Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

VÁCLAV VOTRUBA

Václav Votruba / Českokrumlovský deník

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Pohodička končí všem žákům základních škol, v dubnu se zapotí u zkoušek

Českokrumlovsko - Jestliže doposud proplouvali devátými ročníky bez nervů a starostí, jaká bude jejich budoucnost, od příštího roku přituhne. Rada Jihočeského kraje se shodla, že by měly být na všech typech krajských středních škol s maturitními obory zavedeny písemné přijímací zkoušky. A to už pro školní rok 2014/2015.

Líné léto loňského roku v Táboře osvěžilo natáčení Donšajnů

Tábor /ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ - Nový film Jiřího Menzela už má za sebou premiéru. Komparzisté z Tábora a Českého Krumlova se tak již viděli na plátně… Na natáčení filmu Donšajni, které se v Českém Krumlově uskutečnilo minulý rok v létě, nikdy nezapomene Lukáš Holec, sbormistr z krumlovské základní umělecké školy. Jelikož si ve filmu zahráli jeho nejmladší svěřenci ze školy, sám se natáčení účastnil.

Papírny ve Větřní chystají obnovení výroby, zaměstnají stovku lidí

Větřní - Do větřínských papíren se opět vrací život. Závod, který se ocitl v konkurzu, se chystá obnovit výrobu. Stát by se tak mělo už koncem příštího týdne.

Lidí bez práce ve volebních komisích moc není

Českokrumlovsko - Nepříliš náročná práce za slušné peníze. Tak by se dalo definovat členství v okrskové volební komisi. Za dva dny si vyděláte 1300 korun, což je bezesporu pro řadu seniorů, nebo naopak třeba studentů příjemný přivýdělek. Přilepšit si mohou během nadcházejících sněmovních voleb ale i nezaměstnaní.

AKTUALIZUJEME

Prezidenti České republiky a Rakouska přijeli do Českého Krumlova

Český Krumlov - Prezidenti České republiky a Rakouska jsou dochvilní. Miloš Zeman již do Českého Krumlova přijel a přesně v 11 hodin dorazila i delegace s rakouským prezidentem Hainzem Fischerem. Oba uvítaly fanfáry trubačů.  Od 9 hodin je první nádvoří otevřeno pro veřejnost.

Plná čára u nemocnice v Českém Krumlově mate některé šoféry

Český Krumlov - Motoristé mají strach, aby nedostali pokutu. Policisté ujišťují, že se nemají čeho bát.

Prvňáčků je letos na Českokrumlovsku plno, ale je to jako na houpačce

Českokrumlovsko - Třeba v Holubově do první třídy nastoupilo takřka dvakrát více dětí než v roce minulém.

Elektronickým knihám na Českokrumlovsku knihovny fandí

Českokrumlovsko - Časy, kdy lidé, kteří nedokáží být ani den bez četby, tahali na své dovolené tašky plné knih, jsou už nejspíš v nenávratnu. Alespoň tedy pro jedince, kteří tolik nelpí na samotném formátu knihy a vystačí si s její elektronickou podobou.

Naval prachy, poroučel lupič na benzínce. Z lupu se dlouho netěšil

Frymburk - „Naval peníze," poručil ve středu v osm hodin večer maskovaný muž, který v ruce držel paralyzér, pracovnici čerpací stanice v obci Frymburk.

Měření dopadlo dobře, azbest ve školcev Křemži není

Křemže – V Křemži si pořádně oddychli. V rámci zateplení místní mateřinky se městys rozhodl zjistit, zda dětičky neohrožuje azbest.

Českokrumlovská nemocnice ušetřila hlavně na úklidu či vytápění

Český Krumlov - S finančními problémy se potýká řada nemocnic v Čechách. Situaci podle nich zavinilo snížení úhrad od zdravotních pojišťoven. Českokrumlovská nemocnice i přes to hospodaří vyrovnaně.

Jakobínku hradu opraví středověkými technologiemi

Rožmberk nad Vltavou - Už mnoho století se tyčí nad Rožmberkem nad Vltavou na Českokrumlovsku věž zvaná Jakobínka. Dominanta města, která se nachází v areálu hradu, patří k nejvýraznějším památkám krumlovského regionu. Ačkoliv by ji mnohý turista rád navštívil, má smůlu. Věž je veřejnosti nepřístupná, a to už mnoho let.

Nová stezka zajistí cyklistům bezpečí

Hornoplánsko – O důvod víc k návštěvě Hornoplánska budou mít již brzy lidé, kteří milují jízdu na kole. Mezi autokempem U pláže a kempem U Kukačků momentálně finišují dlouho plánované práce na cyklostezce, která obě místa propojí.

OBRAZEM: Lidé s handicapem si užili bezbariérový Český Krumlov

Český Krumlov – Že je českokrumlovský zámek pro lidi připoutané k vozíku nezdolatelný? Pravidelní návštěvníci tradičního Dne s handicapem, dne bez bariér už dávno vědí, že tomu tak není.

Pro řadu škol je zateplení prioritou

Českokrumlovsko - Ačkoliv se může zdát, že školní budovy zejí přes léto prázdnotou, opak je pravdou. Hned v několika školách byl hned od 1. července frmol. Letos se řada školních zařízení pustila do zateplení. Ředitele trápí vysoké účty za energie, 
po prázdninách tak mnozí ušetří.

Bez povolení už auto u kláštera ve Zlaté Koruně nezaparkujete

Zlatá Koruna – Překvapený byl Jiří Kubík z Českých Budějovic, když nedávno vyrazil s přítelkyní do zlatokorunského kláštera. Chtěl zaparkovat v historické části obce, ostatně stejně jako už několikrát před tím, ale na místě zjistil, že má smůlu. Parkování je zde totiž od 1. srpna možné jen s povolením obecního úřadu. Řidiči tedy nezbývalo nic jiného, než se otočit a vyhledat centrální parkoviště.

Dostat dítě do školky není jednoduché. Mateřinky na Českokrumlovsku jsou plné

Českokrumlovsko - Končíte mateřskou dovolenou a ještě pořád přemýšlíte, do jaké školky umístit své dítě? Volba je jen na vás, musíte ale počítat s tím, že ne všude na něj čekají s otevřenou náručí. Právě naopak. Bude takřka štěstím, jestli ho vůbec přijmou.

Na zříceniny v žabkách raději nevyrážejte

Českokrumlovsko – Tragédie, která se minulý týden odehrála na zřícenině hradu Maškovec nedaleko Kamenného Újezdu, je varováním pro všechny.

Dílna Kolbenka v Kaplici končí, lidé o službu ale nepřijdou

Kaplice - Jak správně zajistit chod domácnosti, jak se prosadit ve společnosti, ale třeba i jak nejlépe uplést košík. To vše se učí den co den lidé se zdravotním postižením v sociálně terapeutické dílně Kolbenka v Kaplici.

Těhulky, o víkendu buďte raději doma

Těžké dva dny mají před sebou těhotné ženy, staří lidé či třeba kardiaci. Teploty mají o tomto víkendu vyšplhat takřka až k 40 stupňové hranici, což se může kdekomu podepsat na zdraví. Je tedy nutné o sebe pečovat a zbytečně neriskovat.

Letní kino v Horní Plané možná projde digitalizací

Horní Planá – Nad budoucností letních kin se rychle smráká. Jak známo, v regionu nejdříve skončilo to v Krumlově. Nové filmy jsou čím dál častěji distribuovány pouze v digitální kvalitě a stará kina musí řešit, zda projdou finančně náročnou modernizací, nebo skončí.

Křemežský veletrh opět přitáhl tisíce lidí

Křemže – Ačkoliv Křemežský veletrh poprvé odstartoval před jedenadvaceti lety, jeho kořeny sahají až do dávné historie. Dokonce až do 19. století.

Horko způsobuje vyšší nehodovost

Českokrumlovsko – Pokud plánujete delší cestu za volantem svého vozu, měli byste být opatrní. Horko řidiče unavuje a snižuje tak jeho soustředěnost.

Vzájemné ano zní na památkách stále častěji

Českokrumlovsko – Léto dýchá romantikou a láskou. Žádný div, že svatebčané čím dál více vyhledávají pro svatební obřad místa, jež nabízejí  nejenom  romantiku, ale také mystickou atmosféru. 

S dojetím přebírali vytopení dar od charity

Českokrumlovsko – K slzám dohnaly zástupkyně Charity Kaplice několik lidí, kteří byli postiženi červnovými povodněmi. Ovšem k slzám radosti.

Vysokoškoláci budou studovat ve Velešíně

Velešín – Jistota do budoucnosti pro každého studenta, který projeví zájem. To je jeden z hlavních důvodů, proč se Střední odborná škola strojní a elektrotechnická Velešín rozhodla spojit síly s Vysokou školou technickou 
a ekonomickou v Českých Budějovicích.

Lidé v benešovské osadě Klení mohou v klidu posedět blízko kostela

Klení – Místo k posezení, k odpočinku či setkávání chybělo doposud v benešovské osadě Klení, které má 57 trvalé žijících obyvatel.

Psí boudu poprvé vyrobil v důchodu, položil tak základ rodinné tradici

Chlum u Křemže – Dlouho zkoušel Jan Laštovička z Chlumu u Křemže nejrůznější povolání, například redaktora v Deníku, profesionálního šoféra, až nakonec skončil v dílně svého otce Josefa. Ten před lety přišel s nápadem vyrábět psí boudy.

Psy nechlaďte ve sprše, namočte jim jen tlapičky

Se zdravím svých čtyřnohých miláčků hazardují v těchto dnech páníčci, kteří své psy zbytečně berou během dne na procházky.

Na utonulé vodáky vzpomínají jako na věčně veselé chlapy

Slaný - Říká se jim Růžata. Bratři Růžičkovi ze Slaného-Kvíčku na Kladensku, identická dvojčata Luboš a Vladimír, kterému jinak neřekli než Láda. Láda byl jedním z vodáků, kteří na raftu pokoušeli osud minulý pátek. Šestačtyřicetiletý táta od dvou holek už domů do Slaného nepřijel.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT