Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

PETR ŠILAR

Petr Šilar / Svitavský deník

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Muž usnul s cigaretou v posteli, zřejmě se udusil

Tragédií skončil požár v rodinném domě v Koclířově na Svitavsku, u kterého zasahovali hasiči v neděli krátce po páté hodině ranní.

AKTUALIZOVÁNO

Seniorka zmateně pobíhala po silnici. Než přijeli policisté, srazilo ji auto

Krátce po jedenácté hodině obdržela policie zprávu, že se po silnici I/34 v Květné pohybuje zmatená žena. Na místo okamžitě vyjela hlídka ze Svitav. Bohužel však přijela k nehodě. 

Královský hrad Svojanov hlásí rekordní návštěvnost

S počtem návštěvníků jsou letos spokojeni nejen na hradě Svojanov, ale i na zámcích v Litomyšli a Moravské Třebové.

Stačí jediné tlačítko, aby se senioři a nemohoucí mohli cítit v bezpečí

Svitavy, Litomyšl – Přivolat si pomoc by nemělo být v dnešní době nic těžkého. Stačí sáhnout po mobilním telefonu a vytočit to správné číslo. Tento jednoduchý úkon však může být pro seniory nebo nemohoucí nepřekonatelný problém. Pomoci ale mohou technické „hračky“, které celý proces zjednoduší.

AKTUALIZOVÁNO

Policie zasahovala v Litomyšlské nemocnici, kvůli podezřelým nákupům

V Litomyšlské nemocnici ráno zasahovali detektivové královéhradecké expozitury Národní centrály proti organizovanému zločinu. Důvodem jsou podle pardubického hejtmana zpětné bonusy při nákupech zdravotnického materiálu. Po celé republice se totiž objevují případy, kdy nemocnice nakupují léky a materiál i za polovinu ceny, než kterou vyfakturují pojišťovnám. Otázkou pak je, kam míří „uspořené“ peníze.

Úsekové měření rychlosti se vyplácí. Řidiči na pokutách platí miliony

Řidiči navzdory značkám nedodržují rychlost a nově přijatí úředníci nestíhají zpracovávat údaje o přestupcích. Tato zjištění vyplynula po více než měsíci ostrého provozu úsekového měření rychlosti ve vybraných částech Litomyšle. Příjemnou zprávou, zejména pro obecní rozpočet, jsou příjmy z pokut. V neposlední řadě se zklidnila doprava, ale neklesla nehodovost. Ta totiž byla i před zavedením systému v daných úsecích téměř nulová.

AKTUALIZUJEME

Dva kamiony na pětatřicítce sešrotovaly osobní auto, jedna oběť

Silnice I/35 si dnes vyžádala další život a byla opět zablokovaná. Ve tři čtvrtě na devět tu zahraniční kamion sešrotoval osobní vůz. Následky jsou tragické: spolujezdkyně v osobním autě byla na místě mrtvá. Čtyřiapadesátiletý řidič utrpěl těžká zranění a podle zpráv policie bylo obtížné ho vyprostit.

Řidičům seberou parkovací místa na úkor klidové zóny

Litomyšl – Místo parkoviště chtějí na Smetanově náměstí vybudovat odpočinkové místo.

Zastupitelé Litomyšle mají k výstavbě D35 připomínky

Výstavba silnice, která má propojit Čechy a Moravu, je dlouhodobý proces, který zatím nemá jasný cíl. Provází ji neustálé diskuse, neboť jednotlivé obce v její blízkosti mají mnohdy odlišné požadavky než ministerstvo dopravy nebo Ředitelství silnic a dálnic. Zastupitelé Litomyšle se na dubnovém zasedání shodli na pěti bodech, které chtějí prosadit, aby byli občané města, ale i okolních obcí spokojeni.

Zvony se na věž vrátily po 75 letech

Svatý Václav, svatý Josef a Panna Marie. Tak se jmenují tři nové zvony pro kostel Nalezení svatého Kříže, které v neděli posvětil litomyšlský titulární biskup Pavel Konzbul za přítomnosti několika stovek lidí.

Portmoneum láká k návštěvě

Litomyšl - Po pátečním slavnostním otevření je zpřístupněno litomyšlské Portmoneum, které je unikátní svou výzdobou od Josefa Váchala. Autor Krvavého románu je připomenut v nové expozici.

Zahájení prodeje lístků na „Smetanku“ mělo raketový start

V prvních hodinách se lístky na festival pokoušelo koupit několik tisíc lidí z celého světa.

SLEDUJEME ON-LINE

Výbuch v Poličce: 19 zraněných. Policie chystá evakuaci okolí

Muniční továrnou v Bořinách u Poličky otřásly exploze. K prvním došlo v areálu po dvanácté hodině. Následný rozsáhlý požár pak měl za následek sérii dalších nekontrolovatelných výbuchů. Na místě bylo zraněno devatenáct lidí, tři z toho kriticky. Záchranáře zraňovaly šrapnely.

AKTUALIZOVÁNO

Vražda na ubytovně otřásla Malou Hanou, muži hrozí až 18 let vězení

Sirény v ranních hodinách. Takto si určitě obyvatelé města na Malé Hané probuzení nepředstavovali.

Blíží se začátek prodeje lístků na Smetanovu Litomyšl

Litomyšl – Svátek hudby. Oslava umění. Takto vznešeně by se dal označit světoznámý festival klasické hudby, který se koná v rodišti Bedřicha Smetany.

Na cestu do pravěku se může vydat každý

Polička – V poličském muzeu otevřeli výstavu, na níž si můžete vyzkoušet život lidí v dobách dávno minulých.

Hrady a zámky mají lidé v oblibě čím dál více

Svitavy – Litomyšl, Moravská Třebová a Svojanov. Dva zámky a jeden hrad. Všechna tři místa jsou hojně navštěvovaná turisty, a to nejen během turistické sezony.

Střelec ohrožoval studenty i úředníky. Všichni přežili

Litomyšl - V režimu utajení se uskutečnilo v budově městského úřadu a gymnázia policejní cvičení s názvem „Aktivní střelec".

„Kapela je založená 
na přátelství a lásce k hudbě“

Litomyšl - Jen málo kapel na české hudební scéně zažilo během posledních několika let takový nárůst popularity. O kapele Jelen před rokem média psala jako 
o nováčkovi a nyní už jako o tvůrci hudební scény.

Opilý cyklista naboural do auta

Svitavy - Alkohol nepatří nejen za volant, ale ani na elektrokolo.

Kamiony neprojedou kolem zámku

Litomyšl - „Dobrá věc se podařila…" Známý úryvek písně od místního rodáka Bedřicha Smetany si teď mohou zapět všichni, kterým přestanou jezdit kamiony kolem domů.

Svitavy bodovaly 
v soutěži

Svitavy - Šestnáctý ročník soutěže Investor a podnikatelská nemovitost roku zná své vítěze.

Svitavy bodovaly 
v soutěži

Svitavy - Šestnáctý ročník soutěže Investor a podnikatelská nemovitost roku zná své vítěze.

Svačiny do škol skončily kvůli EET

Litomyšl - Systém Elektronické evidence tržeb se má naplno rozjet od 1. prosince. Jedná se o nástroj ministerstva financí, který má zefektivnit výběr daní.

Ze svitavské nemocnice přenášeli plastickou operaci boltců

Svitavy – Plastická operace ušních boltců patří ve svitavské nemocnici mezi běžné. Chirurgové ji nejčastěji provádí u dětí.

Výstava opomíjeného umělce

Litomyšl – Autor, který miloval svobodu a volnost, ale poválečná doba mu v tomto směru nepřála. Jeho rukopis byl nezaměnitelný a projev střízlivý. Karel Těšínský.

Během podpořili Marušku

Svitavy - První charitativní běh pro Marušku. Tak nazvali organizátoři akci, do níž se zapojily desítky lidí, kteří společně podpořili ušlechtilou myšlenku.

Přímý přenos plastické operace ze svitavské nemocnice

Svitavy – Plastická operace ušních boltců patří ve svitavské nemocnici mezi běžné. Chirurgové ji nejčastěji provádí u dětí.

Láska hory přenáší u Zemanových už 74 let

Litomyšl - Přijde vám dvacetileté soužití s partnerem jako věčnost? A co teprve čtyřicet nebo šedesát let? Pak asi podivíte, že se najdou lidé, kteří jsou spolu mnohem déle a navíc jsou naplněni láskou a obdivem jeden k druhému a těší se 
z každého prožitého dne dohromady.

Láska hory přenáší u Zemanových už 74 let

Litomyšl - Přijde vám dvacetileté soužití s partnerem jako věčnost? A co teprve čtyřicet nebo šedesát let? Pak asi podivíte, že se najdou lidé, kteří jsou spolu mnohem déle a navíc jsou naplněni láskou a obdivem jeden k druhému a těší se z každého prožitého dne dohromady.

Zájemci o granty 
se mohou hlásit

Litomyšl - Pomáhat těm, kteří to potřebují a zaslouží si ocenění své práce, je bezesporu záslužné. O to více, když se někdo pro pomoc rozhodne ze své vůle a vlastního zisku.

Svitavská poliklinika v novém

Svitavy - Vnitřní prostory svitavské polikliniky září novotou. Rekonstrukce byla ukončena  a při stavbě se povedlo dokonce snížit náklady na realizaci.

Na oslavu připravili speciál

Litomyšl - O Češích se říká, že jsou pivním národem. Není proto divu, že spousta lidí si vaří pivo doma a nebo si dokonce založila vlastní minipivovar.

Při opravách ulice došlo k úniku plynu

Polička - Při opravě Riegrovy ulice došlo k úniku plynu. Na místo vyjeli ve středu v ranních hodinách hasiči.

Senioři se přesvědčili, že umění může léčit

Svitavy - Člověk je tvor tvořivý a nezáleží na věku. Navíc umění dokáže povznést ducha a zahrát na vlnu vzpomínek a fantazie.

Nová značka spojuje

Litomyšl - Jak spojit šikovné lidi z jednoho města? Tak na tuto otázku našli odpověď zakladatelé spolku Made in Litomyšl.

Cvičný požár 
v ústavu

Jevíčko - Jak se připravit na živelní pohromu? Jedině tak, že si ji vyzkoušíte nanečisto.

Po autobusu tráva zase poroste

Litomyšl - Půl roku bylo na frekventovaném místě instalováno dílo Lukáše Rittsteina. Antropologický putovní monument Tour 2010, ztvárněný desetitunovým autobusem doplněný dvěma žulovými menhiry.

Václavu Havlovi poslali 
v Litomyšli balónky

Litomyšl - Smetanovo město mělo k Václavu Havlovi vždy dobrý vztah. A fungovalo to i naopak. Důkazem může být setkání sedmi prezidentů v roce 1994 právě v Litomyšli.

Mladí hasiči ukončili sezonu v Mladějově

Mladějov na Moravě - Poslední závod okresní ligy mladých hasičů a Memoriál Františka Malíška. To je jen stručný popis akce, na které se již patnáct let scházejí dobrovolní hasiči.

S chutí si zavdali po kaléšku

Biskupice - Obec na Malé Hané se stává pravidelně centrem dobré pálenky. 
V sobotu se zde konal již osmnáctý ročník oblíbené akce Biskupické kaléšek.

Nemocnice slaví 130 let od založení

Svitavy - Po dlouhých dvanácti letech měli lidé v pátek možnost nahlédnout zdravotníkům takříkajíc pod pokličku.

Policie pátrá po zloději

Litomyšl - Zatím neznámý pachatel se v noci z 11. na 12. září vloupal do Sportovní haly a restaurace.

V Koclířově mají nové hřiště

Koclířov - Radost dětí je největší odměnou. Toto tvrzení určitě platilo v neděli v Koclířově, kde bylo slavnostně otevřeno v areálu zdraví víceúčelové hřiště.

Opilý muž vyhazoval věci z bytu na auta

Moravská Třebová - Půlnoční výjezd na sídliště zažili policisté ze soboty na neděli.

Cinkot skleniček na náměstí

Svitavy - Je mnoho dobrých důvodů, proč se sejít s přáteli, a potvrdila to i akce 
s názvem Svatováclavský košt.

V Lubné oceňovali nejlepší destiláty

Lubná - Poslední sobota v září patří v Lubné slavnosti pálenek. Je již tradicí, že ke koštu nejrůznějších ovocných destilátů patřil i bohatý program v místní pálenici a kulturním domě.

Mezinárodní cena za literaturu putuje do Třebové

Letohrad, Moravská Třebová - Za účasti bývalého prezidenta Václava Klause, který získal mimořádnou cenu, byly předány v Letohradu na Orlickoústecku v tomto týdnu literární ceny. Každoročně je uděluje Klub autorů literatury faktu.

Opilý muž měl týrat svoji manželku

Moravská Třebová - Vykázáním sedmačtyřicetiletého muže skončil zásah policistů.

Tubusy jsou připraveny

Moravská Třebová - Odborníci prozkoumali obsah schránek nalezených minulý měsíc ve věži radnice.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT