Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

PETR SCHREIB

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Dopravní podnik uspěl ve sporu o reklamní plochy

Praha - Dopravní podnik zaznamenal důležité vítězství v právním sporu s firmou Rencar, dceřinou společností JCDecaux, která provozuje pražský mobiliář. Městský soud v Praze zrušil dvě předběžná opatření, kterými Rencar bránil nájmu volných reklamních ploch.

Areál Holešovické tržnice není pojištěný

Praha - Hlavní město nemá pojištěn areál Holešovické tržnice. S informací přišli sociální demokraté z Prahy 7, podle kterých proto v případě nehody či požáru může město přijít o stamiliony. „Vzhledem ke složitým vztahům s nájemcem a především hodnotě areálu a jednotlivých budov to považujeme za kardinální chybu, kterou je třeba neprodleně napravit," uvedl Tomáš Petříček z pražské ČSSD. Mluvčí magistrátu Vít Hofman potvrdil, že areál v současnosti skutečně pojištěn není.

Zklidnění Korunovační budí vášně. Zahltí „Kulaťák“?

Praha - Na vytížené Korunovační by v následujících měsících mělo začít testování zúžení ulice ve směru na Letnou ze dvou do jednoho pruhu. Má ukázat, jestli opatření, zajišťující větší bezpečnost pro chodce, nezahltí provoz.

Autobus bez řidiče v Praze? Možná už příští rok, ale ne na silnicích

Praha - Čtvrtá městská část by se už příští rok mohla stát jedním z prvních míst na světě, kde se bude testovat elektrobus plně řízený umělou inteligencí. Alespoň je to ambice tamního zastupitele Ivo Vaňka, který se zasadil o zapojení Prahy do evropského projektu vývoje autonomního vozidla.

Autobus bez řidiče v Praze? Možná už příští rok, ale ne na silnicích

Hlavní město se pouští do odvážného projektu. Čtvrtá městská část by se už příští rok mohla stát jedním z prvních míst na světě, kde se bude testovat elektrobus plně řízený umělou inteligencí. Alespoň je to ambice tamního zastupitele Ivo Vaňka, který se zasadil o zapojení Prahy do evropského projektu vývoje autonomního vozidla.

Praha pronajme domy u Staroměstského náměstí. Má v nich být kreativní centrum

Radní schválili pronájem nevyužívaných domů v majetku magistrátu u Staroměstského náměstí. Podle plánů vedení města tam vzniknou prostory pro přednášky, workshopy nebo výstavy. Postarat se o to mají čtyři nájemci. V dlouhodobém nájmu budou pokračovat skauti, kteří už v objektu na Malém náměstí delší dobu pořádají akce pro veřejnost, dále se připojí městský Institut plánování a rozvoje (IPR) a start-upové inkubátory Air Ventures a UP21.

Přijde Praha o přístřešky MHD? Musí stihnout tendr

Praha - Pokud metropole nezvládne dostatečně rychle zareagovat, může cestujícím po roce 2021 při čekání na autobus pršet na hlavu. Praha totiž nechce prodloužit smlouvu s firmou JCDecaux, která vlastní asi polovinu přístřešků. Na řadě je vypsání tendru.

Rychlovlak z Prahy do Brna? Zatím není jasná ani trasa

Téma rychlovlaků je nyní před volbami mimořádně populární. Hesla typu „v Brně za hodinu" se sypou politikům z úst jako na běžícím pásu. Pravdou však zůstává, že doba, kdy to bude skutečně možné, je ještě hodně daleko.

Ve vzdělanostní ekonomice Praha mezi kraji vede. Investorů se hlásí dost

Praha - V souvislosti s investičními pobídkami vláda prohlašuje, že se chce od montoven přesunout k podpoře atraktivnějších segmentů, kupříkladu technologických firem. V případě Prahy se tak již děje delší dobu, což vyplývá z povahy pražské ekonomiky, založené spíše na službách než na průmyslu.

Čínské investice ve středních Čechách váznou. Jsou na spadnutí, tvrdí hejtmanka

Střední Čechy - V souvislosti se zahraničními investicemi v tuzemsku se často hovoří o čínském kapitálu, který by údajně měl v českých regionech vytvořit nová pracovní místa. O čínské investice se přislíbil zasadit prezident Miloš Zeman a podobně se vyjadřoval i minulý hejtman Středočeského kraje Miloš Petera. Zatím však žádné nové továrny v regionu nevyrostly. 

Ve vzdělanostní ekonomice Praha mezi kraji vede. Investorů se hlásí dost

Praha - V souvislosti s investičními pobídkami vláda prohlašuje, že se chce od montoven přesunout k podpoře atraktivnějších segmentů, kupříkladu technologických firem. V případě Prahy se tak již děje delší dobu, což vyplývá z povahy pražské ekonomiky, založené spíše na službách než na průmyslu.

Miloš Zeman: Spojení Středočeského kraje a Prahy? Výhodné!

Prezident republiky Miloš Zeman dostál své pověsti a během uplynulé návštěvy Středočeského kraje pronesl hned několik provokativních výroků. Vyjádřil ale i stanoviska k možným úpravám krajského uspořádání.

Elektronické tabule v MHD? Lidé si na ně ještě počkají

Praha - Hlavní město je jednou z posledních metropolí v Evropě, kde schází výraznější rozšíření elektronických odjezdových tabulí na zastávkách MHD. Město to chce napravit, napřed však musí vybrat jejich podobu. A to potrvá.

Vzácným zvířatům se v metropoli daří. A bude jich ještě víc

/INFOGRAFIKA/ V metropoli žije celá řada ohrožených druhů a v posledních letech se objevují další. Podle odborníků budou přibývat i v budoucnu.

Inkluze znamená více peněz, ale i rizika

Zavedení inkluze znamená více peněz pro školy, ale také možná rizika do budoucna. Pohled škol je proto rozporuplný, ty středočeské si na krok vlády spíše stěžují.

Inkluze znamená více peněz, ale i rizika

Zavedení inkluze znamená více peněz pro školy, ale také možná rizika do budoucna. Například zařazení žáka s výraznou poruchou chování může snížit školní úspěšnost ostatních dětí ve třídě.

Makat a necestovat? Politici si výlety neodpírají

/INFOGRAFIKA/ I když předseda ANO Andrej Babiš podle svých slov jako poslanec cestuje jenom do Bruselu, když to je nezbytné, pražští politici ANO si do zahraniční zajedou rádi.

Normální taxi, nebo služba budoucnosti? Uber rozděluje pražské politiky

Zatočíme s Uberem, slibuje primátorka Adriana Krnáčová. Oblíbená aplikace podle ní porušuje zákony. Na to však bude potřeba je nejprve upravit, Existují dva směry, kterými se vydat.

„Vykostěný“ registr se týká i pražských firem

Praha - Ze zákona o registru smluv poslanci vyškrtli kromě státních podniků i firmy většinově vlastněné městy. V Praze některé hodlají smlouvy zveřejňovat i tak. Například Pražská plynárenská výjimku vítá.

Odborníci: Radši než budovy postavte silnice

Praha - Jak se má Praha změnit do roku 2030? Podle architektů, investorů, ale i akademiků se má zaměřit na dopravu a moderní technologie.

Místo metra železnici? Praha by měla přispět, tvrdí odborníci

Praha - V souvislosti s pražskou dopravní infrastrukturou se nejčastěji mluví o rozšiřování metra, případně tramvají. Podle odborníků se ale zapomíná na železnici.

Politolog Kubáček: Voličům hromadění postů vadí čím dál méně

Praha /ROZHVOR/ - Podle politologa Jana Kubáčka lidem kombinování funkcí příliš nevadí. Politik ale podle něj musí zůstat v kontaktu s místními problémy a tématy, jinak ho voliči potrestají.

Přespolní už nebudou zabírat místa Pražanům

Praha - Vedení metropole vytipovalo asi šedesát míst, kde by mohla vzniknout P+R parkoviště. První se otevře už za pár týdnů.

Daň z nemovitosti: Praha může přitlačit

Praha /INFOGRAFIKA/ - Daň z nemovitých věcí, kterou musí platit každý majitel bytu, domu nebo pozemku, má jednu zvláštnost. Výnosy z ní jdou jako z jediné ze všech daní nikoliv státu, ale přímo obci, kde se nemovitost nachází. Kromě toho mohou municipality samy výrazně ovlivňovat její výši. To by z ní mohlo dělat ožehavé komunální téma pro střety mezi levicí a pravicí. Nikoliv však v Praze.

Městské části: Připravujte další rozšiřování metra

Praha /INFOGRAFIKA/ - Poslední stanice metra byly otevřeny v roce 2015, linka D se nejspíš začne stavět v roce 2019. Podle zástupců městských částí by se už teď měly začít připravovat další projekty rozšiřování metra, aby Prahu nečekala podobně dlouhá proluka.

Ústavní právník Jan Kysela: Při stíhání zastupitelů je třeba hledat míru

Podle ústavního právníka Jana Kysely z Právnické fakulty Univerzity Karlovy by měli být policie a státní zástupci při rozhodování o trestním stíhání politických rozhodnutí obezřetní. „V jednání zastupitelů nemusí být žádný zlý úmysl, ale pouze mohou vzít jako bernou minci materiál, který nějaký úředník připravil. Stačí potom jejich hlasování k tomu, aby šli lidově řečeno sedět?" ptá se.

Žalovaných zastupitelů v Praze přibývá

Praha - V Praze 11 loni nepravomocně odsoudili politika za ČSSD a policie otevřela další spis na tamního exstarostu Dalibora Mlejnského. Na magistrátu si brousí zuby na Pavla Béma.

Kdo se bude zubit z volebních billboardů a plakátů?

Praha - Kampaň do podzimních parlamentních voleb se blíží. O někdejší baštu Občanských demokratů Prahu se „porvou" známé i nové tváře. Bude mezi hlavní lákadla patřit také syn exprezidenta Klause?

Výmoly či zpožděné spoje. Pražané je od března nahlásí na jedné webovce

Praha - Rychlejší řešení havárií, výmolů či poškozených laviček by měla zajistit nová aplikace, kterou chce magistrát spustit koncem února.

Obyvatelé sídliště Písnice: Pro nás se nic nemění, prodej dáme k soudu

Praha - Paneláky v Písnici koupil od ČEZu za 1,3 miliardy podnikatel Pavol Krúpa. Zástupci nájemníků 739 bytů tvrdí, že celý tendr je neplatný. A chtějí to dokázat u soudu.

Zákaz segwayů čeká rozšíření do Vršovic a Vinohrad. Možná ještě letos

Praha - Další městské části se hlásí s požadavkem: chceme zakázat segwaye. Podle magistrátu by se Praha 2 a 10 mohla dočkat rozšíření zákazu za pět měsíců.

Sto úrazů za týden: většinu chodníků město neudržuje

Praha - Hlavní město v zimě uklízí asi jen třetinu chodníků, které vlastní. Každý rok se na ledem pokrytých cestách zraní stovky chodců. Některé městské části by proto uvítaly, kdyby údržba přešla kompletně pod ně.

Chceme autobusy do tunelů, tvrdí politici. Ropid je proti

Praha - Autobusové linky MHD pražskými tunely jezdit nebudou. Proti rozhodnutí organizace Ropid se staví řada politiků.

OBRAZEM: Výstavba v Praze odhalila opuštěné bunkry

Praha - Zatímco kolem roste bydlení pro tisíce lidí, příběh podzemních bunkrů na pozemcích bývalého areálu Waltrovka v Jinonicích se chýlí ke konci.

Tunel Blanka podle měření zhoršil ovzduší v Praze 6

Praha - Podle oficiálních měření překračuje množství zplodin z dopravy v okolí výjezdu z Blanky v Praze 6 povolené limity. Situace se po otevření tunelu výrazně zhoršila. V budoucnu by alespoň částečně mohlo pomoci zakrytí křižovatky Malovanka.

Tunel Blanka podle měření zhoršil ovzduší v Praze 6

Praha - Podle oficiálních měření překračuje množství zplodin z dopravy v okolí výjezdu z Blanky v Praze 6 povolené limity. Situace se po otevření tunelu výrazně zhoršila. V budoucnu by alespoň částečně mohlo pomoci zakrytí křižovatky Malovanka.

Metro je čím dál oblíbenější, letos ještě posílí

Praha /INFOGRAFIKA/ - Město si loni nechalo zpracovat průzkum, na základě kterého v letošním roce posílí provoz metra. Další investice půjdou na bezbariérové přístupy.

Kam s ním? Po Praze 10 nechce na svém území překladiště ani čtrnáctka

Praha - Plán na vybudování železničního překladiště v Malešicích kalí v posledních týdnech spory. Nyní se starosta Prahy 14 ohradil proti návrhu, aby se překladiště přesunulo do Kyjí.

Byty v Praze jsou nejdražší z okolních zemí

Při zohlednění průměrné mzdy zaplatí lidé za byty v české metropoli výrazně více než třeba v Německu nebo Polsku. Podle developerů je to z velké míry dáno byrokracií, která brzdí výstavbu.

Skončí první české multikino na Jižním Městě? Majitel zvažuje, co s budovou

Praha /FOTOGALERIE/ - V blízké budoucnosti zřejmě po více než dvaceti letech skončí multikino Galaxie na Hájích. Majitel uvažuje, co dále s objektem. Ve hře jsou byty.

Petr Dolínek: Opravovat se letos bude stejně

Praha /ROZHOVOR/ - Nezvykle velké množství rekonstrukcí silnic bude podle náměstka primátorky pro dopravu Petra Dolínka Pražany provázet i letos. Řidičům se tak příliš neuleví. Magistrát chce také pohnout s dostavbou okruhů nebo posílit autobusy.

Hlavní město i kraj už smlouvy zveřejňují. Praha ale často bez ceny

Praha - Hlavní město i Středočeský kraj registr smluv používají, v případě magistrátu však k dokonalosti stále mnoho chybí. Polepšit by se měly i některé městské části a městské firmy.

Primátorka: Naše letošní priority? Oprava Šlechtovky i chytré lavičky

Podle primátorky Adriany Krnáčové se Praha tento rok zaměří na projekty takzvaného chytrého města, další rozvoj spolupráce s Čínou nebo na opravu nejrůznějších náměstí. Panda ale letos prý nebude.

Pražská městská doprava se příští rok dále rozšíří do Středočeského kraje

Praha /INFOGRAFIKA/ - V příštím roce se Pražská integrovaná doprava rozšíří do dalších oblastí Středočeského kraje. Menší změny čekají i MHD na území Prahy.

Ředitel dopravního podniku: Chystáme návrat „trolejbusu“

Praha - Martin Gillar nastoupil do čela dopravního podniku letos v červnu. Největší novinkou příštího roku podle něj bude jedinečný elektrobus na lince 207, který v Evropě nemá obdoby.

Historický hostinec půjde k zemi

Praha - Hostinec U Brabců, který po staletí stojí na Proseku, se bude bourat. Na jeho místě vyroste multifunkční objekt. Se záměrem nesouhlasí iniciativa.

Krnáčová: Rejnok v Praze by byl omluvou Kaplickému. Lumpárna, zlobí se Jihočeši

Praha - Primátorka Adriana Krnáčová potvrdila slova radního Jana Wolfa, který tento týden uvedl, že Praha uvažuje o výstavbě koncertní síně podle projektu takzvaného Rejnoka architekta Jana Kaplického.

Praha musí znovu změnit územní plán kvůli metru D. Stavbu by to zdržet nemělo

Praha - Metro D čelí dalšímu problému. Město bude muset kvůli rozhodnutí soudu znovu upravit územní plán. Příprava stavby metra D, již nyní čelící problémům s výkupy pozemků a kritice ze strany architektonické obce ohledně podoby stanic, má další zádrhel. Praha bude muset znovu vypracovat změnu územního plánu pro celou novou linku.

Zákaz kamionů bude, ale spíš až za půl roku

Praha - Zákaz vjezdu kamionů do Prahy, který měl podle původních plánů platit od začátku příštího roku, vedení města odkládá. I když s jeho zavedením magistrát stále počítá, jednání se s ohledem na množství kritiků mohou zkomplikovat.

Praha bude vymáhat škodu po bývalých politicích kvůli opencard

Praha - Radní v úterý schválili podání žaloby na vymáhání škody v kauze opencard po někdejších radních hlavního města včetně bývalého primátora Pavla Béma (ODS). Žaloba má vést ke stíhání politiků zodpovědných za kauzu červené karty na MHD. V úterý to potvrdil mluvčí magistrátu Vít Hofman. Karta opencard stála Prahu zhruba 1,7 miliardy korun. Od letošního března ji začalo město nahrazovat novou kartou lítačka. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT