Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ŠÁRKA MIKULECKÁ

Šárka Mikulecká / Orlický deník

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Mohou za pád střechy lepené vazníky? Trosky haly prohledal soudní znalec

Česká Třebová – Osmapadesát milionů korun v troskách, tak nyní vypadá nová sportovní hala, jejíž střecha se v sobotu večer zřítila. Na místo obehnané policejními páskami zamířil soudní znalec, jeho posudek určí další postup policie. Příčinou problému by mohly být lepené dřevěné vazníky. Spekulací je mnoho, nicméně jedno je jasné: hejtman Martin Netolický chce označit viníky! Kraj si proto nechá zpracovat vlastní znalecký posudek.

AKTUALIZOVÁNO

Na nové hale se propadla střecha. Sportovci stihli včas utéct

Česká Třebová - Večerní Českou Třebovou zněly sirény. Krátce před jednadvacátou hodinou tu došlo ke zřícení střechy na nově postavené sportovní hale Na Skalce. Zrovna tu probíhal florbalový turnaj dorostenecké kategorie, událost se naštěstí obešla bez zranění. "Všichni stačili včas utéct," uvedl ředitel Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje Pavel Svoboda s tím, že na místo vyjely tři posádky zdravotníků.

V Ústí má premiéru kino naslepo

Ústí nad Orlicí – „Pojďte do kina, aniž byste věděli na co, kupte si pivo, pohodlně se usaďte a výběr titulu nechte na nás. Vstupné se neplatí, až při odchodu dle vaší spokojenosti," tak zve ústecké Klubcentrum na středeční premiéru „kina naslepo". Promítat se v Roškotově divadle bude od 19.30 hodin.

Kapra na Vánoce koupíte on-line

Orlickoústecko, Svitavsko – Kapr s bramborovým salátem je vánoční klasika. Na kolik letos štědrovečerní večeře vyjde? Kilo šupináče v regionu koupíte pod 90 korun. Ulovit si ho můžete dokonce v „on-line rybníku", Plundrovo rybářství z Dlouhoňovic totiž nabízí on-line objednávku.

Soběstačný domek je první krok. Úspěšný stavitel má další plány

Choceň /FOTOGALERIE/ – „Když stavíte klasický dům, někam jdete, někdo ho nakreslí, pak ho někdo postaví a vy si v něm potom zvykáte. My jsme to udělali jinak," říká majitel energeticky soběstačné dřevostavby stojící nad Chocní Pavel Černý. Přiznává, že během stavby vzal projekt do ruky jen párkrát. Stavělo se intuitivně.

Někdo ve škole nedával pozor... A z Litomyšle byla rázem Lytomyšl

Česká Třebová – Tak dlouho se na ně čekalo. Tolik diskuzí kolem nich bylo… A když se objevily, stálo to za to! Správa a údržba silnic Pardubického kraje v České Třebové umístila značky zakazující vjezd nákladním automobilům s hmotností nad 12 tun na silnici II/358 vedoucí kolem zámku v Litomyšli a dále přes Němčice a Zhoř do České Třebové.

Soběstačný dům v Chocni zaujal odborníky

Choceň - Pavel Černý si splnil sen, když postavil energeticky soběstačnou dřevostavbu v Chocni. Nevedou do ní žádné kabely ani trubky z venku. Voda je z vrtu, elektřina z ostrovní fotovoltaické elektrárny, teplo ze slunce nebo dřeva. Díky domu u lesa se stavitel vrátil do milované přírody.

AKTUALIZOVÁNO

Soběstačný dům v Chocni zaujal odborníky

Choceň /FOTOGALERIE/- Pavel Černý si splnil sen, když postavil energeticky soběstačnou dřevostavbu v Chocni. Nevedou do ní žádné kabely ani trubky z venku. Voda je z vrtu, elektřina z ostrovní fotovoltaické elektrárny, teplo ze slunce nebo dřeva. Díky domu u lesa se stavitel vrátil do milované přírody.

Obnovení zastávky Křib řeší studie univerzity

Česká Třebová - Město v těchto dnech obdrželo studii týkající se možnosti obnovení zastávky Křib a jejího připojení na veřejnou autobusovou dopravu. Shrnuje názory dotčených obyvatel i normy a požadavky na řešení. Studie vzešla ze spolupráce s Dopravní fakultou Jana Pernera Univerzity Pardubice.

Mladá žena zneužila laskavosti manželů

Žambersko - Smyšlené legendy na lidi stále fungují. A podvodníci toho využívají. Dobroty manželského páru měla podle policie zneužít jednatřicetiletá žena, která si vymyslela srdceryvný příběh o operaci a následné léčbě. Manželé ze Žamberska jí uvěřili a opakovaně půjčovali peníze. Dlužná částka se vyšplhala na téměř 200 tisíc korun.

Žamberk stále hledá řešení pro zimák

Žamberk - Ve čtvrtek 27. října se v sále zastupitelstva budou projednávat varianty dostavby zimního stadionu. Investiční akcí se zastupitelé už zabývali opakovaně. Vybírali mezi provizorním řešením, plnohodnotným stadionem s využitím projektové dokumentace již realizované stavby a stavbou „na míru".

Jaký osud čeká Křivolík?

Česká Třebová - Ke sledovaným a diskutovaným tématům města patří nejen rekonstrukce domu v těsné blízkosti rotundy svaté Kateřiny, proti které vznikla petice, ale také návrh směny pozemků města s firmou Techplast. Podnikatel Josef Škrkoň nabízí za rybníček Panamák v Křivolíku pozemky bývalé Primony, kterou koupil v dražbě.

Boj o rotundu jde do rady města

Česká Třebová - Diskuze o přestavbě domku, bývalého sirotčince, v těsné blízkosti rotundy svaté Kateřiny se přenesla na pondělní jednání zastupitelů. Objekt z finančních darů přestavuje křesťanské společenství Přátelé Jeunesse Lumiere, plánuje ho využít také jako zázemí pro akce v rotundě.

Včelu si nemůžete vzít do náruče. Ale člověk je může mít rád

Kunvald - V jeho království to voní po dřevě a medu. Všechno tam má svůj řád, každé náčiní svůj hřebíček. A hučí to tam „jak v úle". Královstvím Jirky Prachaře je totiž včelín, kde má šest včelstev. Letos v létě na mezinárodním setkání včelařské mládeže v Praze vybojoval titul nejlepší mladý včelař do 15 let.

Choceň má nový druh houby. Našli ji v zapomenutém sadu

Choceň - Sucho ve východních Čechách vyhnalo mykology s košíky až do Beskyd a Jeseníků, aby měli co ukazovat na tradiční výstavě hub v Orlickém muzeu. Jubilejní 30. výstava o víkendu představila více než 420 druhů. Raritou byly marcipánovo-perníkové houby, které klubu k jubileu vyrobila Marie Černá ze Sloupnice.

Dá se nakreslit nevkusný vtip o politice i vkusný vtip třeba o smrti

Vysoké Mýto - Humor je taková omáčka života. Pomůže nám spolknout i hodně drsný knedlík, říká kreslíř Deníku MAREK SIMON… Jako dítě si Marek Simon tužkou způsobil úraz, dnes jejím prostřednictvím jako kreslíř baví čtenáře Deníku především politickou satirou.

První let se stal i letem posledním

Orlickoústecko - Měl to být první let po dlouhých letech. Osmašedesátiletý pilot ale v úterý odpoledne do cíle nedoletěl. Zřítil se nedaleko letiště ve Dvořisku u Chocně. Trosky letounu si na letišti převezmou letečtí inspektoři.

Slatina versus úřady: blíží se po roce a půl rozuzlení kauzy?

Slatina - Šanony s označením „policejní akce" zabírají v kanceláři firmy Multiagro ve Slatině dost místa. Skončí kauza po roce a půl?

Redukce oborů či celých škol už není na pořadu dne

Orlickoústecko - Pro střední, zvláště odborně zaměřené školy a učiliště v Pardubickém kraji nebyly uplynulé čtyři roky právě jednoduchým obdobím. Panovaly obavy, na kterou školu padne Černý Petr při „optimalizaci" sítě škol, z nichž mnohé kvůli nezájmu studentů zely prázdnotou.

Nehladoví. Školní oběd zaplatí dárci

Česká Třebová - Hovězí gulášek, kuřecí stehno, nebo těstoviny? Ze středeční nabídky jídelny při ZŠ Habrmanova si může vybrat i třináct dětí, jejichž rodiny by si mohly jen těžko dovolit zaplatit školní obědy. Po celý školní rok jim je bude hradit společnost Women for Women díky dárcovskému projektu Obědy pro děti.

Lidé jsou ochotni za hudbu zaplatit stejně jako za kávu a dort v cukrárně

Žamberk - V neděli vrcholí benefiční hudební festival Harriet Parish, jehož cílem je přispět na opravu střechy kostela sv. Václava. V zámeckém parku bude odpoledne hrát skupina Sto zvířat, tečku potom udělá večer v kostele Pavel Šporcl a Czech Baroque Ensemble.

Albertinum zlepší podmínky pro duševně nemocné

Žamberk - V odborném léčebném ústavu se dokončuje projekt modernizace lékařské vily v hodnotě 25 milionů korun. Nové prostory přispějí k rozvoji psychiatrické péče, akce je v souladu s koncepcí psychiatrické péče v Pardubickém kraji. Zajímavostí je, že Albertinum, zřejmě jako jediná příspěvková organizace v ČR nezřizovaná ministerstvem zdravotnictví, na něj získalo grant z Norských fondů.

"Základem musí být zdravotní personál, který zde pracuje," ví ředitel nemocnice

S Jiřím Řezníčkem, ředitelem Orlickoústecké nemocnice, jsme hovořili o plánované stavbě Centrálního urgentního příjmu.

Lidi často nenapadne, že by mohli používat vodu k přímé spotřebě

Východní Čechy /ROZHOVOR/ - Sucho je velký strašák, který mnohé domácnosti vede k pořízení vlastní studny. Jak na to, na co si dát pozor a jak se dá voda využít, radí David Javůrek z Českých Libchav, který vlastní firmu specializovanou na vrtané studny.

Tehdejší Československo nemohlo zvítězit vojensky, ale mohlo zvítězit morálně

Králíky – Pozornost příznivců vojenství a vojenské historie se dnes upírá do Králík, kde se koná tradiční akce Cihelna. Návštěvníkům z celé republiky dává možnost poznat Králicko jako turisticky atraktivní cíl. Investice Pardubického kraje tam nemíří náhodou. „Králická pevnostní oblast a celé Králicko je pro nás jednoznačně jednou z priorit v oblasti podpory cestovního ruchu," říká v rozhovoru hejtman Martin Netolický.

Hnůj a vidle. Zemědělství mladé neláká

Orlickoústecko - „Když jsem si podal přihlášku na zemědělku, od vrstevníků jsem si to vyslechl," vzpomíná Josef Papáček na své rozhodnutí pokračovat v rodinné zemědělské tradici. Po střední následovala škola vysoká a dnes je tento mladý zemědělec majitelem farmy Kaliště. Protože se specializuje na chov skotu francouzského plemene Limousine, ví, že generační výměna není problém jen v Čechách.

Řidiče čeká osm dní provizoria

Vysoké Mýto - Řidiči se na přetížené silnici I/35 musí připravit na další komplikaci. Dnes začíná osmidenní úplná uzavírka železničního přejezdu na výjezdu z Mýta směrem na Hradec Králové. Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) provádí jeho kompletní opravu.

Nezvaná návštěva ve „skříni“

Česká Třebová - S kličkou a štípacími kleštěmi v ruce po městě chodil muž, který z elektrických a plynových rozvodných skříní kradl měděné vodiče. Pravděpodobně jde až o desítky případů. Českotřebováci by si proto měli své rozvodné skříně zkontrolovat.

Když košík z papíru, tak jedině z Deníku!

Česká Třebová - Českotřebovská městská policistka Zdenka Buchtová regionální Deník pozná i poslepu…

Přehrady u nás nejsou aktuální, omezení ano

Vysokomýtsko - Mezi čtyřmi aktuálně plánovanými vodními nádržemi v Česku je zastoupen Pěčín na Rychnovsku. Přehrada, jejíž stavba by zatopila jedno z nejmalebnějších a přírodně nejcennějších údolí na řece Zdobnici v Orlických horách. V plánu ministerstva zemědělství z roku 2011 ale figurovala i místa u nás.

Kraj podpořil boj Třebové a Litomyšle proti kamionům

Česká Třebová - Zatím to není definitivní, ale Litomyšl, Česká Třebová a okolní obce získaly spojence v boji proti nákladní dopravě. Úředníci z Pardubického kraje vydali opatření, na jehož základě šoféři nákladních aut s hmotností nad 12 tun nebudou moci vjet na určené komunikace. Proti vyhlášce však lze od 2. srpna po dobu 30 dní podat písemnou formou námitky.

Kraj nechce kamiony u zámku v Litomyšli a na silničkách na Českotřebovsku

Českotřebovsko - Krajský úřad Pardubického kraje vydal klíčové opatření. Na jeho základě by měl být od září zakázán vjezd nákladním automobilům s hmotností nad 12 tun na silnici II/358 vedoucí kolem zámku v Litomyšli a dále přes Němčice a Zhoř do České Třebové. A nejen tam. Ve Třebové by se zákazové značky měly objevit také na silnicích III/31512 a III/36012, tedy ve směru na Skuhrov a Přívrat.

Trénuje se, jak na kameru umřít, aby to nebylo jak ve Vinnetouovi...

Bystřec - Skupina scénického šermu Balestra, jež byla založena v roce 2008 v Letohradu, zpestřila víkendové Walterovy slavnosti v Bystřeci gotickým rytířským turnajem a barokně-renesančním pásmem soubojů. Hovořili jsme s vedoucím skupiny Martinem Matějčíkem.

Památky na Orlickoústecku i u sousedů ožívají také v noci

Orlickoústecko - Mnohá místa vypadají pod rouškou tmy úplně jinak než za denního světla. Dvojnásob to platí o památkách, kde po setmění ožívají třeba i nadpřirozené bytosti. V Letohradu se to jimi v létě jen hemží na zámku a v jeho okolí i na tvrzi Orlice.

Brány hradu Litice zůstávají zavřené

Litice nad Orlicí – Brány hradu Litice se neotevřou dříve než na konci července. Zpřístupnění památky turistům neustále oddaluje zabezpečení a oprava zdi torza severního paláce, která se loni zřítila. Jediný státní hrad na Orlickoústecku by mohl být od konce července zpřístupněn alespoň o víkendech a od září potom celodenně mimo pondělí.

Adrenalin vyplaví skoky i houpačka

Česká Třebová - Areál Peklák, který v zimě patří lyžařům a v létě ho křižují bikeři a horské káry, nabídne další adrenalinovou atrakci. V dolní části areálu zřejmě ještě letos vyroste dobrodružná věž.

Automaty z České Třebové nezmizí

Česká Třebová - Podle ministerstva financí bylo ke konci března v České Třebové 113 výherních hracích přístrojů, nejvíc v okrese. Jejich počet se výrazně nezmění. Zatím. Zastupitelé neschválili vyhlášku o zákazu hazardu. Hlavním argumentem byl finanční výpadek z rozpočtu.

Z letohradského poldru zřejmě ukradli poklop. Voda už podruhé vypláchla Orlici

Letohrad-Orlice - Velká voda se po třech týdnech znovu prohnala zahradami a domy v kopci pod poldrem na Orlici.

Postižení herci bodovali v Praze

Žampach - Hory Žampašským přinesly nejen lásku, ale i nominace.

Opozice opět vytáhne kauzu pěší zóna

Žamberk - Opozice v Žamberku nikdy nespí. O slovo se opět přihlásí na středečním mimořádném zasedání zastupitelstva, kde znovu „vytáhne" kauzu pěší zóna.

Muž nepřežil pád z výšky, žena nehodu

Orlickoústecko - Dva mrtví. To je bilance středečního dne na Orlickoústecku. Odpoledne okolo sedmnácté hodiny došlo v jedné z českotřebovských firem k pracovnímu úrazu.

Tragický útěk připomene pamětní deska

Choceň - Byla noc z 12. na 13. května 1949, když pětice studentů Letecké vojenské akademie chtěla utéct z komunistického Československa ve dvou malých letadlech. Na choceňském letišti té noci došlo k tragédii. Vlastimil Klenovský a jeho přítelkyně Heda Prokopová byli zastřeleni.

Sodomkovo a Stratílkovo Mýto. Náměstí zaplnily veterány a hasičské stříkačky

Vysoké Mýto - Město se v sobotu již podesáté vrátilo v čase. Slavné vysokomýtské firmy první republiky připomněl jubilejní desátý ročník Sodomkova Vysokého Mýta. Náměstí Přemysla Otakara II. zaplnily veterány známých značek s karoseriemi Sodomka a letos také hasičské stříkačky firmy Stratílek. Sbory dobrovolných hasičů své poklady přivezly z různých koutů Česka. A bylo jich rekordních sedm desítek!

AKTUALIZOVÁNO

Policie bombu ve Vysokém Mýtě nenašla. Náměstí je otevřeno

Vysoké Mýto - Policejní manévry a hromadná evakuace náměstí Přemysla Otakara ve Vysokém Mýtě způsobila oznámená bomba. Policie ji ale nenašla.

Lidé zbrojí. Ale spíš pro zábavu

Orlickoústecko - Na Orlickoústecku prudce stoupl počet žádostí o vydání zbrojního průkazu. Policisté zaznamenali až stoprocentní navýšení.

Tak trochu bojujeme s přírodou, říká primář Aleš Jurčík

Ústí nad Orlicí - Jaké požadavky mají dnešní rodičky, na jaké úrovni je vybavení populární ústecké porodnice i na její personální obsazení jsme se ptali lékaře Aleše Jurčíka, který letos převzal primariát gynekologicko-porodnického oddělení.

Horké léto nás může opět potrápit suchem

Orlickoústecko - Meteorologové varují, že nás čeká nejteplejší léto za posledních čtyřicet let. Zřejmě se musíme připravit na vedro, vrtochy počasí… a sucho. To náš region potrápilo už loni. Začátkem června tehdy vodohospodářský úřad obyvatelům Knapovce a Dolního a Horního Houžovce adresoval výzvu, aby omezili odběr pitné vody, zejména na napouštění bazénů.

Kapela Doctor Victor si plní sen, bude předskokanem AC/DC

Praha - Obrovský úspěch. Splněný sen. Jak jinak popsat příležitost, kterou si vydobyla skupina Doctor Victor. Jako vůbec první česká kapela bude mít tu čest dělat předskokana australské hardrockové legendě AC/DC, která v neděli pod širým nebem na pražském letišti Letňany vystoupí se svým turné Rock or Bust.

I za pár písmen hrozí sprejerům vězení

Letohrad - Rozsáhlým případem sprejerství se zabývají policisté na Orlickoústecku. Tentokrát to odnesly objekty v Letohradu, konkrétně na sídlišti U Dvora. Ušetřen nezůstal ani kulturní dům. Policisté už zahájili úkony trestního řízení. „A to pro přečin poškození cizí věci," uvedla mluvčí orlickoústeckých policistů Lenka Vilímková.

Zákaz vjezdu! Vyhánějí kolosy

Česká Třebová - Zákaz vjezdu! Nákladní vozidla a nákladní soupravy s povolenou hmotností nad 12 tun už nebudou moci mezi Českou Třebovou a Litomyšlí jezdit po silničkách vedoucích přes Němčice a také Pazuchu. Města využila své možnosti a tyto kolosy pošlou na trasu přes Opatov. Hříšníky hodlá Česká Třebová pokutovat.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT