Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

PETR ŠILAR

Petr Šilar / Svitavský deník

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

AKTUALIZOVÁNO

Seniorka zmateně pobíhala po silnici. Než přijeli policisté, srazilo ji auto

Krátce po jedenácté hodině obdržela policie zprávu, že se po silnici I/34 v Květné pohybuje zmatená žena. Na místo okamžitě vyjela hlídka ze Svitav. Bohužel však přijela k nehodě. 

AKTUALIZOVÁNO

Policie zasahovala v Litomyšlské nemocnici, kvůli podezřelým nákupům

V Litomyšlské nemocnici ráno zasahovali detektivové královéhradecké expozitury Národní centrály proti organizovanému zločinu. Důvodem jsou podle pardubického hejtmana zpětné bonusy při nákupech zdravotnického materiálu. Po celé republice se totiž objevují případy, kdy nemocnice nakupují léky a materiál i za polovinu ceny, než kterou vyfakturují pojišťovnám. Otázkou pak je, kam míří „uspořené“ peníze.

Úsekové měření rychlosti se vyplácí. Řidiči na pokutách platí miliony

Řidiči navzdory značkám nedodržují rychlost a nově přijatí úředníci nestíhají zpracovávat údaje o přestupcích. Tato zjištění vyplynula po více než měsíci ostrého provozu úsekového měření rychlosti ve vybraných částech Litomyšle. Příjemnou zprávou, zejména pro obecní rozpočet, jsou příjmy z pokut. V neposlední řadě se zklidnila doprava, ale neklesla nehodovost. Ta totiž byla i před zavedením systému v daných úsecích téměř nulová.

AKTUALIZUJEME

Dva kamiony na pětatřicítce sešrotovaly osobní auto, jedna oběť

Silnice I/35 si dnes vyžádala další život a byla opět zablokovaná. Ve tři čtvrtě na devět tu zahraniční kamion sešrotoval osobní vůz. Následky jsou tragické: spolujezdkyně v osobním autě byla na místě mrtvá. Čtyřiapadesátiletý řidič utrpěl těžká zranění a podle zpráv policie bylo obtížné ho vyprostit.

Zastupitelé Litomyšle mají k výstavbě D35 připomínky

Výstavba silnice, která má propojit Čechy a Moravu, je dlouhodobý proces, který zatím nemá jasný cíl. Provází ji neustálé diskuse, neboť jednotlivé obce v její blízkosti mají mnohdy odlišné požadavky než ministerstvo dopravy nebo Ředitelství silnic a dálnic. Zastupitelé Litomyšle se na dubnovém zasedání shodli na pěti bodech, které chtějí prosadit, aby byli občané města, ale i okolních obcí spokojeni.

SLEDUJEME ON-LINE

Výbuch v Poličce: 19 zraněných. Policie chystá evakuaci okolí

Muniční továrnou v Bořinách u Poličky otřásly exploze. K prvním došlo v areálu po dvanácté hodině. Následný rozsáhlý požár pak měl za následek sérii dalších nekontrolovatelných výbuchů. Na místě bylo zraněno devatenáct lidí, tři z toho kriticky. Záchranáře zraňovaly šrapnely.

AKTUALIZOVÁNO

Vražda na ubytovně otřásla Malou Hanou, muži hrozí až 18 let vězení

Sirény v ranních hodinách. Takto si určitě obyvatelé města na Malé Hané probuzení nepředstavovali.

„Kapela je založená 
na přátelství a lásce k hudbě“

Litomyšl - Jen málo kapel na české hudební scéně zažilo během posledních několika let takový nárůst popularity. O kapele Jelen před rokem média psala jako 
o nováčkovi a nyní už jako o tvůrci hudební scény.

Přímý přenos plastické operace ze svitavské nemocnice

Svitavy – Plastická operace ušních boltců patří ve svitavské nemocnici mezi běžné. Chirurgové ji nejčastěji provádí u dětí.

Láska hory přenáší u Zemanových už 74 let

Litomyšl - Přijde vám dvacetileté soužití s partnerem jako věčnost? A co teprve čtyřicet nebo šedesát let? Pak asi podivíte, že se najdou lidé, kteří jsou spolu mnohem déle a navíc jsou naplněni láskou a obdivem jeden k druhému a těší se z každého prožitého dne dohromady.

V Lubné oceňovali nejlepší destiláty

Lubná - Poslední sobota v září patří v Lubné slavnosti pálenek. Je již tradicí, že ke koštu nejrůznějších ovocných destilátů patřil i bohatý program v místní pálenici a kulturním domě.

Mladí lidé mají kde stavět. Zájem o pozemky je veliký

Investovat do bydlení se rozhodli v obci Sebranice na Litomyšlsku. Připravili parcely pro výstavbu domů, které respektují zemědělce i tradice v obci. První zájemci o bydlení se objevili.

Vstup na nádvoří bude zase o něco krásnější. Sgrafita se dočkají opravy

Litomyšl - Příchod k zámku je zakryt lešením. Důvodem je oprava sgrafitové výzdoby jihovýchodní zdi zámeckého pivovaru. Kromě hezčí fasády bude vstupní věž i odvlhčena.

První prapor zavlál na hradě

Svojanov - Polička slaví tento rok významné výročí a do programu oslav se snaží zapojit co nejvíce lidí a institucí.

Hollywoodské hvězdy míří na operní festival

Litomyšle – Organizátoři Smetanovy Litomyšle budou muset rozvinout červený koberec. Přijedou totiž hvězdy první kategorie.

Kniha mapuje dějiny Chmelíku

Chmelík - Malé zdržení stálo za to. Nápad vydat publikaci k sedmi stému výročí od první zmínky o obci vznikl před pěti lety. Od té doby se však z pár stránek stala rozsáhlá kniha.

Otevření zámecké sezony v květinovém tónu

Litomyšl - Památka UNESCO otevřela své brány. O posledním březnovém víkendu dorazilo na zámek téměř pět set návštěvníků.

Radnice varuje před podvodníky

Litomyšl - Nepříjemné překvapení našli někteří občané města od pátku do pondělí ve schránkách. Jednalo se o exekuční příkazy za nezaplacené poplatky za svoz komunálního odpadu. Ty jsou však podle vyjádření města i policie falešné.

Nebe a Jelen: Správnou cestou je spolupráce

Litomyšl /ROZHOVOR/ - Zaplněná Kotelna a na pódiu dvě kapely. Nebe a Jelen spolu vyrazily na společné turné a vzájemně se doplňují. Jejich fanouškům to vyhovuje a společně s nimi zpívají, ať je na pódium ta či ona.

Úprava zeleně radikálním řezem

Moravská Třebová - Desítky stromů nahradí nové a v mnohem větším množství. Celá akce bude stát miliony

Zájemci o kovářské řemeslo si mohli v muzeu vyrobit kobru

Svitavy - Kouř, žár ohně a přesné údery do kusu železa, ze kterého během dne vytvořili účastníci kovářského workshopu během soboty kobru.

Drzého zloděje chytila policie

Svitavy - Muže, který navštívil obchod v Poličce a odnesl si před zraky kamer a nakupujících kladivo a vrtačku, lidé poznali.

Mají další nástroj na hříšníky

Svitavy - Svitavští policisté představili nové vozidlo s radarem, který odhalí nejeden přestupek.

Lidská práva nejsou lhostejná

Svitavy – Na mnoha místech zavlála tibetská vlajka, která připomněla smutné výročí povstání.

Nadační fond podpoří zdravotnictví v regionu

Litomyšl - Napotřetí všeho dobrého. Toto okřídlené rčení platí i ve vztahu k nadačnímu fondu, který má podpořit a zprůhlednit financování zdravotnictví pro všechny občany mikroregionu Litomyšlska.

Lidé už přispěli dvě stě tisíc na chybějící zvony v kostele

Litomyšl - Po více než roce trvání sbírky na „živé" zvony v piaristickém kostele na zámeckém návrší je jasné, že peněz není dostatek. „Ve městě není v tuto chvíli žádný bijící zvon. Městem zní pouze zvuk z cédéčka," poznamenala tisková mluvčí města Michaela Severová.

Zájem o lístky na „Smetanku“ byl velký. Někteří si přivstali

Litomyšl - Žádné fronty a spokojenost. Tak by se dal charakterizovat první den, kdy si bylo možné zakoupit lístky na představení Smetanovy Litomyšle. Celkem byly prodány či zarezervovány dvě třetiny vstupenek z rekordního množství 29 922 kusů.

Desítky kol poputují do Afriky

Sebranice - K vyjížďce na kole lákalo sobotní dopoledne nejednoho cyklistu. Našli se však tací, kteří ze sklepa nebo půdy vytáhli kolo a odvezli jej do Sebranic.

Kamerový systém ve Třebové zdokonalují

Moravská Třebová - Občané města se mohou cítit bezpečněji. Alespoň podle toho, jak se rozšiřuje a zdokonaluje kamerový systém. Za více jak deset let se rozrostl počet kamer a zlepšila se kvalita pořízeného záznamu.

Nemocnici nic zlého nehrozí

Litomyšl - Je to již měsíc, co funguje nové zřízení nemocnic Pardubického kraje. Po fúzi v jedno zařízení došlo k organizačním změnám.

Ženy na turnaji ukázaly, že mariáš hrát umí

Sebranice – Flek. Re. Hláška. Stovka a sedma na konec. Tak tyhle pojmy zná každý, kdo alespoň jednou zkusil mariáš.

Ve Vísce zvolili zastupitele

Víska u Jevíčka - Až na druhý pokus se podařilo v obci na Jevíčsku sestavit kandidátní listiny a zvolit nové představitele obce.

Vůni historie vystřídaly na pár týdnů saponáty

Litomyšl - Litomyšlský zámek prochází každoročním generálním úklidem. Na novou sezónu jsou už připraveny i exponáty schované v depozitáři.

Škola oslaví výročí novinkami

Moravská Třebová - Výročí započalo prvním lednem letošního roku. Kromě oslav na náměstí dostane vojenská škola dárek v podobě stavebních úprav.

Jevíčské kino ukončilo činnost

Jevíčko - Filmoví fanoušci, kteří si rádi zajdou do kina, mají v městě na Malé Hané smůlu. O problému chybějící digitální technologie se ve městě mluví už několik let. K ukončení promítání však došlo až 1. ledna letošního roku.

Vyhláška o hazardu se rušit nebude

Litomyšl - „Odvolávám, co jsem odvolal, a slibuji, co jsem slíbil." Tato věta ze známé pohádky neplatí pro Litomyšl. Zastupitelé odmítli návrh na zrušení vyhlášky týkající se zákazu provozování loterií a jiných podobných her na území města z loňského roku.

„Studium je perspektivnější než závodění“

Litomyšl /ROZHOVOR/ - Není stále příliš častým jevem, že za volantem závodního automobilu nebo řídítky motocyklu sedí žena. Mezi ty, které se nebály vyzkoušet závody s muži, patří čtyřiadvacetiletá LUCIE PANÁČKOVÁ z Ratiboře.

Mistři volantu přijeli do Litomyšle

Litomyšl - Zazávodit si s mistry České republiky nebo Evropy nelze každý den. V neděli se však do Kart Arény v Litomyšli sjeli ti nejlepší jezdci z různých oblastí motoristického sportu, aby se utkali v přátelském závodu na motokárách.

Tarokové karty šustily popatnácté

Jevíčko - Mít „povinnost" nemusí být vždy nepříjemné. Při hraní taroků se tomuto pojmu však nevyhne žádný hráč. „Na patnáctém ročníku Jevíčského škýzu, který je zařazen do Moravské tarokové ligy, se sešlo v sobotu osmdesát hráčů," sdělil jeden z pořadatelů František Vafka.

Zastupitelé našli shodu nad programovým prohlášením

Litomyšl - Ve městě nepodepsali zástupci politických subjektů koaliční smlouvu. Programové prohlášení je však na světě. Jsou v něm zastoupeny myšlenky ze všech předvolebních programů napříč politickým spektrem.

Památky se v loňském roce těšily velké oblibě

Svitavy - Na hrad Svojanov a zámek v Litomyšli dorazilo více jak padesát tisíc lidí. Rekordní návštěvnost zaznamenali i v Moravské Třebové.

Váha je v Němčicích důvodem k setkávání

Němčice - Málokdo si chce dobrovolně po vánočních svátcích stoupnout na váhu. Dobroty štíhlé linii příliš neprospívají a mnozí si jako předsevzetí do nového roku dávají za cíl zhubnout.

Jednou v roce je tu tradice a s ní Sunplugged

Litomyšl - Když se sejdou známí se svými hudebními nástroji, tak bývá veselo. A je jedno, zda je to u táboráku nebo v hospodě. Když se sejdou v Kotelně profesionální hudebníci, kteří si dají tu práci a vymyslí originální program, je tu Sunplugged.

Michal Prokop publiku dokázal, že jeho hudba nestárne

Litomyšl /ROZHOVOR, FOTOGALERIE/– Předvánoční koncerty nemusí být jen o hraní koled. Do Kotelny dorazila kapela se zpěvákem, který vystupuje už desítky let a pořád umí. Michal Prokop a kapela Framus Five přivezli nestárnoucí hity a potěšili naplněný klub. Svým fanouškům dokázali, že i ve svých letech umí odehrát prvotřídní koncert.

Michal Prokop publiku dokázal, že jeho hudba nestárne

Litomyšl - Předvánoční koncerty nemusí být jen o hraní koled. Do Kotelny dorazila kapela se zpěvákem, který vystupuje už desítky let a pořád umí.

Ježíšek dělal radost i v porodnici

Svitavy - Provoz svitavské porodnice se nezastavil ani o vánočních svátcích. Rodiče tak dostali pod stromeček ty nejkrásnější dárky, jaké existují. Vánoční příběh se tak zopakoval v té nejprostší podobě. Naštěstí v lepších podmínkách než v Betlémě na seně.

Jan Unger z kapely Zrní: Alternativní věci jsou vlastně úplně přirozený

Litomyšl /ROZHOVOR/ - Do hudebního klubu Kotelna přijíždí desítky kapel. Známá jména střídají ti, kteří si své místo na hudební scéně hledají a nebo jsou známé jen pro úzký okruh posluchačů. To však neznamená, že by na jejich koncerty chodilo málo lidí.

Kryštof Michal z Portless: My nemáme novou kapelu, jen nové jméno

Litomyšl /ROZHOVOR/ - Zpívají anglicky a jsou stálicí na hudební scéně. Přesto nazpívali česky ústřední píseň k seriálu. V rádiu znějí jejich hity pravidelně. To vše pod značkou Support Lesbiens. Nyní vystupují jako Portless, navzdory drobným komplikacím.

Připomínky padly na úrodnou půdu, tržní řád doznal změn

Litomyšl - Jak prodávat a zároveň nemít ošklivé náměstí? Touto otázkou se zabývají zastupitelé už několik měsíců. Nový tržní řád se při projednávání dočkal připomínek. Ty do něj byly zapracovány a od prvního ledna by se mělo prodávat podle nových pravidel. Diskuse však neustává.

Za parkování zaplatí řidiči v příštím roce stejně

Litomyšl - Za dobrou zprávu lze považovat nulové navýšení ceny za parkování. Nemění se ani systém, jakým lze zaplatit.

  • 1
  • 2

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT