Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

PAVLA JANOUŠKOVÁ MGR.

Pavla  Janoušková Mgr.

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Středočeši body sbírají více než v jiných krajích, ale hodně mažou

Střední Čechy - Podle aktuální statistiky má devět procent Středočechů na svém řidičském kontě nějaké body. V současně době jsou na tom nejlépe z celé republiky Pražané, kterých je obodovaných sedm procent. Za posledních deset let se ale pražští a středočeští řidiči jeví jako nejvíce neukáznění.

Nejdražší středočeský pacient je z Prahy-východ

Střední Čechy - Do milionových částek sahají náklady některých středočeských pacientů. Nejdražším byl hemofilik z okolí hlavního města. Mezi nejčastější nemoci, za jejichž léčbu pojišťovny platí nejvíce peněz, jsou poruchy metabolismu, transplantace ledvin a porucha srážení krve neboli hemofilie.

Nejdražší středočeský pacient je z Prahy-východ

Do milionových částek sahají náklady některých středočeských pacientů. Nejdražším byl hemofilik z okolí hlavního města. Mezi nejčastější nemoci, za jejichž léčbu pojišťovny platí nejvíce peněz, jsou poruchy metabolismu, transplantace ledvin a porucha srážení krve neboli hemofilie.

Efektivní cvičení? Rady odborníka pomohou

Čestlice /FOTOGALERIE, REPORTÁŽ/ - Máme za sebou vstupní prohlídku na přístroji InBody, který nám ukázal, že oba dva, já i kolega Jiří Macek, máme v těle trochu tuků navíc. Nyní pokračujeme ve své touze vylepšit svá těla. Jdeme cvičit.

Děti mohou soutěžit v poznávání firem ve středních Čechách

Střední Čechy - Rodiče, které chtějí, aby jejich děti ve volném čase zažily něco úplně jiného než klasické návštěvy památek, je mohou přihlásit do nové soutěže. V ní se dozví o středočeských firmách.

Magie, odkaz, historie. Karlštejn si díky svému zakladateli zachoval svůj majestát

Karlštejn /FOTOGALERIE, ANKETA/ - Ve středověku prostě věděli, jak taktně umístit do krajiny velký hrad. Známé karlštejnské panorama je vidět jen z několika míst. I když se člověk nachází kousek od něj, pořád se mu schovává za kdejaký kopec či zákoutí. Pak se ale ukáže v celé své kráse. Jako z pohlednice.

Hráz na Berounce nebude. Hledají se jiná řešení

Střední Čechy - Poslední dobou hýbe nejen Křivoklátskem zpráva o projektu velkého retenčního poldru, který by ochránil spodní tok 
Berounky a jeho obyvatele. 
Na základě několika povodní v posledních několika letech, požádali zástupci tamních obcí o navržení řešení, pokud přijde stoletá voda.

Zeman: Společnost nerozdělují lidé či prezident, společnost rozdělují názory

Jince /ROZHOVOR/ - Prezident Miloš Zeman zakončil svojí třídenní návštěvu Středočeského kraje ve středu v Jincích na Příbramsku. Novináři se na jeho tiskovou konferenci sjížděli už dvě hodiny předem. Po důkladném prohlédnutí od policie jsem stála na chodbě a čekala na domluvený rozhovor.

Středočeská muzea a instituce dostanou brzy nový kabát

Střední Čechy - Nové depozitáře a také expozice. Na to všechno se mohou těšit návštěvníci středočeských muzeí a dalších kulturních a vědeckých institucí. Novinky mají získat a vybudovat za peníze z evropských fondů. Náklady budou čítat ve výsledku několik stovek milionů korun.

Po celý týden se musí cestující připravit na železniční výluky

Střední Čechy - Až do pátku 18. března ovlivní výluky cestování po Středočeském kraji. Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) upozorňuje na výluky s náhradní autobusovou dopravou v úsecích Kladno Rakovník, Čerčany Týnec nad Sázavou a na trati Zdice Protivín, kde bude náhradní autobusová doprava mezi Březnicí a Mirovicemi.

Školy a školská zařízení se zúčastní seminářů o zabezpečení

Střední Čechy - Ve Středočeském kraji startuje projekt prevence kriminality zaměřený na zabezpečení škol a školských zařízení. V rámci projektu se uskuteční dvanáct odborných seminářů pro školy a školská zařízení sídlící ve Středočeském kraji.

Ministr vnitra Milan Chovanec besedoval v Berouně o imigrantech

Beroun /VIDEO, FOTOGALERIE/ - Imigranti. To byla hlavní náplň besedy v berounském hotelu, které se zúčastnil ministr vnitra Milan Chovanec společně s hejtmanem Středočeského kraje Milošem Peterou, poslancem Richardem Dolejšem a starostou Berouna Ivanem Kůsem.

Úleva pro Středočechy: bude více protihlukových ochran

Střední Čechy - Na pěti místech ve Středočeském kraji se mohou tamní obyvatelé dočkat snížení hlukové zátěže z dopravního provozu. Pomůže jim takzvaný tichý asfalt. Lidem bydlícím v blízkosti silnice by se tak mělo ulevit od hluku.

Na podzim v krajských volbách se o vítězství utká ANO a ČSSD

Střední Čechy - Podle nejnovějšího lednového průzkumu společnosti SANEP preferují Středočeši v podzimních volbách ČSSD a ANO. Exkluzivní průzkum společnosti SANEP byl pro deníky VLP proveden od 6. do 16. ledna. Tazatelé ze Středočeského kraje odpovídali také na otázku, zda by měl stávající hejtman Miloš Petera zůstat ve své funkci i po krajských podzimních volbách.

Císařská koruna bude letos putovat díky výročí Karla IV.

Střední Čechy - Hned na několika akcích budou moci lidé obdivovat repliku koruny Svaté říše neboli římské císařské koruny. Stane se tak při příležitosti výročí 700 let od narození Karla IV. Středočeští radní odsouhlasili, že korunu půjčí Ústeckému kraji, Národnímu technickému muzeu, Cechu českých vinařů, Regionálnímu muzeu v Jílovém u Prahy a Českému muzeu stříbra v Kutné Hoře.

Obyvatelé rozhodli: kamiony už v Říčanech nadále nechtějí

Říčany - Projet ve špičce přes Říčany u Prahy je vždy pro řidiče zkouška trpělivosti. V zavřeném autě je lidem celkem pohodlně, jinak je tomu chodcům, dětem a dalším lidem bydlícím na hlavním tahu. Špinavá okna do ulic nemá pomalu ani cenu mýt. Rodiče se bojí o bezpečnost svých ratolestí na cestě do školy.

Koordinátorka transplantací: Čekací listiny jsou dynamický registr

Náročné čtyřiadvacetihodinové služby a někdy až hektická práce koordinace transplantací. Usměvavá Dana Vašíčková pracuje v Koordinačním středisku transplantací (KST) už osm let. Na starosti mají koordinaci celého procesu odběru orgánů od dárců. Práce je někdy náročná, ale je zajímavá a smysluplná.

Za chodníky zodpovídají města, platí odškodné

Praha /ROZHOVOR/ - Kdo je povinen odklidit sníh na chodnících a posypat kluzké ledovky? Díky změně pravidel často lidé tápou v tom, kdo má zodpovědnost za jejich schůdnost. Není to vlastník přilehlé budovy, ale přímo vlastník chodníku, což je ve většině případů město. Hlavně v zimě může jít na chodníku i o život.

Bulovka slaví pětaosmdesát let a vylepšuje péči o pacienty

Nemocnice Na Bulovce byla otevřena 21. června 1931. Loni v tomto zařízení začal fungovat nový počítačový tomograf. Kolaudací prošlo nové gastroenterologické pracoviště včetně endoskopických sálů v rámci interního oddělení. Interna získala nový skiaskop. Otevřel se zrekonstruovaný komplex laboratoří v Pavilonu 8 a také zrekonstruovaná nonstop lékárnu.

Nutriční terapeutka: Nastávající matky už ví, že v těhotenství nejí za dva lidi

Thomayerova nemocnice v Praze se stala řešitelem jedinečného grantového projektu nazvaného Společně zaměřeného na zdravou výživu a životní styl těhotných a kojících maminek zadaného Evropskou komisí, který probíhá i v dalších státech Evropské unie Velké Británii, Dánsku, Bulharsku a Španělsku. Projektu se účastní také Jitka Tomešová z Thomayerovy nemocnice.

Nadšený pražský jachtař se vydal na čtyřměsíční plavbu po Atlantiku

Nadšenec Tomáš Kůdela se v pátek vydal na čtyřměsíční plavbu ze Středozemního moře až do Karibiku a zpátky. Ačkoliv jeho povolání nemá s plachtěním nic společného a vyrostl daleko ve vnitrozemí, jeho srdce ho táhne na dlouhé plavby po moři.

Starostové středočeských bývalých okresních měst: Loňský rok byl plný změn

Střední Čechy - Celý minulý rok se nově zvolená vedení středočeských bývalých okresních měst snažila řešit palčivé problémy a zlepšovat podmínky pro život občanů. Ne všechno se povedlo podle představ, ale většina se snaží komunikovat se svými občany, aby i oni navrhovali či přispěli ke zlepšení života ve svém městě.

Křty ve středních Čechách stoupají v oblibě

Střední Čechy - V loňském roce začalo přibývat počet křtů ve středočeských farnostech, a to nejen mezi narozenými dětmi, ale i mezi dospělými. Zájem registrují faráři také o bohoslužby, ale zejména o Vánocích. Podle kladenského faráře Jiřího Neliby žije ve městě odhadem deset tisíc věřících, ale pravidelně do kostela jich chodí jen malá část. O svátcích jejich počet roste.

Malé děti jsou v nemocnici nejčastěji s rotaviry

Rodiče velmi malého dítěte se občas dostanou do situace, kdy musí řešit vážnější onemocnění své ratolesti. Občasné bolesti žaludku, zvracení i průjem se čas od času objeví v životě každého. Střevní potíže se nevyhýbají ani našim nejmenším, ačkoli jejich průběh může vypadat naprosto normálně. Je přitom možné, že dítě nemá obyčejné střevní potíže ze špatné kombinace podaného jídla, ale že se nakazilo nebezpečným rotavirem a může jít i o život.

V pěti stanicích metra se rozezní vánoční melodie

Praha - Cestování v pražském metru letos opět zpříjemní série hudebních koncertů a vystoupení ve vestibulech. Začíná se ve čtvrtek 17. prosince od 15 do 19.45 hodin. Akce se koná už počtvrté. Vánoční atmosféru mohou lidé načerpat ve stanicích Florenc C, Můstek A, Muzeum A/C, Vltavská a Hlavní nádraží. Na pět hodin se tam rozezní tóny nejen vánoční. O dobrou náladu se postarají sbory, jednotlivci i menší hudební uskupení.

Povědomí o osteoporóze je nedostatečné u laiků i odborníků

Osteoporóza je pomalu vyvíjející se onemocnění, které řadu let probíhá skrytě bez příznaků. U osteoporózy dochází k postupnému úbytku kostní hmoty a k narušení mikroarchitektury kostí a vede k vyššímu riziku vzniku zlomenin. Ne nadarmo se osteoporóza někdy označuje za tichého zabijáka kostí. Přednosta Klinických laboratoří a kostního metabolizmu z Klatovské nemocnice Richard Pikner připomíná, že právě v zimě se zvětšuje počet zlomenin.

Přechozená chřipka se projeví v budoucnosti

Posmrkávání, kašel, bolest hlavy. Podobné stavy zažil snad každý, především ve spojitosti s podzimními plískanicemi a sychravým počasím. Obyčejné nachlazení nebo virózu je možné vyležet prvních pár dnů v posteli s hrnkem horkého čaje a vitamíny, u klasické chřipky se vyplatí poležet si poctivě od prvních příznaků, a to i řádově několik týdnů.

Když děti začnou kašlat: léky s kodeinem pro ně nejsou vhodné

S příchodem podzimu a chladnějšího počasí přichází i čas onemocnění, nachlazení a viróz. K těm neodmyslitelně patří i kašel. Kašel je jedním z nejobvyklejších příznaků onemocnění dýchacích cest a také častým důvodem, proč rodiče s dětmi navštěvují lékaře. Je to však také velmi důležitý reflex, který pomáhá chránit dýchací cesty a udržovat je průchozí.

Onkologové z celého světa debatovali v Praze

Pacientům s rakovinou plic svítá naděje na lepší výsledky léčby. O pokrocích v diagnostice i léčbě diskutovaly v Česku více než dvě stovky plicních lékařů a odborníků napříč kontinenty. Onkologové se sešli v rámci 15. ročníku Středoevropské konference o plicní rakovině, která se konala v Praze na konci listopadu.

Středočeský kraj by měl mít v příštím roce rekordně vysoký rozpočet

Střední Čechy - Zástupci Středočeského kraje by měli v příštím roce hospodařit s rekordně vysokým rozpočtem s příjmy a výdaji přes 19 miliard korun. Návrh krajské rady musejí ještě schválit v pondělí 7. prosince zastupitelé. Hejtmanství chce zhruba půl miliardy korun investovat do rozvoje zdravotnických zařízení, další prostředky mají jít například do oprav silnic.

Muž s obstrukční plicní nemocí: Přestal jsem kouřit, i tak ale nedoběhnu vlak

Dušnost, chronický kašel, únava, vykašlávání hlenů to jsou typické příznaky chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN), která v České republice trápí přibližně čtrnáct procent dospělých. Jedním z nich je i dvaašedesátiletý Gustav Hulínský z Prahy, který má malou stavební firmu, což mu umožňuje, aby práci přizpůsobil svému zdravotnímu omezení.

Poplatky za odvoz odpadů města nezvýší, výjimkou by mohla být Příbram

Střední Čechy - Příští rok se v okresních středočeských městech neplánují vyšší poplatky za svoz komunálního odpadu. Výjimkou by mohla být Příbram, vedení radnice ale v pondělí návrh na zvýšení poplatku stáhlo z programu zastupitelstva. Důvodem jsou jednání s firmou provozující skládku, která by mohla mít vliv na výši poplatku.

Starostům se nelíbí rozdělení krajských grantů

Střední Čechy - Před krajským úřadem Středočeského kraje se v týdnu sešlo kolem padesátky lidí za účelem demonstrace starostů proti údajně nespravedlivému rozdělování krajských dotací. Podle hejtmana Miloše Petery (ČSSD) je hrstka odpůrců důkazem toho, že většina je pro stávající systém dotací, nicméně poděkoval za otevření diskuze na toto téma.

Etnoložka: Lidé se dnes při pocitu nedostatku dostávají do deprese

Praha /ROZHOVOR/ - Celý život se věnuje šestašedesátiletá Helena Nosková etnologii a historii. Působí v Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd České republiky. Zabývá se studiem menšin a regionální historií. V průběhu rozhovoru sundá paruku a otevřeně mluví o boji se zákeřnou dlouhodobou nemocí.

Středočeši by v příštích krajských volbách preferovali ČSSD a ANO

Střední Čechy - Spojení a roztrhnutí politických stran 
v krajských volbách. Tyto novinky čekají středočeské voliče v příštím roce, kdy si budou volit nové zástupce. Ačkoliv budou až příští rok, už nyní se politici i kandidáti na hejtmana připravují. Podle předběžného průzkumu by ČSSD a ANO volilo více než 18 procent Středočechů.

Za 35 let bude v kraji dvakrát více seniorů

Střední Čechy - Podle údajů Českého statistického úřadu by ve středních Čechách mohl být do roku 2050 dvojnásobek seniorů. Přitom Středočeský kraj má v porovnání s ostatními regiony nejnižší podíl starších lidí. V kraji žije sedmnáct procent lidí nad 65 let, rychle jich ale přibývá. Projevuje se stárnutí populace a do regionu se staří lidé také ve velké míře stěhují.

Jaroslav Čvančara: Nedělám nikdy nic pro slávu, ani pro peníze

Praha /ROZHOVOR/ - Historik, spisovatel, publicista a hudebník Jaroslav Čvančara zanedlouho oslaví sedmašedesáté narozeniny. Další výročí ho potom čeká ve čtvrtek 12. listopadu, kdy se v pražské Lucerně sejdou legendy české country scény. Čvančara je muž mnoha povolání, který má doma nespočet historických knih, pracuje v Ústavu pro studium totalitních režimů a je odborníkem na československý domácí a zahraniční odboj.

Silničáři ušetří, když bude opět mírná zima

Střední Čechy - Zástupci technických služeb v celých středních Čechách se připravují na zimu. V pohotovosti jsou zásobníky posypu a také už naleštili svůj vozový park. Nové stroje se objevují pomálu, zato jich mají patřičný dostatek. Jediné, co silničáře každoročně pálí, jsou špatně zaparkovaná auta, která brání úklidu.

Novela o pohřbech: důstojnost a větší sankce

Praha - Polidštění oblasti pohřebnictví, zajištění důstojnějších sociálních pohřbů nebo vyšší sankce pro nedodržování zákona. To vše si slibuje ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová od novely pohřebního zákona. Vládě ji chce předložit v létě. Zatím na ní spolupracuje s mnoha odborníky a dalšími ministerstvy. V lednu půjde do připomínkového řízení.

Cyklohráček letos svezl rekordní počet turistů

Střední Čechy - Více než dvanáct a půl tisíce pasažérů přepravil letos Cyklohráček. Jde o jeho teprve druhou sezonu. V loňském roce svezl přes deset tisíc cestujících a přepravil na tisícovku jízdních kol. Naposled se vydal na trasu o víkendu. Další výlet Cyklohráček čeká už jenom na Mikuláše. Stejně jako loni vyrazí na Mikuláše na speciální jízdy Prahou jako Čertohráček.

Nová galerie v Praze nabízí netradiční sběratelské věci

Praha - Memorabilie, originální sběratelská díla a kousky ze světa politiky, historie, showbyznysu a zábavy, sportu i vědy zasazené do koláží nabízí k prodeji nová galerie v centru metropole. Jde o pobočku Millionaire Gallery, která má svoje zastoupení na čtyřech místech ve světě. Pražská část bude jedinou ve střední a východní Evropě.

Básnířka Barbora Zavadilová: Poezie má i v dnešní době co říci

Praha /ROZHOVOR/ - Jedenadvacetiletá Barbora Zavadilová z Prahy založila loni iniciativu Mladí básníci pražští. Je to volné seskupení mladých lidí. Dnes shání peníze, aby zájemci mohli zadarmo navštěvovat kurzy tvůrčího psaní se známými či oceněnými současnými autory, a to nejen poezie.

Festival Signal 2015: obří síť, kouř a světlo

Praha /FOTOGALERIE, ROZHOVOR/ - Staroměstské náměstí bylo od čtvrtka až do neděle plné lidé mezi sedmou hodinou podvečerní a půlnocí. Lidé tu čekali na světla. Ale ne jen tak obyčejná. Nebyla to taková, která zakrývají pražskou noční oblohu. Jednalo se o světelné představení v rámci festivalu Signal, který se konal na několika místech v centru Prahy.

Ředitel experimentálního prostoru: Umění má být současné a spíše vizionářské

Praha /ROZHOVOR/ - V pondělí 19. října začínají velké oslavy 23. narozenin experimentálního prostoru Roxy a NoD. Klub byl otevřen v roce 1992. Program si pořadatelé připravili na celý týden. Jeho velká část bude zadarmo. Připraveny jsou koncerty, divadlo, audiovizuální performance a výstavy.

Vodákům o prázdninách vadily suché jezy

Střední Čechy - Kačov na Jizeře, jez v Nižboru na Berounce nebo Kuchelník u Ratají nad Sázavou na Kutnohorsku. Tam všude se vodákům letos nedařilo projíždět jezy. Nejenže letos bylo velké sucho a málo srážek, některé malé vodní elektrárny měly problém s dodržováním minimálních zůstatkových průtoků. S řešením pomohli zástupci České inspekce životního prostředí (ČIZP).

Pěstounka: Kdybych chtěla svoje děti, tak si je porodím

Praha /ROZHOVOR/ - Mladá žena Šárka Horáčková se před čtyřmi lety stala matkou. Vlastně neplánovaně, protože jí zůstal v péči malý hoch. Nyní už k chlapci přibrala do pěstounské péče další dítě. Tentokrát holčičku.

Odbornice na marmelády: Bez závisti a nepřátel nejde vynikat

Praha /ROZHOVOR/ - Majitelka rodinné manufaktury na výrobu marmelád bez chemie Naše dobroty a vítězka mezinárodní soutěže The World's Original Marmalade Awards Blanka Milfaitová přijede do Prahy. O víkendu zavítá do trojské botanické zahrady, kde uvaří dýňovou marmeládu na Podzimním jarmarku.

Zpěvák Luboš Rosenkranz: Schelinger zůstal v srdci lidí

Praha /FOTOGALERIE, ROZHOVOR/ - Dva roky Luboš Rosenkranz zpívá s kapelou Jiří Schelinger revival. Sám říká, že to byl osud, když mu kapela nabídla tuto možnost. Stalo se tak v den nedožitých 63 let známého českého rockového zpěváka. Ve čtvrtek 8. října vystupuje kapela spolu s Alešem Brichtou v Praze v Retro Music Hall.

Defibrilátor už zachránil život, v kraji jich bude o dvacet více

Střední Čechy - Tři ocenění Středočeského kraje dostali tři odvážní lidé. Medaili získali zachránce Tomáš Brůžek z berounského gymnázia, dispečerka Radomíra Míčková a policista Jan Lapáček. Poslední dva se podíleli na záchraně života muže na Kutnohorsku. Policista použil automatický externí defibrilátor (AED).

Spisovatelka Klára Smolíková: Na štěstí nevěřím, pokouším náhodu

Praha /ROZHOVOR/ - Spisovatelem se člověk nestává přes noc. A pokud je už obdařený básnickým či literárním střevem, není jednoduché se prosadit ve spisovatelském světě. Své o tom ví Klára Smolíková, která má už několik knih, scénářů či učebních textů za sebou. O tom, čím vším si musí začínající spisovatel projít, sama poznala.
 O zákoutí české detektivky promluvila také o víkendu na pražském festivalu milovníků knih Belles Lettres.

  • 1
  • 2

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT