Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

SILVIE POSPÍŠILOVÁ

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Studentský festival Mixer startuje už za týden, přijede Eva Jiřičná

Zlín – Po roce se do Zlína vrací multimediální festival Mixer, který představuje současnou tvorbu studentů vysokých škol. Od středy 17. listopadu až do soboty 20. listopadu se uskuteční řada workshopů, výstav, seminářů i večírků. Akce je určena nejenom pro studenty, ale také pro širokou veřejnost. Hlavní hvězdou sedmého ročníku, který opět pořádají studenti Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, bude letos světově proslulá architektka Eva Jiřičná. „Studenti jsou naše budoucnost. Považuji za svou povinnost dát jim všechno, co jsem měla příležitost se naučit. Je to jedna z povinností, kterou dělám ze srdce ráda,“ řekla Jiřičná.

Petr Kotvald: Chceme na Moravě zasít semínko tradice

Otrokovice /EXKLUZIVNÍ ROZHOVOR/ – „Mám rád pořady komorní, baladické a šansonové. Právě takový chystáme v Otrokovicích,“ prozrazuje známý zpěvák Petr Kotvald. Potěšit své fanoušky přijede už 13. prosince, kdy zazpívá hned na dvou charitativních koncertech v otrokovickém hotelu Atrium. První z nich, který začne v 15.30 hodin, bude určen výhradně pro děti z dětských domovů Zlínského kraje, druhý, večerní, si vychutná široká veřejnost.

Antonín Bajaja: Ještě jsme se nenaučili zacházet se svobodnou vůlí

Zlín /EXKLUZIVNÍ ROZHOVOR/ – Vedle spokojených čtenářů je dozajista pro každého spisovatele odměnou, když se mu dostane i uznání od odborné veřejnosti. Pro autora je ještě větší odměnou, když ono uznání je korunováno oceněním. A když je oním oceněním Státní cena za literaturu, jsme na pomyslném vršku pyramidy. Zlínský prozaik Antonín Bajaja se od minulého týdne může pochlubit právě touto prestižní cenou. Obdržel ji z rukou ministra kultury za svůj poslední román Na krásné modré Dřevnici.

Kerndl oslaví svoje narozeniny ve zlínském Velkém kině

Zlín /EXKLUZIVNÍ FOTOGALERIE/ – Láďa Kerndl, přezdívaný také jako český Frank Sinatra, před několika měsíci oslavil životní jubileum. Ke svým pětašedesátinám dostal spoustu gratulací a nejinak tomu bude i 17. listopadu ve zlínském Velkém kině. Tam se totiž chystá známý zpěvák oslavit své narozeniny dodatečně. Zpěvák si na svůj koncert jako hosta přizval i dceru Terezu, což ostatně dělává často…

Hana Andronikova: Rozhodla jsem se sdílet něco hodně osobního, niterného

Zlín /EXKLUZIVNÍ ROZHOVOR/ – Prozaička Hana Andronikova si už své místo na české literární scéně vydobyla. Už svojí prvotinou Zvuk slunečních hodin, která vyšla před devíti lety, si zlínská rodačka získala přízeň čtenářů i kritiky. Za román byla oceněna také Literární cenou Knižního klubu a prestižní cenou Magnesia Litera za Objev roku 2002. Nyní se na pulty knihkupectví dostala její autobiografická kniha s názvem Nebe nemá dno. Tu představí čtenářům už v pondělí 1. listopadu od 17 hodin ve zlínském klubu Loft 577, kde také svoji novinku pokřtí. „Kniha vznikala dlouho. Nigerijský spisovatel Wole Soyinka v jednom rozhovoru řekl, že píše pořád, i když zrovna nepíše. To je přesné. Proces tvorby se nedá nějak ohraničit, vymezit. Takže úplný začátek knihy Nebe nemá dno by se dal vysledovat až někam do roku 2002. Pak jsem ji v různých obdobích odkládala a zase se k ní vracela, fáze intenzivního psaní nastala až koncem roku 2007. Takže by se dalo říct, že čistého času jsem ji psala něco přes dva roky,“ vzpomíná spisovatelka.

Petr Koliha: Cesta do Íránu předčila mé očekávání

Zlín /EXKLUZIVNÍ ROZHOVOR/ – Ačkoliv do dalšího ročníku zlínského Mezinárodního filmového festivalu pro děti a mládež zbývá ještě víc než půl roku, tvůrčí tým už pracuje na plné obrátky. Ani umělecký ředitel Petr Koliha nezahálí. Před nedávnem se vrátil z 24. mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež v íránském Hamedánu, kde předsedal mezinárodní porotě. Při závěrečném ceremoniálu pak předal hlavní cenu a několik cen vedlejších. „Odlétal jsem s pocity rozpačitými. Írán je v naší euroatlantické zóně líčen jako tvrdý teokratický režim, současně je o něm však známo, že je filmařskou velmocí. Ačkoliv jsem jako umělecký šéf zlínského festivalu s íránskými filmaři dlouhodobě úspěšně a přátelsky spolupracoval, poznat Peršany a především jejich zemi s mnoha tisíciletou tradicí na vlastní kůži je zkušenost mnohem intenzivnější,“ vzpomíná Koliha.

Armagedon na Grbu se loučí

Zlín /EXKLUZIVNÍ FOTOGALERIE/ – Část ansámblu Městského divadla Zlín připravila na začátku roku pod režijním vedením svého bývalého uměleckého šéfa Dodo Gombára vesnickou tragikomedii Armagedon na Grbu. „Hra, která měla ve Zlíně českou premiéru v dubnu, se s publikem rozloučí. Během jedenácti repríz ji vidělo 3300 diváků. Teď budou mít případní zájemci o tuto hru už jen tři příležitosti. A to 30. října ve Zlíně, 20. listopadu v Praze v Divadle pod Palmovkou a 9. prosince se uskuteční derniéra na domovské scéně,“ informovala mluvčí divadla Hana Šmardová.

Adam Doležal: Přišel jsem jako nepopsaný list a teď jsem obrovská bichle

Zlín /EXKLUZIVNÍ ROZHOVOR/ – Už třetí premiéru letošní sezony připravuje umělecký soubor Městského divadla Zlín. Po Věci Makropulos a Čučudejských pohádkách chystá pod režijním vedením Adama Doležala poetický příběh z autorské dílny francouzského dramatika Jeana Giraudouxe s názvem Ondina. Tu poprvé představí zlínskému publiku v sobotu od 19 hodin na jevišti Velkého sálu. Nedočkaví mohou zavítat na veřejnou generálku, a to už v pátek od 10 hodin. Pro pětadvacetiletého režiséra je to první setkání se zlínským ansámblem. „Spolupráce byla skvělá. Musím říct, že jsem měl na začátku strach. Nejenom z obrovského prostoru Velkého sálu, ale právě také z tak početného souboru. Když jsem viděl seznam všech osob, které se na představení podílejí, skutečně jsem se zděsil,“ vzpomíná s úsměvem začínající režisér.

Eliška Balzerová: Divadlo je zázrak, čarodějnictví

Zlín /EXKLUZIVNÍ ROZHOVOR/ – Stálice českého filmového a divadelního nebe Eliška Balzerová přijela v úterý do Zlína s inscenací Můj báječný rozvod. Hořká komedie o mužem opuštěné stárnoucí ženě už pět let vyprodává sály. Nejinak tomu bylo na začátku týdne v aule zlínské univerzity. „U vás ve Zlíně bylo bezvadné publikum. Poznám to vždy po dvou větách. Když na mé testovací větě lidi zareagují, vím, že mám před sebou vzdělané, kulturní publikum, které je naučené na divadlo,“ prozrazuje s úsměvem oblíbená herečka, která nám při této příležitosti poskytla rozhovor…

Vyprodaná aula aplaudovala vestoje Elišce Balzerové

Zlín /EXKLUZIVNÍ RECENZE/ – Drahé dámy. Už jste si prošly tím klišé dnešní doby, kdy vás kvůli mladší ženě opustil manžel? Zabalil si kufry a šel hledat štěstí za slečnou, která by mohla být jeho dcerou? Pokud se plácáte v pocitech marnosti, zklamání, zrady a zbytečnosti, nesmutněte! Radu, jak tohle období života přežít a možná si ho i užít, vám dá Eliška Balzerová ve svojí one woman show! Přední česká herečka zavítala do Zlína s inscenací Můj báječný rozvod.

Houslovému virtuosovi Ženatému aplaudovalo publikum vestoje

Zlín /EXKLUZIVNÍ RECENZE/ – Na málokterá místa se vracím tak ráda jako do hlediště zlínského Domu umění. Až se Filharmonie Bohuslava Martinů přestěhuje do nových prostor Kongresového centra, vím, že půjde do lepšího. Přesto se mi bude se po starém sále stýskat. Padesát šest let zlínští symfonici zahajovali sezonu na tomto jevišti a ve čtvrtek večer tak učinili naposled při příležitosti otevření jubilejní, pětašedesáté sezony. Koncert byl zároveň zahajovacím vystoupením osmého ročníku mezinárodního hudebního festivalu Harmonia Moraviae 2010. A jak je dobrým zvykem filharmoniků, aby potěšili své věrné posluchače, přizvali si vzácného hosta. Nebyl jím nikdo jiný než přední český houslový virtuos Ivan Ženatý.

Eva Daňková: Moje Emilia Marty je studená femme fatale

Zlín /EXKLUZIVNÍ DVOJROZHOVOR/ – Dramaturgové Městského divadla Zlín vsadili na jistotu. Pro první premiéru nové sezony si totiž vybrali dílo českého klasika Karla Čapka. Ansámbl už několik týdnů zkouší jeho inscenaci Věc Makropulos a výsledek svého snažení předvede v sobotu od 19 hodin na jevišti Velkého sálu. „Úplně na začátku jsme přemýšleli i o tom, že bychom celou hru přesunuli do dnešních dnů, ale text se tomu zásadním způsobem vzpíral. Děj se odehrává v roce 1922 a má to svůj velký smysl,“ vysvětluje umělecký šéf divadla a režisér hry Petr Veselý, který hlavní postavu svěřil Evě Daňkové. S oběma jsme o hře hovořili…

Filharmonii čeká stěhování i koncertování po celé Evropě

Zlín – Jubilejní 65. sezona zlínské Filharmonie Bohuslava Martinů (FBM) bude ve znamení velkých změn, mnoha zajímavých koncertů i hostů a také zájezdů do zahraničí. Nejzásadnější změnou bude pro filharmoniky stěhování do Kongresového centra Zlín (KCZ). „Náš orchestr v něm bude poprvé zkoušet 28. září, aby o den později dokreslil atmosféru při jeho slavnostním otevření. První říjnový týden bude Kongresové centrum otevřeno pro veřejnost a naše filharmonie 1. října pořádá koncertní verzi muzikálu Johanka z Arku s Bárou Basikovou, Kamilem Střihavkou a Ondřejem Rumlem. Zajímavostí je, že koncert byl takřka okamžitě vyprodán,“ pochvaloval si ředitel Josef Němý.

Chinaski: Nechceme hrát pořád dokola Dlouhej kouř

Vizovice /EXKLUZIVNÍ ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ – Třiačtyřicátý ročník Vizovického trnkobraní je už minulostí. Ve třech festivalových dnech se na hlavním pódiu vystřídaly desítky kapel. Headlinerem přehlídky byla letos kapela Chinaski. Přestože se páteční program dostal do skluzu, tisíce fanoušků trpělivě čekaly na šestici známých hudebníků. A ti je nezklamali. Během hodinového koncertu publiku nabídli staré šlágry i ochutnávku z nové desky, která se za pár týdnů dostane na pulty obchodů.

Tereza Vlčková: Když jsem propadla fotografii, už nebylo cesty zpět

Valašské Klobouky /EXKLUZIVNÍ ROZHOVOR/ – Fotografka Tereza Vlčková z Valašských Klobouk slaví jeden úspěch za druhým, a to nejen v tuzemsku, ale i v zahraničí. Naposledy svoji práci představila vedle dalších devíti autorů z Česka na výstavě Darknesses For Light v Shiseido Gallery v japonském Tokiu, kde Vlčkovou prezentovaly snímky z kolekce Two. „Na tuto výstavu mě vybrali japonští kurátoři. Musím říct, že jsem přímo u schválení a výběru nebyla. Výstavu pomáhal koncipovat kurátor a teoretik pan Vladimír Borgis. Ten japonské galeristy na mou práci upozornil a jim se líbila,“ vzpomíná šestadvacetiletá umělkyně.

Zagorová a Rezek udělají tečku za hudebním létem v Holešově

Holešov – Zahrady holešovského zámku přivítají už tento pátek další stálice českého hudebního nebe. Galakoncert na Moravě připravuje Hana Zagorová se svým dlouholetým kolegou Petrem Rezkem. Jejich vystoupení završí letošní ročník Zámeckého hudebního léta v Holešově. „Koncert v zahradách zámku byl původně plánován a inzerován až na sobotu 4. září. Z technických důvodů bylo datum přesunuto na pátek ve 20 hodin. Vstupenky na původní termín zůstávají v platnosti,“ informoval Jan Holcman z pořádající agentury.

Jan Potměšil: Charlie osloví každého, kdo má srdce v těle

Brumov – Bylnice /EXKLUZIVNÍ ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ – Tajuplné prostředí brumovského hradu už v pátek a poté i v sobotu večer vždy od 20 hodin dokreslí atmosféru představení, se kterým na jižní Valašsko zavítá ansámbl pražského divadelního spolku Kašpar. Na Moravu přijedou s inscenací Růže pro Algernon. „Moc se všichni těšíme, protože zážitky při představení na Brumově jsou pro nás vždy nezapomenutelné a krásné. Loni jsme na nádvoří hradu hráli Richarda III., rok předtím Hamleta a teď našim divákům nabídneme Růži pro Algernon,“ říká herec Jan Potměšil.

Snímek zlínských studentů zabodoval na festivalu v americké Atlantě

Zlín – Před několika týdny se vrátili ze své cesty do Ameriky studenti zlínské univerzity. Za oceán jeli představit na festival krátkometrážních filmů Atlanta ShortsFest svůj snímek Seth. Domů se filmaři vraceli s cenou nejvyšší. „Naše krátkometrážní drama se scifi prvky bylo vybráno mezi jednadevadesát nejlepších filmů z celého světa. Seth vyhrál v kategorii nejlepší drama thriller,“ zavzpomínala spokojená produkční projektu Monika Bajerová.

Nightwork rozhýbali vizovické publikum chvilkou nočního aerobiku

Vizovice /EXKLUZIVNÍ ROZHOVOR, FOTOGALERIE Z FESTIVALU/ – Páteční noc na Vizovickém trnkobraní byla letos ve znamení Nightwork. Koncerty pražské formace neskýtají jen hudební zážitek. Pánové dokáží rozdovádět dav a udělat pořádnou show. To předvedli i ve Vizovicích, když v závěru svého vystoupení přinutili tisíce přihlížejících cvičit aerobic.

Bolek Polívka: Další socha by mohla patřit Jarmile Šulákové, pokud najdou dost betonu

Vizovice /EXKLUZIVNÍ ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ – Soše Jožina z bažin nebude v areálu vizovické likérky už smutno. Od neděle mu totiž dělá společnost herec, bavič a mim Bolek Polívka, kterého v nadživotní velikosti ztvárnil akademický řezbář Cyril Kocúrek z Kežmarku. Odhalení díla, které vznikalo z čtyřmetrového kmene topolu, přihlížely při nedělním programu tisíce návštěvníků letošního Vizovického trnkobraní. Slavnostního okamžiku byl samozřejmě přítomný i Polívka, který se do svého rodiště nechal dopravit vrtulníkem. „Tož nevím. Zabalené je to v modré plachtě a zatím to vypadá všelijak. Třeba je pod ní schovaný obrovský šu…,“ řekl na úvod známý herec a vysloužil si od publika bouřlivý aplaus.

Tarja: Rusalka mi dala zabrat

Zlín /EXKLUZIVNÍ ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ – Přestože největší open-air festival Masters Of Rock ve Vizovicích startuje až ve čtvrtek, už od pondělí zkouší jedna z účinkujících ve zlínském Domě umění. Do krajského města dorazila na začátku týdne finská zpěvačka Tarja. Ve čtvrtek vystoupí společně se členy Filharmonie Bohuslava Martinů na 8. ročníku vizovické přehlídky. „Ženy v metalu jsou pro některé fanoušky tabu. Pro ty ostatní je však přítomnost éterické bytosti v tvrdé hudbě zpestřením a vítaným kontrastem, díky kterému metalová údernost ještě více vynikne. Pokud někdo ztělesňuje ženu v metalu jako klenot, je to finská zpěvačka a skladatelka Tarja Turunen,“ je přesvědčený ředitel festivalu Jiří Daron. Zpěvačka se do Vizovic vrací po pěti letech. „Bude to velký rozdíl. Tehdy jsem ještě hrála se svojí kapelou, pomalu jsem přemýšlela o sólové dráze, hudba byla jiná… Ale moje vzpomínky jsou úžasné. Čekali na mě desetitisíce fanoušků. No bylo to skvělé,“ vzpomíná s úsměvem mladá umělkyně, která je pro svůj zpěv, při kterém podle jejích fanoušků mrazí, nazývána ledovou královnou severu.

Na zámku vystoupí Lucie Bílá

Holešov /FOTOGALERIE/ – Po úspěšném koncertu Jaromíra Nohavici a společném vystoupení Čechomoru, AG Fleku a Bolka Polívky tentokrát agentura Velryba potěší všechny fanoušky Lucie Bílé. Několikanásobná česká slavice bude totiž dalším hostem prvního ročníku Hudebního léta na zámku v Holešově, a to už v pátek 16. července.

Vizovice po roce ožijí metalem

Vizovice – Stejně jako v předcházejících letech začínají už v pondělí první nadšenci stavět stany na loukách v blízkosti Vizovic. Ve čtvrtek totiž začne osmý ročník největšího mezinárodního open-air festivalu v České republice, Masters Of Rock. Areál vizovické likérky Rudolf Jelínek opět zaplní desítky tisíc fanoušků metalu. „Rok od roku se nám návštěvnost zvyšuje. Letos evidujeme objednávky ze čtyřiatřiceti zemí světa,“ uvedl ředitel přehlídky Jiří Daron.

Nový principál zlínské scény chystá zásadní změny

Zlín – Městské divadlo Zlín má od čtvrtku nového principála. Do funkce ředitele divadla nastoupil Petr Michálek, který stál šest let v čele Městského divadla Děčín. Pod jeho vedením čeká zlínskou scénu řada změn. „Za nejdůležitější považuji komunikaci. Ať už vnitřní nebo komunikaci směrem ven,“ řekl úvodem novopečený šéf, který novináře na tiskové konferenci přivítal netradičně na jevišti Velkého sálu.

Osmdesát fotografií Andromedy ozdobí stěny muzea

Brumov, Bylnice – Prostory Městského muzea v Brumově-Bylnici budou až do října domovem pro osmdesát snímků dvou členů tamní fotoskupiny Andromeda. Antonín Kostka představí při páteční vernisáži čtyřicet fotografií z cyklu Má Vlára, Milan Červenka zase veřejnost seznámí se svojí kolekcí Z opuštěných domů. „Série vznikala asi tři roky. Fotil jsem na převážně na valašských kopcích. Na Trojáku, v Držkové, v Rajnochovicích a na desítkách dalších míst,“ přiblížil čtyřiatřicetiletý Červenka. Pro ty, kteří zavítají do výstavních prostor, to bude na několik dalších let poslední příležitost vidět práce mladého fotografa. „Dávám si na dva tři roky pauzu. Chvilku vydechnu, načerpám energii a budu pokračovat,“ přislíbil.

Manželé Landovi finišují na filmu Dotkni se duhy

Otrokovice /FOTOGALERIE/ – „Klapka, action!“ Tato slova se v pátek opakovaně nesla areálem jedné otrokovické firmy. Známý zpěvák Daniel Landa tam totiž točil společně se svojí ženou Mirjam film s názvem Dotkni se duhy. „Začali jsme asi před třemi týdny. Pomalu se blížíme k závěru. V pondělí ještě uděláme velkou bouračku a pak už se přesuneme do střižny. Celé filmování byl docela fofr. Teoreticky se to zvládnout nedalo, takže jsme to museli zvládnout jen prakticky,“ přiblížil s úsměvem známý zpěvák.

Ženitba se premiérově představí zlínskému publiku

Zlín /EXKLUZIVNÍ ROZHOVOR/ – Dramaturgové Městského divadla Zlín sáhli při výběru poslední premiéry sezony po ruské klasice. Pod režijním vedením Pavla Kheka, který už pro zlínskou scénu zpracoval komedii Kdopak je tu ředitel?, zkouší umělecký soubor hru Nikolaje Vasilijeviče Gogola Ženitba. Divákům ji představí už v sobotu večer od 19 hodin na jevišti Velkého sálu. Do role úředníčka Podkolatova režisér obsadil Josefa Kollera, coby dohazovačka Tekla se představí Helena Čermáková a vdavekchtivou Agátu nastudovala Michaela Doleželová. Ta však několik dnů před premiérou onemocněla. „Míša, která hraje hlavní ženskou roli, v pondělí bohužel lehla. Řešili jsme, jestli posunout premiéru po prázdninách. Ale jednak by to bylo dost komplikované a jednak by to ublížilo inscenaci samotné. Rozhodli jsme se tedy pro záskok, i když je to v případě premiéry poměrně nestandardní postup. Požádali jsme o pomoc kolegyni z Městského divadla Kladno Evu Nádáždyovou. Tuhle roli totiž před nedávnem hrála,“ vysvětlil umělecký šéf zlínského divadla Petr Veselý.

Na Masters Of Rock zazní i Dvořákova Rusalka

Vizovice – Od čtvrtka přesně za tři týdny se počet obyvatel ve Vizovicích zvedne o několik desítek tisíc. Začne totiž osmý ročník největšího mezinárodního open-air festivalu v České republice Masters Of Rock. Ve dnech od 15. do 18. července se na dvou pódiích v areálu Likérky Rudolf Jelínek vystřídá osmašedesát kapel z celého světa, včetně symfonického tělesa.

Repertoár Malé scény ve Zlíně bude chudší o tři hry

Zlín – Tragikomedie Neila Simona Poslední ze žhavých milenců bavila zlínské publikum od loňského ledna. Od té doby se dočkala dvaadvaceti repríz. V úterý večer se na jevišti Malé scény Zlín s diváky rozloučí. Jednu z hlavních rolí ztvárnila Kateřina Králová, členka souboru Městského divadla Zlín. Už při premiéře si inscenaci pochvalovala. „Moc si užívám ty komorní prostory Malé scény. Baví mne hrát na detail a být blízko divákovi,“ přiblížila tehdy mladá herečka.

Ladislav Pálka: S Patem a Matem byla opravdu kouzelná práce

Zlín /EXKLUZIVNÍ ROZHOVOR/ – Pro zlínského výtvarníka, ilustrátora, scénáristu a režiséra Ladislava Pálku se osudem staly Večerníčky. Na svém kontě má téměř dvě stovky epizod. Až do konce srpna jsou v chodbách zlínského zámku k vidění jeho práce. „Je to výstava ilustrací a kreseb. Výtvarných návrhů z Večerníčků, které jsme dělali výhradně pro bratislavskou televizi,“ přibližuje autor.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT