Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

RADEK GÁLIS

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Liškutín se dočkal. Zeman mu předá diplom o povýšení

Konečně je splacen další z dluhů, které má česká společnost vůči lidem bojujícím za svobodu a demokracii. Minulý měsíc byl 8. května povýšen do hodnosti brigádního generála válečný pilot Miroslav Antonín Liškutín (97), rodák z Jiříkovic u Brna, který od roku 1948 žije v Anglii. Dnes mu má prezident Miloš Zeman při své návštěvě Velké Británie osobně předat diplom o povýšení.

Jiří Padevět: Po válce jsme byli pachateli my

Zabíjení nevinných obyvatel nacistickými okupanty těsně před koncem války a na druhé straně vraždy a násilí ze msty a jiných pohnutek, kterých se dopouštěli vítězové na poražených vojácích i bezbranných civilistech. Smutná fakta rozdělená podle krajů najdete v obsáhlých průvodcích Krvavé finále a Krvavé léto 1945, jejichž autorem je Jiří Padevět (50), ředitel Nakladatelství Academia.

Pavel Vranský: Před každým letem jsme nechávali na lodním pytli závěť

Konec války znamenal mír, ale také nejistotu. V květnu 1945 se tehdy čtyřiadvacetiletý Pavel Wechsberg, příslušník Čs. pěšího praporu 11 – Východního a 311. čs. bombardovací perutě RAF, radoval z vítězství nad nacismem, zároveň ho trápily obavy, co se stalo s rodiči. Zatímco s otcem se po návratu do Prahy v srpnu šťastně shledal, o mamince se dozvěděl jen to, že musela jako Židovka do transportu a zahynula někde v minském ghettu.

Vždycky mě dráždila nespravedlnost a lež, říká Dana Němcová

/ROZHOVOR/ Cenu Arnošta Lustiga za odvahu, statečnost, lidskost a spravedlnost si včera převzala v Praze na magistrátu Dana Němcová (83). „Ocenění přejímám s velkými rozpaky," svěřila se Deníku.

AKTUALIZOVÁNO

Glosa: O (ne)splněných přáních

Počátkem 90. let se nás, začínajících jihočeských studentů novinařiny, budějovický biskup Miloslav Vlk zeptal, čím by nám mohl pomoci. Poslal nás pak na měsíční kurz do Vídně, a zatímco má úroveň němčiny zůstala od té doby stejná, tak má úcta k člověku, který svědčil svým životem ve víře v době totality i po tzv. revoluci, od té doby jen rostla.

Antonín Randa o kardinálu Vlkovi: Těšil se na setkání s Hospodinem

V sobotu dopoledne v 9.50 dokončil své pozemské putování kardinál Miloslav Vlk. O jeho posledních chvílích i o jeho příkladu pro nás a společnost hovoří Antonín Randa, bývalý šéfredaktor Katolického týdeníku a předseda organizace Cesta 121.

Kardinál Miloslav Vlk: Komunismus zničil cit pro právo a spravedlnost

/ROZHOVOR/ Po převzetí moci komunisty 25. února 1948 režim zatočil s nepřáteli, k nimž patřila i církev. Následující čtyři desetiletí žili její představitelé v útisku, mnozí skončili v internaci, vězení, byli přinuceni k útěku do exilu. Někteří zemřeli při výsleších, jiní na popravišti nebo v lágrech. „Tehdejší tlak nás přiměl k tomu, abychom se zřetelně rozhodovali pro hodnoty," uvedl kardinál Miloslav Vlk (84) v rozhovoru, který Deníku poskytl loni v prosinci.

Dana Němcová: S Havlem jsem nepotřebovala klábosit. Mluvil mi z duše

Před pěti lety, 18. prosince 2011, zemřel Václav Havel. Členka správní rady Výboru dobré vůle Dana Němcová (82) ho znala už z disidentské činnosti Charty 77 a z práce ve Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných. „Jsem stále zaujatá vývojem v této zemi," říká.

Spisovatel Jiří Stránský: Škoda každého dobrého slova, které se neřeklo

Praha /ROZHOVOR/ - Autorem oblíbených dětských knih O dešťovém kameni, Povídačky pro moje slunce nebo Perlorodky je spisovatel a scénárista Jiří Stránský (85). Čtenáři a diváci jej přitom znají více jako autora filmů Zdivočelé země, Bumerangu či Štěstí, zachycujících atmosféru komunistického režimu a života politických vězňů v kriminálech a lágrech. „Slíbil jsem ve vězení básníkovi Honzovi Zahradníčkovi, že podám svědectví o lidech, kteří s námi seděli," říká Jiří Stránský, který připravuje další tři scénáře, povídkové knížky a prozrazuje, že brzo vyjde kniha Doktor vězeňských věd, kterou napsali s novinářkou Renatou Kalenskou.

František Janouch: Země je rozkradená. Neumíme si zvolit správné politiky

Praha /ROZHOVOR/ - František Janouch se znal důvěrně s Václavem Havlem od konce 70. let, kdy ve Stockholmu zakládal nadaci na pomoc disidentům a dalším lidem pronásledovaným v Československu komunistickým režimem. Otázkami lidských práv a projevy občanské společnosti se jaderný fyzik a současný předseda Nadace Charty 77 zabývá dosud. Minulý měsíc oslavil 85. narozeniny a před několika dny se zúčastnil konference o migraci, brexitu a dalších problémech světa nazvané Ploty, zdi a příkopy v kulturně duchovním centru Pražská křižovatka.

Přežil gulag. Zničené zdraví mu však už nedovolilo létat

Když počátkem září 1939 napadli Němci Polsko, začala druhá světová válka. Na letišti v Polsku tenkrát působil pilot Imrich Gablech, který tři měsíce předtím uletěl s přáteli ze slovenského fašistického státu. Dostal se do ruského zajetí a dva roky strávil v gulagu, kde dobýval uhlí nebo stavěl železnici. S podlomeným zdravím se dostal do Anglie, kde vstoupil do Královského letectva. Létat však už nemohl. Po válce ho vyhodili z Čs. armády a rehabilitace se dočkal až po roce 1989. Generál Imrich Gablech loni oslavil sté narozeniny.

Jan Petránek: Přistání na Marsu už budu sledovat z vesmíru

Nemám srdce emigranta, říká pro Deník novinář Jan Petránek. Se známým novinářem a rozhlasovým komentátorem o srpnu 1968, jeho obdivu k Masarykovi i o pozadí současné války na Ukrajině.

Panelová sídliště si zaslouží větší péči města

Se spoluautorkou výstavy Příběh paneláku v Jihočeském kraji Klárou Eliášovou o minulosti i budoucnosti betonových celků.

Milane, mě pověsí na nejbližší lucerně! řekl mi tenkrát otec

Brigádní generál MILAN PÍKA (93) vzpomíná exkluzivně pro Deník na otce Heliodora Píku.

Rožmberská věž Jakobínka zmizí pod lešením

Rožmberk nad Vltavou – Konce dvojmužné pily drží dva mladíci a řežou fošny na podlahu. Patří do party devíti mladých lidí z francouzského města Rouen 
v Normandii, kteří v Rožmberku nad Vltavou pomáhají stavět lešení kolem věže Jakobínka tradičními technologiemi, jež používali její stavitelé staletí nazpátek.

Miroslav Antonín Liškutín: Nebyl jsem hrdina, ale voják a bojovník za svobodu

Patří k posledním žijícím stíhačům, kteří v modré uniformě nebeského jezdce za války proháněli německé piloty nad Kanálem. Plukovník Miroslav Antonín Liškutín (96), rodák z Jiříkovic u Brna, bojoval u 312. čs. stíhací perutě RAF. Po únoru 1948 utíkal před zatčením z vlasti podruhé. Dostal se zpátky do Anglie, kde žije s rodinou 
v městečku Fareham dosud.

Plukovník Miroslav A. Liškutín: Z protektorátu jsem prchl na kole

České Budějovice /ROZHOVOR/ – Nesmířili se s nacistickou okupací a po 15. březnu 1939 utíkali do zahraničí, aby bojovali za svobodu vlasti. K posledním žijícím válečným pilotům patří plukovník Miroslav Antonín Liškutín (96), rodák z Jiříkovic u Brna, který za války bojoval u 312. čs. stíhací perutě Royal Air Force (RAF). Po únoru 1948 utíkal před hrozícím zatčením z vlasti znovu a dostal se do Anglie, kde bydlí s rodinou dosud.

EXKLUZIVNĚ

Zdeněk Smetana: Večerníček má pohladit dítě před spaním

Praha /ROZHOVOR/ - Měli jsme štěstí, že jsme v dětství chodívali spát po Večerníčku s příběhy nezbedných Křemílka a Vochomůrky nebo neposedy Rákosníčka. Podobu jim, stejně jako Štaflíkovi a Špagetkovi nebo Malé čarodějnici, vtiskl výtvarník a režisér Zdeněk Smetana, který právě slaví devadesáté narozeniny. Loni v květnu získal na Mezinárodním festivalu animovaného filmu Anifilm v Třeboni cenu za celoživotní dílo. Letos jeho tvorbu připomíná např. rozsáhlá výstava, nazvaná Večerníček slaví 50 let, ve Valdštejnské jízdárně a Muzeu Kampa v Praze.

Ukrajinští krajané: Hlavní je pro nás najít práci

Červená nad Vltavou – Naučit se lépe česky a hlavně najít práci. To jsou dvě hlavní přání Josefa Balaše (1963), volyňského Čecha, který opustil kvůli bezpečnostní situaci Ukrajinu a nyní je spolu se čtyřmi desítkami krajanů ubytován v hotelu Vltava v Červené nad Vltavou. Skupina, kde jsou i malé děti, sem dorazila v úterý večer. V hotelu ministerstva vnitra stráví půl roku.

Zvídaví turisté se zajímají o Budvar

Nahlédnout pod pokličku výroby oblíbeného Budvaru si každoročně nenechají ujít desítky tisíc lidí z tuzemska, ale i ze zahraničí. „Výrobní prostory našeho pivovaru si loni prohlédlo celkem 47 097 lidí ze 77 zemí, což je o 12 procent víc než loni," usmívá se spokojeně mluvčí pivovaru Budějovický Budvar Petr Samec.

Tátovi jsem stihl přečíst své pohádky, říká Marek Kerles

České Budějovice /ROZHOVOR/ - Se synem výtvarníka Jaroslava Kerlese o dětství i Vánocích v rodině malíře.

Vědci žalují autorku článku o Šumavě, ta se brání

Jižní Čechy - Boj o budoucnost Národního parku Šumava se přesunul z divočiny do soudní síně. Na svém blogu na serveru idnes.cz zveřejnila Jitka Marková letos 10. května článek nazvaný Přírodovědecká lobby na Šumavě, z něhož mohl čtenář získat dojem, že někteří vědci jsou za devastaci Šumavy vděční, protože získají peníze z evropských grantů na výzkum, jenž jim pomůže k titulům a penězům.

Medvěd Altaj se protáhl po měsíční karanténě

V otvoru ve zdi se opatrně objevuje hnědá hlava, která pátravě zkoumá okolí. Pravou tlapu pokládá ven a vzápětí se vykulí dvousetkilové tělo pořádného chlupáče. Je pondělní dopoledne a po měsíční karanténě se v novém výběhu ZOO Ohrada na Hluboké zabydluje medvěd plavý.

Housenky pavího oka hojně využívají azyl v kopřivách na břehu Vltavy

Budoucí babočky přežívají díky záchranným ostrůvkům, kam se uchýlily před mulčovacími stroji. Do pár týdnů přibudou u cyklostezky z Českých Budějovic na Hlubokou i hotýlky pro samotářské včely. Projekty organizuje spolek Pro živou krajinu.

Dřívější spojenci spolu v Normandii nepromluví

Paříž, Kyjev /INFOGRAFIKA, FOTOGALERIE/ - Americký prezident Obama se s ruským protějškem Putinem nesetká. Světoví lídři ze skupiny G7 hrozí Moskvě tvrdšími sankcemi.

Jihočeský kompas přináší plno potěšení

České Budějovice – V českobudějovickém Metropolu se uskuteční ve dnech 4. a 5. dubna již VII. ročník stále populárnějšího veletrhu cestovních možností 
a vizí nazvaný Jihočeský kompas 2014.

Arcivévoda si jel z Chlumu u Třeboně pro smrt

Chlum u Třeboně –  Na svou poslední cestu se vydal arcivévoda rakouský a následník trůnu František Ferdinand d'Este z jižních Čech v úterý 23. června 1914, pět dní před svou násilnou smrtí. S manželkou Žofií Chotkovou se vydal do Sarajeva i přes varování, že o jeho život usilují Srbové.

OBRAZEM: Bošilecký poklad má stříbrný lesk

České Budějovice – Poklad nalezený loni v létě v kostele sv. Martina v Bošilci získává po staletích svůj lesk. „První stovku vyčištěných mincí už určil emeritní numismatik našeho muzea Jiří Chvojka," říká archeoložka Zuzana Thomová z Jihočeského muzea v Českých Budějovicích.

Jihočechům svitla naděje na pětadvacet nových sanitek

Jižní Čechy - Pětadvacet nových sanitek může příští rok získat Zdravotnická záchranná služba Jihočeského kraje.

Dětem zavražděné matky pomůže sbírka

Bechyně - Koncem listopadu otřásla Bechyní vražda. Žena (37) se zde dostala do sporu se svým partnerem (44), který vytáhl nůž a matku dvou dětí ve věku devět a šest let pobodal. Žena zraněním podlehla.

Vodník z jasanu potěší romantické duše na břehu Hořického potoka

Nová Ves – Ať už se bude jmenovat Česílko nebo Volšoveček, vodník z javorového dřeva se za pár dní zabydlí na břehu Hořického potoka. Řezbář Jan Linhart z Nové Vsi totiž dokončuje v těchto dnech postavu sedícího hastrmana podle keramické předlohy, kterou mu poskytla Zuzana Moravcová.

Chodím rád na hřbitov, kde je klid a sochařina

Jižní Čechy - S restaurátorem Lukášem Hosnedlem o barokních sochách, trampování a mamince, která si po roce 1989 plní své cestovatelské sny

Policejní ředitel Radomír Heřman ve funkci končí

Jižní Čechy - Po necelých sedmi letech odchází z čela jihočeské policie Radomír Heřman. Děje se tak kvůli nadcházející rotaci ředitelů ve čtyřech krajích, jak ve čtvrtek 
v Praze oznámil první náměstek policejního prezidenta Tomáš Tuhý.

Pavoučí muž uvízl v síti policie, ohrožoval revizora plynovou pistolí

České Budějovice – Kriminalistům se podařilo prokázat  muži, který na revizora mířil plynovou pistolí, na tři desítky vykradených sklepů, koláren a dalších objektů.

Náčelník vojenské nemocnice zažil vážné i zábavné případy

České Budějovice – Vojenská nemocnice v Českých Budějovicích je nesmazatelně zapsaná do historie jižních Čech a především krajské metropole. Jejím posledním přednostou a náčelníkem byl plukovník Jan Dunda z Českých Budějovic, který se loučil se zařízením koncem roku 1995.

OBRAZEM: Žáci oblékli plynové masky i afghánskou burku

České Budějovice - Vyprávění vojáků o Afghánistánu hltali v pondělí žáci budějovické ZŠ Bezdrevská. Dozvěděli se o práci pyrotechniků,  chemiků nebo zdravotníků.

Kněz Petr Plášil: Arménie mě obohatila svou krásou a historií

Vůni Arménie zachytil táborský kněz Petr Plášil, který se tam před dvěma lety vydal, a od té doby uspořádal spoustu přednášek, aby propagoval zemi, kam moc turistů nejezdí. Před několika dny o zemi, plné klášterů a kostelů, vyprávěl v táborském divadle.

Desítky dětí přivedla domů. Zachránila i chlapce z Lidic

Tábor – Čtyři desítky dětí mohly díky ní vyrůst ve své vlasti. Josefina Napravilová, která zrovna včera oslavila stovku, hned po válce objela Evropu a hledala děti zavlečené do ciziny. Mezi těmi, kdo jí vděčí za život v Česku, je i Vašek Hanf z Lidic.

Na pojištěnce z jihu Čech útočili koně, neviditelná auta i mořský živočich

Jižní Čechy -   Dneska už se tomu smějí, ale kdo ví, jak se cítili v osudné chvíli. Mnoho kuriózních událostí řešili v uplynulém roce zaměstnanci pojišťoven, zde jsou některé 
z nich.

Student z jižních Čech se vypravil na Mars

Splněné sny, co je víc? Studentu Martinu Ramešovi z Českých Budějovic, se jeden takový splnil, Koncem roku se zúčastnil  simulovaného letu na Mars spolu s dalšími studenty,  kteří uspěli ve školním projektu.

Nepozorný řidič srazil v Budějovicích ženu na přechodu. Ta zemřela

České Budějovice – Žena (77), kterou v sobotu odpoledne smetl na Borku na přechodu pro chodce řidič osobního vozidla, o den později v českobudějovické nemocnici podlehla svým těžkým zraněním.

Lýkožrouta vyženou ze Šumavy bez chemie

České Budějovice - Lýkožrout smrkový zaplakal, chemické drogy se už nikdy nedočká. Kůrovcová kalamita na Šumavě je totiž u konce.

Cizincům pomáhají asistentky. Občas přijdou i poděkovat

České Budějovice - Chodbami zní ruština smíšená s češtinou. U vstupu hned vedle schodiště českobudějovického oddělení pobytů cizinců je stolek, u kterého sedí klient a sličná sociální pracovnice mu trpělivě vysvětluje, co má udělat a kde co jak vyplnit.

Za války jsem se bál nákazy, přiznal významný mikrobiolog

České Budějovice - Jeho tatínek bojoval na italské frontě, on sám osobně zažil bombardování koncem války. Desítky let pracoval jako mikrobiolog v Českých Budějovicích i v pražském Motole. Profesor Vladislav Potužník by oslavil počátkem příštího roku devadesátku.

Muž vyhrožoval plynovou pistolí, kterou pak dobrovolně vydal policistům

České Budějovice - Při noční kontrole na Lannově třídě v Českých Budějovicích si hlídka městské policie povšimla trojice osob, ze které se těsně před jejich příjezdem oddělil muž. Muž před jejich příjezdem urychleně odcházel k obchodnímu domu Prior.

Při půlnoční bitce mladík pobodal druhého

České Budějovice - Bitka mezi mladíky v Českých Budějovicích krátce po půlnoci ze soboty na neděli skončila bodnořezným poraněním jednoho muže.

Generální vikář Adolf Pintíř: Vrácený majetek chceme i prodávat

České Budějovice /ROZHOVOR/ - Nastupující politici si stále neví rady s církevními restitucemi, schválený zákon se jim nelíbí, ale co se dá dělat? Zatím zaměstnanci českobudějovického biskupství pracují a snaží se plnit úkoly, ke kterým se zavázali.

Nahá těla fotografovat neumím, říká Vladimír Homola

České Budějovice –  Krása na stěnách. Dva kalendáře plné fotografií hezkých žen v uplynulých dnech pokřtil fotograf Vladimír Homola z Písku. V prvním z nich zachytil Lucii Loo Šimkovou, českou šampionku v pole dance čili tanci u tyče.

Čert i Mikuláš patří do rodin

České Budějovice - Aby i k vám 5. prosince přišla tradiční mikulášská trojice, není to jen tak. Zatímco k někomu opravdu přijde Mikuláš s čertem a andělem, aby potěšil, popřípadě pokáral hodné i zlobivé děti, jinde musí tradiční prosincovou návštěvu vyřešit svépomocí.

Filip Němec se zázraku nedožil, po deseti letech v kómatu zemřel

České Budějovice - Po více než deseti letech v bdělém kómatu zemřel o víkendu v Českých Budějovicích osmnáctiletý Filip Němec.

  • 1
  • 2

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT