Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

PETR DVOŘÁK

Petr Dvořák / Plzeňský deník

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Režisér Roman Meluzín: Divák vám odpustí všechno, ale nesmíte mu lhát

Plzeň /ROZHOVOR/ – Režisérem Polibku pavoučí ženy, který uvedlo Divadlo J. K. Tyla v české premiéře 30. listopadu, je šéf plzeňského souboru muzikálu a operety Roman Meluzín. Přestože titul získal už řadu světových cen, v Čechách je dosud málo známý…

La Gioconda zazněla v Plzni s Evou Urbanovou

Plzeň – Teprve podruhé v dějinách se Divadlo J. K. Tyla v Plzni rozhodlo nastudovat operu La Gioconda od Amilcara Ponchielliho. Premiéra nové inscenace zaplnila v sobotu večer plzeňské Velké divadlo. Je třeba zdůraznit, že jednou ze tří představitelek titulní role je česká sopranistka světového jména Eva Urbanová. Než přijala roku 1990 angažmá v Národním divadle v Praze, byla v letech 1987 až 1991 sólistkou operního souboru právě v Plzni. Přes úspěchy v Metropolitní opeře v New Yorku či milánské La Scale žije dodnes ve Vrčeni u Nepomuku, ale na plzeňskou scénu se vracela pouze výjimečně jako vzácný host vždy jediného představení.

EXKLUZIVNĚ

Mandolinista Petr Vrobel: Dostal jsem do Plzně tři světové legendy

Plzeň /ROZHOVOR, VIDEO/ – Ve svátek mandolíny by se měla proměnit 25. května Měšťanská beseda v Plzni. Proč, to vysvětlí v následujícím rozhovoru Petr Vrobel, přední český mandolinista a zároveň Plzeňan.

Adéla nevečeří ani v muzikálu na scéně Divadla J. K. Tyla

Plzeň – Možná se podivíte, když nahlédnete do obsazení muzikálu Adéla ještě nevečeřela, který uvede Divadlo J. K. Tyla v Plzni… Už při sobotní premiéře na scéně plzeňského Komorního divadla však zjistíte, že jde vlastně o parodii stejnojmenného filmu Jiřího Brdečky a Oldřicha Lipského. Komedii okolo podivuhodné masožravé květiny vytvořili jako muzikál před čtyřmi lety libretista a textař Radek Balaš s hudebním skladatelem Ondřejem Brouskem. Plzeň je po Uherském Hradišti a Praze třetím místem, kde muzikálová Adéla nachází svou živnou půdu.

Britský zpěvák Chris Norman odstartuje své první české turné v úterý v Plzni

Plzeň /VIDEO/ – Své první turné po České republice zahájí dnes v Plzni Chris Norman. Jedenašedesátiletý spoluzakladatel britské poprockové skupiny Smokie by měl zazpívat v hale Lokomotivy na plzeňských Slovanech všechny své zásadní hity.

V Plzni se uskuteční hudební festival BOMBAfest

Plzeň – Studentské kapely a DJ´s představí festival BOMBAfest. Ale to není zdaleka všechno, co ve středu v bývalé nádražní budově Plzeň-Jižní Předměstí nabídne. 

Švýcarský Winterthur přijal Rigoletta z Divadla J. K. Tyla s nadšením

Plzeň /ROZHOVOR/ – Žádná formalita. V případě operního souboru Divadla J. K. Tyla v Plzni je partnerství se švýcarským Winterthurem živé, soustavné a přínosné. Nyní se Plzeňští právě ze Švýcarska vrátili, když na winterthurské scéně uvedli tři představení Verdiho opery Rigoletto pod taktovkou šéfdirigenta plzeňské opery Ivana Paříka. Šéf opery Divadla J. K. Tyla Jiří Pánek přicestoval domů velmi spokojený a byl konkrétní.

Vítězové soutěže Pro Rock 2007, skupina L. A. křtí debut Papírové nebe

Plzeň /VIDEO/ – Vítězství mezi třemi stovkami kapel v celostátním klání Pro Rock 2007 odstartovalo úspěšnou kariéru plzeňské skupiny L. A. Tento pátek pokřtí v klubu Buena Vista v Kollárově ulici v Plzni svou debutovou desku Papírové nebe. Zároveň předvede svou novou pódiovou show, kterou představí spolu s novým albem i ve třech dalších městech republiky – 13. dubna v českobudějovické Yamaze, 16. dubna v pražském klubu Roxy a 25. dubna v brněnském Metro Music Baru. Součástí křtů bude i premiéra videoklipu k pilotní skladbě Jsi.

V jedenácti porazil Kryštof Kohout kytaristy z celé republiky

Plzeň – Jedenáctiletý Kryštof Kohout z Plzně zvítězil v prestižní celostátní soutěži ve hře na klasickou kytaru PRAGuitarra Clássica. Soutěžil mezi hráči do čtrnácti let a za sebou nechal celkem jedenadvacet mladých kytaristů z celé republiky. Záštitu nad soutěží, která se koná v Praze, převzal významný český kytarový virtuos a pedagog Milan Zelenka. Kryštof Kohout je ve hře na kytaru žákem Marty Šimanové na Základní umělecké škole Terezie Brzkové v Plzni. Jeho hudební zájmy jsou však ještě daleko širší a zahrnují rovněž zpěv i hru na housle a na zobcovou flétnu. Také proto získal letos cenu Plzeňský Orfeus junior, kterou uděluje Nadace 700 let města Plzně.

EXKLUZIVNĚ

Žebřík 2011: Show, jakou Plzeň ještě nezažila, říká Jarda Hudec

Plzeň /ROZHOVOR/ – Anketa Žebřík se blíží do finále – její výsledky vyhlásí moderátoři Tomáš Hanák a Klára Vytisková už 16. března v plzeňském Parkhotelu. Na co se mohou fanoušci tentokrát těšit, sdělil Deníku ředitel těchto hudebních cen Jarda Hudec.

Operní režisérka Lilka Ročáková: Opera pro děti? Ano, ale musí být kvalitní

Plzeň /ROZHOVOR/ – Operní inscenace pro dětské diváky (ale nejen pro ně) se stávají na plzeňském festivalu Smetanovské dny jednou z nejhezčích tradic. Velký dík za to zaslouží především Lilka Ročáková-Rybářová, známá publiku zejména jako sólistka opery Divadla J. K. Tyla v Plzni. Po odchodu z divadelního angažmá pokračovala v pedagogické činnosti na pěveckém oddělení Konzervatoře Plzeň, s nímž pro předloňské Smetanovské dny nastudovala Červenou Karkulku v operní podobě skladatele Jiřího Pauera. Pro loňský festival připravila ve foyer plzeňského Velkého divadla operu dvanáctiletého Mozarta – Bastiena a Bastienku. A její spolupráce s Divadlem J. K. Tyla pokračuje. Letos 11. března bude mít premiéru – opět v divadelním foyer – Rusalka. I když ne úplně taková, jakou bychom možná očekávali…

Divadlo J. K. Tyla v Plzni uvede v české premiéře muzikál Prodavači snů

Plzeň – Kdo se královsky baví v Divadle J. K. Tyla při představení Monty Python´s Spamalot, má šanci přijít si v Plzni opět na své. Soubor muzikálu a operety totiž připravil další titul, který je nabitý osobitou a drsnou ironií i sarkasmem. V české premiéře uvede tuto sobotu v plzeňském Velkém divadle americký muzikál Prodavači snů aneb Prohnaní, prolhaní lumpové. Událost o to větší, že s originálním názvem Dirty Rotten Scoundrels vznikl teprve před sedmi lety, takže z newyorské Broadwaye doputoval do Plzně za obdivuhodně krátkou dobu.

Dvacátý ročník ankety Žebřík oznámil nominované

Plzeň – Nejvíce nominací ve dvacátém ročníku prestižní ankety Žebřík získal díky hlasům fanoušků Tomáš Klus. Ti mu během ledna svou podporou zajistili čtyři nominace, tři získaly skupiny Wohnout a NiceLand včetně účasti Michala Motyčky mezi zpěváky. S koncem ledna se tak završila první polovina Žebříku, o definitivních výsledcích rozhodnou sms do 29. února. Slavnostní večer s vyhlášením výsledků se uskuteční 16. března v Parkhotelu Plzeň, kde vždy tři nejlepší v každé kategorii převezmou bronzové sošky z dílny výtvarníka Václava Česáka.

Eva Urbanová, Daniela Šinkorová i Jiří Langmajer budou hostovat v Plzni

Plzeň – Daniela Šinkorová, dvojnásobná nositelka Ceny Thálie, ozdobí v únoru řadu atraktivních hostů, kteří vstupují letos na jeviště Divadla J. K. Tyla v Plzni. Publikum se tak bude setkávat nejen s uměním mnoha plzeňských osobností, ale i s hvězdami pražských scén.

Don Giovanni se vrací na scénu do Plzně v režii Zbyňka Brabce

Plzeň – „Operu oper“ uvede pro své publikum Divadlo J. K. Tyla v Plzni. Na tuto sobotu uchystalo premiéru nové inscenace Dona Giovanniho. Slavnou operu Wolfganga Amadea Mozarta uvede v italském originále od 19 hodin na scéně plzeňského Velkého divadla. Hudebního nastudování oblíbeného, ale zároveň náročného a na přesnost citlivého díla se ujal dirigent Jiří Štrunc. Jako režisér se po třech letech opět v Plzni uplatnil dlouholetý sólista a dramaturg zdejšího operního souboru Zbyněk Brabec. Coby absolvent oboru operní režie na Janáčkově akademii múzických umění v Brně už v Divadle J. K. Tyla inscenoval Ravelovu Španělskou hodinku, Pucciniho Sestru Angeliku a Čajkovského Pannu orleánskou. Celkově je však Don Giovanni desátou inscenací, kterou uvádí na jeviště.

Literární historik Viktor Viktora: Knižní recenze? Rozdíl mezi autorstvím a interpretací

Plzeň /ROZHOVOR/ – Literární historik, divadelní kritik, vysokoškolský pedagog, znalec a milovník české beletrie. Čím především se cítí být plzeňský rodák, univerzitní profesor Viktor Viktora? Letos 20. ledna je tomu sedmdesát let, kdy se současný vedoucí katedry českého jazyka a literatury Pedagogické fakulty Západočeské univerzity narodil. A také, abychom nezapoměli, člen Kruhu přátel knižní kultury při Knihovně města Plzně. Lásce k literatuře a češtině učil a dosud učí nespočet studentů.

Jiří Grygar svěřil novou knihu plzeňskému nakladatelství

Plzeň – Věhlasný a zároveň populární český astrofyzik Jiří Grygar propojuje astronomii s cykloturistikou. Pod poněkud záhadným názvem „Ebicykl“ se jedná nejspíš o světový unikát. A právě tomu dalo nyní prostor plzeňské nakladatelství Cykloknihy, když vydalo knížku Na kole ke hvězdám, jejímž autorem je právě Jiří Grygar s kolektivem.

Anketa Žebřík odstartovala svůj jubilejní dvacátý ročník

Plzeň – Anketa Žebřík vstoupila do svého jubilejního dvacátého ročníku. Výsledky dvouměsíčního hlasování fanoušků budou vyhlášeny 16. března v plzeňském Parkhotelu, kde slavnostní večer za účasti české hudební elity provedou slovem Tomáš Hanák a Klára Vytisková. Potvrdil to Jarda Hudec, ředitel hudebních cen Žebřík.

Motivace je zapotřebí, říká šéf plzeňského baletu Jiří Pokorný

Plzeň /ROZHOVOR/ – Pro vánoční a novoroční čas je v baletním světě synonymem Louskáček s hudbou Petra Iljiče Čajkovského. Pohádkový příběh o snu s krásným princem mají na repertoáru snad všechny velké soubory, které se věnují klasickému baletu. V současnosti, kdy je šéfem baletu Divadla J. K. Tyla Jiří Pokorný, není Plzeň výjimkou. Ještě nedávno uváděla všechny tři slavné Čajkovského tituly – vedle Louskáčka také Labutí jezero a Šípkovou Růženku, kterou můžeme vidět v plzeňském Velkém divadle i nadále.

S Martinem Sichingerem o tom, proč románem připomíná krále Šumavy

Plzeň, Praha /ROZHOVOR/ – Jako by název nové knížky Martina Sichingera odkazoval do jiné doby. Úspěšný čtyřiačtyřicetiletý prozaik ji nazval Smrt krále Šumavy. Naváže na ohlas svých předchozích ceněných románů Jediná bytost a Cukrový klaun? Ač se autor intenzivně věnuje literatuře, neobětuje jí veškerý svůj čas. Je ženatý, má tři děti a pracuje jako učitel.

V Divadle J. K. Tyla v Plzni vstoupí na scénu Evita

Plzeň – „Rozhodnutí uvést Evitu na jevišti plzeňského divadla je v rámci uměleckého vývoje a dramaturgie našeho souboru převratným krokem,” zdůrazňuje šéf muzikálového a operetního souboru Divadla J. K. Tyla v Plzni Roman Meluzín. Třebaže se o Evitě běžně mluví jako o muzikálu, má na mysli, že Plzeň uvede poprvé „celozpívanou” rockovou operu. Premiéry se publikum dočká tuto sobotu od 19 hodin na scéně plzeňského Komorního divadla.

Básník Ivo Hucl: Nemyslím, že poezie může mít vítěze

Plzeň /ROZHOVOR/ – Hned za svou první knihu obdržel Ivo Hucl prestižní literární ocenění – Cenu Bohumila Polana. Za sbírku Ostrovní básně ji převzal 25. listopadu v obřadní síni plzeňské radnice. Letošní padesátník žije ve Šťáhlavicích, ale jeho jméno je dobře známé i v Plzni.

Festival Jazz bez hranic začne v Plzni koncertem mladých big bandů

Plzeň – Jazz bez hranic od 29. října do 13. listopadu nabídne koncerty v Plzni, Klatovech, Rokycanech, Domažlicích a v bavorském městě Schönsee. Festival připravilo stejnojmenné občanské sdružení, které získalo z grantového systému města Plzně grant na čtyři roky. Už tradiční přehlídka vynikajícího českého i zahraničního jazzu tak může letos i v nejbližší budoucnosti záslužně překonávat nejen geografické, ale také žánrové hranice.

Plzeňská opera vystoupila ve finále celosvětové soutěže v Szegedu

Plzeň, Szeged – Finále celosvětové operní soutěže Armel Opera Competition and Festival má za sebou soubor opery Divadla J. K. Tyla v Plzni. Ve středu večer uvedl v maďarském Szegedu jednu z nejslavnějších oper vůbec – Rigoletta od Giuseppa Verdiho.

Výstava v Západočeské galerii představuje Loosovu architekturu

Plzeň – Dílo architekta Adolfa Loose, jednoho ze zakladatelů moderní architektury, představuje nová výstava Západočeské galerie v Plzni. Začala v úterý v její plzeňské výstavní síni Masné krámy a zaměřuje se na Loosovu tvorbu v českých zemích. Nad jednou ze zásadních výstav Plzně roku 2011 převzal záštitu ministr kultury, hejtman kraje i primátor města.

Jazz bez hranic láká na Borise Gammera i na Švédy

Plzeň /ROZHOVOR/ – Jazz bez hranic je a) festival, b) občanské sdružení. Obě odpovědi jsou správné! Co je hlavní činností Jazzu bez hranic, upřesnil jeden z plzeňských jazzových aktivistů, známý hudební publicista a dlouholetý diskžokej Zdeněk Raboch. Hlavními opěrnými body práce Jazzu bez hranic jsou podzimní festival, který organizuje stejnojmenné občanské sdružení, a činnost Jazz klubu Plzeň. K jeho činnosti však patří i akce pro školy, workshopy či „vývoz” západočeského jazzu nejen po republice, ale i za hranice.

Mimořádný, kamarádský, skromný, říkají o Havlovi plzeňští divadelníci

Plzeň – „Václav Havel je podle mne jednou z nejvýznamnějších osobností českého divadla,” vyjádřil se ke středečním 75. narozeninám Václava Havla ředitel plzeňského Divadla J. K. Tyla Jan Burian. Jubileum bývalého českého prezidenta si připomínají divadelníci už proto, že z tohoto prostředí vyšel a že na divadlo nikdy nezapomněl. Hned několikrát se s ním během uplynulých let setkali také herci plzeňské činohry, naposledy při přípravě jeho nejnovější hry Odcházení.

Sochařka Miroslava Nová vystavuje kameny s aurou

Plzeň – Kameny celoživotně uhranuly plzeňskou sochařku Miroslavu Novou. Nejde jí o přetváření přírody do monumentálních pomníků ani experimentování s novými materiály, umělecky srostla s krásou kamene, který je pro ni doslova živou bytostí. Proto ctí jeho tvary, barvy, tvrdost i měkkost – a své zásahy provádí s až neuvěřitelnou citlivostí, aby prostřednictvím kamenů promlouvala nikoli sama, ale aby k nám mohly mluvit kameny ještě intenzivněji. Spolu s autorkou si navzájem předávají energii – a dost jí kamenům zbývá i pro návštěvníky výstav.

Festival Divadlo má hosty z Bratislavy

Plzeň /ROZHOVOR/ – Možná nejnabitější den má před sebou v pátek devatenáctý ročník mezinárodního festivalu Divadlo v Plzni. A nejen proto, že páteční program večer uzavře inscenace Led z Národního divadla v Budapešti, kterou provází pověst skandálu. Je totiž dramatizací stejnojmenného románu ruského autora Vladimíra Sorokina a představení obsahuje erotiku i násilí v takové formě, že je přístupné až od osmnácti let. V plzeňském Velkém divadle bude na programu také v sobotu.

Stavba nového plzeňského divadla má začít už letos, řekl ředitel Burian

Plzeň – Nové plzeňské divadlo se má stavět už letos. Sdělil to v pondělí ředitel Divadla J. K. Tyla v Plzni Jan Burian. „Čeká nás začátek zlomové etapy. Dá–li Bůh a všechno se stihne, ještě v letošním roce by měla začít stavba nového divadla. K předání a do zkušebního provozu by měla být připravena v dubnu 2014. Prvního září téhož roku by měl být v novém divadle zahájen pravidelný provoz,“ řekl Jan Burian. V tom případě by Plzeň do roku 2015, kdy bude Evropským hlavním městem kultury, vstoupila už bohatší o novou scénu, jak s tím počítají dosavadní plány.

Mezinárodní festival Divadlo v Plzni slibuje klasiku netradičně

Plzeň – Vstupenky na devatenáctý ročník mezinárodního festivalu Divadlo v Plzni jsou ode dneška v prodeji. Jako každoročně je zakoupíte v pokladně plzeňského Divadla J. K. Tyla, které je jedním ze tří hlavních pořadatelů festivalu. Spolu s ním jej pořádají Město Plzeň a Divadelní obec ve spolupráci s další plzeňskou scénou – Divadlem Alfa. Ředitelem Divadla 2011 je opět ředitel Divadla J. K. Tyla Jan Burian. Vstupenky můžete získat od dnešního dne na všech prodejních místech Plzeňské vstupenky – tedy nejen ve jmenované divadelní pokladně, ale například také v Informačním centru města Plzně.

Na výstavě v Plzni beseduje sochař Břetislav Holakovský

Plzeň – Jak šel čas, vzpomíná na stejnojmenné výstavě plzeňský sochař Břetislav Holakovský, který si v červenci připomněl pětaosmdesátiny. V pondělí od 16 hodin bude na výstavě besedovat s návštěvníky. Soubor jeho sochařských portrétů, měděných plastik, plaket, medailí a fotodokumentace si mohou příznivci jeho díla prohlédnout v Galerii Jiřího Trnky na náměstí Republiky v Plzni, kde se koná i pondělní setkání. Výstava, kterou připravila Unie výtvarných umělců plzeňské oblasti, potrvá až do této soboty 20. srpna.

Knižní novinka: Biografie skupiny Rammstein

Plzeň – Kariéře úspěšné německé skupiny Rammstein se věnuje nová kniha z plzeňského nakladatelství NAVA. Vyšla v jeho edici Rockové legendy pod názvem Dokud srdce plane.

Budeme usilovat o novou budovu, říká ředitel Západočeské galerie Roman Musil

Plzeň /ROZHOVOR/ – Dvě významné výstavy zahájila před příchodem léta Západočeská galerie v Plzni. Zvlášť důležitou výstavu autorů Skupiny 42 a objevnou výstavu Madame Gali můžeme navštívit po celé prázdniny. Ale ředitel galerie Roman Musil má i jiné starosti a radosti.

Josef Pospíšil: Česká dechovka je spojená s národní hrdostí

Plzeň /EXKLUZIVNÍ ROZHOVOR/ – „Po celý profesní život jsem se snažil nic neošidit, být slušný a zanechat hezkou památku na ty, kteří proslavili náš národ s krásnou českou melodickou hudbou,“ říká Josef Pospíšil, rodák ze Šťáhlav u Plzně a dodnes roduvěrný Šťáhlavan, ale i Plzeňan. Hezké krédo pro znalce dechové a lidové hudby, harmonikáře, publicistu a moderátora oblíbených pořadů v rozhlase, v televizi i v sálech po celé republice. Ve čtvrtek 19. května si podá ruku se šedesátkou. Prý mě čeká příjemný druhý poločas, říká v rozhovoru znalec dechové hudby Josef Pospíšil…

Osm titulů z patnácti bude pro Plzeň úplnou novinkou, říká ředitel Divadla J. K. Tyla

Plzeň /EXKLUZIVNÍ ROZHOVOR/ – Jako každoročně má Divadlo J. K. Tyla v Plzni již v květnu jasno o premiérách nové sezony. Každá z patnácti nových inscenací má svůj přesný termín a její inscenátoři vědí, zda budou pracovat na scéně Velkého nebo Komorního divadla. Šéfové souborů znají premiéry činohry, opery, muzikálu s operetou a baletu. Ředitel divadla Jan Burian ví o všech inscenacích.

Tvůrci obohatili Fantoma Morrisvillu v Divadle J. K. Tyla i loutkami

Plzeň /EXKLUZIVNÍ RECENZE/ – Fantom Morrisvillu ve své sobotní premiéře na scéně plzeňského Komorního divadla dokázal, jak může pobavit zdařilá a příjemná úprava úspěšného filmu pro jeviště. V tomto případě režisér Tomáš Dvořák, šéf uměleckého souboru Divadla Alfa v Plzni, vyčaroval podle filmové předlohy atmosféru staré Anglie, ve které se odehrává hororová parodie na romantické kriminální příběhy. Humor dodávají i tygři, exotický had a urozený pes.

Eva Urbanová oslaví životní jubileum koncertem v Plzni

Plzeň – Slavnostním koncertem s hosty oslaví v Plzni česká sopranistka světového věhlasu Eva Urbanová své životní jubileum – padesáté narozeniny, které si připomněla 20. dubna. Pěvkyně, která žije dodnes ve Vrčeni u Nepomuku a je žačkou plzeňské pěvecké pedagožky Ludmily Kotnauerové, má právě po nejnovějším triumfu – na své domovské scéně Národního divadla v Praze vytvořila postavu Kundry ve Wagnerově Parsifalovi. Ještě než se začala odvíjet její světová kariéra, která už dávno zahrnula nejprestižnější jeviště Metropolitní opery v New Yorku a La Scaly v Miláně, byla sólistkou operního souboru Divadla J. K. Tyla v Plzni. V letech 1987 až 1991 tady ztvárnila zcela mimořádným způsobem Miladu v Daliborovi, Leonoru v Trubadúru či Cizí kněžnu v Rusalce, později zde hostovala jako fascinující Tosca i Kostelnička v Její pastorkyni. Letošní plzeňský galakoncert se uskuteční 1. června od 19 hodin ve velkém sále Měšťanské besedy.

Výstava: Z Normandie došli vojáci až do Plzně

Plzeň /EXKLUZIVNÍ FOTOGALERIE, PROGRAM OSLAV OSVOBOZENÍ/ – Z Normandie až do Plzně, to je název výstavy, která je příspěvkem Města Plzně a jejího autora Stanislava Bukovského k letošním Slavnostem svobody. Výstavu, uspořádanou při příležitosti 66. výročí osvobození Plzně americkou armádou a konce druhé světové války, si mohou diváci v mázhausu plzeňské radnice prohlédnout až do 13. května. Nesoustřeďuje se na květnové dny roku 1945, ale v mnohém objevně na to, co osvobození předcházelo.

Oblázek nebo fialky? ptá se Josef Hrubý, plzeňský básník oceněný Magnesií Literou

Plzeň, Praha /EXKLUZIVNĚ, VÝSLEDKY PRESTIŽNÍCH KNIŽNÍCH CEN/ – Celonárodního úspěchu dosáhl plzeňský básník Josef Hrubý, když v neděli večer přebíral na scéně Stavovského divadla v Praze ocenění za nejlepší knihu poezie loňského roku. Prestižní literární cenou Magnesia Litera byla ověnčena jeho sbírka veršů a koláží Otylé ach.

Krajané ve světě poznávají snímky plzeňského fotografa Jiřího Bergera

Plzeň /EXKLUZIVNĚ/ – Letecké snímky, které vytvořil plzeňský fotograf Jiří Berger, mají úspěch dokonce za oceánem. Naši krajané v Kanadě i jinde poznávají, co je na záběrech, které nezapomenutelný autor před několika málo lety trpělivě pořizoval po celé České republice. A na začátku zájmu Čechokanaďanů o tyto fotografie byl Plzeňský deník, když v létě roku 2009 uspořádal soutěž nad jeho snímky hradů a zámků a v loňském roce dal čtenářům možnost poznávat naše historická města.

Česká premiéra Cabaretu Ragtime v Plzni baví i bolí

Plzeň /EXKLUZIVNÍ RECENZE/ – Působivým a výjimečným projektem je Cabaret Ragtime, který uvedlo v české premiéře uplynulou sobotu Divadlo J. K. Tyla v Plzni. V posledních letech bývá někdy označováno jako projekt každé druhé divadelní představení, leckterý koncert nebo výstava, v tomto případě je však takový výraz na místě. Svůj autorský balet ze života členů jednoho kabaretního souboru nastudoval libretista, choreograf a režisér Bronislav Roznos už ve Zwickau přímo mezi diváky a v Rostocku ve staré tovární hale. Plzeňská scéna Komorního divadla mu poskytla opět trochu jiné prostředí.

Opera Divadla J. K. Tyla zahájí festival Tomáškova a Novákova Skuteč

Plzeň – Operní soubor Divadla J. K. Tyla v Plzni tuto neděli slavnostně zahájí 8. ročník festivalu Tomáškova a Novákova hudební Skuteč. Smetanova Prodaná nevěsta tady zazní pod taktovkou šéfdirigenta plzeňské opery Ivana Paříka a velkou chybu by udělal, kdo by tento východočeský festival podcenil. Na programu letošního ročníku je mimo jiné také koncert houslisty Ivana Ženatého, vystoupení Komorní filharmonie Pardubice s klavíristou Janem Simonem či Verdiho Requiem. Severočeské divadlo opery a baletu z Ústí nad Labem přiveze Čajkovského balet Labutí jezero a Verdiho operu Aida, Moravské divadlo Olomouc uvede Straussovu operetu Vídeňská krev.

Ředitel hudebních cen Žebřík Jarda Hudec: Pořád rosteme

Plzeň /EXKLUZIVNÍ ROZHOVOR/ – Prestižní anketa Žebřík 2010 Peugeot Music Awards spěje do svého finále. Slavnostní vyhlášení cen zažije už za dva dny – tento pátek 4. března od 20 hodin v plzeňském Domě kultury Inwest. O novinkách a programu večera informuje Jarda Hudec, ředitel hudebních cen Žebřík.

V Plzni začal vycházet nový časopis Kult

Plzeň /EXKLUZIVNÍ ROZHOVOR/ – Šedesátá, sedmdesátá a osmdesátá léta minulého století jsou v současné době takzvaně „in“ nebo chcete–li „cool“, zkrátka je o ně zájem. Retro frčí v celé Evropě. A jistě právem, protože v nedávné minulosti jde najít mnoho unikátního. A právě tomu bude patřit časopis Kult, který v Plzni začal vydávat nakladatel Roman Pešír.

Anketa Žebřík oznámila pětice finalistů podle hlasů fanoušků

Plzeň – Pět nejlepších v každé kategorii už zná prestižní hudební anketa Žebřík za rok 2010. Každoročně ji vyhlašuje magazín Report a její letošní devatenáctý ročník vyvrcholí slavnostním vyhlášením výsledků 4. března – již tradičně v plzeňském Domě kultury Inwest.

Kresby a ilustrace malíře Neprakty vystavuje Galerie Jiřího Trnky v Plzni

Plzeň – Spojit na výstavě autorskou osobitost, uměleckou kvalitu a ještě humor je událost vzácná. A není, nebylo a nebude mnoho výtvarníků, kteří tyto podmínky naplňují. Jiří Winter Neprakta, žijící klasik českého kresleného humoru, karikatury a ilustrace, je jedním z takových výjimečných autorů. Výstava z jeho rozsáhlé tvorby, zejména kreseb s vtipnými texty Miloslava Švandrlíka, začala ve středu v Galerii Jiřího Trnky v Plzni. Připravila ji Unie výtvarných umělců plzeňské oblasti ve spolupráci s umělcovou manželkou Danielou Pavlatovou. Škoda, že šestaosmdesátiletý malíř cestuje dnes z rodné Prahy už jen málokdy. Dvacet osm rámů se 114 pracemi si však naštěstí mohou prohlédnout nejen ctitelé Nepraktových postaviček až do 5. února.

Plzeňská filharmonie koncertovala pětkrát ve Španělsku

Plzeň – Z koncertního turné po Španělsku se vrátila Plzeňská filharmonie. Vystoupila celkem pětkrát ve čtyřech městech – v Torellu, dvakrát v Segovii, v Puigcerdá a v Alcoy. Plzeňské symfoniky řídil jejich hlavní hostující dirigent Tomáš Brauner a v pěveckých sólech se s orchestrem představila sopranistka Gabriela Kopperová, sólistka liberecké opery a host řady dalších českých operních scén. V sólových partech se uplatnila také zástupkyně koncertního mistra Plzeňské filharmonie, houslistka Chiaki Yamazaki. Dirigenta nově zdobil titul laureáta Mezinárodní dirigentské soutěže Dimitrise Mitropoulose v Aténách.

Jarda Hudec: Novinky v anketě Žebřík 2010? Moderovat bude Tomáš Hanák!

Plzeň /EXKLUZIVNÍ ROZHOVOR/ – Vlastně už za pár dní – 1. ledna – odstartuje nový ročník prestižní hudební ankety Žebřík 2010 Peugeot Music Awards. Organizátoři připravili několik zajímavých změn a inovací. Na otázky Deníku odpovídá Jarda Hudec, ředitel hudebních cen Žebřík, které počítají už 19. ročník.

Česká premiéra muzikálu Gypsy zavádí diváky v Plzni do světa starých varieté a striptýzu

Plzeň /EXKLUZIVNÍ RECENZE/ – Americký muzikál Gypsy naskočil v sobotu na scénu plzeňského Komorního divadla v české premiéře. A je na místě podtrhnout, že konečně! Na Broadwayi zvítězil už v roce 1959 a dočkal se i dvojího zfilmování. Inscenace v Divadle J. K. Tyla v Plzni se stala velkým sólem pro nenapodobitelnou a opět pěvecky i herecky skvělou Stanislavu Topinkovou–Fořtovou, ale i pro celý ansámbl.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT