Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

PAVLA JANOUŠKOVÁ MGR.

Pavla  Janoušková Mgr.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Středočeši body sbírají více než v jiných krajích, ale hodně mažou

Střední Čechy - Podle aktuální statistiky má devět procent Středočechů na svém řidičském kontě nějaké body. V současně době jsou na tom nejlépe z celé republiky Pražané, kterých je obodovaných sedm procent. Za posledních deset let se ale pražští a středočeští řidiči jeví jako nejvíce neukáznění.

Nejdražší středočeský pacient je z Prahy-východ

Střední Čechy - Do milionových částek sahají náklady některých středočeských pacientů. Nejdražším byl hemofilik z okolí hlavního města. Mezi nejčastější nemoci, za jejichž léčbu pojišťovny platí nejvíce peněz, jsou poruchy metabolismu, transplantace ledvin a porucha srážení krve neboli hemofilie.

Nejdražší středočeský pacient je z Prahy-východ

Do milionových částek sahají náklady některých středočeských pacientů. Nejdražším byl hemofilik z okolí hlavního města. Mezi nejčastější nemoci, za jejichž léčbu pojišťovny platí nejvíce peněz, jsou poruchy metabolismu, transplantace ledvin a porucha srážení krve neboli hemofilie.

Efektivní cvičení? Rady odborníka pomohou

Čestlice /FOTOGALERIE, REPORTÁŽ/ - Máme za sebou vstupní prohlídku na přístroji InBody, který nám ukázal, že oba dva, já i kolega Jiří Macek, máme v těle trochu tuků navíc. Nyní pokračujeme ve své touze vylepšit svá těla. Jdeme cvičit.

Děti mohou soutěžit v poznávání firem ve středních Čechách

Střední Čechy - Rodiče, které chtějí, aby jejich děti ve volném čase zažily něco úplně jiného než klasické návštěvy památek, je mohou přihlásit do nové soutěže. V ní se dozví o středočeských firmách.

Magie, odkaz, historie. Karlštejn si díky svému zakladateli zachoval svůj majestát

Karlštejn /FOTOGALERIE, ANKETA/ - Ve středověku prostě věděli, jak taktně umístit do krajiny velký hrad. Známé karlštejnské panorama je vidět jen z několika míst. I když se člověk nachází kousek od něj, pořád se mu schovává za kdejaký kopec či zákoutí. Pak se ale ukáže v celé své kráse. Jako z pohlednice.

Hráz na Berounce nebude. Hledají se jiná řešení

Střední Čechy - Poslední dobou hýbe nejen Křivoklátskem zpráva o projektu velkého retenčního poldru, který by ochránil spodní tok 
Berounky a jeho obyvatele. 
Na základě několika povodní v posledních několika letech, požádali zástupci tamních obcí o navržení řešení, pokud přijde stoletá voda.

Zeman: Společnost nerozdělují lidé či prezident, společnost rozdělují názory

Jince /ROZHOVOR/ - Prezident Miloš Zeman zakončil svojí třídenní návštěvu Středočeského kraje ve středu v Jincích na Příbramsku. Novináři se na jeho tiskovou konferenci sjížděli už dvě hodiny předem. Po důkladném prohlédnutí od policie jsem stála na chodbě a čekala na domluvený rozhovor.

Středočeská muzea a instituce dostanou brzy nový kabát

Střední Čechy - Nové depozitáře a také expozice. Na to všechno se mohou těšit návštěvníci středočeských muzeí a dalších kulturních a vědeckých institucí. Novinky mají získat a vybudovat za peníze z evropských fondů. Náklady budou čítat ve výsledku několik stovek milionů korun.

Po celý týden se musí cestující připravit na železniční výluky

Střední Čechy - Až do pátku 18. března ovlivní výluky cestování po Středočeském kraji. Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) upozorňuje na výluky s náhradní autobusovou dopravou v úsecích Kladno Rakovník, Čerčany Týnec nad Sázavou a na trati Zdice Protivín, kde bude náhradní autobusová doprava mezi Březnicí a Mirovicemi.

Školy a školská zařízení se zúčastní seminářů o zabezpečení

Střední Čechy - Ve Středočeském kraji startuje projekt prevence kriminality zaměřený na zabezpečení škol a školských zařízení. V rámci projektu se uskuteční dvanáct odborných seminářů pro školy a školská zařízení sídlící ve Středočeském kraji.

Ministr vnitra Milan Chovanec besedoval v Berouně o imigrantech

Beroun /VIDEO, FOTOGALERIE/ - Imigranti. To byla hlavní náplň besedy v berounském hotelu, které se zúčastnil ministr vnitra Milan Chovanec společně s hejtmanem Středočeského kraje Milošem Peterou, poslancem Richardem Dolejšem a starostou Berouna Ivanem Kůsem.

Úleva pro Středočechy: bude více protihlukových ochran

Střední Čechy - Na pěti místech ve Středočeském kraji se mohou tamní obyvatelé dočkat snížení hlukové zátěže z dopravního provozu. Pomůže jim takzvaný tichý asfalt. Lidem bydlícím v blízkosti silnice by se tak mělo ulevit od hluku.

Na podzim v krajských volbách se o vítězství utká ANO a ČSSD

Střední Čechy - Podle nejnovějšího lednového průzkumu společnosti SANEP preferují Středočeši v podzimních volbách ČSSD a ANO. Exkluzivní průzkum společnosti SANEP byl pro deníky VLP proveden od 6. do 16. ledna. Tazatelé ze Středočeského kraje odpovídali také na otázku, zda by měl stávající hejtman Miloš Petera zůstat ve své funkci i po krajských podzimních volbách.

Císařská koruna bude letos putovat díky výročí Karla IV.

Střední Čechy - Hned na několika akcích budou moci lidé obdivovat repliku koruny Svaté říše neboli římské císařské koruny. Stane se tak při příležitosti výročí 700 let od narození Karla IV. Středočeští radní odsouhlasili, že korunu půjčí Ústeckému kraji, Národnímu technickému muzeu, Cechu českých vinařů, Regionálnímu muzeu v Jílovém u Prahy a Českému muzeu stříbra v Kutné Hoře.

Obyvatelé rozhodli: kamiony už v Říčanech nadále nechtějí

Říčany - Projet ve špičce přes Říčany u Prahy je vždy pro řidiče zkouška trpělivosti. V zavřeném autě je lidem celkem pohodlně, jinak je tomu chodcům, dětem a dalším lidem bydlícím na hlavním tahu. Špinavá okna do ulic nemá pomalu ani cenu mýt. Rodiče se bojí o bezpečnost svých ratolestí na cestě do školy.

Koordinátorka transplantací: Čekací listiny jsou dynamický registr

Náročné čtyřiadvacetihodinové služby a někdy až hektická práce koordinace transplantací. Usměvavá Dana Vašíčková pracuje v Koordinačním středisku transplantací (KST) už osm let. Na starosti mají koordinaci celého procesu odběru orgánů od dárců. Práce je někdy náročná, ale je zajímavá a smysluplná.

Za chodníky zodpovídají města, platí odškodné

Praha /ROZHOVOR/ - Kdo je povinen odklidit sníh na chodnících a posypat kluzké ledovky? Díky změně pravidel často lidé tápou v tom, kdo má zodpovědnost za jejich schůdnost. Není to vlastník přilehlé budovy, ale přímo vlastník chodníku, což je ve většině případů město. Hlavně v zimě může jít na chodníku i o život.

Bulovka slaví pětaosmdesát let a vylepšuje péči o pacienty

Nemocnice Na Bulovce byla otevřena 21. června 1931. Loni v tomto zařízení začal fungovat nový počítačový tomograf. Kolaudací prošlo nové gastroenterologické pracoviště včetně endoskopických sálů v rámci interního oddělení. Interna získala nový skiaskop. Otevřel se zrekonstruovaný komplex laboratoří v Pavilonu 8 a také zrekonstruovaná nonstop lékárnu.

Nutriční terapeutka: Nastávající matky už ví, že v těhotenství nejí za dva lidi

Thomayerova nemocnice v Praze se stala řešitelem jedinečného grantového projektu nazvaného Společně zaměřeného na zdravou výživu a životní styl těhotných a kojících maminek zadaného Evropskou komisí, který probíhá i v dalších státech Evropské unie Velké Británii, Dánsku, Bulharsku a Španělsku. Projektu se účastní také Jitka Tomešová z Thomayerovy nemocnice.

Nadšený pražský jachtař se vydal na čtyřměsíční plavbu po Atlantiku

Nadšenec Tomáš Kůdela se v pátek vydal na čtyřměsíční plavbu ze Středozemního moře až do Karibiku a zpátky. Ačkoliv jeho povolání nemá s plachtěním nic společného a vyrostl daleko ve vnitrozemí, jeho srdce ho táhne na dlouhé plavby po moři.

Starostové středočeských bývalých okresních měst: Loňský rok byl plný změn

Střední Čechy - Celý minulý rok se nově zvolená vedení středočeských bývalých okresních měst snažila řešit palčivé problémy a zlepšovat podmínky pro život občanů. Ne všechno se povedlo podle představ, ale většina se snaží komunikovat se svými občany, aby i oni navrhovali či přispěli ke zlepšení života ve svém městě.

Křty ve středních Čechách stoupají v oblibě

Střední Čechy - V loňském roce začalo přibývat počet křtů ve středočeských farnostech, a to nejen mezi narozenými dětmi, ale i mezi dospělými. Zájem registrují faráři také o bohoslužby, ale zejména o Vánocích. Podle kladenského faráře Jiřího Neliby žije ve městě odhadem deset tisíc věřících, ale pravidelně do kostela jich chodí jen malá část. O svátcích jejich počet roste.

Malé děti jsou v nemocnici nejčastěji s rotaviry

Rodiče velmi malého dítěte se občas dostanou do situace, kdy musí řešit vážnější onemocnění své ratolesti. Občasné bolesti žaludku, zvracení i průjem se čas od času objeví v životě každého. Střevní potíže se nevyhýbají ani našim nejmenším, ačkoli jejich průběh může vypadat naprosto normálně. Je přitom možné, že dítě nemá obyčejné střevní potíže ze špatné kombinace podaného jídla, ale že se nakazilo nebezpečným rotavirem a může jít i o život.

V pěti stanicích metra se rozezní vánoční melodie

Praha - Cestování v pražském metru letos opět zpříjemní série hudebních koncertů a vystoupení ve vestibulech. Začíná se ve čtvrtek 17. prosince od 15 do 19.45 hodin. Akce se koná už počtvrté. Vánoční atmosféru mohou lidé načerpat ve stanicích Florenc C, Můstek A, Muzeum A/C, Vltavská a Hlavní nádraží. Na pět hodin se tam rozezní tóny nejen vánoční. O dobrou náladu se postarají sbory, jednotlivci i menší hudební uskupení.

Povědomí o osteoporóze je nedostatečné u laiků i odborníků

Osteoporóza je pomalu vyvíjející se onemocnění, které řadu let probíhá skrytě bez příznaků. U osteoporózy dochází k postupnému úbytku kostní hmoty a k narušení mikroarchitektury kostí a vede k vyššímu riziku vzniku zlomenin. Ne nadarmo se osteoporóza někdy označuje za tichého zabijáka kostí. Přednosta Klinických laboratoří a kostního metabolizmu z Klatovské nemocnice Richard Pikner připomíná, že právě v zimě se zvětšuje počet zlomenin.

Přechozená chřipka se projeví v budoucnosti

Posmrkávání, kašel, bolest hlavy. Podobné stavy zažil snad každý, především ve spojitosti s podzimními plískanicemi a sychravým počasím. Obyčejné nachlazení nebo virózu je možné vyležet prvních pár dnů v posteli s hrnkem horkého čaje a vitamíny, u klasické chřipky se vyplatí poležet si poctivě od prvních příznaků, a to i řádově několik týdnů.

Když děti začnou kašlat: léky s kodeinem pro ně nejsou vhodné

S příchodem podzimu a chladnějšího počasí přichází i čas onemocnění, nachlazení a viróz. K těm neodmyslitelně patří i kašel. Kašel je jedním z nejobvyklejších příznaků onemocnění dýchacích cest a také častým důvodem, proč rodiče s dětmi navštěvují lékaře. Je to však také velmi důležitý reflex, který pomáhá chránit dýchací cesty a udržovat je průchozí.

Onkologové z celého světa debatovali v Praze

Pacientům s rakovinou plic svítá naděje na lepší výsledky léčby. O pokrocích v diagnostice i léčbě diskutovaly v Česku více než dvě stovky plicních lékařů a odborníků napříč kontinenty. Onkologové se sešli v rámci 15. ročníku Středoevropské konference o plicní rakovině, která se konala v Praze na konci listopadu.

Středočeský kraj by měl mít v příštím roce rekordně vysoký rozpočet

Střední Čechy - Zástupci Středočeského kraje by měli v příštím roce hospodařit s rekordně vysokým rozpočtem s příjmy a výdaji přes 19 miliard korun. Návrh krajské rady musejí ještě schválit v pondělí 7. prosince zastupitelé. Hejtmanství chce zhruba půl miliardy korun investovat do rozvoje zdravotnických zařízení, další prostředky mají jít například do oprav silnic.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT