Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

SILVIE ŠPRYŇAROVÁ

Silvie Špryňarová / Rychnovský deník

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Svět nevidomých pořádně zblízka. 
V Dobrušce se otevře kavárna ve tmě

Dobruška – Sama žije ve tmě řadu let a jejím nejlepším přítelem je pes Sony. Renata Moravcová z Dobrušky však nepatří k lidem, kteří se vzdávají. Aby dala šanci i zdravým lidem nahlédnout do světa nevidomých, rozhodla se uspořádat týdenní akci Kavárna ve tmě.

Vleklý spor o opočenský zámek je znovu na začátku

Brno, Opočno – Znovu na pomyslné startovní čáře stojí spor o opočenský zámek. Ústavní soud v Brně v úterý 18. března vyhověl stížnosti hraběnky Kritiny Colloredo-Mansfeldové, která žádala o obnovu řízení. Navrácení areálu se domáhá už třiadvacet let.

Oldřich Kaiser ukáže „jinou“ tvář

Dobruška – Vynikající herec, který umí ztvárnit snad každou postavu. Tak vnímají diváci Oldřicha Kaisera. Avšak ve čtvrtek 6. března představí návštěvníkům kulturního domu v Dobrušce jinou tvář.

Ze 'sklepa' rovnou na sál. Rychnovská nemocnice má novou sterilizaci

Královéhradecko, Rychnov nad Kněžnou – Ještě před půl rokem to byl jen vlhký sklep a archiv rychnovské nemocnice. Teď tady vzniklo zcela nové oddělení centrální sterilizace. Ta byla přesunuta z budovy interny do objektu chirurgie, čímž nemocnice ušetřila nemalé náklady.

O klášter v Opočně je zájem. A to i přesto, že o majiteli rozhodne soud

Opočno – Dvě nabídky na koupi areálu kapucínského kláštera přistály v podatelně krajského úřadu Královéhradeckého kraje. A to i přesto, že zanedlouho bude zahájen soudní spor o samotného vlastníka celého areálu.

Konec 'zrezavělé' vody. I bez dotací si města na Rychnovsku poradila

Dobruška – Nahnědlá voda tekoucí z kohoutků domácností ve městě, by se měla stát během letošního roku minulostí. Radnici se sice nepodaří postavit novou úpravnu vody, jelikož Evropská unie už před dvěma lety zatrhla možnost čerpat dotace na tyto stavby, avšak i přesto se změny lidé dočkají.

Kapucínský klášter v Opočně už má 
na listě vlastnictví 'černou kaňku'

Opočno – Argument dobré víry během koupě v případě nárokování kapucínského kláštera v Opočně, už by zřejmě neobstál. K 28. lednu se v katastru nemovitostí u tohoto areálu objevila drobná poznámka o vedeném sporu o osobu vlastníka.

Na gymnázia patří jen ti vybraní. Úroveň prý prověří nové testy

Rychnovsko – Jedna podoba, ale rozdílné hodnoty. Přestože Královéhradecký kraj letos poprvé přistoupil ke konání jednotných zkoušek na všechna krajská gymnázia, konečné rozhodnutí o přijatých uchazečích budou stále na ředitelích škol.

Stovky tisíc korun pomohly památkám v Rychnově. Pomohou i letos

Rychnov nad Kněžnou – Vloni to bylo více než půl milionu, v tom letošním dokonce více než 700 tisíc korun. Město Rychnov nad Kněžnou získalo z programu obnovy památek od ministerstva kultury pořádnou sumu. V uplynulém roce se z přidělených peněz mohlo radovat pět objektů.

Porodni asistentka: Za úmrtí při porodu jsem souzena jako jediný zdravotník

Rychnovsko /ROZHOVOR/ – V roce 2013 přijela porodní asistentka ZUZANA ŠTROMEROVÁ k porodu na Rychnovsku. V tu chvíli byla i ženou, která má doma několik rozsudků soudu za údajné pochybení při domácím porodu z roku 2011. „Vina se rozhodně necítím," říká. Teď o jejím případu bude rozhodovat Nejvyšší soud.

Mladík srazil na přechodu stařenku. Ta skončila s vážným zraněním v nemocnici

Solnice – Ke střetu, který skončil vážným zraněním, došlo ve čtvrtek navečer uprostřed Solnice. Na přechodu pro chodce tady mladý řidič srazil chodkyni. Jednadvacetiletý řidič za volantem Peugeotu 106 jel od Ještětic směrem na Rychnov nad Kněžnou.

Náměstím v Dobrušce budou znít koledy

Dobruška – Den D je tu. Právě dnes v podvečer vypukne okamžik, kdy se celou Českou republikou ponesou vánoční koledy. Ani v rychnovské okrese tomu nebude jinak. Akce Česko zpívá koledy se letos poprvé uskuteční v Dobrušce za podpory města a pod záštitou starosty Petra Tojnara.

Dluhová past uvěznila i letos více lidí

Rychnov nad Kněžnou – Z kolotoče dluhů a pastí se snaží dostat více a více lidí. Ještě stále vzrůstající trend potvrzuje i Občanská poradna v Rychnově nad Kněžnou. Jen od začátku roku tady zaznamenali 160 dotazů.

Koledy opět spojí Česko. Letos zazní i v Dobrušce

Dobruška – Už jen dva dny zbývají do vypuknutí letošní akce Česko zpívá koledy. Letos se vůně punče, cukroví a koláčů a především zvuk koled ponesou náměstím F. L. Věka v Dobrušce.

I když je zima v plném proudu, v Týništi zloději stále kradou kola

Týniště nad Orlicí – Přestože sníh už za chvíli pokryje ulice, jízdní kola jsou stále u zlodějů v kurzu. Další dva případy přibyly do statistik u policistů v Týništi nad Orlicí.

AKTUALIZOVÁNO

Autobus v Rychnově smetl tři auta. Zraněna byla žena

Rychnov nad Kněžnou - Na více než dvě hodiny byl omezen provoz na silnici v Rychnově směrem na Dobrušku. Nedaleko křižovatky u vlakového nádraží došlo v pondělí 2. prosince po osmé hodině ke střetu autobusu a tří osobních automobilů. Zraněna byla těhotná žena, která po převozu do nemocnice porodila.

Řidiče vyprošťovali horští záchranáři. Měli obavu z poranění páteře

Orlické hory – Asi padesátiletého řidiče osobního auta, který dostal smyk na zledovatělé vozovce, museli včera ráno vyprošťovat záchranáři ze stanice horské služby v Deštném v Orlických horách.Výzvu dostali ve čtvrt na devět nejdřív od hasičů, jen malou chvíli poté přišel pokyn také od dispečinku Zdravotnické záchranné služby.

Plameny pohltily dům, škoda šplhá k půl milionu

Albrechtice nad Orlicí – Bezmála půlmilionovou škodu napáchal na rodinném domě sobotní požár, u něhož zasahovalo pět jednotek hasičů. Jedna z nich dorazila i z Pardubického kraje, z Holic.Plameny pohltily část stavby krátce před čtvrtou hodinou odpoledne. „Požár zasáhl obytné místnosti a zničil vybavení spižírny, kuchyně, koupelny. Dále došlo ke zničení stropů, elektroinstalace a části sbírky gramodesek," upřesnila mluvčí hasičů Královéhradeckého kraje Martina Žahourková.Nikdo nebyl naštěstí zraněn. O poznání hůře dopadl požár chaty ve Štěpánovsku. Jeden z mužů, který se snažil požár uhasit, utrpěl popáleniny.⋌strana 4, 8

Průtah Meziříčím čeká oprava. Zapojili se do ní také školáci

České Meziříčí – Že jim bezpečnost v obci není lhostejná, dokázali školáci ze Základní školy v Českém Meziříčí. Už v loňském školním roce se pustili do zmapování nejrůznějších cest do školy a spolu s projektantem nakonec vznikla studie, která vyznačuje hned sedmnáct míst, kde se děti zrovna bezpečně necítí.

Sedm let čekání. Rokytničtí hasiči se dočkají. Už na jaře

Rokytnice v O. h. – Sedm let si museli hasiči ve městě v Orlických horách počkat, než se našly potřebné peníze na výstavbu nové hasičské zbrojnice. Nyní už existuje reálný příslib a do konce listopadu by měla být podepsána také potřebná smlouva.

Opočenský zámek nezavírá. Projít komnatami je možné ještě po celý listopad

Opočno – S netradičním nápadem přišli na opočenském zámku. zatímco jinde už sezona skončila a jednotlivá sídla se pomalu zazimovávají, tady si ještě interiéry projdou návštěvníci s průvodcem během celého listopadu. „Hledali jsme možnosti, jak prodloužit návštěvní dobu a listopad nám vyšel jako nejlepší možný měsíc," prozrazuje kastelán zámku Josef Jirák.

V Kvasinách přibylo 1093 stromů. Díky automobilce

Kvasiny –  Více než tisíc nových stromků se na jaře zazelená v katastru obce Kvasiny. Obec se zapojila do projektu automobilky, která zde sídlí a během letošního roku získala možnost zasázet 1093 stromů.  Vše v rámci akce „Za každé prodané auto v České republice jeden zasazený strom."

Konec přetlačování aut. V Dobrušce přibyla nová parkovací místa

Nová stání v Leichterově ulici
v Dobrušce už zanedlouho začnou sloužit majitelům automobilů. Parkoviště, které leží nedaleko centra města a současně také u jednoho z největších sídlišť ve městě, nabídne více než deset míst. Nejedná se však o jedinou lokalitu, kde přistoupilo město ke zvýšení kapacity parkoviště. Nová plocha pro stání aut se dokončuje také mezi bývalou a současnou poliklinikou nedaleko náměstí  F.  L. Věka. Za více než dva miliony zde vznikne parkovací plocha pro 27 vozidel.

Nelogické uspořádání zmizí. Centrální sterilizace v Rychnově se stěhuje

Rychnov nad Kněžnou –  Nová okna, podlahy, ale i dispoziční řešení přinese kompletní rekonstrukce nových prostor pro oddělení centrální sterilizace v rychnovské nemocnici. Původně bylo oddělení umístěno ve zcela jiné budově než operační sály, nyní se sestěhuje do stejného objektu.

Radnice v Kostelci už přivolala ducha Vánoc. Betlémem

Kostelec nad Orlicí – Unikátní betlém v životní velikosti zdobí od včerejšího dne vestibul radnice. Vyřezávané biblické postavy a další figury jsou dílem řezbáře, kosteleckého rodáka Aleše Fajfra.Právě sám autor hledal vhodné prostory, kde by mohl své dílo vystavit, a tak došlo i na jednání s kosteleckou radnicí. „Betlém je v životní velikosti, kde nejvyšší postava dosahuje 1,85 metrů, bude k vidění až do 12. prosince. Věříme, že se bude lidem líbit," uvedla Šárka Slezáková z městského úřadu.

Velký bratr už má jeden zářez. Díky kamerám chytili v Opočnu trojici zlodějů

Opočno – Tři týdny jsou v ostrém provozu bezpečnostní kamery, které nechala radnice nainstalovat v centru města. Záznamy už také policii pomohly při vyšetřování trestné činnosti.Díky kamerovému systému se podařilo kriminalistům přijít na stopu trojice zlodějů. „Záběry z bezpečnostních kamer pomohly dílčím způsobem při vyšetřování spletitého případu," potvrdila rychnovská policejní mluvčí Alena Kacálková.

Na operaci si pacienti počkají. Špitály v Náchodě a Rychnově omezily péči

Náchod, Rychnov n. K. – Pacienti nemocnic v Náchodě a Rychnově nad Kněžnou jsou zřejmě prvními vlaštovkami, na které dopadá šetření ve zdravotnictví. A nebo prvními rukojmími v boji o peníze pro nemocnice, které jich mají čím dál méně.Náchodská a rychnovská nemocnice totiž ohlásily, že jsou nuceny omezit plánovanou péči pojištěncům zdravotních pojišťoven, u kterých má být vyčerpán finanční limit pro úhradu poskytnuté péče.

Fotograf Jan Ježdík: Czech Press Photo je pro mě nejvyšší meta

Opočno, Nový Zéland /ROZHOVOR/ – Redakci Rychnovského deníku zná jako svoje boty. Kdysi tady začínal jako redaktor a webeditor. Dnes je Jan Ježdík fotografem na volné noze a občas Deníku vypomůže jako externista. Když má ovšem čas. A s tím je na štíru.

Opočno slavný klášter prodat nechce. Kraj ale zvažuje, že se jej zbaví

Opočno – Kdysi to byl jeden ze skvostů řádu Kapucínů. Dnes klášter na Kupkově náměstí pomalu chátrá, jelikož už je více než šest let opuštěný. Dvouhektarový areál vlastní Královéhradecký kraj, který teď zvažuje jeho prodej. To se však městu nelíbí.

Dagmar Pecková: Zpívaly jsme, když jsme myly se sestrou a matkou nádobí

Dobruška /ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ – Večer, na který se nezapomíná, prožili návštěvníci pondělního koncertu famózní pěvkyně Dagmar Peckové. Ta téměř vzápětí po svém vystoupení přišla dobře naladěná mezi ty, kteří Mezinárodní hudební festival F. L. Věka, jehož bylo vystoupení součástí, pořádají. Po slavnostním přípitku se zapsala do kroniky, ke svému podpisu přidala i doporučení na vylepšení sálu Společenského centra a pak se s naprostou samozřejmostí věnovala odpovědím na otázky Deníku.    

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT