Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

VÁCLAV VOTRUBA

Václav Votruba / Českokrumlovský deník

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Pohodička končí všem žákům základních škol, v dubnu se zapotí u zkoušek

Českokrumlovsko - Jestliže doposud proplouvali devátými ročníky bez nervů a starostí, jaká bude jejich budoucnost, od příštího roku přituhne. Rada Jihočeského kraje se shodla, že by měly být na všech typech krajských středních škol s maturitními obory zavedeny písemné přijímací zkoušky. A to už pro školní rok 2014/2015.

Líné léto loňského roku v Táboře osvěžilo natáčení Donšajnů

Tábor /ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ - Nový film Jiřího Menzela už má za sebou premiéru. Komparzisté z Tábora a Českého Krumlova se tak již viděli na plátně… Na natáčení filmu Donšajni, které se v Českém Krumlově uskutečnilo minulý rok v létě, nikdy nezapomene Lukáš Holec, sbormistr z krumlovské základní umělecké školy. Jelikož si ve filmu zahráli jeho nejmladší svěřenci ze školy, sám se natáčení účastnil.

Papírny ve Větřní chystají obnovení výroby, zaměstnají stovku lidí

Větřní - Do větřínských papíren se opět vrací život. Závod, který se ocitl v konkurzu, se chystá obnovit výrobu. Stát by se tak mělo už koncem příštího týdne.

Lidí bez práce ve volebních komisích moc není

Českokrumlovsko - Nepříliš náročná práce za slušné peníze. Tak by se dalo definovat členství v okrskové volební komisi. Za dva dny si vyděláte 1300 korun, což je bezesporu pro řadu seniorů, nebo naopak třeba studentů příjemný přivýdělek. Přilepšit si mohou během nadcházejících sněmovních voleb ale i nezaměstnaní.

AKTUALIZUJEME

Prezidenti České republiky a Rakouska přijeli do Českého Krumlova

Český Krumlov - Prezidenti České republiky a Rakouska jsou dochvilní. Miloš Zeman již do Českého Krumlova přijel a přesně v 11 hodin dorazila i delegace s rakouským prezidentem Hainzem Fischerem. Oba uvítaly fanfáry trubačů.  Od 9 hodin je první nádvoří otevřeno pro veřejnost.

Plná čára u nemocnice v Českém Krumlově mate některé šoféry

Český Krumlov - Motoristé mají strach, aby nedostali pokutu. Policisté ujišťují, že se nemají čeho bát.

Prvňáčků je letos na Českokrumlovsku plno, ale je to jako na houpačce

Českokrumlovsko - Třeba v Holubově do první třídy nastoupilo takřka dvakrát více dětí než v roce minulém.

Elektronickým knihám na Českokrumlovsku knihovny fandí

Českokrumlovsko - Časy, kdy lidé, kteří nedokáží být ani den bez četby, tahali na své dovolené tašky plné knih, jsou už nejspíš v nenávratnu. Alespoň tedy pro jedince, kteří tolik nelpí na samotném formátu knihy a vystačí si s její elektronickou podobou.

Naval prachy, poroučel lupič na benzínce. Z lupu se dlouho netěšil

Frymburk - „Naval peníze," poručil ve středu v osm hodin večer maskovaný muž, který v ruce držel paralyzér, pracovnici čerpací stanice v obci Frymburk.

Měření dopadlo dobře, azbest ve školcev Křemži není

Křemže – V Křemži si pořádně oddychli. V rámci zateplení místní mateřinky se městys rozhodl zjistit, zda dětičky neohrožuje azbest.

Českokrumlovská nemocnice ušetřila hlavně na úklidu či vytápění

Český Krumlov - S finančními problémy se potýká řada nemocnic v Čechách. Situaci podle nich zavinilo snížení úhrad od zdravotních pojišťoven. Českokrumlovská nemocnice i přes to hospodaří vyrovnaně.

Jakobínku hradu opraví středověkými technologiemi

Rožmberk nad Vltavou - Už mnoho století se tyčí nad Rožmberkem nad Vltavou na Českokrumlovsku věž zvaná Jakobínka. Dominanta města, která se nachází v areálu hradu, patří k nejvýraznějším památkám krumlovského regionu. Ačkoliv by ji mnohý turista rád navštívil, má smůlu. Věž je veřejnosti nepřístupná, a to už mnoho let.

Nová stezka zajistí cyklistům bezpečí

Hornoplánsko – O důvod víc k návštěvě Hornoplánska budou mít již brzy lidé, kteří milují jízdu na kole. Mezi autokempem U pláže a kempem U Kukačků momentálně finišují dlouho plánované práce na cyklostezce, která obě místa propojí.

OBRAZEM: Lidé s handicapem si užili bezbariérový Český Krumlov

Český Krumlov – Že je českokrumlovský zámek pro lidi připoutané k vozíku nezdolatelný? Pravidelní návštěvníci tradičního Dne s handicapem, dne bez bariér už dávno vědí, že tomu tak není.

Pro řadu škol je zateplení prioritou

Českokrumlovsko - Ačkoliv se může zdát, že školní budovy zejí přes léto prázdnotou, opak je pravdou. Hned v několika školách byl hned od 1. července frmol. Letos se řada školních zařízení pustila do zateplení. Ředitele trápí vysoké účty za energie, 
po prázdninách tak mnozí ušetří.

Bez povolení už auto u kláštera ve Zlaté Koruně nezaparkujete

Zlatá Koruna – Překvapený byl Jiří Kubík z Českých Budějovic, když nedávno vyrazil s přítelkyní do zlatokorunského kláštera. Chtěl zaparkovat v historické části obce, ostatně stejně jako už několikrát před tím, ale na místě zjistil, že má smůlu. Parkování je zde totiž od 1. srpna možné jen s povolením obecního úřadu. Řidiči tedy nezbývalo nic jiného, než se otočit a vyhledat centrální parkoviště.

Dostat dítě do školky není jednoduché. Mateřinky na Českokrumlovsku jsou plné

Českokrumlovsko - Končíte mateřskou dovolenou a ještě pořád přemýšlíte, do jaké školky umístit své dítě? Volba je jen na vás, musíte ale počítat s tím, že ne všude na něj čekají s otevřenou náručí. Právě naopak. Bude takřka štěstím, jestli ho vůbec přijmou.

Na zříceniny v žabkách raději nevyrážejte

Českokrumlovsko – Tragédie, která se minulý týden odehrála na zřícenině hradu Maškovec nedaleko Kamenného Újezdu, je varováním pro všechny.

Dílna Kolbenka v Kaplici končí, lidé o službu ale nepřijdou

Kaplice - Jak správně zajistit chod domácnosti, jak se prosadit ve společnosti, ale třeba i jak nejlépe uplést košík. To vše se učí den co den lidé se zdravotním postižením v sociálně terapeutické dílně Kolbenka v Kaplici.

Těhulky, o víkendu buďte raději doma

Těžké dva dny mají před sebou těhotné ženy, staří lidé či třeba kardiaci. Teploty mají o tomto víkendu vyšplhat takřka až k 40 stupňové hranici, což se může kdekomu podepsat na zdraví. Je tedy nutné o sebe pečovat a zbytečně neriskovat.

Letní kino v Horní Plané možná projde digitalizací

Horní Planá – Nad budoucností letních kin se rychle smráká. Jak známo, v regionu nejdříve skončilo to v Krumlově. Nové filmy jsou čím dál častěji distribuovány pouze v digitální kvalitě a stará kina musí řešit, zda projdou finančně náročnou modernizací, nebo skončí.

Křemežský veletrh opět přitáhl tisíce lidí

Křemže – Ačkoliv Křemežský veletrh poprvé odstartoval před jedenadvaceti lety, jeho kořeny sahají až do dávné historie. Dokonce až do 19. století.

Horko způsobuje vyšší nehodovost

Českokrumlovsko – Pokud plánujete delší cestu za volantem svého vozu, měli byste být opatrní. Horko řidiče unavuje a snižuje tak jeho soustředěnost.

Vzájemné ano zní na památkách stále častěji

Českokrumlovsko – Léto dýchá romantikou a láskou. Žádný div, že svatebčané čím dál více vyhledávají pro svatební obřad místa, jež nabízejí  nejenom  romantiku, ale také mystickou atmosféru. 

S dojetím přebírali vytopení dar od charity

Českokrumlovsko – K slzám dohnaly zástupkyně Charity Kaplice několik lidí, kteří byli postiženi červnovými povodněmi. Ovšem k slzám radosti.

Vysokoškoláci budou studovat ve Velešíně

Velešín – Jistota do budoucnosti pro každého studenta, který projeví zájem. To je jeden z hlavních důvodů, proč se Střední odborná škola strojní a elektrotechnická Velešín rozhodla spojit síly s Vysokou školou technickou 
a ekonomickou v Českých Budějovicích.

Lidé v benešovské osadě Klení mohou v klidu posedět blízko kostela

Klení – Místo k posezení, k odpočinku či setkávání chybělo doposud v benešovské osadě Klení, které má 57 trvalé žijících obyvatel.

Psí boudu poprvé vyrobil v důchodu, položil tak základ rodinné tradici

Chlum u Křemže – Dlouho zkoušel Jan Laštovička z Chlumu u Křemže nejrůznější povolání, například redaktora v Deníku, profesionálního šoféra, až nakonec skončil v dílně svého otce Josefa. Ten před lety přišel s nápadem vyrábět psí boudy.

Psy nechlaďte ve sprše, namočte jim jen tlapičky

Se zdravím svých čtyřnohých miláčků hazardují v těchto dnech páníčci, kteří své psy zbytečně berou během dne na procházky.

Na utonulé vodáky vzpomínají jako na věčně veselé chlapy

Slaný - Říká se jim Růžata. Bratři Růžičkovi ze Slaného-Kvíčku na Kladensku, identická dvojčata Luboš a Vladimír, kterému jinak neřekli než Láda. Láda byl jedním z vodáků, kteří na raftu pokoušeli osud minulý pátek. Šestačtyřicetiletý táta od dvou holek už domů do Slaného nepřijel.

Policie pátrá po muži na čtyřkolce. Může být zraněný

Dolní Dvořiště - Po muži, který dnes kolem čtvrté hodiny ranní odjel na čtyřkolce svého známého, pátrají policisté. Hledaný údajně havaroval a je zraněný na horních končetinách.

Vodáci ze Slaného a Teplic jízdu na raftu nepřežili

Slaný, Herbertov - Tragédií skončila velmi neuvážená výprava pětice vodáků středního věku ze Slaného, Kladna a Teplic, kteří se rozhodli sjet v pátek rozvodněnou Vltavu v jižních Čechách. Dva nepřežili. Třetí je v péči lékařů.

AKTUALIZOVÁNO

Na jezu v jižních Čechách se utopili dva vodáci, byli opilí

Herbertov - Tragédií skončila riskantní jízda pěti vodáků, kteří dnes kolem polednou splouvali Vltavu.

Dobrovolní hasiči dřeli při povodni dnem i nocí

Českokrumlovsko - Hraní karet a sledování filmů udržovaly například přes noc v bdělosti členy jednotky Sboru dobrovolných hasičů v Benešově nad Černou. Prožili náročné tři dny, během kterých byl spánek až moc velikým luxusem. Rozběsněná říčka Černá vyžadovala neustálý dohled.

Ředitelé bijí na poplach: Rodič zbil kantora

Větřní – Otřesem mozku skončil konflikt mezi romskými rodiči a učitelem Základní školy ve Větřní. Problém, který se dal vyřešit rozumným vysvětlením, řešily přímo v budově školy rána pěstí a zbytečná agrese, po nichž skončil napadený učitel v nemocnici.

Klášter Zlatá Koruna provoněly květiny králů Francie – lilie

Lilie jsou v letošním roce hlavním motivem oblíbených květinových výstav v historických objektech. Projekt Fleur de lys – Slavnosti lilií začal právě dnes v klášteře Zlatá Koruna a postupně vyzdobí interiéry dalších šesti památek spravovaných Národním památkovým ústavem na území krajů Jihočeského Vysočina a Jihomoravského.

Agentura je pro Romy z Větřní přínosem

Větřní – Vysoká nezaměstnanost, kriminalita nebo prostituce. To jsou problémy, které roky sužují Větřní.Vedení obce se rozhodlo situaci řešit. Na pomoc v roce 2011 přišla vládní Agentura pro sociální začlenění, která měla pomoci vylepšit situaci v sociálně vyloučené lokalitě, jež je ohniskem celého problému. Nicméně vedení obce 
i regionální organizace byly ze začátku poněkud v rozpacích, jestli spolupráce s agenturou bude skutečně přínosná. Dnes je ale situace jiná, potvrdil místostarosta Větřní Pavel Štindl.

Pro někoho starý šrot, pro jiného životní vášeň

Kaplice – Chybělo málo a z cenné šestačtyřicet let staré Octavie nezbylo nic. Náhoda tomu však chtěla, že tento sběratelský kousek skončil v rukou Stanislava Šebka z Kaplice, který si ho dodnes velmi hýčká a chová se k němu jako v rukavičkách.

Postižená Zuzanka vyrazila díky darům lidí do lázní

Větřní - Když před několika měsíci rozjela zoufalá maminka Jana Lavičková z Větřní na Českokrumlovsku veřejnou sbírku na svoji postiženou třináctiletou dcerku Zuzanku, ani v nejmenším netušila, jaká vlna solidarity se následně strhne.

Kauza machinace v účetnictví: Nařčení odmítáme, říká ředitel papíren

Větřní - S případem finančního úředníka, který odhalil machinace v účetnictví jedné firmy a dva muži plus policista ho chtěli zdiskreditovat podstrčením pervitinu, jsou prý spojeny papírny ve Větřní na Českokrumlovsku. Tato zvěst se nyní šíří mezi lidmi jako lavina.

Lidé v Klení jsou odhodláni zachránit svůj kostel

Klení - Nádherná raně gotická stavba, která se tyčí nad nevelikou vesničkou a strhává pozornost projíždějících lidí. Tím je kostel svatého Vavřince v Klení u Benešova nad Černou na Českokrumlovsku. Skvostná památka dlouhé roky bojuje 
s neúprosným zubem času, čemuž nechtějí jen tak přihlížet místní lidé.

Ukradli neuzamčený osobní automobil

Dolní Třebonín - Případ krádeže automobilu z loňského října se podařil objasnit krumlovským policistům ve spolupráci s kriminalisty. 
V obci Dolní Třebonín se koncem měsíce ztratil peugeot. Majitel ho nechal neuzamčený u domu. „Toho využili dva pachatelé, kteří auto prohledali a našli v něm klíče. Vůz z parkovací plochy vytlačili na přilehlou pozemní komunikaci, kde ho nalezeným klíčem nastartovali a dojeli do Velešína," líčila policejní mluvčí Štěpánka Uhlířová.

Nepřítel hasičů na Českokrumlovsku: zaparkovaná auta

Českokrumlovsko – S nepříjemným problémem bojují čím dál častěji hasiči v regionu. Kvůli přeplněným parkovacím plochám a autům, které leckdy stojí na nepříliš vhodných místech, mají častokrát problém se dostat k zásahu.

Nájemníci v obecních bytech v Brloze a Větřní na Českokrumlovsku už nemrznou

Českokrumlovsko – Příjemnější zimu si užili lidé, kteří mají pronajaté obecní byty v Brloze. Vedení obce se na konci minulého roku pustilo do jejich zateplení, respektive výměny oken.

Lékaře trápí limity léků a vyšetření

Českokrumlovsko - Strach 
a nejistota. To jsou pocity, které v současné době podle slov zástupců České lékařské komory běžně provází mnohé lékaře v celé republice. Doktor je mezi dvěma kameny: má poskytnout péči pacientovi, nebo dostat pokutu?

Páteční protest lékařů se pacientů nedotkne

Český Krumlov - Svoji nespokojenost se stavem ve zdravotnictví dá v pátek najevo Česká lékařská komora. Situace v Čechách už podle jejích zástupců došla tak daleko, že je třeba lidem pořádně otevřít oči. Lékařům v první řadě vadí nová úhradová vyhláška.

Cyklisté v okolí Horní Plané se už nebudou muset bát o svůj život

Horní Planá - Cyklisté, kteří rádi vyrážejí na výlety do okolí Horní Plané na Českokrumlovsku, se letos mají na co těšit. Zhruba v říjnu by měla být hotová cyklostezka, jež propojí Horní Planou s Pihlovem. Nejenom, že nyní bude jízda na kole příjemnější. Ještě důležitější je, že bude maximálně bezpečná.

Síťových odborníků je málo, škola proto otevřela novou laboratoř

Velešín - Nová síťová laboratoř funguje od ledna letošního roku na Střední odborné škole strojní a elektrotechnické ve Velešíně na Českokrumlovsku. O její slavnostní otevření se postaral sám ředitel programu Cisco Networking Academy (CNA) pro střední a východní Evropu Karol Kniewald.

Na dispečinku mají přesný přehled, co který vůz zrovna dělá

Český Krumlov – Celou noc na čtvrtek pracovali českokrumlovští cestáři. Do terénu vyrazilo všech 20 vozidel krumlovské pobočky Správy a údržby silnic Jihočeského kraje. Nezastavily se ani během následujícího dne. Zima se projevila naplno, tolik práce silničáři v uplynulých měsících ještě neměli.

Na nohou žabky, v ruce iphone, na rameni samopal. Vítejte v Izraeli

Kaplice, Izrael – Jak vyučovat o holocaustu. Tak se jmenovalo mezinárodní školení, kterého se ke konci minulého roku zúčastnil učitel kaplického gymnázia Jaroslav Král ve státě Izrael. O této zemi hodně četl i slyšel, ale nikdy v ní osobně nebyl.

  • 1
  • 2

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT