Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

PETR KRŇÁVEK

Petr Krňávek

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Ze „zakázané“ nemocnice je Alzheimercentrum. Takto to uvnitř vypadá

Nad Zábřehem stojí desítky let, celou dobu však byla nepřístupná. Mezi místními o ní kolovaly legendy. Budova bývalé spící nemocnice po kompletní rekonstrukci začíná sloužit lidem s Alzheimerovou chorobou.

VIDEO: Horská trať slavila výročí, cestující svezla lokomotiva Rosnička

Už sto třicet let lidem slouží železnice z Hanušovic do Jeseníku. U příležitosti tohoto jubilea České dráhy vypravily na trať zvanou Slezský Semmering parní vlak. Ten dovezl cestující i na středověké slavnosti do Jeseníku.

Ve zateplených třídách je příliš CO2. Škola musí namontovat ventilaci

Únava či špatné soustředění. To mohou být důsledky velké koncentrace oxidu uhličitého v místnostech základní školy v Šumperku.

Půvabný Slezský Semmering slaví 130 let. Lidé se svezou parním vlakem

Sto třicet let existence slaví železnice z Hanušovic do polských Glucholaz známá jako Slezský Semmering. V sobotu 15. září se proto na jedné z nejkrásnějších tratí v Česku budou moci lidé svézt parním vlakem.

Ukradli válec, rozjeli se a pak vyskočili. Stroj zničil vše, co mu stálo v cestě

Kuriózní nehodou se zabývají policisté na Jesenicku.

Lidé na Zábřežsku už nemusí převařovat vodu, je v pořádku

Obyvatelé Postřelmova a šesti okolních vesnic už nemusejí převařovat vodu z kohoutku, kterou používají k pití.

Pouliční výstava v Šumperku ukazuje příběhy totalitní perzekuce

Se silnými příběhy obyvatel regionu se mohou seznámit lidé na výstavě Paměť národa Olomouckého kraje v Šumperku.

Hasiči havarovali cestou k zásahu. Jeden nepřežil

Tragicky skončila havárie, při které se hasičský vůz převrátil na střechu. Jeden člověk z posádky mířící k zásahu zemřel, další je vážně zraněný.

Vyhozeným věcem dávají v Zábřehu novou šanci. Funkční koupíte za pár korun

Tohle by se ještě mohlo někomu hodit. Taková myšlenka obvykle napadá člověka, když se chce zbavit použité, ale zachované věci. V Zábřehu dostali lidé v takových situacích praktickou možnost.

Unikátní mauzoleum u Šumperka se dočkalo záchrany. Podívejte se

Kapli s hrobkou rodu Kleinů v Sobotíně na Šumpersku nečeká zánik. Restaurátoři na ohrožené památce dokončují první etapu záchranných prací. Stavba si v době svého vzniku honosností nezadala s podobnými díly předních šlechtických rodů v českých zemích. Obec by jí postupně ráda vrátila původní krásu.

O termály je obří zájem, čeká je částečná přestavba a růst

Návštěvnost termálního parku ve Velkých Losinách převyšuje očekávání. Za první pololetí letošního roku jej navštívilo 95 tisíc lidí, což je o osminu více než ve stejném období loni. Provozovatelé areálu proto chystají přestavbu vstupního vestibulu, ve hře je i vybudování nového wellness hotelu.

Červenohorské sedlo plné zatáček motorkáři milují, a nehod přibývá

Přes Červenohorské sedlo v Jeseníkách rok vede nová silnice. Dokonalý asfalt a serpentiny lákají motorkáře z celé republiky. Přibylo hluku, havárií, úrazů i policejních kontrol.

Unikátní historický mlýn v Mikulovicích bude znovu mlít mouku

Ta stavba na první pohled připomíná starou tovární budovu. Velké dřevěné kolo z druhé strany objektu však napoví, že se jedná o mlýn. Po desetiletích chátrání a devastace vstává z iniciativy současných majitelů popela. Pracuje na tom restaurátor David Veverka.

Náročná operace! Z vypuštěných Dlouhých strání vyprošťují havarovaný jeřáb

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Na dolní nádrž elektrárny Dlouhé Stráně v Jeseníkách je v těchto dnech unikátní pohled. Poprvé ve své historii je zcela vypuštěná. Důvodem je čištění naplavenin, zpevňování jednoho ze svahů a také vyproštění jeřábu, který byl po havárii loni na podzim shozen na dno přehrady.

VIDEO: Kvůli kalamitě mizí stromy i se značkami. Turisté bloudí

Kůrovcová kalamita způsobuje problémy i turistům. Pod rukama dřevorubců a rameny harvestorů totiž mizí smrky s turistickými značkami na desítkách kilometrů tras.

Děti krajanů z Ukrajiny získávají na Šumperku zdraví i vzdělání

Pět desítek dětí z Ukrajiny si užívá ozdravný pobyt ve Václavově u Oskavy. Jedná se o děti českých krajanů, které pochází z oblastí zasažených radioaktivitou po havárii jaderné elektrárny Černobyl.

S plasty k recyklaci je problém. Nikdo je nechce, končí ve spalovnách

Obyvatelé Jeseníku roky patří mezi nejpoctivější třídiče odpadu v kraji. Nyní na dvoře místních technických služeb leží desítky tun separovaných plastů, které možná vůbec poprvé poputují do spalovny.

FOTOGALERIE: Levandulový festival přilákal tisíce lidí

Davy lidí mířily do Bezděkova u Úsova na Šumpersku. U zdejšího levandulového pole se ve čtvrtek 5. a v pátek 6. července konal druhý ročník Levandulového festivalu.

Mladý řidič nepřežil náraz do stromu. Zůstal hodiny zaklíněný v autě

Tragická nehoda se stala v neděli 8. července v brzkých ranních hodinách na Zábřežsku. Po nárazu do stromu zde zemřel řidič.

Vzkříšení lokálky v Jeseníkách. Na osiřelou trať do Malé Morávky se vrací vlaky

Pro milovníky historie a železniční dopravy to zní jako zázrak. Na léta osiřelou trať z Bruntálu do Malé Morávky v Jeseníkách se vrací osobní vlaky.

Autobus nevyjel, nejsou řidiči. Shání je i v Srbsku a na Ukrajině

Autobusoví dopravci v Olomouckém kraji se potýkají s nedostatkem řidičů. Lákat se je snaží bonusy i proplacením řidičského kurzu.

Autobus z Mohelnice nevyjel, chyběl řidič. Je jich málo

Autobusoví dopravci v kraji se potýkají s nedostatkem řidičů. Lákat se je snaží bonusy i proplacením řidičského kurzu.

Kůrovcová kalamita trvá. Hynoucí smrky mohou nahradit i ovocné stromy

Rozsáhlé odumírání smrkových porostů na Jesenicku postupuje.

Část šumperské nemocnice se změní ve staveniště

Ve staveniště se v průběhu letních prázdnin změní část areálu šumperské nemocnice. Město zde bude rekonstruovat kanalizaci. Na akci již vypsalo výběrové řízení.

Klíšťata útočí, na Šumpersku přibývá nemocných encefalitidou

Maminka dvou dětí z Velkých Losin si klíštěte na svém těle nevšimla. Do nemocnice přišla až s úpornými bolestmi.

Kauza Vondráčková: Studénky se staví za svého starostu

Zrušeným vystoupením a trestním oznámením na starostu dopadl koncert Heleny Vondráčkové v Dolních Studénkách na Šumpersku. Místní krok zpěvačky nepotěšil, starostu za viníka situace nepovažují.

Vondráčková ve Studénkách nevystoupí, padla i trestní oznámení

Zrušený koncert a trestní oznámení na starostu obce navrch. Tak dopadlo vystoupení Heleny Vondráčkové, které se mělo konat v pátek 22. června v Dolních Studénkách na Šumpersku.

Na Dolní Moravě vyrostl největší mamut na světě. Co je uvnitř?

Nebývalá zajímavost se nachází v resortu Dolní Morava v pohoří Králického Sněžníku. Nově mu vévodí mu obří replika mamuta. Jedná se o největší mamutí atrakci na světě.

Zámek v Branné slouží jako hotel. Podívejte se, jak to v něm vypadá

Roky opuštěný zámek v Branné na Šumpersku získal nové využití. Po několikaleté rekonstrukci funguje jako hotelový komplex. V rámci prohlídek je přístupný i veřejnosti.

Vztek i slzy. Rokvetlá alej na Jesenicku padla

Rozčilení, smutek a desítky pokácených stromů. To zbylo po aleji, která lemovala silnici mezi Písečnou a Supíkovicemi na Jesenicku. Cesta má projít rekonstrukcí, Olomoucký kraj kácení odůvodnil bezpečností. Místní krok pobouřil. V regionu se navíc v poslední době nejedná o první případ.

Přečerpávací elektrárnu Dlouhé stráně čekají velké opravy, omezí to turisty

Velký pracovní ruch bude v následujících měsících panovat v Přečerpávací vodní elektrárně Dlouhé stráně na Šumpersku. Uskuteční se zde celkem pět stavebních akcí. Vyžádají si přes dvě stě milionů korun a více než měsíční odstávku elektrárny. S omezeními musí počítat i turisté.

Tajemné podzemí u Zlatých Hor skrývá jezírka i obří čerpadlo. Podívejte se

/VIDEO/ Další část tajemného podzemí u Zlatých Hor na Jesenicku se otevírá turistům. Město zpřístupnilo zbývající část Poštovní štoly vzniklé těžbou rud. Atrakci, která nemá v celém kraji obdoby, budou moci lidé navštívit od června.

Na Šeráku opět točí pivo, oblíbená horská Chata Jiřího otevřela

/FOTOGALERIE/ Na vrcholu Šerák v Jeseníkách si turisté opět dávají stejnojmenné pivo nebo borůvkové knedlíky. Oblíbená Chata Jiřího na Šeráku je po několikaměsíční přestávce znovu otevřená. O posledním dubnovém víkendu k ní i díky pěknému počasí mířily stovky lidí.

Chata na Šeráku v Jeseníkách opět otevře. Zájemci o práci se začínají hlásit

Oblíbená horská chata na Šeráku v Jeseníkách bude po několikaměsíční nucené přestávce opět fungovat. První hosty přivítá 27. dubna.

Zmizel rapotínský starosta, pátrá po něm policie. Pomůžete?

Starosta z Rapotína na Šumpersku Pavel Žerníček je nezvěstný. Žádné zprávy o něm nikdo nemá od pondělka. Policisté žádají veřejnost o pomoc při pátrání.

Mlýn v Mikulovicích mění v muzeum, mezi exponáty je vysévač z Krnova

/FOTOGALERIE/ V Mikulovicích na Bruntálsku vzniká muzeum mlynářství. Nejcennějším zařízením historické mlýnice je vysévač z dílny krnovského mistra Hanze Wicha.

OBRAZEM: Mladí vyšli do ulic s křížem a příběhem o utrpení Krista

Netypickou křížovou cestou ožily o velkopátečním poledni Moravičany na Šumpersku. Mladí lidé ze zdejší farnosti ztvárnili v kostýmech v ulicích vesnice příběh o utrpení a smrti Ježíše Krista. Doprovázeli je klapači a početný zástup místních lidí.

Lidé prožívali noc hrůzy. Okolo obydlí jim padaly stromy

Desítky vyvrácených stromů, rozbité střechy, přetrhané dráty elektrického vedení, poničená auta. Pondělní ráno odhalilo následky ničivé vichřice, která se o víkendu prohnala regionem. Popadané kmeny na více než čtyřiadvacet hodin zatarasily silniční spojení Šumperska s Bruntálskem.

Chybí zubaři. Do pohraničí je bude lákat stát

Bez stomatologa zůstala část obyvatel Petrova nad Desnou, Sobotína a Vernířovic. Místní zubařka odešla do důchodu a náhradu se zatím najít nepodařilo. S podobnou situací se v regionu potýká stále více lidí. Stát se proto rozhodl zubní lékaře do pohraničí lákat.

Vlak na Dolní Moravu jezdit nebude. Chystá se rozšíření silnice

/FOTOGALERIE/ Plán dovést železnici do navštěvovaného turistického střediska Dolní Morava pod Králickým Sněžníkem dostal stopku. Vybudování několika kilometrů dráhy by bylo neúměrně drahé a patrně i zbytečné. Vesnici má pomoci rozšíření stávajících silnic či stavba stezky pro pěší a cyklisty.

Auto na průtahu Šumperkem srazilo chodce

Vážná nehoda se stala ve středu 28. února ráno na průtahu Šumperkem. Na ulici Jesenické srazilo auto chodce.

Odlehlá cesta do hor předčí v počtu bouraček i dálnici

Nebývale vysoký počet dopravních nehod se v uplynulých dnech stal na horské silnici na severu Olomouckého kraje. 

Běžkaři v Jeseníkách mají lepší stopu. Podívejte se na rolbu v akci

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Údržbu běžkařských stop na hlavní lyžařské magistrále v Jeseníkách má od letošní sezony na starost jediný spolek. Lidé si změnu pochvalují, podle nich jsou trasy v lepším stavu než dříve.

U Mohelnice se srazily dva náklaďáky, oba řidiči skončili v nemocnici

Vážná dopravní nehoda se stala v úterý 13. února po šesté hodině ráno na dálnici u Mohelnice na Olomoucku. Srazila se zde dvě nákladní auta. Místo se podařilo plně zprůjezdnit až po jedenácté hodině dopolední.

Ekonomický růst? Továrny na severu Olomoucka opouštějí stovky lidí

Končíte. Taková slova slyšeli na Šumpersku a Jesenicku během nedávné doby pracovníci už čtvrtého většího zaměstnavatele. Během pouhých dvou měsíců na severu Olomouckého kraje celkem ztratilo nebo má vážně ohrožené zaměstnání téměř pět stovek lidí.

Čeští biatlonisté obléknou na olympiádě opět bílé kombinézy z Jeseníku

Už za dva týdny budou Češi fandit biatlonovým reprezentantům na olympijských hrách v Jižní Koreji. K co nejlepším výkonům při boji o medaile bude českým sportovcům pomáhat oblečení vyrobené na míru v Jeseníku. Zdejší dílnu opustilo teprve před několika dny.  

Auto v Hanušovicích srazilo člověka. Zemřel

Do tragického rána se probudily v neděli 28. ledna Hanušovice na Šumpersku. Auto ve městě srazilo člověka. Na místě zemřel. Nehoda se stala na výpadovce na Staré Město a Králíky v místech, kde se v minulosti nacházel vstup do textilky Slezan.

Zůstanete tu na střední a dáme vám peníze, rozhodli v Jeseníku

Čtyři tisíce korun. Částka, kterou si patnáctiletý člověk vydělá za zhruba dvoutýdenní brigádu. Pokud však má v občance napsáno trvalé bydliště Jeseník, získá ji, když nastoupí na některou ze středních škol v okrese.

U domu shořelo několik aut, škoda je dva miliony

/FOTOGALERIE/ U velkého požáru zasahovali první lednový den hasiči v Kosově na Zábřežsku. Shořela zde přístavba u rodinného domu se třemi auty. Škoda dosáhla dvou milionů korun.

Na Jesenicku zavře továrna s 250 lidmi, poptávka kvůli uprchlíkům odezněla

Závod Touax v Supíkovicích na Jesenicku, který vyrábí modulové obytné kontejnery, se na konci března uzavře. Rozhodl o tom jeho nový majitel. Konec firmy postihne široké okolí. Závod s 250 lidmi byl totiž jedním z nejvýznamnějších zaměstnavatelů v celém okrese.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT