Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

PAVEL CECHL

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Plyn pro domácnosti zdraží o několik procent

Praha - K navýšení se odhodlaly společnosti RWE i Pražská plynárenská. Vyšší ceny začnou platit od dubna

Stát peníze za pojistné vracet nemusí

Praha - Ve sporu s firmou Ježek Software rozhodl Nejvyšší správní soud ve prospěch státu. Zabránil tak firmám a obcím, aby požadovaly zpět miliardy korun.

S platebními kartami se podvádí čím dál víc

Praha - Češi jsou na tom však stále lépe než občané dalších členských států Evropské unie. Většina peněz je z karet ukradena v cizině.

Na domovy důchodců nejsou peníze, hrozí žaloby

Praha - Za úbytek financí mohou snížené úhrady VZP za zdravotnické služby. Situaci snad vyřeší jednání.

Česko se dusí, úřady ruší čisté zdroje

Praha - Smog ve čtvrtek opět působil potíže na řadě míst republiky. Stát chce přitom trestat ekologickou výrobu energie.

Eura i dolary mohou výrazně zlevnit

Praha – Česká koruna by letos mohla oproti euru posílit o více než sedmdesát haléřů. V případě dolaru se dá dokonce očekávat zlevnění i o více než půldruhé koruny. Vyplývá to ze zprávy o inflaci, kterou uveřejnila Česká národní banka (ČNB).

Češi si musejí začít zvykat na menší peníze

Praha - Pokles výdělků postihl téměř všechna odvětví ekonomiky. Jediný, kdo má šanci na víc, jsou nedostatkoví odborníci. Ti však raději vyčkávají.

Nezaměstnanost poroste, mzdy budou klesat

Praha – Stále více lidí je závislých na podpoře od úřadů práce. Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) se zaměstnanost za poslední rok snížila o 2,1 procenta. V praxi to znamená, že se množství nezaměstnaných zvedlo o statisíce, na více než 7 tisíc.

Česká ekonomika se nečekaně prudce propadla

Praha - Výsledky jsou ještě horší, než se čekalo. Analytici předpovídají, že návrat k růstu bude pomalý a bolestivý.

Vláda řekla, kde se Romům vede nejhůře

Praha – Havířov, Chomutov, Jirkov a Kutná Hora. Tato čtyři města patří podle komise vedené ministrem pro lidská práva a menšiny Michaelem Kocábem mezi deset obcí, kde je potřeba Romům více pomoci, aby se začlenili do společnosti.

O invalidní důchod přijde méně lidí

Praha - Odvolání proti rozhodnutí posudkové komise bude snazší. Nově musí být odůvodněné zprávou o vyšetření

Přijďte, dáme vám víc peněz, lákají banky

Praha – Propad trhu s bydlením děsí banky. Loni si lidé vzali 44,3 tisíce hypotečních úvěrů. To je o 35 procent méně než v roce 2008. V porovnání s rokem 2008 je propad téměř poloviční. Snížil se i objem prostředků, o které lidé žádali. V průběhu jednoho roku spadl na polovinu.

Firem používajících nelegální software přibývá

Praha – Množství prošetřovaných hříšníků vzroste až několikrát. Za používání firmou ukradeného programu přitom mohou být potrestáni i její zaměstnanci.

Zdražuje se, ale zatím minimálně

Praha – Začátek roku charakterizoval mírný nárůst cen. Nájemné vzrostlo v průměru o 7,8 procenta, z toho v regulovaných bytech o 14,1 a v bytech s tržním nájemným o 0,2 procenta.

Máte se líp než před rokem, tvrdí nám úředníci

Praha – Mzdy rostou, ceny klesají. Lidem se tak vede lépe než v roce 2008. Alespoň to tvrdí ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). Podle údajů zveřejněných ve zprávě o výdajích a příjmech domácností v České republice, kterou v pondělí projednávala vláda, měli lidé v roce 2009 více peněz než rok předtím.

Za tisíce invalidů v bídě může podle ministerstva doba

Praha - Novela zákona o pomoci v hmotné nouzi uvrhlo mnoho tělěsně postižených do obtížné situaci. Podle vlády by měl její další změnu projednat parlament ve zrychleném řízení.

Při krachu banky lidé tolik neprodělají

Praha - Vklady se budou vyplácet až do výše 100 tisíc eur namísto 50 tisíc. Také se střadatelé dočkají svých peněz dříve.

S rostoucí nezaměstnaností přibývá podnikatelů

Praha – Lidí, kteří si vydělávají podnikáním, loni přibylo téměř 17,5 tisíce. Největší přírůstek přitom úřady zaznamenaly v Praze, přes sedm tisíc, ve Středočeském, přes 3,8 tisíce, a v Plzeňském kraji, 2,5 tisíce.

Do Česka přišla nová banka - AXA

Praha – Množství bankovních ústavů v České republice se zvýšilo. Z Belgie sem svou činnost totiž rozšířila svou činnost Axa Bank. Její majitelkou je skupina Axa, která v Česku provozuje již penzijní fond či pojišťovnu.

ČEZ: Ekologům ve věci Prunéřova neustoupíme

Prunéřov, Praha - Elektrárnu hodlá energetický gigant modernizovat podle původního plánu. Sníží však množství vypouštěných emisí

Za lahev od minerálky bude ve výkupu jen koruna

Praha - Ministerstvo průmyslu chystá změnu ve výkupu lahví. Sníží se cena u velkých skleněných minerálek. Výkup lahví od piva bude přehlednější.

Penzisté v Praze mají vyšší důchody než jinde v republice

Praha – Bydlíte v Praze a chystáte se do důchodu? Nebo už v něm dokonce jste? Pak jej pravděpodobně máte vyšší, než kdybyste byli z jiné části republiky.

Lidé podvádějí pojišťovny jako o život

Praha - Počet pojistných podvodů loni prudce stoupl. Nejvíce nepoctivci šidili u autonehod, ale bylo i více požárů.

Lidé, kteří ztratili práci, šetří na důchodech

Praha – Nezaměstnanost se podepisuje i na penzijních fondech. Mnohé z nich hlásí, že je více lidí než dříve žádá o snížení splátek nebo o splátkové „prázdniny“.

Parcely na domky mohou podražit

Praha – Máte zemědělský pozemek a chcete si na něm postavit dům? Pak musíte počítat s tím, že si připlatíte. Ve sněmovně je totiž novela zákona o ochraně půdního zemědělského fondu, která převedení zemědělské půdy na stavební parcelu podstatně prodraží.

Úřad vlády se topí v papírech, bojí se schránek, které nařídil

Praha – Měli by komunikovat přes počítač a neutrácet za papír. Opak je pravdou. Tisknou na tiskárnách jako o život. Kdo? Ministři a úředníci na Úřadu vlády.

Zaměstnavatelé obírají o mzdu zdravotně postižené

Praha – Paní Marie nastoupila do zaměstnání. Za navlékání korálků měla měsíčně dostávat 6,5 tisíce korun hrubého. Při nástupu však musela podepsat dodatek ke smlouvě, že se v rámci práce zúčastní počítačového kurzu.

Vyšší důchody: nárok mají tisíce dalších seniorů

Praha – Jak nedávno upozornil Deník, penzisté, kteří absolvovali ve školních rocích 1959/1960 a 1960/1961 devátou třídu základní školy, si mohou měsíčně zvýšit důchod o celé stokoruny. Také dostanou jeho dorovnání za poslední tři roky. Nejsou však sami.

Zájem o virtuální kanceláře stoupá

Praha - Skutečných kancelářských prostor se loni pronajalo méně. Firmy se raději stěhovaly do kanceláří „fiktivních“.

Na důchody stát vybere méně, než na ně vydá

Praha – Důchodový systém je v minusu. A není naděje na zlepšení. I letos budou podle ministra financí Eduarda Janoty prostředky na výplatu důchodů nedostatečné.

Lidé pracují více, podle šéfů jsou neschopní

Praha - Zaměstnanci se snaží svým podnikům přispět vyšší loajalitou i inovacemi. Komunikace mezi nimi a vedením však vázne.

Někteří senioři mají nárok na vyšší důchod

ČR - Zvýšení penze se týká lidí narozených po válce, kteří navštěvovali na přelomu 50. a 60. let devátou třídu základní školy.

V Česku je nejméně volných míst od roku 1995

Praha /AKTUALIZOVÁNO/ – Nezaměstnanost roste už rok a půl. A poté, co se její nárůst v posledních měsících trochu zmírnil, nabral opět na dramatičnosti. Za prosinec přibylo na úřadech práce více než 30 tisíc lidí. To je nejvíce od února 2009. Celkem bylo na konci roku bez práce 539 136 lidí.

Ministerstvo: Vyplácení důchodů se může zpomalit

Praha - Může za to chyba v zákoníku práce, kvůli které tisíce firem žádají zpět pojistné

Odhad bankéřů: Zájem o hypotéky v Česku poroste

Praha - Podmínky bank pro poskytování hypotečních úvěrů se zřejmě nezmění. Ve většině krajů se nedá očekávat ani nárůst cen nemovitostí.

Kominíci nejsou nutní, soudí ministerstvo

Praha – Zatímco dříve člověk narazil na kominíka na každém kroku, dnes jsou vzácností. Přesto je mnoho lidí, kteří si sami doma topí v kamnech, potřebuje několikrát do roka.

Nejlepším českým starostou je žena

Praha – Nejlepšího starostu mají v Oplanech ležících u Kostelce nad Černými Lesy. Hlava zdejší obce, ve které žije 75 lidí, Vladislava Moravčíková, totiž vyhrála letošní ročník soutěže Poštovní spořitelny Starosta roku.

Ekonomové: Zadlužení státu může být smrtící

Praha /AKTUALIZOVÁNO/ – Hrozí zdražení úvěrů, menší investice podniků a veřejného sektoru, a tím i vyšší nezaměstnanost.

V Česku moc používáte uhlí, varuje EU

Praha – Česko neplní závazky dané při vstupu do Evropské unie. Může za to nedostatek biomasy

Postižené regiony dostanou 50 milionů

Praha – Vláda určila seznam regionů a oblastí, které jsou v Česku nepříznivou ekonomickou situací nejvíce postižené.

Za nepojištěný vůz na ulici zaplatíte více

Praha - V lednu vstoupí v platnost změny v povinném ručení.

Stát urychlil stavbu jaderných úložišť

Praha - Vláda nabízí vybraným obcím sto milionů. Ty je odmítají.

Elektřina příští rok zlevní, o 3,6 procenta

Praha – Dobrou zprávu ve čtvrtek přnesl domácnostem i podnikatelům Energetický regulační úřad (ERÚ). Cenu za distribuci elektřiny až do domu sice zdraží, ale ne o tolik. Distributoři naopak svou část ceny budou zlevňovat.

Změna operátora: za den to nepůjde, tvrdí Češi

Praha – Pět až deset dnů trvá v Česku přechod s telefonním číslem od jednoho operátora k druhému. V úterý sice Evropský parlament rozhodl, že se musí zrychlit na jeden den, ale čeští zákazníci se toho zřejmě jenom tak nedočkají.

Nákup zboží po internetu bude bezpečnější

Praha – Koupě zboží u zahraničního internetového obchodníka až dosud provázely nejistoty. Mám se řídit českým právním řádem, nebo tím zahraničním? A jak dlouhá je tedy lhůta vrácení zboží bez udání důvodu, ptali se často sami sebe zákazníci i obchodníci. Tomu je však konec.

Datové schránky nejsou tak bezpečné, jak tvrdil stát

Praha – Je relativně jednoduché sledovat odesílaná data a zjistit přihlašovací jméno i heslo

Majitelům firem klesá zisk, ČEZu naopak roste

Praha – Firmám se nedaří. Nižší výdělky přinášejí svým majitelům všechny obory podnikání, snad jedině s výjimkou výroby a rozvodu elektřiny. Jedině zde totiž loni stoupl čistý výnos v průměru o 29 milionů korun na firmu.

Na sociální a zdravotní péči chybí miliardy

Praha - České ústavy bijí na poplach. Od státu dostávají stále méně peněz s poukazem na platby z pojišťoven. Jenže ani pojišťovny už neplatí

Šrotovné zatím nebude, říká ČSSD

Praha - Stát chtěl do šrotovného vložit 2,5 miliardy korun, ale zřejmě to nebude potřeba.

Krize nutí lidi okrádat zaměstnavatele

Praha – Strach ze ztráty zaměstnání a přesvědčení, že konkurenti ve snaze získat zakázku uplácejí, zvyšují tendenci českých zaměstnanců dopouštět se podvodu. Svého zaměstnavatele tak buď přímo okrádají, nebo mu způsobují škodu tím, že výrazně falšují údaje o své činnosti.

  • 1
  • 2

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT