláš s anděly a pekelnou družinou, obdaruje hodné děti v Rakousku postavičkami čertů Krampusů. Mnohé z nich budou pocházet z Loštic. V chráněné dílně Reparto, která spadá pod zábřežskou Charitu, jich tu letos vyrobí čtrnáct a půl tisíce.

V autobuse o mrtvých nevěděli. Pak jsme se začali modlit, říká žena o tragédii

Šumperk, Zábřeh – Zájezdový autobus se sedmačtyřiceti šumperskými farníky mířil v sobotu 17. září domů z Olomouce. Zbývalo už jen posledních patnáct kilometrů, když mu na křižovatce v Zábřehu vjel pod kola osobní vůz.

Opravy omezí provoz na hlavním tahu z Mohelnice do Čech

Mohelnice – S komplikacemi v dopravě a mírným zdržením by měli počítat řidiči, kteří tento týden pojedou z Mohelnice po hlavním tahu na Moravskou Třebovou.

AKTUALIZOVÁNO

Čtyři lidé zemřeli při nehodě osobního auta a autobusu v Zábřehu

Zábřeh (Šumpersko) – Čtyři lidské životy vyhasly v sobotu 17. září vpodvečer při dopravní nehodě v Zábřehu. Srážku s autobusem nepřežili čtyři lidé, kteří cestovali v osobním autě. Pátý spolucestující utrpěl vážná zranění.

AKTUALIZOVÁNO

Unikátní Dlouhé stráně dodávají elektřinu už dvacet let

Kouty nad Desnou – Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně v Jeseníkách slaví dvacet let od uvedení do provozu. Za tu dobu vyrobila tolik elektřiny, že by to stačilo třem milionům domácností na celý rok.

Nejstarší motorák v republice slaví výročí. Pojede ze Šumperku do Libiny

Nejstarší provozuschopný motorový vůz v České republice přezdívaný Věžák slaví pětaosmdesát let. České dráhy proto ve spolupráci s Klubem přátel kolejového autobusu vypraví v sobotu 3. září dva páry historických vlaků ze Šumperku do Libiny a zpět.

Turisté vyrazí k prameni Moravy, v Maletíně den mikroregionu na kole

Už více než čtvrt století se lidé společně vydávají k prameni Moravy. V sobotu 3. září se uskuteční už sedmadvacátý ročník pochodu spojený s mezinárodním výstupem na Králický Sněžník. Akce se pravidelně účastní stovky turistů nejen z celé České republiky, ale i z Polska, Německa či Slovenska.

Na obecní web někdo pověsil porno

Zábřežsko – Internetové stránky jedné z obcí na Zábřežsku si vybral za cíl svého útoku počítačový hacker. Ve čtvrtek 11. srpna se neoprávněně přihlásil do systému pro správu webových stránek a pozměnil je.

Těžce zraněný motorkář po nehodě odešel domů, do nemocnice letěl vrtulníkem

Vidnava, Zlaté Hory – Dvě nehody se staly o uplynulém víkendu na Jesenicku. Ve Vidnavě utrpěl v neděli těžké zranění pětadvacetiletý motorkář. Mladík pod vlivem drog na silném stroji nepřizpůsobil rychlost svým schopnostem.

AKTUALIZOVÁNO

Mladý řidič nepřežil čelní srážku s náklaďákem u Mohelnice

Mohelnice – Řidič osobního auta zemřel při vážné nehodě, která se stala v pondělí 15. srpna po třetí hodině ráno na hlavním tahu z Mohelnice na Zábřeh. Na výjezdu z města se střetl osobní a nákladní vůz.

Dobrovolníci pomáhají lidem na Jesenicku. Zdarma a ve svém volném čase

Vápenná – Sto padesát dobrovolníků z celé České republiky se sjelo v prvním prázdninovém týdnu do Vápenné. Účastníci letní dobrovolnické brigády SummerJob pomáhají místním obyvatelům ve Vápenné, Žulové, Černé Vodě a Skorošicích.

Muže při řezání stromu zavalila velká větev

Maletín – Vrtulník letecké záchranné služby zasahoval v sobotu odpoledne u Maletína na Mohelnicku. Linka tísňového volání přijala krátce před šestnáctou hodinou oznámení, že nedaleko obce spadl na muže při kácení strom.

Robert Fulghum představil v Šumperku svou novou knihu

Šumperk – Světoznámý americký spisovatel Robert Fulghum zavítal v sobotu 11. června do Šumperka. Autor mnoha bestsellerů, jako je Drž mě pevně, miluj mě zlehka nebo Všechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské škole, přijel představit svou novou knihu nazvanou Poprask v sýrové uličce.

V Mohelnici chtějí parkoviště, první podzemní v regionu. Takto má vypadat

Mohelnice – Kompletní proměnu autobusového nádraží v centru města chystá radnice v Mohelnici. Nádraží, které denně využívají stovky cestujících, je notně omšelé. Chybí zde přístřešky i jakékoliv zázemí, například veřejné toalety.

Oheň zničil střechu domu ve Staré Červené Vodě

Stará Červená Voda – K požáru rodinného domu ve Staré Červené Vodě na Jesenicku vyjížděli hasiči v sobotu brzy ráno. I přes rychlý zásah oheň zcela zničil střechu domu.

Motorkář smetl v Šumperku chodce na přechodu, pak vletěl do auta

Šumperk – Třemi zraněními skončila nehoda motorkáře v Šumperku.

Historické parní a motorové vlaky na Olomoucku

Mezi Olomoucí a Šumperkem, Valašským Meziříčím nebo Prostějovem budou v sobotu 14. května jezdit historické parní i motorové vlaky.

Umělci z pronásledovaného hnutí Falun Gong vystavují v Zábřehu

Zábřeh – Díla čínských umělců pronásledovaných tamním komunistickým režimem kvůli tomu, že vyznávají meditační disciplínu Falun Gong, jsou nyní k vidění v Galerii Tunklův dvorec v budově staré radnice v Zábřehu.

Hasiči trénovali likvidaci požáru vrtulníkem. Podívat se přišla tisícovka lidí

Šumperk – Při hašení rozsáhlých lesních požárů nebo zásazích v těžko přístupném terénu pomáhá hasičům také vrtulník. Ten nese speciální vak, do kterého se vejde osm set litrů vody. Jeho naplnění pomocí dvou proudů z automobilové cisterny trvá kolem půl minuty. Vyprázdnění je pak otázkou několika sekund.

Jesenicko čeká půlrok objížděk a výluk. Na Šumpersko zůstane jediná silnice

Šumpersko, Jesenicko – Z Jesenicka se už za několik dní stane s trochou nadsázky odříznutá země. Ve čtvrtek 14. dubna začne půlroční výluka železniční trati přes Ramzovou, v sobotu pak rovněž kvůli rekonstrukci na sedm měsíců uzavřou silnici přes Červenohorské se­dlo.

Křižovatka u Mohelnice patří k nejrizikovějším úsekům v republice

Šumpersko, Jesenicko – Křižovatka na hlavním tahu od Olomouce na Šumperk se Zábřežskou ulicí v Mohelnici patří za loňský rok mezi pět nejnebezpečnějších silničních úseků v celé České republice. Loni se zde stalo hned osm nehod. Dva lidé při nich zemřeli, jeden se zranil těžce a osm lehce.

V Zábřehu budou vystavovat čínští exiloví umělci

Zábřeh – Unikátní mezinárodní výstava čínských umělců pronásledovaných tamním komunistickým režimem bude od příštího týdne k vidění v Zábřehu. Galerie Tunklův dvorec vystaví tři desítky reprodukcí obrazů od autorů, kteří patří k exilovému hnutí Falun Gong.

Na Hanušovicku krachuje klíčový zaměstnavatel, stovky lidí nedostaly mzdu

Hanušovice – Ještě nejméně měsíc budou muset přežít bez výplat zaměstnanci podniku ZKL Hanušovice. Podnik míří do insolvence, stovky jeho pracovníků dostávají výpověď. Dlužné mzdy včetně odstupného jim po 22. dubnu vyplatí úřad práce.

Kapely zahrály vezňům na Mírově, vstupenkou bylo dobré chování

Mírov – Dunění bicích, ostré tóny elektrických kytar i melodie houslí se nesly v sobotu 12. března hradem Mírov. Koncert nazvaný Struny za mřížemi uspořádala ve spolupráci s vedením nejtěžší české věznice zábřežská Charita spolu s moravičanskou kapelou A.M.Úlet.

Kapelu Kryštof v Jeseníku pobavila zastaralá šatna

Jeseník – Koncert roku zažil v úterý 1. března Jeseník. Zatímco zaplněný sál Pentagonu bavila skupina Kryštof, muzikanty pobavila podoba zázemí, které jim dali pořadatelé k dispozici.

Leo Express mění jízdní řády, skončí první ranní vlak do Prahy

Zábřeh – Soukromý dopravce Leo Express, jehož žlutočerné soupravy zastavují od prosince i v Zábřehu, mění od pondělí 29. února jízdní řády některých spojů. Společnost zavede nový noční spoj z Prahy do Žiliny, Prešova a Košic. Ze Zábřehu bude odjíždět minutu po jednadvacáté hodině.

Dvě nehody: řidička se lekla srnky, skončila na střeše. Hyundai vletěl do studny

Jesenicko – Dvě dopravní nehody řešili policisté během víkendu na Jesenicku.

Zábřeh chystá rekonstrukci sportovišť pro atletiku, vstává tam z popela

Zábřeh – Kompletní modernizaci sportovišť pro atlety na městském stadionu připravují Sportovní kluby Zábřeh. Pokud se spolku podaří získat dotaci z ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, budou mít atleti nové zázemí ještě letos.

Welzlovi následovníci běhali s kufrem, beranicí a doutníkem

Zábřeh – Kufr v ruce, beranice na hlavě a v ústech doutník. Tři nezbytné propriety, které nesměli chybět účastníkům recesistického závodu Welzlův kufr, jenž se konal v sobotu 6. února na kopci Humenec nad Zábřehem. Účastníci tak zavzpomínali na zábřežského rodáka Jana Eskymo Welzla, kterého přesně takto zachytil fotograf při jeho návratu do rodného města.

Další zebry v Zábřehu jsou v ohrožení, město je musí upravit

Zábřeh – Problém s přechody pro chodce, které nevyhovují současným normám, musí řešit město Zábřeh. V souvislosti s opravami ulic po výstavbě kanalizace dopravní inspektorát policie požaduje zrušení frekventovaného přechodu u gymnázia na dolním náměstí. V ohrožení bylo i několik dalších zeber ve městě.

Tříkrálová sbírka hlásí rekordní sumu. Kolik se vybralo u vás? Podívejte se

Šumpersko, Jesenicko – Neobyčejně štědří byli letos lidé ke tříkrálovým koledníkům v našem regionu. Díky ochotě lidí pomoci potřebným se podařilo vykoledovat rekordní částky na Zábřežsku, Šumperku i Jesenicku.

Nákupní centrum či pěší zóna? Jak změnit dolní náměstí v Zábřehu, hlasujte

Zábřeh – Dolní náměstí v Zábřehu projde razantní proměnou. Jeho budoucí podobu navrhnou architekti. Město vypsalo veřejnou architektonicko-urbanistickou soutěž. Ta je otevřená nejen českým, ale i zahraničním odborníkům.

Sluníčko přilákalo do Jeseníků tisíce lyžařů

Jeseníky – Slunečné počasí a teploty těsně pod bodem mrazu přilákaly v sobotu 16. ledna do zimních středisek v Jeseníkách tisíce lyžařů. Čekaly na ně dobře upravené sjezdovky s převážně technickým sněhem.

Odborníci v Zábřehu poradí, jak dosáhnout na kotlíkové dotace

Olomoucký kraj rozjíždí program na výměnu starých neekologických kotlů za nové, které budou šetrnější k životnímu prostředí. Žádosti o takzvané kotlíkové dotace bude možné podávat od 22. února. Předcházet jim budou semináře, na nichž se zájemci o příspěvek dozvědí všechny potřebné informace.

Do Olomouce už vede dálnice, dočkáme se pokračování do Čech?

Ještě na Silvestra jeli řidiči mezi Mohelnicí a Olomoucí po silnici pro motorová vozidla. O půlnoci, kdy všude bouchaly rachejtle a létaly zátky od sektu, se z ní stala dálnice. Změna souvisí s novým pojetím dálniční sítě, který připravilo ministerstvo dopravy.

Do Olomouce už vede dálnice, dočkáme se pokračování do Čech?

Mohelnice – Ještě na Silvestra jeli řidiči mezi Mohelnicí a Olomoucí po silnici pro motorová vozidla. O půlnoci, kdy všude bouchaly rachejtle a létaly zátky od sektu, se z ní stala dálnice. Změna souvisí s novým pojetím dálniční sítě, který připravilo ministerstvo dopravy.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT