Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

MICHAL ŠUPÁLEK

Michal Šupálek / Břeclavský deník

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Opilý muž ležel podchlazený ve vinohradě, našel ho policejní pes

Velké Bílovice – Policejnímu psovi Ajaxovi může za záchranu života děkovat čtyřiatřicetiletý muž, který popíjel na firemním večírku v jednom vinařství ve Velkých Bílovicích na Břeclavsku. Najednou se totiž notně posilněný alkoholem vytratil z oslavy neznámo kam. „Vzhledem k tomu, že na sobě neměl žádné teplé oblečení, začali se o něj kolegové obávat. Prohledali okolí, ale veškerá snaha najít kamaráda byla marná," uvedla břeclavská policejní mluvčí Kamila Haraštová. Promrzlého muže našli až policisté.

Projekt nestárnoucího výtvarníka Vojtka? Velké plátno vytvoří davy. Za rok

Břeclav /FOTOGALERIE/ - Projekt, který pro příští rok připravila naše Galerie 99, nefinancuje Evropská unie, krajský úřad, ba ani žádný jiný úřad. Břeclavský malíř Antonín Vojtek začíná při představování unikátní novinky, kterou vymyslel a naplánoval společně se svojí ženou Jitkou, tak trochu tajuplně. „Jen si tak chceme hrát, těšit se, radovat a soutěžit," říká s úsměvem.

OBRAZEM: Břeclavským domem kultury kráčel dinosaurus. Děti si ho hladily

Břeclav – Na pravěký svět plný dinosaurů se v neděli proměnil břeclavský Dům kultury Delta.

Kulturní událost měsíce. V břeclavské synagoze křtil Vojtek Vojtka

Břeclav /REPORTÁŽ/– Strýcu! Teto! Břeclavskou synagogou zní hlasitý smích. To když Roman Vojtek potvrzuje svou pověst baviče a poté, co jej hostitelská rodina Vojtků nejprve „adoptovala", se na pódiu hrdě hlásí ke svým novým příbuzným. Je neděle před polednem a zcela zaplněná synagoga je svědkem hned několika událostí.

Nadšenci i s Davidem Kollerem zasadili stromy. Chtějí vytvořit kilometrovou alej

Mikulov – Novou alej, ale také novou tradici, založili nadšenci v Mikulově. Téměř dvacítka se jich šešla vyzbrojená rýči a motykami na místě bývalého vojenského cvičiště, aby tam společně vysázeli zakoupené stromy. Prvních šest.

Vánoční trhy ve Vídni už začaly. Strom se rozzáří v sobotu večer

Vídeň, Břeclavsko – Lidé z příhraničí už mohou vyrazit. V pátek začaly ve Vídni vánoční trhy. Po celém městě nabídnou bezmála tisícovku stánků s punčem, svařeným vínem a rozličnými dárky.

Stavební pozemky na Břeclavsku? Nedostatkové a stále dražší zboží

Břeclavsko – Devětadvacet nových stavebních parcel nyní nabízí město Velké Bílovice. Zájem je velký. V průzkumu, kdy se zájemci hlásili na radnici, převyšovala poptávka nabídku.

Letošní vína? Je šance na kvalitní ročník, vzkazují vinaři z Břeclavska

Břeclavsko – Konečně. Už tuto sobotu ochutnají nedočkavci první letošní mladá vína. V Mikulově na Pálavském gulášfestu bude k dispozici na dvanáct set lahví odrůd Müller Thurgau a Modrý Portugal z velkopavlovického Vinařství V & M Zborovský. „Je to krásné svěží pití v pozdním sběru s příjemnou kyslinkou," lákal organizátor akce v areálu Hotelu Zámeček Josef Ševčík. Vína z roku 2016 budou aromatická, shodují se vinaři. Ročník má nakročeno těm nejlepším.

Proměna Náměstí a bývalé hasičské zbrojnice? Mikulovští neřekli ani ano, ani ne

Mikulov – Mám z toho rozpačité pocity, ještě jsem to nestrávil. Tak reagoval starosta Mikulova Rostislav Koštial z ODS na výsledek mimořádného zastupitelstva, které mělo rozhodnout o dvou obřích investicích města. Nestalo se. Mikulovští se dokázali shodnout jen na odložení verdiktu.

Víc než pět miliard korun. Gumotex chce do roku 2020 téměř zdvojnásobit tržby

Břeclav – Gumotex chce do roku 2020 zvýšit roční tržby na dvě stě milionů eur, tedy zhruba 5,4 miliardy korun, což je téměř dvakrát více než loni. Smělý cíl vyslovil předseda představenstva břeclavské společnosti Vladislav Veselý. Ten se stal nástupcem Jiřího Kalužíka, který z vedení Gumotexu odešel po šestadvaceti letech letos v červnu.

Muzeum povedou nadšenci historie. První krok k jeho zrušení, obávají se lidé

Kobylí – Vzrušená diskuze provázela poslední zasedání zastupitelů v Kobylí. Kvůli změnám v tamním obecním muzeu. Současné vedení obce rozhodlo, že po třinácti letech skončí s posledním říjnovým dnem placená vedoucí a o chod muzea se od listopadu opět začne starat kobylský Klub přátel historie.

Pět z osmi zastupitelů za Břeclavsko budou na kraji nováčci

Břeclavsko – Sociální demokrat Igor Chlup, lidovec Richard Zemánek a občanský demokrat Rostislav Koštial. Jen tři z osmi dosavadních krajských zastupitelů z Břeclavska dokázali obhájit ve volbách svůj mandát.

Bývalý místostarosta Břeclavi po funkci na kraji nebaží, přednost má teď dcera

Břeclav – Bývalý místostarosta Břeclavi Milan Vojta, který rezignoval v úvodu roku po „fotbalové kauze", se stal krajským zastupitelem za hnutí ANO. Jako satisfakci po předčasném odchodu z vedení města to ale nevnímá. „Je to závazek k další práci a k tomu, aby Břeclavsko bylo na úrovni kraje slyšet více jak doposud," reagoval šéf ANO na Břeclavsku, který loni vyrazil v leteckém speciálu s fotbalisty pražské Sparty k předkolu Ligy mistrů hraném v Moskvě. Stalo se tak v době, kdy se svozu a nakládání s komunálním odpadem ve městě ujala firma patřící do skupiny Ave. Společnost, stejně jako Sparta, spadá pod jednoho vlastníka: miliardáře Daniela Křetínského.

AKTUALIZOVÁNO

Břeclavské referendum o nákupních centrech je neplatné, přišlo málo voličů

Břeclav – Historicky první místní referendum v Břeclavi je neplatné. Volební účast totiž nedosáhla zákonem požadovaných pětatřiceti procent. Odpovědět na otázku, zda chtějí, nebo nechtějí v centru města další velkoprodejnu, přišlo „jen" 25,8 procenta břeclavských voličů.

Muž zastavil a lákal desetiletou školačku do auta. Případ šetří policie

Valtice – Podezření o možném pohybu pedofila ve Valticích šetří břeclavská policie. Zjistil to Břeclavský deník Rovnost. „Ve čtvrtek odpoledne jsme přijali oznámení od matky desetileté dívky o tom, že když její dcera čekala po škole na autobusové zastávce ve Valticích, zastavilo u ní auto a řidič jí nabízel svezení. Dívka to odmítla a řidič z místa odjel," popisovala břeclavská policejní mluvčí Kamila Haraštová.

Další břeclavský supermarket?
 Je to na lidech, mohou se vyjádřit v referendu

Břeclav – Nejen krajské volby. Břeclavané budou v pátek a v sobotu hlasovat také v místním referendu. Má dát odpověď na otázku, zda obyvatelé Břeclavi chtějí nebo nechtějí v centru města další velkoprodejnu.

Pohořelická výzva krajským zastupitelům: schvalte územní plán ještě před volbami

Pohořelice, Břeclavsko – Vedení Pohořelic a Sdružení pro výstavbu rychlostní silnice R52 vyzývají krajské politiky, aby schválili zásady územního rozvoje ještě před volbami. Reagují tak na snahy některých kandidátů materiál odložit na později.

Cyklisté už nemohou přes kemp Merkur na Břeclavsku projet zadarmo. Zní kritika

Pasohlávky – Komu cyklisté v kempu tak strašně překáželi, koho tolik zdržovali? ptá se Vranovičan Martin Bubeník v dopise, který zaslal vedení Pasohlávek. Stěžuje si na zrušení průjezdních lístků, které umožňovaly cyklistům šlapat přes ohraničený kemp Merkur bezplatně za podmínky, že jejich pobyt v areálu nepřekročí patnáct minut.

Pojízdné předvolební reklamy: muž viní břeclavské strážníky z dvojího metru

Břeclav – Bílá dodávka s pražskou registrační značkou stála podle Břeclavana Ivana Novotného několik dní „beztrestně" v rezidentní zóně na břeclavském sídlišti na Slovácké. S předvolební reklamou sociálních demokratů s hejtmanem Michalem Haškem. Předtím tam takovou dodávku nikdy neviděl. „Auto vedle dostalo botičku, tato dodávka ale ne. Proč? To mají strážníci na stejný přestupek dvojí metr? ptal se Novotný.

OBRAZEM: Mistrovství světa ve sběru hroznů připomenulo úderníky

Valtice – S vatickým Château na věčné časy a nikdy jinak. Tento nápis vítal účastníky sobotního mistrovství světa ve sběru hroznů, které bylo součástí velké údernické brigády v retro stylu. Akce s nádechem recese přilákala do Valtic na Břeclavsku nadšence z celé České republiky.

Zloději se činí, z vinic na Břeclavsku mizí tuny hroznů

Břeclavsko – Zloději v noci rozstříhali oplocení vinohradu u Moravského Žižkova, dostali se mezi řádky a sklidili cizí úrodu. Kolem čtyř tun hroznů odrůdy Veltlínské zelené. Policii od pátku zaměstnává už třetí letošní krádež ve vinicích na Břeclavsku. Škody jdou do desetitisíců. „Majiteli v tomto případě vznikla škoda za více než osmdesát tisíc korun," upřesnila břeclavská policejní mluvčí Kamila Haraštová.

Ceny bytů na Břeclavsku rostou, 
v kurzu jsou teď historické Valtice

Břeclavsko – Od loňského jara o patnáct procent? To na některých místech Břeclavska i o víc, komentoval břeclavský realitní makléř Robert Schmidt nově zveřejněný údaj o průměrném nárůstu cen bytů na jihu Moravy určených k prodeji. Podle něj částky vylétly ještě výš zejména v místech, které na Břeclavsko dlouhodobě přitahují i zájemce odjinud. „V kurzu je stále Mikulov, Valtice, Lednice, Pavlov nebo Klentnice. To jsou zlatá vejce, kde je dlouhodobě zájem o byty, domy i pozemky," uvedl Schmidt.

Kritika: za všechny problémy s tržnicí může místostarostka Leskovjanová

Mikulov – Za všechno může místostarostka Marie Leskovjanová. To ona rozjela boj proti místním stánkařům, napsala Břeclavskému deníku Rovnost žena, která se podepsala jako Andrea Husáková.

Ceny hroznů: skok až o tři koruny. Vinohradníci ale čekali víc

Břeclavsko – Müller Thurgau a Muškát moravský. Hrozny těchto dvou bílých odrůd začala ve středu vykupovat od vinohradníků velkopavlovická společnost Vinium. Ceny za kilogram se oproti loňsku liší maximálně o korunu. To v případě modrých odrůd, jejichž výkup odstartuje ve vinařském gigantu v pondělí, je rozdíl mnohem vyšší. Z čerstvě zveřejněného ceníku vyplývá, že u Svatovavřineckého půjde cena nahoru o tři koruny. „V našich vinicích nám nejvíce pomrzly právě modré odrůdy Vavřinec a Zweigeltrebe," vysvětlil rozdíl v pohybu cen provozně-výrobní ředitel Vinia Václav Osička.

Ne fotbalgolfu. Lidé v obci na Břeclavsku podepisují petici proti novému hřišti

Lednice – Je to poslední útočiště zvířat, poslední biotop u Lednice na Břeclavsku. A starosta z toho chce udělat Las Vegas, Disneyland. Iniciátorka petice namířené proti vzniku Fotbal Parku na lednických Dolních loukách Klára Rothscheinová nešetří ostrými slovy. Podle ní dal starosta Libor Kabát v Lednici „potichu" zelenou novému módnímu sportu, který kombinuje fotbal s golfem.

Jak se starat o nejdůležitější lidský sval? Lékaři zájemcům „proklepnou“ srdce

Změří cholesterol, doporučí dietu i případná další léčebná opatření. Na akci nazvané Den srdce v břeclavské nemocnici. Světový den srdce je sice oficiálně na programu až poslední zářijovou neděli, v Nemocnici Břeclav ovšem připravili speciální akci pro veřejnost zaměřenou na civilizační choroby spojené s nejdůležitějším svalem v lidském těle už na tuto středu.

Srny hledají úkryt: střetů se zvěří přibývá, nejkritičtější je hodina po půlnoci

Jižní Morava – Rovná silnice, za sklem se míhají stromy, vcelku pohodová cesta. Než vše změní krátký záblesk očí. Srna přebíhá přes cestu, pak už jen kvílení brzd a tvrdý náraz. Takový scénář zná řada řidičů. Podle policejních statistik dopravních nehod se zvěří na Hodonínsku, Břeclavsku a Znojemsku přibývá. Nejkritičtější je hodina po půlnoci.

Nejlepší rybářské týmy z celého světa políčí na kapry. Při MS na Nových Mlýnech

Břeclavsko – Rybářská elita míří na Břeclavsko. Nové Mlýny hostí devítidenní mistrovství světa v lovu kaprů.

Od skal až po víno. Atlas Pálavy je nově k dispozici na internetu

Mikulov – Původně vznikl v klasické „tištěné" formě jako bakalářská práce. Po osmi letech se ovšem dočkal moderní, interaktivní podoby. Nově spuštěný webový Atlas Chráněné krajinné oblasti Pálava umožňuje zájemcům načerpat na internetu informace o přírodě, krajině i historii tohoto území.

Zvýšení poplatků za hudbu? Umělci na tom nezbohatnou, je proti Jožka Černý

Břeclavsko - Razantně zvýšit poplatky za autorská práva k hudbě chce v příštím roce Ochranný svaz autorský. I na Břeclavsku to vyvolalo bouři nevole.

Invaze cikád. Břeclavskem se rozléhá cvrkání jako u moře

Břeclavsko – Ty cikády řvou jako krávy! Hláška Heleny Růžičkové z komedie Slunce, seno, erotika přesně vystihuje současnou situaci v Břeclavi a blízkém okolí. Se setměním totiž za teplých letních nocí začínají na mnoha místech doslova cvrkající hmyzí koncerty.

Nové semafory se zelenou vlnou na hlavním tahu? Za rok, slibuje místostarosta

Břeclav – Zelená vlna a moderní řízení co možná nejplynulejšího provozu na křižovatkách pomocí videotechniky? Ve věčně ucpané Břeclavi se zastaralými semafory stále sci-fi, jehož proměna v realitu se ale nečekaně přiblížila. Radnice má konečně v ruce projekt na komplexní výměnu světelné signalizace na průtahu městem. A tvrdí, že vše se dá stihnout do roka.

AKTUALIZOVÁNO

Chlapce pohltil břeclavský splav a už nevyplaval. Potápěči ho našli utonulého

Břeclav – V tragédii se změnila pondělní zábava u řeky Dyje v Břeclavi. Dvanáctiletý chlapec při ní před sedmou hodinou večer skončil v břeclavském splavu, odkud už nevyplaval.

Řidič jel Břeclaví téměř stovkou, má jít o ústavního soudce

Břeclav – Skoro po celý čtvrtek měřili strážníci rychlost projíždějících řidičů v Lednické ulici v Břeclavi. Podle informací Břeclavského deníku Rovnost byl mezi zastavenými soudce Ústavního soudu Radovan Suchánek, kterému za vysoké překročení povolené hranice hrozí ztráta řidičského průkazu. Radar mu ukázal rychlost 96 kilometrů v hodině.

Park s vinicemi i naučná stezka. Centrum excelence nabídne zázemí pro vinaře

Valtice – Centrum excelence vzniká od začátku prázdnin při valtické střední vinařské škole. Z bývalé školní tělocvičny. Dvoupodlažní budova nabídne zázemí pro vinaře. Patřit k ní bude také malý park s vinicemi a naučnou vinařskou stezku.

Změny v břeclavském muzeu a galerii. Ředitelka končí na vlastní žádost

Břeclav – Nového ředitele bude mít městské muzeum a galerie v Břeclavi. Stávající ředitelka Jana Kramářová ve středu rezignovala. Ve funkci byla od loňského května, kdy došlo ke změnám personálním i organizačním. V reakcích zaznělo, že krok bylo možné očekávat. Kvůli nespokojenosti. Kramářová o důvodech svého odchodu zatím mlčí, vyjádří se prý později.

OBRAZEM: Kapela Kryštof rozbalila kemp v Mikulově

Mikulov – Svůj vlastní letní festival „oprášila" po dvou letech populární kapela Kryštof. První letošní Kryštof Kemp zažil v sobotu vyprodaný mikulovský amfiteátr, kde vyrostlo „pirátské" stanové městečko. A doprovodný program nabídl vyžití pro všechny generace návštěvníků včetně dětí.

Nadšenci vyrazili na kole kolem České republiky. Budou propagovat Kraví horu

Bořetice – Před rokem se v tuto dobu vypravil pěšky do Říma, letos vyrazil cestovatel Radek Hrábek z Bořetic na kole kolem České republiky. Spolu s kamarádem Lukášem Sadílkem.

V Habánských sklepech lidé nahlédnou do historie

Velké Bílovice – Možnost poznat původní habánské sklepy se v létě otevírá zájemcům ve Velkých Bílovicích na Břeclavsku. Nahlédnout do nich je nechá vinařství stejného jména. „Prohlídky zakončené degustací trvají přibližně devadesát minut. Návštěvníci se při nich dozvědí více o historii i současnosti Habánských sklepů," pozvala za vinařství Jitka Cilečková.

V Habánských sklepech lidé nahlédnou do historie. V létě

Velké Bílovice – Možnost poznat původní habánské sklepy se v létě otevírá zájemcům ve Velkých Bílovicích na Břeclavsku. Nahlédnout do nich je nechá vinařství stejného jména. „Prohlídky zakončené degustací trvají přibližně devadesát minut. Návštěvníci se při nich dozvědí více o historii i současnosti Habánských sklepů," pozvala za vinařství Jitka Cilečková.

Břeclavská zácpa chce odlehčit věčně ucpanému centru města čtyřpruhem

Břeclav /MAPKA/ – Martin Václavík má plán, jak odlehčit věčně ucpanému centru Břeclavi. Obchvat je totiž v nedohlednu a kolon s létem opět přibývá. Řešení? Devětadvacetiletý Břeclavan navrhuje rozšíření jediné existující silniční spojky mezi centrem a částí Poštorná na čtyřpruh.

Ať má Břeclav statut vinařské obce, přeje si vinař. Dle odborníku už ní dávno je

Břeclav – Vinařská obec přinese lepší možnosti pro místní vinaře a zlepší jejich konkurenceschop­nost, říká Libor Balga. Muž spojený s rodinným vinařstím v městské části Charvátská Nová Ves chce, aby se Břeclav stala součástí oficiálního seznamu vinařských obcí.

Plán pro břeclavské koupaliště: poslouží i bruslařům, vznikne saunový svět

Břeclav – Břeclavská radnice plánuje na městském koupališti vybudovat novou in-line dráhu, saunový svět a další lákadla. Aby prodloužila dobu využití areálu i na další měsíce. Opozice by raději investovala do zastaralých technologií.

Pomrzlé nahradí nadúroda. Meruňky budou, kvalita a cena jsou ale zatím nejasné

Břeclavsko – Patria Kobylí hlásí podprůměrný rok meruněk. Díky nadstandardní úrodě odrůdy Velkopavlovická by ale ceny neměly být výrazně vyšší.

Parkování u nemocnice? Pacientům a návštěvníkům poslouží 170 nových míst

Břeclav – S parkováním u břeclavské nemocnice je to katastrofa, pokyvoval hlavou Jaroslav Hýbner. „Není kde. Musím parkovat u nejbližší benzinky a chodit pěšky. Nebo v přilehlé rezidenční zóně, kde ale dávají botičky," popsal neutěšený stav Hýbner.

Novinový seriál z přílohy Břeclavského deníku Rovnost už znají i v Číně

Břeclav – Stal se hvězdou propagačního videoklipu čínské Shenyang Normal University. Břeclavan Zdeněk Chmelka, který na škole tři roky studoval, v něm vystupuje jako jeden z mála úspěšných „neasijských" absolventů. Na kameru hovoří plynule v čínštině. Veřejně dostupný filmový dokument představuje také několik dílů seriálu, který o Číně psal Chmelka do čtvrteční přílohy břeclavského deníku Rovnost – týdeníku Nový život.

Břeclavsko s Dolním Rakouskem spojí o víkendech nový Turistbus

Břeclavsko – Schváleno. Zastupitelé Jihomoravského kraje posvětili ve čtvrtek vznik sezónní autobusové linky Turistbus. Ta bude o víkendech několikrát denně jezdit mezi Podivínem, Lednicí a Valticemi na moravské straně, Herrnbaumgartenem, Poysdorfem, Falkensteinem a Drasenhofenem na straně rakouské. A pak zpět na Moravu přes Mikulov, Pernou a Pasohlávky.

Břeclav ožije Moravskými dny. S Joštem moravským, rytíři a ochutnávkou piv

Břeclav – Břeclavané budou 
o víkendu znovu slavit obnovené Moravské dny. Historii a folklor zalijí pivy. Někdejší šéfce muzea Evženii Klanicové vadí, že akce zastiňuje tradiční Svatováclavské slavnosti.

Návštěvnost předčila očekávání. Nový Archeopark Pavlov láká denně stovky lidí

Za jediný den více než dvanáct stovek návštěvníků. Archeopark, který v Pavlově zve do doby lovců mamutů, se už za tři týdny od svého otevření stal oblíbeným výletním cílem.

Chodník k Tescu? Břeclavská radnice řeší další komplikaci

Břeclav – Stavbě chybějícího chodníku k Tescu už nic nebrání, hlásila v únoru břeclavská radnice. To když se jí podařilo získat souhlas představitelů obchodního řetězce k odkoupení části potřebných pozemků. Po pár měsících ale musí řešit další nečekaný problém.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT