Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

REDAKCE / ČTK

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

AKTUALIZOVÁNO

Kolaps v Praze. Rozlitý výživový koncentrát uzavřel Strakonickou

Strakonická ulice v Praze je před Lahovickým mostem ve směru z centra konečně otevřena. Důvodem uzavření bylo znečištění vozovky kapalinou, která unikla z nádrže převážené v nákladním autě. Policie odkláněla dopravu Dostihovou ulicí. Vyplývá to z informací pražských hasičů a Jednotného systému dopravních informací. Úsek byl značně poškozen.

Poprvé od roku 1990 bez magistrátu. Landovský: ČSSD je v Praze v těžké krizi

Sociální demokracie je v metropoli v krizi, kterou bude náročné překonat. ČTK to řekl neúspěšný sociálně demokratický kandidát na primátora Jakub Landovský. Problémem strany v metropoli je podle něj mimo jiné nedostatečně aktivní členská základna. ČSSD se v letošních komunálních volbách poprvé od roku 1990 nedostala do pražského zastupitelstva a pohořela i na radnicích městských částí.

AKTUALIZOVÁNO

Hledaná mamba je nejspíš mrtvá, ušktnutá žena zůstává v umělém spánku

Třicetiletá pacientka, kterou v pondělí večer v pražských Hlubočepích uštkla mamba zelená, je stále v umělém spánku, její stav zůstává vážný. Ve čtvrtek o tom informoval mluvčí Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) v Praze Filip Brož. Hada, jehož majitelkou je zřejmě uštknutá žena, se zatím nepodařilo odchytit. Pravděpodobně zůstal v domě, policie jeho obyvatele evakuovala. Podle herpetologa je mamba pravděpodobně mrtvá.

OBRAZEM: Dopravní podnik zpřístupnil garáže, vozovnu i depo

Pražský dopravní podnik v sobotu během dne otevřených dveří zpřístupnil některé své provozy. Tentokrát lidé mohli navštívit tramvajovou vozovnu Motol, autobusové garáže Řepy a depo Zličín, odkud celý den vyjížděly historické soupravy metra.  

Další protest proti Babišovi v centru Prahy. Tentokrát němý

Několik stovek lidí se v úterý vpodvečer sešlo na Staroměstském náměstí. Kromě transparentů měli většinou ještě jeden společný znak - ústa přelepená lepicí páskou. Po čtvrthodině tichého protestu se vydali před Úřad vlády České republiky, kde drželi minutu ticha za všechny utlačované lidi. Demonstraci proti Andreji Babišovi a krokům jeho vlády v demisi svolala iniciativa Milion chvilek pro demokracii. Podle mluvčí vlády Barbory Peterové je Babiš s organizátory iniciativy v kontaktu.

Kde v Česku dnes policie měří rychlost? Přinášíme kompletní seznam míst

Na stovkách míst v Česku, která označili občané jako riziková, budou dnes policisté měřit rychlost a na každém z vybraných úseků budou minimálně hodinu. Při evropské dopravněbezpečnostní akci Speed marathon budou hlídky kontrolovat dodržování nejvyšší povolené rychlosti i v dalších státech. Seznam míst, kde budou v Česku, je na webu akce.

Srážka s asteroidem hrozí Zemi až v roce 2068. Proletí kolem planetka Apophis

Naši Zemi čeká napínavá budoucnost. Asteroid Apophis nás ohrozí "až" v roce 2068, a nikoli dříve, jak se předpokládalo.

Mandík a Macík jsou opět čistí. Kauza Vítání občánků se vrací k okresnímu soudu

Podmínka pro ústeckého exprimátora Víta Mandíka a bývalého radního Josefa Macíka se ruší. Tak rozhodl krajský soud, který vrátil celou kauzu k novému projednání ústeckému okresnímu soudu.

Národní muzeum vydávalo umělé drahokamy za pravé. Místo diamantu má sklo

Ve sbírce Národního muzea jsou místo některých drahých kamenů umělé napodobeniny. Rozdíl v ceně by podle soudního znalce mohl v některých případech být až několik desítek milionů korun. Muzeum nyní zjišťuje, jak se záměna stala. Informuje o tom server Hlídací pes.

V ostravských Radvanicích dýchali znečištěný vzduch 89 dní v roce

Kvůli vysokým koncentracím polétavého prachu v ovzduší bylo v loňském roce v Česku vyhlášeno celkem 39 smogových situací a 17 regulací - všechny v lednu a únoru. 

AKTUALIZOVÁNO

Volba Ondráčka do čela sněmovní komise neplatí, bude se opakovat

/VIDEO/ Sněmovní volba poslance KSČM Zdeňka Ondráčka do čela sněmovní komise pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů se bude opakovat. Předseda dolní komory Radek Vondráček (ANO) označil dnešní druhé kolo volby za zmatečné. Volba se z rozhodnutí poslanců uskuteční na návrh ODS až na schůzi, která začne v polovině ledna.

Stopy v Jizerských horách budou upravovat tři nové rolby

Tři nové rolby pomohou od letošní sezony s úpravou stop pro běžkaře na české a polské části Jizerských hor.

Lanovka ze zoo do Podbaby by mohla svést více cestujících než tramvaj

Připravovaná Lanovka z Bohnic přes zoo do Podbaby by v budoucnu mohla přepravovat více cestujících než tramvajová trať. Vyplývá to z předběžných konzultací mezi společností Ropid a firmou, která zpracovává studii na stavbu lanovky. Studie by měla být hotová na přelomu 2017 a 2018.

Volební lídr ČSSD Zaorálek se zlobí na Babiše. Palermo, jaké jsme tu neměli

Volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek se rozzlobil na šéfa hnutí Andreje Babiše (ANO). Důvodem je poslední nahrávka, z níž nepřímo vyplývá, že Babiš zřejmě věděl o postupu Finanční správy ve věci likvidace společnosti FAU Přerov.

Další rána pro fotbal? Gambrinus končí se sponzorstvím reprezentace i ligy

Pivovar Gambrinus se rozhodl ukončit sponzorství reprezentace a první ligy v důsledku současné krize ve vedení Fotbalové asociace ČR a kauz týkajících se vrcholového fotbalu. Oznámil, že neprodlouží stávající smlouvu, která vyprší v roce 2018.   

AKTUALIZOVÁNO

V Balkové na Plzeňsku se vzbouřili cizinci. Policie proti nim zasáhla

Část cizinců v záchytném zařízení v Balkové na Plzeňsku dnes zahájila vzpouru a zabarikádovala se. Zakročila proti nim policejní zásahová jednotka. Při zákroku nebyl nikdo zraněn. Podle mluvčí cizinecké policie Kateřiny Rendlové bylo důvodem pro vzpouru pravděpodobně to, že jeden z cizinců obdržel informaci o vyhoštění ze země  

Zeman: Sobotka nechť rezignuje, vláda zůstane. Premiérem může být i Bělobrádek

Prezident Miloš Zeman si myslí, že současná vláda by měla dovládnout do říjnových sněmovních voleb a jediný, kdo by ji měl opustit, je premiér Bohuslav Sobotka. V čele staronové vlády by podle něj měl stát znovu politik ČSSD. V té souvislosti zmínil Lubomíra Zaorálka a Milana Chovance. Nevyloučil ale to, že by premiérem mohl jmenovat i Pavla Bělobrádka, pokud by sociální demokraté jeho nabídku odmítli. Řekl to dnes v rozhovoru pro TV Barrandov.

Ostrý konflikt na Hradě: Zeman a Sobotka se střetli kvůli demisi

Na Pražském hradě vznikl v úvodu schůzky závažný konflikt mezi premiérem Bohuslavem Sobotkou a prezidentem Milošem Zemanem. Sobotka dorazil na schůzku s hlavou státu bez demise svého kabinetu, Zeman však nechal na Pražském hradě připravit sál, jako by ministerský předseda demisi přinesl.

Demise vlády podle analytiků ekonomiku ani finanční trhy neovlivní

Demise vlády, kterou dnes oznámil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), neohrozí vývoj ekonomiky ani vnímání země zahraničními investory. Česko totiž těží z předchozí dlouhé stability. Vyplývá to z vyjádření analytiků. Určitou reakci lze podle nich čekat u kurzu koruny, který by mohl být více rozkolísaný.

Česku chybí zákon o sociálním bydlení, i když byl prioritou vlády

Sněmovna návrh zákona o sociálním bydlení zatím jen rozjednala, ve Sněmovně čelil kritice. Podle průzkumu si 73 procent Čechů myslí, že by Česko mělo mít zákon, podle něhož by obce musely mít určitý počet sociálních bytů pro lidi v nouzi. Vyslovila se tak většina voličů pravice i levice. Průzkum si nechala zpracovat Platforma pro sociální bydlení a asociaci Dítě a rodina od agentury Median. 

Sobotka a Bieńkowská: nechceme hospodářský protekcionismus

Praha - Premiér Bohuslav Sobotka se s eurokomisařkou Elžbietou Bieńkowskou shodl na nutnosti zlepšení fungování vnitřního trhu EU a boji proti protekcionismu některých zemí. Sobotka v této souvislosti zmínil například problémy českých řidičů dopravních vozidel ve Francii či Německu. Bieńkowská označila protekcionismus za jeden z největších problémů EU.

Nemocní zaměstnanci by mohli pobírat vyšší nemocenskou

Praha - Zaměstnanci v pracovní neschopnosti by se mohli dočkat vyšší nemocenské. Zatímco nyní dostávají od 15. dne nemoci 60 procent příslušného vyměřovacího základu, nově by od 31. dne nemoci měli dostávat 66 procent a od 61. dne až 72 procent denního vyměřovacího základu. Počítá s tím pozměňovací návrh bývalého odborového předáka a poslance za ČSSD Jaroslava Zavadila, který ho chce vložit do vládní novely zákona o pojistném na sociální zabezpečení. Tato novela má především podnikatelům zjednodušit administrativu spojenou s placením odvodů.

Jazzovým albem roku je podle Českého rozhlasu nahrávka Dorůžky

Praha - Za nejlepší jazzovou nahrávku uplynulého roku označila stanice Český rozhlas (ČRo) Jazz album Autumn Tales kytaristy a skladatele Davida Dorůžky. V anketě s názvem Česká jazzová sklizeň deset publicistů a promotérů na druhé místo umístilo desku Nononononininini skupiny Vertigo a na třetí nahrávku Podvod kytaristy Viléma Spilky a jeho Quartetu.

Odbory se budou drát za lepší platy. Zatím pouze v kampani

Praha - Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče zahájil dnes kampaň Konec levné práce v sociálních službách. Chce usilovat o lepší platové podmínky svých zaměstnanců, podobně jako to dělají školské odbory svou kampaní Konec levných učitelů. Odbory chtějí, aby vláda přeřadila sociální pracovníky do stejných tabulek, podle kterých jsou hodnoceny například zdravotní sestry.

Milan Šteindler oslaví pozítří šedesátiny

Praha - Herec, režisér a recesista Milan Šteindler je jednou z tváří kultovního divadla Sklep. Divákům je dobře známý i z okénka německého jazyka Alles Gute v satirickém pořadu Česká soda. Zahrál si v řadě filmů, nejvýraznější roli měl zřejmě v komedii Vrať se do hrobu!, za režii snímku Díky za každé nové ráno pak získal Českého lva. Šteindler pracuje také pro televizi, reklamu a nedávno se pustil i na půdu muzikálu Rocky. Šedesátiny oslaví 12. dubna.

Zvýšit důchod o pětistovku by podle Babiše stálo stát dvacet dva miliard

Praha - Zvýšení důchodů v příštím roce o 500 korun, jak o tom hovoří premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), bude znamenat nárůst výdajů na penze o 22,3 miliardy korun. Roční výdaje na důchody by se tak přiblížily 450 miliardám korun.

Šéf OECD: otevřené trhy jsou zárukou blahobytu

Berlín (Německo) - Generální tajemník Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) Ángel Gurría varoval před protekcionismem v mezinárodním obchodě a vyzval k posílení mezinárodní spolupráce. Dnes se uskuteční schůzka německé kancléřky Angely Merkelové s vrcholnými představiteli světových finančních a hospodářských organizací.

ČNB by podle Rusnoka mohla zvýšit sazby až na přelomu roku

Praha - Česká národní banka by mohla začít se zvyšováním úrokových sazeb na přelomu letošního a příštího roku. Podmínkou je ovšem udržitelný vývoj inflace a její stabilní návrat na úroveň kolem dvou procent. V dnešním rozhovoru pro Hospodářské noviny (HN) to uvedl guvernér ČNB Jiří Rusnok

Vláda schválila navýšení pojistného státních pojištěnců

Praha - Stát příští rok vydá na své pojištěnce, tedy děti, důchodce či nezaměstnané, o 3,5 miliardy korun víc než letos. Podle návrhu ministerstva zdravotnictví, který dnes projednávala vláda, bude odvádět na jednoho pojištěnce měsíčně o 49 korun víc. Měsíční částka pojistného se tak zvýší na 969 korun.

Březen byl ve znamení stovek bankrotů fyzických osob

Praha - V březnu bylo vyhlášeno 700 bankrotů fyzických osob podnikatelů, o 187 více než v předchozím měsíci a zároveň nejvíce od předloňského července. Současně bylo vyhlášeno 68 bankrotů obchodních společností, což bylo o 14 méně než v únoru. Vyplývá to z nejnovější studie společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.

Březnová inflace se vyšplhala na 2,6 procenta

Praha - Meziroční růst spotřebitelských cen v březnu zrychlil růst na 2,6 procenta z únorových 2,5 procenta. Stejně jako v předchozích měsících zdražily především potraviny a pohonné hmoty. Proti únoru se spotřebitelské ceny v březnu nezměnily. Oznámil to dnes Český statistický úřad.

Březnová meziroční inflace patrně vzrostla

Praha - Meziroční inflace v březnu stoupla na 2,6 procenta z únorových 2,5 procenta, odhaduje většina analytiků. Důvodem růstu je pouze meziroční srovnávací základna. Někteří ekonomové ovšem očekávají i pokles meziroční inflace, a to až k 2,3 procenta. Český statistický úřad zveřejní údaje o březnové inflaci v pondělí 10. dubna.

ČOI zkontrolovala problematické e-shopy

Praha - Česká obchodní inspekce (ČOI) loni zjistila pochybení při 87 procentech kontrol problémových e-shopů. Je to o 4,2 procentního bodu více než v roce 2015. Internetové obchody dostaly celkem 1 060 pokut za 5,8 milionu korun.

ČEPS loni vydělal dvě miliardy

Praha - Provozovateli tuzemské přenosové soustavy ČEPS loni meziročně vzrostl zisk před zdaněním o 2,8 procenta na 2,07 miliardy korun. Výnosy stouply o 7,9 procenta na 19,02 miliardy korun.

Poslední únorové intervence stály ČNB 220 miliard

Praha - Česká národní banka v únoru v rámci intervencí proti posilující koruně na devizovém trhu utratila zhruba 220 miliard korun za nákup eur. Jde po letošním lednu o druhý nejvyšší měsíční objem od zahájení intervencí v listopadu 2013. Od té doby do konce února tak ČNB intervenovala v objemu zhruba 1,5 bilionu korun.

Ropa v Asii zdražila kvůli americkému útoku v Sýrii

Singapur - Ceny ropy v Asii dnes posilují a v jednu chvíli rostly o více než dvě procenta. Může za to útok Spojených států na vojenskou základnu v Sýrii.

Na Pražskou burzu neměl dosud konec intervencí zásadní vliv

Praha - Pražská burza dnes stagnovala, index PX klesl o 0,08 procenta na 979,97 bodu. Nejobchodovanější emise, akcie Moneta Money Bank, zdražila, ale další emise s velkými objemy obchodů zlevňovaly. Kurz koruny po ukončení režimu devizových intervencí výrazně posílil vůči euru i dolaru.

AKTUALIZOVÁNO

Česko přestalo plnit evropskou směrnici o zásobách ropy

Praha - Česká republika přestala plnit evropskou směrnici o výši nouzových zásob ropy a ropných produktů. Evropská unie požaduje po státech, které ropu netěží, aby měly zásoby minimálně na 90 dní. Česko má nyní zásoby na 87 dní.

Predikce ministerstva financí: Česká ekonomika bude letos růst méně

Praha - Ministerstvo financí ČR (MF) v nové makroekonomické prognóze mírně zhoršilo odhad růstu ekonomiky v letošním roce na 2,5 procenta z lednových 2,6 procenta. Pro příští rok odhad úřad zlepšil na 2,5 procenta z předchozích 2,4 procenta. Loni ekonomika vzrostla o 2,4 procenta.

AKTUALIZOVÁNO

Státní podnik Prisko koupil zkrachovalé OKD

Těžební společnost OKD dnes uzavřela smlouvu se státní společností Prisko, v níž vykonává vlastnická práva ministerstvo financí, o převodu akcií dceřiné společnosti, kterou kvůli této transakci založilo. Do této společnosti mají být vloženy doly. Prisko nabude veškeré akcie nové společnosti.

V Žatci začala výstava umění ze sbírky manželů Zemanových

Žatec - Ukazuje umělce, kteří se narodili ještě na konci 19. století, například Jan Bauch nebo Jan Benda. A také umělce, kteří se narodili na konci 20. století, v devadesátých letech.

V Británii musejí velké firmy povinně hlásit rozdíly mezd mezi muži a ženami

Londýn (Velká Británie) - Británie se stává jednou z prvních zemí, která ze zákona požaduje po velkých firmách, aby hlásily rozdíly ve mzdách mužů a žen. Nový zákon vstupuje v platnost dnes. Ženy v roce 2016 vydělávaly v Británii o 18 procent méně než muži.

Český průmysl v únoru opět posílil

Praha - Průmyslová výroba v únoru zpomalila meziroční růst na 2,7 procenta z lednových 10,3 procenta. Dařilo se především výrobcům automobilů, jejichž produkce stoupla o 7,5 procenta. O šest procent vzrostla i výroba elektřiny, o 18 procent výroba chemikálií.

České stavebnictví se stále nemůže vymanit z krize

Praha - Stavební produkce v Česku v únoru zrychlila meziroční pokles na sedm procent z lednových revidovaných 1,4 procenta. Na výsledku se negativně podepsal zejména propad inženýrského stavitelství, naopak pozemní stavitelství pokles stavební výroby tlumilo. Po očištění o vliv počtu pracovních dnů se stavebnictví v únoru snížilo o 5,6 procenta.

Únorový přebytek z vývozu atakuje hranici osmnácti miliard

Praha - Zahraniční obchod Česka skončil v únoru přebytkem 17,9 miliardy korun, meziročně byl ale o dvě miliardy korun nižší. Bilanci nepříznivě ovlivnilo hlavně meziroční prohloubení deficitu obchodu s ropou a zemním plynem, základními kovy a počítači. Kladný vliv naopak mělo snížení deficitu chemických látek a přípravků.

Cena pohonných hmot se nemění

Praha - Ceny pohonných hmot u čerpacích stanic v Česku po dvou týdnech poklesu začaly stagnovat. Benzin Natural 95 v uplynulém týdnu zdražil o haléř na průměrných 30,90 koruny za litr, nafta ve středu stála v průměru 30,11 Kč/l, a proti minulému týdnu tak byla o dva haléře levnější.

Dolar zpevnil

New York (USA) - Americký dolar dnes díky silnému přírůstku pracovních míst v americkém soukromém sektoru celkově mírně zpevnil. Proti japonskému jenu posílil dolar poprvé za čtyři dny. Na trhu však převládá nervozita před setkáním amerického prezidenta Donalda Trumpa s jeho čínským protějškem Si Ťin-pchingem.

Rusko přestalo Ukrajině dodávat LPG

Moskva (Rusko) - Rusko počátkem tohoto měsíce pozastavilo vývoz zkapalněného ropného plynu (LPG) na Ukrajinu a na hranicích se vrší vagony s touto surovinou. Moskva se prý obává, že by Ukrajinci mohli LPG použít k vojenským účelům.

V britských továrnách BMW se bude stávkovat

Londýn (Velká Británie) - Zaměstnanci britských továren německé automobilky BMW uspořádají v příštích týdnech osm stávkových akcí. Oznámil to dnes největší britský odborový svaz Unite. Protestují tím proti přechodu firmy na jiný, méně štědrý systém firemního penzijního zabezpečení.

Američané prý nabízeli za OKD půl miliardy korun

Karviná - Americká firma Alcenta ze skupiny BNY Mellon napsala premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD) dopis, v němž uvádí, že byla připravena zaplatit za těžební společnost OKD nejméně 500 milionů korun. Firmě vadí, že má OKD získat státní podnik Prisko jen za 80 milionů korun a zváží kvůli tomu arbitráž.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT