Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

PAVEL CECHL

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Plyn pro domácnosti zdraží o několik procent

Praha - K navýšení se odhodlaly společnosti RWE i Pražská plynárenská. Vyšší ceny začnou platit od dubna

Stát peníze za pojistné vracet nemusí

Praha - Ve sporu s firmou Ježek Software rozhodl Nejvyšší správní soud ve prospěch státu. Zabránil tak firmám a obcím, aby požadovaly zpět miliardy korun.

S platebními kartami se podvádí čím dál víc

Praha - Češi jsou na tom však stále lépe než občané dalších členských států Evropské unie. Většina peněz je z karet ukradena v cizině.

Na domovy důchodců nejsou peníze, hrozí žaloby

Praha - Za úbytek financí mohou snížené úhrady VZP za zdravotnické služby. Situaci snad vyřeší jednání.

Česko se dusí, úřady ruší čisté zdroje

Praha - Smog ve čtvrtek opět působil potíže na řadě míst republiky. Stát chce přitom trestat ekologickou výrobu energie.

Eura i dolary mohou výrazně zlevnit

Praha – Česká koruna by letos mohla oproti euru posílit o více než sedmdesát haléřů. V případě dolaru se dá dokonce očekávat zlevnění i o více než půldruhé koruny. Vyplývá to ze zprávy o inflaci, kterou uveřejnila Česká národní banka (ČNB).

Češi si musejí začít zvykat na menší peníze

Praha - Pokles výdělků postihl téměř všechna odvětví ekonomiky. Jediný, kdo má šanci na víc, jsou nedostatkoví odborníci. Ti však raději vyčkávají.

Nezaměstnanost poroste, mzdy budou klesat

Praha – Stále více lidí je závislých na podpoře od úřadů práce. Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) se zaměstnanost za poslední rok snížila o 2,1 procenta. V praxi to znamená, že se množství nezaměstnaných zvedlo o statisíce, na více než 7 tisíc.

Česká ekonomika se nečekaně prudce propadla

Praha - Výsledky jsou ještě horší, než se čekalo. Analytici předpovídají, že návrat k růstu bude pomalý a bolestivý.

Vláda řekla, kde se Romům vede nejhůře

Praha – Havířov, Chomutov, Jirkov a Kutná Hora. Tato čtyři města patří podle komise vedené ministrem pro lidská práva a menšiny Michaelem Kocábem mezi deset obcí, kde je potřeba Romům více pomoci, aby se začlenili do společnosti.

O invalidní důchod přijde méně lidí

Praha - Odvolání proti rozhodnutí posudkové komise bude snazší. Nově musí být odůvodněné zprávou o vyšetření

Přijďte, dáme vám víc peněz, lákají banky

Praha – Propad trhu s bydlením děsí banky. Loni si lidé vzali 44,3 tisíce hypotečních úvěrů. To je o 35 procent méně než v roce 2008. V porovnání s rokem 2008 je propad téměř poloviční. Snížil se i objem prostředků, o které lidé žádali. V průběhu jednoho roku spadl na polovinu.

Firem používajících nelegální software přibývá

Praha – Množství prošetřovaných hříšníků vzroste až několikrát. Za používání firmou ukradeného programu přitom mohou být potrestáni i její zaměstnanci.

Zdražuje se, ale zatím minimálně

Praha – Začátek roku charakterizoval mírný nárůst cen. Nájemné vzrostlo v průměru o 7,8 procenta, z toho v regulovaných bytech o 14,1 a v bytech s tržním nájemným o 0,2 procenta.

Máte se líp než před rokem, tvrdí nám úředníci

Praha – Mzdy rostou, ceny klesají. Lidem se tak vede lépe než v roce 2008. Alespoň to tvrdí ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). Podle údajů zveřejněných ve zprávě o výdajích a příjmech domácností v České republice, kterou v pondělí projednávala vláda, měli lidé v roce 2009 více peněz než rok předtím.

Za tisíce invalidů v bídě může podle ministerstva doba

Praha - Novela zákona o pomoci v hmotné nouzi uvrhlo mnoho tělěsně postižených do obtížné situaci. Podle vlády by měl její další změnu projednat parlament ve zrychleném řízení.

Při krachu banky lidé tolik neprodělají

Praha - Vklady se budou vyplácet až do výše 100 tisíc eur namísto 50 tisíc. Také se střadatelé dočkají svých peněz dříve.

S rostoucí nezaměstnaností přibývá podnikatelů

Praha – Lidí, kteří si vydělávají podnikáním, loni přibylo téměř 17,5 tisíce. Největší přírůstek přitom úřady zaznamenaly v Praze, přes sedm tisíc, ve Středočeském, přes 3,8 tisíce, a v Plzeňském kraji, 2,5 tisíce.

Do Česka přišla nová banka - AXA

Praha – Množství bankovních ústavů v České republice se zvýšilo. Z Belgie sem svou činnost totiž rozšířila svou činnost Axa Bank. Její majitelkou je skupina Axa, která v Česku provozuje již penzijní fond či pojišťovnu.

ČEZ: Ekologům ve věci Prunéřova neustoupíme

Prunéřov, Praha - Elektrárnu hodlá energetický gigant modernizovat podle původního plánu. Sníží však množství vypouštěných emisí

Za lahev od minerálky bude ve výkupu jen koruna

Praha - Ministerstvo průmyslu chystá změnu ve výkupu lahví. Sníží se cena u velkých skleněných minerálek. Výkup lahví od piva bude přehlednější.

Penzisté v Praze mají vyšší důchody než jinde v republice

Praha – Bydlíte v Praze a chystáte se do důchodu? Nebo už v něm dokonce jste? Pak jej pravděpodobně máte vyšší, než kdybyste byli z jiné části republiky.

Lidé podvádějí pojišťovny jako o život

Praha - Počet pojistných podvodů loni prudce stoupl. Nejvíce nepoctivci šidili u autonehod, ale bylo i více požárů.

Lidé, kteří ztratili práci, šetří na důchodech

Praha – Nezaměstnanost se podepisuje i na penzijních fondech. Mnohé z nich hlásí, že je více lidí než dříve žádá o snížení splátek nebo o splátkové „prázdniny“.

Parcely na domky mohou podražit

Praha – Máte zemědělský pozemek a chcete si na něm postavit dům? Pak musíte počítat s tím, že si připlatíte. Ve sněmovně je totiž novela zákona o ochraně půdního zemědělského fondu, která převedení zemědělské půdy na stavební parcelu podstatně prodraží.

Úřad vlády se topí v papírech, bojí se schránek, které nařídil

Praha – Měli by komunikovat přes počítač a neutrácet za papír. Opak je pravdou. Tisknou na tiskárnách jako o život. Kdo? Ministři a úředníci na Úřadu vlády.

Zaměstnavatelé obírají o mzdu zdravotně postižené

Praha – Paní Marie nastoupila do zaměstnání. Za navlékání korálků měla měsíčně dostávat 6,5 tisíce korun hrubého. Při nástupu však musela podepsat dodatek ke smlouvě, že se v rámci práce zúčastní počítačového kurzu.

Vyšší důchody: nárok mají tisíce dalších seniorů

Praha – Jak nedávno upozornil Deník, penzisté, kteří absolvovali ve školních rocích 1959/1960 a 1960/1961 devátou třídu základní školy, si mohou měsíčně zvýšit důchod o celé stokoruny. Také dostanou jeho dorovnání za poslední tři roky. Nejsou však sami.

Zájem o virtuální kanceláře stoupá

Praha - Skutečných kancelářských prostor se loni pronajalo méně. Firmy se raději stěhovaly do kanceláří „fiktivních“.

Na důchody stát vybere méně, než na ně vydá

Praha – Důchodový systém je v minusu. A není naděje na zlepšení. I letos budou podle ministra financí Eduarda Janoty prostředky na výplatu důchodů nedostatečné.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT