Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

RADEK PAPÁČEK

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Za hlídání silnic celníci dostali dary

České Budějovice - Dlouholetou účinnou pomoc s hlídáním bezpečnosti na silnicích ocenil Jihočeský kraj své celníky věcnými dary. Za kontrolu přetížení kamionů a dodržování povinných přestávek dostal Celní úřad pro Jihočeský kraj technické vybavení v hodnotě 350 tisíc korun. Tablety, notebooky, tiskárny a dalekohledy převzal z rukou radního pro dopravu Antonína Kráka ředitel Celního úřadu Michal Kubát.

Inspektorát práce a policie chtějí spolupracovat

České Budějovice - Krajské ředitelství policie Jihočeského kraje a Oblastní inspektorát bezpečnosti práce chtějí rozšířit a prohloubit svoji vzájemnou spolupráci. Jejich zástupci tak uzavřeli dohodu o vzájemné pomoci.

Vím, že se v mé vlasti něco děje, ale strach o své příbuzné nemám

České Budějovice - Jeho rodná vlast zažila pokus o armádní převrat. On ale daleko od své rodiny prožíval den jako každý jiný. Erdinč Yumer se v sobotu věnoval své práci v občerstvení v Českých Budějovicích.

FOTOGALERIE a VIDEO: Dřevorubci sekali a řezali na pomoc nemocné Natálce

Hojná Voda – Natálka Petříková ze Žáru bojuje s dětskou mozkovou obrnou, nedoslýchá a má amputovanou nohu v oblasti nártu. Na její podporu nyní putuje téměř 11 000 korun jako výtěžek ze sobotních Dřevorubeckých slavností v Hojné Vodě.

Při cyklovýletu na Šumavě se rodičům ztratil jejich syn

Šumava - Čtrnáctiletého syna jeho rodiče naposledy viděli, když vyjížděli ze Zadova směrem na Borovou Ladu. Tam se však už nepotkali. Následně se proto na Šumavě rozjela pátrací akce, která měla šťastný konec. Chlapce policisté vypátrali ve Vimperku.

Podvodný lékař z Táborska obral pojišťovnu o deset milionů korun

Jižní Čechy – Jihočeští kriminalisté obvinili v minulých dnech lékaře z Táborska ze závažného podvodu. Svými machinacemi si přišel na bezmála 10 milionů korun. Jednáním poškodil zdravotní pojišťovnu.

Tisícovka mladých požárníků z celé republiky soutěžila na jihu Čech

České Budějovice – Pět dnů v Českých Budějovicích a v Trocnově bojovali mladí dobrovolní hasiči o republikové mistrovské tituly ve hře Plamen. Akce se zhruba devíti sty účastníky se uskutečnila od minulého pátku do úterý.

Důkazy, že syn matku zabil, chyběly. Z vazby jde domů

České Budějovice – Hrozilo mu až 18 let za mřížemi. Takový trest mohl ve středu krajský soud vyměřit Janu S. (24) za vraždu jeho matky Marie S. (47), kterou měl podle obžaloby spáchat loni 1. května u Protivína na Písecku.

Vláčky miluje. Letos s nimi oslaví půl století

České Budějovice – „Pánové, kdo je taky z vás duchovní otec výstavy?" zněl dotaz při příchodu na Den dětí s mašinkami, kterou 
o víkendu uspořádal českobudějovický Klub železničních modelářů. „Rozhodně Jirka Dvořák," vyhrkli na stejno čtyři muži u vstupu.

Zraněného vytáhli z dolu hlubokého šedesát metrů

Černá v Pošumaví - Zůstal v důlní šachtě. Ven se sám nemohl dostat. Zraněného muže v dole v Bližné u Černé v Pošumaví vytáhli po náročném zásahu hasiči v úterý odpoledne.

Lidé začali více nakupovat zbraně. Mají strach z běženců

České Budějovice – Josef Svěchota prodává v českobudějovickém obchodě STV ARMS krátké a dlouhé zbraně pro sportovní střelce či myslivce. Jejich poptávka se prý v posledních letech nijak nemění. Rapidně ale naopak mezi zákazníky přibývají lidé, kteří se bojí 
o svoji bezpečnost.

Po koupání v kašně se nemohl německý turista dostat ven

České Budějovice – Přestupku proti veřejnému pořádku se dopustil německý turista, který se v neděli 15. května večer koupal nahý 
v Samsonově kašně na náměstí Přemysla Otakara II. 
v Českých Budějovicích.

V Temelíně chytali zločince

Jižní Čechy /VIDEO/ – Přehradili mu cestu, rychle ho dostali z auta a spoutali. Speciální policejní jednotka ve středu v temelínské elektrárně zadržela nebezpečného pachatele. Muži v neprůstřelných vestách a se samopaly v rukách tak v modelové situaci ukázaly, čeho jsou schopni.

Českým hokejistům fandí s pukem v hlavě

České Budějovice – Je známý tím, že hokejové mistrovství prožívá doslova s pukem v hlavě. Jednačtyřicetiletý Tomáš Sabolčák z Českých Budějovic svoji originální rekvizitu naposledy představil při úterním přátelském utkání české reprezentace s Kanadou v Praze.

Soud dal ve sporu o parkování nakonec za pravdu magistrátu

České Budějovice – Okresní soud v Českých Budějovicích v úterý vyřkl, že výpověď českobudějovického magistrátu společnosti VINCI Park CZ 
z provozu parkování ve městě v roce 2012 byla 
v souladu se zákonem.

Zachraňovat umí i ze vzduchu

České Budějovice – Slaví 
25 let své existence na jihu Čech. Na pravidelné cvičení na letišti v Plané u Českých Budějovic se tak rozhodli pozvat také zástupce médií.

Ztracené tříleté dítě vozili policisté po městě, aby poznalo domov

Jižní Čechy – Na jihu Čech kriminalisté nyní hledají 
a pohřešují 350 osob. Deset procent tvoří děti do 18 let. Fotografie čtrnácti z nich najdete na titulní straně dnešního vydání. Většinou se však jedná o notorické útěkáře z dětských domovů. Policisté často řeší i případy, kdy se dítě ztratí rodičům 
z dohledu.

Nové plemeno kapra. Jihočeští vědci ho šlechtili 17 let

Vodňany – Vědci z Jihočeské univerzity vyšlechtili nové plemeno kapra. Amurský lysec je odolný proti nemocem, především vůči vysoce infekčnímu a smrtelnému onemocnění způsobenému koi herpes virem (KHV). „Šlechtili jsme ho více než sedmnáct let," říká Otomar Linhart, děkan Fakulty rybářství a ochrany vod. Nové rybí plemeno nyní míří do prodeje. V případě jihočeských vědců se však nejedná o první unikátní kapry, kteří vzešli z jejich líhně.

Herec Ondřej Veselý: Kopali mě do hlavy, chtěli se na mně vybít

Praha, České Budějovice – Jihočeského herce Ondřeje Veselého ve středu večer 
v Praze napadli neznámí útočníci. Záminku si našli v hokejovém utkání mezi Spartou 
a Plzní. „O hokej ale vůbec nešlo. Spíše si mě vyhlédli jako velkého chlapa, na kterém se chtěli vybít," říká o řádění zřejmě sedmi násilníků muž, který se proslavil například rolí Jaroslava France v televizním seriálu Vyprávěj.

OBRAZEM: Obří kraslice mají vykoledovat nový skútr pro ženu na vozíku

Hluboká nad Vltavou – O víkendu sobotním běžeckým závodem odstartovaly Velikonoce na Hluboké. Nyní až do poloviny května pokračují možností vydat se po stezce za obřími kraslicemi. Projekt má přispět k pořízení skútru pro tělesně postiženou ženu.

Redaktor Deníku cvičil s městskými strážníky

České Budějovice - Vydejte co nejméně energie, ale způsobte tím co největší bolest, učí se městští strážníci. Každých čtrnáct dní absolvují speciální výcvik, aby udrželi bezpečnost v českobudějovických ulicích. Jejich trénink jsme si vyzkoušeli osobně.

Zloděje kol se nezalekla. Sama ho na útěku dostihla a zadržela

České Budějovice - Strážnice českobudějovické městské policie přímo v terénu využila speciální výcvik.

Vraždu přiznává, k vynesení trestu se ale nedostaví

České Budějovice - Za usmrcení bývalého manžela bodnutím nožem do srdce ženě hrozí 18 let vězení.

Tajemník vysoudil sedm set tisíc korun

České Budějovice - Magistrát Českých Budějovic musí uhradit svému tajemníkovi Zdeňku Řeřábkovi 637 tisíc korun, o které jej připravil nezákonným odebráním osobních příplatků bývalý primátor Juraj Thoma. Tak v pondělí rozhodl okresní soud. Včetně úroků z prodlení jde celkem o téměř 700 tisíc korun.

Migranty na hranicích rozdělovali do tří skupin

Dolní Dvořiště - Nelegální běženci se na hranicích České republiky objevují sporadicky. Na případnou změnu situace však policisté chtějí být nachystáni. Včera se tak uskutečnilo cvičení Vlna, které mělo za úkol prověřit připravenost policie a celní správy na zachycení a prověření větších skupin migrantů.

Třináct let od hrůzné tragédie u Nažidel

Jižní Čechy - Sobota 8. března před třinácti lety změnila život desítkám rodin. Při tragické dopravní nehodě zájezdového autobusu zahynulo nedaleko Nažidel na Českokrumlovsku devatenáct lidí, dvacátá oběť přibyla později. Dva roky poté zemřel na následky zranění ještě další z účastníků zájezdu. Jde o nejtragičtější dopravní nehodu v historii České republiky. Autobus tehdy vezl domů do Karlových Varů účastníky zájezdu z rakouských Alp.

Vedoucí tým si musí sednout

České Budějovice - Osm let vedl jako děkan teologickou fakultu. Nyní povýší na rektora celé Jihočeské univerzity. Tomáš Machula (44) své zvolení však jako dosažení určité kariérní mety nevnímá. „Jde spíše o výzvu doby, na kterou jsem se rozhodl reagovat," řekl muž, který vystudoval filosofii, chemii a teologii.

Představili se neokoukaní kandidáti na rektora

České Budějovice – Své vize představili v úterý před stovkami příchozích do auly Jihočeské univerzity. O jejich názory byl zájem. Ve čtvrté volbě na rektora Jihočeské univerzity kandidují poprvé. V případě zvolení ve funkci nahradí Libora Grubhoffera. Současní zaměstnanci školy Dagmar Škodová Parmová 
a Tomáš Machula s jeho zapojením do svých týmů nepočítají. „Velmi si ho za jeho práci vážím, ale nemyslím, že by bylo vhodné, aby byl dále prorektorem," řekl děkan teologické fakulty Tomáš Machula. Lubomír Pána by možnou spolupráci zvážil na základě širší diskuse.

ROZHOVOR: Post rektora? Je to pro mě životní výzva

České Budějovice - Kromě čtyř dcer má ještě jedno další velké dítě. Lubomír Pána šéfuje Vysoké škole evropských a regionálních studií. Podle něj je již škola dostatečně dospělá a dokážete se obejít i bez něj. Rozhodl se tak přijmout výzvu kandidovat na funkci rektora Jihočeské univerzity. „Střední školu, která funguje vedle vysoké školy, po mně převzala jedna dcera. Pomyslné žezlo bych tak předal i nyní a do nové funkce bych se pustil s plným elánem," říká muž, který dle svých slov zastává týmové vedení než autoritativní styl řízení.

Juraj Thoma svědčil proti tajemníkovi

České Budějovice - Ten spor je hlavně mezi nimi. Včera poprvé své názory a postoje konfrontovali přímo. U okresního soudu v Českých Budějovicích vypovídali Zdeněk Řeřábek a Juraj Thoma. Tajemník magistrátu město zažaloval za odebrání osobního ohodnocení v letech 2011 až 2013, o čemž rozhodl bývalý primátor Českých Budějovic.

ROZHOVOR: V této chvíli je prostor pro nové tváře

České Budějovice - Prostředí rektorátu dobře zná. Pět let Dagmar Škodová Parmová zastává pozici prorektorky pro zahraniční vztahy. Ve čtvrté volbě rektora Jihočeské univerzity se do hledání nového šéfa zapojuje jako první žena. „V akademickém prostředí to nebývá úplně zvykem, byla bych takovým unikátem. Rektorku znám jen paní Machkovou z VŠE Praha," usmívá se dáma, která si přeje především zklidnění situace.

ROZHOVOR: Nezvolení rektora ani napotřetí je průšvihem

České Budějovice - Uchází se o post rektora Jihočeské univerzity. Své konkrétní vize Tomáš Machula představí příští úterý. Společně s dalšími dvěma novými tvářemi předstoupí před akademickou obec. Pokusí se vyřešit patovou situaci při hledání nového šéfa největší vysoké školy v regionu. Po funkci ale netouží. Když neuspěje, do další volby už nepůjde. „To naprosto vylučuji," říká muž, který osmým rokem ve funkci děkana vede Teologickou fakultu Jihočeské univerzity.

Nepatří mezi chytré telefony, přesto může zachránit život

Temelín - Vypadá o dost starší než moderní chytré mobily. K internetu se nepřipojí. Fotografie nepořídí. Může však zachránit lidský život. To je také hlavní důvod, proč ČEZ pořídil pro pracovníky čerpací stanice Hněvkovice speciální přenosné telefony.

ROZHOVOR: Uprchlíky nyní zvládáme vlastními silami

České Budějovice - Největší nápor na hranicích zažili v loňském srpnu. Nelegální migrační vlna právě vrcholila. Jihočeská cizinecká policie ji ale řečeno ústy svého vedoucího Jiřího Stuchlého zvládla. „Migranti si k přechodu hranic vybírali spíše Jihomoravský kraj," uvádí. Daleko drsnější martyrium jeho podřízení zažili letos v lednu, kdy jim při třeskutých mrazech na hranicích chybělo potřebné teplé oblečení. Jeho toužebnou dodávku už ale policisté obdrželi.

Cizinecké policii daly nejvíce zabrat stravenky

České Budějovice - Celkem 283 padělaných dokladů, dokumentů či listin v loňském roce odhalila jihočeská cizinecká policie. Ve více jak sedmdesáti procentech se jednalo o stravovací lístky. Migrační vlna zvýšenou práci policistům naopak v oblasti falzifikátů nepřinesla. Strážci zákona o tom informovali na tiskové konferenci.

Vedoucí cizinecké policie Jiří Stuchlý: Uprchlíky nyní zvládáme vlastními silami

České Budějovice - Největší nápor na hranicích zažili v loňském srpnu. Nelegální migrační vlna právě vrcholila. Jihočeská cizinecká policie ji ale řečeno ústy svého vedoucího Jiřího Stuchlého zvládla. „Migranti si k přechodu hranic vybírali spíše Jihomoravský kraj," uvádí. Daleko drsnější martyrium jeho podřízení zažili letos v lednu, kdy jim při třeskutých mrazech na hranicích chybělo potřebné teplé oblečení. Jeho toužebnou dodávku už ale policisté obdrželi.

Jeden městský strážník zvládne až tisícovku obyvatel

Jižní Čechy - Jeden strážník na tisíc obyvatel. Taková rovnice obecně vyjadřuje ideální poměr.  Tábor se pohybuje nad touto hranicí.

Své expřítelkyni prý vyhrožoval zabitím

Třeboň – "Jestli mě zavřou, tak tě zabiju." I tak údajně vyhrožoval své expřítelkyni muž (ročník 1975).

Volba šéfa univerzity se vleče

České Budějovice - Na Jihočeské univerzitě (JU) má silné slovo. Rozhoduje o celkovém rozpočtu, o studijním řádu či dokonce o vzniku nových fakult. Na jméně nového rektora se však akademický senát shodnout nemůže. Budoucího šéfa zkoušel přitom zvolit už třikrát. Některé členy průtahy unavují, jiní nynější stav označují za vyústění demokratické volby.

Libor Hrubý u soudce narazil, na soud podá stížnost

České Budějovice - U krajského soudu začalo líčení s Liborem Hrubým, jako ředitel zoo v Táboře se měl dopustit podvodů. 

Ze sirkových nálepek mu chybí jedna jediná. Existuje vůbec?

České Budějovice - Sbírá toho spoustu. Známky, pohledy či odznaky. Největší vášeň v něm však vzbuzují sirkové nálepky. První začal shromažďovat v šesti letech. Dnes jich má nepočítaně. Václav Aubrecht ale po jedné stále touží. Lidově řečeno by za ni dal cokoliv. Má obavu, že ji nikdy nezíská.

Se zabydlením v čele policie mu pomohli kolegové

České Budějovice - Jihočeskou policii vede dva měsíce. Luděk Procházka se podle svých slov na krajském ředitelství zabydlel dobře. Jako jednu z priorit policie pro následující období vnímá otázku migrace.

Na krajských silnicích v lednu nikdo nezemřel

Jižní Čechy - Za loňský kalendářní rok zemřelo na jihočeských silnicích každý měsíc v průměru více jak pět osob. První měsíc nového roku nabídl více radostnou statistiku. V lednu policisté do kolonky úmrtí nemuseli psát žádnou pomyslnou čárku.

Cílem je dozvědět se vše na první pokus

České Budějovice /FOTOGALERIE/- Pěkná místnost, odlehčená atmosféra. Přesně takové pocity můžete mít po návštěvě představení nové speciální výslechové místnosti na policejním krajském ředitelství. Při ostrém provozu tu ale mnoho pohodových rozhovorů neuslyšíte. Prostor je určen ke zpovídání dětí z jejich trápení jako nejčastěji znásilnění, pohlavní zneužívání či týrání.

Policisté zadrželi lupiče z čerpacích stanic

Tábor - Kriminalisté dopadli mladíka, který v kukle a s nožem přepadl dvě pumpy na Táborsku.

Hasičům v loňském roce práce narostla

Jižní Čechy - Jednotky požární ochrany na jihu Čech vyjížděly za minulých dvanáct měsíců k více než osmi tisícům událostí.

Tělo zmizelého našli ve vodě

Zlatá Koruna – Sedmašedesátiletý občan Zlaté Koruny byl naposledy spatřen ve čtvrtek na levém břehu Vltavy při venčení psa. Včera po jedenácté hodině pak jeho tělo nalezli potápěči jihočeské zásahové jednotky v řece u tamní elektrárny. Případ policisté nadále prověřují.

Při výslechu si děti mohou i hrát

Jižní Čechy - Z televize známe výslechy kriminalistů jako velmi tvrdé rozhovory v neosobních místnostech. Pro příjemnější vyslýchání dětí však nyní na krajském ředitelství Jihočeského kraje slouží speciální místnost připomínající dětský pokojíček.

Sochu sv. Jana Nepomuckého v Nadějkově někdo ukradl

Nadějkov . Kulturní památka přibližného stáří dvě stě let, jejíž hodnota je odhadována na částku 500 000 korun, na svém místě nestojí. Sochu sv. Jana Nepomuckého, která stála na okraji obce Nadějkov u pravého okraje vozovky na příjezdu od obce Jistebnice, někdo ukradl.

Muž uhořel v bývalém prasečáku

Lišov - V úterý ráno při požáru bývalého prasečáku v Lišově zemřel muž. Pro vznik požáru hasiči a policisté vyloučili technickou závadu. Opuštěný objekt totiž byl odpojen od všech energií a podle starosty Lišova Jiřího Švece se v něm zdržovali například lidé bez domova.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT