Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ONDŘEJ LEINERT

Ondřej Leinert / Pražský deník

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Pivnice v Praze mají problém, malé pivovary přesto přibývají

Praha - Na Letné v sobotu končí sedmý ročník Českého pivního festivalu. A na Náplavce 
u Rašínova nábřeží v pátek pro změnu začíná druhý ročník dvoudenního festivalu malých českých pivovarů Pivo na Náplavce. Češi v přepočtu na jednoho člověka stále vypijí 
s přehledem nejvíc piva na světě.

EXKLUZIVNĚ

Chris Squire: Když jsem viděl Beatles, řekl jsem si: Tohle chci dělat

Praha /ROZHOVOR/ - Britská kapela Yes funguje přes několik přestávek od roku 1968. Letos nahrála novou, už jednadvacátou desku. A pod všemi je jako baskytarista podepsán Chris Squire. Jediný zakládající člen kapely, který v ní zůstal dodnes. V pátek přijíždí do pražského Kongresového centra.

United Islands zveřejnily scény a časy všech koncertů

Praha - Největší hudební festival v Praze United Island, který se bude letos konat 19. až 21. června, zveřejnil na svých webových stránkách www.unitedislands.cz finální program, s daty, scénami i časy letošního ročníku.

Tanec Praha? To není jen pražský festival, tančit se bude všude

Praha - Začínal ještě za minulého režimu. V létě 1989. A v pondělí 26. května začíná jeho už 26. ročník. Mezinárodní festival současného tance a pohybového divadla Tanec Praha do Česka opět přiváží to nejlepší, co soudobý světový tanec nabízí.

Votvírák čekají hip hopové hody

Milovice - Festival Votvírák, který se koná 13. a 14. června v Milovicích na Nymbursku, už toho, co se hip hopu týče, viděl hodně. Loni největší koncertní projekt v historii domácího hip hopu, maraton šesti koncertů šesti různých interpretů s živou kapelou za zády, zvěčněný do podoby DVD #1SOUND.

Farmářské trhy: někde rostou, jinde rok nefunguje ani web

Praha - Patřily k nejoblíbenějším v Praze. Farmářské trhy na Kubánském náměstí před lety pomáhaly nastartovat současný boom. Nyní je na nich poloprázdno, a když zavítáte na jejich web, přivítá vás chybová hláška nebo nápis „stránky jsou v rekonstrukci".

V pražských nemocnicích se zapsalo k eurovolbám minimum pacientů

Praha - Na Bulovce tři, na Homolce jeden, ve všeobecné nemocnici dvacet, v Thomayerově sedm. Tolik voličů se v pražských nemocnicích zapsalo na zvláštní voličské seznamy do eurovoleb.

Před magistrátem se konal protest proti politikům. Hrál u toho Gott

Nové Město - Hej, páni konšelé, jeden z ojedinělých zástupců protestongu v repertoáru Karla Gotta zněl v úterý pozdě odpoledne před pražským magistrátem.

V Lucerně hrál 'blonďatý Hendrix' Kenny Wayne Shepherd

Praha - Na kytaru hraje od čtyř let, už ve třinácti koncertoval s bluesovým kytaristou Bryanem Leem a byl označován za zázračné dítě, v osmnácti vydal první, kritiky pochvalovanou desku Ledbetter Heights. Zahrál si s B. B. Kingem nebo s Ringo Starrem z Beatles. Letos vydal už album číslo sedm.

EXKLUZIVNĚ

Angličan: Politický výklad, že Smetana je lepší než Dvořák, jsem nepochopil

Praha /ROZHOVOR/ - Když Angličan John Tregellas ještě jako student v 80. letech zjistil, že část jeho příbuzenstva pochází z Moravy, začal se učit česky. Po listopadu 1989 se pak do naší země jel podívat.

Wohnouti na Votvíráku chystají recyklované překvapení

Milovice - Nejen pořadatelé se pilně připravují na 13. až 15. června, kdy se na letišti v Milovicích uskuteční jeden z největších multižánrových festivalů Votvírák. Překvapení chystá i jedna z mnoha vystupujících kapel oblíbená punk-rocková parta Wohnout.

EXKLUZIVNĚ

Kytaru bych nikdy za nic neprodal, říká kytarista Kenny Wayne Shepherd

Praha /ROZHOVOR/ - Není to tak dlouho, co do Prahy (v říjnu 2013) přijel skvělý blues-rockový kytarista Joe Bonamassa. Třebaže teprve 37letý (ročník 1977), kritiky už přirovnáván ke jménům jako Eric Clapton, Jimmy Page nebo Jeff Beck. A teď budeme mít možnost slyšet dalšího velebeného blues-rockového hráče mladší generace: zítra v pražském Lucerna Music Baru hraje Kenny Wayne Shepherd. Kytarista, kterého s Bonamassou spojuje stejný rok narození i záliba v B.B.Kingovi.

EXKLUZIVNĚ

Tomas Høffding: Do Prahy jsem jezdil za levným pivem. Teď se těším na koncert

Praha /ROZHOVOR, VIDEO/ - Kolik známe v Česku švédských hudebních skupin? ABBA, Ace of Base, The Cardigans, Europe, The Hives, Roxette… A i kdybychom do toho nezařadili nezávislou scénu, dalo by se dlouho pokračovat. Kolik jich známe ze sousedního Dánska? Pamětníci diskotékové produkce z 90. let si možná vzpomenou na otravný singl Barbie Girl od europopové čtveřice Aqua, a dál bude většina tápat. Nejen o těchto severských paradoxech jsem se bavil s Tomasem Høffdingem, lídrem dánské skupiny WhoMadeWho, která dnes večer hraje v pražském Paláci Akropolis. WhoMadeWho si jako jedna z mála dánských kapel zahráli na nejslavnějším festivalu světa v Glastonbury a její nezávislá produkce kombinující elektronický pop s kytarami oslovila i slavné Daft Punk.

Pražští záchranáři se činí. Proškolili už 16 tisíc dětí

Košíře /FOTOGALERIE/ - Jak vypadá hasičská uniforma? Co všechno dělají záchranáři a jaké pomůcky jim k tomu slouží? Jaké nebezpečí hrozí doma v bytě? I to se dozvěděly desítky dětí z Mateřské školy Peroutkova v pražských Košířích.

Tři sestry oslaví 29. narozeniny. Vrátí se do rodného Braníka

Praha /FOTOGALERIE/ - Už tradiční narozeninový koncert Tří sester, který se rok co rok koná v Praze na Džbáně, se letos přesouvá: v pátek 16. května a o den pozdějí ho bude hostit areál A-parku ledárny Braník. Nikoli náhodou.

Manic Street Preachers Lucernu rozzářili i bez projekcí a mobilů

Praha /FOTOGALERIE/ – 28 let na scéně, jedenáct řadových desek a dvanáctá těsně před vydáním. A všechny plné chytlavých kytarových písní. Kapela opředená záhadným zmizením od roku 1995 pohřešovaného a nikdy nenalezeného kytaristy Richeyho Edwardse. Velští Manic Street Preachers, kteří se postupně, stranou od ostrovních hudebních center Londýna a Manchesteru, vypracovali v jednu z nejosobitějších rockových skupin britské hudební scény posledních 30 let, ve středu večer hráli ve velkém sálu pražské Lucerny.

Manic Street Preachers dnes v Lucerně zahrají přes dvacet kytarových pecek

Praha /FOTOGALERIE/ - Jakkoli nemám rád udělování jakýchkoli cen „za zásluhy", o velšské rockové kapele Manic Street Preachers, která dnes večer přijíždí do velkého sálu Lucerny, lze s klidem říct, že za svoji hudební vytrvalost by zasloužila metál.

Fotbalový stadion obsadí čtenáři. Žižkov čeká Noc literatury

Žižkov - Loni byla na Letné, letos se stěhuje na Žižkov. Už osmá Noc literatury ve středu 14. května od 18 do 23 hodin spojí dvě desítky pražských míst.

Do NoDu dorazili 'struneři'. Festival věnovaný kytarám vrcholí

Praha - Struneři, tak se jmenuje první ročník dvoudenního festivalu, jehož program je věnovaný především zajímavým kytarovým projektům, kytaristům a vůbec všemu okolo kytar. Začal v pondělí 12. května v NoDu (prostor nad klubem Roxy).

United Islands odhalily program. Diváci rozhodují, kde ho uvidí

Praha - V Praze se už za několik týdnů, konkrétně od 19. do 21. června, bude konat festival United Islands of Prague. Na osmi venkovních a 14 klubových scénách během něho vystoupí více než 150 interpretů. Jejích jména pořadatelé už zveřejnili, nově ale Deníku prozradili, kdo by měl kde konkrétně hrát.

Praha v roce 1953 a dnes? Porovnat si je může každý

Praha - Zajímá vás, jak vypadala vaše čtvrť z ptačí perspektivy před lety? Právě to umožňuje aplikace, kterou na webové stránce dveprahy.cz koncem dubna spustil Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR). Aplikace porovnává stejná místa ve dvou mapách současně.

Běžet bosý na Petřín je prý sranda. Můžete si to zkusit i vy

Kdo šel v neděli odpoledne centrem Prahy, možná potkal skupinku nadšenců běžící od Národního divadla na Petřín. „Jsou to zhruba dva kilometry, i když do kopce. Nejrychlejší z nás to dal za 8 minut 40 vteřin," říká jeden z nich Štěpán Volfík. Nic neobvyklého. Až na jeden detail.

Sbírka pro festival United Islands: už jen 22 dní

Praha - Pětinu potřebné částky, 320 tisíc korun, se zatím ve veřejné sbírce na portálu HitHit podařilo získat pořadatelům festivalu United Islands. Cílem sbírky je realizace dvou hlavních scén v krásném prostředí Kinského zahrady.

Běžet bosý na Petřín je prý sranda. Můžete si to zkusit i vy

Praha /ROZHOVOR/ - Kdo šel v neděli odpoledne centrem Prahy, možná potkal skupinku nadšenců běžící od Národního divadla na Petřín. „Jsou to zhruba dva kilometry, i když do kopce. Nejrychlejší z nás to dal za 8 minut 40 vteřin," říká jeden z nich Štěpán Volfík. Nic neobvyklého. Až na jeden detail.

OBRAZEM: Zoo otevřela protiletecký kryt z druhé světové války

V předvečer výročí vypuknutí Pražského povstání, byla v Zoo Praha otevřena replika protileteckého krytu z období druhé světové války, která se nachází v historické štole poblíž Velké voliéry dravců. Historie štoly ve skalním masívu pod dnešní Zakázankou se píše od od 50. let 19. století.

OBRAZEM: Zoo v neděli otevřela protiletecký kryt z druhé světové války

Troja - V předvečer výročí vypuknutí Pražského povstání, byla v Zoo Praha otevřena replika protileteckého krytu z období druhé světové války, která se nachází v historické štole poblíž Velké voliéry dravců. Historie štoly ve skalním masívu pod dnešní Zakázankou se píše od od 50. let 19. století.

Přes 500 seniorů v Praze využívá tísňové péče. Teď ji lze zřídit zdarma

Praha - Už 22 let mohou senioři a zdravotně postižení díky pražskému občanskému sdružení Život 90 využívat užitečné služby: tlačítka tísňové péče, které dokáže přivolat pomoc v případě pádu, nevolnosti nebo dezorientace.

Pod rozhlednou na Petříně zlomili rekord v prvomájovém líbání

Praha - 265 párů na prvního máje na Petříně vytvořilo mnoho desítek metrů dlouhou frontu a krátce po 15. hodině se políbilo. Lidé tam tak vytvořili nový český rekord - až dosud se na jednom místě líbalo „jen" 105 párů. „Šli jsme se projít, a když jsme viděli, co se tady děje, tak jsme se zúčastnili," prozradila Denisa z Prahy.

Zastavila proměnu Trojmezí, teď chce změnit poměry i na radnici

Praha - Před lety zastavila plánovanou změnu územního plánu v Trojmezí. Obřím přírodním parku o rozloze 400 fotbalových hřišť na území mezi Prahou 10, 11 a 15, ve kterém se mělo začít stavět. A teď chce změnit i poměry v pražské politice. Třiačtyřicetiletá Renata Chmelová ze Záběhlic.

Poslední slova: Život Ivety Bartošové byl jedno smutné hledání

„Samozřejmě, my ji teď zabijeme. Ona se ale už zabíjí sama," říkal loni šéfredaktor bulvárního serveru Extra.cz Pavel Novotný. V úterý 29. dubna zpěvačka, které do zpěvu v posledních letech moc nebylo, svůj život ukončila skokem pod vlak. Kousek od naší redakce v Uhříněvsi. Nedaleko nádraží.

Osm let sporů je snad u konce, věří v Tanečním centru Praha

Smíchov - Chátrající škola, toalety, jejichž opravy si museli financovat přestože objekt patří Praze 5 ze svého, výpověď z nájmu, která doputovala až k Ústavnímu soudu. To je jen stručný výčet sporu, který osm let vede Taneční centrum Praha sídlící v areálu Pod Žvahovem s radnicí Prahy 5. Teď se zdá, že se blýská na lepší časy.

Kytarový mág Steve Hackett přiveze to nejlepší z Genesis

Praha - Když se mluví o kapele Genesis, padají obvykle jména dvou jejích nejvýraznějších frontmanů: Peter Gabriel a Phil Collins. Součástí jedné z nejúspěšnějších rockových kapel všech dob, která v první polovině 70. let s Pink Floyd, Yes a Rush spoludefinovala žánr art rocku, však byli i kytaristé Steve Hackett a Mike Rutherford či klávesák Tony Banks. A právě prvně zmíněný už za týden, 6. května přijede premiérově do Prahy.

Pražští Republic of Two nepotřebují kabát, aby šli na sever

Praha - Jiří Burian a Mikoláš Růžička. Dvojice ohromně tvůrčích kamarádů po třicítce, co se před časem potkala v akustickém hudebním projektu Republic of Two, s nímž - i k překvapení svému - získala hudebního Anděla jako objev roku 2010, má už třetí desku.

K zraněným cyklistům v Praze vyrazí záchranáři na elektrokolech

Praha - Bezmála čtyři sta třicet úrazů, z toho čtrnáct vážných. Bohužel i dva mrtví. To nejsou smutné statistiky z útoku sebevražedného šílence, ale čísla, které evidují pražští záchranáři mezi cyklisty v metropoli za rok 2013. Zraněných cyklistů je v Praze rok od roku víc.

AKTUALIZOVÁNO

Robbie Williams dokázal strhnout. I když hrál „jen" swingový revival

Praha /FOTOGALERIE/ - Popová hvězda zpívající předělávky swingových hitů? Na první pohled nic vzrušujícího. Ale ne tak, když se v hlavní roli před vyprodanou halou objeví Robbie Williams. Britský zpěvák se po jedenácti letech vrátil do Prahy. Nedávný čtyřicátník a otec v lakýrkách, fraku a s květinou na klopě. Na první pohled úplně jiný pán než ten provokatér v nátělníku zdravící pražské publikum německy z roku 2003.

Ožije Kinského zahrada festivalem United Islands? Pomoci může každý

Smíchov - Kinského zahrada, velký, přesto zdaleka ne tak známý park v centru Prahy, se může letos 20. a 21. června stát centrem tradičního festivalu United Islands, který do Prahy už jedenáctým rokem přiváží zajímavá jména alternativní hudební scény.

Ve Vršovicích je nový hřbitov: pro Ukrajinu

Vršovice - Venkovní galerii Proluka naproti vršovické tramvajové zastávce Ruská zaplnilo 107 křížů obětí ukrajinské revoluce. Symbolickou akci a s ní spojený pietní akt pořádá občanské sdružení Dekomunizace ve spolupráci s Ukrajinsko Evropskou Perspektivou a občanským sdružením Start Vršovice.

Další velká výluka! Přes 'Václavák' nepojedou tramvaje až do léta

Praha - Jezdíte tramvají přes Václavské náměstí? Od této soboty se připravte na změnu. Dopravní podnik totiž nechává opravit frekventovaný úsek z Lazarské na Jindřišskou. Prvně zmíněná zastávka, která v noci slouží jako přestupní uzel, bude navíc po četné kritice z řad aktivistů a veřejnosti upravena na bezbariérovou.

Cut Copy do Prahy přivezli hodně světla a to nejlepší ze současné elektroniky

Praha – Australská kapela Cut Copy patří k těm mála novějším nezávislým partám, co jsem v posledních deseti letech náhodou objevil, na první poslech mě chytla a ani po čtvrté desce mě nepřestala bavit. Když navíc v roce 2008 vydala svoje druhé album In Ghost Colours, začal jsem mít pocit, že bych v tom zdaleka nemusel být sám a (tehdy ještě) trojice z dalekého Melbourne by docela klidně mohla prorazit i v jedné z hudebně nejkonzervativnějších zemí světa, Česku.

I tma může zářit. Když hrají v Arše slovinští Laibach

Praha - V 80. letech platili v tehdejší Jugoslávii za provokatéry, co nemají problém vedle sebe postavit Hitlera, Tita a Ježíše Krista. Jejich industriální zvuk, německé texty a německý název byly těžko uchopitelné i pro západní svět.

Liščata málem uhynula v kanálu bez víka. Zvířata takto trpí i jinde

Praha 6 - Nejdřív velká lidská bezohlednost, ale pak naštěstí i všímavost a dobrý skutek. To na vlastní kůži zažila dvě malá liščata na Praze 6. Mláďata v ulici V Šáreckém údolí spadla do kanálu, z kterého někdo ukradl poklop. Malá liščata neměla nejmenší šanci se z této pasti dostat.

Cut Copy: S popem si hrají jak Depeche Mode na LSD. Budou v Praze

Praha /TIP DENÍKU, VIDEO/ - Nominace na Grammy, nejlepší australská taneční deska roku, koncert pro 50 tisíc lidí s Daft Punk, i tím se může pochlubit kapela Cut Copy, která v pondělí hraje v pražském Lucerna Music Baru.

Máme strach, ale poradit si musíme sami, říkají pražští taxikáři

Staré Město - „Musel to udělat nějaký šílenec," říká taxikář Roman. Potkávám ho 
v centru Prahy, na Kafkově náměstí, s dvojicí kolegů. Jeden z nich si v novinách právě čte o dvojnásobné vraždě taxikářů, jejichž těla byla minulý týden nalezena na kraji metropole v Uhříněvsi.

Zpět v roce 1975: Husák a Čáslavská jedí párky i cvičí na kladině

Praha - Komunistický prezident Československa Gustáv Husák a sedminásobná olympijská vítězka, gymnastka Věra Čáslavská, se setkali na jednom jevišti. Hostující představení groteskní inscenace, která se obrací k nedávné historii našeho státu, uvádí i pražské Divadlo Na zábradlí.

O Velikonocích pozor! Čtyři dny nepojede metro na trase A

Praha - Od pátečního podvečera 18. dubna do pondělní noci 21. dubna nepojede metro na trase A. V obou směrech. Náhradní dopravu budou zajišťovat tramvajové linky a prodlouženy budou také trasy některých autobusů. Důvod velké výluky?

Vyprodaná Lucerna vzpomínala na Karla Kryla. Celý večer jde do éteru

Praha /FOTOGALERIE, ROZHOVORY/ - Více jak 2500 lidí. Týdny předem vyprodaná Lucerna. Důvod? Písničkář a legenda českého protestsongu Karel Kryl by v těchto dnech oslavil 70. narozeniny. A Český rozhlas k tomuto výročí vypravil velký koncert.

AKTUALIZOVÁNO

United Islands lákají na nadějnou Britku Ellu Eyre i českou klubovou špičku

Praha – Dvacetiletý britský objev se soulovým projevem, popovým feelingem a kouzelně kudrnatými vlasy. To je britská zpěvačka Ella Eyre. Nebo Richie Riftone, DJ, jehož umění spojit za gramofony motivy z naprosto nesouvisejících skladeb (třeba Star Wars se současným drum´n´basse) mu vynesly aktuální titul World DMC Battle Championship. Či nová vlna shoegazeové scény, kapela, která potěší fanoušky třeba legendárních The Stone Roses, londýnská parta Childhood. Na tyto a mnoho dalších zahraničních objevů s tradičně tím nejlepším z české alternativní scény – kapelami jako Ohm Square, Ille nebo Nylon Jail – láká letošní, už jedenáctý ročník festivalu United Islands.

OBRAZEM: Tisíce cyklistů na náplavce: konalo se Město na kole

Praha 2 - Otočka ve vzduchu o 360 stupňů. Roznožka. Dřep. Takové kousky předváděli akrobati na kole o víkendu na náplavce na Rašínově nábřeží. Konal se zde dvoudenní cyklistický festival nazvaný Město na kole a nejen slunečné počasí zřejmě mělo „na svědomí", že zde dorazily tisíce lidí.

EXKLUZIVNĚ

Varre Vartiainen: Modern Talking a Bowie na jedné desce byla dobrá sranda

Praha /ROZHOVOR/ - Na scéně je jich víc než deset a aby se nebáli, občas k sobě přizvou i Alexandrovce. Vystupují v nejšpičatějších botách, co jste kdy viděli, a k bizarním kostýmům neváhají na pódium přibrat i bizarní doplňky: třeba traktor. Vznikli původně jako alegorický žert, nápad finského režiséra Akiho Kaurismäkiho, který chtěl prostřednictvím fiktivní ruské kapely v druhé polovině 80. let poukázat na slábnoucí sílu Sovětského svazu.

Pieta v Lucerně: z Karla Kryla šel až příliš velký respekt

Praha /FOTOGALERIE/ - „Byla jsem hodně nervózní," přiznala Zuzana Irglová, ale podobně hovořil skoro každý, kdo ten večer vystupoval. Tomáš Klus třeba žertovnou píseň Potkal jsem svou tchýni začínal načtyřikrát. Vyprodaná Lucerna v úterý sledovala vzpomínkový koncert na Karla Kryla, který by 12. dubna oslavil 70. narozeniny.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT