Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

MICHAL ŠUPÁLEK

Michal Šupálek / Břeclavský deník

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Byty jsou nedostatkové zboží, zájem je obrovský. Břeclav čeká stavební boom

V Břeclavi vyrostou desítky nových bytů. Zájem o ně je obrovský. Za posledních sedm let totiž v okresním městě nepřibyl žádný větší bytový komplex.

Festival chce spojit Břeclavsko. Při premiéře vystoupí houslový virtuóz Hudeček

Lednice, Valtice – Lednicko/Valtický hudební festival. Tak zní název nového hudebního svátku, který na podzim zpestří dění v Lednicko-valtickém areálu. S neskrývanou ambicí spojit kulturní dění na Břeclavsku. Stojí za ním profesionální houslista Jiří Partyka, který pochází z Břeclavi.

Mikulovská galerie ukáže um Francoise Morelleta a jeho geometrickou abstrakci

Mikulov – Renomovaný francouzský umělec Francois Morellet se od čtvrtka představí 
v mikulovské Galerii Závodný. Její prostory zaplní Francouzova díla, která vznikala průběžně už od poloviny dvacátého století.

Košty vín a pálenek mimo zákon? Morava bije na poplach

Břeclavsko, Praha – Vládní návrh zákona nepočítá s košty vín ani pálenek. To si vůbec nedokáži představit, nevěřícně reagoval Mikulovan Vojtěch Příbramský. „Je to hloupost, kterou asi někdo nedomyslel. K jižní Moravě vinařské akce patří, je na tom postavený celý turistický ruch," kroutil hlavou muž, který patří mezi návštěvníky koštů v Mikulově a okolí.

V Lednici padla magická hranice. Zámek je opět nejnavštěvovanější v republice

Lednicko-valtický areál táhne. Zatímco v roce 2014 napočítali v lednickém zámku 376 500 platících návštěvníků, loni prodali 
o téměř třicet tisíc vstupenek víc. Podle kastelánky Ivany Holáskové znamená 405 tisíc placených vstupů absolutní návštěvnický rekord.

Je to podraz. S cimbálovou muzikou Gracia jedeme dál, říká Jožka Černý

Břeclav, Zaječí – Lidový zpěvák Jožka Černý končí s vystupováním, zaznělo na víkendové degustaci mladých vín v Zaječí. Hrála tam jeho dvorní dvorní cimbálová muzika Gracia z Břeclavi. Tedy spíše měla hrát. „Je to drb. Gracia, která mě doprovází, nikde nehrála. Vždyť tam nebyl ani její vedoucí Petr Zugárek. Je to jako kdybych řekl, že přijede Orchestr Václava Hybše bez Hybše," kroutil hlavou rozladěný Černý.

Mikulovský Kruh přátel hudby láká na novou sezonu. Začne už na Nový rok

Mikulov – Vánočním programem brněnského souboru Cimbal Classic uzavřel svoji letošní koncertní činnost mikulovský Kruh přátel hudby. Současně už také zahájil předprodej vstupenek na další rok.

Ledové víno? Někteří vinaři na Břeclavsku se rozhodli vydržet

Břeclavsko – Když už jsme to vydrželi tak dlouho, tak ještě počkáme. Ředitel Château Valtice Marek Šťastný je zatím ledově klidný. Přestože mu v jedné z vinic na zhruba hektarové ploše stále visí hrozny Ryzlinku vlašského. A předpověď počasí ledovému vínu, na které jsou určené, absolutně nepřeje. Letos už větší mráz přijít nemá a také leden má být spíše nadprůměrně teplý.

Startovací byty v Hustopečích? Postupné zvyšování nájemného a tři roky a dost

Rozdělování bez jasných a přesných pravidel. Tak vypadalo v minulosti přidělování startovacích bytů 
v Hustopečích. Teď tomu má být jinak. Hustopečští radní přišli s novým návrhem.

Lednický zámek útočí na rekord v návštěvnosti. Loni ho navštívilo 379 tisíc lidí

K překonání loňského maxima v návštěvnosti zámku se schyluje v Lednici. Nárůst registrují
i na dalších památkách na Břeclavsku.

OBRAZEM: Kdo jiný. Výletní loď Valtice pokřtil starosta Valtic

Přestože po zámecké Dyji už v létě vyplouvala s turisty, oficiálního křtu se dočkala teprve v pátek. Loď s názvem Valtice je sedmou výletní loď flotily, která nabízí zájemcům pohled na zámecký park v Lednici z vodní hladiny. A s kapacitou 44 osob zároveň tou největší.

Největší potíž v Japonsku? Podle studentky z Podivína spláchnout

Prohlédla si město Ósaka na ostrově Honšú, ochutnala saké, navštívila Tokio, viděla gejše v uličkách. A poznala Japonce. „V podstatě neumějí anglicky," tvrdí Simona Richterová z Podivína, která po deseti měsících studijního pobytu v Číně vyrazila do Země vycházejícího slunce 
s mexickým kamarádem.

Nový festival zve na tři dny folkloru. Do Valtic, Lednice a Břeclavi

Břeclavsko – Devatenáct souborů, mezinárodní účast. Valtice, Lednice a Břeclav přivítají od pátku do neděle premiérový Folklorní festival Lednicko-valtického areálu.

Zonyga? Král, Faust, bláznivý doktor i sňatkový podvodník

Břeclav – Člověk se musí ohánět, říká břeclavský rocker Jiří Zonyga, který nezahálí ani o divadelních prázdninách. „Práce je dost, ale mohlo by jí být klidně i víc," pokračuje vítěz prvního českého X Factoru, přestože se přes léto rozhodně nenudí. Vystupuje sám i s kapelou Větry z Jihu, pro motorkáře hraje s hardrockovými Elbereth a pro fajnšmekry s pražskou RockOperou.

V jízdárně valtického zámku zazpívá při Svatomartinském plese Karel Gott

Valtice – Přijede hvězda. Mezi vrcholy letošní kulturní sezony na Břeclavsku se má zařadit první Svatomartinský ples na valtickém zámku. Hlavním tahákem večera bude nesporně vystoupení Karla Gotta.

Rekordní sucha? Jeskyně Na Turoldu má vody až moc, jezerní dóm je zatopený

Tři sta návštěvníků projde nyní v průměru denně mikulovskou Jeskyní Na Turoldu. „Posledních deset dnů je zájemců až moc. Asi se k nám chodí ochladit nebo pro změnu schovat před deštěm," pousmál se v pondělí vedoucí Správy Jeskyně Na Turoldu Jiří Kolařík.

Pálavu uklidí Korejci, Turci či Francouzi. Dobrovolně a zadarmo

Mikulov – Už pojedenácté uklidí nejen Pálavu skupina dobrovolníků z celého světa. Do Mikulova přijedou první srpnový den a na Břeclavsku zůstanou dva týdny.

Kroupy poškodily na Břeclavsku bobule hroznů. Vypadnou

Břeclavsko – Trvalo to jen pár minut, mnohým zemědělcům přesto zatrnulo. Podvečerní bouřka přinesla v neděli do části Břeclavska také kroupy. Ty vystrašily zejména vinohradníky a sadaře ve Velkých Bílovicích, Velkých Pavlovicích a Vrbici.

Valtice ožijí barokní hudbou, rozezní i obnovené zámecké divadlo

Hudebníci z celého světa se v sobotu již posedmadvacáté sjedou do Valtic, aby město na týden rozezněli starou barokní hudbou. Téměř třicet špičkových lektorů z několika zemí povede výuku 
v nástrojových, pěveckých, hereckých i tanečních třídách. K programu patří i koncerty pro veřejnost. Novinkou bude ve čtvrtek devátého července Barokní noc, která začne v sedm hodin večer v zámecké jízdárně.

Moravské dny jsou zpět v břeclavském kalendáři. Teď i s pivem

Břeclav /REPORTÁŽ/ – Na obou stranách břeclavské ulice 17. listopadu vedoucí na náměstí postávají hloučky lidí. Všichni napjatě vyhlížejí průvod, který za pár okamžiků vyrazí od Moravské orlice u domu kultury Delta. Je neděle krátce před půl druhou odpoledne a ve městě vrcholí více než týden trvající obnovené Moravské dny.

Jako při nejlepších ročnících? Vinicím na Břeclavsku počasí přeje. Zatím

Velké Bílovice – Letošní sušší a teplejší počasí révě vinné prospívá. Oproti minulým rokům odkvetla brzy, už na začátku května.

Natočit nebo naklonit. Na síti je už i Břeclav trojrozměrně

Břeclav – Prohlédnout si třeba břeclavskou synagogu 
a přitom nevytáhnout paty 
z domu od počítače? Žádný problém. Od čtvrtka se 
k šestnácti dosavadním městům České republiky v 3D (zkratka výrazu trojdimenzionální – pozn. redakce) rozměru na internetovém serveru Mapy.cz přidaly i Břeclav 
a Hodonín. „Trojrozměrně si tak nově prohlédnete třeba břeclavský kostel svatého Václava nebo hodonínskou secesní radnici," informovala za Mapy.cz Simona Pecková.

Vinaři z Pavlova drží „služby", lákají na Léto otevřených sklepů

Pavlov – Každý víkend jedno vinařství. Vinaři z Pavlova si na sezonu rozdělili „služby" 
a milovníky vína lákají na Léto otevřených sklepů.

Vinaři z Pavlova drží „služby", lákají na Léto otevřených sklepů

Každý víkend jedno vinařství. Vinaři z Pavlova si na sezonu rozdělili „služby" 
a milovníky vína lákají na Léto otevřených sklepů.

Born se vrací do Břeclavi, narozeniny oslaví v synagoze výstavou

Břeclav - Díla Adolfa Borna zaplní už v tomto týdnu břeclavskou synagogu. Významný český malíř, grafik a ilustrátor se do Břeclavi vrátí po pěti letech, aby znovu představil průřez svojí tvorbou. Tentokráte při příležitosti svých pětaosmdesátých narozenin.

Cyklisté na vinařských stezkách bloudí. Značení se zlepší, kraj ho vymění

Břeclavsko - Cedule zničené od vandalů i vybledlé od slunce. Cyklisté vydávající se po Břeclavsku po vinařských stezkách stále častěji bloudí. „Je to tak, na některých místech se mohou i ztratit. Značení je až patnáct let staré, cedule jsou vybledlé, zničené od vandalů a někde i prostřílené od myslivců. Část jich úplně chybí," popsala Eva Kvapilová z Nadace Partnerství, která Moravské vinařské stezky rozvíjí od roku 1999.

Vinařskou „masku" pohřbily spory, vznikla úplně nová

Břeclavsko – Neslavný konec. Místní akční skupina (MAS) Vinařská, která měla velké plány, po pouhých třech letech existence vyklidila pozice. Její valná hromada rozhodla, že bude nadále působit pouze jako běžný spolek. Důvodem jsou spory a obava ze ztráty dobrého jména.

Nový dvůr v Břeclavi se poprvé otevře lidem. S Váňou, Jágrem i Voráčkem

Břeclav - Nikdy v minulosti nebyl přístupný veřejnosti. Nejprve v něm hospodařili Lichtenštejnové, pak státní statek a po roce 1989 soukromí vlastníci. Za zavřenými dveřmi. Za jedenáct dnů se to změní. Lichtenštejnský Nový dvůr se poprvé otevře veřejnosti.

Máme to nejlepší z Pálavy, láká Pálavská galerie vín

Pavlov – Inspiraci valtickým Salonem vín nepopírají. Od soboty rozšířila nabídku 
v Pavlově expozice šedesáti nejlepších vín z hroznů vypěstovaných výhradně na svazích Pálavy. Tedy v jedné 
z 57 viničních tratí na území sedmi pálavských obcí.

Hybš odhalí na jazzovém chodníku slávy v Mikulově svou hvězdu. Pak zahraje

Mikulov – Už popatnácté se 
v Mikulově sejdou příznivci Karla Krautgartnera a jazzové hudby. A na jazzovém chodníku slávy na tamním Náměstí přibude patnáctá bronzová hvězda. Volba Sdružení přátel Karla Krautgartnera, geniálního muzikanta 
a jednoho z nejslavnějších mikulovských rodáků, byla tentokrát jednoznačná. Bude na ní jméno legendárního Václava Hybše, který hvězdu první červnový pátek v pět hodin odpoledne také odhalí.

Máme to nejlepší z Pálavy, láká Pálavská galerie vín

Inspiraci valtickým Salonem vín nepopírají. Od soboty rozšířila nabídku 
v Pavlově expozice šedesáti nejlepších vín z hroznů vypěstovaných výhradně na svazích Pálavy. Tedy v jedné 
z 57 viničních tratí na území sedmi pálavských obcí.

Sjezdovka mezi vinohrady je v ohrožení. Kvůli sporu o pronájem pozemků

Němčičky – Je to trucpodnik ze strany obce, asi z nás chtějí „vytřískat" nějaké peníze. Takové hlasy znějí z tělovýchovné jednoty Sokol Němčičky, která na okraji obce provozuje známý sportovní areál 
s nejníže položenou sjezdovkou ve střední Evropě, ubytováním, kurty či koupalištěm. Zhruba dvě třetiny pozemků ale patří obci, která je chce nyní nově pronajmout. Už také vyhlásila veřejnou soutěž.

Soud zamítl Dietrichsteinové restituci, žádala majetky v Mikulově

Břeclav, Mikulov – Rodovou hrobku, dalších pěti objektů ve městě a zhruba dvě stovky pozemků. To vše žádala po radnici v Mikulově Mercedes Dietrichsteinová. Restituční žalobu ovšem břeclavský okresní soud zamítl. „Žalobu jsem zamítl jako nepřípustnou," uvedl v pondělí soudce Přemysl Klas, jenž se případem zabýval.

Nejen nemocnice. Hustopečští se chtějí zbavit i sanitek

Hustopeče – Jestli to chce někdo na převážení meruněk, je to jeho věc. Klidně se může přihlásit. To jsou slova hustopečské starostky Hany Potměšilové směrem k zájemcům
 o pět sanitek, které teď město nabídlo k prodeji.

Daří se. Gumotex rozdělí mezi všechny zaměstnance pět milionů

Břeclavsko – Dobrá zpráva před létem. Představenstvo břeclavské společnosti Gumotex rozhodlo, že mezi všechny zaměstnance rovným dílem rozdělí mimořádnou prémii. Zhruba pět milionů korun.

Jágr už dorazil do Břeclavi. Vydraží ho na Novém dvoře

Břeclav – Nemluvil do větru. Jak břeclavský podnikatel Luděk Mikulecký slíbil, premiérový dětský den na lichtenštejnském Novém dvoře doplní i charitativní dražba dresu Jaromíra Jágra. S vlastnoručním podpisem fenomenálního hokejisty.

Vinaře z Valtic naučí odborníci lépe psát a mluvit. V kurzu po síti

Valtice – Moderní formu vzdělávání o vinařském public relations (volně lze přeložit jako vztahy s veřejností – pozn. redakce) připravuje valtické Národní vinařské centrum. To vsadilo na kombinovanou formu studia, kdy internetový kurz doplní praktická část.

Krádeží sazenic vinné révy letos na Břeclavsku výrazně přibylo

Břeclavsko – Vinohradníci zasadí nové sazenice vinné révy a po pár dnech je marně hledají. Naposledy v minulém týdnu v katastru Pavlova. Drzý zloděj tam ukradl přímo z vinice 450 kusů sazenic odrůdy Rulandské šedé. Vinařské společnosti zbyly jen oči pro pláč. A škoda patnáct tisíc korun.

Chyba úřadu soud nezajímala. Mikulovští musí doplatit daň. Přes milion

Mikulov – Bude to drahé. Minimálně 1,2 milionu korun musí Mikulovští doplatit na daních. Nedoplatek vznikl 
v městské společnosti Mikulovská rozvojová v letech 2007 až 2009. Problém se týká daně z přidané hodnoty. „Je to letitý proces," přiznal starosta města Rostislav Koštial.

Otevřou cyklostezky. Lidé šlápnou do pedálu a vyrazí za Lichtenštejny

Lichtenštejnské stezky se po „zimním spánku" opět otevřou cykloturistům. Už v sobotu. Pořadatelé připravili dvě trasy dlouhé 15 a 48 kilometrů. „Cílem je navštívit památky v Lednicko-valtickém areálu, společně zahájit cyklistickou sezonu a v cíli oslavit jaro s řadou atrakcí pro děti i dospělé. A třeba i vyhrát nové kolo," uvedl Petr Hynek z pořádající Liechtenstein Area Agency.

OBRAZEM: Pára pod Pálavou. Kráska zvaná Šlechtična táhla

Stovky cestujících vyrazily v sobotu historickým vlakem na Pálavský okruh. Táhla ho parní lokomotiva zvaná Šlechtična, která vyjela na Břeclavsko otevřít turistickou sezonu. Parní kráska zastavovala v Novosedlech, Mikulově, Valticích, Poštorné i Lednici a na zpáteční cestě také v Břeclavi a Podivíně. Všude poutala zaslouženou pozornost. Na speciální vlak tvořený historickými vozy včetně dobového bufetu se přišli podívat nejen ti, kteří měli v plánu někam cestovat.

Gejši i vodníci. Kouleli loukoťové kolo z Lednice do Brna jako Birk

Lednice /REPORTÁŽ/ – Na to, že je sobota po osmé ráno, je na Zámeckém náměstí v Lednici nezvykle rušno. Míjím trio princezen, téměř dokonalé vodníky, stylové mochomůrky a řadu nadšenců v dobovém oblečení. Všichni se chystají na start ojedinělého závodu, při kterém budou koulet loukoťové kolo z Lednice až do Brna.

Trochu jiný festival. Rozmarné léto nabídne divadlo, pak Uhlíře s Klusem

Mikulov - Tomáš Klus, Jaroslav Uhlíř, Crossband nebo UDG. K tomu divadlo pro malé i velké s řadou známých hereckých tváří, program pro děti a soutěže. To všechno jsou lákadla nového putovního multikulturního festivalu pro celou rodinu s názvem Rozmarné léto 2015.

Opilí hazardéři? Řidiči i pěší v tmavém oblečení. A s několika promile

Břeclavsko – Tmavé oblečení, tma a alkohol. To vše sehrálo roli u nehody, která se stala 
v sobotu kolem půl desáté večer mezi Milovicemi a Zaječím. Řidič osobního auta již nestihl reagovat na podnapilého chodce v tmavém oblečení, který se pohyboval blízko středu silnice. Střet odnesl osmadvacetiletý muž zraněním, jehož rozsah zatím nelze upřesnit.

Půjčoven kol na Břeclavsku přibývá, cykloturistika táhne

Břeclavsko - Na jižní Moravu jezdí každý za vínem a na kolo. Tvrdí to Vladislav Kynický, který ve Velkých Pavlovicích ubytovává turisty. Ti s bicykly podle něj převažují. „Hodně lidí si vozí svoje kola, ale ne všichni. Půjčovny jsou proto dobrá věc," říká ze zkušenosti velkopavlovický podnikatel, který zájemcům kola rovněž půjčuje.

Poslanec Janulík z Valtic se rozešel s Bukem, hledá nového asistenta

Břeclav, Valtice – Rázný krok. Poslanec Miloslav Janulík z Valtic se rozhodl po roce a půl rozloučit se svým dosavadním asistentem – bývalým břeclavským radním Radkem Bukem.

Ozvěny Febiofestu nabídnou 
v Mikulově tři mimořádné filmy

Mikulov – Mezinárodní filmový festival Febiofest se v pátek desátého a v sobotu jedenáctého dubna přesune na dva dny do mikulovského městského kina.

Rychlé šípy, Čtyřlístek či Zelený Raoul. Synagoga ukáže sto let českého komiksu

Břeclav - Jaké bylo století českého komiksu? Na tuto otázku odpoví velká autorská výstava, která začíná ve čtvrtek v břeclavské synagoze. „Po dlouhém úsilí se do Břeclavi podařilo dostat díla těch největších autorů české tvorby," uvádí Nina Zháňalová z pořádajícího Městského muzea a galerie Břeclav, které chce přispět k renesanci takzvaného „devátého umění".

Moravské hrozny i víno zdraží, bojí se někteří před chystanými změnami

Břeclavsko - Milovníci vín i někteří vinaři se obávají toho, že zákaz prodeje zahraničního vína ze sudů zvýší ceny hroznů i vína. Další to ale odmítají.  

Zemědělci na Břeclavsku se po mírné zimě bojí chorob a škůdců

Břeclavsko – Start jara by pro zemědělce mohl být lepší než loni. Myslí si to ředitel kobylské společnosti Patria Vavřinec Charvát. Důvodem je zejména výrazně více vláhy na polích než před rokem.

  • 1
  • 2

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT