Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

PŘEMYSL SPĚVÁK

Přemysl Spěvák / Břeclavský deník

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Do krajiny vrátili vodu. Obora Obelisk ochlazuje okolí, tvrdí architekt

/FOTOGALERIE/ Z vysušené krajiny vzniklo území plné života. Rozlehlá obora Obelisk mezi Lednicí, Podivínem a Rakvicemi na Břeclavsku je podle krajinářského architekta Přemysla Krejčiříka učebnicový příklad obnovy vodního režimu v krajině. „Území pumpuje do vzduchu tisíce litrů vody,“ uvedl.

Vyschla řeka, dochází voda ve studnách. Nejsušší obcí jsou Ivanovice na Hané

/ANKETA/ Pokud chce zalévat zahrádku, musí Žaneta Krňáková z Ivanovic na Hané použít pitnou vodu. „Studna nám vyschla,“ řekla žena. Všimla si i seschlé zeleně a vyprahlého potoka. „V kačáku i v potoce ubyla voda. Stromy a keře jsou úplně suché,“ přiblížila.

Vyschla řeka, dochází voda ve studnách. Nejsušší obcí jsou Ivanovice na Hané

/ANKETA/ Pokud chce zalévat zahrádku, musí Žaneta Krňáková z Ivanovic na Hané použít pitnou vodu. „Studna nám vyschla,“ řekla žena. Všimla si i seschlé zeleně a vyprahlého potoka. „V kačáku i v potoce ubyla voda. Stromy a keře jsou úplně suché,“ přiblížila.

Brusel pošle vinařům miliony i v další pětiletce. Na technologie i nové vinice

Téměř sto čtyřicet milionů korun. Tolik peněz si přerozdělí vinohradníci a vinaři, kteří si v příštích pěti letech zažádají o podporu z evropského programu z opatření Investice a Restrukturalizace a přeměna vinic. Nařízení nedávno schválila česká vláda. „Větší procento balíku, než tomu bylo minule, půjde na investice,“ sdělil mluvčí Svazu vinařů Martin Půček.

Turistka přijela na dovolenou za vínem. Ztratila paměť i spodní prádlo

„Na Moravě mě už nikdo neuvidí!“ Těmito slovy se rozloučila s Břeclavskem mladá turistka, která přijela do regionu za vínem. Po návštěvě vinného sklepa totiž ztratila všechny své věci včetně spodního prádla.

Za smrt vojáka z Vyškova nemůže jiný člověk. Šetření tragédie pokračuje

Střelnému poranění podlehl šestadvacetiletý voják z vyškovských kasáren v pátek. Vyšetřovatelé nyní upřesnili, že smrtelné zranění si způsobil sám. „Nashromážděné indicie zatím nenasvědčují tomu, že by došlo k zavinění druhou osobou,“ uvedla v pondělí mluvčí Vojenské policie Nikola Hájková.

Hokejový sen oslaví s fanoušky. Stanley Cup se vrátí na jih Moravy po 10 letech

Nazývají ho Svatý grál. Nejcennější hokejová trofej světa, kterou získá vítěz zámořské NHL, míří s hráčem, jenž jej vybojoval, po téměř deseti letech znovu na jižní Moravu. Nablýskaný Stanley Cup přiveze v úterý desátého července do rodného Hodonína a pak do Brna Michal Kempný, který vyhrál kanadskoamerickou NHL v dresu Washingtonu Capitals. 

Mapa vinic rozděluje vinaře. Nově vznikla také vinařská obec Brno

Třináct nových viničních tratí bude na jihu Moravy. Jedná se hlavně o vinohrady na Znojemsku a v okolí Pálavy. Vinaři se ale na způsobu přidělování neshodnou.

Jahody dozrály o dva týdny dřív. Plantáže vzali lidé útokem

Prohlížel si utržené červené plody a usmíval se. Josef Riedl byl v úterý jedním ze stovek lidí, kteří se vystřídali na jahodovém poli v Moravském Žižkově na Břeclavsku. Zahájili tam samosběr. „Doma sice mám jahody na zahrádce, ale není jich moc. Stačí tak pro vnučky. Přijel jsem si nasbírat pár košíků, už se těším na kynuté knedlíky,“ řekl Riedl, který neváhal za sběrem jet přes dvacet kilometrů, ze Šardic na Hodonínsku.

Unikátní vrtule ochrání před mrazy. Vinohrady ale teď ohrožuje spíš krupobití

Vinaři se usilovně připravovali na možné jarní mrazy. Po loňských špatných zkušenostech chtěli zkusit i unikátní obří vrtuli. Teď je však ohrožují spíše bouřky.

Unikátní vrtule ochrání před mrazy. Vinohrady ale letos ohrožuje spíš krupobití

Vinaři se usilovně připravovali na možné jarní mrazy. Po loňských špatných zkušenostech chtěli zkusit i unikátní obří vrtuli. Teď je však ohrožují spíše bouřky.

S kukuřicí postříkali i vinohrady. Herbicid je spálil, škody jsou v milionech

Loni jim část vinic spálily jarní mrazíky, letos zemědělci neúmyslně herbicidem. Vinaři řeší průšvih v trati Liščí vrch u Březí na Břeclavsku. „Na sousedním poli s kukuřicí nesmyslně použili chemický postřik v silném větru, herbicid zasáhl i okolní vinice a ovocný sad,“ řekl ve čtvrtek Deníku Rovnost jeden z poškozených vinařů Jindřich Kadrnka z Březí.

AKTUALIZOVÁNO

OBRAZEM: Na připomínku napoleonské bitvy u Slavkova přišlo 18 tisíc lidí

Tvarožná  – Přes 18.000 návštěvníků dnes zavítalo pod vrch Santon u Tvarožné na Brněnsku, kde se uskutečnila válečná scéna jako připomínka 210. výročí bitvy tří císařů u Slavkova. Bezmála 2000 vojáků předvedlo příchozím vítězné tažení Napoleona z počátku 19. století. Zazněly výstřely z 20 děl a místem se projelo 100 koní, řekl za pořadatele Miroslav Jandora. Ačkoliv návštěvnost byla vysoká, policie nezaznamenala žádné výrazné problémy v dopravě.

Vlakem z Brna do Ostravy? Do deseti let za 77 minut, tvrdí ministerstvo dopravy

Odvážná varianta železničního spojení z Brna do Přerova uvažovala ještě o vyšší rychlosti. Při modernizaci nakonec vznikne trať, po jejíž celé délce vlaky pojedou maximálně dvě stě kilometrů za hodinu.

Úplné otevření protiatomového krytu pod Špilberkem? Od začátku nového roku

Život v době nacismu i stalinismu a další obrazy z historického Brna. To vše je součástí připravovaného projektu v kdysi přísně utajovaném protiatomovém brněnském krytu 10-Z. Alespoň podle plánů lidí z Amerického fondu, kteří se chystají jej pod Špilberkem na Husově ulici zpřístupnit veřejnosti. Kryt mají zapůjčený od města.

Brno chce udržet MotoGP na českém území. A co ostatní? Rozhodne čtvrtek

Brno - Odškrtli si první položku ze seznamu. Vznik spolku, který má zajistit další financování závodů mistrovství světa silničních motocyklů v Brně, v úterý posvětilo vedení města.

Kroupy poškodily na Břeclavsku bobule hroznů. Vypadnou

Břeclavsko – Trvalo to jen pár minut, mnohým zemědělcům přesto zatrnulo. Podvečerní bouřka přinesla v neděli do části Břeclavska také kroupy. Ty vystrašily zejména vinohradníky a sadaře ve Velkých Bílovicích, Velkých Pavlovicích a Vrbici.

Národy Podyjí si pohrály s chutěmi. Jídlo připravoval i vietnamský architekt

Mikulov /FOTOGALERIE/ – Jako o jednom z nejpovedenějších ročníků hovořila o letošní šestnácté přehlídce Národy Podyjí produkční Sylva Chludilová. Od cesty do Mikulova návštěvníky neodradily ani tropické víkendové teploty. „Snad všechny národní kuchyně nakonec vyprodaly své dobroty. Náměstí bylo roztancované až do nočních hodin," uvedla Chludilová.

Pisatelé a vrazi. Starostu Břeclavi nechává vzkaz na garáži klidným

Břeclav – Mafie, KGB, STB, gestapo. I takové nápisy na jedné z garáží míjejí lidé 
u břeclavské polikliniky. Ivan Novotný veřejně na vratech vzkázal mimo jiné toto: „Starosta kryje vrahy!"

Je to výzva, říká Svoboda. Bývalý senátor je novým kastelánem ve Valticích

Valtice /FOTOGALERIE/ – Jako brněnský primátor si kdysi střihl i malou roli v seriálu Četnické humoresky. Pak šest let usedal do senátorských lavic. Richard Svoboda politiku vyměnil za památkovou péči. A od prvního července nastoupil ve valtickém zámku jako nový kastelán. „Je to velká výzva podílet se na zachování objektu, který je součástí nádherné kulturní krajiny vytvořené v tomto rozsáhlém areálu Lichtenštejny," nechal se slyšet Svoboda.

OBRAZEM: Jízdárna valtického zámku září novotou. Otevřela se lidem

Valtice – Co by na novou podobu valtické zámecké jízdárny řekli staří Lichtenštejnové? Kdoví. František Straňák však má jasno. „Bylo na čase, že to konečně dali do pěkného stavu. Byla to hrůza a děs," napsal muž na facebooku valtického zámku.

Převod posvětil i kraj. Hustopečské nemocnici přiklepl miliony do začátku

Hustopeče – Natažený sval, poranění kolenního kloubu a jiné šrámy. David Semorád z Hustopečí kvůli své sportovní vášni prošel již vícekrát branou tamní městské nemocnice. Od prvního července už bude tím stejným vchodem vstupovat do zařízení provozovaného krajem.

Krajem André pojedou za vínem. Už podesáté

Hustopečsko – Cykloputování mezi vinohrady Expedice krajem André má před sebou desátý ročník. Letos na nově rozšířené trase cykostezky.

Pivo poteče proudem. Festival minipivovarů v Břeclavi nově doplní víno

Břeclav – Sedmadvacet pivních značek se podle organizátorů nahlásilo na čtvrtý ročník festivalu minipivovarů v Břeclavi. V areálu pod zámkem čeká na návštěvníky o víkendu i pestrý hudební program a nově ochutnávka vín.

Amfiteátr v Mikulově čeká na první návštěvníky. Opravy spolkly sedmnáct milionů

Mikulov – Betonové peklo. 
I tak reagovali lidé na snímek nově opraveného mikulovského amfiteátru. Na facebookovém profilu Břeclavského deníku Rovnost se však tento prostor v novém hávu líbil desítkám ostatních. „Krása," jednoslovně zhodnotila Růžena Dobrovolná.

Po 25 letech vedení břeclavského gymnázia ředitele Drobiliče nahradí Krutáková

Břeclav – Máloco bylo na středních školách na Břeclavsku tak jisté, než že studenty břeclavského gymnázia přivítá každoročně v září ředitel Josef Drobilič. Dělo se tak celé čtvrtstoletí.

Za parkování plaťte. Ledničtí to zkusí na neukázněné turisty se zákazem

Lednice – A dost! řeklo si vedení lednické radnice. Připravilo a odsouhlasilo výrazné rozšíření omezení průjezdu ulicemi obce. Řidičům, kteří v daných místech nebydlí, ani nezískají povolení od úřadu, nově zůstanou uzavřené některé boční cesty v centru či Nádražní ulice. Pod hrozbou pokuty. „Je to krok správným směrem," myslí si lednický starosta Libor Kabát.

Vedení radnice koketuje s myšlenkou začlenění břeclavského zámku do UNESCO

Břeclav – Více než dvě stě milionů by podle posledního odhadu stála celková oprava břeclavského zámku. Vedení radnice ve středu oznámilo, že chce areál dále „oživovat". Zatím ovšem postupnými kroky.

Brána do Římské říše? Nová naučná stezka se povine v Pasohlávkách

Pasohlávky /FOTOGALERIE/ - Ve svahu pod vinohrady našli hroudu železa. Speciální metodou a díky rentgenovému záření archeologové odhalili, že jde o římské náholenice ze druhého století našeho letopočtu.

Brána do Římské říše? Nová naučná stezka se povine v Pasohlávkách

Ve svahu pod vinohrady našli hroudu železa. Speciální metodou a díky rentgenovému záření archeologové odhalili, že jde o římské náholenice ze druhého století našeho letopočtu. O tomto postupu a různých dalších zajímavostech se lidé dozvědí na nové archeologické naučné stezce v okolí Pasohlávek. Věnuje se historii Římanů na tamním území.

Nový dvůr napoprvé přilákal davy lidí. Koně pádili tryskem, Váňa chválil

Břeclav /FOTOGALERIE/ – Dětský den jako manévry? Dejme tomu. Areál Nového dvora ale v sobotu místo vojáků obsazují rodiny s dětmi a turisté. Početní stav se odhaduje těžko. Bránou proudí dovnitř stále nové tváře. Empírový statek v Lednicko-valtickém areálu, jemuž velí majitel Luděk Mikulecký, se poprvé od výstavby v roce 1820 otevřel veřejnosti.

Mladý vyslanec. Gymnazista uspěl, gratuloval mu ambasador Shapiro

Velké Pavlovice - Jak mohou Spojené státy a Česká republika spolupracovat k vyřešení krize na Ukrajině? Nad tím se v eseji zamýšlel student velkopavlovického gymnázia Denis Dagidir. V angličtině. A povedlo se. Septimán uspěl v soutěži The Junior Ambassador (Mladý vyslanec).

Jazz pod taktovkou jubilanta Hybše. Poctu vzdá i muzikálový bard Bohuš Matuš

Mikulov – Jako první má zaznít jazzový standard In The Mood, v programu nechybí ani aranžmá hitů od švédského skupiny ABBA či písně Stín katedrál. Do Mikulova v pátek zavítá jazz. Popatnácté tam vzdají hold odkazu Karla Krautgartnera. Tentokrát organizátoři Jazzového večera vsadili na Big Band Václava Hybše. Není divu. Dirigent a trumpetista předevčírem oslavil osmdesáté narozeniny.

Nový dvůr v Břeclavi premiérově. Otevřou jej žokejové Váňa a Faltejsek

Břeclav – Památkově chráněný areál Nový dvůr mezi Hlohovcem a Břeclaví se v sobotu premiérově otevře veřejnosti. Jeho současný majitel Luděk Mikulecký tam od deset hodin pořádá velký Dětský den.

Po požáru. Lidé začínají přispívat na obnovu ubytovny v Němčičkách na Břeclavsku

Němčičky – Ke čtyřem milionům korun se šplhají náklady na opravu ubytovny, kterou před časem v Němčičkách poničil požár. Původní odhad škody přitom udával „jen" čtvrtinu. Budova patří tamnímu Sokolu, jehož vedení ji využívá v zimní i letní turistické sezoně.

Babybox: Břeclav předstihl Jičín. Na radnici mluví o zdržení

Břeclav – Pětašedesátý v pořadí? Ne. K oslavám desátého výročí babyboxů se první červnový den mohli připojit i Břeclavští. Ale… Před třemi měsíci dohodnuté rozšíření početné rodiny s boxy pro odložené děti o město na Dyji, se zpozdí.

Lichtenštejny přivážel k dětem výtah. Lidé si jej nově prohlédnou na zámku

Lednice – Vřetenovité schodiště v knihovně či knížecí apartmány vzbuzují každoročně obdiv turistů na lednickém zámku. Těm se však stále víc odkrývá i modernější obraz Lichtenštejnů. V pátek mohli návštěvníci poprvé nahlédnout do opravené kabiny historického osobního výtahu z devatenáctého století.

Vínem si ťukáme po síti, říká Tomčalová o degustaci na dálku

Kobylí - Myšlenka ochutnávky vín online prostřednictvím internetu jí nedávno vynesla krajský úspěch v soutěži začínajících podnikatelů Rozjezdy roku. Petra Tomčalová z Kobylí umožnila projektem eDegustace poznávání různých vinařství nezávisle na místě a čase.

Vinaři zbystřili. Koštýř vína natáhla nejrychleji žena. Odvezla si titul

Mikulov - Mistr? Ne, mistryně. Žena nově vládne vinařské disciplíně natažení koštýře vína ze sudu na čas. Mezi dvaceti soutěžícími na Mikulovských vinných trzích, jejichž součástí je i toto mistrovství republiky, nechala všechny za sebou Jana Špačková z Hodonína.

Nástroje lovců mamutů si prohlédnou až příští rok. Archeopark má zpoždění

Pavlov /FOTOGALERIE/ – Komplikace. Nový archeologický park, který roste u Pavlova, se měl návštěvníkům otevřít ještě letos na podzim. Nestane se tak.

OBRAZEM: Drak i Kung Fu Panda. Písečný svět láká do Lednice na Čínu

Sedmnáct soch z mořského písku vytvořil v Lednici umělec Michal Olšiak a jeho šest pomocníků. Netradiční projekt Písečný svět se po roce vrací do míst poblíž hlavního parkoviště, tedy za My Hotelem. Tématem je dávná Čína. „Tato země má dlouhou a bohatou historii. Lidé znají například Terakotovu armádu, trochu méně pak Konfuciův chrám, který v Číně postavili po smrti významného filozofa. Je pro ně něco jako pro nás chrám svatého Víta," přirovnal Olšiak.

Festival nepopulární hudby Eurotrialog míří poprvé i pod stan

Mikulov - Žádná pop-music, žádný mainstream, žádné kolotoče. Prostě festival v krásném koutě České republiky na pomezí se Slovenskem a Rakouskem, festival, kde nikdo nikoho neušlape. To je Festival nepopulární hudby Eurotrialog, který letos rozezní Mikulov už po sedmnácté.

Odpadového Oskara získala mikulovská STKO. Za motivaci a systém

Mikulovsko - Ve třinácti obcích snížili produkci směsného komunálního odpadu pod hranici 150 kilogramů na osobu a rok. Za svůj motivační systém pro třídění odpadů získala firma STKO takzvaného Odpadového Oskara. Informoval o tom Milan Havel ze sdružení Arnika.

Weinparade: titul národního šampiona bralo břeclavské Vinařství na Soutoku

Poysdorf – Největší regionální výstava vín v Rakousku přinesla úspěch břeclavskému Vinařství Na Soutoku. To si z Poysdorfu odváží titul šampiona za Českou republiku. A k tomu čtyři zlaté a jednu stříbrnou medaili.

Premiéři chtějí zrychlit trať Břeclav-Bratislava. Řešili i propojení řek

Valtice – Projekt kanálu Dunaj-Odra-Labe či zlepšení silničního a železničního propojení České republiky a Slovenska. I o těchto tématech v úterý jednali premiéři České republiky a Slovenska spolu s jejich ministry na valtickém zámku. Politici a jejich doprovod lichtenštejnskou památku doslova obsadili kvůli společnému zasedání vlád těchto zemí.

AKTUALIZOVÁNO

Premiéři Sobotka a Fico jednají na zámku ve Valticích. I o dopravě

Valtice /FOTOGALERIE/ – Chlebem a solí vítal premiéry a ministry vlád České republiky a Slovenska na zámku ve Valticích domácí krojovaný pár. V úterý se tam koná třetí společné zasedání vlád obou zemí. Premiér Bohuslav Sobotka na úvod představil hlavní témata jednání.

Premiéry Sobotku a Fica s ministry obou států přivítají ve Valticích. Poprvé

Valtice – Historické prostory lichtenštejnského zámku ve Valticích už zažily mnohé důležité návštěvy. Tato však bude svým způsobem výjimečná. V úterý tam dorazí na společné jednání vlády České republiky a Slovenské republiky.

Zákaz: vstup do obory Soutok v Podluží bude s omezením. Kvůli zvěři a myslivcům

Podluží – Bývá žádaným cílem cykloturistů, milovníků přírody či fotografů. Obora Soutok na Podluží láká světem lužních lesů. Úředníci tam ovšem nově nařídili zákaz vstupu v určitých obdobích. Podnět k tomu jim dali lesníci.

Muzeum moravských Chorvatů: Splácíme určitý dluh, řekl Dienstbier v Jevišovce

Jevišovka /FOTOGALERIE/ – Chorvatská menšina se po letech dočkala. Ve čtvrtek poklepali na základní kámen Muzea moravských Chorvatů v Jevišovce ministr Jiří Dienstbier i chorvatská velvyslankyně Ines Troha Brdar.

Lidé se vydají za vínem do skoro sedmdesáti sklepů. Někde i po setmění

Desítky vinařů otevřou v sobotu návštěvníkům své sklepy a vinařství. Putování se skleničkou se uskuteční v Rakvicích, Kobylí i Velkých Němčicích.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT