Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ŠÁRKA MIKULECKÁ

Šárka Mikulecká / Orlický deník

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Mohou za pád střechy lepené vazníky? Trosky haly prohledal soudní znalec

Česká Třebová – Osmapadesát milionů korun v troskách, tak nyní vypadá nová sportovní hala, jejíž střecha se v sobotu večer zřítila. Na místo obehnané policejními páskami zamířil soudní znalec, jeho posudek určí další postup policie. Příčinou problému by mohly být lepené dřevěné vazníky. Spekulací je mnoho, nicméně jedno je jasné: hejtman Martin Netolický chce označit viníky! Kraj si proto nechá zpracovat vlastní znalecký posudek.

AKTUALIZOVÁNO

Na nové hale se propadla střecha. Sportovci stihli včas utéct

Česká Třebová - Večerní Českou Třebovou zněly sirény. Krátce před jednadvacátou hodinou tu došlo ke zřícení střechy na nově postavené sportovní hale Na Skalce. Zrovna tu probíhal florbalový turnaj dorostenecké kategorie, událost se naštěstí obešla bez zranění. "Všichni stačili včas utéct," uvedl ředitel Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje Pavel Svoboda s tím, že na místo vyjely tři posádky zdravotníků.

Soběstačný domek je první krok. Úspěšný stavitel má další plány

Choceň /FOTOGALERIE/ – „Když stavíte klasický dům, někam jdete, někdo ho nakreslí, pak ho někdo postaví a vy si v něm potom zvykáte. My jsme to udělali jinak," říká majitel energeticky soběstačné dřevostavby stojící nad Chocní Pavel Černý. Přiznává, že během stavby vzal projekt do ruky jen párkrát. Stavělo se intuitivně.

Někdo ve škole nedával pozor... A z Litomyšle byla rázem Lytomyšl

Česká Třebová – Tak dlouho se na ně čekalo. Tolik diskuzí kolem nich bylo… A když se objevily, stálo to za to! Správa a údržba silnic Pardubického kraje v České Třebové umístila značky zakazující vjezd nákladním automobilům s hmotností nad 12 tun na silnici II/358 vedoucí kolem zámku v Litomyšli a dále přes Němčice a Zhoř do České Třebové.

AKTUALIZOVÁNO

Soběstačný dům v Chocni zaujal odborníky

Choceň /FOTOGALERIE/- Pavel Černý si splnil sen, když postavil energeticky soběstačnou dřevostavbu v Chocni. Nevedou do ní žádné kabely ani trubky z venku. Voda je z vrtu, elektřina z ostrovní fotovoltaické elektrárny, teplo ze slunce nebo dřeva. Díky domu u lesa se stavitel vrátil do milované přírody.

Boj o rotundu jde do rady města

Česká Třebová - Diskuze o přestavbě domku, bývalého sirotčince, v těsné blízkosti rotundy svaté Kateřiny se přenesla na pondělní jednání zastupitelů. Objekt z finančních darů přestavuje křesťanské společenství Přátelé Jeunesse Lumiere, plánuje ho využít také jako zázemí pro akce v rotundě.

Dá se nakreslit nevkusný vtip o politice i vkusný vtip třeba o smrti

Vysoké Mýto - Humor je taková omáčka života. Pomůže nám spolknout i hodně drsný knedlík, říká kreslíř Deníku MAREK SIMON… Jako dítě si Marek Simon tužkou způsobil úraz, dnes jejím prostřednictvím jako kreslíř baví čtenáře Deníku především politickou satirou.

Lidé jsou ochotni za hudbu zaplatit stejně jako za kávu a dort v cukrárně

Žamberk - V neděli vrcholí benefiční hudební festival Harriet Parish, jehož cílem je přispět na opravu střechy kostela sv. Václava. V zámeckém parku bude odpoledne hrát skupina Sto zvířat, tečku potom udělá večer v kostele Pavel Šporcl a Czech Baroque Ensemble.

Kraj nechce kamiony u zámku v Litomyšli a na silničkách na Českotřebovsku

Českotřebovsko - Krajský úřad Pardubického kraje vydal klíčové opatření. Na jeho základě by měl být od září zakázán vjezd nákladním automobilům s hmotností nad 12 tun na silnici II/358 vedoucí kolem zámku v Litomyšli a dále přes Němčice a Zhoř do České Třebové. A nejen tam. Ve Třebové by se zákazové značky měly objevit také na silnicích III/31512 a III/36012, tedy ve směru na Skuhrov a Přívrat.

Horké léto nás může opět potrápit suchem

Orlickoústecko - Meteorologové varují, že nás čeká nejteplejší léto za posledních čtyřicet let. Zřejmě se musíme připravit na vedro, vrtochy počasí… a sucho. To náš region potrápilo už loni. Začátkem června tehdy vodohospodářský úřad obyvatelům Knapovce a Dolního a Horního Houžovce adresoval výzvu, aby omezili odběr pitné vody, zejména na napouštění bazénů.

Kdo adoptuje píšťalu, pomůže varhanám

Králicko - Varhany v kostele v Dolní Lipce v sobotu rozezní koncert Martina Kubáta. Po dlouhých letech hrají díky iniciativě Vím já kostelíček, jejímž cílem je zachránit čtvery varhany v kostelících na Králicku.

Čapí páry obsazují svá hnízda v regionu

Orlickoústecko - Pár čápů se ve středu ráno procházel na louce v Hylvátech v těsné blízkosti silnice I/14. Byli to čápi, kteří hnízdí na komínu v areálu automobilní školy? Nebo měli poslové jara v Ústí jen mezipřistání?

Úniková cesta pro žáby a čolky dostává jasné obrysy

Přívrat - Po měsíci jsou v plném proudu přípravy studie na instalaci trvalých zábran a propustků pod silnicí, které by v okolí přívratských rybníků ochránily migrující obojživelníky. Kraj letos na jaře vyslyšel ochránce přírody z organizace Podorlicko, kteří po trvalých zábranách volají už mnoho let.

V Orlickoústecké nemocnici upraví neurologii a internu

Ústí nad Orlicí - Rada Pardubického kraje schválila přípravu nových investic pro období 2016-2017 pro Nemocnice Pardubického kraje, které budou spolufinancovány z programu Ministerstva zdravotnictví ČR a z rozpočtu Pardubického kraje. Jejich celková hodnota je 71,5 milionu korun.

Pohádková chaloupka ve Džbánově svítí do tmy

„Moje dcery mi před čtyřmi nebo pěti lety koupily svítícího soba. Tak jsem si řekl, že by to chtělo sáně… A tím to všechno začalo," vzpomíná na začátek své záliby Miloš Pokorný ze Džbánova. Jeho chalupa na okraji obce svítí do dálky a v předvánočním čase láká malé i velké návštěvníky.

Stezka v oblacích zavede milovníky výhledů do výšek, jež patří jen ptákům

Vysoko nad stromy, až do oblak a výšek, jež patří jen ptákům, v sobotu vystoupali první návštěvníci Stezky v oblacích v Dolní Moravě.

Strážníky posílí romští asistenti

Česká Třebová - Po vzoru Ústí nad Orlicí a Vysokého Mýta budou na sídlišti Borek ve Třebové dva asistenti prevence kriminality.

Boj o vlaky aneb Za Třebovou stojí region

Orlickoústecko, Svitavsko - Města a obce ze dvou okresů táhnou za jeden provaz kvůli zastavování dálkových vlaků vyšší kategorie v České Třebové. Ministerstvo dopravy totiž v novém grafikonu 2015/2016 navrhuje zavedení střídavé obsluhy Kolína a České Třebové.

Mým cílem je, aby lidé byli stále obklopeni kulturou

Česká Třebová - Nová divadelní sezona už doslova klepe na dveře. Českotřebovské Kulturní centrum do ní vstoupí s několika novinkami. Představil je ředitel Kulturního centra Josef Kopecký.

Josef Zavřel procestoval čtyři kontinenty, sní ale i o procházce rodného města

O cestování po světě, fotografování, vzpomínkách na dětství, ale i o aktuálních otázkách jsme hovořili s rodákem z České Třebové Josefem Zavřelem, cestovatelem a fotografem, který ve středu v Kulturním centru zahájí výstavu svých fotografií Dobré jitro z Bali.

Cestující si žádali hodiny. Dostanou je na podzim

Česká Třebová - Multifunkční dopravní terminál na náměstí Jana Pernera dostane nové hodiny. Město se je rozhodlo pořídit na základě neutichajících požadavků veřejnosti.

Ve Třebové poteče při soutěži krev

Česká Třebová - Do města v pátek přijede asi stovka dětí z celé republiky, které spojuje stejný koníček, jímž je poskytování první pomoci. Své vědomosti a dovednosti poměří při 35. ročníku republikového kola soutěže mladých zdravotníků. To zajišťuje Oblastní spolek ČČK Ústí nad Orlicí ve spolupráci s městem Česká Třebová.

Noc kostelů plná zážitků, unikátů a setkání

Vysoké Mýto - Ve městě byla Noc kostelů opět ekumenická, zapojilo se do ní pět kostelů a modliteben. Společně ji představitelé všech církví zahájili v kostele sv. Vavřince.

Uchová si Třebová tři pošty? Starosta o tom má jednat s krajským ředitelem

Česká Třebová - Starosta města Jaroslav Zedník bude ve čtvrtek 14. května jednat s krajským ředitelem České pošty o možnosti zachování tří poboček pošty v České Třebové.

Rekord! Přes tři hrady se vydalo 9494 lidí!

Sopotnice - Za krásami tří středověkých hradů Potštejn, Litice a Žampach se v sobotu na pomezí ústeckého a rychnovského okresu vydal rekordní počet lidí. Na start „Pochodu přes tři hrady", který se s rozvojem stále populárnější cyklistiky rozšířil o cyklojízdy „Přes tři hrady na kole", se postavilo téměř deset tisíc nadšenců.

Přes tři hrady turisté půjdou v sobotu. Padne rekord?

Padne i letos na pochodu Přes tři hrady účastnický rekord? Jeho hranice se loni přehoupla přes 9 tisíc, když se na trasy vydalo celkem 9045 pěších a cyklistů.

Naši moc nefandí a Kanada hraje hokej z jiné planety

Choceň - Sportovní redaktor, Choceňák Pavel Ryšavý, působí jako zvláštní zpravodaj Deníku na hokejovém šampionátu v Praze. Po olympiádě v Soči je to pro něj další zajímavá zkušenost, které si váží. Denně čtenářům Deníku servíruje poutavé zpravodajství. Prostřednictvím několika otázek nás nechal nahlédnout i do zákulisí mistrovství.

Jiří před deseti lety Kateřině daroval kostní dřeň, teď ji mohl obejmout

Praha – Vzájemně se zapsali do svých životů před deseti lety. Kateřině tehdy byly teprve dva roky, když jí byla diagnostikována leukémie. Holčička statečně zvládala chemoterapie, přesto nemoc neustupovala. Naděje rodině svitla, když jí lékaři oznámili, že pro Kačenku mají vhodného dárce.

Okradli učitele hudby. Přišel o smyčce, noty i staré housle

Česká Třebová - Zloději seberou cokoli. Na vlastní kůži to nedávno pocítil českotřebovský učitel hudby. Pod rouškou tmy ho neznámý pachatel či pachatelé obrali o housle, smyčce i noty. Vznikla mu škoda dvacet čtyři tisíc korun. A navíc si odnesl nepříjemný zážitek.

Povinné očkování dětí je pro rodiče velké téma

Česká Třebová - K celorepublikové akci Svíčka za včeličku na podporu osob postižených nežádoucími účinky po očkování se v úterý připojila také Oáza zdraví. Majitel zdravé jídelny Michal Kadlec v ní uvítal rodiče podobného smýšlení, kteří přišli zapálit svíčku za lepší informovanost a svobodnou volbu očkování.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT