Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

REDAKCE

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Nejznámější prsten světa:Nosila ho princezna Diana a ovlivnil světovou ekonomiku

Někdo si možná myslí, že nejslavnější prsten světa je ten z filmu Pán prstenů. Existuje však jeden, který měl na svět ještě větší vliv.

Ohně pekelné i nepekelné, strach z malých letadel a dobrotivá Smrtka: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve dnech 3. až 5. prosince 2018.

Bitva o podobu brexitu pokračuje. Je to skok do tmy, míní Jeremy Corbyn

Po bouřlivých událostech na úvod rozpravy o brexitové dohodě dnes britské poslance čeká další dlouhé odpoledne názorových výměn. Ty se mají tentokrát točit kolem tématu bezpečnosti, v Dolní sněmovně tak vystoupí ministr vnitra Sajid Javid i šéf diplomacie Jeremy Hunt.

Superzrak: 12% lidí vidí o miliony barev více a neví o tom. Patříte k nim i vy?

Průměrný člověk dokáže vnímat a odlišit asi milion barev. Vědci však mají podezření, že existuje malá skupinka lidí, která vidí stokrát tolik barevných variací.

Neplatné či předražené vstupenky. ČOI uložila pokutu portálu Viagogo

Česká obchodní inspekce varuje spotřebitele před portálem Viagogo. Od začátku roku roku zaznamenala zhruba 40 stížností na tento server. Týkaly se nejčastěji navyšování ceny vstupného během objednávky, nemožnosti stornovat transakci, ale také neplatných vstupenek či nevrácení peněz za vstupenku na zrušený koncert. Za nekalé obchodní praktiky uložili inspektoři serveru pokutu ve výši 60 tisíc korun.

Ministerstvo uspělo ve sporu kolem vytunelovaných CS Fondů. Získá dvě miliardy

Stát získá zpět zhruba dvě miliardy korun, které před šesti lety vyplatil jako odškodné v souvislosti s kauzou vytunelovaných CS Fondů. Ministerstvo financí uspělo v soudním sporu s investiční společností Akro i u odvolacího soudu. V tiskové zprávě o tom informovalo ministerstvo financí. Původní soudní spor se týkal údajného nesprávného postupu Finančního analytického útvaru v kauze.

Aukce umění pro handicapované. Konto Bariéry zafinancuje jejích vzdělání

Více než čtyři stovky uměleckých děl vystavuje Univerzita Karlova v Křížové chodbě Karolina. Vernisáž potrvá do 7. prosince a o dva dny později se uskuteční charitativní aukce. Celou akci už tradičně zaštiťuje Konto Bariéry, které výnos z prodeje umění využije k financování stipendií pro studenty s těžkým postižením.

Jak zemřeli cestující na Titaniku: Spoustu jich zabily záchranné vesty

Asi byste řekli, že se utopili. Ale ono je samozřejmě mnohem složitější – utopení bylo zřejmě méně častou příčinnou smrti.

Křišťálové lebky: Záhada stará 3500 let nebo geniální podvod dvacátého století?

Pokud znáte křišťálové lebky jen z filmů o Indiana Jonesovi, seriálu Star Gate nebo knih Ericha von Dänikena, asi teď přestáváte číst. To je ale chyba, protože tyto artefakty jsou nesmírně zajímavé i z pohledu vědy. Respektive z pohledu toho, jak se i ve vědě falšuje.

Nejhorší kulturní trapasy, které se vám mohou stát na cestách. Co kde nedělat?

Antropologové dobře vědí, že ty nejběžnější zvyky se po celém světě úplně liší. Se spoustou těch českých na mnoha místech světa tvrdě narazíte…

Proč je negativní myšlení důležité

„Z pozitivního myšlení se dnes stala mantra, která je sice líbivá ale důležité je myslet i negativně,“ říká známý český podnikatel, spisovatel a školitel.

Jediní, kdo vidí svět realisticky, jsou lidé s těžkou depresí, tvrdí neurologové

Příběhů o možném konci světa, apokalypse nebo kolapsu civilizace slyšíme hodně. Přesto jim moc nevěříme – nejsme na to totiž biologicky naprogramovaní.

Historické perličky: Co se stalo s mrtvými těly pasažérů Titaniku?

Ztroskotání Titaniku stálo život 1 514 lidí. Co se stalo s jejich těly? Odpověď je ještě smutnější, než jste si mysleli.

Co lidským tělem udělá sto stupňů pod nulou?

Zemřete. Zemřete téměř okamžitě. Ale o život vás může připravit i mnohem normálnější chlad než tento extrém…

Anatomie lži:Jak poznat inteligentního lháře? Američtí psychologové mají odpověď

Upřímnost zušlechťuje a léčí duši. Nedílnou součástí života je ale také lež a těžko by kdokoli o sobě mohl tvrdit, že nikdy nelhal. U zvířat je lež často dokonce otázkou života a smrti. A jak je to u lidí?

Když se Messner dostal blízko smrti, potkal záhadnou bytost. Co na to vědci?

Máme v sobě mechanismy, které se spouští jen okamžicích největšího nebezpečí. Jak fungují?

Člověk disponuje osmi druhy inteligence. Která převládá u vás?

Nebuďte nešťastní, že vám nejde matematika, ale výborně hrajete na trubku. Možná máte mizernou orientaci, ale umíte přečíst každého člověka. Existuje totiž více typů inteligence.

John Pemberton, vynálezce Coca-Coly: Objev učinil díky své závislosti na drogách

Výstřel zasáhl Johna Pembertona přímo do stehna. V bitvě u Columbusu roku 1865 bylo vážně zraněno víc lidí, ale jen jediný průstřel stehna zkazil zuby tolika lidem na celém světě. Jak k tomu došlo?

AKTUALIZOVÁNO

Nezletilý chlapec se nevrátil domů. Policie ho v neděli našla

Není to poprvé, ale strach proto není o nic menší. V sobotu ohlásila vystrašená matka, že se její nezletilý syn nevrátil domů a spolu s policií se obrátila na veřejnost s žádostí o pomoc při jeho hledání. Policisté chlapce v neděli ráno našli a nezraněného a zcela v pořádku jej vrátila matce.

Konec zeměpisné blokace v e-shopech? Ano, ale nečekejme dodání zboží po celé EU

Ke konci roku začne platit evropské nařízení, které zabraňuje omezování kupujících podle jejich státní příslušnosti či místa aktuálního bydliště. Míří především na on-line obchody a souhrnně se označuje za nařízení proti geo-blockingu. Zákazníci se radují, že si budou moci objednat jakékoli zboží z evropských e-shopů, to ale není přesné. Co tedy doopravdy nové nařízení upravuje?

Zeman v Číně zahájil podnikatelské fórum. Byznysmeny vyzval k větší odvaze

Prezident Miloš Zeman dnes v Číně zahájil česko-čínské podnikatelské fórum. Na začátku setkání přiznal, že se v zemi cítí jako přítel a zmínil konkrétní výsledky vzájemné spolupráce. Současně podnikatele vyzval, aby projevili odvahu při navazování obchodních vztahů, kterou považuje za klíčovou.

Konrád Lorenz: Jak se fanatický nacista stal prvním Zeleným a získal Nobelovku

Stihl toho na jeden život víc než – stal se legendou vědy, zapáleným nacistou i průkopníkem hnutí Zelených. A když dostal Nobelovu cenu, byl z toho pořádný poprask…

Krutá čínská tradice ovazování chodidel. Poslední zmrzačené ženy ještě dožívají

Podle některých antropologů je malá ženská nožka jediným sexuálním znakem, který je vnímaný kladně mezi všemi kulturami. Proto, aby byla drobná, však ženy musí dost trpět.

Jdi a zabíjej! Příběh dětské vojačky Grace z Ugandy

Byla dobrý voják, uměla to s kalašnikovem. A uměla velet. Přepadání vesnic, vraždění a okrádání vesničanů, i boj s vládními vojáky. To byl svět třináctileté Grace, dětské vojačky.

Měl Ježíš ženu a děti, jak tvrdí Brown? Vědci našli důkaz, který tomu nasvědčuje

Útržek pergamenu ze 4. století obsahuje slova "moje žena". Nebylo by na tom nic divného, kdyby to neříkal Ježíš Kristus.

Soutěžte s Deníkem a získejte krásné zuby s My White Secret

Zapojte se s námi do soutěže a vyhrajte jeden ze tří balíčků s produkty My White Secret.

Změnili ruiny v kreativní prostory, kam se lidé stále vracejí. Byla to ale dřina

Jakub Zajíc a Lukáš Žďárský se svým týmem zvládli už proměnit několik ruin v krásné a kreativní prostory, které si získali oblibu stovek lidí. Prvním projektem byla Radlická kulturní sportovna, pak následovala Kavárna co hledá jméno a Vnitroblock.

Plíšková nadělila Stephensové kanára, na Turnaji mistryň přesto končí

Tenistka Karolína Plíšková si finále Turnaje mistryň nezahraje. V prvním setu semifinálového zápasu sice nepovolila Američance Sloane Stephensové ani jeden gem, pak ale následující dva sety prohrála a v Singapuru končí.

Pracuje i v devadesáti. Pražský McDonald’s má nejstaršího brigádníka v Česku

Narozeninové oslavy pořádané v dětských koutcích sítě rychlého občerstvení McDonald´s se staly ikonickými. Restaurace McDonald´s Eden tento týden ale hostila oslavu opravdu neobvyklou. Kulaté narozeniny oslavil její nejstarší zaměstnanec a současně nejstarší zaměstnanec řetězce u nás, již 90letý Jindřich Kochrda.

Dělat věci jinak se vyplatí. A u erotických pomůcek to platí také

Přední česká produktová designérka Anna Marešová získala za svůj vibrátor z kolekce Whoop.de.doo mezinárodní cenu Red Dot a za Venušiny kuličky Národní cenu za design. Dnes se svým týmem pracuje na nové pražské výletní tramvaji T3 Coupé.

Další paráda. Plavkyně Seemanová získala na olympiádě mládeže druhé zlato

Barbora Seemanová se na olympijských hrách mládeže raduje už z druhé zlaté medaile. V Buenos Aires tentokrát česká plavkyně ovládla závod na kraulařské padesátce. Český úspěch podtrhla badmintonistka Tereza Švábíková, která v soutěži smíšených mezinárodních družstev přispěla týmu Theta ke třetí příčce.

Gólem připravil Slavii o body, teď hrozí útočníkovi Petrohradu sedm let vězení

Zatímco před týdnem ho v Rusku oslavovali, nyní je situace opory Zenitu Petrohrad Alexandra Kokorina odlišná. Čtyři dny poté, co jediným gólem zápasu zařídil výhru svého týmu v základní skupině Evropské ligy nad pražskou Slavií 1:0, měl totiž s hráčem Krasnodaru Pavlem Mamajevem zranit při potyčce nejméně dva muže. Nyní oběma hrozí trest na sedm let odnětí svobody.

Světová architektura: Oáza klidu ve dřevě

Tohle místo nenajdete nikde jinde na Zemi než na Novém Zélandu. Strmé skály porostlé trávou, krátká rovina a pak písečná pláž. Schoal Bay ale skrývá i pěkný dům s názvem Bach. Je to ukázka nenáročné stavby ze dřeva, která má nápad a skvělé provedení.

Policie zadržela pervitinový gang. Řídil síť českých i německých laboratoří

Policisté z Národní protidrogové centrály (NPC) zadrželi šest lidí, kteří údajně stojí za chodem velké části velkoobjemových laboratoří na výrobu metamfetaminu nejen v České republice, ale i v Německu. O celé operaci, která se odehrála v příhraničí na západě republiky a nesla název "Royal", informovala policie na svém webu.   

Kohoutí zápasy přitahují davy Filipínců. Poražený bojovník putuje do polévky

/REPORTÁŽ/ Pro Evropany krvavá podívaná, pro Filipínce běžná součást místní kultury a národní identity. Kohoutí zápasy přitahují každý víkend do arén davy diváků po celé zemi už od předkoloniálních dob. Vášeň Filipínců pro sabong, jak drsnému hazardu říkají, byla španělským expedicím známá již v první polovině 16. století. Zápasy však mají svá pevná pravidla.

Petr Koukal: Byl na hraně svého života. K nemoci se ale postavil čelem

Letos v září kromě povinné školní docházky odstartoval i neziskový projekt Škola průserů, který mění úhel pohledu na náročné životní situace. V pořadu se vystřídá hned několik známých a inspirujících osobností z různých odvětví. Ti všichni se s vámi podělí o nejnáročnější situace ze svých životů ale taky o to, jak se z nich dostali a co si z toho vzali dál do života.

Standardní osobní rozvoj? Ne. Tohle jsou autentické příběhy, které vás posunou

Letos v září kromě povinné školní docházky odstartoval i neziskový projekt Škola průserů, který mění úhel pohledu na náročné životní situace. V pořadu se vystřídá hned několik známých a inspirujících osobností z různých odvětví. Ti všichni se s vámi podělí o nejnáročnější situace ze svých životů ale taky o to, jak se z nich dostali a co si z toho vzali dál do života.

Debakl s Ruskem stál Jarolíma místo. Kdo povede české fotbalisty?

/ANKETA/ Fotbalová asociace České republiky v úterý odvolala trenéra národního týmu Karla Jarolíma z funkce. Za jeho koncem stojí vysoká pondělní porážka českého týmu s Ruskem 1:5 i předchozí ztráta 1:2 v Lize národů s Ukrajinou. „Jsem vděčný za šanci vést národní tým," vzkázal nyní už bývalý reprezentační kouč.

Kauza teplických prvňáků pokračuje. Žena byla uznána vinnou za nenávistný výrok

Okresní soud v Tachově uznal vinnou šestadvacetiletou ženu za nenávistný komentář pod fotografií teplických prvňáčků. Informovala o tom Česká televize s odkazem na předsedkyni soudu Michaelu Řezníčkovou. Ta potvrdila, že rozhodla trestním příkazem. Jaký trest ženě uložila, ale nesdělila. Rozhodnutí totiž ještě nebylo doručeno účastníkům řízení. 

Biopotraviny: Škodí člověku i životnímu prostředí, tvrdí nová vědecká studie

Vědci se ve velké srovnávací studii podívali na to, jaký vliv má biozemědělství na krajinu a půdu. Výsledky překvapily…

Historická letadla zamířila z Prahy do Chebu. Připomínají si počátky letectví

/FOTOGALERIE, VIDEO/ Spolek „Aviatické sdružení Bohemia“ připravil přelet ke 100. výročí vzniku československého letectví území prvorepublikového Československa. První etapa akce „Lípy z nebe aneb 1000 mil na Československem 1918“ se uskutečnila 29. srpna a vedla z letiště ve Vodochodech do Chebu. 

Budoucnost kol v centru Prahy: Praha 1 a Auto*Mat hledají kompromis

Spolek Auto*Mat dlouhodobě bránící práva cyklistů v hlavním městě se minulý týden poprvé oficiálně sešel se zástupci MČ Praha 1. Ta začátkem července na svém území zavedla razantní omezení kol, které po žalobě Auto*Matu zrušil Městský soud pro jeho nepřiměřenost. Na schůzce vznikly první obrysy kompromisního řešení.

Házenkář Jan Sobol: Pokud se vrátím, tak jedině do Karviné!

Karviná – Odchovanec karvinského handbalu Jan Sobol se chystá na další sezonu v zemi házené zaslíbené - ve Francii.

Exotická juka vláknitá snáší horké slunce i mrazy

Juky známe spíše jako teplomilné rostliny, které se v našich podmínkách dají pěstovat jen v interiérech. Výjimkou je juka vláknitá, přezdívaná také palmová lilie. Ta vydrží jak horké léto, tak mrazivou zimu. Podívejte se, jak nádherně umí kvést.

Je sucho. Houby nerostou, švestky ničí exotický parazit

Vleklé nekončící sucho a tropická horka trápí houbaře i zahrádkáře. Houbám se nedaří, zahrádkářům ničí úrodu exotičtí parazité, kteří se u nás dřív nevyskytovali. Rostou, nebo nerostou? Řeč je samozřejmě o houbách.

Kresba Milana Kounovského

Podívejte se na karikatury Deníku, které vystihují aktuální témata z Česka i ze světa.

Přijede někdejší člen Yes, klávesista Rick Wakeman

Jeden z nejlepších klávesistů všech dob Rick Wakeman zahraje s Moravskou filharmonií Olomouc a pěveckým sborem. Tuto hudební symbiózu někdejšího člena legendární artrockové kapely Yes a symfonického orchestru připravila pořadatelská agentura BRC Promotion na první dva prosincové dny pro posluchače v Olomouci (sál Reduta) a v Praze (Španělský sál Pražského hradu).

Třešně, meruňky i mirabelky. Na Slovácku už koštují první tekuté ovoce

Ti, kterým už zásoby z minulého roku pomalu dochází, netrpělivě očekávají dozrání ovoce. Poštěstilo se jim, letos totiž ovoce dozrává dříve. Místní si tak můžou již teď vytvořit zásobu oblíbeného pití na další rok.

Orlová chce přebor zpět. Schimke: Kdybych nevěřil, nejdu do toho

Fotbalisté Orlové prožili bídný ročník a po dlouhých osmnácti letech opustili krajský přebor. Přestože v posledním utkání sezóny porazili silný Háj ve Slezsku, sestup do I.A třídy je i přesto neminul. Hráči Slavie už však myslí na návrat.

Bobří neckyáda: na vodě zápolila pařezová chaloupka, piráti i vany

/FOTOGALERIE, VIDEO/ Hudba z večerníčku Křemílek a Vochomůrka doprovází v sobotu ve staré Břeclavi poslední úpravy lodí, které se pomalu chystají na závodní dráhu. Křemílek dokončí tanec a rychle se nalodí s ostatními členy jeho posádky do pařezové chaloupky. Právě jejich plavidlo se těší u dětských i dospělých diváků největší oblibě. Potleskem je vyprovázejí na start. Začíná čtvrtý ročník Bobří nekyády.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT