Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

VERONIKA CÉZOVÁ

Veronika Cézová / Pražský deník

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Pražský Sherwood: místo, kde se vyplatí neusnout

/REPORTÁŽ, FOTOGALERIE/ Oficiálně se tento park vedle hlavního nádraží jmenuje Vrchlického sady. Ale nikdo mu neřekne jinak než pražský Sherwood. Je středa, půl hodiny před půlnocí. A my společně s fotografem a dvěma městskými strážníky vyrážíme do noční metropole.

'Duhové' byty? Najdete je na desítce

Mladí lidé ve věku 18 až 30 let, manželé s dětmi do 18 let, samoživitelé 
s dětmi do 18 let či bezdětní manželé nad 30 let. Tito žadatelé z různých skupin se mohli v minulosti přihlásit do losování obecních bytů. Každé skupině pak radnice vyčlenila určitý počet z nabízených bytů. Nově se 
o obecní byty mohou ucházet i registrovaní partneři.

Dostanou Pražané přidáno? Polepší si IT specialisté i lidé ve výrobě

Praha - Přes půl roku byla na úřadu práce. Už necelý měsíc ale šestatřicetiletá Karolína Málková opět pracuje. A dokonce v oboru, ve kterém se pohybovala s malými přestávkami od svých dvaceti let.

Sbormistryně Zdena Hejlíková: Vystoupení je pro nás prestižní záležitostí

Praha /ROZHOVOR/ - Česko zpívá koledy, to není jen hromadné zpívání koled ve středu 10. prosince od 18.00. V doprovodném programu, který začíná už v 15.00, vystoupí i sbormistryně Zdena Hejlíková ze Základní umělecké školy Ratibořická v Praze 9.

Vánoční trhy na Staroměstském náměstí budou vonět po perníku a svařeném vínu

Vůně perníku, jehličí a svařeného vína. Na to se mohou Pražané těšit už od této soboty, kdy na Staroměstském náměstí začnou vánoční trhy. V desítkách stánků se zatřpytí vánoční ozdoby a náměstím se rozezní koledy.

Kam pojedou Pražané na konci roku? Do Itálie i do Egypta

Ještě před pěti lety si nedokázala představit Vánoce bez kapra, jedle a spousty dárků. „Pak ale přišel přítel v srpnu s nápadem, že si dáme jen jeden dárek. Využijeme volna mezi svátky a vyrazíme na týden na Kanárské ostrovy. Chvíli jsem váhala. Nakonec jsem ale kývla," říká 29letá Lenka Dudařová z Prahy 5.

Quadrio: stavba, která na dva roky zavřela metro, zahájí provoz

Praha 1 /FOTOGALERIE/ - V pátek se Pražané v lokalitě Národní třídy dočkají otevření nového obchodního centra Quadrio. Končí tak jeden dlouhý příběh: projekt stavby pochází už z roku 2008, tehdy se ještě komplex měl nazývat Copa Centrum.

Patrik Nacher: Finanční gramotnost je u politiků děsná

Praha /ROZHOVOR/ - Když se řekne anketa o nejabsurdnější bankovní poplatek, snad každému se vybaví její autor Patrik Nacher. Už málokdo ale ví, že trojka na kandidátce hnutí ANO do magistrátu, hraje ping-pong. A dokonce to dotáhl na pražskou ligu.

Metropoli na čtyři dny rozzáří festival světla Signal

Praha - Akce, která byla loni vůbec nejnavštěvovanější kulturní akcí roku, se vrací opět do metropole - ve čtvrtek začíná druhý ročník festivalu světla Signal. Festival, který láká návštěvníky do ulic na více než dvacet světelných instalací, letos možná pokoří hranici
350 tisíc návštěvníků.

Netradiční muzea? Najdete v nich nočníky i panenky za desetitisíce

Praha /FOTOGALERIE/ - „Na ty Vaše volby se můžu…" Slova naštvaného občana, kterému vadí předvolební šílenství? Kdepak! Tuto větu najdete natištěnou na toaletním papíru ve výloze v Praze 2, kde sídlí Muzeum historických nočníků a toalet.

Nemocnice Na Bulovce začala umísťovat do ambulancí vyvolávací systém

Nemocnice Na Bulovce začala instalovat do příjmových ambulancí vyvolávací zařízení. Začalo se na Dermatovenerologické klinice, kde je pět velkoformátových obrazovek již umístěných a do konce týdne začne ostrý provoz.

Nemocnice Na Bulovce začala umisťovat do ambulancí vyvolávací systém

Praha 8 /FOTOGALERIE/ - Nemocnice Na Bulovce začala instalovat do příjmových ambulancí vyvolávací zařízení. Začalo se na Dermatovenerologické klinice, kde je pět velkoformátových obrazovek již umístěných a do konce týdne začne ostrý provoz.

Každý třicátý obyvatel metropole má rakovinu. Nejčastěji nádor kůže

Téměř čtyřicet tisíc. Tolik Pražanů se v minulém roce léčilo s některým druhem rakoviny. Do této smutné statistiky se zařadila minulý květen i pětatřicetiletá Kristýna P. z Prahy 8, které její gynekolog nahmatal při pravidelné prohlídce bulku.

Prázdninová vloupání? Zloději stačí ukrást věci i za 50 tisíc korun

Zloději to před pár lety přivítali, policisté a bezpečnostní odborníci jen kroutí hlavou. Stále více lidí se neváhá na sociálních sítích pochlubit fotkami z dovolené. A nejen to. „Přestože každý rok varujeme, aby lidé nepsali zprávy typu: Hurá, sbaleno, směr letiště… Je to marné," říká bezpečnostní expert František Brabec.

Strach i následná totální euforie. Vítejte v lanovém parku na Proseku

Zespoda to nevypadá vůbec špatně. Docela nevinně. Pár různě zkroucených barevných lan. To dám. Stojím v lanovém parku na Proseku, ve kterém otevřeli pro milovníky adrenalinu různě obtížné atrakce.

Téměř 25 tisíc Pražanů pojede na letní dovolenou. Na dluh

Praha - Jet k moři, to byl její sen. Pětačtyřicetiletá kuchařka Marie z Prahy 9 se před třemi roky rozhodla, že se vydá na týden do Řecka. „S manželem jsme si našli už v únoru zájezd za necelých třicet tisíc. A řekli jsme si, že si na něj do srpna našetříme." Nenašetřili.

Nemůžete najít práci? Firmy hledají techniky, ale i uklízečky

Praha - Po tom, co dostala v prosinci výpověď pro nadbytečnost, nezavadila šestačtyřicetiletá Pavlína Krobotová téměř o práci. „S obchodní akademií jsem byla v podstatě předurčena pro administrativu, takže jsem téměř třicet let pracovala v kanceláři," začala své vyprávění.

Je vám 50 plus? Tak to máte smůlu, slyší lidé často od zaměstnavatelů

Praha - Dvaapadesátiletý Pavel z Chodova dělal celý život v kanceláři. Posledních deset let dokonce u stejného zaměstnavatele. Ani loajalita a bezchybná práce mu ale nebyly nic platné.

Vysokoškoláci slevují ze svých platů. Po roce ale čekají růst

Praha - Čtyřiadvacetiletého Radima Hodka z Prahy 5 čekají na začátku června státnice. A jelikož nic neponechává náhodě, už nyní shání práci v oboru. „Nemám přehnané nároky. Když dostanu jako programátor s roční praxí ve velké firmě nástupní plat pětadvacet hrubého, budu spokojený," řekl.

Mim Čejka: Do strany mě nechtěli. Věděli, že bych jim tam dělal bordel

Kobylisy - Laškuje. A trochu si ze mě po celou dobu našeho rozhovoru střílí. Takový je sedmasedmdesátiletý mim a skvělý tanečník Jaroslav Čejka alias Pan Slepice. A začíná to hned po mém příchodu, jen co si vytáhnu diktafon.

Nepříjemní a hluční sousedé? Nejvíce jich bydlí v Praze 4

Když se čtyřiapadesátiletá úřednice Martina z Prahy 8 stěhovala před třemi roky do činžovního domu v Libni, netušila, že bude ještě v dobrém vzpomínat na své staré sousedy z Kobylis.

OBRAZEM: Podzemní bunkr Folimanka odkrývá svá tajemství

Má kapacitu 1300 osob, rozlohu 1332 metrů čtverečních, pancéřované dveře, vlastní studny a v minulosti byl obestřen rouškou tajemství. Řeč je o krytu civilní ochrany Folimanka, který byl za minulého režimu postaven jako útočiště civilního obyvatelstva v případě ohrožení.

Ušetřit na kominíkovi? Pojišťovny varují: Nemusí se vám to vyplatit

Nosí štětku přes rameno, koule na laně, kamna lepí vemenem a oplechování dělají medvědím trusem. Řeč je o kominících, kteří se v hlavním městě v těchto dnech nezastaví. Denně zvládnou po topné sezóně vyčistit i dvacet komínů.

Problémy se spánkem? Pomoc najdete v laboratoři

Věděli jste, že téměř každý druhý Pražan má problémy se spánkem? Nejčastěji trápí obyvatele metropole nespavost spojená se špatným usínáním, udržením spánku, ale také chrápáním. Pokud i vy patříte mezi nespavce, můžete navštívit spánkovou laboratoř v Nemocnici Na Bulovce.

Helena: Nejhorší bylo, že jsem si kvůli nemoci sama sebe nevážila

Praha - Tušila, že je jiná. Už od dětství. „Začala jsem to vnímat asi jako pětileté dítko. Trpěla jsem úzkostmi, měla jsem strach z lidí, ve škole jsem neměla kamarády a celkově jsem se bála dětí," vrací se zpátky v čase osmapadesátiletá Helena z Prahy 4.

Úvahy, že by Kaplického blob mohl stát na Rohanském ostrově, opět ožívají

Praha 8 /FOTOGALERIE/ - Eliška Kaplický, vdova po architektovi Janu Kaplickém, se sešla se zástupci radnice Prahy 8 a tématem bylo eventuální umístění blobu na Rohanském ostrově. Hovořilo se také o současné a plánované výstavbě na území městské části.

Paní Věra: Kvůli Heydrichovi nás v noci vytáhli z postelí a prohledali nám byt

Malešice - Byly jí čtyři roky, když Němci přijeli do Prahy. „Stáli jsme s dědečkem na chodníku a oni jeli s motocykly kolem nás. Viděla jsem jim do obličeje. Dodnes před sebou vidím ty obličeje! Vyzařovalo z nich takové zlo, že už jako malé dítě jsem to chápala," vrací se zpátky v čase devětasedmdesátiletá Věra z Vinohrad.

Dvojka pomůže nájemníkům bytů, které poškodil požár

Praha 2 - Psal se 23. únor. Obyčejný Pražan už si nejspíše ani nevzpomene, co ten den dělal. To ale rozhodně neplatí pro tři rodiny z bytů v domě ve Slavojově ulici ve druhé městské části. Tři byty v této lokalitě totiž zachvátil velký požár, jehož příčiny dosud vyšetřuje policie.

Jízdní policie na Jižním Městě má velkou posilu. Bernardýna

Praha 11 - Jízdní policie na Jižním Městě získala posilu: zachráněného bernardýna. „Máme nový přírůstek, bernardýna Baryka," uvedl ředitel jihoměstského obvodního ředitelství Městské policie Praha Petr Schejbal s tím, že bernardýnův příběh lidé znají z televizních obrazovek.

Kaplického blob na Rohanském ostrově? Úvahy opět ožívají

Eliška Kaplický, vdova po architektovi Janu Kaplickém, se sešla se zástupci radnice Prahy 8 a tématem bylo eventuální umístění blobu na Rohanském ostrově. Hovořilo se také o současné a plánované výstavbě na území městské části.

Obchodníci, účetní a vývojáři: povolání s velkou budoucností

Praha - Firmy si cení samostatné účetní na 40 tisíc korun. Zkušení IT specialisté si mohou přijít i na sto tisíc korun.

Dopravní nehodu sice přežili. Život se jim ale obrátil naruby

Praha - Píše se 25. červen 1997. Osmiletý Tomáš Janoušek z Ďáblic se chystá do lidušky, kterou má jen kousek od domu, pro závěrečné vysvědčení. Cestou se ještě zastavuje u kamaráda, aby mu řekl, že pak bude mít volno. A budou si spolu moci hrát. To však ještě netuší, že už se mu to nesplní…

Že by tu už nemusela být? To si vůbec nepřipouštěla

Krč - Chodili spolu necelých pět let a jediné, co jim chybělo ke štěstí, bylo dítě. „Moc jsme si ho přáli a nakonec se zadařilo. Navíc jsme bydleli v krásném bytě v Podolí, který jsme si zrekonstruovali, měla jsem dobře placenou práci, díky které jsem si mohla vzít na sebe hypotéku… Žili jsme si tedy docela pěkně," začíná své vyprávění 34letá Nikol.

Potýkáte se s bariérami na desítce? Postěžujte si radnici. Problémy vyřeší

Praha 10 - Zpřístupňovat frekventovaná místa pro vozíčkáře, ale i maminky s kočárky se snaží už přes tři roky městská část Praha 10 v rámci kampaně „Společně proti bariérám".

Šťastný konec: pejsek Míša se i díky Pražskému deníku našel

Strašnice - Dvouletého Míšu, temperamentního jorkšíra s nápadně velkýma ušima, znali ve Strašnicích snad všichni. Řidiči tramvají, štamgasti v restauracích, ale i místní obyvatelé… Míša rád vyrážel na průzkum okolí, vždy se však brzy vrátil. V neděli 16. června už po něm zbyl jen prázdný pelíšek.

Kdo šetří, má za tři. Proto mnoho řidičů tankuje za hranicemi města

Praha - Příznivá cena ropy, kurz koruny, sezónní vlivy, ale také rozhodnutí majitelů čerpacích stanic mít nižší marže. To jsou důvody, proč Pražané v průběhu února tankují benzin a naftu v průměru za méně než 37 korun. Řidiči tuto zprávu samozřejmě vítají, ale i nadále hledají, kde by mohli ušetřit.

Výpověď dostal po dvou dnech. Od handicapovaného šéfa

Praha 6 - V dětství měl hned tři sny. Chtěl se stát průvodčím, hokejistou nebo prodavačem. „U prvních dvou povolání jsem však tušil, že jsou kvůli mému handicapu tabu," vypráví devětatřicetiletý Pavel Kolář, kterému lékaři diagnostikovali epilepsii.

Nejrizikovější přechody pro chodce? Najdete je v Praze 3

Praha - K 640 nehodám, které skončily srážkou s chodcem, došlo minulý rok v Praze. Zemřelo při nich 17 osob, zraněno jich bylo dalších 601. Nejkritičtějším měsícem se stal listopad (86 nehod).

Paní Emilie: Spolužačka Židovka si nechala přeoperovat nos. Nepomohlo to

Praha - Jako první vzpomínku na dětství si vybavuje, že ho prožila na několika místech. Devadesátiletá Emilie Špitzerová se totiž s rodiči velmi často stěhovala. Vyrůstala v Dejvicích, na Vinohradech, ale i na Hanspaulce.

Řemeslníci, kteří najdou práci vždycky? Pokrývači i tesaři

Praha /ROZHOVOR/ - Zatímco pracovní trh s kominíky bude brzy přesycen, šikovní pokrývači i tesaři si práci ve stavebnictví najdou i v budoucnu.

Přestat pít kvůli dětem či okolí? Ne! Musíte chtít kvůli sobě

Praha 9 - Do svých pětatřiceti let o skleničku téměř nezavadila. „Vypila jsem tak půl deci na Silvestra a to bylo všechno," začíná své vyprávění šedesátiletá Jarka. Pak ale přišla manželova nevěra. Rozvod. A Jarka zůstala se třemi nezletilými dětmi sama.

EXKLUZIVNĚ

Jsme první generace vychovaná do světa, který vlastně neexistuje

Praha 1 /ROZHOVOR/ - Miloš Říha a Michelle Losekoot. On občas pokuřuje dýmku, ona si často zapálí cigaretu. On je devětadvacetiletý ředitel Skautského institutu, ona sedmadvacetiletá kreativní žena, která se živí vytvářením textů pro sociální sítě a sem tam si napíše nějakou knížku. Ti dva spolu napsali společně román Setkávání.

„Hašteření? To odmítáme," říkají mladí pražští politici

Praha - Rozšíření internetu do městské hromadné dopravy, místní referenda nebo názorová pluralita v radničních novinách. Takováto témata by v budoucnu rádi řešily společnými silami tři pražské spolky Mladí sociální demokraté, Mladí lidovci a Mladí zelení.

Pražané, darujte to nejcennější. Svou krev. Zachráníte tím životy

Praha - Dárců krve každým rokem ubývá. Přesto se daří oslovovat prvodárce. Jen ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze jich bylo minulý rok 1950.

Vozíčkář: Asistenti? To jsou moje ruce a nohy. A já jsem ten mozek

Praha 1 - Píše se rok 1976 a rodiče Tomáše Lance se od lékařů dozvídají diagnózu: dětská mozková obrna s postižením všech čtyř končetin. „Tenkrát lékaři rodinám s handicapem moc nepomáhali, naopak jim doporučovali, aby svoje dítě dali do ústavu, že budou mít klid," říká Tomáš, který však měl štěstí.

EXKLUZIVNĚ

Delfíni v Praze: první lidé dostali zpátky své peníze!

Praha - Ještě v půlce ledna si myslela, že své peníze už nikdy neuvidí. Už od září Ivana Václavková uháněla organizátora akce Delfíni v Praze Artura Kaisera, aby jí vrátil peníze. Za akci, na kterou prodával lístky, ale neměl všechna potřebná povolení. Na konci minulého měsíce však přišel zlom.

Školy a školky na okrajích Prahy hlásí: Máme plno!

Praha - Kam s ním? Tuto otázku musejí řešit čím dál častěji rodiče na okrajích Prahy, kde se staví nové rodinné domy a byty. Jenže kapacita školek a škol se nezvyšuje. Nejhůře jsou na tom Běchovice, Zličín, Kunratice či Klánovice.

Díky moderním technologiím si lidé mohou lépe postěžovat

Praha 10 - Nečistoty, skládky nebo závady na dětských hřištích. Na to si díky MMSkám a SMS zprávám mohou už několik let postěžovat obyvatelé v desáté městské části. Využívání moderních technologií teď sklízí úspěch. Úřady problémy řeší rychleji. Díky MMSkám tak například Praha 10 vyřešila už celkem 1518 podnětů za šest let.

Pestaurace: místo, kde zalitujete, že nejste psi

Letná - Dášenčino kuřátko, jehně Baskerville s rýží a jehněčím demi glace, králík s rýží, losos s bramborem… Že se vám už sbíhají sliny? To by ale neměly! Tyto pochoutky totiž nejsou určené lidem, ale hafanům.

Malý Mozart? Desetiletý Jan Čmejla má k tomu dobře našlápnuto

Praha /ROZHOVOR/ - Zlatý oříšek, soutěž nejtalentovanějších dětí za rok 2013, má své vítěze! Prahu reprezentoval desetiletý školák Jan Čmejla ze ZŠ Kladská, který má za sebou řadu vítězství v hudebních soutěžích. Nejen že hraje na klavír, ale také komponuje. A jeho poznávací znamení? Brýle à la Harry Potter.

  • 1
  • 2

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT