Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

TADEÁŠ MAHEL

Tadeáš Mahel / Třebíčský deník

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Mléčná farma v Batelově se otevřela pro návštěvníky

Batelov - Lidé se v batelovském družstvu seznámili s fungováním moderního kravína.

První olympiáda? Trápení. Talent Sýkora: Představoval jsem si to jinak

Praha, Třebíč /ROZHOVOR/ - Když před dvěma lety oslavil titul desetibojařského juniorského mistra světa, kdekdo ho pasoval coby nástupce úspěšné generace českých desetibojařů. Od té doby se však kariéra Jiřího Sýkory maličko zasekla. Nedaří se mu zůstat zdravý a místo toho, aby sbíral další úspěchy, si na konto připisuje nepovedené závody.

Život bez pohybu si nestor třebíčských běžců nedokáže představit

Třebíč - Běhat začal na konci čtyřicátých let minulého století a od té doby se nezastavil. Jan Nechvátal z Třebíče za tu dobu zvládl vzdálenost rovnající se přibližně sedmi oběhům zeměkoule. Jedenaosmdesátiletý nestor třebíčské atletiky za ta léta pamatuje mnohé viděl v Třebíči závodit Zátopka a doslova kráčet atletické dějiny.

Hrajeme, jako by každý koncert měl být poslední, říká Petr Fiala

Třebíč - Až v pátek před devátou nastoupí na pódium na Podzámecké nivě šestice padesátníků, nejeden pamětník prvního Zámostí možná zamáčkne slzu. Valašskomeziříčská kapela Mňága a Žďorp se totiž představila už na prvním ročníku Zámostí, v roce 1997 ještě v Subakově továrně v židovské čtvrti.

V Třebíčí je výborné publikum, říká Zdeněk Svěrák

Třebíč /ROZHOVOR/ – Po roce se letos do Třebíče vrátili opět herci z Divadla Járy Cimrmana. Na Vysočinu přivezli hru Záskok a jako vždy to byl úspěch. Beznadějné vyprodané divadlo se smálo zlidovělým replikám stejně jako improvizačním schopnostem šestice herců, kteří stojí za fenoménem Cimrman.

Vydal se na kole do světa. Na cestě chce být dva roky

Kdyby žil francouzský spisovatel Jules Verne dnes, mohla jeho kniha Dva roky prázdnin vypadat úplně jinak. Místo lodě kolo, místo rozbouřeného moře cesty i necesty a místo party dětí devětadvacetiletý Tomáš Švaříček. Na začátku října nasedl na kolo a vyrazil do Atén, a zahájil tak první část své cesty, kterou pojmenoval Kolem napříč kontinenty.

V Třebíčí je výborné publikum, říká Zdeněk Svěrák

Třebíč – Po roce se letos do Třebíče vrátili opět herci z Divadla Járy Cimrmana. Na Vysočinu přivezli hru Záskok a jako vždy to byl úspěch. Beznadějné vyprodané divadlo se smálo zlidovělým replikám stejně jako improvizačním schopnostem šestice herců, kteří stojí za fenoménem Cimrman.

O českých vesnicích v Srbsku se příliš neví

Banát - V Rumunsku jako doma, zní slogan, který láká turisty do českých vesnic v Banátu. Něco na tom je. Slyšet krásnou češtinu ve vesničkách nad Dunajem, bavit se s místními a vidět zvyky, které se v Čechách drží už málokde, to zažijete v zahraničí málokde. V Banátu ano. Ale pozor, banátští Češi, to se nerovná výhradně Rumunsko.

Cestovatel navštívil i město slunečního svitu

Je úterý ráno, slabě prší a teploměr stěží atakuje patnáct stupňů. Na polovinu srpna docela bída (před pár dny přitom byly tropy). A navíc je cíl hodně daleko. Do Eibentálu, české vesnice v rumunském Banátu, kam na kole jedu na hudební festival, to je snad 350 kilometrů. Vzhledem k tomu, že se začíná už zítra odpoledne, tak nějak tuším, že jenom s pomocí vlastního pohonu to úplně nezvládnu.

Na kole do Banátu. Díl třetí: Zdarma se po cestě koupat nedá

Letos v létě bylo povětšinou horko. Hodně horko. A pokud jste jeli na kole směrem na jih, bylo to fakt peklo. Ve stínu milion stupňů. Na sluníčku ještě asi o pět víc. Není divu, že při mé cestě do Banátu mě poměrně brzy začala zajímat jediná věc voda.

Na kole do Banátu. Díl druhý: Do Vídně za Cimrmanem i císařem

„Ty jedeš přes Vídeň? Tak to budeš v pohodě, od hranic je to pořád po rovince," básnil kamarád, když jsem mu pár dní před odjezdem do Banátu popisoval osu mé trasy. No nevím. Buď blouznil, dělal si ze mě srandu nebo máme o pojmu „rovina" diametrálně odlišné představy.

Na kole do Banátu. Díl první: Jak to celé začalo

Co byste dělali, kdybyste v polovině léta skončili v práci? Nic? Chodili častěji na pivo? Hledali nový džob? Nebo cestovali? Ano, ano, ano, ano, zní moje odpovědi. A zatímco u prvních tří bodů jsem nikterak nevybočil od ostatních, cestovat obyčejně se mi nechtělo. Proč neoprášit starý sen a nepodniknout něco neobyčejného, řekl jsem si. Řešení se nabízelo samo.

Šetřete vodou, je jí málo, radí vodohospodáři i město

Třebíčsko - Málo srážek v zimě i na jaře a letní tropy. Takové rozmary počasí stojí za současným suchem. Podprůměrné průtoky hlásí téměř všechny řeky, Povodí Moravy proto lidem doporučuje šetřit vodou právě z povrchových zdrojů.

OBRAZEM: Tváře Ivy Bittové na Folkových prázdninách

Náměšť nad Oslavou - Iva Bittová se na Folkových prázdninách v Náměšti nad Oslavou objevila už mnohokrát. Pro své tamní příznivce připraví vždy něco originálního a úterní koncert nebyl výjimkou.

Komín v areálu jihlavské nemocnice čeká demolice

Jihlava – Už jen pár týdnů se nad jihlavskou nemocnicí bude vyjímat třicetimetrový komín. Dříve sloužil dnes už nevyužívané spalovně zdravotnického stavu a momentálně je ve velmi špatném technickém stavu. Demolici posvětili radní Kraje Vysočina.

Výkop u městské věže odhalil kostnici a tajemný příkop

Třebíč - Doposud neznámou kostnici nebo pohřební kapli, mnoho ohněm poškozených kosterních ostatků, středověký dům či záhadný příkop. To všechno našli archeologové v okolí třebíčského kostela svatého Martina. V jeho blízkosti lí se totiž budoval teplovod a průběh celé stavby doprovázel záchranný archeologický výzkum.

Hasiči mají napilno, vedro a sucho ohni svědčí

Třebíčsko - Horko a sucho posledních dnů dává na Třebíčsku zabrat také hasičům. Jenom v úterý museli zasahovat hned u pěti větších požárů. Hořela lesní hrabanka, pole i traktor.

Protikuřácký zákon může zasáhnout festivaly i zábavy

Třebíčsko - Krušné časy čekají na české kuřáky. Připravovaný protikuřácký zákon z dílny Ministerstva zdravotnictví by totiž měl začít platit od příštího roku. Kromě restaurací, barů nebo klasických hudebních klubů by lidem znemožnil zapálit si také na zábavách a letních festivalech. Novela se totiž týká přístřešků na kulturních akcích, samy obce by pak vyhláškou mohly kouření na festivalu zakázat úplně.

Třebíčskou zámeckou sýpku a stodolu čeká rekonstrukce

Třebíč - Dnes zanedbané budovy na dohled třebíčské baziliky a zámku, za pár let moderní areál s byty pro důchodce, zázemím pro služby nebo také pro studentské startupy (vznikající projekty). Taková budoucnost čeká na zámeckou sýpku a stodolu. Pozemek s budovami od města za necelých šest milionů korun koupila třebíčská společnost Ifre, začít stavět by měla na jaře příštího roku.

Třebíčskou vysokou školu čeká zánik

Třebíč - Jedno z nejsložitějších hlasování za poslední dobu čekalo na třebíčské zastupitele na jejich čtvrtečním zasedání. Rozhodovali totiž o osudu tamní vysoké školy. Ve hře byly dvě varianty: buď město bude provozovat školu samo, nebo provoz školy de facto ukončí. Zastupitelé zvolili druhou variantu.

Alternátor otevírá. Ukáže lopatku z větrníku i obří kouli

Třebíč - Zatímco ještě před pár lety areál bývalé obuvnické továrny v Borovině chátral, dnes se pomalu mění v moderní čtvrť. Vyrostly zde byty, opravují se budovy i veřejná prostranství a tam, kde dříve stávala mazutová kotelna, se už brzy otevře nové interaktivní technické a vědecké centrum. Jmenuje se Alternátor, zabývá se energetikou, je první svého druhu na Vysočině a návštěvníci se do něj podívají už v pátek.

Skauti jedou škodovkou až do Japonska

Zhruba třináct tisíc kilometrů za volantem Škody 120L čeká na dvojici skautů. Aleš Ali Cahlík z Holešova (vlevo) a Jakub Boby Pejcal z Jihlavy se s třicet let starým vozem vydali až do Japonska.  

Památník Boženy Němcové v Polné nyní nevznikne

Polná – Socha spisovatelky Boženy Němcové v Polné jenom tak nevznikne. Polenští zastupitelé o jejím osudu měli rozhodnout na svém středečním zasedání, nakonec se ale rozhodli bod o budoucnosti památníků z programu zastupitelstva stáhnout.

Jihlavští sokolové jsou spolu 
s DIODem součástí HateFree

Jihlava – Místo, kde se můžete cítit v bezpečí. Místo, kde je vítán každý bez ohledu na příslušnost k etnické, náboženské či sexuální skupině. To jsou HateFree Zone. Po České republice jich je zatím 67, včetně dvou v Jihlavě. K síti se totiž nyní připojil Sokol Jihlava a Divadlo otevřených dveří (DIOD).

Třebíč hledá nového tajemníka

Třebíč - Výběrové řízení na pozici tajemníka městského úřadu spustila třebíčská radnice. Pozici tajemnice totiž opouští Simeona Zikmundová, a je tak potřeba sehnat nového vedoucího úřadu.

Čajovny na Jihlavsku věří, že je zákaz kouření nezničí

Jihlavsko - Úplný zákaz kouření má od Nového roku kromě restaurací platit také v čajovnách. Návrh zákona se totiž týká i vodních dýmek.

Dobrovolníci z celé Vysočiny posbírali podél silnic téměř sto tun odpadu

Jihlavsko – Rekordní. Takový byl letošní ročník Čisté Vysočiny. Během tradiční akce, při které tisícovky dobrovolníků sbírají odpadky pohozené podél silnic, se uklidilo celých 98 tun nepořádku.

Centrum dokumentárního filmu kraj podpoří nižší částkou

Jihlava - Dvěma sty tisíci korunami podpoří letos Kraj Vysočina provoz Centra dokumentárního filmu, které od loňského října funguje v jihlavském kině Dukla. Centrum přitom kraj žádalo o více než dvojnásobnou částku.

Petr Kolář zahraje v náměšťské jízdárně

Náměšť nad Oslavou - Akustický koncert Petra Koláře se v Náměšti nad Oslavou uskuteční už příští týden. Speciální akustická show bude obsahovat nejen nové aranže známých hitů, ale i hudební překvapení.

Liga na ochranu zvířat chce s útulkem skončit

Třebíč - Rušná situace okolo třebíčského útulku má další pokračování. Pracoviště nad zámkem je přes týden bez elektřiny a zaměstnanci nedostávají mzdy. Podle informací z radnice chce provozovatel, tedy Liga na ochranu zvířat, svoji činnost ukončit.

Proč na Zámostí nepřijedou Chinaski? Prozradí Dan Janík

Třebíč – Když se v červnu roku 1997 konal v areálu bývalé Subakovy továrny v třebíčské Židovské čtvrti první ročník festivalu Zámostí, bylo Danu Janíkovi jedenáct let. „Byl jsem první ošetřovaný člověk na Zámostí, protože jsem si rozedřel obě ruce a kolena. Doteď mám doma žluté pořadatelské tričko z prvního ročníku, ve kterém jsem po fabrice běhal a pořád ho rád nosím," usmívá se Janík, jenž s festivalem prakticky vyrůstal. Další rok se Zámostí přesunulo na Podzámeckou nivu, kde vydrželo doteď.

Hospodští se radují. Hokej láká fanoušky

Třebíč - Hokejové mistrovství světa začalo. Domácí tým žene dopředu nejen vyprodaná pražská O2 arena, ale také bary, hospody a restaurace po celém Česku. Výjimkou nemí ani Třebíč, kde hokejové přenosy nachystaly i takové provozovny, které ve zbytku roku baštou sportovních příznivců nejsou.

Memoriál Štěpána Maruše nabídl zvučná fotbalová jména

Okříšky - „Pojďme, Sparta," křičí hlouček malých fotbalistů. „Slavie, do toho," odpovídá jiný. Na deštěm zkrápěném pažitu v Okříškách totiž proti sobě stojí právě tyto dva slavné pražské celky.

Ruská ruleta na kolejích: Děti uskakují před jedoucími vlaky

Jihlava – Jihlavské děti hrají na kolejích hru, při které riskují svoje životy. Nebezpečnou zábavu jim v úterý rozmlouval Libor Joukl.

Domovy pro seniory jsou plné. Zájemci se zapisují do pořadníků

Třebíčsko - Máme plno, zapište se do pořadníku, nebo to vyzkoušejte někde jinde. Takovou odpověď uslyší lidé, kteří chtějí využít služeb domovů pro seniory téměř po celé České republice. Výjimkou není ani Třebíčsko, kde se na místa v domovech čeká měsíce, a to v tom lepším případě.

Centrum Okříšek rozjasní barevné květinové louky

Okříšky - Se zajímavým nápadem na oživení veřejných prostranství přišli radní v Okříškách. V centru městyse tak na dvou místech vzniknou květinové louky.

Školáci na Vysočině dostanou automobily. Sami si je sestaví

Jihlava – Projekt Postav si svoje auto má zatraktivnit technické vzdělání a přilákat nové studenty.

Zámostí oživí Židovskou čtvrť. Přijedou i MIG 21

Třebíč - Kulturní. A pro mnohé také kultovní. Takový je třebíčský festival Zámostí, který se i letos uskuteční na Podzámecké nivě v prvním červnovém víkendu. Program není nabitý pouze po hudební stránce, organizátoři si opět dávají záležet na dění po celé Třebíči. Stěžejním bodem doprovodného programu tak bude Zámostí v modrém.

Stát poslal obcím méně peněz z daní. Jihlava tratila miliony

Jihlavsko – O peníze přijdou i další. Pokud se situace nezhorší, chod měst to nezkomplikuje.

Pod Pekelným kopcem roste provoz. Kvůli nové rozhledně

Třebíč - Rozhledna na Pekelném kopci se otevřela na podzim. Místní i turisté tak nyní mají další atraktivní místo, kam se v Třebíči a okolí vypravit, a s přicházejícím jarem bude návštěvníků rozhledny stále přibývat. To však má i stinnou stránku řada výletníků totiž na rozhlednu míří auty, kterými vjíždí na polní cesty a do lesa, kde plaší zvěř a ohrožují pěší turisty či projíždějící cyklisty.

Zrní: Kapela musí dělat, co ji baví. To je základ

Třebíč /ROZHOVOR/ - Se svoji nejnovější deskou Následuj kojota začátkem března na Béčko přijela kapela Zrní. Kladenská pětice se těší uznání kritiky i přízně publika, v červenci si zahraje s Janáčkovou filharmonií na Colours of Ostrava a chce se prosadit v zahraničí. I o tom si s redaktorem Deníku povídal zpěvák Jan Unger.

Výstavba kanalizace se zarazila. Svazek obcí nenašel peníze

Třebíčsko - Obavy obyvatel místních částí Třebíče a Okřešic se naplnily. Avizované odkanalizování plánované na letošní rok se totiž znovu komplikuje. Investor akce, dobrovolný svazek obcí vodovody a kanalizace (dále svazek), na projekt nemá peníze.

Studentky natočily dokument o náměstí. Radní jej kritizují

Třebíč - Tři ročníky se podílela devatenáctiletá Nikola Piálková na organizaci festivalu Jeden svět v Třebíči. Uváděla projekce pro studenty, letos organizovala nejrůznější doprovodné akce, připravila dění v restauraci Trumpetka, zkrátka byla právoplatnou členkou týmu. To už nyní neplatí. S organizací třebíčského Jednoho světa skončila kvůli dokumentu.

Přednost na náměstí mají mít lidé, ne auta, říká architektka

Třebíč /ROZHOVOR/ - Karlovo náměstí. Třebíčský evergreen, který vzbuzuje vášně mezi politiky i obyvateli už dlouhá léta. Většina Třebíčanů se shoduje, že by si centrum města důkladnou rekonstrukci zasloužilo. Myslí si to i Nikola Piálková a Soňa Formanová, dvě třebíčské studentky, jenž natočily dokument o náměstí nazvaný V sedum u Cyrila.

Vysoká škola má problémy, studentů i peněz stále ubývá

Třebíč - V problémech se znovu ocitla Západomoravská vysoká škola (ZMVŠ) v Třebíči. Ta v minulém roce přijala od města dvoumilionový příspěvek na provoz, jeho větší část však musela použít na vrácení krajské dotace. Až do září příštího roku navíc škola nemůže čerpat prostředky z veřejných zdrojů, méně peněz má také ze školného.

OBRAZEM: Nezvalova Třebíč začala. První dny se básnilo v ulicích

Třebíč - Po třiceti letech se vrátila Nezvalova Třebíč. Zatímco v 70. a v 80. letech minulého století byl stejnojmenný festival spíše o politice, nyní jde v první řadě o kulturu. A o dílo Vítězslava Nezvala.

Nezvalova Třebíč je zpátky. Po třiceti letech

Třebíč - Na třebíčskou kulturní scénu se po třiceti letech vrací festival Nezvalova Třebíč. Stejný zůstal pouze název, zpolitizovaný obsah nahradí básně, koncerty a výstavy.

Dukovanský zámek se dočká oprav, majitele změní za rok

Dukovany - Novým vlastníkem zámeckého objektu se stane podnikatel Richard Horký. Ten tam plánuje zřídit hotel a otevřít restauraci.

Městská policie v Třebíči hledá strážníka, nastoupit má v květnu

Třebíč - Nového kolegu hledají třebíčští strážníci, ředitel Ladislav Prvák tak začátkem března vypsal výběrové řízení na pozici strážníka městské policie. Nový strážník by měl nastoupit prvního května se smlouvou na jeden rok s následným prodloužením na další rok či dobu neurčitou.

Pavel Dobeš přiveze do Třebíče folkové hity

Třebíč – Ve čtvrtek se hudebnímu publiku v Třebíči představí písničkář Pavel Dobeš. Koncert v Národním domě začíná v 19 hodin a většina vstupenek již z předprodeje zmizela.

  • 1
  • 2

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT