Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

STANISLAVA RYBIČKOVÁ

Stanislava Rybičková / Šumperský a jesenický deník

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Jan Eskymo Welzl poslal Zábřehu nový vzkaz přes oceán

Ani šedesát let po své smrti nepřestává slavný zábřežský rodák Jan Eskymo Welzl překvapovat. Přesvědčení, že už neexistuje žádná památka na jeho život, o které by se nevědělo, vzalo za své. Do Zábřehu, do emailové schránky filmaře Martina Strouhala, dorazila z amerického Ohia Welzlova vlastnoruční kresba a jeho rukou popsaná fotografie zároveň s časopisem, který o Welzlovi v 70. letech otiskl článek.

Šéf americké diplomacie John Kerry má předky z Úsova na Šumpersku

Úsov – Ministr zahraničních věcí USA John Kerry má část rodinných kořenů v našem regionu: přes svého dědečka Fritze Kohna – Kerryho v Horním Benešově na Bruntálsku a přes svou babičku Idu v Úsově na Šumpersku.  Ida sice v Úsově nikdy nežila, ale tři z jejích předků s příjmením Löwy mají náhrobky na místním židovském hřbitově. Je mezi nimi i legendární Abraham Leipniker Löwy (1700 – 1774), na nějž s úctou vzpomínali lidé ještě sto let po jeho smrti. Psal o něm v roce 1930 i Moravský sever. Abraham se totiž postaral o šťastný konec jedné dramatické epizody v životě obce.

Nová spojka odlehčí dopravě v centru Zábřehu od 7. ledna

Zábřeh - Teprve ve druhém týdnu ledna zmizí zátarasy na obou stranách nové spojky, která vyvede část dopravy z centra Zábřehu. Průtah od prodejny Billa kolem Staré sladovny na Havlíčkovu ulici uvede město do zkušebního provozu v pondělí 7. ledna.

Skácené smrky v Zábřehu měly uvolnit prostor lipové aleji

Zábřeh - Kácení  stromů ve městech téměř vždy budí emoce a protichůdné reakce. Stejné je to v případě několika smrků v ulici 17. listopadu v Zábřehu, které nedávno šly k zemi. Někteří obyvatelé ulice proti tomu protestují, odborný posudek naopak kácení schvaluje jako nutné pro to, aby se uvolnil prostor pro lípy, které mají v ulici tvořit alej.

Odcházející kastelán Velkých Losin: Bílou paní jsem nepotkal

Velké Losiny /ROZHOVOR/ - Kastelán renesančního zámku ve Velkých Losinách František Fiala předá s Novým rokem klíče od bran památky své nástupkyni. Odchází do důchodu a v roli zámeckého pána ho vystřídá Marcela Tomášková. Ta má s památkami velké zkušenosti, protože už od roku 2003 působí v olomouckém územním pracovišti Národního památkového ústavu jako náměstkyně pro správu památkových objektů. Uplatnit může také zkušenosti, které získala na zámku ve Velkých Losinách a na šternberském hradě pořádáním organizačně náročných baletních vystoupení bratří Bubeníčků.

Budoucí šumperské kadeřnice česaly Dívku pláže

Šumperk - Mušle, květy, síťovina i stonek umělé kapradiny. Takové rekvizity včera vplétaly do vlasů modelek budoucí kadeřnice na soutěži Color Cup. Její školní kolo pořádala už pojedenácté Střední odborná škola a SOU v ulici gen. Krátkého v Šumperku.

Cechovní zabijačka bude letos v Moravičanech

Mohelnice/Moravičany - Mohelnické náměstí letos visící maketu čuníka a vonící zabijačkové dobroty nezažije. Kdo chce nakoupit na tradiční cechovní zabijačce, kterou už léta pořádá Cech přátel pátého ročního období, musí v neděli 16. prosince zamířit do sousedních Moravičan.

Zábřežské Sulko propustí 60 sezonních a 27 kmenových zaměstnanců

Zábřeh - Zábřežský výrobce oken firma Sulko propouští. Ještě během prosince odejde šedesát sezonních pracovníků, kteří měli smlouvu na dobu určitou, od ledna pak také sedmadvacet kmenových zaměstnanců. Navíc chystá firma stěhování - výrobní linky přesune během ledna do hal sesterské firmy Sunwin. Obě společnosti jsou propojeny personálně - Sulko patří Liboru Suchánkovi, Sunwin jeho synovi Petru Suchánkovi.

Soud: Odpůrci projektu Wanemi se mají firmě omluvit

Zábřeh – Občanské sdružení Za zdravý Ráječek se má písemně omluvit společnosti Wanemi CZ za výroky, kterými ji častuje mimo jiné na svých internetových stránkách; navíc jí má zaplatit 50 tisíc korun odškodného a dalších téměř 67 tisíc korun jako náhradu nákladů na soudní řízení. Takový je verdikt Krajského soudu v Ostravě, který řešil žalobu firmy o ochranu dobré pověsti.

Studenti budou volit prezidenta. Nanečisto

Šumperk/ Zábřeh - Už v polovině příštího týdne budeme vědět, koho by do prezidentského úřadu posadili středoškoláci. Volit nanečisto mohou 11. a 12. prosince a vybírat budou z osmi kandidátů, kteří prošli registrací ministerstva vnitra. Studentské prezidentské volby pořádá společnost Člověk v tísni v programu Jeden svět na školách.

Filmový dokument zve na konec světa s Eskymo Welzlem

Zábřeh - Na konec světa s Janem Welzlem zvou autoři stejnojmenného televizního dokumentu, který bude mít ve čtvrtek 6. prosince v 18 hodin předpremiéru v kině Retro v Zábřehu.

37 tun se vzneslo do vzduchu a dosedlo na koleje u cyklostezky

Zábřeh - Stařičká parní lokomotiva řady 317 se nejdřív projela po silnici z Lysé nad Labem do Lupěného, ve středu 5. prosince ráno se z podvozku vnesla do vzduchu a zavěšena na ramenech dvou jeřábů dosedla tam, kam patří: na koleje, byť jen pětatřicet metrů dlouhé. Stane se hlavním exponátem železničního skanzenu na cyklostezce, v niž se letos proměnil násep opuštěné tratě mezi Lupěným a Hněvkovem.

Cukráři finišují, sezona pro ně vrcholí Vánocemi

Šumpersko/Jesenicko - Nejvíc napilno mají před Vánocemi cukráři. Musejí zvládnout mnohonásobně objemnější zakázky než v jiných částech roku. Řada lidí si totiž přípravu svátků chce zjednodušit a cukroví si objednají.

Horolezec Zdeněk Mikula: hory ho baví a střechy živí

Šumperk/Postřelmov - Už dvacet let se horolezec Zdeněk Mikula dívá na svět z výšky - a to nejen z vrcholů velehor, což je jeho životní koníček, ale i z extrémně vysokých střech, které opravuje. To ho živí. V obou případech používá horolezeckou techniku, která ho jistí proti případnému pádu. Několikrát už ho ukotvené lano také zachránilo.

Památník obětem hor na Sedle je už pod střechou, hledají se rodiny zahynulých

Červenohorské sedlo - Pod střechou včetně věžičky s kopulí už je památník obětem hor, který buduje parta nadšenců v opuštěném břidlicovém lomu u stezky vedoucí z Červenohorského sedla na Vřesovou studánku. Stavba má podobu kapličky - je to vlastně menší kopie té, která stála právě na Vřesové studánce. Památník ještě není hotový, ale důležité je, že se podařilo dostat stavbu pod střechu a zazimovat ji.

Studenti průmyslovky v Zábřehu opravují stařičké semafory pro železniční skanzen

Zábřeh - Budoucí železniční skanzen, který do jara obohatí cyklostezku na opuštěné trati mezi Lupěným a Hněvkovem, už má několik exponátů. Do automobilní průmyslovky v Zábřehu dorazily dva stařičké semafory, stavědlo a dvoje mechanické závory. Studenti je teď v rámci praxe čistí, opravují a postarají se také o nátěr v původních drážních barvách černé a stříbrné. Kovové součástky, které by se později daly odmontovat, se v závěru opravy přivaří; ztíží to akci případným zlodějům kovů.

Spor o dům v Zábřehu je po sedmi letech znovu na začátku

Zábřeh - Ivan Vavřík bude muset vrátit zábřežské radnici peníze, které na ní vysoudil jako náhradu za škody na činžovním domě vedle pošty. Vyplývá to z rozsudku Nejvyššího soudu; ten všechna předchozí rozhodnutí týkající se náhrady škody označil za nesprávná. Spor se tedy znovu vrátí k okresnímu soudu, kde před sedmi lety začínal.

Loštice si chrání image města tvarůžků. Mění kvůli tomu územní plán

Loštice - Zachovat si image města tvarůžků. To je prvořadý cíl loštické radnice. Mění kvůli tomu územní plán. V něm radní přesunou průmyslovou zónu na opačný konec města - k silnici směrem na Mohelnici, aby umožnili stavbu nové továrny místního výrobce Olomouckých tvarůžků - firmy A.W. Loštice. Záměr potvrdili radní na začátku tohoto týdne.

V šesti ulicích Šumperka nepoteče v neděli voda

Šumperk - V šesti šumperských ulicích nepoteče v neděli 25. listopadu voda. Dodávka pitné vody bude přerušena od 13 do 16 hodin v ulici Boženy Němcové, Vřesové, Luční, Třebízského, Květné a v části ulice Nemocniční - od ulice Boženy Němcové po Zábřežskou. Důvodem je oprava havárie vodovodního řadu. Doba odstávky se může podle zjištěné skutečnosti na místě ještě změnit.

Řeku Třebůvku u Vlčic překlenula nová kovová lávka

Loštice - Kratší, pohodlnější a bezpečnější cestu do Loštic zajistí obyvatelům osady Vlčice nová kovová lávka, která překlenula řeku Třebůvku na dohled od loštického kamenolomu. Její usazování na místo s pomocí jeřábu sledovala ve čtvrtek 22. listopadu řada zvědavců. Nová konstrukce nahradila provizorní mobilní lávku, která sloužila od jara. Původní mostek strhl na konci února nahromaděný led.

Miliarda od Unie na kanály v pěti městech na Šumpersku je pořád v nedohlednu

Šumperk - Pětice měst v okrese Šumperk stále žije v nejistotě, zda získá evropskou dotaci na obří projekt rekonstrukce a rozšíření kanalizace. Přetahovaná s Evropskou komisí trvá už dva roky a konečný verdikt je pořád v nedohlednu. Šest let trvající příprava se zadrhla kvůli výhradám Bruselu - týkaly se zejména údajného předražení zakázky. Letos v říjnu si Evropská komise nově vyžádala stanovisko k tomu, jak je podpora projektu v souladu s novými předpisy o poskytování takové veřejné podpory.

Otevření nové spojky z náměstí v Zábřehu závisí na počasí

Zábřeh - Počasí rozhodne o tom, zda se ještě letos odlehčí dopravě v centru Zábřehu, anebo si řidiči počkají na novou spojku z náměstí Osvobození na Havlíčkovu ulici až do jara. Asfalt pokryje novou komunikaci ještě do konce listopadu a do poloviny prosince má být hotová pět metrů vysoká protihluková stěna z hliníkových panelů a skla, která ochrání před hlukem obyvatele panelových domů.

Už i Zábřeh má svou kauzu kapr: plastika u radnice budí rozporuplné reakce

Zábřeh - Tři kapři vytesaní do pískovcového bloku tvoří novou fontánu za zámkem v Zábřehu. Voda z nich bude prýštit do staré kamenné nádrže vytesané nejspíš v 18. století z jednoho kusu pískovce.

Bývalí zaměstnanci Charity pracují na sladkých zakázkách

Zábřeh - Obří zakázku v podobě výroby více než tří milionů dutinek tříkrálových cukříků dokončují v těchto dnech bývalí zaměstnanci Charity Zábřeh. Po roční pauze, kdy zakázku získala komerční firma, se tak do chráněné dílny v Paloníně vrátila příprava tradičního dárku, který již třináct let rozdávají koledníci Tříkrálové sbírky. Tři zaměstnanci dílny musejí během dvaceti dnů na výrobní lince zabalit téměř třináct tun cukru.

V centru Zábřehu se propadly dva sklepy, na náměstí jsou díry v zemi

Zábřeh - Dvě hluboké jámy zejí už od konce října v prostoru kolem Masarykova náměstí v Zábřehu. Propady do bývalých sklepení spolu pravděpodobně nijak nesouvisejí, každý má jinou příčinu.

Referendum o Wanemi v Zábřehu přijde na víc než tři sta tisíc korun

Zábřeh - Nejméně na tři sta tisíc korun přijde zábřežskou radnici uspořádání referenda o firmě Wanemi. Místní voliči v něm budou odpovídat na otázku, zda má, či nemá radnice prodat firmě pozemky na stavbu papírny a malé elektrárny, která by spalovala bioodpad. Referendum vyhlásili zastupitelé už letos v březnu a spojili ho s prezidentskou volbou, aby přišlo co nejvíc voličů. Teď jen upřesnili termín na 11. a 12. ledna a zabývali se organizací lidového hlasování.

Grafitové doly v Malém Vrbně propustí už i posledních pět lidí

Staré Město - Před téměř čtyřiceti lety, kdy Marie Bergmannová v dolech na grafit v Malém Vrbně u Starého Města začínala jako zásobovačka, ji ani ve snu nenapadlo, že jednou bude v patrové správní budově sedět téměř sama. A že nakonec bude tím, kdo za sebou v prázdném areálu symbolicky zavře vrata. Letos v prosinci rozdá poslední výplaty za listopad skupině pěti údržbářů a hlídačů a fabrika v úzkém údolí pár kilometrů za Starým Městem zůstane definitivně opuštěná.

Na mohelnickém náměstí už tryská voda z kašny

Mohelnice - Historické centrum Mohelnice prokouklo. Během půl roku prodělalo důkladnou rekonstrukci inženýrských sítí i povrchu nejen náměstí Svobody, ale i vedlejší ulice S. K. Neumanna, Olomoucká a Třebovská. Byla to jedna z největších investičních akcí v Mohelnici za posledních dvacet let; vyžádala si 28 milionů korun. Radnice stavbu v úterý 30. října slavnostně ukončila. Mezi hosty při stříhání pásky nechyběl ani autor projektu, brněnský architekt Aleš Burian.

Na opuštěný násep trati u Lupěného se vrátily koleje

Zábřeh/Lupěné - Před rokem se opuštěná trať mezi Lupěným a Hněvkovem proměnila v asfaltovou cyklostezku, teď se na ni koleje vrátily - byť jen v délce pětatřiceti metrů na okraji stezky u Lupěného. Vzniká tu železniční skanzen a na čerstvě položené koleje dosedne ještě letos historická parní lokomotiva řady 317.

Z Moravičan do Mohelnice už cyklisté nemusí jet po silnici

Moravičany - Léta jezdila Soňa Stejskalová z moravičanské osady Mitrovice na kole do práce v mohelnickém Siemensu. Nepříjemného vyhýbání autům na úzké a věčně rozbité silnici si užila dost. Dnes už by jezdila pohodlně po nové cyklostezce vedoucí souběžně se silnicí, ale v Siemensu už nepracuje a navíc se přestěhovala do Mohelnice.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT