Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

RADEK GÁLIS

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Liškutín se dočkal. Zeman mu předá diplom o povýšení

Konečně je splacen další z dluhů, které má česká společnost vůči lidem bojujícím za svobodu a demokracii. Minulý měsíc byl 8. května povýšen do hodnosti brigádního generála válečný pilot Miroslav Antonín Liškutín (97), rodák z Jiříkovic u Brna, který od roku 1948 žije v Anglii. Dnes mu má prezident Miloš Zeman při své návštěvě Velké Británie osobně předat diplom o povýšení.

Jiří Padevět: Po válce jsme byli pachateli my

Zabíjení nevinných obyvatel nacistickými okupanty těsně před koncem války a na druhé straně vraždy a násilí ze msty a jiných pohnutek, kterých se dopouštěli vítězové na poražených vojácích i bezbranných civilistech. Smutná fakta rozdělená podle krajů najdete v obsáhlých průvodcích Krvavé finále a Krvavé léto 1945, jejichž autorem je Jiří Padevět (50), ředitel Nakladatelství Academia.

Pavel Vranský: Před každým letem jsme nechávali na lodním pytli závěť

Konec války znamenal mír, ale také nejistotu. V květnu 1945 se tehdy čtyřiadvacetiletý Pavel Wechsberg, příslušník Čs. pěšího praporu 11 – Východního a 311. čs. bombardovací perutě RAF, radoval z vítězství nad nacismem, zároveň ho trápily obavy, co se stalo s rodiči. Zatímco s otcem se po návratu do Prahy v srpnu šťastně shledal, o mamince se dozvěděl jen to, že musela jako Židovka do transportu a zahynula někde v minském ghettu.

Vždycky mě dráždila nespravedlnost a lež, říká Dana Němcová

/ROZHOVOR/ Cenu Arnošta Lustiga za odvahu, statečnost, lidskost a spravedlnost si včera převzala v Praze na magistrátu Dana Němcová (83). „Ocenění přejímám s velkými rozpaky," svěřila se Deníku.

AKTUALIZOVÁNO

Glosa: O (ne)splněných přáních

Počátkem 90. let se nás, začínajících jihočeských studentů novinařiny, budějovický biskup Miloslav Vlk zeptal, čím by nám mohl pomoci. Poslal nás pak na měsíční kurz do Vídně, a zatímco má úroveň němčiny zůstala od té doby stejná, tak má úcta k člověku, který svědčil svým životem ve víře v době totality i po tzv. revoluci, od té doby jen rostla.

Antonín Randa o kardinálu Vlkovi: Těšil se na setkání s Hospodinem

V sobotu dopoledne v 9.50 dokončil své pozemské putování kardinál Miloslav Vlk. O jeho posledních chvílích i o jeho příkladu pro nás a společnost hovoří Antonín Randa, bývalý šéfredaktor Katolického týdeníku a předseda organizace Cesta 121.

Kardinál Miloslav Vlk: Komunismus zničil cit pro právo a spravedlnost

/ROZHOVOR/ Po převzetí moci komunisty 25. února 1948 režim zatočil s nepřáteli, k nimž patřila i církev. Následující čtyři desetiletí žili její představitelé v útisku, mnozí skončili v internaci, vězení, byli přinuceni k útěku do exilu. Někteří zemřeli při výsleších, jiní na popravišti nebo v lágrech. „Tehdejší tlak nás přiměl k tomu, abychom se zřetelně rozhodovali pro hodnoty," uvedl kardinál Miloslav Vlk (84) v rozhovoru, který Deníku poskytl loni v prosinci.

Dana Němcová: S Havlem jsem nepotřebovala klábosit. Mluvil mi z duše

Před pěti lety, 18. prosince 2011, zemřel Václav Havel. Členka správní rady Výboru dobré vůle Dana Němcová (82) ho znala už z disidentské činnosti Charty 77 a z práce ve Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných. „Jsem stále zaujatá vývojem v této zemi," říká.

Spisovatel Jiří Stránský: Škoda každého dobrého slova, které se neřeklo

Praha /ROZHOVOR/ - Autorem oblíbených dětských knih O dešťovém kameni, Povídačky pro moje slunce nebo Perlorodky je spisovatel a scénárista Jiří Stránský (85). Čtenáři a diváci jej přitom znají více jako autora filmů Zdivočelé země, Bumerangu či Štěstí, zachycujících atmosféru komunistického režimu a života politických vězňů v kriminálech a lágrech. „Slíbil jsem ve vězení básníkovi Honzovi Zahradníčkovi, že podám svědectví o lidech, kteří s námi seděli," říká Jiří Stránský, který připravuje další tři scénáře, povídkové knížky a prozrazuje, že brzo vyjde kniha Doktor vězeňských věd, kterou napsali s novinářkou Renatou Kalenskou.

František Janouch: Země je rozkradená. Neumíme si zvolit správné politiky

Praha /ROZHOVOR/ - František Janouch se znal důvěrně s Václavem Havlem od konce 70. let, kdy ve Stockholmu zakládal nadaci na pomoc disidentům a dalším lidem pronásledovaným v Československu komunistickým režimem. Otázkami lidských práv a projevy občanské společnosti se jaderný fyzik a současný předseda Nadace Charty 77 zabývá dosud. Minulý měsíc oslavil 85. narozeniny a před několika dny se zúčastnil konference o migraci, brexitu a dalších problémech světa nazvané Ploty, zdi a příkopy v kulturně duchovním centru Pražská křižovatka.

Policisté zachránili životy

Jižní Čechy - V pondělí po 21. hodině se rozjela rychlá spolupráce mezi policisty Karlovarského a Jihočeského kraje, při které šlo o život.

"Cestu je dobré si naplánovat dopředu“, radí odborník na dopravu

České Budějovice - Ačkoliv je letošní rok dle statistik nehodovosti jedním z těch klidnějších, i tak museli policisté od začátku roku do konce srpna řešit v celé republice 63 937 dopravních nehod, při kterých zemřelo celkem 353 lidí. V jižních Čechách vyjížděli policisté za stejné období celkem ke 2817 nehodám, při kterých vyhaslo 34 lidských životů.

Přežil gulag. Zničené zdraví mu však už nedovolilo létat

Když počátkem září 1939 napadli Němci Polsko, začala druhá světová válka. Na letišti v Polsku tenkrát působil pilot Imrich Gablech, který tři měsíce předtím uletěl s přáteli ze slovenského fašistického státu. Dostal se do ruského zajetí a dva roky strávil v gulagu, kde dobýval uhlí nebo stavěl železnici. S podlomeným zdravím se dostal do Anglie, kde vstoupil do Královského letectva. Létat však už nemohl. Po válce ho vyhodili z Čs. armády a rehabilitace se dočkal až po roce 1989. Generál Imrich Gablech loni oslavil sté narozeniny.

Chtěl poslat konopí své sestře do Německa

Třeboň – Policisté dopadli a usvědčili muže, který chtěl vloni v listopadu poslat z České republiky formou zaslání poštovního balíčku na adresu své sestry v Německu celkem čtyři plastové sáčky, obsahující suché rostlinné květenství (palice) a rostlinou drť rostliny konopí.

Jan Petránek: Přistání na Marsu už budu sledovat z vesmíru

Nemám srdce emigranta, říká pro Deník novinář Jan Petránek. Se známým novinářem a rozhlasovým komentátorem o srpnu 1968, jeho obdivu k Masarykovi i o pozadí současné války na Ukrajině.

Od počátku prázdnin zemřelo na jihočeských silnicích jedenáct lidí

Jižní Čechy - Letošní léto je kruté a provoz na silnici si od počátku července do půlky srpna už vyžádal několik lidských životů. Policisté uvádějí, že většinou zemřeli zbytečně, protože jeli příliš rychle nebo neopatrně.

Dobře jsem udělal, že jsem nešel na veterinu

Třeboň – Všichni jsme byli dětmi a na mnohé z nás lékařsky dohlížel zkušený pediatr Miloš Velemínský.

Biskup stažením žalob na kraj zklidňuje situaci

Jižní Čechy - Minulý týden se biskupové při setkání na Velehradě rozhodli stáhnout u soudů žaloby na kraje, jimiž se domáhali určení vlastnictví majetku, který si nárokují. Týká se to i desítek žalob na majetek ve vlastnictví Jihočeského kraje.

Panelová sídliště si zaslouží větší péči města

Se spoluautorkou výstavy Příběh paneláku v Jihočeském kraji Klárou Eliášovou o minulosti i budoucnosti betonových celků.

Panelákové byty jdou teď na dračku

České Budějovice - Koupím byt v této lokalitě, platím hotově. Tak zní inzeráty, které mají obyvatelé budějovické ulice L. M. Pařízka ve schránkách. A nejsou jediní.

Panelákové byty jdou teď na dračku

České Budějovice - Koupím byt v této lokalitě, platím hotově. Tak zní inzeráty, které mají obyvatelé budějovické ulice L. M. Pařízka ve schránkách. A nejsou jediní.

Milane, mě pověsí na nejbližší lucerně! řekl mi tenkrát otec

Brigádní generál MILAN PÍKA (93) vzpomíná exkluzivně pro Deník na otce Heliodora Píku.

Svatá Veronika se postará o odcházení

České Budějovice – Konečně se lidé s těžkým osudem dočkají i v krajském městě. V druhé polovině letošního roku zahájí v Českých Budějovicích činnost mobilní Domácí hospic sv. Veroniky.

Kraj chce zdanit církevní restituce

Jižní Čechy – Jihočeský kraj předloží poslancům návrh na změnu zákona č. 428/2012 Sb. o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi. Ve čtvrtek se na tom při zasedání shodlo 31 z přítomných 48 zastupitelů. Opozice rozhodnutí kritizuje, neboť o návrhu se dozvěděla jen dva dni předem a považuje ho i za odplatu vůči budějovickému biskupství. To se nyní v žalobách u soudu domáhá určení vlastnictví majetku, jenž považuje za svůj.

OBRAZEM: Jakobínka zmizí pod lešením

Rožmberk nad Vltavou – Konce dvojmužné pily drží dva mladíci a řežou fošny na podlahu. Patří do party devíti mladých lidí z francouzského města Rouen 
v Normandii, kteří v Rožmberku nad Vltavou pomáhají stavět lešení kolem věže Jakobínka tradičními technologiemi, jež používali její stavitelé staletí nazpátek.

Rožmberská věž Jakobínka zmizí pod lešením

Rožmberk nad Vltavou – Konce dvojmužné pily drží dva mladíci a řežou fošny na podlahu. Patří do party devíti mladých lidí z francouzského města Rouen 
v Normandii, kteří v Rožmberku nad Vltavou pomáhají stavět lešení kolem věže Jakobínka tradičními technologiemi, jež používali její stavitelé staletí nazpátek.

Miroslav Antonín Liškutín: Nebyl jsem hrdina, ale voják a bojovník za svobodu

Patří k posledním žijícím stíhačům, kteří v modré uniformě nebeského jezdce za války proháněli německé piloty nad Kanálem. Plukovník Miroslav Antonín Liškutín (96), rodák z Jiříkovic u Brna, bojoval u 312. čs. stíhací perutě RAF. Po únoru 1948 utíkal před zatčením z vlasti podruhé. Dostal se zpátky do Anglie, kde žije s rodinou 
v městečku Fareham dosud.

Generála zajímala i nová jednotka záložáků

Strakonice - Náčelník Generálního štábu Armády ČR generálporučík Josef Bečvář se v úterý ve Strakonicích setkal s vojáky 25. protiletadlového raketového pluku.

Jihočeskou policii posílí od pondělí 43 nováčků

Lišov – Jihočeský policejní ředitel Luděk Procházka včera v Lišově slavnostním vyřazením policejních studentů ukončil jejich roční základní odbornou přípravu. „Všech 43 studentů v pondělí nastoupí první skutečnou policejní službu," uvedl policejní mluvčí Jiří Matzner s tím, že sloužit budou na obvodních odděleních v rámci celého Jihočeského kraje a také u služby dopravní policie.

Čtyři dealeři drog jsou ve vazbě

Jindřichův Hradec – Jindřichohradečtí kriminalisté dopadli čtyři muže, kteří od června 2012 do letošního 18. dubna distribuovali pervitin a marihuanu.

Odbornou pomoc potřebují oběti i násilníci

Jižní Čechy – Stres, agrese, násilí, vystupňované emoce a nahromaděné problémy přerůstají v ponižování, nadávky a rány. Opakující se případy násilí a varovné policejní statistiky ukazují, že kromě pomoci obětem je třeba věnovat se i násilníkům.

Díky kratší lyžařské sezoně bylo méně úrazů

Jižní Čechy – Zatímco pro lyžaře v Alpách zimní sezona ještě neskončila, na českých horách už mají horští záchranáři statistiku uzavřenou. Horská služba (HS) během zimy na Šumavě zasahovala 
u více než pěti set případů.

Nový děkan sází na kvalitní učitele i studenty

Jižní Čechy – Akademickou rošádu zažila před několika dny Teologická fakulta Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Děkan Tomáš Machula, který ji řídil takřka osm let, se stal rektorem Jihočeské univerzity a na jeho místo byl koncem března zvolen až do roku 2020 proděkan pro rozvoj a církevní historik Rudolf Svoboda (37).

AKTUALIZOVÁNO

Policie zadržela 7 členů skupiny údajných obchodníků s marihuanou

České Budějovice – Celníci spolu s policisty zadrželi počátkem dubna v Jihočeském kraji a v Praze sedm členů údajně organizované skupiny obchodníků s marihuanou.

K nehodám poletí vojenský vrtulník Sokol

Jižní Čechy – Od příštího roku mají v Jihočeském kraji létat k tragickým dopravním nehodám a těžkým úrazům armádní vrtulníky s vojenskými piloty.

Lehký a jedinečný. Letoun Albi vznikal 17 let, potěší sportovce i vojáky

České Budějovice – Jihočeši v pondělí zase zvedli hlavu vzhůru. Nad letištěm v Plané se totiž dopoledne poprvé proháněl ultralehký sportovní letoun UL-39 Albi, který má vlastnosti proudového letounu. Kromě sportovního či turistického využití po něm mohou sáhnout i vojáci nejen proto, že se v něm můžou cvičit pro bojové stíhačky, ale letadlo nevydává tepelnou stopu, a není tak zachytitelné.

Církev i kraj se chtějí vyhnout soudním sporům

Jižní Čechy – Nejasnosti kolem navracení církevního majetku trvají. Hejtman Jiří Zimola se koncem února obrátil osobním dopisem na českobudějovického biskupa Vlastimila Kročila a požádal ho o schůzku, aby si vysvětlili postoje a našli cestu, jak se vyhnout soudním sporům.

Dobrovolníci spoluvytvářejí příběhy se šťastnějším koncem

České Budějovice – Je jaro, tak pojďme pomáhat. Jednou 
z možností, jak místo chytání lelků smysluplně využít volný čas, je zapojit se aktivně do dobrovolnické práce.

Teologickou fakultu povede její proděkan

České Budějovice – Následující čtyři roky povede Teologickou fakultu Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích současný proděkan pro rozvoj Rudolf Svoboda.

Dvojitý Charlie si krátí čas s ježkem v kleci

České Budějovice - Radniční výstavní síň voní od úterý dřevem. Až do 28. března jsou zde totiž k vidění studentské práce Vyšší odborné a Střední průmyslové školy ve Volyni. Na výstavě BYDLENÍ MADE IN VOLYNĚ najdete exponáty spojené s designem nábytku a interiéru, se stavebnictvím a architekturou. Některé uspěly ve studentských a firemních soutěžích, například dřevěný stolek v podobě známého hlavolamu ježka v kleci.

Film dává dohromady rodáky ze Šumavy

České Budějovice - Dokumentární dvojjazyčný film Hluboké Kontrasty/Tiefe Kontraste o lidech ze Šumavy na česko rakousko německém pomezí představila jeho režisérka Lenka Ovčáčková v úterý na Teologické fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

Plukovník Miroslav A. Liškutín: Z protektorátu jsem prchl na kole

České Budějovice /ROZHOVOR/ – Nesmířili se s nacistickou okupací a po 15. březnu 1939 utíkali do zahraničí, aby bojovali za svobodu vlasti. K posledním žijícím válečným pilotům patří plukovník Miroslav Antonín Liškutín (96), rodák z Jiříkovic u Brna, který za války bojoval u 312. čs. stíhací perutě Royal Air Force (RAF). Po únoru 1948 utíkal před hrozícím zatčením z vlasti znovu a dostal se do Anglie, kde bydlí s rodinou dosud.

Dobrovolní hasiči mají profesionální vysílačky

Českobudějovicko - Dobrovolní hasiči na Českobudějovicku slaví. Včera si přijeli velitelé jednotek i se starosty obcí a měst na krajský úřad do Českých Budějovic pro novou techniku. Předali ji zástupci Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje v čele s ředitelem Ladislavem Burešem, představitelé Nadace ČEZ i hejtman Jiří Zimola.

Třináct let od hrůzné tragédie u Nažidel

Jižní Čechy - Sobota 8. března před třinácti lety změnila život desítkám rodin. Při tragické dopravní nehodě zájezdového autobusu zahynulo nedaleko Nažidel na Českokrumlovsku devatenáct lidí, dvacátá oběť přibyla později. Dva roky poté zemřel na následky zranění ještě další z účastníků zájezdu. Jde o nejtragičtější dopravní nehodu v historii České republiky. Autobus tehdy vezl domů do Karlových Varů účastníky zájezdu z rakouských Alp.

Vedoucí tým si musí sednout

České Budějovice - Osm let vedl jako děkan teologickou fakultu. Nyní povýší na rektora celé Jihočeské univerzity. Tomáš Machula (44) své zvolení však jako dosažení určité kariérní mety nevnímá. „Jde spíše o výzvu doby, na kterou jsem se rozhodl reagovat," řekl muž, který vystudoval filosofii, chemii a teologii.

S prevencí pomůžou policii i kněží

České Budějovice - Patří anděl strážný do složek Integrovaného záchranného systému Jihočeského kraje? Při včerejší návštěvě budějovického biskupa Mons. Vlastimila Kročila na Krajském ředitelství policie v Jihočeském kraji na Lannově třídě v Českých Budějovicích na to řeč zřejmě nepřišla, ale představitelé církve a policejního ředitelství se zato bavili o možnostech spolupráce, především v oblasti prevence.

Na jihu sehrají Moravské pašije

Jižní Čechy /FOTOGALERIE/ - Postní dobu můžeme prožít všelijak, tak proč ne návštěvou představení Moravské pašije, které připravil Teátr Víti Marčíka z Drahotěšic u Ševětína. V nadcházejících týdnech můžete stále aktuální příběh o utrpení a smrti Ježíše Krista zhlédnout na několika místech našeho kraje a odnést si z představení témata k přemýšlení o sobě i o jiných kolem sebe.

ROZHOVOR: Nezvolení rektora ani napotřetí je průšvihem

České Budějovice - Uchází se o post rektora Jihočeské univerzity. Své konkrétní vize Tomáš Machula představí příští úterý. Společně s dalšími dvěma novými tvářemi předstoupí před akademickou obec. Pokusí se vyřešit patovou situaci při hledání nového šéfa největší vysoké školy v regionu. Po funkci ale netouží. Když neuspěje, do další volby už nepůjde. „To naprosto vylučuji," říká muž, který osmým rokem ve funkci děkana vede Teologickou fakultu Jihočeské univerzity.

Jindřich Štreit: Lidé z ulice se nechtějí stresovat společností

České Budějovice - Najít inspiraci mezi lidmi bez domova a zprostředkovat jejich život nám ostatním dokáže známý fotograf s citlivou duší Jindřich Štreit (1946). Snímky z jeho dlouhodobých dokumentárních cyklů, při kterých spolupracoval i více než rok s Diecézní charitou České Budějovice, vystavuje až do konce února v českobudějovické Galerii Mariánská. Při lednové vernisáži výstavy Kde domov můj a besedě s promítáním se Jindřich Štreit svěřil, čím ho přitahují lidé, kteří nechtějí být stresováni nároky současné společnosti.

Šumavský brouk vládl horám

Šumava - Kdo se v sobotu vydal na výlet k Plešnému jezeru, ať už pěšky, na sněžnicích nebo na lyžích, nemohl se jinde cítit bezpečněji. V okolí totiž potkával členy Horské služby Šumava, kteří zde pilovali své dovednosti a tužili partu, bez které by je jejich práce tolik nebavila.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT