Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

VERONIKA CÉZOVÁ

Veronika Cézová / Pražský deník

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Chceme být slyšet, vzkázali středoškolští studenti magistrátu

/RASTR/ Den D. Tak mluví zástupci studentských rad (dříve školních parlamentů) o Středoškolském sněmu, který si ve středu na magistrátu zvolil svého předsedu. Studenti chtějí, aby se sněm nejpozději do komunálních voleb stal respektovaným partnerem magistrátu, který mu bude pomáhat s řešením problémů

Jste nemocní a nejste schopni jít volit? Komise přijde za vámi domů

/RASTR, INFOGRAFIKA/ Už pozítří si budou obyvatelé České republiky vybírat v prvním kole svého prezidenta. Co dělat, když se v den voleb nemůžete dostavit do svého volebního okrsku a nechcete, aby váš hlas propadl?

Let měl velké zpoždění, Travel Service ale stížnosti klientky ignoroval

/INFOGRAFIKA/ Ivana Václavková, cestující, která měla v červenci zpožděný let z bulharského  Burgasu, více než čtyři měsíce nedostala od letecké společnosti odpověď na reklamaci. Díky urgencím Pražského deníku dostane ona a tři její příbuzní odškodnění 25 tisíc korun.

V Praze žijí stovky lidí s omezenou svéprávností. Čtvrtina jsou mladí

/INFOGRAFIKA/ Nikoliv jen senioři. Kolem třicítky se definitivně projevují závažná psychická onemocnění. Do listopadu letošního roku se změnila způsobilost 403 Pražanům. V roce 2016 to bylo o 500 obyvatel hlavního města více. 

Nejhůře placená brigáda v Praze? Ve volební komisi

/INFOGRAFIKA/ Šli byste na brigádu, kde byste dostali 36,60 koruny za hodinu hrubého? Nejspíš ne. Taková odměna čeká na řadové členy, kteří půjdou v lednu do volebních komisí a budou sčítat hlasy ve dvoukolové prezidentské volbě.

Nejnebezpečnější přechod v metropoli? Najdete ho v Praze 2

/INFOGRAFIKA/ Pražský deník proto připravil výčet nejnebezpečnějších přechodů a křižovatek, kde nejčastěji docházelo ke střetům mezi vozidly a chodci.

Nejvíce vykradených bytů v Praze o prázdninách? Na Jižním Městě a na Lhotce

/INFOGRAFIKA/ Značkové hodinky za sto tisíc, šperky a elektronika za desítky tisíc korun. Také o letošních prázdninách měli zloději napilno. Během července a srpna došlo podle policejních statistik k 1164 vloupáním.

Pražský Sherwood: místo, kde se vyplatí neusnout

/REPORTÁŽ, FOTOGALERIE/ Oficiálně se tento park vedle hlavního nádraží jmenuje Vrchlického sady. Ale nikdo mu neřekne jinak než pražský Sherwood. Je středa, půl hodiny před půlnocí. A my společně s fotografem a dvěma městskými strážníky vyrážíme do noční metropole.

Rodiče ho zatahovali do svých problémů. Proto utíkal z domu

Praha - Jeho rodiče se rozvedli, když mu bylo osm let. „Oba házeli vinu na toho druhého a do svých problémů mě zatahovali, přestože jsem s tím neměl nic společného. Když jsem třeba přišel ze školy domů, máma se mě nezeptala, jak se mi dařilo, ale hned na mě spustila, seřvala mě za něco a hned jsme se pohádali," vrací se zpátky v čase sedmnáctiletý Kryštof.

O víkendu začnou v metropoli první masopustní veselice

Praha /INFOGRAFIKA/ - Defilé masopustních masek včetně sedmimetrového anděla, povozy 
s koňmi, ochutnávky tradičních dobrot a spousta doprovodných akcí pro děti. Už v sobotu v metropoli začínají masopustní veselice, kterých se bude až do konce února 
v hlavním městě konat přes dvě desítky. Téměř každá městská část si pro své obyvatele připravila vlastní masopust.

Podle doktorů je zázrak, že žena je schopná chodit, mluvit a myslet

Praha - Ještě než onemocněla roztroušenou sklerózou, pracovala v nemocnici jako sálová sestra. Tato nemoc ji však nezlomila. Jen se ze sálu přemístila na ambulance. „Celou dobu jsem se navíc starala o své rodiče, o rodinu, v jižních Čechách o chalupu 
a velký pozemek… Takže práce bylo vždycky dost," ohlíží se zpátky v čase šedesátiletá Zdena Myšáková.

'Duhové' byty? Najdete je na desítce

Mladí lidé ve věku 18 až 30 let, manželé s dětmi do 18 let, samoživitelé 
s dětmi do 18 let či bezdětní manželé nad 30 let. Tito žadatelé z různých skupin se mohli v minulosti přihlásit do losování obecních bytů. Každé skupině pak radnice vyčlenila určitý počet z nabízených bytů. Nově se 
o obecní byty mohou ucházet i registrovaní partneři.

Dostanou Pražané přidáno? Polepší si IT specialisté i lidé ve výrobě

Praha - Přes půl roku byla na úřadu práce. Už necelý měsíc ale šestatřicetiletá Karolína Málková opět pracuje. A dokonce v oboru, ve kterém se pohybovala s malými přestávkami od svých dvaceti let.

Stále potřebuje něco tvořit a vyrábět. Někdy i proti vůli učitelů

Praha /ROZHOVOR/ - Z domova do divočiny, Cesta do neznáma a Ohnivá věta. Tak se jmenují knihy ze série Králičí válečníci, které má na svědomí teprve čtrnáctiletá spisovatelka Kristýna Pokorná. „Knihami, a tím, co dělám, chci šířit myšlenku, že věk není překážkou. To, že je někdo malý, neznamená, že nemůže třeba vydat knížku," řekla v rozhovoru pro Pražský deník Kristýna, držitelka ocenění Zlatý oříšek pro nejtalentovanější děti v České republice.

Jana: Obrovské trauma pro mě bylo, když jsem měla někomu zavolat

Praha - Jsou tací, kteří celý život tápou a neví, kam by se jejich pracovní život měl ubírat. Toto ale rozhodně není případ devatenáctileté Jany Vlasákové. Už od první třídy věděla, že chce být učitelkou v mateřské škole. Do cesty k vysněnému povolání se jí však postavila překážka. Koktavost.

Pamětník: Tebe soudruhu zajímá tak akorát pivo a přečíst si kousek Rudého práva

Ďáblice /FOTOGALERIE/ - Když vzpomíná pětaosmdesátiletý Stanislav Vávra na své dětství, jako první se mu vybaví zajímavá perlička. Nejen on, ale i jeho starší sestra a mladší bratr se narodili v prosinci.

Rok 2015 v městské hromadné dopravě? Přibudou zastávky na znamení

Praha - Více zastávek na znamení, otevření metra A do Motola či dvě nové železniční zastávky. Letošní rok bude - alespoň co se týče změn v městské hromadné dopravě - opravdu pestrý. Největší změnou bude dubnové otevření metra A do Motola.

Sváteční řádění pražských lapků: ukradli pleny i cukroví

Praha /ROZHOVOR/ - „Dobrý skutek byl po zásluze potrestán." Přesně tuto větu s hořkostí v hlase pronesla po Vánocích cukrářka Michaela Blumtritt z Břevnova. Když na Štědrý den zjistila, že má v cukrárně ještě dvacet kilogramů domácího cukroví, odvezla ho do hostivického Klokánku, kde se 
z nečekané nadílky radovalo 53 dětí.

Delfíni v Praze: poškození se mohou přihlásit do insolvenčního řízení

Praha - „Dobrý den, kde bych našla formulář na vrácení vstupného?" Přesně tento dotaz došel na začátku týdne do redakce Pražského deníku od čtenářky Martiny Štolbové. Ta se spolu se stovkami lidí z celé republiky dosud nedočkala od organizátorů akce Delfíni v Praze ani zážitku, ani peněz za zakoupené lístky.

Mezinárodní šachový turnaj Open Praha: svět urputných výrazů

Invalidovna /REPORTÁŽ, FOTOGALERIE, ROZHOVOR, ANKETA/ - Píše se sobota 
a v předsálí hotelu Olympik je rušno. Na chodbě stojí hloučky lidí, kteří mezi sebou něco vášnivě probírají. Stačí však otevřít jediné skleněné dveře od sálu a člověk se ocitá v úplně jiném světě.

Přelom roku si v metropoli užilo přes 400 tisíc cizinců

Praha /ROZHOVOR/ - Jaký důvod měli zahraniční turisté, kteří se rozhodli trávit adventní dny 
v hlavním městě? Nejčastěji skloňovali, že chtěli poznat nové památky či nasát typickou českou vánoční atmosféru. Úplně jiný - originální - důvod zavedl do Prahy 45letou Němku Moniku s dětmi Christianem a Annou.

Když handicapovaní dostanou příležitost pracovat, udělají daleko více než zdraví

Veleslavín - Odmalička miloval sport. Od čtyř let začal plavat a od sedmi let začlenil do svého života atletiku, které se věnoval do svých třiceti let vrcholově. O jedenáct let později měl úraz na lyžích, který mu obrátil život vzhůru nohama.

Zvířecí záchranka: První pacient letošního roku? Netopýr dlouhouchý

Praha - Prvním pacientem roku 2015 se stal netopýr dlouhouchý, který si pro své zimoviště vybral jeden z domů na pražském Vyšehradě. Paní Eva našla netopýra na schodišti svého domu v pondělí. Byl slabý, prochladlý a jen stěží se pohyboval.

První zkouška ohněm pletených věcí? V létě 
v třicetistupňovém horku

Praha /ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ - Víkendový Dyzajn market se na piazzetě Národního divadla ponoří do vánoční fialové barvy. A přivítá přes dvě stě designerů, kteří pro Pražany před Vánoci připravili to nejlepší ze své tvorby. Chybět nebudou například ani Marcela Hájková a Ida Kupsová z firmy Sweeter.

Do babyboxu v Dejvicích někdo odložil novorozenou holčičku

Dejvice - Do babyboxu u Městského úřadu v Praze 6 v pátek před devátou hoidnou někdo odložil novorozenou holčičku. Dítě je podle prvních informací v pořádku. Odvezla jej záchranná služba. Řekl to starosta městské části Ondřej Kolář (TOP 09). Je to 112. takto odložené dítě v Česku.

Účastníci akce Česko zpívá koledy: Zpíváním koled jsme si přivolali Vánoce

Praha /FOTOGALERIE/ - „Česko už teď zpívá, my jsme ale v pohodě…" Přesně těmito slovy pobavil krajský šéfredaktor Jiří Macek Pražany, kteří si ve středu přišli s Pražským deníkem a skupinou Čechomor zazpívat na Staroměstské náměstí. Bylo 18.02 hodin a všichni s napětím čekali, až se rozezní první koleda Nesem vám noviny.

Pojďte si s Pražským deníkem zazpívat vánoční koledy

Praha /FOTOGALERIE, AUDIO, ROZHOVOR/ - A je to opět tady! Rok se s rokem sešel a my se s mnohými z vás sejdeme v předvánoční době, abychom si zazpívali koledy. Akce Česko zpívá koledy se koná ve středu 10. prosince a zavítá i na několik míst v Praze. První tóny koled zazní tradičně ve stejný čas - s úderem 18. hodiny.

Šestka jako první v Česku podpoří sbírku pro Potravinovou banku

Praha 6 - Šestá městská část a Potravinová banka Praha z České Federace potravinových bank zahájily akci „Šestka jídlem neplýtvá". Během dvou týdnů bude možné do budovy úřadu Prahy 6, čtyř informačních kanceláří a na Adventní Farmářské trhy přinášet různé potraviny pro pražskou potravinovou banku.

Tramvaj na Dědinu nesmí zvýšit automobilovou zátěž v lokalitě Prahy 6

Praha 6 - Rada Prahy 6 jednomyslně schválila vyjádření radnice k tramvajové trati Divoká Šárka - Dědinská. Hlavní požadavek je jasný - ochránit rezidenční oblast před nárůstem automobilové dopravy a řešit úbytek parkovacích míst. Projekt je nyní ve fázi posuzování vlivů na životní prostředí.

Pracovník ochranky luxusního hotelu ucítil vidličku mezi očima

Praha 7 - Snídaňový raut v luxusním hotelu na Ortenově náměstí si 48letý muž nejspíš spletl se závodní jídelnou. Bez okolků si to namířil do prostor restaurace, kde chtěl využít ranního rautu ke své hojné snídani. Muže, který zjevně nepatřil mezi hosty, si všimla hotelová ochranka, která okamžitě konala.

Třiadevadesátiletá Vlastimila: Na cvičení v Lánech mi Masaryk podal ruku

Ďáblice - Když se před třiadevadesáti lety narodila, vůbec netušila, jak její začátky na tomto světě budou složité. Vlastimilu Vancovou, která s rodiči a o dva roky starší sestrou bydlela v dolní Krči, stíhala jedna těžká choroba za druhou.

Sbormistryně Zdena Hejlíková: Vystoupení je pro nás prestižní záležitostí

Praha /ROZHOVOR/ - Česko zpívá koledy, to není jen hromadné zpívání koled ve středu 10. prosince od 18.00. V doprovodném programu, který začíná už v 15.00, vystoupí i sbormistryně Zdena Hejlíková ze Základní umělecké školy Ratibořická v Praze 9.

Sbormistryně Zdena Hejlíková: Vystoupení je pro nás prestižní záležitostí

Praha /ROZHOVOR/ - Česko zpívá koledy, to není jen hromadné zpívání koled ve středu 10. prosince od 18 hodin. V doprovodném programu, který začne už v 15 hodin, vystoupí i sbormistryně Zdena Hejlíková ze Základní umělecké školy Ratibořická v Praze 9.

Dlužníci: Problémy se splácením pociťujeme, až když přijde exekutor

Praha 2 - Dvaačtyřicetiletá Irena si s manželem vzala dva úvěry na rekonstrukci manželova domu. Krátce nato se ale rozvedli. Jeden úvěr byl psaný na ni, druhý na oba dva. Po rozvodu manžel sice platí úvěr, který byl psaný na oba. Jenže ten je menší.

Mladí Pražané chtějí na gymnázia. Firmy ale potřebují techniky

Praha - Není to jen advent, který je v současné době v plném proudu. Nejen rodiče, ale hlavně žáci základních škol mají v těchto dnech zaplněné kalendáře termíny dnů otevřených dveří na vysněných školách. A jak ukazuje zájem z minulých let, nejvíce se pražští žáci těší opět na gymnázia.

S čerty nejsou žerty. A na Mikuláše už vůbec ne

Praha - Chystáte se dnes pořádně postrašit své ratolesti čertem? Myslíte si, že právě 5. prosinec je tím nejlepším dnem, kdy své dítko donutit k poslušnosti? Možná byste si měli včas rozmyslet, jak moc by měl čert řádit. Proč?

Česko zpívá koledy! Přidejte se i vy. Už příští středu

Praha /FOTOGALERIE/ - Asi každý z nás zažil adventní shon. Místo toho, abychom se na Vánoce těšili, tak se často stresujeme, kolik dárků nám ještě zbývá nakoupit, kolik druhů pečiva upéct… Proto jsme si v regionálních Denících vydavatelství Vltava-Labe-Press řekli, že by bylo fajn aspoň na chvíli zvolnit, zastavit se…

Odborníci v těchto dnech skenují Staroměstskou mosteckou věž

Praha 1 - Muzeum hlavního města Prahy provádí do pátku zaměření východního průčelí Staroměstské mostecké věže metodou bezkontaktního 3D skenování. Technici a odborníci se skenery skenují věž pomocí zvedací plošiny.

Vánoční trhy na Staroměstském náměstí budou vonět po perníku a svařeném vínu

Vůně perníku, jehličí a svařeného vína. Na to se mohou Pražané těšit už od této soboty, kdy na Staroměstském náměstí začnou vánoční trhy. V desítkách stánků se zatřpytí vánoční ozdoby a náměstím se rozezní koledy.

ČSSD do jednání vstupovala s pokorou. Nabídka na post starosty proto potěšila

Libeň /ROZHOVOR/ - Zastupitelé v Praze 8 si ve středu zvolili starostu. Stal se jím šestatřicetiletý sociální demokrat Roman Petrus. Co na sebe prozradil v prvním rozhovoru, který poskytl právě Pražskému deníku?

Zastupitelstvo v Praze 8: bývalí koaliční partneři při volbě odešli ze sálu

Praha 8 - Už dopředu se očekávalo, že ustavující zasedání zastupitelstva v Praze 8 bude velmi emotivní. A středeční vystoupení zastupitelů z obou „táborů" nezklamalo. Bývalé radní za ODS a TOP 09 hned na začátku rozpálil návrh budoucího starosty Romana Petruse, který chtěl, aby hlasování bylo veřejné.

Vánoční trhy na Staroměstském náměstí budou vonět po perníku a svařeném vínu

Praha 1 /VIZUALIZACE/ - Vůně perníku, jehličí a svařeného vína. Na to se mohou Pražané těšit už od této soboty, kdy na Staroměstském náměstí začnou vánoční trhy. V desítkách stánků se zatřpytí vánoční ozdoby a náměstím se rozezní koledy.

Rita: Člověk může mít vždycky všeho více, ale zatím jsem šťastná za to, co je

Praha - Přestože měla na Slovensku nádherné dětství, velmi brzy se osamostatnila. V sedmnácti totiž poznala svou velkou lásku. A rok nato se jim narodil Jaroušek.

Kam pojedou Pražané na konci roku? Do Itálie i do Egypta

Ještě před pěti lety si nedokázala představit Vánoce bez kapra, jedle a spousty dárků. „Pak ale přišel přítel v srpnu s nápadem, že si dáme jen jeden dárek. Využijeme volna mezi svátky a vyrazíme na týden na Kanárské ostrovy. Chvíli jsem váhala. Nakonec jsem ale kývla," říká 29letá Lenka Dudařová z Prahy 5.

Kam pojedou Pražané na konci roku? Do Itálie i do Egypta

Praha - Ještě před pěti lety si nedokázala představit Vánoce bez kapra, jedle a spousty dárků. „Pak ale přišel přítel v srpnu s nápadem, že si dáme jen jeden dárek. Využijeme volna mezi svátky a vyrazíme na týden na Kanárské ostrovy. Chvíli jsem váhala. Nakonec jsem ale kývla," říká 29letá Lenka Dudařová z Prahy 5.

Vánoční jízdní řády v Praze: zkrátí se intervaly městské hromadné dopravy

Praha - V rámci pražské městské hromadné dopravy začnou od soboty 6. prosince o víkendech platit vánoční jízdní řády. Zkráceny budou intervaly metra, tramvají i autobusů. Sdělil to mluvčí organizace Ropid Filip Drápal. Vánoční jízdní řády budou platit o všech víkendech až do neděle 21. prosince.

Vítězem soutěže o návrh pomníku Horákové se stal sochař Faltus

Praha 1 - Třiadvacet návrhů, které posuzovala devítičlenná porota. Taková byla architektonicko - výtvarná soutěž O návrh pomníku dr. Milady Horákové. A kdo na pondělním vyhlášení v historických prostorách Topičova salonu na Národní třídě zvítězil?

Ministr Dienstbier: Škoda, že mladí nevědí více o naší historii

Praha /FOTOGALERIE, ANKETA/ - Zapalování svíček 
a kladení věnců na Národní třídě, vzpomínání bývalých studentů u Hlávkovy koleje či červené karty pro prezidenta Miloše Zemana. Tak to v hlavním městě v pondělí vypadlo během oslav výročí 25 let od listopadových událostí v roce 1989.

Muž třikrát hrozil bombou na letišti v Praze, chtěl hodinky

Praha - „Na letišti Václava Havla je bomba." Tak zněl vzkaz neznámého muže, který v neděli ve čtvrt na tři ráno zavolal na linku 158. Policisté ve spolupráci s ostrahou zahájili rozsáhlou prohlídku letiště. Čtyři desítky policistů a tři desítky pracovníků letiště hledaly bombu, ale nic nenašly.

Skaut Roman: Místo na Albertov jsem šel na oddílovou schůzku. Pak mě to mrzelo

Praha /ANKETA/ - V roce 1989 mu bylo sedmnáct let. S partou kamarádů pravidelně jezdil do přírody, podílel se na vedení dětského oddílu vyrostlého ze skautských kořenů. „A je to doba, kdy sním, že se k nim budeme moci zase přihlásit," vrací se zpátky v čase skaut Roman Šantora.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT