Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

STANISLAV ŠULC

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Další dobrodružná výprava. Vychází Podivuhodný svět Zdeňka Buriana

Dva roky po vydání velkolepé knihy Dobrodružný svět Zdeňka Buriana zve nakladatelství Plus na další dobrodružnou výpravu spolu s tímto titánem české knižní ilustrace. Zatímco první kniha nabídla především Burianovy kresby k westernovým knihám, tentokrát jde o snad ještě ambicióznější počin: Podivuhodný svět Zdeňka Buriana se totiž pokouší shrnout jeho ilustrace k dílu Julese Vernea.

Komiksy připomenou 100 let Československa i starší dějiny

Na komiksovou verzi Českého století navážou nové tituly v čele s obrázkovým životopisem Tomáše Garrigua Masaryka.

Komentář Stanislava Šulce: Mládež pracovat ani studovat nemusí

Puberta. Období vzdoru vůči rodičům, systému, hledání vlastní identity a místa na světě. Ale také doba, kdy se do střetu dostávají různé zájmy: zájem dítěte, rodičů, dokonce i státu. Nyní se opět stát pokusí definovat, jak se kdo může a nesmí chovat k dětem, kterým již bylo 15 let, a mají tak více práv a povinností než před dovršením tohoto věku.

HumbookFest je za dveřmi. Svátek dětské literatury odstartuje v sobotu

Již tuto sobotu 6. října se v pražském Kongresovém centru uskuteční třetí ročník literárního festivalu pro dospívající a mladé HumbookFest 2018.

Komentář Stanislava Šulce: Jak jsme nešli do války

Měli jsme do toho jít, nebo ne? Může za to Beneš, nebo ne? Zaprodali nás tehdejší spojenci, nebo ne? Noc z 29. na 30. září 1938 patří mezi nejdůležitější data českých dějin a i osm dekád poté stále vzbuzuje debaty.

Komentář Deníku: Krizová léta pokračují stejně jako ve třicátých letech

Deset let finanční krize není důvod k oslavě ani pietě. Spíše k rekapitulaci. Jedna z nejhorších chvil moderních dějin proměnila svět stejně důsledně (a nevratně) jako jiné velké datum aktuálního milénia – 11. září 2001.

Pohledem Stanislava Šulce: Ať se chudí mají líp

Česko a jeho obyvatelé jsou nejbohatší v historii. Ačkoli to nechtějí slyšet a emočně se domívají, že jim není nejlépe, opak je pravdou. Nejvyšší v dějinách jsou mzdy, platy, důchody. Roste průměrná mzda a roste také takzvaný mzdový medián, tedy nejtypičtější odměna za práci. Navíc spousta služeb i zboží značně zlevnila.

Komentář Stanislava Šulce: Exekuce. Nemoc bez účinných léků

Ta čísla jsou hrozivá. V Česku je téměř milion lidí v exekuci. To představuje desetinu populace v těžkých existenčních problémech. Pravda je ale ještě hrozivější.

Festivaly ukážou oscarové šance. Zaboduje drama o Neilu Armstronogovi?

Nejslavnější filmové ceny světa se znovu hlásí o slovo. Nebo jste si snad mysleli, že Oscary, které americká filmová akademie předá v únoru příštího roku, spí? Ani náhodou. Benátky a Toronto. Právě tyto filmové svátky spolu s festivalem v coloradském městě Telluride prozradí, kdo může pomýšlet na prestižní ocenění.

Chystaná bondovka je v hlubokých problémech. Hrozí posun premiéry

Jubilejní 25. snímek s agentem Jejího Veličenska Jamesem Bondem čelí velkým problémům. Před pár dny médii proběhla zpráva, že přípravy opustil režisér Danny Boyle.

Pohledem Stanislava Šulce: Průběžný důchodový systém narazí. Lhostejno kdy

Kromě pískotu při projevu Andreje Babiše u příležitosti 50. výročí vpádu okupantských vojsk se v Česku o uplynulém týdnu vlastně nic nestalo. Tedy kromě zvýšení důchodů, které je jistě pozitivní. 

Autor Simpsonových uvede nový seriál. Bláznivou pohádku

Po kultovních Simpsonových a neméně slavné Futuramě se jejich autor Matt Groening pustil do dalšího dobrodružství své přeslavné kariéry. Internetová televize Netflix zítra uvede jeho nejnovější seriál, který ponese název Rozčarování (v původním znění Disenchantment).

Elba. Idris Elba. Tajemný vzkaz oživil spekulace o příštím Bondovi

Jak málo stačí, aby celý svět začal šílet? Třeba vzkaz na sociálních sítích, který má pouhých pár znaků. Konkrétně zněl „Jmenuji se Elba, Idris Elba“ a zveřejnil jej britský herec Idris Elba známý například ze seriálu Luther. Ten zároveň již několik let patří k hlavním kandidátům na příštího Jamese Bonda.

Americká kina napadli žraloci. Znovu. Béčkový film zastínil i Toma Cruise

/TRAILER/ Nový snímek o žraločím zabijákovi porazil i novinku Toma Cruise. Pro české diváky má snímek MEG: Monstrum z hlubin hořkou příchuť kvůli tragédii v Egyptě.

Češi volí kandidáta na Oscara. Slováci posílají Tlumočníka

V těchto dnech se jednotlivé státy předhánějí v oznámeních, které filmy pošlou do bojů o proslulou cenu americké filmové akademie, takzvaného Oscara. Konkrétně do kategorie Nejlepší neanglicky mluvený film, do níž se v poslední době hlásí kolem 90 snímků ze stejného počtu zemí.

Týdenní zkrat: Přehřáté mozky

Vedro už je příliš. Navíc neúměrně dlouho. A začíná to mít dopad na lidské chování. Máme přehřáté mozky, což dokládá celá řada smutných, tragických, ale i komických situací. Posuďte sami.

Poctivý komiksový horor pro teenagery

Komiksová nabídka na českém trhu se začíná žánrově pořádně rozšiřovat. Vedle klasických superhrdinských komiksů tu vycházejí také jiné knihy, které by mohly oslovit také trochu odlišné publikum. Patří k nim především hororové příběhy, k nimž se nově přidala kniha Pochmurný kraj.

Týdenní zkrat: Smrádek, ale teplíčko

Letošní Vánoce budou tragické a je docela i možné, že lidé vyrazí do ulic. Proč? No protože v Česku populární vánoční kapříci prostě nebudou. A za všechno můžou horka.

Komentář Stanislava Šulce: Třídenní víkend? Nejspíš již brzy

Pokrok nezastavíš. Toto přísloví si v brzké době nejspíš Češi zakusí v poměrně šťavnaté podobě. Vše totiž směřuje k revoluční představě třídenního víkendu. Nemyslitelné, říkáte si? A proč by mělo být? Vždyť ten náš, „normální“ dvoudenní víkend je běžný teprve padesát let. A vývoj společnosti ukazuje, že v důsledku různých procesů je třídenní víkend blíž, než jsme si uměli představit.

Knihy Kische či Masaryka zdarma? Blíží se konec ochrany děl slavných autorů

Rok 2018 kromě kulatého výročí řady přelomových událostí českých dějin nabízí také 70. výročí úmrtí několika významných osobností tuzemské literatury. To znamená, že od příštího roku se na jejich díla již nebude vztahovat ochrana autorství a kdokoli je bude moci volně šířit ať už prostřednictvím klasických, nebo třeba elektronických knih. 

Filmy táhnou. Kina poprvé vydělala miliardu za pololetí

Češi se mají nejlépe v historii a začíná se to projevovat také na jejich vůli utrácet. Daří se pohostinstvím a také biografům, které za první pololetí letošního roku utržily více než miliardu korun. Tuto magickou hranici za prvních šest měsíců roku kina překonala vůbec poprvé v historii. Vyplývá to z údajů Unie filmových distributorů.

Vrací se Hellboy, jak jsme ho ještě neviděli

Slavného komiksového hrdinu jeho tvůrce Mika Mignola vůbec poprvé propůjčil jiným autorům.

Komentář Stanislava Šulce: Čeká nás vážná debata. O alkoholismu

Skvělá zpráva: Znovu jsme to dokázali a jsme v něčem na čelných příčkách žebříčků mezi státy Evropské unie. Horší zpráva pak je, že společně s Francouzi jsme druzí největší pijani alkoholu a v přepočtu na čistý líh toho mezi unijními partnery vypijí více jen Litevci.

Moebiův komix Svět Edeny je pompézní sci-fi vizí Adama a Evy

Letní měsíce nejsou perfektní jen pro čtení detektivek. Prázdniny jsou také dobou vhodnou pro čtení rozsáhlejších komiksů. Na pulty českých knihkupců se tak dostalo jedno z velkých komiksových dobrodružství, které patří k tomu nejlepšímu, co francouzská komiksová škola vytvořila.

Krištof Kintera znovu boduje s knihou Fatal Banal

Velkolepá, hravá, kouzelná. Taková je kniha Fatal Banal Krištofa Kintery, jednoho z nejuznávanějších žijících umělců u nás, na které se podílel také Vladimir 518 a jeho vydavatelství BiggBoss.

Disney drtí konkurenci, víc než obvykle. Zlatým dolem jsou Avengers

/VIDEO/ Takové léto filmový svět ještě nezažil. Jediné filmové studio drtí konkurenci způsobem, nad nímž se tají dech. O jaké studio jde? O továrnu na sny, která nese jméno autora legendárního Myšáka Mickeyho, tedy Walt Disney.

Pohledem Stanislava Šulce: Skleněný strop

Člověk míní, pánbůh mění, praví okřídlená pravda. V konkrétním případě žen v České straně sociálně demokratické tomu není jinak. Člověk (předchozí vedení snažící se oslovit i městské liberální voliče) chtěl do politiky zapojit více žen.

Týdenní zkrat: Není ohně bez pyromanů

Tento způsob léta zdá se být poněkud nešťastným, prohlašuje v legendárním Rozmarném létě Vladislav Vančura. Takové léto je, zdá se, tady. Na Kvildě mrzne a po každém dešti následují povodně.

Komentář Stanislava Šulce: Lesk a bída české kinematografie

Karlovarský festival je vždy příjemnou událostí. Sejdou se hvězdy a hvězdičky světového i tuzemského filmového kolotoče, lokální politici se s nimi vyfotí, velcí byznysmeni uspořádají příjemnou party pro své přátele a k tomu se pustí také nějaké ty filmy.

Komentář Stanislava Šulce: Co zmůže protiimigrační vláda?

Na počátku bylo slovo… Tak začíná nejdůležitější poselství dějin lidstva a každý den jsme svědky dalších a dalších nových důkazů, že jde o vskutku boží pravdu.

Slečna Fisherová konečně začala úřadovat česky

Kokainové blues je první knihou z veleúspěšné knižní série odehrávající se ve dvacátých letech minulého století v Austrálii.

Nick Cave není nadpřirozený. Přesto je hrdinou komiksu

Pozoruhodný, ale možná až extrémně čtenářsky nevstřícný. Takový je komiksový životopis legendy světové popmusic Nicka Cavea z dílny uznávaného komiksového umělce Reinharda Kleista. Ten má na kontě již několik životopisných grafických románů včetně Johnny Cash: I See Darkness o mimořádné osobnosti světové country music.

Šílená ze Sacré-Coeur. Komiksová komedie o filozofii a náboženství

Alejandro Jodorowsky byl jedním z hlavních hostů letošního festivalu Svět knihy. A při této příležitosti Argo vydalo jedno z jeho pozdních děl komiksový triptych Šílená ze Sacré-Coeur. A to v jediném velkoformátovém svazku, což knize dodává luxusní nádech (který však shazuje provokativní obálka s obnaženou dívkou).

Pohledem Stanislava Šulce: České mlčení

Ať se imigrační tsunami do Evropy zmenšila sebevíc, uprchlíci utíkající za lepším či jen prostě tam, kde přežijí, zase začali hýbat evropskou politikou. A je vlastně šokující, že se o tom u nás skoro nemluví. Miloš Zeman namísto plamenných projevů jak z předvolební kampaně pouze trapně pálí trenýrky, předseda vlády v souvislosti s Evropou mluví jen o unijním rozpočtu, ministr zahraničí raději mlčí zcela.

Kmotr dál vládne mafiánům na plátně. Změní to Escobar?

/TRAILER/ Do českých kin vstoupil snímek Escobar. Oscarový herec Javier Bardem si v něm zahrál charismatického drogového bosse Pabla Escobara, který byl v době své největší slávy pravděpodobně nejbohatším mužem světa. Není to však poprvé, kdy Escobar zaujal filmaře. Navíc není jediným mafiánem, kterého si zamilovali diváci.

Pohledem Stanislava Šulce: ČSSD rozradostnila Česko

Úleva, radost, možná i na oslavu mohlo dojít. Taková jistě může být reakce na výsledek sociálnědemokratického referenda o vstupu do vlády s Andrejem Babišem za tiché podpory komunistů. Jen není, tak úplně zřejmé, kde všude se bude slavit a kde naopak zavládnou rozpaky a později třeba i zděšení.

Pohledem Stanislava Šulce: Cynická dohoda

Dvojice diktátorů, jak omylem označila schůzku Donalda Trumpa s Kim Čong-unem stanice Fox News, není historická. Je v důsledcích spíš nechutná.

Rock, metal i skvělý pop. Léto přinese také nové desky

Nine Inch Nails přivezou do Česka jen týden starou desku. Těšit se můžeme také na oprášení klasických alb.

Komentář Stanislava Šulce: V EU na věčné časy a nikdy jinak

Symbolicky v pátek 13. Tak odstartovaly novodobé dějiny samostatného českého národa. Právě 13. června 2003 začalo klíčové referendum, na jehož základě Česká republika o necelý rok později vstoupila do Evropské unie. Pro příznivce čísel tu máme ještě jeden klíčový údaj, pro vstup do EU tehdy hlasovalo téměř tři a půl milionu voličů. To je víc, než kolik získal kterýkoli přímo volený prezident v našich dějinách.

Pohledem Stanislava Šulce: Slibem nezarmoutíš

Vláda pokračuje ve výjezdech do krajů, které mají dva cíle. Ukázat občanům, že zemi řídí kompetentní a zcela stmelený tým, jenž vede zkušený manažer. A zároveň jsou tato dostaveníčka skvělou příležitostí prohlásit, co chtějí místní slyšet – tedy slibovat.

Vychází kouzelnický manuál k Harrymu Potterovi na letní prázdniny

U příležitosti 20. výročí vydání prvního dílu fenoménu zvaného Harry Potter vznikla kniha, která mapuje zrod slavné čarodějnické ságy, ale nabízí daleko více. Knihu nyní vydává Albatros, který právě Harryho Pottera od J. K. Rowlingové zpřístupnil také českým čtenářům, a to v rámci své akce Zásilka z Knihozemě, která se snaží rodičům přinést povedenou dětskou literaturu.

Týdenní zkrat: O zvířatech a lidech

Příprava na okurku. Tak lze shrnout uplynulý týden, v němž se neobjevil žádný další důkaz o existenci novičoku v Česku, vláda s důvěrou zůstala stále stejně nejistá a Kalousek (zatím) nezpůsobil konec světa.

Krutý týden pro Disneyho. Ruší nejsledovanější seriál roku. Kvůli rasismu

Hlavní hvězda seriálu Roseanne na Twitteru zveřejnila rasistický komentář. Reakce byla okamžitá: dostala vyhazov na hodinu.

Pohledem Stanislava Šulce: 20. století (ne)skončilo

Nejspíš s blížícím se létem a plánovanou okurkovou sezonou politici opět vytahují na světlo boží problémy, kterými mohou zaplnit veřejný prostor po dlouhé měsíce. Dva z nich – maturity a matriky – přitom vycházejí z jednoho základního problému: jsou překvapivě archaické.

Komentář Deníku: GDPR aneb Nedám slevu zadarmo

Pokud čtete tyto řádky, pak nejspíš nastaly následující věci: slunce znovu vyšlo na východě, D1 je stále rozkopaná a benzin opět zdražil o pár haléřů. Zkrátka svět se nezhroutil, a to přesto, že již celý jeden den fungují nová pravidla o ochraně osobních údajů, pro něž se vžila zkratka GDPR.

Do kin se vrací Deadpool. Tak trochu jiný superhrdina

Premiéra komiksové adaptace Deadpool 2 proběhne právě dnes. Nabídne spoustu zábavy, sprosťárny a vydělá hodně peněz.

Hokejové filmy: na velký hit se zatím čeká. Změní to Nagano?

Vášeň, napětí, vzrušení do poslední vteřiny. Takový umí být hokej a takový by také měl být každý film. Možná byste si řekli, že hokejové filmy patří k populárnímu a úspěšnému žánru a jsou jich přinejmenším stovky. Tak tomu ale není, stejně jako se například žádný velký životní příběh legend, jakými byli Gordie Howe nebo Wayne Gretzky, nedočkal zfilmování.

Komentář Stanislava Šulce: Foldyna a Haník jsou ubožáci

Společenské klima nám hrubne. Nemá smysl se pozastavovat, kdo za to může, podílíme se na tom všichni, vrcholnými činiteli počínaje a běžnými lidmi konče. Zvlášť odstrašujícím způsobem to ukázal místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna a jeden z čelných představitelů českého sportu Zdeněk Haník. Na jejich odpudivém blábolení si ukažme, co je s dneškem špatně.

Akty od Václava Hollara? Nový katalog jeho kreseb překvapuje

Národní galerie vydala obsáhlý katalog kreseb jednoho z nejslavnějších českých umělců.

Utajený Kája Saudek se vrací po čtyřiceti letech

Nakladatelství Plus vydalo nepříliš známá díla legendy československého komiksu, která vycházela ve slovenských Technických novinách v sedmdesátých letech.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT