Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

TOMÁŠ LÁNSKÝ

Tomáš Lánský / Liberecký deník

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Liberecký kraj čeká důchodcovský boom

Liberecký kraj - V Libereckém kraji dnes žije více než 73 tisíc lidí ve věku 31 40 let, jde o zdaleka nejpočetnější skupinu občanů. Až tito lidé půjdou do důchodu, vznikne velký problém. Nebude totiž dost pracujících, kteří by jim vydělali na důchody. Tikající bombu s časovačem nastaveným za 20 až 30 let ale Liberecký kraj zatím neumí zneškodnit. Pouze se na její výbuch připravuje.

Botanická zahrada v Liberci bojuje s pašeráky květin

Liberec - Nelegální obchod s flórou a faunou je podle celníků třetím nejvýnosnějším byznysem, hned po obchodu s drogami a zbraněmi. Do Evropy se pašují nejen exotická zvířata, ale čím dál častěji i rostliny. Málokdo ví, že do boje s drancovači panenské přírody se zapojuje i Botanická zahrada Liberec.

Lidí bez práce v Libereckém kraji ubylo, ale jenom zdánlivě

Liberecký kraj - Počty nezaměstnaných v Libereckém kraji klesly a zvýšila se průměrná mzda. Každý z nás si ale z těchto peněz koupí méně než loni.

Na Liberecku se mění jízdní řády vlaků

Liberec - K dílčím změnám jízdních řádů dochází od neděle 9. června v Libereckém kraji. Například víkendový vlak Liberec Tanvald Harrachov s odjezdem v 1:30 již nepojede. Na stejné trase jezdící vlak s odjezdem ve 23:40 se posouvá o 50 minut dál.

Chceme povodňové peníze, hlásí města a obce na Liberecku

Liberecko – Ušetřen devastujících následků povodní zůstal Liberecký kraj, zatímco ve středních Čechách a na Ústecku voda spláchla celá města. Přesto starostové měst a obcí v kraji doufají, že na ně stát bude myslet alespoň ve věci poškozených a podemletých silnic a stržených opěrných zdí. Zatím ale není jasné, v jaké výši budou mít na příspěvek nárok.

Starý a po mrtvici. Přesto zůstal věrný botě, která ho odkopla

Krásný Les - Psí věrnost bývá nekonečná. A to i vůči těm, kteří si ji vůbec nezaslouží. Osmiletý ovčák Čaki z Velkého Šenova na Českolipsku odpustil svému pánovi, že jej starého a nemocného nechal na zahradě opuštěného domu a odstěhoval se pryč. Čekal zde na něj několik měsíců, až na případ upozornili sousedé, kteří psa krmili přes plot. To již byl na pokraji smrti.

Zemědělcům na Liberecku bere voda naději na lepší úrodu a výnosy

Liberecko - Města a obce v Libereckém kraji mohou v souvislosti s povodněmi mluvit o štěstí, méně tak ovšem zemědělci. Ty čekal po opadnutí vody smutný pohled pole a louky, kterými se voda byť jen prohnala, jsou na dlouhou dobu znehodnoceny.

Liberečtí studenti kvůli povodni vyhlásili sbírku, do níž sami přispěli

Liberec – Mladé studentky zaplavily sociální sítě výzvami, namalovaly plakáty a rozvěsily je v okolí školy – reagovaly tak na výzvu svého učitel a zároveň člena jabloneckého Českého červeného kříže Petra Němce.

Jaké známky měly celebrity? Odpověď nabízí výstava v libereckém Géčku

Liberec - Chcete vědět, jestli byl Leoš Mareš šprt? Z čeho propadal Zdeněk Izer? Jaké předměty nejlépe šly Lucii Vondráčkové? Pak navštivte Nákupní centrum Géčko, kde se již v sobotu otevírá unikátní výstava vysvědčení známých osobností.

V Oldřichově otevřeli včelí učebnu, vychovají si nové včelaře

Oldřichov v Hájích - Ekocentrum Střevlik v Oldřichově v Hájích chce v dětech vzbudit zájem o včely a včelaření, proto o víkendu otevřelo novou včelí učebnu. Ta je na míru ušitá výukovým programům, kdy se děti poprvé setkávají s fascinujícím světem hmyzu.

Z psí kostry je fešák. Majitel ho ale blokuje v útulku

Osečná, Krásný Les - Mohl to být příběh se šťastným koncem. Ale zatím není. Týraný ridgeback Ben, jehož majitel ho v Osečné uvěznil v miniaturním kotci a vyhladověl v psí kostru potaženou kůží, zůstává i 3 měsíce po odebrání pořád v útulku.

Proč před 16 lety zmizela Ivana Košková? Tento muž hledá odpovědi

Liberec - Záhadolog Petr Drbohlav z Turnova zkouší přijít na kloub nejtajemnějšímu zmizení na Liberecku.

Optika pro vesmír vzniká v Turnově

Turnov - Nové vědecko-výzkumné pracoviště speciální optiky započalo svůj ostrý provoz v Turnově. Špičkově vybavenou laboratoř vybudoval Ústav fyziky plazmatu v areálu Dioptry, investice do technologií již překročila 200 milionů korun.

Rostou! Houbaři čekají mimořádnou sezonu

Liberecko - S kosou do lesa sice nechoďte, ale koš prázdný domů určitě nepřinesete. Po dlouhé zimě konečně nadešel čas jarních hub a odborníci vzkazují, že letos bude co sbírat. V lesích rostou kačenky, májovky a objevují se první hřibovité houby. Sezona se tedy rozjíždí příznivě.

Nové kanály v Novém Městě pod Smrkem? Cesty jsou jako po vybombardování

Nové Město pod Smrkem - V Novém Městě pod Smrkem budují novou kanalizaci, peníze na povrchy silnic jim už ale nezbývají. Výkopy se proto zazáplatují.

Důstojný vstup do libereckého mrakodrapu? Studenti už vědí

Liberec - Studenti TUL vyřešili dilema, jak vybudovat důstojný vstup do krajského úřadu a přemostit Nisu.

Mykotoxiny ve svijanském pivu: Normy neexistují

Liberec - Svijanský pivovar vrací úder: Plísně v jeho pivu podle odborníků nejsou. Kvůli poškození svého jména podal trestní oznámení na časopis, který ho očernil.

Autobusy v Liberci budou jezdit na bionaftu. Je o čtyři koruny levnější

Liberec - Čtyři koruny ušetří liberecký dopravní podnik na litru bionafty, na kterou budou od letošního léta jezdit všechny jeho dieselové autobusy. Přechod na palivo, které se jmenuje FAME (z anglického fatty acid methyl ester) je krokem k úspoře, kterou firma ještě nevyčíslila, ale od které si slibuje snížení nákladů na provoz MHD.

Zoo Liberec může získat nové slony. Potřebuje ale zrekonstruovat sloninec

Liberec - Zoo Liberec by v brzké době mohla získat nové mladé sloní samce. K tomu je ale potřeba přebudovat stávající ubikaci, neboť je dožilá a chovatelsky již zastaralá. Bez její přestavby nové tlustokožce žádný dozorčí orgán neschválí.

EXKLUZIVNĚ

Ivan Vyskočil: Nejde udělat hra, aby imponovala puberťákům i malým děckům

Liberecký kraj /ROZHOVOR/ - Pražský herec Ivan Vyskočil nazkoušel nové dětské divadelní představení, které bude vozit do školek a škol v Libereckém kraji. Deníku jako prvnímu prozradil podrobnosti o projektu. Hru nazvanou Autobusová pohádka vymyslel herec společně s mimem a pedagogem Martinem Sochorem. Důvod, proč jí nedá na program některého z kamenných divadel, ale bude s ní obrážet školy, je chuť zkusit něco nového.

Herec Vyskočil veze dětem v Libereckém kraji hru. Divadla jsou proti

Liberecký kraj - Pražský herec Ivan Vyskočil nazkoušel nové dětské divadelní představení, které bude vozit do školek a škol v Libereckém kraji. Deníku jako prvnímu prozradil podrobnosti o projektu.

Méně dětí sahá po cigaretě. I díky kampani

Liberec - Počty mladistvých kuřáků se snižují. Jak vyplývá z dlouhodobých průzkumů, pozitivní vliv na to má i úspěšná kampaň obecně prospěšné společnosti Maják. Třetí ročník osvěty Společně proti kouření odstartoval nyní i v Liberci.

Kronika plná česko-německé nenávisti po 75 letech spatří světlo světa

Osečná - Tři čtvrtiny století byla ukrytá v kůlně rodinného domu kdesi v Sobotce. Nikdo o ní neměl tušení. Až nyní se dostala na místo, kde byla před více než osmi desetiletími sepsána.

OBRAZEM: Koráby silnic opět na Sychrově

Sychrov - Největší přehlídka amerických veteránů ze zlatého věku automobilismu přilákala tisíce lidí. Přijel i známý milovník „Amerik" Zdeněk Izer.

Vítěz na rybářských závodech v Loukově musel nachytat 20 kilo ryb

Loukov - Celkem 8 kaprů o celkové váze 20 kilo musel v časovém limitu 4,5 hodiny nachytat vítěz rybářských závodů na tůni u Loukova u Mnichova Hradiště, kam se každoročně sjíždějí rybářští borci z celé republiky.

Rodina z Bílého Kostela vyrobí obří tvarůžek

Bílý Kostel, Pelhřimov - Vyrobit gigantický olomoucký tvarůžek se chystají manželé Hyškovi, kteří v Bílém Kostele provozují minimuzeum másla a chleba. Posloužit k tomu má takzvaná Klapačka, obří forma na tvarůžky, kterou podle staré předlohy z roku 1880 vyřezal z lipového dřeva místní truhlář Jiří Kirchhof.

Sasko láká Čechy na čoudící železné obry

Žitava - 1. května zahajuje letošní provoz Žitavská úzkorozchodná dráha. Díky učenlivému personálu můžete na cestách slyšet i češtinu.

Kohoutkovou, prosím, zní stále častěji od lidí na Liberecku

Liberecko – Poptávka po obyčejné vodě z vodovodu mezi zákazníky restaurací roste. Dokládá to průzkum dobrovolnického sdružení Česko pije z vodovodu, které mapuje podniky nabízející „kohoutkovou" vodu.

Přijímačky na vlastní kůži: Těžký boj o středoškolské lavice

Liberec - Redaktor Deníku si na vlastní kůži vyzkoušel přijímačky na střední školu. Zaskočily ho neobvykle těžké úlohy z matematiky.

Šedesát libereckých studentů daruje kostní dřeň

Liberec - Nevídaná solidarita: Studenti TUL chtěli pomoci nemocné spolužačce, dali naději nemocným leukémií po celém světě.

Valdštejnské slavnosti ve Frýdlantu chtějí být letos rekordní

Frýdlant /HLASOVÁNÍ/ - Jedenáctý ročník Valdštejnských slavností ve Frýdlantu má šanci zapsat se do historie jako největší akce celého regionu. Pořadatelům se totiž podařilo sestavit tak nabitý program, že překvapeni mají být i stálí návštěvníci.

Kraj zaplatí za lázně v Liberci zaplatí o 27 milionů více

Liberec – Přestavba městských lázní na galerii přijde Liberecký kraj o 27 milionů dráž, než původně čekal. Stát totiž zastavil slíbenou 7,5 procentní podporu a kraj musí stavbu dofinancovat ze svého. Zatím není jasné, kde peníze vezme.

Pivovar koupí svijanský zámek a opraví jej

Svijany - Opravy a znovuotevření se dočká svijanský zámek, který kdysi patřil sousednímu pivovaru. Právě ten jej teď koupí zpět a navrátí mu zašlou slávu. Pivovar o tom informoval v tiskové zprávě.

Města a obce v Libereckém kraji draží svým občanům energie

Liberec - Lavina. Jinak se nedá nazvat vlna zájmu o elektronické aukce energií, které projevují města a obce v Libereckém kraji. Ušetřit chtějí tisíce domácností. Po vzoru Říčan u Prahy, které jako první ušetřily svým obyvatelům 7 milionů korun, se do systému zapojuje ještě Hrádek nad Nisou, Semily, Frýdlant, Chrastava, Hodkovice nad Mohelkou a Harrachov.

Záchranky bez hranic: Němci u nás, my u Němců

Liberec - Na hrádecké Kristýně se topí člověk. Dosud platilo, že sanita jej vezla do vzdáleného Liberce, v lepším případě k hranicím, kde byl přeložen do německé sanitky a odvezen do Žitavy. Po podpisu smlouvy o přeshraniční spolupráci záchranných služeb Česka a Německa je všechno jinak: K zraněnému vyjíždí posádka, která je nejblíž, bez ohledu na národnost. A pacient se veze tam, kde je nejbližší špitál.

Přijímačky jsou za dveřmi: Liberecký kraj je poprvé testuje plošně

Liberecký kraj – Kdo chce v budoucnosti maturitu, musí k testu! Už za deset dní čeká více než 2 000 žáků základních škol v Libereckém kraji plošné přijímací zkoušky na střední školy.

Studenti liberecké univerzity spustili lavinu dárcovství kostní dřeně

Smutný příběh, na jehož konci můžou být desítky zachráněných lidí, se začal psát na půdě Technické univerzity v Liberci (TUL). Zdejší studenti se rozhodli pomoci v boji s leukémií absolventce ekonomické fakulty Vendule.

Studenti liberecké univerzity spustili lavinu dárcovství kostní dřeně

Liberec - Smutný příběh, na jehož konci můžou být desítky zachráněných lidí, se začal psát na půdě Technické univerzity v Liberci (TUL). Zdejší studenti se rozhodli pomoci v boji s leukémií absolventce ekonomické fakulty Vendule.

Venku mrzne a v Botanické zahradě Liberec jsou tropy

Liberec - Také vám připadá, že jaro si dává s příchodem docela načas? Pak se zastavte v Botanické zahradě Liberec, kde na vás v oblasti akvárií čeká celý tropický svět.

Ďáblova bible: Osmý div světa je v Českém Dubu

Český Dub /FOTOGALERIE/ - Knihovna v jedné knize, osmý div světa nebo prostě jen Ďáblova bible. Největší ručně psaná kniha světa, v originále Codex Gigas, je k vidění v Českém Dubu. Zdejšímu Podještědskému muzeu se podařilo získat k zapůjčení jedinou existující kopii. Originál je ve Švédsku a už pět let neopustil sejf Královské knihovny ve Stockholmu.

Liberecký kraj nakoupí na burze energie za 336 milionů

Liberecký kraj - Plyn a elektřinu na Českomoravské komoditní burze nakoupí Liberecký kraj. Připojí se k němu i dalších 17 obcí, které se přidruží k obří zakázce v objemu 336 milionů korun.

Libereckému kraji chybí 55 milionů na sociální oblast

Liberecký kraj – O přežití budou letos opět bojovat poskytovatelé sociálních služeb v Libereckém kraji. Na jejich financování dostal kraj zatím o 55 milionů méně než potřebuje.

Mýtus padl: V Německu levněji není, na nákupy se jezdit nevyplatí

Liberec - Také pořád slýcháte, jak jsou německé potraviny levnější než u nás? Tak na to zapomeňte. Pokud odhlédneme od kvality a budeme se soustředit pouze na cenu, zjistíme, že rodinný nákup v žitavském supermarketu vyjde ještě dráž, než v tom českém.

'Emtéčko' opět vyjede do ulic. Po čtyřiceti letech!

Liberec - Poslední exemplář legendární liberecké tramvaje 6 MT se na jeden den vrátí na meziměstskou trať. „Ale to město je vážně dost zajímavý," prohodí Karel Höger směrem k Daně Medřické v nesmrtelném filmu Ošklivá slečna, který se odehrává v Liberci. Hlavní hrdinové snímku v tu chvíli nastupují do tramvaje 6 MT.

AKTUALIZOVÁNO

V centru Liberce vybuchla plynová karma. Zranily se dvě ženy

Liberec – K výbuchu plynové karmy došlo v neděli krátce před pátou hodinou odpolední v druhém patře bytu panelového domu v liberecké čtvrti Perštýn. Rodiny z okolních bytů byly hned poté evakuovány. Během výbuchu byla lehce zraněna devatenáctiletá dívka, které při pádu na zem zapadl jazyk a dusila se.

Děláte překop silnice? Kraj vám odpustí poplatek, když ji pak opravíte

Liberecký kraj - Kdo na své náklady opraví vozovku v celé šíři jejího překopání, tomu nebude účtován celý poplatek za zřízení věcného břemene. S touto novinkou přichází Liberecký kraj vůči obcím, městům a neziskovým organizacím.

Vlčata už mají jména. Jsou to Pedro a Tarija

Liberec - Mláďata vlků hřivnatých, která přišla v liberecké zoo na svět 10. ledna, už mají svá jména. Zoologové je pojmenovali Pedro a Tarija. Sameček dostal typické španělské jméno pro chlapce, samička symbolizuje tedy jihoamerický kontinent, domovinu vlků.

Budoucí kadeřnice kouzlily s vlasy, časový limit byl dvě hodiny

Liberec - Kadeřnické řemeslo sice nepatří na školách k nejvyhledávanějším, i ono však přitahuje talentované studenty. Ti nejlepší se už potřetí střetli v republikové soutěži kadeřnických škol Děčínská vlna. Bodovaly tam i zástupkyně Střední školy gastronomie a služeb z Liberce.

Krajská nemocnice: starý tým je zpět ve hře

Liberec - Kámen na kameni nezůstane v Krajské nemocnici Liberec. Největší lékařské zařízení v kraji opustila trojice členů představenstva - urolog Vladimír Šámal, hlavní sestra Hana Bláhová a již odstoupivší ekonomický ředitel Jiří Kittner. Všichni rezignovali.

Facka slušným lidem: Bachař Vondruška zažil velký návrat

Liberecký kraj - Měl by chodit kanálem, míní na adresu nového krajského zastupitele jeho odpůrci. Když chcete najít někoho, kdo by na Josefu Vondruškovi našel něco pozitivního, nepochodíte. Podporovatele nemá, jeho přátelé z řad dozorců se pozornosti straní.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT