Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

PAVLA JANOUŠKOVÁ MGR.

Pavla  Janoušková Mgr.

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Středočeši body sbírají více než v jiných krajích, ale hodně mažou

Střední Čechy - Podle aktuální statistiky má devět procent Středočechů na svém řidičském kontě nějaké body. V současně době jsou na tom nejlépe z celé republiky Pražané, kterých je obodovaných sedm procent. Za posledních deset let se ale pražští a středočeští řidiči jeví jako nejvíce neukáznění.

Nejdražší středočeský pacient je z Prahy-východ

Střední Čechy - Do milionových částek sahají náklady některých středočeských pacientů. Nejdražším byl hemofilik z okolí hlavního města. Mezi nejčastější nemoci, za jejichž léčbu pojišťovny platí nejvíce peněz, jsou poruchy metabolismu, transplantace ledvin a porucha srážení krve neboli hemofilie.

Nejdražší středočeský pacient je z Prahy-východ

Do milionových částek sahají náklady některých středočeských pacientů. Nejdražším byl hemofilik z okolí hlavního města. Mezi nejčastější nemoci, za jejichž léčbu pojišťovny platí nejvíce peněz, jsou poruchy metabolismu, transplantace ledvin a porucha srážení krve neboli hemofilie.

Efektivní cvičení? Rady odborníka pomohou

Čestlice /FOTOGALERIE, REPORTÁŽ/ - Máme za sebou vstupní prohlídku na přístroji InBody, který nám ukázal, že oba dva, já i kolega Jiří Macek, máme v těle trochu tuků navíc. Nyní pokračujeme ve své touze vylepšit svá těla. Jdeme cvičit.

Muzikant Jan Homola: Dvacet let s Wohnouty mi přijde jako chvilka

Praha /ROZHOVOR/ - Jan Homola spolu se svým bratrem Matějem založili před dvaceti lety kapelu Wohnout. Kulaté výročí oslaví speciálním venkovním bonbónkem, a to už v sobotu 18. června velkým open air koncertem na koupališti ve Vyžlovce nedaleko Říčan. Jan Homola se kromě muziky věnuje také grafice.

Děti mohou soutěžit v poznávání firem ve středních Čechách

Střední Čechy - Rodiče, které chtějí, aby jejich děti ve volném čase zažily něco úplně jiného než klasické návštěvy památek, je mohou přihlásit do nové soutěže. V ní se dozví o středočeských firmách.

Moderátorka Mayerová: To, co jiní zažijí za rok, my zvládli za čtrnáct dní

Praha /ROZHOVOR/ - Markéta Mayerová je známá především z nováckých pořadů, které moderovala se Slávkem Bourou. Ani nyní se maminka šestnáctileté dcery nezastaví a rozjela nový pořad s Romanem Mikeshem na své domovské Frekvenci 1.

Festival dechových hudeb v Kněževsi nabídne na třináctém ročníku čtyři kapely

Kněževes - Festivalový svátek pokračuje další dechparádou. Tentokrát se uskuteční jako obvykle 
v městysi Kněževes na Rakovnicku. V neděli 5. června se tam bude konat už třináctý ročník. Milovníci dechové hudby a lidové písničky se sejdou v parku 
u kostela na Václavském náměstí.

Magie, odkaz, historie. Karlštejn si díky svému zakladateli zachoval svůj majestát

Karlštejn /FOTOGALERIE, ANKETA/ - Ve středověku prostě věděli, jak taktně umístit do krajiny velký hrad. Známé karlštejnské panorama je vidět jen z několika míst. I když se člověk nachází kousek od něj, pořád se mu schovává za kdejaký kopec či zákoutí. Pak se ale ukáže v celé své kráse. Jako z pohlednice.

Hráz na Berounce nebude. Hledají se jiná řešení

Střední Čechy - Poslední dobou hýbe nejen Křivoklátskem zpráva o projektu velkého retenčního poldru, který by ochránil spodní tok 
Berounky a jeho obyvatele. 
Na základě několika povodní v posledních několika letech, požádali zástupci tamních obcí o navržení řešení, pokud přijde stoletá voda.

Podle lékařů je důležité znát svůj cholesterol

Praha - Sedmdesátiletý Karel Havlík, který bydlí v pražských Řepích, pracoval jako řidič z povolání. Do roku 2004, než šel na operaci, ho jeho zdraví tolik nezajímalo. Byl stále na cestách, jeho životní styl kvůli povolání nebyl takový, jak odborníci doporučují. Sem tam něco vzít do ruky a sníst.

Zeman: Společnost nerozdělují lidé či prezident, společnost rozdělují názory

Jince /ROZHOVOR/ - Prezident Miloš Zeman zakončil svojí třídenní návštěvu Středočeského kraje ve středu v Jincích na Příbramsku. Novináři se na jeho tiskovou konferenci sjížděli už dvě hodiny předem. Po důkladném prohlédnutí od policie jsem stála na chodbě a čekala na domluvený rozhovor.

Zahradník Zdeněk Kiesenbauer: Rododendrony potřebují řídký stín

Průhonice /ROZHOVOR/ - V Dendrologické zahradě v Průhonicích mají plné ruce práce. V zimě nezahálejí a dokončují všechny přípravy na jarní otevření, které plánují v pátek 22. dubna. Stejně jako pražskou zoo je potrápil nenadálý příval březnového sněhu, proto škody odstraňují ještě teď.

Malérečka: Vosk na velikonoční vajíčka si vyrábím sama

Praha /ROZHOVOR/ - Jak skončí Vánoce, začne se Markéta Bartáková věnovat vajíčkům. Při zaměstnání jich stihne za měsíc vyrobit okolo dvou set. Nadšení ji neopouští ani po Velikonocích, kdy si chce uchovat nové nápady a ještě si vyrábí vzory pro další rok. Pro dekorování kraslic si míchá speciální voskovou směs. Přes rok si chodí sklízet slámu a šustí na další tvorbu.

Praha hledá právníky na soud s ČKD kvůli 779 milionům za Blanku

Praha - Více než 779 milionů korun chce po metropoli zaplatit firma ČKD Praha DIZ, a to za výstavbu tunelu Blanka. Zástupci hlavního města proto vypíšou výběrové řízení na právní služby s touto firmou, které už schválili pražští radní. Na kolik právní zastupování vyjde, není zatím jasné, cena vzejde z výsledku tendru. Bude záležet i na počtu právních úkonů, které budou muset najatí advokáti vykonat.

Středočeská muzea a instituce dostanou brzy nový kabát

Střední Čechy - Nové depozitáře a také expozice. Na to všechno se mohou těšit návštěvníci středočeských muzeí a dalších kulturních a vědeckých institucí. Novinky mají získat a vybudovat za peníze z evropských fondů. Náklady budou čítat ve výsledku několik stovek milionů korun.

Po celý týden se musí cestující připravit na železniční výluky

Střední Čechy - Až do pátku 18. března ovlivní výluky cestování po Středočeském kraji. Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) upozorňuje na výluky s náhradní autobusovou dopravou v úsecích Kladno Rakovník, Čerčany Týnec nad Sázavou a na trati Zdice Protivín, kde bude náhradní autobusová doprava mezi Březnicí a Mirovicemi.

Praha nechá opravit Maroldovo panorama na Výstavišti

Praha - Známý projet Bitva u Lipan od malíře Luďka Marolda na Výstavišti v Praze se dočká rekonstrukce. Zástupci hlavního města chtějí vypsat na jeho opravdu tendr. Náklady projektu a dostavby by neměly překročit 50 milionů korun. Maroldovo panorama, které je nyní ve špatném stavu, je s plochou přes tisíc metrů čtverečních největším obrazem o dějinné události, který kdy v Čechách vznikl.

Školy a školská zařízení se zúčastní seminářů o zabezpečení

Střední Čechy - Ve Středočeském kraji startuje projekt prevence kriminality zaměřený na zabezpečení škol a školských zařízení. V rámci projektu se uskuteční dvanáct odborných seminářů pro školy a školská zařízení sídlící ve Středočeském kraji.

Ministr vnitra Milan Chovanec besedoval v Berouně o imigrantech

Beroun /VIDEO, FOTOGALERIE/ - Imigranti. To byla hlavní náplň besedy v berounském hotelu, které se zúčastnil ministr vnitra Milan Chovanec společně s hejtmanem Středočeského kraje Milošem Peterou, poslancem Richardem Dolejšem a starostou Berouna Ivanem Kůsem.

Jednonohý nadšenec do cyklistiky: Handicap musíte ustát, zvítězit nad ním

Praha /ROZHOVOR/ - Tomáš Pouch je bezesporu největším propagátorem horské cyklistiky handicapovaných a předsedou zájmového sdružení Černí koně, které realizuje aktivity zaměřené na handicapované a na správné vnímání handicapovaných ve společnosti. Má velkou energii a v životě se rozhodně neztratí.

Lékař Vobruba: Každý transport novorozence má svá úskalí

Praha /ROZHOVOR/ - Jednotka intenzivní a resuscitační péče Kliniky dětského a dorostového lékařství Všeobecné fakultní nemocnice a 1. lékařské fakulty v Praze poskytuje komplexní resuscitační péči v celém dětském věku. Od novorozenců až po dospívající.

Úleva pro Středočechy: bude více protihlukových ochran

Střední Čechy - Na pěti místech ve Středočeském kraji se mohou tamní obyvatelé dočkat snížení hlukové zátěže z dopravního provozu. Pomůže jim takzvaný tichý asfalt. Lidem bydlícím v blízkosti silnice by se tak mělo ulevit od hluku.

Řeznický mistr Tomáš Hudera: Vymíchávat krev přijde lidem za trest

Praha /ROZHOVOR/ - Tomáš Hudera má řezničinu v krvi. Oba jeho dědové se jí živili a on je třetím majitelem jejich společnosti Hudera a syn. Ačkoliv má dva dospělé syny, v práci mu více pomáhá synovec. V tomto období mívali řezníci dříve plno práce se zabíjačkami, nyní už se tradičních porážek tolik nedělá.

Půlroční inventura: elektrobus mrazy zvládá

Praha - Elektrobus už půl roku brázdí ulice Prahy. Je v polovině svého zkušebního provozu s cestujícími. Jeho cílem je plnohodnotné otestování vozidla a nabíjecí technologie v různých provozních a zejména klimatických podmínkách. Testovaný dopravní prostředek je v provozu denně od půl páté ráno do jedenácti hodin večer.

Na podzim v krajských volbách se o vítězství utká ANO a ČSSD

Střední Čechy - Podle nejnovějšího lednového průzkumu společnosti SANEP preferují Středočeši v podzimních volbách ČSSD a ANO. Exkluzivní průzkum společnosti SANEP byl pro deníky VLP proveden od 6. do 16. ledna. Tazatelé ze Středočeského kraje odpovídali také na otázku, zda by měl stávající hejtman Miloš Petera zůstat ve své funkci i po krajských podzimních volbách.

Císařská koruna bude letos putovat díky výročí Karla IV.

Střední Čechy - Hned na několika akcích budou moci lidé obdivovat repliku koruny Svaté říše neboli římské císařské koruny. Stane se tak při příležitosti výročí 700 let od narození Karla IV. Středočeští radní odsouhlasili, že korunu půjčí Ústeckému kraji, Národnímu technickému muzeu, Cechu českých vinařů, Regionálnímu muzeu v Jílovém u Prahy a Českému muzeu stříbra v Kutné Hoře.

Mezi typickými masopustními maskami jsou silní samci a symboly hojnosti

Praha /ROZHOVOR/ - Když vyjde masopustní průvod do ulic, přihlížející ani aktéři často netuší, z jakého důvodu se v něm vyskytují postavy medvěda, kobyly, Bakcha nebo také Bakuse či smrtky. Dlouhodobá tradice masopustů spojená se zabíjačkami a koblihami se drží hlavně na venkově, ale v posledních letech se obnovuje také ve městech.

Obyvatelé rozhodli: kamiony už v Říčanech nadále nechtějí

Říčany - Projet ve špičce přes Říčany u Prahy je vždy pro řidiče zkouška trpělivosti. V zavřeném autě je lidem celkem pohodlně, jinak je tomu chodcům, dětem a dalším lidem bydlícím na hlavním tahu. Špinavá okna do ulic nemá pomalu ani cenu mýt. Rodiče se bojí o bezpečnost svých ratolestí na cestě do školy.

Koordinátorka transplantací: Čekací listiny jsou dynamický registr

Náročné čtyřiadvacetihodinové služby a někdy až hektická práce koordinace transplantací. Usměvavá Dana Vašíčková pracuje v Koordinačním středisku transplantací (KST) už osm let. Na starosti mají koordinaci celého procesu odběru orgánů od dárců. Práce je někdy náročná, ale je zajímavá a smysluplná.

Za chodníky zodpovídají města, platí odškodné

Praha /ROZHOVOR/ - Kdo je povinen odklidit sníh na chodnících a posypat kluzké ledovky? Díky změně pravidel často lidé tápou v tom, kdo má zodpovědnost za jejich schůdnost. Není to vlastník přilehlé budovy, ale přímo vlastník chodníku, což je ve většině případů město. Hlavně v zimě může jít na chodníku i o život.

V létě byla ve skleníku větší zima než venku, teď naopak

Praha - Ačkoliv loňské léto lákali pracovníci trojské botanické zahrady na zchlazení do skleníku Fata Morgana, džungle teď může být příjemné místo, kde je tepleji než v mrazivé Praze. Až do konce března mohou návštěvníci zažít večerní provázení skleníkem. Prozkoumají po setmění divokou džungli za doprovodu tajemného kuňkání žabek a prožijí tropickou bouřku v jinak tichém pralese.

Letenské sady čeká kácení. Nemocné stromy ohrožují bezpečnost návštěvníků

Praha - Severní část Letenských sadů v Praze čeká bezpečnostní kácení nemocných dřevin, jejichž mimořádně špatný zdravotní stav již nedovoluje, aby je bez rizika nechali v parku. Ohrožují totiž bezpečnost návštěvníků. Proto v nejbližších dnech pracovníci Lesů hlavního města začnou kácet sedmatřicet předem vytipovaných slabých, poškozených a dřevokaznými houbami vyčerpaných stromů.

Bulovka slaví pětaosmdesát let a vylepšuje péči o pacienty

Praha - Nemocnice Na Bulovce byla otevřena 21. června 1931. Loni v tomto zařízení začal fungovat nový počítačový tomograf. Kolaudací prošlo nové gastroenterologické pracoviště včetně endoskopických sálů v rámci interního oddělení. Interna získala nový skiaskop. Otevřel se zrekonstruovaný komplex laboratoří v Pavilonu 8 a také zrekonstruovaná nonstop lékárnu.

Praha bude demonstrovat proti Barnevernetu

Praha - V lednu začala před norskými ambasádami celosvětové masivní demonstrace namířená proti norskému úřadu Barnevernet. Lidé chtějí vyjádřit protest proti nekontrolovanému odebírání dětí touto organizací. Celkem na nich organizátoři očekávají účast v řádech desítek tisíc lidí. Zatím se počet účastníků za osm demonstrací vyšplhal na třináct tisíc.

Bulovka slaví pětaosmdesát let a vylepšuje péči o pacienty

Nemocnice Na Bulovce byla otevřena 21. června 1931. Loni v tomto zařízení začal fungovat nový počítačový tomograf. Kolaudací prošlo nové gastroenterologické pracoviště včetně endoskopických sálů v rámci interního oddělení. Interna získala nový skiaskop. Otevřel se zrekonstruovaný komplex laboratoří v Pavilonu 8 a také zrekonstruovaná nonstop lékárnu.

V oboře Hvězda se chystají změny, vysází domácí dřeviny

Praha - Aktuálně začínají pracovníci Lesů hlavního města Prahy kácet vybrané nemocné smrky v oboře Hvězda. Ustoupit musí také stromy, jejichž stanoviště už nevyhovuje. Dále potom nepůvodní červené duby, které mohou svoji agresivitou a vitalitou potlačit přirozené zmlazení domácího dubu a buku.

Nutriční terapeutka: Nastávající matky už ví, že v těhotenství nejí za dva lidi

Thomayerova nemocnice v Praze se stala řešitelem jedinečného grantového projektu nazvaného Společně zaměřeného na zdravou výživu a životní styl těhotných a kojících maminek zadaného Evropskou komisí, který probíhá i v dalších státech Evropské unie Velké Británii, Dánsku, Bulharsku a Španělsku. Projektu se účastní také Jitka Tomešová z Thomayerovy nemocnice.

Nadšený pražský jachtař se vydal na čtyřměsíční plavbu po Atlantiku

Praha /FOTOGALERIE, ROZHOVOR/ - Nadšenec Tomáš Kůdela se v pátek vydal na čtyřměsíční plavbu ze Středozemního moře až do Karibiku a zpátky. Ačkoliv jeho povolání nemá s plachtěním nic společného a vyrostl daleko ve vnitrozemí, jeho srdce ho táhne na dlouhé plavby po moři.

Nadšený pražský jachtař se vydal na čtyřměsíční plavbu po Atlantiku

Nadšenec Tomáš Kůdela se v pátek vydal na čtyřměsíční plavbu ze Středozemního moře až do Karibiku a zpátky. Ačkoliv jeho povolání nemá s plachtěním nic společného a vyrostl daleko ve vnitrozemí, jeho srdce ho táhne na dlouhé plavby po moři.

Starostové středočeských bývalých okresních měst: Loňský rok byl plný změn

Střední Čechy - Celý minulý rok se nově zvolená vedení středočeských bývalých okresních měst snažila řešit palčivé problémy a zlepšovat podmínky pro život občanů. Ne všechno se povedlo podle představ, ale většina se snaží komunikovat se svými občany, aby i oni navrhovali či přispěli ke zlepšení života ve svém městě.

Křty ve středních Čechách stoupají v oblibě

Střední Čechy - V loňském roce začalo přibývat počet křtů ve středočeských farnostech, a to nejen mezi narozenými dětmi, ale i mezi dospělými. Zájem registrují faráři také o bohoslužby, ale zejména o Vánocích. Podle kladenského faráře Jiřího Neliby žije ve městě odhadem deset tisíc věřících, ale pravidelně do kostela jich chodí jen malá část. O svátcích jejich počet roste.

Tisícovka učitelů se proškolila v první pomoci formou zážitkové medicíny

Praha - Projekt za necelé čtyři miliony korun se soustředil na školení první pomoci formou zážitkové medicíny. Podstoupilo ji více než jedenáct set učitelů z pražských základních, středních a vyšších odborných škol. Kurzy, které se konaly od října do prosince, se soustředily na záchranu života, učitelé si ji vyzkoušeli prakticky.

Malé děti jsou v nemocnici nejčastěji s rotaviry

Rodiče velmi malého dítěte se občas dostanou do situace, kdy musí řešit vážnější onemocnění své ratolesti. Občasné bolesti žaludku, zvracení i průjem se čas od času objeví v životě každého. Střevní potíže se nevyhýbají ani našim nejmenším, ačkoli jejich průběh může vypadat naprosto normálně. Je přitom možné, že dítě nemá obyčejné střevní potíže ze špatné kombinace podaného jídla, ale že se nakazilo nebezpečným rotavirem a může jít i o život.

V pěti stanicích metra se rozezní vánoční melodie

Praha - Cestování v pražském metru letos opět zpříjemní série hudebních koncertů a vystoupení ve vestibulech. Začíná se ve čtvrtek 17. prosince od 15 do 19.45 hodin. Akce se koná už počtvrté. Vánoční atmosféru mohou lidé načerpat ve stanicích Florenc C, Můstek A, Muzeum A/C, Vltavská a Hlavní nádraží. Na pět hodin se tam rozezní tóny nejen vánoční. O dobrou náladu se postarají sbory, jednotlivci i menší hudební uskupení.

Povědomí o osteoporóze je nedostatečné u laiků i odborníků

Osteoporóza je pomalu vyvíjející se onemocnění, které řadu let probíhá skrytě bez příznaků. U osteoporózy dochází k postupnému úbytku kostní hmoty a k narušení mikroarchitektury kostí a vede k vyššímu riziku vzniku zlomenin. Ne nadarmo se osteoporóza někdy označuje za tichého zabijáka kostí. Přednosta Klinických laboratoří a kostního metabolizmu z Klatovské nemocnice Richard Pikner připomíná, že právě v zimě se zvětšuje počet zlomenin.

Přechozená chřipka se projeví v budoucnosti

Posmrkávání, kašel, bolest hlavy. Podobné stavy zažil snad každý, především ve spojitosti s podzimními plískanicemi a sychravým počasím. Obyčejné nachlazení nebo virózu je možné vyležet prvních pár dnů v posteli s hrnkem horkého čaje a vitamíny, u klasické chřipky se vyplatí poležet si poctivě od prvních příznaků, a to i řádově několik týdnů.

Když děti začnou kašlat: léky s kodeinem pro ně nejsou vhodné

S příchodem podzimu a chladnějšího počasí přichází i čas onemocnění, nachlazení a viróz. K těm neodmyslitelně patří i kašel. Kašel je jedním z nejobvyklejších příznaků onemocnění dýchacích cest a také častým důvodem, proč rodiče s dětmi navštěvují lékaře. Je to však také velmi důležitý reflex, který pomáhá chránit dýchací cesty a udržovat je průchozí.

Onkologové z celého světa debatovali v Praze

Pacientům s rakovinou plic svítá naděje na lepší výsledky léčby. O pokrocích v diagnostice i léčbě diskutovaly v Česku více než dvě stovky plicních lékařů a odborníků napříč kontinenty. Onkologové se sešli v rámci 15. ročníku Středoevropské konference o plicní rakovině, která se konala v Praze na konci listopadu.

Soud zamítl odvolání v kauze o nájmu Škodova paláce

Praha - Necelých 620 milionů korun nedostane hlavní město z nájemného za Škodův palác. Ve středu zamítl nárok na vrácení peněz vůči firmě Copa Retail městský pražský soud. Proti rozsudku mohou pražští zástupci podat dovolání k Nejvyššímu soudu. Za nájem v paláci Praha zaplatila už více než 1,5 miliardy korun.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT