Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

MIROSLAV JILEMNICKÝ

Miroslav Jilemnický / Nymburský deník

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Unikátní experiment. V Milovicích sledují přeměnu pole na druhově bohatou louku

Jedinečnou příležitost sledovat přeměnu intenzivně obhospodařovaného pole na druhově bohatou pastvinu mají nyní vědci v rezervaci velkých kopytníků v Milovicích. Díky vstřícnosti milovické radnice se totiž od letošního roku k pastvině divokých koní a praturů podařilo připojit devítihektarový městský pozemek, který dosud sloužil jako intenzivně obhospodařované pole.

AKTUALIZOVÁNO

Drama: zfetovaného řidiče honil vrtulník i v polích

Rašovice – Honička po dálnici a následně po okresních silnicích. Zločinec končí dostižen v polích a v poutech. To jsou časté scény z akčních filmů. Jenže jedno takové dějství se odehrálo i v noci na pátek na Nymbursku ve skutečnosti.

Muž rekonstruoval dům. Pod podlahou objevil živou krajtu královskou

Pořádné překvapení zažil šestačtyřicetiletý muž při rekonstrukci svého domu v Městci Králové na Nymbursku. Poté, co odklopil část podlahy, uviděl velkého hada. Reagoval tak, že okamžitě vytočil 158. Na místo vyrazila hlídka policistů.

AKTUALIZOVÁNO

Na Nymbursku při airsoftu postřelili muže. Do hry se zapletla skutečná zbraň

K neštěstí došlo v bývalém vojenském prostoru u Milovic, který je vyhrazen pro airsoftovou hru. Tedy hru, při níž po sobě jednotliví účastníci střílí airsoftovými pistolemi.

Vzácný dudek se vrátil do Milovic

Milovice - Jeden z nejvzácnějších ptačích druhů se vrátil do rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Vědci letos na pastvinách poprvé pozorovali dudka chocholatého.

Dálnici směrem na Hradec zavřela smrtelná nehoda. Střetla se dodávka s tahačem

K vážné nehodě na dálnici D11 ve směru na Hradec Králové došlo ve čtvrtek kolem 10. hodiny dopoledne.

Dva kilometry po dálnici v protisměru, pak tragický střet

Nymburský deník získal podrobnější informace k páteční nehodě na dálnici D11, jejímž viníkem i jednou ze dvou obětí byl Jan Kočka, vnuk provozovatele Matějské pouti.

Na náměstí má vzniknout nová pasáž. U Startu

Projekt, který by měl zásadním způsobem proměnit část centra Nymburka. To je představa vedení města zhmotněná konkrétní smlouvou mezi radnicí a majitelem dosud zanedbané zahrady u domu číslo 169 na náměstí Přemyslovců. Pro místní bude jednodušší sdělení, že se jedná o zahradu za někdejším legendárním bufetem Start. Prodej zmíněného dvora do rukou soukromníka, který se jej chystá zvelebit i komerčně využít, schválili také zastupitelé.

Hasiči vynášeli raněné z nemocnice. Naštěstí jen cvičně

Výbuch kyslíkové bomby v jedné z nemocničních budov s následným požárem a závalem osob. Statika budovy je narušena. To byl námět velkého cvičení složek Integrovaného záchranného systému pod vedením hasičů. Postup záchranných prací včetně vynášení „zraněných a usmrcených“ osob se odehrával ve čtvrtek v pavilonu E nymburské nemocnice.

Nežijeme v pravěku, říkají skauti a hlásí nové zájemce

Skauting v Nymburce rozhodně netrpí nezájmem dětí o jejich činnost. Řada oddílů s novým školním rokem zaznamenala poptávku po zapsání malých adeptů do junáckých řad. Potvrdili to zástupci dvou velkých skautských středisek v Nymburce: Krahujec i Modrá flotila.

Nová lávka bude mít mírnější stoupání kvůli cyklistům i vozíčkářům

Vítězem soutěže na novou podobu se stalo studio SHP profesora Jiřího Stráského, který navrhl i předchozí konstrukci lávky.

Novinář Jaroslav Kmenta se má stát Čestným občanem Nymburka

Nymburk – Svoji investagitivní prací přispěl k pádu premiéra Stanislava Grosse. Pohyboval se na tenkém ledě i ve chvíli, kdy rozplétal vztahy kolem kmotra Františka Mrázka a jeho vazby na tehdejší politické elity. Opustil značku Mladá fronta ve chvíli, kdy vydavatelství stojící za touto značkou koupil podnikatel a v současnosti premiér. O něm napsal a vydal knihu s titulem Boss Babiš. Nyní má zkušený novinář aktuálně působící v Magazínu Reportér dostat nejvyšší městské vyznamenání ve svém rodném Nymburce, kde stále žije a k němuž se hlásí. Má se stát 23. Čestným občanem Nymburka. Navrhla to Rada města, schválit to mají zastupitelé na jednání 19. září.

Holčičku popálila káva vychovatelky

Nymburk – Nešťastná událost se stala v pátek ráno v mateřské škole Sluníčko. Tříletá dívka se nešťastnou náhodou opařila. Do Nymburka kvůli tomu přiletěl záchranářský vrtulník, který přistál v centru města. Naštěstí se dívčina poranění neukázala jako natolik závažná, aby si vyžádala letecký transport do Prahy.

Strženou lávku v Nymburce nahradil přívoz

Loď Blanice už od soboty funguje jako nový přívoz mezi labskými břehy. Zadarmo ji tak budou moci využívat všichni, kdo se potřebují dostat z centra na Zálabí a zpět. Je součástí opatření, která mají dočasně nahradit strženou lávku pro pěší.

Tragické čtvrteční ráno: Při nehodách ve středních Čechách zemřeli dva řidiči

V kraji ve čtvrtek ráno při nehodách zemřeli dva řidiči osobních aut. Jeden z narazil do kamionu na obchvatu Nymburka, druhý sjel u Horoměřic ze svahu a převrátil se přes střechu.

Měl jsem tu druhou rodinu, říká muž propuštěný po deseti letech z nemocnice

Deset let a 60 dní. To je čas, který na oddělení následné intenzivní péče královéměstecké nemocnice strávil Václav Trč. Ač mu život před deseti lety nenávratně změnil velmi vážný úraz a zůstal odkázán jen na pomoc přístrojů a zdravotnického personálu, svůj boj nevzdal. Poslední dny se těšil na návrat ke své rodině, která se rozhodla zřídit doma provizorní nemocnici, tzv. domácí ventilační péči.

Muž byl obviněn ze znásilnění dívky v Poděbradech

Jeden z nejzávažnějších zločinů, který se letos na Nymbursku odehrál, policisté vyřešili v řádu desítek hodin. Za mřížemi skončil sedmatřicetiletý muž, který se pokusil znásilnit mladou ženu, která se v neděli časně ráno vracela domů.

Největší sovětská základna po okupaci 1968 se změnila v rezervaci divokých koní

Milovice - Vojenské prostory, které po vpádu sovětských vojsk 21. srpna 1968 do tehdejšího Československa zabraly okupační jednotky, měly po odchodu vojáků v roce 1991 různý osud. Obrovskou proměnou prošel bývalý vojenský prostor v Milovicích. Z největší sovětské základny na československém území se změnil ve světově unikátní rezervaci se stády zubrů a divokých koní.

Od září začne v místě bývalé nymburské lávky fungovat přívoz

Nymburk – Od prosincového uzavření lávky přes Labe pro pěší volala část místních po zřízení klasického přívozu, který by spojoval oba labské břehy. Tedy ten pod parkovištěm u Elišky u centra města se stranou na Zálabí. To se stane realitou od soboty 1. září odpoledne. Mezi oběma břehy bude pendlovat výletní loď Blanice. Pro všechny zcela zdarma.

V Sadské na výročí okupace zavlály rudé trenky

Připomenutí 50. výročí okupace má různé podoby. Na sociálních sítích vznikla aktivita, která nesouhlasí s tím, že se k tak závažným a tragickým událostem před půl stoletím odmítá vyjádřit hlava státu. Iniciativa nese jméno Nepromluví prezident, promluví národ. Vyzývá všechny, aby proti Zemanovu postoji vyjádřili odpor vyvěšením červených trenýrek na veřejných místech.

Po vážné nehodě u Bobnic odvezl mladou řidičku vrtulník

/FOTOGALERIE/ V pondělí dopoledne došlo k vážné nehodě na křižovatce mezi Bobnicemi a Jíkví na Nymbursku. Podle prvních informací dvaadvacetiletý řidič osobního vozu přehlédl jiný osobák, který se blížil po hlavní, a došlo ke střetu. Po něm skončily oba vozy na přilehlém poli, jeden dokonce na střeše.

Divocí koně, zubři a pratuři mají u Milovic o třetinu větší pastvinu

Milovice – Dobrá zpráva! Velká pastvina v rezervaci velkých kopytníků u Milovic se podstatně zvětšila. A to hned o celou třetinu. Z dosavadních 160 hektarů se teď mohou divocí koně, zubři a pratuři prohánět po 240 hektarech někdejšího vojenského prostoru. Ten do roku 1991 devastovala vojenská technika okupační armády Sovětského svazu, která se u Milovic usadila po událostech roku 1968.

Tragédie na Nymbursku. Dívka se oběsila v přímém přenosu

Tragédie se stala v závěru minulého týdne v jedné obci nedaleko Nymburka. Patnáctiletá dívka se v místě svého bydliště oběsila. Navíc svoji sebevraždu přímo vysílala na internetu. Podle některých informací bylo její smrt možné sledovat na nejrozšířenější sociální síti.

Nymburskou lávku vytáhli z Labe, likvidují se poslední zbytky

/FOTOGALERIE/ Lávka pro pěší zprovozněná v roce 1985 je definitivně minulostí. Její poslední kapitolu napsali specialisté z firmy Strabag a drážní hasiči v uplynulých hodinách. Zhruba 100 metrů dlouhý úsek vytáhli z Labe už v úterý večer a ve středu jej na břehu rozebírali, drtili a odváželi.

VIDEO: Lávku vytahovaly z labského dna tři tanky

/FOTOGALERIE/ Ačkoliv z pohledu místních byl asi nejzajímavějším momentem demolice lávky přes Labe její samotné páteční stržení, šéf celé operace upozorňoval, že to nejtěžší teprve přijde. Měl na mysli vytahování lávky z labského dna, které začalo v úterý ráno, pokračovat bude celý den do večerních hodin a skončit by mělo až ve středu během dne.

Nymburská lávka byla stržena do Labe. Přilákala desítky pozorovatelů

/VIDEO, FOTOGALERIE/ – Bude to znít zřejmě paradoxně, ale z pohledu obyvatel Nymburka byl pád lávky v pražské Tróji loni v zimě skvělou zprávou. Při pohledu na prorezlá lana, která přinesl ukázat zástupce firmy Strabag během bourání nymburské lávky, běhal mráz po zádech. Lávka v Nymburce byla podobně jako ta v Tróji v havarijním stavu. A zřítit se mohla kdykoliv. Nakonec její předčasný pád zhruba hodinu po zahájení bouracích prací mluví jasnou řečí.

Nymburská lávka padne v pátek. Trosky ze dna Labe vytáhne speciální tank

Den D pro nymburskou lávku bude pátek 3. srpna. To se podle plánu vedení města a firmy Strabag, která bude demolici provádět, zřítí zhruba stometrová část úseku nad vodou právě do řeky.

Festival Let it Roll chystá obří pódium

Největší drum&bassový festival na světě startuje 2. srpna v Milovicích na Nymbursku a čekají se desítky tisíc návštěvníků z desítek zemí.

AKTUALIZOVÁNO

V Milovicích hořela ráno střecha domu

Dramatické chvíle zažila majitelka rodinného domu a také desítky hasičů ve čtvrtek ráno v Družstevní ulici v Milovicích na Nymbursku. Kolem sedmé hodiny se střecha ocitla v jednom plameni. „Majitelka byla vyvedena ven, neutrpěla žádná zranění,“ řekl mluvčí středočeských hasičů Ladislav Holomčík.

Restaurátor ve Zbožíčku pozlacuje díly orloje. Musí se řídit jasnými pravidly

/FOTOGALERIE/ O tom, že pražský orloj je v současné době mimo provoz a jeho díly procházejí opravami, se obecně ví. Co se ale neví, je fakt, že některé jeho součásti jsou právě v této době uloženy v ateliéru restaurátora Ivana Vondráčka ve Zbožíčku kousek za Nymburkem.

Hydroponická farma dodá saláty i pro nemocnici

Nymburk – Originální projekt hydroponické farmy, který vznikl v bývalém bunkru a jeho okolí za nymburským hřbitovem, má nový rozměr. Výpěstky v bio kvalitě, zejména několik druhů salátů, chce farma dodávat zdarma nemocnici a pomáhat i dalším organizacím, které pomáhají lidem.

Ministr slíbil přímluvu nymburské zdravotnické škole kvůli sestrám

Do nymburské nemocnice přijel ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch. Prohlédl si ji a besedoval se zaměstnanci.

Hledání kešek se omezovat nemá, říká hráč z Nymburka

Smrt dvou lidí v pražském kanále při geocachingu vyvolala řadu reakcí. Někteří veřejní činitelé se dokonce vyjádřili v tom smyslu, že krabičky umístěné na podobně nepřístupných a rizikových místech by se měly v zájmu ochrany zdraví a lidských životů odstranit. S tím však zásadně nesouhlasí Richard z Nymburka, který je „kačerem“, jak si hráči této hry říkají, už pěknou řádku let.

Zubrům se v Česku daří. Na pláních u Milovic už je jich přes dvacet

/FOTOGALERIE/ Nejen stádo divokých koní a praturů se má na pláních u Milovic a Benátek nad Jizerou k světu. Nová mláďata se rodí také zubrům, naposledy dvě minulý týden. V tuto chvíli počet jedinců v jejich stádu přesáhl dvacet, přesně jich je 21.

Auto narazilo na Nymbursku do stromu. Řidič zemřel, žena je vážně zraněná

Tragická nehoda se stala v pátek před osmou hodinou ráno na silnici mezi Lysou a Sojovicemi nedaleko výjezdu z obce Dvorce. Vůz Renault Laguna řízený čtyřiašedesátiletým šoférem vyjel mimo silnici. „Vzápětí narazil do stromu. Řidič utrpěl zranění neslučitelná se životem,“ řekla policejní mluvčí Petra Potočná.

Lávka v Nymburce se může zřítit kdykoliv, říká zpráva expertů

Vedení města dostalo do rukou oficiální zprávu Kloknerova ústavu, který prováděl diagnostiku zavřené pěší lávky přes Labe během dubna a května. Celý sedmadvacetistránkový dokument má k dispozici i redakce Nymburského deníku. Výsledky zprávy hovoří jasně. Skutečný technický stav lávky v tuto chvíli nelze určit a její zřícení může nastat kdykoliv.

Bývalý vojenský prostor v Milovicích září barvami nových květů

Tam, kde před třemi desítkami let ničila přírodu okupační sovětská vojska, se dnes prohánějí divocí koně a louky jsou rok od roku pestřejší díky novým druhům květin. Unikátní proměnu přírody u Milovic sledují vědci, kteří nové poznatky pečlivě zaznamenávají a unikátní experiment monitorují i celosvětová média.

Lávka přes Labe v Nymburce má zmizet do dvou měsíců

Problematická lávka pro pěší, která v poslední době způsobila řadu zákazů a přidělala starosti místním, brzy zmizí. Po pondělním jednání radních vedení města oznámilo, že by to mělo být v řádu týdnů.

Nemyjte auta, nezalévejte hřiště, vyzývají úřady

Vodoprávní úřad vydal výzvu k šetření vodou, zda bude následovat i zákaz zalévání a dalších činností, ukáže počasí.

Lávka v Nymburce hrozí zřícením. Lodě dostaly zákaz průjezdu

Na letní výlety lodí po Labi přes Nymburk mohou zájemci pro letošní sezónu zřejmě zapomenout. Státní plavební správa v Praze vydala zákaz provozu na Labi pod uzavřenou lávkou pro všechna plavidla. Výjimku nebudou mít ani poříční policisté, kteří vedle lávky sídlí a nebudou moci vyjíždět směrem vlevo ze svého stanoviště. Podle Pavla Hlaváče ze Zlatého pruhu Polabí zasáhnou aktuální zákazy související s havarijním stavem lávky výrazně celou turistickou sezónu.

Žehuňský rybník ve dvou letech vypustí a odbahní dno

Žehuň – Největší středočeský rybník je každoročně v říjnu atrakcí pro tisíce lidí při jeho výlovu. V příštích letech však zájemci budou mít možnost sledovat jiné unikátní práce spojené s touto obrovskou vodní plochou. Rybník bude vypuštěn a poprvé po 500 letech bude za pomoci těžké technicky odbahněno jeho celé dno. Zároveň jej čekají i další úpravy.

Labuťáka Bohouše skřípla vrata, labuť bojuje o život mláďat

Poděbrady – Příběh labutího páru sídlícího dlouhá léta v místní plavební komoře dostal minulý týden tragický nádech. Vývoj v těchto dnech však dává naději, že by se ze zvířecí story mohl stát silný příběh s relativně dobrým koncem.

Zloději číhali na rodiče u škol. Pak je okradli

Nymbursko – Zajímavý systém krádeží vymysleli dva bratři, které před několika dny zadržela policie. Jezdili ráno kolem škol a školek a doslova číhali na to, až rodiče v blízkostí škol zaparkují svá auta a odvedou potomky do budovy. Ihned poté obhlédli opuštěné auto a pokud v něm otec či matka něco zapomněli, bylo dílem několika vteřin, než rozbili okénko a s lupem pláchli.

V rezervaci u Milovic se narodilo první letošní mládě zubra

V ojedinělé rezervaci u Milovic a Benátek nad Jizerou se to v těchto dnech jen hemží mláďaty. Dosud ochránci přírody a vědci, kteří projekt nepřetržitě sledují, registrovali mláďata divokých koní a praturů. Tento týden už konečně mohou konstatovat, že přibylo i první malé zubře.

AKTUALIZOVÁNO

U Nymburka srazil vlak cyklistu. Ten vyvázl s lehkým zraněním

Jen kousek od tragédie byl šestatřicetiletý muž, který ve středu časně ráno nerespektoval zvukovou i světelnou signalizaci na chráněném přejezdu nedaleko Depa.

AKTUALIZOVÁNO

Je cikánka. Výroky Fraňka z ODS o vévodkyni pobuřují, ten se nyní omluvil

V komentáři na sociální síti označil Meghan Markleovou, novomanželku britského prince Harryho, za cikánku. Už dříve upoutal komentářem ke snímku, na němž si podávají ruku člověk bílé a tmavé pleti. „Lidé si podávají ruku jinak. Zde ale podává ruku člověku jiný živočišný druh.“

Policista šel po stopách krve, zachránil muži život

Milovice – Drama se odehrálo před půlnocí v milovickém domě.

Zavře se jeden pruh mostu. Čeká Nymburk kolaps?

Nymburk - Uzavřen bude úsek kamenného mostu na kraji Zálabí kvůli havárii plynovodu.

Mladík si vytunil „tašku na kolech“, jezdila i stovkou

Také jste po Nymburce a okolí zahlédli malé auto, kterému většina Čechů neřekne jinak, než nákupní taška na kolech, jak se s podivným zvukem motoru a nevídanou rychlostí řítí ulicemi? Tak tomu by měl být už konec. Policisté si na nezletilého řidiče posvítili a možná sami byli překvapeni, co všechno se dozvěděli.

U Milovic se nečekaně objevil vlk!

Milovice – Velké překvapení zažili ochránci přírody ze společnosti Česká krajina, když kontrolovali fotopasti. V bývalém vojenském prostoru u Milovic, kde se nyní prohání divocí koně, pratuři a zubři, se znenadání objevil i vlk! Ač se to tak například místním chovatelům nemusí na první pohled jevit, je to jednoznačně pozitivní zpráva.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT