Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

PAVEL KROUPA

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Hasiči z jihu Čech patří do světové elity

Jižní Čechy - Čtyřikrát zlato, pětkrát stříbro a čtyřikrát bronz z mistrovství světa v německém Hannoveru, druhé místo v klání O pohár ředitele HZS Plzeňského kraje, páté až šesté umístění na Mezinárodním mistrovství v Firefigher Combat Challenge v polském Štětíně, prvenství v kategorii družstev na zářijovém mistrovství republiky v Ostravě a stejné umístění na 15. ročníku soutěže o putovní pohár ředitele HZS Zlínského kraje.

Z razie mají drogy i stovky tisíc korun

Jižní Čechy - Kriminalisté a ,ostří hoši´ z krajské zásahové jednotky a celorepublikového Útvaru rychlého nasazení (dále jen URNA) zasadili tvrdou ránu drogovému podsvětí na jihu Čech. Při společné akci zadrželi v minulých dnech osm údajných výrobců a prodejců návykových látek.

Starosta Stropnice čelí obžalobě

Horní Stropnice – Až s osmiletým trestem by mohl od soudu odejít starosta Horní Stropnice Václav Kučera a další tři členové minulé obecní rady. Čelí obžalobě, že v roce 2013 zmanipulovali veřejnou zakázku na nákup traktoru 
a další lesní techniky v celkové ceně takřka čtyři miliony korun. Na případ upozornila Mladá fronta Dnes.

Potřebovali by více dozimetrů i týmů, ukázala Zóna hasičům

Jižní Čechy - Pokud by se temelínská elektrárna ocitnula v reálném nebezpečí či se potýkala s mimořádnou událostí, jihočeští hasiči by požadovali po svém generálním ředitelství nasazení většího počtu lidí i techniky.

Kriminalisté vyřešili osm let starou vraždu

Jižní Čechy – Jeden z takzvaných pomníčků jihočeské policie má konečně svého pachatele. Po dlouhých osmi letech uzavřeli kriminalisté vyšetřování dosud nevyřešené vraždy slovenské prostitutky Gabriely Supekové. Žena nabízela své služby ve Skoronicích na Českokrumlovsku, její mrtvé tělo objevili svědci 16. srpna 2007 v lipenské přehradě u Černé v Pošumaví.

Mrtvé tělo největšího dravce v Čechách našli záchranáři na Strakonicku

Hornosín u Blatné - Případ vyšetřují policisté. Ve hře je i otrava.

Od pátku zemřeli na silnicích tři lidé

Jižní Čechy - Mimořádně tragický byl uplynulý víkend na jihočeských silnicích. Při dvou smrtelných nehodách u Přechovic na Strakonicku a Zubčic na Krumlovsku zahynuli dva motorkáři a řidič osobního auta, další čtyři lidé pak utrpěli zranění při střetu autobusu se dvěma vozy poblíž Kosova na trase mezi krajským městem a Krumlovem.

Na dně rybníků odpočívaly německé granáty

Jižní Čechy - Hned dva nálezy staré munice ve vypuštěných rybnících ve čtvrtek zaměstnaly jihočeské pyrotechniky. V obou případech se jednalo o granáty německé výroby ze druhé světové války. Jeden puškový trhavý, typ 30, druhý dělostřelecký o průměru 50 mm.

Podomní prodejci vyrukovali s průkazy kontrolorů energie

České Budějovice - Dva muži (45 a 25) v Budějovicích porušili nabízením levnější energie městskou vyhlášku.

Soud s bývalým primátorem byl opět odročen

České Budějovice - Na další jednání soudu, který řeší takzvanou kauzu Bit Servis, si jeho aktéři počkají. Líčení mělo po letní pauze pokračovat ve čtvrtek, jednání ale předsedkyně senátu Olga Smrčková odročila.

,Hlavičku‘ na náměstí opět zničili vandalové

České Budějovice - Sousoší Velké hlavičky od Kurta Gebauera umístěné na náměstí Přemysla Otakara II. přitahuje nejrůznější vandaly doslova jako magnet. Prozatím naposledy padla jedna ze soch za oběť opileckému řádění dvou dvacetiletých výtržníků z Českokrumlovska a Táborska. Bylo to v pondělí po desáté hodině večer.

Násilník věznil přítelkyni čtyři dny v autě. Hrozí mu až 10 let

Jindřichův Hradec - Hotové peklo na zemi prožila se svým partnerem 24letá žena z Hradecka. Takzvaný „přítel" (26) ji od začátku září vystavoval extrémnímu fyzickému i psychickému násilí, které vygradovalo jejím čtyřdenním nedobrovolným pobytem v autě.

Za bodnutí družky má sedět sedm let

České Budějovice - František Pastyřík z Jindřichova Hradce byl uznán vinným pokusem o vraždu, soud mu však uložil mimořádně snížený trest.

Feťačka vozila dceru ukradeným automobilem

České Budějovice - Narkomanka (24) z Liberecka obývala se svou dvouletou dcerou garáž v Nádražní ulici. Živořily v otřesných a hygienicky nevyhovujících podmínkách, zároveň však disponovaly něčím, o čem si většina bezdomovců může nechat jen zdát. Vlastní automobil.

Cvičení roku odstartovala fiktivní havárie

Temelín - Na jihu Čech se koná největší letošní akce záchranných složek. Do třídenního zásahu se zapojí přes tisíc účastníků.

Potyčka s primátorem vynesla dvěma mladíkům podmínku

České Budějovice - Podmíněné tresty šesti měsíců vězení s 16měsíční zkušební dobou za výtržnictví vynesl ve středu okresní soud nad dvěma 23letými mladíky, kteří loni v srpnu údajně fyzicky napadli bývalého primátora Českých Budějovic Juraje Thomu. Dalibor A. a Lukáš M. se na místě odvolali. 

Zásahovka veze stříbro z mistrovství

Jižní Čechy - Pět ročníků, pětkrát „na bedně". Jihočeský tým potvrdil, že patří k nejlepším elitním útvarům ve střední Evropě.

Psovod jihočeské policie cvičí nejlepšího psa na hledání drog

Jižní Čechy - Je mu 9,5 roku, specializuje se na vyhledávání drog a minimálně poslední dva roky nemá v tomto oboru konkurenci. Prokázal to vítězstvím své kategorie na 12. policejním mistrovství psovodů v hledání návykových látek a výbušnin v Jihlavě. To se koná obrok, střídá se se závody ve všestrannosti. Německý ovčák Lukas a jeho pán, praporčík Luboš Gric z krajského ředitelství jihočeské policie, vybojovali 94 bodů ze 100 možných a obhájili předloňské vítězství. Luboš Gric navíc získal prestižní titul Nejlepší psovod praxe 2014.

Policistky z jihu ovládly mistrovství ve střelbě

Jižní Čechy - Tři ročníky mistrovských závodů policistek ve střelbě z pistolí, třikrát prvenství pro účastnice z našeho kraje. Takovým skóre se může pochlubit jihočeská policie po letošním Policejním mistrovství České republiky 2015 ve střelbě z krátkých služebních zbraní. Konalo se od 31. srpna do 3. září v Opařanech u Tábora a hlavně soutěž žen byla zcela v režii Jihočešek.

Mladík vypěstoval mimořádně kvalitní marihuanu. Sklízeli však kriminalisté

Hluboká nad Vltavou - Stovky rostlin mimořádně kvalitní a silné marihuany mnohonásobně překračující běžný průměr zajistili kriminalisté ve speciální pěstírně v rodinném domku na Hlubocku. Provozoval ji 25letý vystudovaný technik z Prahy, jehož už vyšetřovatel obvinil ze zločinu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy a z nedovoleného pěstování rostlin obsahujících omamnou a psychotropní látku. Muž je stíhaný na svobodě a s vyšetřovateli spolupracuje. Při prokázání viny mu hrozí až desetileté vězení.

Za prázdniny řešila policie 758 nehod

Jižní Čechy - Na 758 dopravních nehod vyšetřovali během července a srpna jihočeští policisté. Téměř každou sedmou (103) zavinili opilí řidiči, čtyři havárie měli na svědomí šoféři pod vlivem drog. Při střetech aut, chodců, cyklistů, motorkářů a dalších účastníků silničního provozu zemřelo 14 lidí, 47 utrpělo těžké zranění a dalších 434 vyvázlo s lehkým zraněním. Letní dopravní situace na jihočeských silnicích je takřka shodná se stejným obdobím loňského roku. Pro oba července platí totožný počet 404 nehod, letošní srpen překonal ten loňský o 14 kolizí.

Temelín zažil poplach, naštěstí zkusmo

Temelín - Operátoři jaderné elektrárny náhle ztrácí kontrolu nad turbínou. Mezistrojovna výrobního bloku se zaplňuje párou. Reaktor zůstává pod kontrolou a k úniku radioaktivity nedochází. Takový scénář mělo středeční havarijní cvičení v Temelíně. Zapojilo se do něj 200 zaměstnanců.

Musím jet, mám nanuk, řekla uplácející řidička

Jindřichův Hradec – Účastníky bizarního pokusu o uplácení se stali hradečtí policisté. Když v úterý kolem osmé ráno hlídkovali před nákupním střediskem, spatřili ford, jak ohrozil chodce na přechodu. 

Hasiči dobrovolníci se utkali ve vyprošťování zraněných

Vyšší Brod - Schopnosti a dovednosti při zásazích u komplikovaných dopravních nehod nyní předvedli dobrovolní hasiči z Vyššího Brodu. Jejich čtyřčlenný tým reprezentoval na konci srpna Jihočeský kraj na 3. Mistrovství jednotek sboru dobrovolných hasičů ve vyprošťování zraněných osob z havarovaných vozidel ve Třinci.

Hasiči se dostanou k zásahům snáze i rychleji

České Budějovice - Snazší a rychlejší příjezd k zásahům a zároveň i větší bezpečí při nich samotných. To vše si slibují hasiči od nové techniky kterou pořídili za necelých 16 milionů korun díky spolufinancování od Evropské unie v projektu Technika, technologie a prostředky Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje pro efektivní zásah.

Vrchní soud zasáhl do případu pokusu vraždy

České Budějovice - Podáním ústavní stížnosti proti údajně nestandardnímu zásahu pražského vrchního soudu do dosud neukončeného případu u budějovického krajského soudu bude pokračovat projednání loňského podzimního pokusu o vraždu v Protivíně.

Strážníci naháněli noční kovboje

České Budějovice - Neobvyklý zásah řešili budějovičtí strážníci. Ve čtvrtek po půlnoci naháněli dva muže na koních, kteří se projížděli městem a dopustili se několika přestupků.

Přijel jsem vydělat, ne zabíjet, hájí se cizinec

České Budějovice - Nemajetný hospodář z rumunského venkova Pierre Jack Ivascu (42) přicestoval loni v listopadu za výdělkem do jižních Čech. Nastoupil jako dělník ve vodňanském drůbežářském závodu. Jeho sen o lepším životě skončil už po třech měsících. Nyní se u soudu zpovídá z únorového pokusu vraždy kolegy a krajana Tudora R. na ubytovně ve Vodňanech.

Nejtvrdší hasiči změří síly u lipenské stezky

Jižní Čechy - Na netradiční a fyzicky mimořádně náročný závod se připravují jihočeští hasiči. Příští úterý 25. srpna se utkají v soutěži TFA (název je volně přeložen z angličtiny jako Nejtvrdší hasič přežívá, pozn. redakce) u Stezky korunami stromů v Lipně nad Vltavou. Jde o simulaci hasičských činností převedených do sportovního zápolení. Tato klání jsou velmi fyzicky náročná a každý z účastníků si sáhne skutečně až na dno svých sil. Start je v 9 hodin.

Nejtvrdší hasiči změří síly u lipenské stezky

Jižní Čechy - Na netradiční a fyzicky mimořádně náročný závod se připravují jihočeští hasiči. Příští úterý 25. srpna se utkají v soutěži TFA (název je volně přeložen z angličtiny jako Nejtvrdší hasič přežívá, pozn. redakce) u Stezky korunami stromů v Lipně nad Vltavou. Jde o simulaci hasičských činností převedených do sportovního zápolení. Tato klání jsou velmi fyzicky náročná a každý z účastníků si sáhne skutečně až na dno svých sil. Start je v 9 hodin.

Syrské rodiny našli policisté u Lipna

Jižní Čechy - Na čtyři syrské páry s celkem 11 dětmi narazili ve čtvrtek brzy ráno policisté na Lipensku. Jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner zmínil, že skupina procházela po silnici z Horní Plané na Černou v Pošumaví, a když kolem šesté hodiny míjeli Jenišov, všiml si jich pozorný svědek. Ten pak neprodleně zavolal na tísňovou linku 158. Během chvíle dorazili na místo příslušní specialisté z cizinecké policie.

U hranic zadrželi uprchlíky ze Sýrie

Jižní Čechy - Už na druhou skupinu běženců ze zemí islámského světa narazili v posledním týdnu jihočeští policisté. V pondělí večer zadrželi ve Strážném na Prachaticku čtyři ženy a sedm dětí, podle prvotních informací pocházejí zřejmě ze Sýrie. Krajský policejní mluvčí Jiří Matzner zmínil, že běženci se pohybovali kolem 21. hodiny v těsné blízkosti hranic, kde je pak objevila hlídka cizinecké policie. Podle neoficiálních informací působili dost zmateně a pravděpodobně se domnívali, že jsou už v jiném státě.

Zachraňovali netopýra nebo poštolku

České Budějovice - Desítky zatoulaných psů a koček, ale i zraněného netopýra či poraněnou poštolku zachraňovali v minulých dnech budějovičtí strážníci. A nejen je. Mluvčí městské policie Věra Školková zmínila, že na seznamu již dříve odchycených zvířat figuruje také exotická korálovka, hroznýš královský, dva v řece se koupající losové, ježci, různí hlodavci, labutě či jiní opeřenci, lesní zvěř nebo koně. S trochou nadsázky lze říct, že by si strážníci mohli co nevidět založit vlastní malou zoologickou zahradu.

Třicátník zemřel po vosím bodnutí

Kožlí – Žihadlo bodavého hmyzu mělo smrtelné následky pro muže (36), který trávil tropické pondělní dopoledne 
v rekreačním středisku v Kožlí u Orlíku.

Sportovec fingoval pár úrazů, pojišťovny připravil o miliony

České Budějovice - Bezpracně zbohatnout chtěl 35letý aktivní sportovec z Budějovic. Registrovaný hráč fotbalu 
a futsalu uzavíral úrazové smlouvy s pojišťovnami, na jejich základě pak neoprávněně čerpal značné finanční prostředky.

V autě přistižený výrobce drog se snažil vykoupit úplatkem

České Budějovice - Porušil zákaz řízení v autě plném věcí na výrobu návykových látek. Když 37letého muže z Budějovicka ve Fordu Focus zastavili policisté, pokusil se je vzápětí uchlácholit několikatisícovým úplatkem.

Na D3 se motal opilý chodec i polonahý kolař

Jižní Čechy - Za vniknutí na dálnici dostal 41letý muž blokovou pokutu a musel se pakovat. Podobný případ se stal skoro na den přesně před rokem

Clio v plamenech. Řidička zahynula

Jižní Čechy - Pondělní havárie mezi Radonicemi a Drahotěšicemi stála život 56letou ženu. Smrtelných nehod je letos již 36.

Na Šumavě kolabují lidé. Děti i senioři

Jižní Čechy- Horská služba zachraňovala o víkendu tři turisty v ohrožení života. Jeden případ skončil smrtí 77letého cyklisty

Mladík strčil psa do rozpálené trouby

Vyšší Brod - Mimořádně brutální případ týrání zvířat vyšetřují českokrumlovští kriminalisté a krajská veterinární správa. Mladík (21) z Vyšebrodska zkombinoval v sobotu v noci větší množství alkoholu a prášků a pak, zřejmě v pomatení smyslů, násilím strčil svého psa do elektrické trouby. Tu vzápětí rozpálil na víc než sto stupňů.

Střídali se za volantem. Oba opilí

České Budějovice – Svědky komické výměny volantu mezi dvěma opilými řidiči se stali budějovičtí strážníci. Když 
v pondělí po půlnoci hlídkovali v blízkosti autobusového nádraží, spatřili v Kasárenské ulici podezřelý citroën.

Nelegální těžba vltavínů stála kopáče život

Nesměň - Nelegální kopání vltavínů na jihu Čech má první oběť. Stal se jí 35letý muž 
z Budějovicka, který v úterý odpoledne doloval polodrahokamy na poli u Nesměně.

Konflikt bezdomovců u Vltavy ukončily tvrdé údery do krku

České Budějovice – Na jedné straně smrt, na druhé trestní stíhání pro zvlášť závažný zločin těžkého ublížení na zdraví a hrozba mnohaletého pobytu za mřížemi. Takové rozuzlení měl násilný spor dvou bezdomovců (38 a 61), ke kterému došlo v neděli odpoledne u Voříškova dvora na pravém břehu Vltavy v Budějovicích.

Pískem se šíří zvěsti o další vraždě ženy

Písek - Kriminalisté v Písku vyšetřují vraždu. Obětí má být starší žena, možným pachatelem její blízký příbuzný. Takové zvěsti se v posledních dnech šíří jako lavina městem na Otavě.

Jste opilí i sjetí, řval na strážníky otec řidiče – feťáka

České Budějovice - V absurdní nařčení městských strážníků z opilosti a zfetovanosti se změnilo řešení dopravního přestupku na Lannově třídě. Viníkem byl 22letý řidič, který vjel ve středu odpoledne do pěší zóny.

Opilá parta povalila sochu na náměstí

České Budějovice – V rukou strážníků skončili tři opilci, kteří v pátek o půl čtvrté ráno poškodili jednu ze soch „Velkých hlaviček" na náměstí Přemysla Otakara II. Muž (46) z Klatovska s kamarádem (33) z Budějovicka nekladli při zadržení odpor a spolupracovali, třetí společník (42) z krajského města se odmítal podřídit požadavkům strážců zákona a následně se pokusil o útěk.

Násilník seřezal ženu řemenem, pak ji topil

České Velenice – Až nekompromisní zásah policie a převoz do českobudějovické vazební věznice ukončily brutální násilí, kterého se nejméně čtvrt roku dopouštěl na své životní partnerce 48letý agresor z Velenicka.

Partnerský vztah „utužili“ pokusem o vraždu

Jižní Čechy - Ranní nákup v supermarketu a hurá na pivo. Za dopoledne šest malých jedenáctek a panák zelené nalačno ve třech restauracích na trase od obchodu k domovu, pak přesun na oběd. Banální hádka. „Tak mě třeba zabij," vykřikne rozčilená žena na svého druha. Muž zbrunátní. Popadne kuchyňský nůž s 18,5 cm dlouhou čepelí, přiřítí se do obýváku a bodne partnerku do hrudníku. Vzápětí přivolá záchranku.

Hoši našli granát, pak ho vezli na bicyklech do centra města

Slavonice – Neobvyklý nález čekal dvojici nezletilých hochů z Hradecka. Když se v pondělí odpoledne společně vydali na louku u starého vojenského bunkru mezi Slavonicemi a Českým Rudolcem, objevili starou munici.

U soudu zřejmě padl rekord v řečnění

České Budějovice - Tři samostatná stání, 17 hodin čistého času, přes 65 stran úředního protokolu. Rekordně dlouhé bylo úvodní vyjádření podnikatele Tomáše Bartyzala (46) z Budějovic k obžalobě podané před více než rokem u okresního soudu. Bývalý vlastník kasin, nočních klubů, second handů i jiných provozoven a majitel policií zabaveného auta Bentley Continental s nápisy „Smrt fízlům" a dalšími hanlivými vzkazy se zpovídá z údajného znásilnění, pěti případů vydírání a výtržnictví.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT