Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

MILAN HOLAKOVSKÝ

Milan Holakovský

Redaktor středočeské regionální redakce Deníku

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Nová ministryně Jaroslava Němcová chce řešit důchody a dávky

Ministerstvo práce a sociálních věcí hospodaří s největším balíkem peněz a stará se o sociálně slabší část populace, především o důchodce či nezaměstnané. Do čela náročného úřadu dnes usedne Jaroslava Němcová (ANO), která doposud byla radní Středočeského kraje.

V křesle ministryně chce Němcová uplatnit zkušenosti z kraje

Významnou část profesní kariéry strávila nynější radní Středočeského kraje Jaroslava Němcová (ANO) ve sféře zdravotnictví, ovšem na manažerských pozicích zaměřených ekonomicky – a nyní by se jedním z jejích stěžejních úkolů mělo stát zahájení léčby chronického stavu důchodové reformy. Ve vládě sestavované stranickým šéfem Andrejem Babišem se má stát ministryní práce a sociálních věcí. 

Ve středočeském kraji pacienti chválí nemocnici v Benešově. Ale Praha je Praha

V rámci celostátního porovnávání středočeské nemocnice nebodovaly. A i ty pražské (kde se rovněž léčí řada obyvatel kraje) se na rozdíl od minulosti ocitly trochu víc ve stínu vzdálenějších regionů. Tak se jeví letmý pohled na čerstvé žebříčky nemocnic v rámci celostátního hodnotícího projektu Nemocnice ČR 2017.

Přepočet středočeských hlasů povede ke změně volebních pravidel

Musí se udělat něco pro zlepšení, pokud nechceme přestat tvrdit, že ve volbách své zástupce demokraticky vybírají občané. Takový signál – a to s vysokou naléhavostí – vyslalo v neděli veřejné jednání Nejvyššího správního soudu v Brně (NSS). Ten na základě stížnosti voliče přepočítával preferenční hlasy na kandidátkách ODS v polovině Středočeského kraje – v 915 okrscích ze 625 obcí a měst. Těch má kraj celkem 1144.

Doprava má pohltit skoro šestinu peněz v rozpočtu středočeského kraje

Získat více peněz než letos – a také více utratit. Takové jsou finanční plány středočeských radních pro příští rok. Ti v pondělí posuzovali návrh rozpočtu, který rada za zasedání 5. prosince předloží krajským zastupitelům – s tím, že přidat by se mělo především na zlepšení dopravní obslužnosti a na podporu činnosti krajských příspěvkových organizací (zejména kulturních institucí a zařízení poskytujících sociální služby).

AKTUALIZOVÁNO

Bendl ostrouhal. Soud přepočítal hlasy a ve sněmovně jej střídá Kupka

Na pondělní ustavující schůzi půjde za středočeskou ODS čtveřice politiků ve složení Jan Skopeček, Veronika Vrecionová, Vojtěch Munzar – a Martin Kupka. Původně ohlášené ohájení poslaneckého mandátu historicky prvním středočeským hejtmanem a pozdějším ministrem Petrem Bendlem tedy neplatí. 

Přicházejí zimní podmínky. Už naostro, varují meteorologové

Může to klouzat, upozornili řidiče meteorologové. Předpoklady, že se během sobotního odpoledne postupně objeví déšť prakticky na celém území středních Čech, vyšly stoprocentně – a nyní předpověď upozorňuje, že mokré silnice mohou namrzat. Teploty totiž mohou klesnout až k minus jednomu stupni Celsia.

Neobsahují potraviny genetické modifikace? Lidé dostanou jasnou informaci

Zcela nový typ kontrol mohou zaznamenat zemědělci nebo zpracovatelé jejich produktů. Na dveře nezaklepou veterináři, hygienici, zástupci zemědělské a potravinářské inspekce či jiné státní instituce, ale o dění ve firmě se budou zajímat lidé ze společnosti Bureau Veritas.

Chřipková statistika hlásí vysoký nárůst. Neznamená to však problém

Jako varovná zpráva by mohly znít nejnovější poznatky středočeských hygieniků o vývoji respiračních onemocnění s příznaky chřipky. Jejich počet v kraji totiž během 44. kalendářního týdne stoupl ve srovnání s předchozím týdnem o více než dvě pětiny – o 42,9 procenta.

Na nápravu škod po katastrofě nabízí obcím peníze stát

Postihla vás letos katastrofa? Teď máte možnost žádat o finanční prostředky na náhradu škod. Obcím to ve čtvrtek vzkázal středočeský krajský úřad.

Kauza spojovaná s Davidem Rathem se vrací ke krajskému soudu

Velký zájem médií lze u Krajského soudu v Praze očekávat při repríze představení s hostivickým lékařem Davidem Rathem v hlavní roli. Někdejší hejtman Středočeského kraje čelí společně s další desítkou lidí obžalobě v souvislosti s údajným podílem na korupčních manipulacích s výběrovými řízeními na zdravotnické a stavební zakázky.

AKTUALIZOVÁNO

Kdo nejvíc znečišťuje ovzduší v Česku? Neratovická Spolana a elektrárny

Republikové prvenství si v nelichotivých srovnávacích žebříčcích největších znečišťovatelů, jehož aktuální podobou ve středu zveřejnil neziskový ekologický spolek Arnika, udržela chemička Spolana v Neratovicích na Mělnicku.

AKTUALIZOVÁNO

Méně byrokracie, více peněz. Praktičtí lékaři na protest zavřou ordinace

/VIDEO/ Docela drsnou formu protestu v podobě projevů nad rakví symbolicky pohřbívaného ambulantního lékařství zvolili v úterý ve Žlebech na Kutnohorsku praktičtí lékaři, stomatologové a ambulantní specialisté, jimž se dlouhodobě nelíbí podmínky, jaké stát vytváří pro jejich práci. Za péči o pacienty by chtěli víc peněz.

Problémy ve zdravotnictví. Mají politici řešení? Kalousek vidí příčinu v šikaně

/INFOGRAFIKA/ To jsme tedy pomohli. S těmito slovy ve středu odpoledne v restauraci U Krbu ve Všetatech na Rakovnicku pokrčil rameny lídr Realistů ve středních Čechách Antonín Fryč. A nemyslel je pochvalně. Ironicky zhodnotil část debaty představitelů politických stran, které podle agentury SANEP mají v kraji největší naději na volební úspěch.

Zmrazit houby? Ano, ale nakrátko, radí hygienici

Spravit chuť v závěru sezony, kterou leckde právem mohou považovat za slabší, si nyní mohou milovníci houbaření. Pokud budou mít štěstí a v lese je nepředběhnou konkurenti, úroda by mohla stát za to. A rázem je tu problém se zpracováním. 

Muzikál Noc na Karlštejně završí pod Karlštejnem 12 vyprodaných ročníků

Císař „přenocuje“ v Karlštejně. Ve čtvrtek na to upozornil Miloslav Frýdl z tvůrčího týmu původního poberounského muzikálu Noc na Karlštejně, který k regionu patří málem tak neodmyslitelně, jako samotný Karlštejn; hraje se již dvanáctou sezonu. V sobotu se v Karlštejně odehraje letošní derniéra – a ne ledajaká. S Václavem Vydrou v hlavní roli!

Česko si dnes připomíná svatého Václava, patrona země

Den české státnosti, který se ve výroční den údajné bratrovraždy svatého Václava připomíná po celé republice, nabízí ve čtvrtek řadu různě pojatých církevních i historických slavností, kulturních vystoupení, vinobraní – nechybí ale ani politická shromáždění. Často se konají na místech přímo spjatých s Václavovým jménem.

Jak uklouznout bezpečně? To se řidiči středočeských sanitek učí v Mostě

Přijde zima a šoférů se zeptá, co dělali v uplynulých dnech. Současný závan babího léta tomu sice nenapovídá a v době, kdy státní svátek láká každého, kdo může, aby si užil prodlouženého víkendu, by na mrazy myslel málokdo – kvapem žloutnoucí stromy ale napovídají: přichází čas, kdy je třeba pomýšlet na zimní pneumatiky. A také na to, jak se na nich jezdí po zasněžených silnicích. 

Podaří se zastavit mizení sýčků? Zahnízdili i v panelácích

/FOTOGALERIE/ Velmi nevalnou pověst přisoudili lidé v minulosti sýčkům. Jejich táhlé houkání, které se na venkově ozývalo poblíž osvětlených oken, označovali jako volání smrti. Ani když někdo „sýčkoval“, nebyl to důvod k optimismu. Pověra zapustila natolik silné kořeny, že vesničané tyhle nevelké sovy neradi viděli v okolí svých sídel. Neprávem; hnízděním v zahradách a sadech se starými stromy jim sýčkové byli náramně prospěšní. Loví totiž myši, jejichž stavy pomáhali usměrňovat.

Velké problémy s autobusy na Kladensku? Katastrofu se podařilo zažehnat

Potíže z důvodu nedostatku řidičů ve firmě ČSAD MHD Kladno trvaly od poslední srpnové soboty. Krize autobusového spojení města s metropolí se nyní zdá být zažehnaná. Ukazovala to alespoň včerejší situace na zastávkách.

VIDEO: Šmajdající lupičku s nožem zahnala prodavačka policejní plácačkou

Lupičku, která s nožem v ruce přepadla večerku, hledají od 14. srpna kriminalisté III. pražského obvodu. V pátek o tom informoval Jan Daněk z ředitelství pražské policie. Podle jeho slov se žena v prodejně v Šiškově ulici v Kobylisích domáhala peněz, když ukázala nůž s 30centimetrovou čepelí.

Fyzici našli v bedně s laserem černou vdovu s desítkami potomků

Nezvyklé pomocníky museli přizvat pracovníci laserového centra v Dolních Břežanech u Prahy. Povolali deratizační firmu, protože ve své hale našli prudce jedovatého pavouka: černou vdovu s pěti desítkami mláďat. Podle Českého rozhlasu, který na událost upozornil, mladí nejsou pro člověka nebezpeční; dospělý jedinec snovačky jedovaté by ale byl schopen vážně ublížit. V případě samic je přitom riziko vážnější než při kousnutí menšími samci.

Svědkyni v kauze smíchovské vražedkyně odvezla od soudu sanitka

Výslechem svědků pokračuje ve čtvrtek u Obvodního soudu pro Prahu 1 projednávání kauzy dvou policistů, kteří loni 5. července v kavárně na Újezdě zasahovali proti pozdější vražedkyni z obchodního centra na Smíchově Michelle Sudků – a podle obžaloby nepředali psychiatrům v Bohnicích informaci, že už tam se snažila zabíjet. Náhodně vybranou návštěvnici škrtila na toaletách vlastním vysvlečeným tričkem.

AKTUALIZOVÁNO

Vážná nehoda tří aut zatarasila provoz na dálnici D5 do Prahy

Nasazení záchranářů si v neděli odpoledne vyžádala havárie, která zkomplikovala příjezd do metropole od Plzně a Berouna po dálnici D5. Na 11. kilometru se tři hodiny po poledni srazily dodávka a dvě osobní auta. Dva lidi odváželi záchranáři do nemocnice, jeden z pacientů utrpěl těžké zranění. Od šesté hodiny je trasa průjezdná bez omezení.

Kamery by mohly hlídat pražské metro podle izraelského vzoru. Automaticky

Zažívat bezpečnostní opatření podobající se třeba dohledu na dění na letištích by časem mohli i cestující v pražském metru – a to bez toho, že by sami změnu postřehli. Je totiž možné přiučit novým dovednostem systémy bezpečnostních kamer, jejichž rozmístění v prostorách podzemní dráhy nikoho nepřekvapuje.

Kokain cizinec zapil alkoholem. Pak chtěl pokousat záchranáře

Nejprve křísit a následně zpacifikovat silou museli strážníci z Prahy 28letého cizince, kvůli jehož počínání byli v půl páté ráno přivoláni na Smetanovo nábřeží.

Srbští fanoušci šli na Spartu: jednoho policistu zranili, další bourali v autě

/FOTOGALERIE/ Devět zákroků kvůli používání pyrotechniky během pochodu fanoušků, dvě zadržené osoby a také jeden zraněný policista. Taková byla před čtvrtečním fotbalovým utkáním na Letné mezi domácím celkem AC Sparta Praha a srbským týmem Crvena Zvezda Bělehrad bilance dlouho připravovaného policejního opatření.

AKTUALIZOVÁNO

V Praze bourala tři policejní auta: jedenáct zraněných!

Havárie služebního vozu v barvách policie vždy přitahuje pozornost zvědavců – a nouze o uštěpačné poznámky nebývá jak mezi přihlížejícími, tak následně mezi diskutéry na internetu. A to i za situací, kdy bouračka vyhlíží vážně.

Praha očekává návštěvu dvou tisícovek fanoušků ze srbského Bělehradu

V Evropě nemají pověst hodných hochů – a při minulé návštěvě Prahy někteří dali najevo, že zvěsti, které je provázejí, nejsou pomluvy. Fotbaloví fanoušci ze srbského Bělehradu. Dnes se objeví v Praze, kde Crvena Zvezda hraje s celkem AC Sparta Praha v rámci předkola Evropské ligy. Policie povolá do akce stovky svých příslušníků včetně posádky vrtulníku. 

Podvrh, který má škodit, hodnotí městská policie údajný dopis šéfa

Debaty na sociálních sítích rozvířily výzvy ke stíhání internetového kritika strážníků. Padělek, konstatovala ve středu pražská městská policie. Musí strážníci z centra Prahy předkládat nadřízeným ke kontrole mobilní telefony? I to je předmětem debat, které nyní hýbou internetovými diskusemi. Podnětem se stal text podepsaný jménem šéfa obvodního ředitelství pro Prahu 1 Miroslavem Stejskalem, který v úterý vyvolal rozruch na sociálních sítích. Podobně jako v minulém týdnu skutečný dokument ředitele Stejskala vytýkající strážníkům malou aktivitu při řešení přestupků.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT