Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

PETR ŠTROMPF

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Staroměstské náměstí ovládne na Silvestra hudební show

Praha - Ti, kteří se letos chystají strávit poslední den roku nebo jeho část na Staroměstském náměstí, se mohou těšit na hudební show.

Květen 1945: obchodníci už odmítali německá platidla

Praha - Osvobození Prahy od šestiletého nacistického teroru za uplynulých sedmdesát let bylo pohledem historiků popsáno nesčíslněkrát. Převážně však v politických souvislostech, kdy každodenní život obyčejného Pražana takříkajíc ustupoval do pozadí. Jenomže byl to právě „obyčejný" Pražan, který se v květnových dnech stavěl nacistům na odpor, aniž by věděl, kdy a od koho se mu dostane pomoci zvenčí.

Historik Jan B. Uhlíř: Že postrádáme výjimečné lidi? To je fatální omyl!

Praha /ROZHOVOR/ - Úterý symbolizuje 
v květnových dnech pro Pražany jediné - v české metropoli vypuklo 5. května 1945 povstání proti nacistické tyranii. Stavěly se barikády, euforii střídal strach, jak přibývali první mrtví. S příchodem Rudé armády nacistické běsnění skončilo. Pro historiky bádání ale nekončí nikdy.

Pohřbívání v Lese vzpomínek. Vznikne v květnu v Ďáblicích

Praha - Ďáblický hřbitov se od soboty 23. května stane českým unikátem. Od tohoto dne bude totiž veřejnosti nabídnut Les vzpomínek, tedy prostor posledního odpočinku. Pohřbívat se bude pod stromy a nově bez náhrobku.

Dát si oběd v lidovce je v Praze minulostí. Bufety už zmizely

Praha /FOTOGALERIE/ - Dát si v bufetu párek na stojáka, nebo obědvat z tácu, zřejmě budeme znát už jen z vyprávění. V Praze bufety v uplynulém dvacetiletí mizely jeden za druhým, zbylé se dají spočítat na prstech jedné ruky, o lidových jídelnách ani nemluvě. Podle všeho to lepší ani nebude.

Tendr na opravu Libeňského mostu se blíží do finále

Praha - Čtrnáctý duben byl pro stavební firmy termínem, kdy končila veřejná soutěž na nadlimitní zakázku, rekonstrukce Libeňského mostu. Soutěž vypsala Technická správa komunikací (TSK), zakázka má cenu 2,1 miliardy korun. Přesná částka však vzejde až z výsledku tendru.

Memorandum stvrdilo pomník Miladě Horákové

Vinohrady - Memorandum o přípravě Památníku obětem komunistické totality, jejichž symbolem je komunistickým režimem popravená dr. Milada Horáková, podepsali starostka Prahy 2 Jana Černochová a předseda Klubu dr. Milady Horákové František Šedivý. Stvrdili tak záměr, jehož výsledkem má být postavení pomníku obětem komunistických perzekucí v prostorách zahrady Ztracenka v horizontu tří let.

Kampaň Chceme tu mít čisto! se stala terčem vandalů

Praha 14 - Asi pět stovek dětí, jejich učitelky, ředitelé a ředitelky škol, strážníci, ale i pracovníci úřadu a sponzoři. Ti všichni se aktivně zapojili do pilotního ročníku kampaně Chceme tu mít čisto! a teď cítí minimálně zklamání. Podle radnice Prahy 14 až osmdesát procent jejich práce zničili vandalové.

Firmy se hrdě hlásí k akci Ukliďme si Prahu 7. Připravily pro účastníky odměny

Praha 7 - Dobrovolnických úklidů se po celé zemi neúčastní pouze aktivní jednotlivci. V rámci kampaně Ukliďme Česko se k tématu čistoty a životního prostředí hlásí také desítky firem. Zapojily se rovněž organizace z Prahy 7, které připravily pro účastníky úklidu odměny. Dobrovolníci mohou využít projížďky na elektrokolech, půjčit si skládací koloběžku či získat lístky na fotbal.

Bunkr Folimanka je technická paráda, ale nic pro pohodlí, říkají návštěvníci

Do sobotního poledne zbývalo ještě hodně času, avšak bezmála tři stovky návštěvníků si našly chvíli na prohlídku na Den otevřených dveří bunkru Folimanka. Dá se dokonce říci, že od doby zpřístupnění se tento kdysi tajný podzemní labyrint chodeb stal nejen pro Pražany velkým víkendovým tahákem.

Bunkr Folimanka je technická paráda, ale nic pro pohodlí, říkají návštěvníci

Vinohrady - Do sobotního poledne zbývalo ještě hodně času, avšak bezmála tři stovky návštěvníků si našly chvíli na prohlídku na Den otevřených dveří bunkru Folimanka. Dá se dokonce říci, že od doby zpřístupnění se tento kdysi tajný podzemní labyrint chodeb stal nejen pro Pražany velkým víkendovým tahákem.

Projekt Restart pomůže lidem sehnat práci

Žižkov - Radnice Prahy 3 učinila vstřícný krok minimálně stovce lidí se získáním pracovního uplatnění. Klienti se tak mohou obracet s hledáním práce v nově otevřeném job-klubu v Husitské ulici čp. 74.

Rozklikávací rozpočet: občané mají přístup k stejným datům jako úředníci

Vinohrady - Obyvatelé Prahy 2 mohou nyní sledovat hospodaření své městské části do nejmenších podrobností. Radnice tak v minulých dnech spustila „rozklikávací rozpočet", zahrnující její hospodaření v posledních čtyřech letech. Několik měsíců byl ve zkušebním provozu a po schválení rozpočtu městské části na rok 2015 mohla být spuštěna jeho aktualizovaná verze.

Pomalovaná sluchátka vydraží Linka bezpečí

Praha - První veřejná sbírka pomalovaných sluchátek ve prospěch Linky bezpečí odstartovala v úterý. Sluchátka, jako symbol Linky bezpečí, budou následně vydražena 
v pražském Výtvarném atelieru Malování kreslení, výtěžek bude věnován Lince bezpečí, nejstarší krizové lince pro děti. Sluchátka pro dobrou věc pomalují i známé osobnosti a umělci.

Na pražském registru vozidel se fronty zatím žádné netvoří

Praha - Šestaosmdesát tisíc řidičů si v Praze dosud nezaregistrovalo své vozidlo. Zda je to málo nebo hodně, není podstatné jako fakt, že tak zpravidla podle zkušeností magistrátního odboru správních činností řidiči učiní na poslední chvíli. „Jestli tak osoby, kterých se registrace vozidel týká, neučiní do konce června, budou z evidence vozidel jednou pro vždy vyřazeni," upozornil ředitel odboru Josef Mihalík.

Filmaři dostanou v letošním roce méně peněz

Praha - Natočit film není jednoduchá věc. Největší problém je především shromáždit dostatek peněz. A to bez záruky, že se investice po uvedení do kin sponzorům vrátí. Proto se také tvůrci obracejí s nadějí na Státní fond pro podporu a rozvoj české kinematografie, který peníze na nové projekty poskytuje. A má jich méně, než vloni.

Na Žižkově znovu vzplanou boje, připomenou 70 let od konce války

Praha 3 /FOTOGALERIE/ - Radnice Prahy 3 uvede ve spolupráci s klubem vojenské historie Gardekorps Praha a Vojenským historickým ústavem (VHÚ) ukázku bojů z Pražského povstání, jež se před koncem druhé světové války vedly na Žižkově.

Místa pro nové parky aktivně hledá radnice i veřejnost

Praha 8 - Výzva libeňské radnice pro hledání vhodných míst pro nové parky zaujala veřejnost osmé městské části. Podle vedení radnice už během prvního měsíce od vyhlášení výzvy obdržel sekretariát Komise pro životní prostředí Rady městské části Praha 8 velké množství podnětů, v rámci kterých občané poukázali na téměř 70 problematických lokalit různého typu.

U Břevnovského kláštera začala deratizace. Radnice varuje pejskaře

Praha - U rybníků u kláštera sv. Markéty v Praze Břevnově se přemnožili potkani. Radnice Prahy 6 proto začala s deratizací. Odhaduje se, že v místě je nyní přibližně pět desítek potkanů, deratizace bude probíhat v průběhu celého měsíce dubna. Radnice před nástrahy jedů důrazně varuje pejskaře.

Pražské starosty trápí slabé koalice

Praha - Březen nebyl zrovna měsíc, který by pro některé městské části představoval běžný pracovní režim tamních radnic. Uplynul více jak půlrok po komunálních volbách a koaliční uskupení dostalo první trhliny. Politicky přitom nic moc závažného, nicméně dotyční starostové měli zčistajasna starost navíc.

Policie: Úbytek vloupání v kraji způsobil i návrat pachatelů do vězení

Střední Čechy /ANKETA/ - Středočeský kraj je hned po Praze a Moravskoslezském kraji nejrizikovějším regionem, co se bytových vloupání týče. Nicméně i tato územní oblast už vykazuje pokles tohoto druhu kriminality. V loňském roce podle policejních statistik středočeští kriminalisté řešili 673 případů, v roce předloňském to bylo 784 případů.

Radní: Výstaviště dáme do pořádku. Na revitalizaci vyčlenili 1,5 miliardy

Praha - Vyhořelé levé křídlo Průmyslového paláce po dlouhých létech diskuzí dostává jasné obrysy jeho obnovy. Nastartovaly jej v těchto dnech jak nový nájemce akciová společnost Rozvojové projekty Praha, tak pražský magistrát, který je stoprocentním vlastníkem zmíněné akciovky.

Vloupačky do bytů v Praze klesají, drzost zlodějů stoupá

Praha - Česká metropole je stále nejoblíbenějším působištěm bytových zlodějů. Riziko vloupání je zde podle policejních statistik třikrát vyšší, než v ostatních regionech. Nicméně křivka v počtu těchto případů zatím klesá, a to i díky většímu zabezpečení domů či bytů. V loňském roce se zloději v Praze vloupali do 987 objektů, předloni to bylo ohlášených 2 466 případů.

Zelená zahrada Smetanka slavnostně zahájí druhou sezonu

Komunitní prostor Zelená zahrada Smetanka zahájí 11. dubna v 11 hodin novou sezonu. Radnice Prahy 2 prodlouží provozovateli smlouvu na pronájem parcel na rohu ulic Na Smetance a Italská, kde byla vloni tato jediná komunitní zahrada na území druhé městské části otevřena.

Radnice vyhlásila tvrdý boj sprejerům, bude je postihovat

Vršovice - Chránit fasády domů před nevzhlednými čmáranicemi a účinně postihovat jejich autory. To je cílem projektu nazvaného Stop nelegálním graffiti na Praze 10, který spouští vršovická radnice. Navazuje tak na dobré zkušenosti z pilotního projektu zaměřeného na odstranění graffiti z let 2012 a 2013. V rámci programu odborná firma vzešlá z výběrového řízení nejprve odstraní z domovních fasád graffiti a poté na omítky nastříká speciální ochrannou vrstvu.

Záchranka sídlo jen tak nezmění. Trojská radnice se o změně objektu chce soudit

Praha /VIZUALIZACE/ - „Pronajaté sídlo záchranky v Korunní ulici už dávno není důstojným místem pro tuto službu veřejnosti. Exkurz po republice mi to jen potvrdil, neboť v jiných městech mají záchranky odpovídající objekt i místo. Právě v tom Praha za jinými městy bohužel poněkud zaostává," uvedl Radek Lacko (ANO), pod jehož gesci oblast zdravotnictví spadá.

Vloupačky do bytů v Praze klesají, drzost zlodějů stoupá

Česká metropole je stále nejoblíbenějším působištěm bytových zlodějů. Riziko vloupání je zde podle policejních statistik třikrát vyšší, než v ostatních regionech. Nicméně křivka v počtu těchto případů zatím klesá, a to i díky většímu zabezpečení domů či bytů. V loňském roce se zloději v Praze vloupali do 987 objektů, předloni to bylo ohlášených 2 466 případů.

Kolonie Buďánka zřejmě vstane z mrtvých. Začne se s úklidem

Praha - Radnice Prahy 5 má již schválený rozpočet pro letošní rok, plánované odklízecí práce v bývalé dělnické kolonii Buďánka v Košířích mohou začít. „Postupná revitalizace osady Buďánka se uskutečňuje od jara 2014, postupné vyklízení lze považovat za prvotní a nutnou součást této revitalizace. Po úklidu bude následovat zajištění a zakonzervování jednotlivých domů před jejich budoucí rekonstrukcí," uvedl Jan Klindera, mluvčí radnice Prahy 5.

Radnice už vybrala ostrahu svých parků a dětských hřišť

Vinohrady - Radnice Prahy 2 odsouhlasila výběr dodavatele na veřejnou zakázku ostrahy parků Folimanka, Karlova náměstí a veřejných dětských hřišť Riegrovy sady a U Vodárny. Pro ostrahu těchto lokalit se radnice rozhodla s ohledem na zhoršení bezpečnostní situace.

Kolonie Buďánka zřejmě vstane z mrtvých. Začne se s úklidem

Radnice Prahy 5 má již schválený rozpočet pro letošní rok, plánované odklízecí práce v bývalé dělnické kolonii Buďánka v Košířích mohou začít. „Postupná revitalizace osady Buďánka se uskutečňuje od jara 2014, postupné vyklízení lze považovat za prvotní a nutnou součást této revitalizace. Po úklidu bude následovat zajištění a zakonzervování jednotlivých domů před jejich budoucí rekonstrukcí," uvedl Jan Klindera, mluvčí radnice Prahy 5.

Za nájem dluží velké peníze. O rekordmany není nouze

Praha - Neplatiči nájemného si zřejmě těžkou hlavu s bydlením nedělají. Pražským radnicím dluží miliony korun, což některé dlužníky přivádí do neřešitelné situace. Problém dlužníků nájemného, respektive jejich počet, mohou v některých městských částech dosáhnout i kritické hranice.

Za nájem dluží velké peníze. O rekordmany není nouze

Neplatiči nájemného si zřejmě těžkou hlavu s bydlením nedělají. Pražským radnicím dluží miliony korun, což některé dlužníky přivádí do neřešitelné situace. Problém dlužníků nájemného, respektive jejich počet, mohou v některých městských částech dosáhnout i kritické hranice.

Nádraží vzhledná i nevzhledná. Zatím

Praha - Tradiční obraz pražských železničních stanic tvořil pohozené pivní kelímky, spoustu cigaretových nedopalků a jiného smetí. Hlavně, že vlaky jezdí a nepořádek snad někdo někdy uklidí. Naštěstí už tento obraz patří minulosti. Kultura cestování se rapidně změnila. Nádraží jsou čistá a jen vzhled některých stále pokulhává za současností.

Starosta Dolních Chabrů: Člověk má někdy věřit i v nemožné

Dolní Chabry /ROZHOVOR/ - Působí víc civilně než úředně a i jeho kancelář připomíná spíše šéfa spolku nadšenců pro všechno. Řeč je o starostovi Miroslavu Malinovi. Ten stylizuje budovu radnice jako objekt, který by tamního obyvatele neměl předem odradit. Před čímkoliv.

Výstava představí historii přestavby Klementina

Praha - Výstavu mapující meziválečnou přestavbu Klementina, jejímž autorem byl architekt Ladislav Machoň zprostředkovává významný moment stavební přeměny Klementina na funkční areál plně vyhovující tehdejším potřebám v něm sídlících vědeckých knihoven a jejich uživatelům. Trvalo bezmála 170 let, než byl tento rozsáhlý komplex dokončen.

Uživatelé Opencard by si měli ohlídat platnost a včas požádat o novou kartu

Praha - Uživatelé karty Opencard, jejíž platnost končí letos v dubnu a v následujících měsících, by měli včas počítat s výměnou staré karty za novou s platností na další čtyři roky. Je důležité požádat o vydání nové karty ještě před její expirací, aby bylo možné bez problémů převést zakoupené kupony. Karet vydaných s platností do 31. března 2015, u kterých bylo dříve schváleno prodloužení platnosti, se nutnost výměny netýká.

Naděje pro Divadlo Na Fidlovačce trvá

Praha - Čtvrtek 19. března bude pro Divadlo Na Fidlovačce klíčový. Magistrát bude totiž schvalovat rozpočet Prahy na příští rok a podle toho budou uděleny i granty na kulturu. Nuselská scéna zatím čeká, zda se v blízkém budoucnu její ekonomicky složitá situace změní. Minulé vedení metropole prý totiž zmíněnému divadlu v loňském roce z grantu neposkytlo ani korunu.

Nový vzhled hlavního nádraží se lidem líbí

Praha /FOTOGALERIE/ - Pražané i cestující podle aktuálního průzkumu agentury SC&C oceňují novou podobu odbavovací haly hlavního nádraží. Vysoké procento veřejnosti míní, že budova dokonce vylepšuje vzhled celé metropole. A to nejen v rámci České republiky, ale i ve srovnání se západoevropskými nádražími, se kterými je to pražské na stejné nebo vyšší úrovni.

Náš domov je loď a svět, kde se nespěchá, říkají nadšenci

Praha - Svůj počáteční vztah k vodě testoval na malé lodi. Po několika letech si pořídil loď, na které nyní bydlí. Pražský byt přenechal synovi a hladina Vltavy je jeho trvalou adresou. Řeč je o Milanu Mackovi, předsedovi spolku vodních motoristů na Libeňském ostrově.

Firmy v Praze krachují, ale mnohem víc jich zase vzniká

Praha - Polovina obchodních společností založených v roce 2014 má sídlo v Praze, a jí také patří nejvyšší počet zaniklých společností, a to necelá třetina. Praha ovšem vykázala nejvyšší počet nových společností připadajících na jednu zaniklou. Podle agentury Madison Public Affairs na jednu zkrachovalou společnost bylo v hlavním městě založeno sedm nových, ve Středočeském kraji téměř pět.

Jinoničtí se bát nemusí, čtvrť Waltrovka bude přístupná všem

Šest stovek bytů, padesát rodinných domků a rozlehlé administrativní centrum. Toto je nyní ve výstavbě v areálu někdejší jinonické Waltrovky. Bývalá továrna světového jména zabývající se výrobou leteckých motorů se má proměnit na luxusní moderní komplex.

Farář Cúth z kostela Cyrila a Metoděje: Vždy se jedná o člověka jako takového

Praha /ROZHOVOR/ - Cesta k víře Miroslava Cútha, faráře z kostela Cyrila a Metoděje v pražském Karlíně, vedla poněkud klikatou cestou. Rozhodnout se, zda být knězem nebo technikem, bylo pro něj víceméně osobní dilema. Nakonec, jak říká, zvítězilo konečné rozhodnutí - služba Bohu.

Obnova Lesního divadla v Krči? Radnice má letos jiné priority

Praha - Zaniklé Lesní divadlo v Krči u tamního parku, zdá se, zůstane i nadále zaniklé. Jeho návrat plánovalo minulé vedení radnice s tím, že by nová přírodní scéna měla
i otáčivé hlediště. Původní idea s uvažovaným rozpočtem 12 milionů korun počítala 
s rozšířením kulturní nabídky ve čtvrtém pražském obvodu, nehledě na další originální divadelní prostor s kapacitou 100 míst.

Pražané se rovněž zapojí do plánování města

Praha - Že o všem rozhodují politici, bude zřejmě patřit minulosti. Institut plánování a rozvoje Praha vytvoří takzvaný Manuál participace, což je v podstatě vtažení veřejnosti do problematiky územního plánování města. Vytvoření dokumentu iniciovala Rada hlavního města Prahy a připraven by měl být v listopadu roku 2015.

Po Praze chodí podvodníci, kteří se vydávají za vodáky

Praha - Po Praze se pohybují lidé vydávající se za zaměstnance společnosti Veolia, prokazují se falešnými průkazy s logem firmy a nabízejí měření tlaku vody uvnitř bytové jednotky. Pražské vodovody a kanalizace důrazně varují obyvatele, aby tyto osoby do svého bytu nepouštěli.

Výstaviště hostilo cestovatele, ne dobrodruhy

Praha - Přednáška o cestách, například po Mexiku, posluchače velmi zaujala. Neméně zajímavé byly i komentáře dalších cestovatelů. Sobotní svět plný barev a poutavých vyprávění přinesl putovní festival WorldFilm. Ten již po čtrnácté vstoupil do Křižíkova pavilonu na holešovickém Výstavišti.

O rekonstrukci Národního muzea se rozhodne v březnu

Praha - Rekonstrukce Národního muzea měla začít už loni. Jenomže Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) stále nevydal konečné rozhodnutí. Vede totiž ještě dvě správní řízení. Doba stavby je odhadnuta na 42 měsíců. Objekt je přitom už od roku 2011 prázdný. Vítěz veřejné zakázky, totiž Sdružení M-P-I Národní muzeum, jehož účastníky jsou Metrostav, Průmstav a IMOS Brno, je znám od poloviny října roku 2014.

Farní vikář: U zpovědi někdy hříšník neříká celou pravdu

Praha /ROZHOVOR/ - Farní vikář farnosti sv. Antonína Mariusz Stanislaw Walczak je velmi sdílný člověk. Sympatický mladý Polák, který přišel do Prahy sloužit církvi v dubnu minulého roku. Působí velmi civilně, přesto se nelze oprostit od dojmu, že šíření slova božího je pro něj nepsanou součástí krevního obrazu.

Srnec se dostal na svobodu po dvouměsíčním pobytu na parkovišti u letiště

Ruzyně - Téměř dva měsíce vídali lidé srnce na oploceném parkovišti v blízkosti Letiště Václava Havla. Místní pracovníci se jej několikrát pokoušeli vyhnat otevřenou branou. Všechny pokusy však byly marné.

Změní se buskerům život? Pražský magistrát připravuje novelu vyhlášky

Praha - Čtyřiačtyřicet stížností na rušení klidu registruje od loňského roku pražský magistrát, potažmo radnice Prahy 1. Stěžovatelům se nelíbí, že pouliční umělci, tak- zvaní buskeři, svou hudební produkcí mnohdy až příliš překračují hranici společenské únosnosti. Vznikla již i petice, pod níž se podepsala více jak tisícovka lidí.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT