Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

MICHAL ŠUPÁLEK

Michal Šupálek / Břeclavský deník

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Byty jsou nedostatkové zboží, zájem je obrovský. Břeclav čeká stavební boom

V Břeclavi vyrostou desítky nových bytů. Zájem o ně je obrovský. Za posledních sedm let totiž v okresním městě nepřibyl žádný větší bytový komplex.

Festival chce spojit Břeclavsko. Při premiéře vystoupí houslový virtuóz Hudeček

Lednice, Valtice – Lednicko/Valtický hudební festival. Tak zní název nového hudebního svátku, který na podzim zpestří dění v Lednicko-valtickém areálu. S neskrývanou ambicí spojit kulturní dění na Břeclavsku. Stojí za ním profesionální houslista Jiří Partyka, který pochází z Břeclavi.

Mikulovská galerie ukáže um Francoise Morelleta a jeho geometrickou abstrakci

Mikulov – Renomovaný francouzský umělec Francois Morellet se od čtvrtka představí 
v mikulovské Galerii Závodný. Její prostory zaplní Francouzova díla, která vznikala průběžně už od poloviny dvacátého století.

Košty vín a pálenek mimo zákon? Morava bije na poplach

Břeclavsko, Praha – Vládní návrh zákona nepočítá s košty vín ani pálenek. To si vůbec nedokáži představit, nevěřícně reagoval Mikulovan Vojtěch Příbramský. „Je to hloupost, kterou asi někdo nedomyslel. K jižní Moravě vinařské akce patří, je na tom postavený celý turistický ruch," kroutil hlavou muž, který patří mezi návštěvníky koštů v Mikulově a okolí.

V Lednici padla magická hranice. Zámek je opět nejnavštěvovanější v republice

Lednicko-valtický areál táhne. Zatímco v roce 2014 napočítali v lednickém zámku 376 500 platících návštěvníků, loni prodali 
o téměř třicet tisíc vstupenek víc. Podle kastelánky Ivany Holáskové znamená 405 tisíc placených vstupů absolutní návštěvnický rekord.

Je to podraz. S cimbálovou muzikou Gracia jedeme dál, říká Jožka Černý

Břeclav, Zaječí – Lidový zpěvák Jožka Černý končí s vystupováním, zaznělo na víkendové degustaci mladých vín v Zaječí. Hrála tam jeho dvorní dvorní cimbálová muzika Gracia z Břeclavi. Tedy spíše měla hrát. „Je to drb. Gracia, která mě doprovází, nikde nehrála. Vždyť tam nebyl ani její vedoucí Petr Zugárek. Je to jako kdybych řekl, že přijede Orchestr Václava Hybše bez Hybše," kroutil hlavou rozladěný Černý.

Mikulovský Kruh přátel hudby láká na novou sezonu. Začne už na Nový rok

Mikulov – Vánočním programem brněnského souboru Cimbal Classic uzavřel svoji letošní koncertní činnost mikulovský Kruh přátel hudby. Současně už také zahájil předprodej vstupenek na další rok.

Ledové víno? Někteří vinaři na Břeclavsku se rozhodli vydržet

Břeclavsko – Když už jsme to vydrželi tak dlouho, tak ještě počkáme. Ředitel Château Valtice Marek Šťastný je zatím ledově klidný. Přestože mu v jedné z vinic na zhruba hektarové ploše stále visí hrozny Ryzlinku vlašského. A předpověď počasí ledovému vínu, na které jsou určené, absolutně nepřeje. Letos už větší mráz přijít nemá a také leden má být spíše nadprůměrně teplý.

Startovací byty v Hustopečích? Postupné zvyšování nájemného a tři roky a dost

Rozdělování bez jasných a přesných pravidel. Tak vypadalo v minulosti přidělování startovacích bytů 
v Hustopečích. Teď tomu má být jinak. Hustopečští radní přišli s novým návrhem.

Lednický zámek útočí na rekord v návštěvnosti. Loni ho navštívilo 379 tisíc lidí

K překonání loňského maxima v návštěvnosti zámku se schyluje v Lednici. Nárůst registrují
i na dalších památkách na Břeclavsku.

OBRAZEM: Kdo jiný. Výletní loď Valtice pokřtil starosta Valtic

Přestože po zámecké Dyji už v létě vyplouvala s turisty, oficiálního křtu se dočkala teprve v pátek. Loď s názvem Valtice je sedmou výletní loď flotily, která nabízí zájemcům pohled na zámecký park v Lednici z vodní hladiny. A s kapacitou 44 osob zároveň tou největší.

Největší potíž v Japonsku? Podle studentky z Podivína spláchnout

Prohlédla si město Ósaka na ostrově Honšú, ochutnala saké, navštívila Tokio, viděla gejše v uličkách. A poznala Japonce. „V podstatě neumějí anglicky," tvrdí Simona Richterová z Podivína, která po deseti měsících studijního pobytu v Číně vyrazila do Země vycházejícího slunce 
s mexickým kamarádem.

Nový festival zve na tři dny folkloru. Do Valtic, Lednice a Břeclavi

Břeclavsko – Devatenáct souborů, mezinárodní účast. Valtice, Lednice a Břeclav přivítají od pátku do neděle premiérový Folklorní festival Lednicko-valtického areálu.

Zonyga? Král, Faust, bláznivý doktor i sňatkový podvodník

Břeclav – Člověk se musí ohánět, říká břeclavský rocker Jiří Zonyga, který nezahálí ani o divadelních prázdninách. „Práce je dost, ale mohlo by jí být klidně i víc," pokračuje vítěz prvního českého X Factoru, přestože se přes léto rozhodně nenudí. Vystupuje sám i s kapelou Větry z Jihu, pro motorkáře hraje s hardrockovými Elbereth a pro fajnšmekry s pražskou RockOperou.

V jízdárně valtického zámku zazpívá při Svatomartinském plese Karel Gott

Valtice – Přijede hvězda. Mezi vrcholy letošní kulturní sezony na Břeclavsku se má zařadit první Svatomartinský ples na valtickém zámku. Hlavním tahákem večera bude nesporně vystoupení Karla Gotta.

Rekordní sucha? Jeskyně Na Turoldu má vody až moc, jezerní dóm je zatopený

Tři sta návštěvníků projde nyní v průměru denně mikulovskou Jeskyní Na Turoldu. „Posledních deset dnů je zájemců až moc. Asi se k nám chodí ochladit nebo pro změnu schovat před deštěm," pousmál se v pondělí vedoucí Správy Jeskyně Na Turoldu Jiří Kolařík.

Pálavu uklidí Korejci, Turci či Francouzi. Dobrovolně a zadarmo

Mikulov – Už pojedenácté uklidí nejen Pálavu skupina dobrovolníků z celého světa. Do Mikulova přijedou první srpnový den a na Břeclavsku zůstanou dva týdny.

Kroupy poškodily na Břeclavsku bobule hroznů. Vypadnou

Břeclavsko – Trvalo to jen pár minut, mnohým zemědělcům přesto zatrnulo. Podvečerní bouřka přinesla v neděli do části Břeclavska také kroupy. Ty vystrašily zejména vinohradníky a sadaře ve Velkých Bílovicích, Velkých Pavlovicích a Vrbici.

Valtice ožijí barokní hudbou, rozezní i obnovené zámecké divadlo

Hudebníci z celého světa se v sobotu již posedmadvacáté sjedou do Valtic, aby město na týden rozezněli starou barokní hudbou. Téměř třicet špičkových lektorů z několika zemí povede výuku 
v nástrojových, pěveckých, hereckých i tanečních třídách. K programu patří i koncerty pro veřejnost. Novinkou bude ve čtvrtek devátého července Barokní noc, která začne v sedm hodin večer v zámecké jízdárně.

Moravské dny jsou zpět v břeclavském kalendáři. Teď i s pivem

Břeclav /REPORTÁŽ/ – Na obou stranách břeclavské ulice 17. listopadu vedoucí na náměstí postávají hloučky lidí. Všichni napjatě vyhlížejí průvod, který za pár okamžiků vyrazí od Moravské orlice u domu kultury Delta. Je neděle krátce před půl druhou odpoledne a ve městě vrcholí více než týden trvající obnovené Moravské dny.

Jako při nejlepších ročnících? Vinicím na Břeclavsku počasí přeje. Zatím

Velké Bílovice – Letošní sušší a teplejší počasí révě vinné prospívá. Oproti minulým rokům odkvetla brzy, už na začátku května.

Natočit nebo naklonit. Na síti je už i Břeclav trojrozměrně

Břeclav – Prohlédnout si třeba břeclavskou synagogu 
a přitom nevytáhnout paty 
z domu od počítače? Žádný problém. Od čtvrtka se 
k šestnácti dosavadním městům České republiky v 3D (zkratka výrazu trojdimenzionální – pozn. redakce) rozměru na internetovém serveru Mapy.cz přidaly i Břeclav 
a Hodonín. „Trojrozměrně si tak nově prohlédnete třeba břeclavský kostel svatého Václava nebo hodonínskou secesní radnici," informovala za Mapy.cz Simona Pecková.

Vinaři z Pavlova drží „služby", lákají na Léto otevřených sklepů

Pavlov – Každý víkend jedno vinařství. Vinaři z Pavlova si na sezonu rozdělili „služby" 
a milovníky vína lákají na Léto otevřených sklepů.

Vinaři z Pavlova drží „služby", lákají na Léto otevřených sklepů

Každý víkend jedno vinařství. Vinaři z Pavlova si na sezonu rozdělili „služby" 
a milovníky vína lákají na Léto otevřených sklepů.

Born se vrací do Břeclavi, narozeniny oslaví v synagoze výstavou

Břeclav - Díla Adolfa Borna zaplní už v tomto týdnu břeclavskou synagogu. Významný český malíř, grafik a ilustrátor se do Břeclavi vrátí po pěti letech, aby znovu představil průřez svojí tvorbou. Tentokráte při příležitosti svých pětaosmdesátých narozenin.

Cyklisté na vinařských stezkách bloudí. Značení se zlepší, kraj ho vymění

Břeclavsko - Cedule zničené od vandalů i vybledlé od slunce. Cyklisté vydávající se po Břeclavsku po vinařských stezkách stále častěji bloudí. „Je to tak, na některých místech se mohou i ztratit. Značení je až patnáct let staré, cedule jsou vybledlé, zničené od vandalů a někde i prostřílené od myslivců. Část jich úplně chybí," popsala Eva Kvapilová z Nadace Partnerství, která Moravské vinařské stezky rozvíjí od roku 1999.

Vinařskou „masku" pohřbily spory, vznikla úplně nová

Břeclavsko – Neslavný konec. Místní akční skupina (MAS) Vinařská, která měla velké plány, po pouhých třech letech existence vyklidila pozice. Její valná hromada rozhodla, že bude nadále působit pouze jako běžný spolek. Důvodem jsou spory a obava ze ztráty dobrého jména.

Nový dvůr v Břeclavi se poprvé otevře lidem. S Váňou, Jágrem i Voráčkem

Břeclav - Nikdy v minulosti nebyl přístupný veřejnosti. Nejprve v něm hospodařili Lichtenštejnové, pak státní statek a po roce 1989 soukromí vlastníci. Za zavřenými dveřmi. Za jedenáct dnů se to změní. Lichtenštejnský Nový dvůr se poprvé otevře veřejnosti.

Máme to nejlepší z Pálavy, láká Pálavská galerie vín

Pavlov – Inspiraci valtickým Salonem vín nepopírají. Od soboty rozšířila nabídku 
v Pavlově expozice šedesáti nejlepších vín z hroznů vypěstovaných výhradně na svazích Pálavy. Tedy v jedné 
z 57 viničních tratí na území sedmi pálavských obcí.

Hybš odhalí na jazzovém chodníku slávy v Mikulově svou hvězdu. Pak zahraje

Mikulov – Už popatnácté se 
v Mikulově sejdou příznivci Karla Krautgartnera a jazzové hudby. A na jazzovém chodníku slávy na tamním Náměstí přibude patnáctá bronzová hvězda. Volba Sdružení přátel Karla Krautgartnera, geniálního muzikanta 
a jednoho z nejslavnějších mikulovských rodáků, byla tentokrát jednoznačná. Bude na ní jméno legendárního Václava Hybše, který hvězdu první červnový pátek v pět hodin odpoledne také odhalí.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT