Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

MICHAL KRESTÝN

Michal Krestýn / Šumperský a jesenický deník

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Vězni na Mírově budou bez kapra i vánočního stromku

Mírov – Jen pět ze 374 odsouzených, kteří si odpykávají svůj trest v jedné z nejpřísnějších věznic v republice na Mírově, budou moci strávit nadcházející vánoční svátky se svými blízkými. Přerušení výkonu trestu je nejvyšší formou odměny, kterou mohou získat. Musejí si ji ale zasloužit vzorným chováním a plněním svých povinností.

Štola vydala unikátní nálezy, lidské oko je nespatřilo stovky let

Dělníci pracují na zpřístupnění další části Poštovní štoly u Zlatých Hor, která dokumentuje hornickou minulost Jeseníků. Nově odkrývané prostory zkoumají i archeologové. Ačkoli v podzemí působí teprve měsíc, objevili unikátní nálezy, které lidské oko nespatřilo stovky let.

AKTUALIZOVÁNO

Čtyři lidé zemřeli při nehodě osobního auta a autobusu v Zábřehu

Zábřeh (Šumpersko) – Čtyři lidské životy vyhasly v sobotu 17. září vpodvečer při dopravní nehodě v Zábřehu. Srážku s autobusem nepřežili čtyři lidé, kteří cestovali v osobním autě. Pátý spolucestující utrpěl vážná zranění.

Umělci z pronásledovaného hnutí Falun Gong vystavují v Zábřehu

Zábřeh – Díla čínských umělců pronásledovaných tamním komunistickým režimem kvůli tomu, že vyznávají meditační disciplínu Falun Gong, jsou nyní k vidění v Galerii Tunklův dvorec v budově staré radnice v Zábřehu.

V Zábřehu budou vystavovat čínští exiloví umělci

Zábřeh – Unikátní mezinárodní výstava čínských umělců pronásledovaných tamním komunistickým režimem bude od příštího týdne k vidění v Zábřehu. Galerie Tunklův dvorec vystaví tři desítky reprodukcí obrazů od autorů, kteří patří k exilovému hnutí Falun Gong.

Odborníci v Zábřehu poradí, jak dosáhnout na kotlíkové dotace

Olomoucký kraj rozjíždí program na výměnu starých neekologických kotlů za nové, které budou šetrnější k životnímu prostředí. Žádosti o takzvané kotlíkové dotace bude možné podávat od 22. února. Předcházet jim budou semináře, na nichž se zájemci o příspěvek dozvědí všechny potřebné informace.

Do Olomouce už vede dálnice, dočkáme se pokračování do Čech?

Ještě na Silvestra jeli řidiči mezi Mohelnicí a Olomoucí po silnici pro motorová vozidla. O půlnoci, kdy všude bouchaly rachejtle a létaly zátky od sektu, se z ní stala dálnice. Změna souvisí s novým pojetím dálniční sítě, který připravilo ministerstvo dopravy.

Po mozkové příhodě může znovu pracovat i řídit, díky speciální terapii

Cévní mozková příhoda postihla před třemi lety pětašedesátiletého pana Josefa Kaňoka ze Šumperku. Díky tomu, že se do péče lékařů dostal poměrně včas, svůj zápas o život tehdy vyhrál. Nemocnici však opouštěl na vozíku.

Do obnovy sídlišť v Jeseníku a Mohelnici půjdou desítky milionů

Sídliště 9. května v Jeseníku čeká během následujících pěti let kompletní obnova. Novou podobu by měly dostat cesty, chodníky, přibýt mají hřiště i parkovací místa. Revitalizací za přibližně dvacet milionů korun prochází i sídliště Stanislavova v Mohelnici.

Zašlé sídliště v Mohelnici se mění k lepšímu

Rozkopané ulice a chodníky, mezitím se pohybuje těžká technika i chodci. Tak to teď vypadá na sídlišti Stanislavova v Mohelnici. To prochází razantní omlazovací kúrou.

Nový ráj bikerů v Jeseníkách: Lipovské stezky otevřely

Jesenicko se stává rájem milovníků horských kol a adrenalinu. V Lipové-lázních začaly bikerům sloužit zbrusu nové singltrekové trasy o celkové délce osmi kilometrů. Lipovské stezky jsou plné terénních vln a skoků v členitém terénu, v lese i na loukách.

Hvězdou Jazz in Hall bude Ondřej Ruml

Zábřeh – Tradiční lahůdkou zábřežského kulturního podzimu bude i letos hudební festival Jazz in Hall, jehož dvanáctý ročník se uskuteční v sobotu 10. října v tenisové hale. Pořadatelé opět připravili výběrové swingové a jazzové menu, a to nejen v podání domácího Moravia Big Bandu, ale i hostujících mladých swingařů z Přerova nebo dvou pražských kapel, jež patří v posledním desetiletí k pozoruhodným interpretům moderního jazzu.

Cestovatel představí krásy Ameriky

Populární dobrodruh, cestovatel a zpravodaj rádia Impuls Jiří Kolbaba se po půl roce vrací do Šumperku. Po přednášce o strhujících cestách v tropickém ráji na ostrově Bali tentokrát zavede posluchače do severní Ameriky.

Šumperští lékaři vyměňují kolenní klouby novou metodou, pomáhají jim kuličky

Šumperští lékaři zavádějí v těchto dnech novou ojedinělou metodu výměny kolenních kloubů. Během náročných operací začali využívat jednu z nejmodernějších technologií, která nejenže zkrátí dobu operace, ale umožňuje ortopedům implantovat kloubní náhradu do těla pacienta doslova na míru. Jako první v zemi chtějí novou technologii začít šumperští odborníci využívat také při implantacích polovičních náhrad kolenních kloubů a při operačních úpravách postavení kloubů.

Panorama Jeseníků, města na dlani. Na kopci vyrostla tato půvabná rozhledna

Malá rozhledna ze dřeva a kovu vyrostla na kopci Brusná nad Bludovem na Šumpersku. Z vyhlídkové plošiny ve výšce pěti metrů je nádherný rozhled po širokém okolí.

Blues Alive slaví dvacáté výročí, hlavní hvězdou bude Warren Haynes

Šumperk – Pořadatelé festivalu Blues Alive odtajnili program jubilejního dvacátého ročníku, který se uskuteční od 12. do 14. listopadu v Šumperku. Hlavní hvězdou bude jeden z nejsledovanějších amerických kytaristů současnosti Warren Haynes.

Mohelnice nabídne zájemcům o bydlení desítky parcel

Mohelnice by se už brzy mohla rozrůst o desítky nových rodinných domů. Město ve spolupráci se soukromým majitelem pozemků připravuje parcely pro výstavbu rodinných domů v lokalitě Sever za hřiště v Růžové ulici.

Turisté při cestování po Jeseníkách ušetří

Turisté a návštěvníci Jeseníků mohou v nadcházející letní sezoně ušetřit za cestování. Olomoucký a Moravskoslezský kraj přicházejí s nabídkou výhodné jednodenní oblastní jízdenky Jeseníky. Ta návštěvníkům hor umožní cestovat za jednu cenu po celé turistické oblasti.

Mladíci dostali smyk a narazili do stromu. Dva zemřeli, třetí je těžce zraněn

Dubicko, Hrabová – Dva mladíci zemřeli v sobotu 7. března večer při tragické dopravní nehodě mezi Dubickem a Hrabovou. Jejich auto narazilo do stromu a převrátilo se na střechu. Třetí člen posádky, šestatřicetiletý muž, vyvázl s vážnými zraněními, s nimiž ho transportovali do Fakultní nemocnice v Olomouci. Policisté nyní zjišťují, kdo z trojice vůbec řídil.

Galerie v Lošticích bude hostit Alici Springs a výstavu Jana Smitala

Loštice – Hned dvě významné kulturní akce bude v tomto týdnu hostit kavárna a galerie U Lišky Bystroušky v Lošticích. V pátek 16. ledna zde od půl sedmé večer vystoupí Alice Springs Blues Band.

Zažila dvě války, vyvraždění rodiny i dvojí znárodnění. Teď o ní vypráví film

Loštice, Cincinnati – Film o životních osudech pozoruhodné a statečné ženy Edith Carter Knöpflmacher, která přežila věznění v Osvětimi i pochod smrti, připravili členové sdružení Respekt a tolerance. To mapuje historii židovské komunity v našem regionu.Dokument je nyní součástí expozice v synagoze v Lošticích. Vidět ho mohou i desítky tisíc návštěvníků, kteří každoročně zavítají do muzea v Centru pro studium holocaustu a humanity v americkém Cincinnati.

Vánoce na Mírově: Místo kapra bude na Štědrý večer řízek

Mírov – Vánoční stromeček na společné kulturní místnosti, případně jen drobná výzdoba na celách budou připomínat nadcházející svátky za zdmi jedné z nejtěžších českých věznic v Mírově.

Úsovský zámek poprvé otevře podzemí, oslaví tak Halloween

Halloween oslaví v sobotu 25. října na zámku v Úsově. Návštěvníci budou mít jedinečnou možnost projít se podzemními prostorami památky, které se veřejnosti otevřou vůbec poprvé.

Top Styl přiveze do Mohelnice špičkovou módu a modelky

Mohelnice – Už čtyřicátá autorská módní přehlídka Top Styl se uskuteční v pátek 3. října v Mohelnici. Pořádá ji místní módní návrhář Luděk Hanák vždy dvakrát do roka – na jaře a na podzim. Do Mohelnice pokaždé pozve přední české výtvarníky, návrháře i modelky.

Úsovským zámkem provedou návštěvníky pohádkové postavičky

Trojhlavý drak a další pohádkové postavy budou v letošní sezoně provázet návštěvníky Lovecko – lesnického muzea na zámku v Úsově. Expozici doplní velká pohádková výstava.

Po dálnici z Olomouce do Čech? Nejdřív v roce 2021

Olomoucký kraj – Dvě generace motoristů už sní o tom, jak se projedou ze střední Moravy směrem do východních Čech a na Prahu po kvalitní rychlostní komunikaci.

Redaktor Deníku vařil pivo v Pivovaru Holba

Hanušovice /REPORTÁŽ NA VLASTNÍ KŮŽI/ – Srdcem každého pivovaru je varna. Ta v Holbě je kompletně měděná, pochází z roku 1930 a vyrobila a instalovala ji První brněnská strojírna. Na rozdíl od dob první republiky dnes na varně významně ubylo těžké manuální práce, naopak přibylo čerpadel a ovládacích ventilů. Zůstala ale tradiční receptura a sladovnické srdce vařičů.

Prezident dostane v Mohelnici becherovku, první dáma knihu

Mohelnice – Na příjezd prezidenta Miloše Zemana se připravují v mohelnickém závodě koncernu Siemens. Ten bude jedinou zastávkou prezidentské kolony v našem regionu během třídenní návštěvy hlavy státu v Olomouckém kraji.

Mohelnice chystá spalovnu, slibuje nové koupaliště i autobusy zdarma

Olomoucký kraj – Přípravy na stavbu spalovny komunálního odpadu v Mohelnici pokračují. 

Bezručovy sady v Zábřehu projdou omlazovací kúrou

Zábřeh – Rozsáhlou revitalizací projdou v brzké době Bezručovy sady v Zábřehu. Město chce v parku u kostela svaté Barbory nechat odstranit dožívající stromy a místo nich vysadit novou alej. Další dřeviny čeká odborné ošetření.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT