Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

PETR SCHREIB

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Autobus bez řidiče v Praze? Možná už příští rok, ale ne na silnicích

Hlavní město se pouští do odvážného projektu. Čtvrtá městská část by se už příští rok mohla stát jedním z prvních míst na světě, kde se bude testovat elektrobus plně řízený umělou inteligencí. Alespoň je to ambice tamního zastupitele Ivo Vaňka, který se zasadil o zapojení Prahy do evropského projektu vývoje autonomního vozidla.

Rychlovlak z Prahy do Brna? Zatím není jasná ani trasa

Téma rychlovlaků je nyní před volbami mimořádně populární. Hesla typu „v Brně za hodinu" se sypou politikům z úst jako na běžícím pásu. Pravdou však zůstává, že doba, kdy to bude skutečně možné, je ještě hodně daleko.

Ve vzdělanostní ekonomice Praha mezi kraji vede. Investorů se hlásí dost

Praha - V souvislosti s investičními pobídkami vláda prohlašuje, že se chce od montoven přesunout k podpoře atraktivnějších segmentů, kupříkladu technologických firem. V případě Prahy se tak již děje delší dobu, což vyplývá z povahy pražské ekonomiky, založené spíše na službách než na průmyslu.

Miloš Zeman: Spojení Středočeského kraje a Prahy? Výhodné!

Prezident republiky Miloš Zeman dostál své pověsti a během uplynulé návštěvy Středočeského kraje pronesl hned několik provokativních výroků. Vyjádřil ale i stanoviska k možným úpravám krajského uspořádání.

Vzácným zvířatům se v metropoli daří. A bude jich ještě víc

/INFOGRAFIKA/ V metropoli žije celá řada ohrožených druhů a v posledních letech se objevují další. Podle odborníků budou přibývat i v budoucnu.

Inkluze znamená více peněz, ale i rizika

Zavedení inkluze znamená více peněz pro školy, ale také možná rizika do budoucna. Pohled škol je proto rozporuplný, ty středočeské si na krok vlády spíše stěžují.

Inkluze znamená více peněz, ale i rizika

Zavedení inkluze znamená více peněz pro školy, ale také možná rizika do budoucna. Například zařazení žáka s výraznou poruchou chování může snížit školní úspěšnost ostatních dětí ve třídě.

Makat a necestovat? Politici si výlety neodpírají

/INFOGRAFIKA/ I když předseda ANO Andrej Babiš podle svých slov jako poslanec cestuje jenom do Bruselu, když to je nezbytné, pražští politici ANO si do zahraniční zajedou rádi.

Normální taxi, nebo služba budoucnosti? Uber rozděluje pražské politiky

Zatočíme s Uberem, slibuje primátorka Adriana Krnáčová. Oblíbená aplikace podle ní porušuje zákony. Na to však bude potřeba je nejprve upravit, Existují dva směry, kterými se vydat.

Politolog Kubáček: Voličům hromadění postů vadí čím dál méně

Praha /ROZHVOR/ - Podle politologa Jana Kubáčka lidem kombinování funkcí příliš nevadí. Politik ale podle něj musí zůstat v kontaktu s místními problémy a tématy, jinak ho voliči potrestají.

OBRAZEM: Výstavba v Praze odhalila opuštěné bunkry

Praha - Zatímco kolem roste bydlení pro tisíce lidí, příběh podzemních bunkrů na pozemcích bývalého areálu Waltrovka v Jinonicích se chýlí ke konci.

Tunel Blanka podle měření zhoršil ovzduší v Praze 6

Praha - Podle oficiálních měření překračuje množství zplodin z dopravy v okolí výjezdu z Blanky v Praze 6 povolené limity. Situace se po otevření tunelu výrazně zhoršila. V budoucnu by alespoň částečně mohlo pomoci zakrytí křižovatky Malovanka.

Byty v Praze jsou nejdražší z okolních zemí

Při zohlednění průměrné mzdy zaplatí lidé za byty v české metropoli výrazně více než třeba v Německu nebo Polsku. Podle developerů je to z velké míry dáno byrokracií, která brzdí výstavbu.

Primátorka: Naše letošní priority? Oprava Šlechtovky i chytré lavičky

Podle primátorky Adriany Krnáčové se Praha tento rok zaměří na projekty takzvaného chytrého města, další rozvoj spolupráce s Čínou nebo na opravu nejrůznějších náměstí. Panda ale letos prý nebude.

Pražská městská doprava se příští rok dále rozšíří do Středočeského kraje

Praha /INFOGRAFIKA/ - V příštím roce se Pražská integrovaná doprava rozšíří do dalších oblastí Středočeského kraje. Menší změny čekají i MHD na území Prahy.

Ředitel dopravního podniku: Chystáme návrat „trolejbusu“

Praha - Martin Gillar nastoupil do čela dopravního podniku letos v červnu. Největší novinkou příštího roku podle něj bude jedinečný elektrobus na lince 207, který v Evropě nemá obdoby.

Krnáčová: Rejnok v Praze by byl omluvou Kaplickému. Lumpárna, zlobí se Jihočeši

Praha - Primátorka Adriana Krnáčová potvrdila slova radního Jana Wolfa, který tento týden uvedl, že Praha uvažuje o výstavbě koncertní síně podle projektu takzvaného Rejnoka architekta Jana Kaplického.

Praha chce nabízet dostupné bydlení, stávající městské byty ale rozprodává

Více sociálních bytů. Po tom volá nový strategický plán Prahy a brzy možná i zákon. Metropoli nejspíš čeká schizofrenní situace. Bude stavět městské byty a jiné zároveň prodávat.

Vzduch v Praze škodí. Občané podali žalobu

Praha - Pražané u soudu napadli plán ministerstva na snižování znečištění ovzduší v Praze. Je podle nich spíše z říše snů.

Pražané ve zbrani. Náboje kupují po tisících

Praha /INFOGRAFIKA/ - Martin si o zbrojní průkaz zažádal loni. Netají přitom, že jeho rozhodnutí přímo souvisí s uprchlickou krizí. „Lidé, kteří k nám přicházejí a hledají tu místo k životu, vyznávají úplně jiné hodnoty než my. Jsou zvyklí žít podle jiných společenských pravidel a zákonů, chovat se ke svému okolí jinak než Evropané. Zbraň mi dává pocit většího bezpečí pro případ, že bych se někdy dostal do situace, při níž se já nebo má rodina ocitneme v ohrožení," říká Martin.

Nová 'Masaryčka': zlatá věž, veřejné prostory či propojení Karlína s centrem

Praha - Největší developerský projekt, který Prahu v dohledné budoucnosti čeká, je na světě. Investiční skupina Penta oficiálně představila svoje plány na komplex kanceláří, obchodů a bytů, který by měl využít nevzhlednou oblast mezi Masarykovým nádražím a Florencí.

Návrat blobu? Národní knihovna by chtěla stavět

Praha - Plán stavby nové budovy Národní knihovny v Praze podle návrhu Jana Kaplického, přezdívané blob, skončil před osmi roky nezdarem. Ne však před tím, než se kolem něj rozvířila diskuze. Nyní se vize stavby nové budovy Národní knihovny vrací, alespoň podle slov Petra Kroupy, pověřeného ministrem kultury vedením instituce.

Lidé budou řešit, jak zlepšit život na pražském sídlišti Černý Most

Institut plánování a rozvoje (IPR) spustil ve spolupráci se čtrnáctou městskou částí v Praze a obyvateli vnitrobloku Vybíralova na Černém Mostě pilotní projekt, který má za úkol zlepšit život na sídlišti. Výsledky úvodního projektu, který bude spočívat v oživení jednoho vnitrobloku podle přání jeho obyvatel, chce IPR v budoucnosti využít pro přípravu koncepce revitalizace sídlišť v celé metropoli.

Trumfy v rukou politiků: Bohemka nemá vyhráno, o koupi Ďolíčku se licituje

Praha /FOTOGALERIE/ - Ani osmdesátihlavý zelenobílý zástup fanoušků fotbalového klubu Bohemians 1905 v úterý svým příchodem do budovy magistrátu nepřiměl radní hlavního města k zásadnímu rozhodnutí. Praha zatím vršovický stadion Ďolíček, který je pro klub životně důležitý, nekoupí. Jeho stávající majitel - společnost Bohemians Real - za něj žádá 134 milionů korun. Radní to pouze vzali na vědomí.

Bohemians mají problém. Ztratí licenci kvůli pomalému odkupu Ďolíčku?

Praha - Mohli by si oddechnout, ale… Fotbalový klub Bohemians 1905 se zřejmě po letech dočká vyřešení sporu ohledně vlastnictví stadionu Ďolíček. Vedení Prahy loni v červnu schválilo plán jeho odkupu od současného majitele, společnosti Bohemians Real. Kde je problém? Jednání pro klub probíhají příliš pomalu a hrozí tak, že přijde o licenci.

Psycholožka: Pokud jde o týrané děti, je lepší upozornit i na pouhé podezření

Praha /ROZHOVOR/ - Zora Dušková vede od roku 2000 Dětské krizové centrum, které se věnuje pomoci těm nejbezbrannějším dětem, které se potýkají s týráním či zneužíváním, nejčastěji od svých nejbližších. Centrum provozuje i linku důvěry, kam mohou děti či dospělí, kteří mají ve svém okolí podezření na týrání dítěte, ve dne i v noci zavolat.

Václav Kočka: Slavná pražská Matějská pouť nepřestala bavit davy ani za války

Praha /ROZHOVOR/ - „Malé stánky jsou vždycky nejhorší, velkým atrakcím řeknete, kde mají stát a ony tam stojí, ale malé se vždycky někam posouvají," říká s úsměvem Václav Kočka, když rozhovor přeruší už druhý telefonní hovor. Ještě aby ne, Matějská pouť začíná už dnes a muž, který ji organizuje přes padesát let, má plné ruce práce.

Dvojka ustoupila tlaku nájemníků v bytových domech v ulici Na Slupi

Rekonstrukce bytových domů v ulici Na Slupi, kterou plánuje druhá městská část v Praze, se nakonec uskuteční bez nutnosti vystěhování nájemníků. Jak už v minulosti Pražský deník informoval, proti záměru se postavili nájemníci domů právě kvůli tomu, že by museli po dobu oprav bydlet jinde.

Fanoušci fantastiky se sjeli na Jižní Město, nechyběly propracované kostýmy

Praha - Obyvatelé Jižního Města mohli o víkendu na ulicích sídliště narazit na poněkud nezvyklé postavy. Při venčení psa mohli kolem stanice metra Háje potkat třeba Anakina Skywalkera z Hvězdných válek, při nákupu v samoobsluze na ně zase mohl zpoza regálu vykouknout Thorin Pavéza z knihy Hobit od J. R. R. Tolkiena.

Novostavby i hřiště pro psy: žižkovskou Parukářku čekají změny

Žižkovský park Parukářka čeká letos hned několik výrazných změn. Třetí městská část se rozhodla do oblíbené oblasti v letošním roce poměrně výrazně investovat a vybudovat zde například psí hřiště či místa pro grilování. Přes sedm milionů vloží radnice také do úpravy okolí biatlonového Klubu Kapslovna, které je už delší dobu poměrně zanedbané. Tam by mělo vzniknout například hřiště na pétanque.

  • 1
  • 2

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT