Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

PAVEL KOPECKÝ

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Separatisté by si s Kyjevem mohli vyměnit zajatce

Mezi proruskými separatisty na Ukrajině a ukrajinskou armádou by mohlo dojít k výměně zajatců. Uvedla to ruská agentura TASS. Ruský prezident Vladimír Putin o možné výměně včera telefonicky hovořil se zástupci Doněcké lidové republiky (DRP) a Luhanské lidové republiky (LRP). Jednal rovněž s ukrajinským stoupencem Kremlu Viktorem Medvedčukem, který mu plán navrhl.

Jižní Koreu zasáhlo zemětřesení, úřady zrušily zkoušky na vysoké školy

/VIDEO/ Zemětřesení o síle 5,4 stupně Richterovy škály včera udeřilo v Jižní Koreji. Zanechalo za sebou 57 zraněných, přes 1500 lidí přišlo o svůj domov. Poškozeno bylo více než tisíc budov. Úřady musely zrušit probíhající státní zkoušky na vysoké školy.

Chtěli z Afriky do Evropy. V Libyi je prodávají jako otroky a nutí pracovat

/VIDEO/ Skrze Libyi proudí ročně stovky tisíc lidí z centrální Afriky směrem do Evropy, ať už jde o uprchlíky z válečných konfliktů, nebo lidi hledající lepší živobytí. Většina z nich prodá vše, co má, aby měla peníze na cestu. Místo toho, aby dosáhli vysněné Evropy, je ale překupníci prodávají na aukcích jako otroky. Jejich noví "majitelé" je pak nutí k práci na libyjských farmách, uvádí CNN ve své exkluzivní reportáži.

AKTUALIZOVÁNO

Nejdražší vydražený obraz: da Vinciho Spasitele prodali za téměř 10 miliard

/VIDEO/ Jedno z posledních pláten umělce Leonarda da Vinciho se ve středu večer v New Yorku vydražilo za rekordních 450,3 miliony dolarů (9,8 miliardy korun). Obraz Ježíše Krista pojmenovaný Spasitel světa je považován za největší umělecký objev století, jeho nález vyvolal doslova senzaci. Včerejší dražba ho katapultovala na místo nejdražšího obrazu světa vydraženého v aukci. 

AKTUALIZOVÁNO

Záplavy poblíž řeckých Athén mají už 15 obětí. Lidé umírali doma i na moři

/VIDEO/ Řecko sužuje vytrvalý déšť. Záplavy postihují hlavně města Mandra, Nea Peramos a Megara ležící v okruhu 30 kilometrů od Athén. Nahlášeno je zatím patnáct mrtvých.

V Rusku spadl letoun české výroby. Jako jediná přežila tříletá holčička

Šest lidí zemřelo při pádu dvoumotorového letadla před přistáním v Chabarovském kraji na ruském Dálném východě. Stroj české výroby se zřítil v lese na pravidelné lince z Chabarovsku do Neklanu. Informovala o tom státní agentura TASS s odvoláním na ruské ministerstvo pro mimořádné situace.  

AKTUALIZUJEME

Převrat v Zimbabwe? Mugabe je v domácím vězení, do Harare míří vyjednavači

/FOTOGALERIE, VIDEO/ Vojáci v hlavním městě afrického státu Zimbabwe obsadili klíčové úřady a zatkli vysoké úředníky včetně ministra financí a šéfa rozvědky. Podle prohlášení armády „nejde o státní převrat“. Prezident Robert Mugabe je držen v domácím vězení. Jihoafrickému prezidentovi řekl do telefonu, že je v pořádku.

Australané řekli gayům ano

/VIDEO/ Obyvatelé Austrálie v referendu schválili sňatky homosexuálů. V plebiscitu, který je považován za historický milník, se 61,6 procenta lidí vyslovilo pro legalizaci sňatků párů stejného pohlaví. Volební účast byla 78,5 procenta.

Neúnosný smog. V Dillí zakázali jízdu polovině aut

Úřady v indickém hlavním městě Dillí kvůli smogu alespoň na krátkou chvíli radikálně omezí vjezd aut do města. V týdnu mezi 13. a 17. listopadem zde budou moci jezdit střídavě soukromá auta buď se sudou, nebo lichou poznávací značkou. Znečištění v některých částech metropole třicetkrát přesáhlo limity Světové zdravotnické organizace, vidět je někde pouze na pár metrů.

Množte se jako králíci, radí polská vláda. Volte jako ovce, sklízí výsměch

/VIDEO/ Polská vláda ví, jak zajistit ve své zemi větší porodnost. Včera vypustila do světa video, ve kterém polským párům radí, aby se množili jako králíci. V Polsku připadá na jednu ženu 1,3 dítěte, což ho navzdory své katolické tradici řadí do poslední desítky států světa s nejnižší porodností.

Vyrábějte méně škodlivých aut, žádá EU. Kvóty na emise budou nepovinné

Evropská komise dnes představila návrh na snížení emisí oxidu uhličitého u osobních aut do roku 2030 o 30 procent. Cílem nezávazného předpisu je vytvořit tlak na automobilky, aby začaly vyrábět více nízkoemisních vozů, tedy elektromobilů, hybridů nebo aut na vodík.

Hospoda je základ, říká farář z Neratova. Sdružení otevírá nový minipivovar

Před dvaceti pěti lety založil s přáteli Sdružení Neratov. Za cíl si dal obnovit nejen zdejší kostel, tradici poutního místa, ale celou obec Neratov, vysídlenou po 2. světové válce. Josef Suchár, který sám sebe neváhá označit jako "šíleného faráře z Neratova," tyto nemalé vize naplnil. Novým podnikem, který by měl od listopadu v obci fungovat, je nový minipivovar.

Německé lithium bude těžit kanadská Bacanora, získala licenci na 30 let

Saské úřady vydaly licenci na těžbu lithia společnosti Deutsche Lithium, kterou tvoří kanadská firma Bacanora Minerals a německá SolarWorld. Podle smlouvy můžou na německé straně krušnohorského Cínovce těžit následujících 30 let. V rámci společného projektu Zinnwald by mohly začít těžit v polovině roku 2019. 

Česká pošta nedostala licenci na dalších pět let

Rada Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) ukončila výběrové řízení na držitele poštovní licence na dalších pět let. Žádost jediného účastníka České pošty zamítla kvůli nesplnění podmínek účasti.  

Puigdemont je na čtvrtek předvolán k soudu ve věci "pobuřování a vzpoury"

Sesazený katalánský vůdce Carles Puigdemont je předvolán před španělský soud, který se má sejít už tento čtvrtek a pátek. Soud si žádá jeho svědectví ve věci "vzpoury, pobuřování a zpronevěry".

Uprchlý Puigdemont: V Belgii nebudu žádat o azyl

Sesazený premiér Katalánska Carles Puigdemont neuprchl do Belgie po vyhlášení nezávislosti Katalánska kvůli tomu, aby zde žádal o politický azyl. Brusel si jako své útočiště vybral proto, že se jedná o srdce Evropy a chce tím tak upozornit na svůj problém, který se podle něj týká celé Evropy.

Večeře s rybami? Norsko otevírá první podmořskou restauraci v Evropě

V unikátní restauraci pět metrů pod mořskou hladinou bude možné pozorovat tajemství vodního života. První podmořská restaurace v Evropě bude na jihu Norska a ponese jednoduchý název "Under".  Výhled by mělo zajistit jedenáct metrů široké akrylové dno. 

Německá policie zmařila teroristický útok. Syřan plánoval zabít co nejvíce lidí

Speciální jednotky německé policie při zátahu v dnešních ranních hodinách zatkly 19letého Syřana, který údajně plánoval teroristický útok s cílem zabít co nejvíce lidí. V jeho domě vyšetřovatelé našli komponenty k výrobě výbušniny, včetně vysoce nebezpečné třaskaviny.

Horor v Japonsku. Muž schovával devět těl v chladících boxech

Japonská policie zatkla muže, v jehož domě našla devět lidských těl. Podle vyšetřovatelů jde o těla osmi žen a jednoho muže. Japonec se ke svým činům přiznal. Informoval o tom server BBC s odvoláním na japonský list Mainichi Shimbun.  

Facebook přiznal politickou reklamu z Ruska. Vidělo ji 126 milionů Američanů

Politickou reklamu zadávanou z Ruska v období během loňských prezidentských voleb ve Spojených státech mohlo vidět přes 126 milionů Američanů, oznámil Facebook. Americký prezident Donald Trump, v jehož prospěch Rusko mělo volby ovlivňovat, snahu o manipulaci voleb dlouhodobě odmítá.  

Škodě Auto se poslední tři čtvrtletí dařilo. Kodiaq a Karoq jedou

Škoda Auto v prvních třech čtvrtletích tohoto roku výrazně zvýšila dodávky zákazníkům, tržby a provozní výsledek. Kromě modelu Škoda Kodiaq je trumfem automobilky model Škoda Karoq, jehož prodeje sílí.

Máslo ve světě? Francie hlásí prázdné regály

Máslová krize nezachvátila jen Česko. Trh s máslem čelí problémům i ve Francii. Regály v supermarketech mlékárenské velmoci se vyprazdňují, v některých obchodem máslo téměř není, nebo se prodávají pouze na dražší typy másla. Situaci popisuje server BBC.

Do Číny se bude z Prahy létat čtyřikrát týdně

V neděli večer přistál na letišti v Praze historicky první let z čínského Si-anu. Společnost China Eastern Airlines (CEA) tak úspěšně zahájila provoz svého již druhého přímého leteckého spojení mezi Prahou a Čínou. Do Číny se teď bude létat čtyřikrát týdně, cena letenky je přes 11 tisíc korun.

V kterých zemích musíte mít zimní pneumatiky? Nepřezutí vás přijde draho

Víte, kdy a kde se musí používat zimní pneumatiky? Například Švýcarsko je pouze doporučuje, v Německu jsou zase potřeba pouze za zimních podmínek. Pozor si dejte na vysoké pokuty. Není radno přezutí nechávat na poslední chvíli, mohlo by se vám to prodražit, nehledě na dlouhé čekání.

Sommelierem roku je Kamil Prokeš

Vítězem jubilejního 20. ročníku Bohemia Sekt Trophé se stal Kamil Prokeš, majitel vinařství ve Velkých Němčicích. V soutěži, jejíž slavnostní finále se uskutečnilo v pražském Rudolfinu, se mu mezi dvacítkou kolegů dařilo nejlépe jak ve znalostních, tak praktických dovednostech.Ty zahrnovaly například obsluhu hostů imaginární restaurace v podání herečky Ani Geislerové a režiséra Jana Hřebejka.

Konec podvodům s emisemi. Při kontrolách se budou fotit všechna auta

Stanice pro měření emisí (SME) budou mít od 1. prosince povinnost pořizovat fotodokumentaci všech měřených vozidel. Připojeny budou zároveň do Centrálního informačního systému ministerstva dopravy, do kterého budou obrazový záznam a výsledky měření ukládat on-line. Stejný systém už od ledna 2016 funguje na stanicích technické kontroly (STK).

Mýtné na silnicích 1. tříd? Hospodářská komora podporuje petici

Ministerstvo dopravy plánuje rozšířit mýtné na další úseky silnic 1. tříd. Hospodářská komora s tímto plánem nesouhlasí a podporuje petici proti jeho zavedení. Obává se, že řidiči budou zpoplatněné úseky objíždět přes silnice nižších tříd, které vedou skrze města. Mělo by se jednat o 900 kilometrů silnic.

Amazon, Google i Microsoft hlásí gigantický růst. Jede vývoj bezpilotních aut

Technologické koncerny Amazon, Alphabet (mateřská firma Googlu) a Microsoft zveřejnily své čtvrtletní výsledky, tedy od července do září. Jejich akcie po oznámení čísel vylétly strmě nahoru, významný růst zaznamenal zejména Google. Daří se službě Youtube, i jeho vyvojářům bezpilotních aut Waymo.

Europarlament udělil Sacharovu cenu opozici Venezuely, získá 50 tisíc eur

Venezuelská demokratická opozice je letošním laureátem Sacharovovy ceny za svobodu myšlení. Slavnostní předání ceny proběhne 13. prosince ve Štrasburku. Venezuela prochází již několik let politickou a společenskou krizí, lidem chybí léky i základní potraviny.

Nafta zdražila, benzín zlevnil. Trh nahrává CNG

Cena nafty v Česku mírně vzrostla, od minulého týdne o čtyři haléře na 29,25 koruny za litr. Jak uvádí firma CCS, nejprodávanější benzín Natural 95 mírně zlevnil - o dva haléře na 30,21 koruny za litr. I když jsou rozdíly relativně malé, situace na trhu nahrává stlačenému zemnímu plynu (CNG), jehož ceny jsou dlouhodobě stabilní.   

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT