Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

PETRA SRSTKOVÁ

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Stavbu bytovek brzdí odvolání

Blansko - Blanenský stavební úřad před časem vydal územní rozhodnutí na stavbu tří bytových domů v sídlišti Písečná. Ochránci přírody se však proti tomu odvolali.

Okolí nových bytovek a rodinných domů v Boskovicích oživí dětská hřiště

Nové houpačky, domečky či pískoviště. V částech Boskovic, kde se staví nové bytovky a rodinné domy, mají v budoucnu vzniknout dětská hřiště.

Ceny bytů a pozemků na Blanensku rostou. Je o ně zájem a je jich málo

Jana Pokorná z Boskovic bydlí s rodinou v podnájmu. Touží po vlastním rodinném domku. Vybírá jej ale již dlouho. „Ceny pozemků jsou ve městě hodně vysoké a stále rostou. Uvažujeme, že si koupíme spíše starší domek, který zrekonstruujeme. To bude nejspíš výhodnější," uvedla Pokorná.

Církevní turistika nabízí na Blanensku i přespání na farách

Martina Kyseláka z Brna již před několika lety okouzlily krásy Moravského krasu. Kdykoliv jej chce navštívit, ubytuje se na faře u kostela svaté Máří Magdalény v Ostrově u Macochy, která mu doslova přirostla k srdci. „Je to velmi pohodlné ubytování, hosté mohou využívat o kuchyni, dvůr a stodolu. Loni se dočkalo rekonstrukce podkroví, kde také vznikly prostory k přespání. S rodinou a přáteli jsme tam trávili i Silvestra," řekl nadšeně třiapadesátile­tý muž.

Hádky, urážky i fyzické napadení! Sousedé jsou na nože kvůli přístupové cestě

Šebetov - Že na vesnici panuje poklidná atmosféra? To se rozhodně nedá říct o jedné z částí Šebetova. Mezi majiteli dvou nemovitostí panují vyostřené vztahy. Často tam kvůli tomu jezdí policisté. To vše kvůli příjezdové cestě. Rodina Komárkových, která tam vlastní rodinný, dům, si nepřeje, aby jí pod okny jezdily zemědělské stroje. Dokonce jeden ze sousedů na ni umístil závoru.

Brněnští památkáři souhlasí s obnovou Panského dvora v Boskovicích, úřednice ne

Boskovice – Jako polyfunkční objekt s relaxační a léčebnou zónou či restaurací. K tomu měl sloužit památkově chráněný Panský dvůr v Boskovicích. Komplex bývalých hospodářských budov a čeledníku ze sedmnáctého století se ale zřejmě rekonstrukce jen tak nedočká. Navrhovaná proměna památkově chráněného objektu se líbila brněnským památkářům, kteří s ní souhlasili. Boskovická referentka památkové péče Alena Dvořáková ale opravu zamítla. A bez jejího souhlasu stavební úřad nemůže vydat stavební povolení.

Jihomoravské cyklisty svedou ze silnic nové stezky v krasu

Jižní Morava /INFOGRAFIKA/ - Úzká cesta vinoucí se mezi stromy pouze v jednom směru, ani moc do kopce, ani prudké sjezdy. Jihomoravské cyklisty už příští rok potěší novinka: takzvané singletrailové stezky v okolí Jedovnic na Blanensku. „Ve světě na okrajích měst asfaltové cyklostezky nenajdete, tam jsou singletrailové trasy zcela běžné," shrnul Tomáš Kvasnička. Ten je hlavní tvůrce první takové cesty v České republice, Singltreku pod Smrkem v Jizerských horách.

V Boskovicích za finančním úřadem vznikne dvaadvacet nových parkovacích míst

Boskovice – Řidiči, kteří často krouží v centru Boskovic a marně hledají volné místo k parkování, si mohou částečně vydechnout. V příštím roce vznikne za tamním finančním úřadem dvaadvacet nových parkovacích míst. Cílem úprav je také zvýšit bezpečnost chodců. „Upravíme vnitroblok za finančním úřadem, který vymezují ulice Hybešova a 17. listopadu. Lidé se mohou těšit i na nové chodníky a vodovod, hezčí povrch silnice, opravu kanalizace a rozšíření veřejného osvětlení," uvedla místostarostka Boskovic Jaromíra Vítková.

Blanenský Krasobus nabízí turistům pamětní jízdenky

Ve středu je tady červenec a spolu s ním přichází do Blanska i hlavní turistická sezona. Město si pro turisty připravilo několik zajímavostí. Myslí na ně i v blanenské informační kanceláři Blanka, která bude mít až do září prodlouženou otevírací dobu. „V sobotu bude mít otevřeno i po poledni, a to od jedné do páté hodiny odpoledne. Ve stejnou dobu tam mohou zájemci zavítat i v neděli. Otevřeno bude i o státních svátcích," sdělil vedoucí blanenského odboru kanceláře tajemníka Jiří Kučera.

Blanenský Krasobus nabízí turistům pamětní jízdenky

Blansko – Ve středu je tady červenec a spolu s ním přichází do Blanska i hlavní turistická sezona. Město si pro turisty připravilo několik zajímavostí. Myslí na ně i v blanenské informační kanceláři Blanka, která bude mít až do září prodlouženou otevírací dobu. „V sobotu bude mít otevřeno i po poledni, a to od jedné do páté hodiny odpoledne. Ve stejnou dobu tam mohou zájemci zavítat i v neděli. Otevřeno bude i o státních svátcích," sdělil vedoucí blanenského odboru kanceláře tajemníka Jiří Kučera.

První on-line přenos ze zasedání zastupitelstva Boskovic měl chyby

Boskovice – Zasedání boskovického zastupitelstva mohli tento týden lidé sledovat živě na webu Boskovic. Historicky první on-line přenos přilákal k monitorům mnoho lidí. I proto, že zastupitelé měli vynést konečné rozhodnutí ve věci rozestavěné sportovní haly ve Slovákově ulici. Někteří však důležité jednání, při kterém došlo k definitivnímu stopnutí stavby, vůbec neviděli. Ačkoliv chtěli. Vysílání totiž na takový zájem nebylo připravené a selhalo.

Kanalizace na Svitavské v Blansku brzdí práci dělníků na opravě silnice

Blansko – Dělníci v blanenské ulici Svitavská kopou, kopou a najednou bum. Narazí na kanalizaci, ke které se nikdo nehlásí. „Jde asi o osmdesátimetrový úsek u areálu bývalého Adastu. Nedaří se nám dohledat vlastníka, zřejmě to budeme muset opravit na vlastní náklady. O jakou částku půjde, zatím nedokážu říci. Jsou tam ale i vodovodní přípojky, jejichž majitel je známý a bude je muset opravit ze svých zdrojů," vysvětlila vedoucí technickosprávního úseku blanenských silničářů Eva Zouharová.

Funkčních krytů je na Blanensku minimum

Blanensko /FOTOGALERIE/ - Bojuje se na mnoha místech světa. Na Ukrajině či v Sýrii. Před válkami prchají miliony lidí. Víme, co dělat a kam se v případě nebezpečí ukrýt, kdyby ozbrojený konflikt vypukl v Česku? Například Petra Kučerová z Boskovic se zatím touto otázkou nezabývala. „Přiznám se, že bych netušila, co mám dělat. Nenapadlo by mě hledat nějaký úkryt. Nejspíš bych nejdříve doma pořádně zavřela okna i dveře a čekala na hlášení rozhlasu nebo bych poslouchala rádio a sledovala televizi," uvedla Kučerová.

Kunštátští chtějí kompostárnu. Radnice nechá zpracovat studii

Kunštát – Novela zákona o odpadech, která platí od začátku letošního roku, stanovuje městům a obcím povinnost zajistit pro své obyvatele i třídění bioodpadu. Radnice to mohou udělat různými způsoby. Ta v Kunštátu se rozhodla, že do budoucna bude nejlepším řešením vlastní kompostárna.

Nad elektrárnou v Boskovicích visí výpověď. Nezaplatila do konce května nájemné

Boskovice – Fotovoltaické elektrárně v ulici Chrudichromská v Boskovicích zvoní hrana. Společnost AKAM Bosko, která ji provozuje, totiž nezaplatila městu dluh za nájem pozemku. Ten podle tajemníka boskovické radnice Davida Škvařila činí přes milion osm set tisíc korun. Zástupci společnosti mohli částku zaplatit do jednatřicátého května. Čas na rozmyšlenou měli zhruba dva měsíce, kdy o tom rozhodla rada města. Ta bude v úterý devátého června jednat o vypovězení smlouvy.

Lidé v blanenském kostele poznali stezku svatého Martina

Blansko /FOTOGALERIE/ – Pro někoho je kostel místem spojení mezi pozemským světem a Bohem, jiný obdivuje spíše jeho monumentální architekturu. Noc kostelů každoročně láká věřící i neznabohy. V pátek se k tradiční celorepublikové akci připojil také kostel svatého Martina v Blansku. Na nepsané pravidlo být v kostele ticho mohou lidé tentokrát zapomenout.

Lidem v Boskovicích vadí hluk 
z letních zahrádek

Boskovice - Venku je teplo. Letní zahrádky otevřely. Jejich pohodovou atmosféru si rádi užívají i mladí lidé. Ne všichni ale tak, aby nerušili okolí. Své o tom ví například Marie Poláková, která bydlí na Masarykově náměstí v Boskovicích. Jakmile se blíží víkendový večer, má po náladě. „Poblíž našeho domu je hospoda i hotel. Zahrádky jsou v provozu, a tak je tady pokaždé pořádně živo. Často tady hraje hudba a je slyšet téměř každé slovo. My máme naštěstí ložnici směrem do dvora. Ale sousedé, kteří ji mají do města, kolikrát nemohou v noci spát," popsala situaci Poláková.

Boskovická nemocnice zmodernizuje a přemístí oddělení ARO

Boskovice – Zrekonstruovat anesteziologicko-resuscitační oddělení (ARO) má letos v plánu Nemocnice Boskovice. Pracoviště se zároveň přesune do jiných prostor. Úpravy přijdou zhruba na třiatřicet milionů korun.

Lidi v Suchém na Blanensku čekají na podzim nové volby

Suchý - Nemožnost rozhodovat o důležitých věcech v obci. To je hlavní důvod, pro který tři opoziční zastupitelé ze Suchého složili před několika dny své mandáty. Odstoupili také jejich náhradníci z kandidátek. V původně sedmičlenném zastupitelstvu tak zůstali jen čtyři lidé. Aby bylo usnášeníschopné, muselo by jich být podle zákona alespoň pět. Na podzim proto budou v obci nové volby.

Boskovičtí strážníci všechno zjišťují rychleji. Třeba údaje o osobách v pátrání

Boskovice – Čtyři mobilní telefony a dva tablety. I to je součástí nového informačního systému, se kterým nedávno začali pracovat boskovičtí městští policisté. Slouží k lepšímu přehledu o jejich pohybu v terénu. A umožňuje jim rychle zjistit informace, které potřebují. „Systém, který jsme používali předtím, měl již více než deset let. Ten nový je mnohem efektivnější. Dvojice strážníků zaznamená protiprávní jednání za několik minut. Odpadl tak obvyklý postup vyfotit, zapsat, spojit se vysílačkou s operačním důstojníkem a na dálku hledat v databázích," vysvětlil ředitel boskovické městské policie David Krátký.

Rybáři chtějí i nadále u letovické přehrady Křetínka bivakovat. Sepsali petici

Letovice - Dvě stě rybářů z Blanenska i okolí vyjádřilo svůj nesouhlas s novým návštěvním řádem přehrady Křetínka u Letovic. Peticí, kterou poslali na letovickou radnici a obcím, jež leží v těsné blízkosti vodního díla, tedy Vranové, Křetínu a Lazinovu. Na tvorbě vyhlášky, která platí od loňského léta, se podílelo i Povodí Moravy a Český rybářský svaz. Dokument zakazuje mimo jiné rozdělávání ohňů nebo parkování aut mimo vymezená místa.

Boskovičtí budou mít dvě nová hřiště. Pro děti i mládež

Boskovice – Na nová hřiště se mohou letos těšit malé děti i mládež z Boskovic. Ta si bude moci zasportovat na víceúčelové ploše, která vyroste hned vedle současného dětského hřiště v ulici Na Chmelnici. „Bude mít asfaltový povrch, po kterém budou mladí lidé moci jezdit třeba na in-line bruslích. Také tam budou branky a koše. Bude možné zahrát si míčové hry. Například streetball, basketbal, malou kopanou nebo tenis," popsala místostarostka Boskovic Jaromíra Vítková.

Barvy fasád? Sytě modrá, žlutá nebo zelená. Vypadá to příšerně, zlobí se místní

Někteří obyvatelé ulice Na Vyhlídce v Boskovicích se nevědí smířit s fasádou svých domů. O výběru nové barvy je nikdo předem neinformoval.

Student z Blanska vyhrál celostátní soutěž v počítačovém modelování

Blansko - Maturant Střední školy technické a gastronomické v Blansku Martin Musil uspěl v celostátní soutěži v počítačovém modelování a kreslení. Zvítězil v kategorii 3D a porazil tak řadu žáků ze čtrnácti středních průmyslových a vyšších odborných škol. „Měli jsme nakreslit řetězové kolo. Zadali nám jen některé rozměry a počet zubů, zbytek jsme museli vypočítat pomocí vzorců. Postupně jsme vytvořili 3D model," popisuje student z Rájce-Jestřebí. Soutěž se konala v Hradci Králové a pořádala ji společnost 3E Praha Engineering.

Boskovičtí přišli o možná dost cenné obrazy. Policie to uzavřela jako přestupek

Boskovice – Dva obrazy a tři kresby významné české meziválečné malířky a boskovické rodačky Vlasty Vostřebalové Fischerové se zřejmě už před lety záhadně ztratily z depozitářů Kulturních zařízení města Boskovice. Na krádež se přišlo teprve nedávno, ale policie případ uzavřela jen jako přestupek. Nelíbí se to Dušanu Sušilovi z Boskovic, který obrazy zakoupil ještě v předrevoluční době, když pracoval jako vedoucí Galerie Sdruženého klubu pracujících. Podle něj město přišlo o díla za statisíce korun.

V Olešnici končí v červnu provoz spořitelny. Starším lidem se to nelíbí

Olešnice – Důchodkyně Eliška Zemanová z Olešnice je letitou klientkou České spořitelny. Když se dozvěděla, že k třicátému červnu pobočku ve městě definitivně uzavřou, pořádně ji to rozhodilo. „Pokaždé, když jsem potřebovala cokoliv se svým účtem a penězi vyřídit, šla jsem osobně do spořitelny, měla jsem ji kousek od domu. S internetovým bankovnictvím pracovat neumím, je to pro mě španělská vesnice. Mně a manželovi teď nezbude nic jiného než dojíždět do asi deset kilometrů vzdáleného Kunštátu. Není to moc daleko, ale přece jen je to už z ruky," postěžovala si Zemanová.

Stavba silnice mezi Blanskem a Boskovicemi: silničáři vykoupí pozemky

Blanensko, Boskovicko – Na plány na dokončení silnice mezi Boskovicemi a Blanskem dlouho padal prach. Stavba již pět let stojí. Brzdila ji především složitá jednání s majiteli dotčených pozemků v Rájci-Jestřebí. Majetkový odbor Jihomoravského kraje je však chce již letos začít vykupovat. Potvrdila to vedoucí technickosprávního úseku blanenských silničářů Eva Zouharová. „V současnosti jedná město a zemědělská společnost Zera Rájec, která má některé z pozemků v dlouhodobém pronájmu," uvedla Zouharová.

Praktičtí lékaři mají obavy o svou profesi. Rodičům dávají podepisovat petice

Blanensko – Nový zákon o postgraduálním vzdělávání lékařů připravuje ministerstvo zdravotnictví. Podle jeho mluvčí Štěpánky Čechové má vejít v platnost v lednu roku 2016. Norma se dotkne hlavně lékařů pro děti. Názory těch na Blanensku různí. Někteří jsou pro, jiní proti. A dalším zatím chybí potřebné informace, aby se mohli přiklonit k jedné či druhé straně.

Výstavy a letoun připomenou v Boskovicích sedmdesáté výročí osvobození

Boskovice – Sedmdesáté výročí dne vítězství nad fašismem velkolepě oslaví v Boskovicích. Slavnostní vzpomínce bude předcházet několik doprovodných akcí.

V Boskovicích se setkali milovníci Velorexů. Z Česka, Slovenska či Ameriky

Boskovice /FOTOGALERIE/ – Kolona hadrových vozítek se třemi koly sviští v neděli dopoledne ulicemi Boskovic. Jejich posádky z Česka i ze zahraničí tak již podevatenácté návštěvníkům dopřály nezapomenutelnou podívanou. Na letošním Jarním srazu Velorexů obdivují legendární vozy i dva synové Jakuba Krále z Boskovic. „Řekl jsem si, že sem kluky musím vzít. Atmosféra je tady skvělá. O starší auta se zajímám, doma mám veterána Aero 50," říká Král.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT