Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

STANISLAV ŠULC

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Slečna Fisherová konečně začala úřadovat česky

Kokainové blues je první knihou z veleúspěšné knižní série odehrávající se ve dvacátých letech minulého století v Austrálii.

Nick Cave není nadpřirozený. Přesto je hrdinou komiksu

Pozoruhodný, ale možná až extrémně čtenářsky nevstřícný. Takový je komiksový životopis legendy světové popmusic Nicka Cavea z dílny uznávaného komiksového umělce Reinharda Kleista. Ten má na kontě již několik životopisných grafických románů včetně Johnny Cash: I See Darkness o mimořádné osobnosti světové country music.

Šílená ze Sacré-Coeur. Komiksová komedie o filozofii a náboženství

Alejandro Jodorowsky byl jedním z hlavních hostů letošního festivalu Svět knihy. A při této příležitosti Argo vydalo jedno z jeho pozdních děl komiksový triptych Šílená ze Sacré-Coeur. A to v jediném velkoformátovém svazku, což knize dodává luxusní nádech (který však shazuje provokativní obálka s obnaženou dívkou).

Pohledem Stanislava Šulce: České mlčení

Ať se imigrační tsunami do Evropy zmenšila sebevíc, uprchlíci utíkající za lepším či jen prostě tam, kde přežijí, zase začali hýbat evropskou politikou. A je vlastně šokující, že se o tom u nás skoro nemluví. Miloš Zeman namísto plamenných projevů jak z předvolební kampaně pouze trapně pálí trenýrky, předseda vlády v souvislosti s Evropou mluví jen o unijním rozpočtu, ministr zahraničí raději mlčí zcela.

Kmotr dál vládne mafiánům na plátně. Změní to Escobar?

/TRAILER/ Do českých kin vstoupil snímek Escobar. Oscarový herec Javier Bardem si v něm zahrál charismatického drogového bosse Pabla Escobara, který byl v době své největší slávy pravděpodobně nejbohatším mužem světa. Není to však poprvé, kdy Escobar zaujal filmaře. Navíc není jediným mafiánem, kterého si zamilovali diváci.

Pohledem Stanislava Šulce: ČSSD rozradostnila Česko

Úleva, radost, možná i na oslavu mohlo dojít. Taková jistě může být reakce na výsledek sociálnědemokratického referenda o vstupu do vlády s Andrejem Babišem za tiché podpory komunistů. Jen není, tak úplně zřejmé, kde všude se bude slavit a kde naopak zavládnou rozpaky a později třeba i zděšení.

Pohledem Stanislava Šulce: Cynická dohoda

Dvojice diktátorů, jak omylem označila schůzku Donalda Trumpa s Kim Čong-unem stanice Fox News, není historická. Je v důsledcích spíš nechutná.

Rock, metal i skvělý pop. Léto přinese také nové desky

Nine Inch Nails přivezou do Česka jen týden starou desku. Těšit se můžeme také na oprášení klasických alb.

Komentář Stanislava Šulce: V EU na věčné časy a nikdy jinak

Symbolicky v pátek 13. Tak odstartovaly novodobé dějiny samostatného českého národa. Právě 13. června 2003 začalo klíčové referendum, na jehož základě Česká republika o necelý rok později vstoupila do Evropské unie. Pro příznivce čísel tu máme ještě jeden klíčový údaj, pro vstup do EU tehdy hlasovalo téměř tři a půl milionu voličů. To je víc, než kolik získal kterýkoli přímo volený prezident v našich dějinách.

Pohledem Stanislava Šulce: Slibem nezarmoutíš

Vláda pokračuje ve výjezdech do krajů, které mají dva cíle. Ukázat občanům, že zemi řídí kompetentní a zcela stmelený tým, jenž vede zkušený manažer. A zároveň jsou tato dostaveníčka skvělou příležitostí prohlásit, co chtějí místní slyšet – tedy slibovat.

Vychází kouzelnický manuál k Harrymu Potterovi na letní prázdniny

U příležitosti 20. výročí vydání prvního dílu fenoménu zvaného Harry Potter vznikla kniha, která mapuje zrod slavné čarodějnické ságy, ale nabízí daleko více. Knihu nyní vydává Albatros, který právě Harryho Pottera od J. K. Rowlingové zpřístupnil také českým čtenářům, a to v rámci své akce Zásilka z Knihozemě, která se snaží rodičům přinést povedenou dětskou literaturu.

Týdenní zkrat: O zvířatech a lidech

Příprava na okurku. Tak lze shrnout uplynulý týden, v němž se neobjevil žádný další důkaz o existenci novičoku v Česku, vláda s důvěrou zůstala stále stejně nejistá a Kalousek (zatím) nezpůsobil konec světa.

Krutý týden pro Disneyho. Ruší nejsledovanější seriál roku. Kvůli rasismu

Hlavní hvězda seriálu Roseanne na Twitteru zveřejnila rasistický komentář. Reakce byla okamžitá: dostala vyhazov na hodinu.

Pohledem Stanislava Šulce: 20. století (ne)skončilo

Nejspíš s blížícím se létem a plánovanou okurkovou sezonou politici opět vytahují na světlo boží problémy, kterými mohou zaplnit veřejný prostor po dlouhé měsíce. Dva z nich – maturity a matriky – přitom vycházejí z jednoho základního problému: jsou překvapivě archaické.

Komentář Deníku: GDPR aneb Nedám slevu zadarmo

Pokud čtete tyto řádky, pak nejspíš nastaly následující věci: slunce znovu vyšlo na východě, D1 je stále rozkopaná a benzin opět zdražil o pár haléřů. Zkrátka svět se nezhroutil, a to přesto, že již celý jeden den fungují nová pravidla o ochraně osobních údajů, pro něž se vžila zkratka GDPR.

Do kin se vrací Deadpool. Tak trochu jiný superhrdina

Premiéra komiksové adaptace Deadpool 2 proběhne právě dnes. Nabídne spoustu zábavy, sprosťárny a vydělá hodně peněz.

Hokejové filmy: na velký hit se zatím čeká. Změní to Nagano?

Vášeň, napětí, vzrušení do poslední vteřiny. Takový umí být hokej a takový by také měl být každý film. Možná byste si řekli, že hokejové filmy patří k populárnímu a úspěšnému žánru a jsou jich přinejmenším stovky. Tak tomu ale není, stejně jako se například žádný velký životní příběh legend, jakými byli Gordie Howe nebo Wayne Gretzky, nedočkal zfilmování.

Komentář Stanislava Šulce: Foldyna a Haník jsou ubožáci

Společenské klima nám hrubne. Nemá smysl se pozastavovat, kdo za to může, podílíme se na tom všichni, vrcholnými činiteli počínaje a běžnými lidmi konče. Zvlášť odstrašujícím způsobem to ukázal místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna a jeden z čelných představitelů českého sportu Zdeněk Haník. Na jejich odpudivém blábolení si ukažme, co je s dneškem špatně.

Akty od Václava Hollara? Nový katalog jeho kreseb překvapuje

Národní galerie vydala obsáhlý katalog kreseb jednoho z nejslavnějších českých umělců.

Utajený Kája Saudek se vrací po čtyřiceti letech

Nakladatelství Plus vydalo nepříliš známá díla legendy československého komiksu, která vycházela ve slovenských Technických novinách v sedmdesátých letech.

Komentář Stanislava Šulce: Kéž zákaz kouření vydrží aspoň pět let

Ústavní soud rozhodl, že zákaz kouření v restauracích je v souladu s nejvyšším zákonem země, a smetl ze stolu žalobu dvaceti senátorů, že jde o porušování svobody podnikání. Toto opatření budilo mnoho emocí a čelilo několika pokusům o zmírnění. Nyní se tedy zdá, že by se mohlo dožít prvních narozenin.

Chcete vyrazit do muzea? Můžete si je vzít domů

Jak nejlépe strávit čas se svým potomkem? Samozřejmě stále častější bývá návštěva nákupního centra. Ale rodiče by neměli zapomínat ani na muzea, v nichž se jejich ratolesti mohou něco dozvědět, rozšířit si obzory a načerpat inspiraci do budoucího života. Tak tomu bylo ještě donedávna. Nyní ale rodiče mají ještě jinou možnost – přinést muzeum dětem přímo do jejich pokojů. 

Spielberg šokuje. Pustí se do komiksového filmu

Hollywoodská legenda by na plátna měla převést komiks Blackhawk.  

Pohledem Stanislava Šulce: Mistr české hrůzy

Mou nemoc nelze léčit, tu zastaví jen smrt. Touto větou již loni legendární režisér a herec Juraj Herz oznámil, co se v neděli stalo skutečností. Zemřel filmař, který se odmlčel již dříve, jeho posledním celovečerním filmem navždy zůstane Habermannův mlýn, snímek, který se doma nedočkal nejvřelejšího přijetí. 

Pohledem Stanislava Šulce: Internet je normální svět

České soudy mají za sebou první tři důležité kroky – justice postupně definovala, co je možné zveřejnit na Facebooku, videportálu YouTube či v diskusi pod webovým příspěvkem zpravodajského serveru. Všechny rozsudky v zásadě říkají totéž: na internetu platí stejná pravidla jako v reálném životě.

Pohledem Stanislava Šulce: Chraňme se před digitálními šmejdy

Jaro roku 2018 bude zásadní pro naši budoucnost. A to nikoli kvůli sestavování vlády ani situaci v Číně. Zásadní pro naši budoucnost bude jednak spuštění nových pravidel pro nakládání s osobními údaji, a pak také to, jak dopadne skandál Facebooku kvůli zneužití dat uživatelů.

Počítačovým hrám to na plátně nesluší. Dočká se uznání nová Lara Croft?

/VIDEO/ Do kin vstupuje nová verze Tomb Raidera s oscarovou herečkou Alicií Vikanderovou v hlavní roli argeoložky Lary Croft. Tedy postavy, která proslula díky počítačovým hrám. Podaří se jí prolomit dosavadní tradici, že počítačové hry na plátně příliš nefungují?

Pohledem Stanislava Šulce: Terorismus po česku

Česko se možná dočká prvního soudem uznaného teroristy. Tedy pokud se státnímu žalobci podaří dokázat vinu seniorovi z Mladoboleslavska, který loni v létě údajně nastražil na koleje pořezané stromy. A navíc svou vinu aktivně sváděl na muslimské uprchlíky, vůči nimž chtěl podněcovat nenávist. Muži hrozí až výjimečný trest doživotí.

Krásný hlas a ostré elektro. Fever Ray vystoupí v Karlíně

/VIDEO/ Po několika letech se čeští fanoušci kvalitní muziky dočkají koncertu Karin Elisabeth Dreijerové. Ta sem v minulosti zavítala jako polovina kultovního hudebně sourozeneckého dua The Knife, tentokrát ve Foru Karlín vystoupí se svým sólovým projektem Fever Ray.

Týdenní zkrat: Bitvy o Koreu vrcholí

Sport je nejlepší náhražkou války, platí již tisíce let. Ostatně během olympiády se většinou války přerušovaly podobně, jako se kvůli komerční přestávce přerušují hokejové přenosy.

Komentář Stanislava Šulce: Sebevražda hrozí dál. Ale jaká?

Co týden dal. Tak zněl název proslulého televizního pořadu, v němž se Ota Černý ptal „Co na to občan?“ a tehdejší politici z první polistopadové vlny velmi pomalu a z dnešního pohledu téměř nekonfliktně diskutovali o problémech celé společnosti.

Pohledem Stanislava Šulce: Hrdinní čeští Pepíci

Uprchlíky v ČR nechceme! Tato hloupá věta shrnuje náladu velké části tuzemské populace, většiny politické reprezentace a začíná se projevovat také v jednání úřadů. Vychází to z neexistující migrační krize, která Česko nepostihla v roce 2015 a na níž se přesto vezou populisté všech odstínů hnědi.

Pohledem Stanislava Šulce: Víc zbraní

Střílení ve školách je staré jako Amerika sama. Dokonce starší. Historicky první incident podobný středeční tragédii se totiž odehrál 26. července 1764, tedy ještě před vyhlášením nezávislosti na Britském království. Od té doby se jich jen na americké půdě odehrály stovky. 

Pohledem Stanislava Šulce: Neznalost neomlouvá

Padá burza, něco si přej, zní parafrázované přísloví používané při propadech světových burz. Jeden takový sešup svět prožil zkraje tohoto týdne. Řada lidí přišla o spoustu peněz, až čas ukáže, zda šlo o pouhé zaškobrtnutí jinak úspěšného ekonomického soukolí, nebo o první projev hlubší krize.

Pohledem Stanislava Šulce: Práva a pohlaví

Dlouhá staletí platilo, že o všem rozhodovali muži. V minulém století se to, za hlasitých protestů mužů, částečně změnilo a v posledních desetiletích si ženy dokonce uzurpují, že by se na moci chtěly podílet stejně jako muži

Pohledem Stanislava Šulce: Zemana nečeká mejdan, ale těžká práce

Je dobojováno. Miloš Zeman ovládl i druhou přímou volbu českého prezidenta. Šlo ale o výrazně jinou volbu než byla ta v roce 2013.

Komentář: Kšefty mezi Zemanem a Babišem? Horší než za Nečase

/KOMENTÁŘ STANISLAVA ŠULCE/ Přímá volba prezidenta je pro Čechy stále novou disciplínou, a proto se objevují zcela nové politické postupy a situace. Když se navíc do hlavních rolí dostali lidé, kteří “to dělaj jinak”, je o zábavu postaráno. Mezi prvním a druhým kolem jsme tak svědky několika veletočů, jež zdánlivě nedávají smysl. To však platí vskutku jen zdánlivě, hraje se o hodně. Do pár dní se totiž semlelo několik událostí, které jsou pro hlavní hráče příliš závažné.

Volební komentář Stanislava Šulce: Prezidentův strach

Miloš Zeman vyhrál první kolo. Má výrazně víc voličů než v prvním kole minulé volby, ale získal také o docela dost méně hlasů než ve druhém kolem v roce 2013. Jak na to zareagoval stávající prezident, který kampaň stavěl na návštěvách krajů (placených z krajských peněz) a na billboardech, které platili jeho kamarádi?

Komentář Stanislava Šulce: O vině Babiše nerozhodují voliči

Zveřejnit, nebo nezveřejnit? Vydat, nebo nevydat? Vyslovit, nebo nevyslovit? Politický rok 2018 začal zhusta a v následujících týdnech bude živo snad více, než by bylo zdrávo. V hlavní roli se i nadále ocitá miliardář Andrej Babiš, kterého většina tuzemských médií označila za osobnost roku předchozího.

Co nás čeká v červenci? Osa Vary–Vítkovice. Červenec je měsícem festivalů

Česká festivalová sezona probíhá téměř celý rok a nabídne několik desítek, ne-li stovek hudebních, filmových a divadelních přehlídek všech velikostí. Vrcholem je červenec, kdy se konají největší tuzemské přehlídky – Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary a  Colours of Ostrava v Dolních Vítkovicích.

Rok 2017 ve světě: volby přiblížily Evropu k pravicovému populismu

V uplynulém roce došlo nejen v zemích Evropské unie k mnoha klíčovým volbám, jejichž výsledek představuje velkou ránu tradičním politickým stranám. Vítězil populismus, ale také názor mladých. Řada nových tváří byla zvolena čistě na protest proti zažitým pořádkům.

MeToo. Největší revoluce v Hollywoodu za 50 let

Série obvinění ze sexuálního obtěžování začala v říjnu a již stála kariéru řadu slavných osobností. Vedle amerických studií zasáhla také politiku a další oblasti veřej-ného života. A nejspíš ještě neskončila.

Česká balada: O muchomůrce citronové

Pohádkové příběhy se nedějí jen v pohádkové říši, ale také v lesním království hub. Jednou se tu narodila muchomůrka citronová, které se všichni smáli.

Komentář Stanislava Šulce: Rok 2017: Nevědomost je znovu síla

Mnozí jistě budou prosazovat názor, že rok 2017 v České republice definovala politika. Probíhala ostrá kampaň hned před dvěma důležitými volbami, došlo na vládní krizi, s výsledkem voleb jsou téměř všichni nespokojeni – příznivci Andreje Babiše proto, že dostal málo hlasů, jeho odpůrci se děsí toho, že takzvaný Demokratický blok má tak málo poslanců.

Filmový trhák roku? Na letošní trůn míří Star Wars

Je to pravděpodobnost hraničící s jistotou – osmá epizoda Hvězdných válek, která dnes vstoupí do českých kin, se stane nejúspěšnějším filmem letošního roku. Naváže tak na úspěch předchozí epizody VII. nazvané Síla se probouzí, jejíž celosvětové tržby se přehouply přes částku 2 miliardy dolarů a stala se jasným lídrem tabulek roku 2015.

Nejslavnější filmová sága Hvězdné války se vrací do kin. A ne naposledy

/TRAILER/ Režisérem osmé epizody Hvězdných válek je Rian Johnson, který natočil pozoruhodnou sci-fi Looper. Divákům se film nejspíš bude líbit.

Do Prahy poprvé přijedou hvězdní Arcade Fire

/AUDIO/ Montrealská kapela letos vydala úspěšnou nahrávku Everything Now. Český koncert se uskuteční v červnu v O2 areně.

Komentář Stanislava Šulce: Sbohem, Slavíku. Kapesníčky nevytahujeme

Jak z toho ven, říkají si jistě organizátoři unikátní ankety Český slavík po šlamastice, která se jim letos povedla. Odpověď je přitom zcela nasnadě – stačí tento podivuhodný relikt dob minulých zrušit bez jakékoli náhrady.

Pohledem Stanislava Šulce: Chvála nezaměstnanosti

Češi makají jak šrouby a pracuje jich nejvíc v novodobé historii. Tedy přesněji bez práce je nejméně lidí za několik dekád. Ale ještě, než si ke čtení zpráv o říjnové míře nezaměstnanosti otevřete bublinky, chvíli počkejte.

Hudební podzim obohatily tři výrazné zpěvačky

/VIDEOKLIP/ Nové desky vydaly slavné interpretky Björk a Charlotte Gainsbourgová. Fever Ray si odbyla sólovou prvotinu.

  • 1
  • 2

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT