Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

PETR SCHREIB

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Autobus bez řidiče v Praze? Možná už příští rok, ale ne na silnicích

Hlavní město se pouští do odvážného projektu. Čtvrtá městská část by se už příští rok mohla stát jedním z prvních míst na světě, kde se bude testovat elektrobus plně řízený umělou inteligencí. Alespoň je to ambice tamního zastupitele Ivo Vaňka, který se zasadil o zapojení Prahy do evropského projektu vývoje autonomního vozidla.

Rychlovlak z Prahy do Brna? Zatím není jasná ani trasa

Téma rychlovlaků je nyní před volbami mimořádně populární. Hesla typu „v Brně za hodinu" se sypou politikům z úst jako na běžícím pásu. Pravdou však zůstává, že doba, kdy to bude skutečně možné, je ještě hodně daleko.

Ve vzdělanostní ekonomice Praha mezi kraji vede. Investorů se hlásí dost

Praha - V souvislosti s investičními pobídkami vláda prohlašuje, že se chce od montoven přesunout k podpoře atraktivnějších segmentů, kupříkladu technologických firem. V případě Prahy se tak již děje delší dobu, což vyplývá z povahy pražské ekonomiky, založené spíše na službách než na průmyslu.

Miloš Zeman: Spojení Středočeského kraje a Prahy? Výhodné!

Prezident republiky Miloš Zeman dostál své pověsti a během uplynulé návštěvy Středočeského kraje pronesl hned několik provokativních výroků. Vyjádřil ale i stanoviska k možným úpravám krajského uspořádání.

Vzácným zvířatům se v metropoli daří. A bude jich ještě víc

/INFOGRAFIKA/ V metropoli žije celá řada ohrožených druhů a v posledních letech se objevují další. Podle odborníků budou přibývat i v budoucnu.

Inkluze znamená více peněz, ale i rizika

Zavedení inkluze znamená více peněz pro školy, ale také možná rizika do budoucna. Pohled škol je proto rozporuplný, ty středočeské si na krok vlády spíše stěžují.

Inkluze znamená více peněz, ale i rizika

Zavedení inkluze znamená více peněz pro školy, ale také možná rizika do budoucna. Například zařazení žáka s výraznou poruchou chování může snížit školní úspěšnost ostatních dětí ve třídě.

Makat a necestovat? Politici si výlety neodpírají

/INFOGRAFIKA/ I když předseda ANO Andrej Babiš podle svých slov jako poslanec cestuje jenom do Bruselu, když to je nezbytné, pražští politici ANO si do zahraniční zajedou rádi.

Normální taxi, nebo služba budoucnosti? Uber rozděluje pražské politiky

Zatočíme s Uberem, slibuje primátorka Adriana Krnáčová. Oblíbená aplikace podle ní porušuje zákony. Na to však bude potřeba je nejprve upravit, Existují dva směry, kterými se vydat.

Politolog Kubáček: Voličům hromadění postů vadí čím dál méně

Praha /ROZHVOR/ - Podle politologa Jana Kubáčka lidem kombinování funkcí příliš nevadí. Politik ale podle něj musí zůstat v kontaktu s místními problémy a tématy, jinak ho voliči potrestají.

OBRAZEM: Výstavba v Praze odhalila opuštěné bunkry

Praha - Zatímco kolem roste bydlení pro tisíce lidí, příběh podzemních bunkrů na pozemcích bývalého areálu Waltrovka v Jinonicích se chýlí ke konci.

Tunel Blanka podle měření zhoršil ovzduší v Praze 6

Praha - Podle oficiálních měření překračuje množství zplodin z dopravy v okolí výjezdu z Blanky v Praze 6 povolené limity. Situace se po otevření tunelu výrazně zhoršila. V budoucnu by alespoň částečně mohlo pomoci zakrytí křižovatky Malovanka.

Byty v Praze jsou nejdražší z okolních zemí

Při zohlednění průměrné mzdy zaplatí lidé za byty v české metropoli výrazně více než třeba v Německu nebo Polsku. Podle developerů je to z velké míry dáno byrokracií, která brzdí výstavbu.

Primátorka: Naše letošní priority? Oprava Šlechtovky i chytré lavičky

Podle primátorky Adriany Krnáčové se Praha tento rok zaměří na projekty takzvaného chytrého města, další rozvoj spolupráce s Čínou nebo na opravu nejrůznějších náměstí. Panda ale letos prý nebude.

Pražská městská doprava se příští rok dále rozšíří do Středočeského kraje

Praha /INFOGRAFIKA/ - V příštím roce se Pražská integrovaná doprava rozšíří do dalších oblastí Středočeského kraje. Menší změny čekají i MHD na území Prahy.

Ředitel dopravního podniku: Chystáme návrat „trolejbusu“

Praha - Martin Gillar nastoupil do čela dopravního podniku letos v červnu. Největší novinkou příštího roku podle něj bude jedinečný elektrobus na lince 207, který v Evropě nemá obdoby.

Krnáčová: Rejnok v Praze by byl omluvou Kaplickému. Lumpárna, zlobí se Jihočeši

Praha - Primátorka Adriana Krnáčová potvrdila slova radního Jana Wolfa, který tento týden uvedl, že Praha uvažuje o výstavbě koncertní síně podle projektu takzvaného Rejnoka architekta Jana Kaplického.

Praha chce nabízet dostupné bydlení, stávající městské byty ale rozprodává

Více sociálních bytů. Po tom volá nový strategický plán Prahy a brzy možná i zákon. Metropoli nejspíš čeká schizofrenní situace. Bude stavět městské byty a jiné zároveň prodávat.

Vzduch v Praze škodí. Občané podali žalobu

Praha - Pražané u soudu napadli plán ministerstva na snižování znečištění ovzduší v Praze. Je podle nich spíše z říše snů.

Pražané ve zbrani. Náboje kupují po tisících

Praha /INFOGRAFIKA/ - Martin si o zbrojní průkaz zažádal loni. Netají přitom, že jeho rozhodnutí přímo souvisí s uprchlickou krizí. „Lidé, kteří k nám přicházejí a hledají tu místo k životu, vyznávají úplně jiné hodnoty než my. Jsou zvyklí žít podle jiných společenských pravidel a zákonů, chovat se ke svému okolí jinak než Evropané. Zbraň mi dává pocit většího bezpečí pro případ, že bych se někdy dostal do situace, při níž se já nebo má rodina ocitneme v ohrožení," říká Martin.

Nová 'Masaryčka': zlatá věž, veřejné prostory či propojení Karlína s centrem

Praha - Největší developerský projekt, který Prahu v dohledné budoucnosti čeká, je na světě. Investiční skupina Penta oficiálně představila svoje plány na komplex kanceláří, obchodů a bytů, který by měl využít nevzhlednou oblast mezi Masarykovým nádražím a Florencí.

Návrat blobu? Národní knihovna by chtěla stavět

Praha - Plán stavby nové budovy Národní knihovny v Praze podle návrhu Jana Kaplického, přezdívané blob, skončil před osmi roky nezdarem. Ne však před tím, než se kolem něj rozvířila diskuze. Nyní se vize stavby nové budovy Národní knihovny vrací, alespoň podle slov Petra Kroupy, pověřeného ministrem kultury vedením instituce.

Lidé budou řešit, jak zlepšit život na pražském sídlišti Černý Most

Institut plánování a rozvoje (IPR) spustil ve spolupráci se čtrnáctou městskou částí v Praze a obyvateli vnitrobloku Vybíralova na Černém Mostě pilotní projekt, který má za úkol zlepšit život na sídlišti. Výsledky úvodního projektu, který bude spočívat v oživení jednoho vnitrobloku podle přání jeho obyvatel, chce IPR v budoucnosti využít pro přípravu koncepce revitalizace sídlišť v celé metropoli.

Trumfy v rukou politiků: Bohemka nemá vyhráno, o koupi Ďolíčku se licituje

Praha /FOTOGALERIE/ - Ani osmdesátihlavý zelenobílý zástup fanoušků fotbalového klubu Bohemians 1905 v úterý svým příchodem do budovy magistrátu nepřiměl radní hlavního města k zásadnímu rozhodnutí. Praha zatím vršovický stadion Ďolíček, který je pro klub životně důležitý, nekoupí. Jeho stávající majitel - společnost Bohemians Real - za něj žádá 134 milionů korun. Radní to pouze vzali na vědomí.

Bohemians mají problém. Ztratí licenci kvůli pomalému odkupu Ďolíčku?

Praha - Mohli by si oddechnout, ale… Fotbalový klub Bohemians 1905 se zřejmě po letech dočká vyřešení sporu ohledně vlastnictví stadionu Ďolíček. Vedení Prahy loni v červnu schválilo plán jeho odkupu od současného majitele, společnosti Bohemians Real. Kde je problém? Jednání pro klub probíhají příliš pomalu a hrozí tak, že přijde o licenci.

Psycholožka: Pokud jde o týrané děti, je lepší upozornit i na pouhé podezření

Praha /ROZHOVOR/ - Zora Dušková vede od roku 2000 Dětské krizové centrum, které se věnuje pomoci těm nejbezbrannějším dětem, které se potýkají s týráním či zneužíváním, nejčastěji od svých nejbližších. Centrum provozuje i linku důvěry, kam mohou děti či dospělí, kteří mají ve svém okolí podezření na týrání dítěte, ve dne i v noci zavolat.

Václav Kočka: Slavná pražská Matějská pouť nepřestala bavit davy ani za války

Praha /ROZHOVOR/ - „Malé stánky jsou vždycky nejhorší, velkým atrakcím řeknete, kde mají stát a ony tam stojí, ale malé se vždycky někam posouvají," říká s úsměvem Václav Kočka, když rozhovor přeruší už druhý telefonní hovor. Ještě aby ne, Matějská pouť začíná už dnes a muž, který ji organizuje přes padesát let, má plné ruce práce.

Dvojka ustoupila tlaku nájemníků v bytových domech v ulici Na Slupi

Rekonstrukce bytových domů v ulici Na Slupi, kterou plánuje druhá městská část v Praze, se nakonec uskuteční bez nutnosti vystěhování nájemníků. Jak už v minulosti Pražský deník informoval, proti záměru se postavili nájemníci domů právě kvůli tomu, že by museli po dobu oprav bydlet jinde.

Fanoušci fantastiky se sjeli na Jižní Město, nechyběly propracované kostýmy

Praha - Obyvatelé Jižního Města mohli o víkendu na ulicích sídliště narazit na poněkud nezvyklé postavy. Při venčení psa mohli kolem stanice metra Háje potkat třeba Anakina Skywalkera z Hvězdných válek, při nákupu v samoobsluze na ně zase mohl zpoza regálu vykouknout Thorin Pavéza z knihy Hobit od J. R. R. Tolkiena.

Novostavby i hřiště pro psy: žižkovskou Parukářku čekají změny

Žižkovský park Parukářka čeká letos hned několik výrazných změn. Třetí městská část se rozhodla do oblíbené oblasti v letošním roce poměrně výrazně investovat a vybudovat zde například psí hřiště či místa pro grilování. Přes sedm milionů vloží radnice také do úpravy okolí biatlonového Klubu Kapslovna, které je už delší dobu poměrně zanedbané. Tam by mělo vzniknout například hřiště na pétanque.

Budoucnost Divadla Komedie je nejistá, schází mu peníze

Praha /ROZHOVOR/ - Divadlo Komedie, kde za první republiky působil slavný komik a herec Vlasta Burian, možná skončí. Současný soubor Company.cz totiž kvůli rozhodnutí magistrátní grantové komise nemá peníze na provoz. Zatímco v minulosti dostávalo divadlo od města 12 milionů korun, nyní dostane pouze 4,7 milionu, což pravděpodobně znamená, že soubor bude muset skončit.

Pacienty s demencí bude v Průhonicích léčit umělé slunce

Průhonice - V Alzheimercentru v Průhonicích ve čtvrtek slavnostně otevřeli první fototerapeutickou sluneční pláž v České republice. Umělé sluneční světlo podle odborníků příznivě ovlivňuje lidskou psychiku. Reálná písečná pláž v tropickém stylu je vybavena lehátky a křesílky, kde mohou pacienti relaxovat.

Muzeum Kampa připravilo výstavu díla Libora Fáry

Praha - Malíř, sochař, scénograf, typograf, grafik. Těmto a dalším oborům se během svého života stihl věnovat všestranný umělec Libor Fára, od jehož narození letos uplynulo devadesát let. Průřez jeho tvorbou můžou návštěvníci až do 7. února spatřit v Muzeu Kampa v Praze.

Přístaviště přivedou na Labe rekreační plavbu

Střední Čechy - Hladinu Labe ve středních Čechách by v příštích letech podle představ Ředitelství vodních cest (ŘVC) mělo začít brázdit výrazně více rekreačních plavidel, než je tomu doposud. Osobní vodní doprava představuje podle hejtmana Středočeského kraje Miloše Petery i podle starostů měst ležících na středním Labi nevyužitý potenciál, který může do regionu přinést vítaný turistický ruch.

Trojka opraví paneláky, jiné městské části už je prodaly

Co se neopravilo v minulosti, už je na bytových družstvech. Převážná část pražských sídlišť ve vlnách privatizace v posledních letech rozprodala drtivou většinu svých panelových domů. Nedají se očekávat plošné veřejné investice do regenerací paneláků, které zatím zůstávají v původním stavu. Oprava jednoho domu přitom může vyjít na desítky milionů korun.

AKTUALIZOVÁNO

Po letech čekání se v sobotu otevřel tunel Blanka

Praha /FOTOGALERIE/ - Prvním automobilem, který projel nově otevřeným tunelovým komplexem Blanka, byl Fiat Panda. Stalo se tak v sobotu přibližně dvacet minut před třetí hodinou. Rychlost v šestikilometrovém tunelu v rámci zkušebního provozu byla stanovena na 50 km/h.

Botanická zahrada láká na masožravé rostliny

Trojská botanická zahrada zve návštěvníky na výstavu masožravek. Do 13. září si mohou milovníci hladových rostlin ve skleníku Fata Morgana prohlédnout více než stovku jejich druhů. „K vidění bude i druh heliamfora, kdy se bude patrně jednat o první kvetení v České republice. Těšit se můžete také na láčkovku připomínající záchod," popsal kurátor výstavy Vlastimil Rybka.

Sdružení spisovatelů plánuje v Praze literární centrum

Praha - Sdružení zaštiťující českou literární obec plánuje zřídit v Praze literární centrum. Asociace spisovatelů, která vznikla teprve koncem loňského roku, chce prostřednictvím nového projektu podporovat literaturu v hlavním městě a celé republice a propagovat ji v zahraničí.

Nové radnice privatizují byty, musí řešit i sociální bydlení

Privatizace bytů je jedno z tradičních velkých témat pražské komunální politiky. Nově zvolené radnice se tuto problematiku chystají řešit různými způsoby. Řada z nich plánuje v odprodeji bytů pokračovat, některé naopak považují privatizaci za uzavřenou kapitolu. Svou roli při plánování strategie bytové politiky městských částí hraje i připravovaný zákon o sociálním bydlení.

V Uhříněvsi chystají lékařské centrum

Zvýšit počet ordinací lékařů chce Praha 22. Zastupitelé proto na minulém zasedání schválili odkup 450 metrů čtverečních nebytových prostor od společnosti Central Group, která v Uhříněvsi staví bytový projekt Nad Volyňkou. Městská část zaplatí společnosti 30 tisíc korun za metr čtvereční.

Sezonní práce v Praze: Firmy zájem mají, lidí je ale málo

Praha - Když se řekne sezonní práce, mnoho lidí si představí sběr jablek nebo jiné činnosti spojené se zemědělstvím. Sezonní zaměstnávání však hraje poměrně výraznou roli i v české metropoli. Celá řada odvětví přes léto nabírá pracovníky, od obchodů po logistická centra. Zásadní roli v tomto směru hraje turistický ruch.

V Praze žijící britský písničkář: Uživit se v Čechách hudbou není jednoduché

Praha /ROZHOVOR/ - Justin Lavash se narodil v Londýně, již deset let však žije v Praze a považuje ji za svůj domov. Na české metropoli se mu líbí hlavně větší klid a svoboda, je však podle něj obtížnější se na menší tuzemské scéně uživit čistě hudbou.

Na dvorcích se hrálo, zpívalo i recitovalo

Praha 3 - Zatímco desítky tisíc lidí přilákal do centra města hudební festival United Islands, na Žižkově probíhala o poznání komornější, avšak o nic méně zajímavá akce. Dolní Žižkov totiž hostil už popáté festival Žižkovské mezidvorky, který nabídl na dvanácti lokalitách koncerty, divadlo, výstavy a další zajímavé akce, to vše v uvolněné a otevřené atmosféře, podobné sousedským sešlostem.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT