Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

VERONIKA RODRIGUEZ

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Školáci neumějí mluvit. Na vině jsou rodiče, málo dětem čtou

/INFOGRAFIKA/ Čtení pohádek vyšlo z módy. Rodiče raději vloží dětem do rukou tablet. Výsledek: školáci neumějí pořádně mluvit. Někteří dokonce neporozumí ani mluvenému slovu. Části z nich vydrží problémy až do dospělosti.

Ošizení pacienti. Pojišťovna jim platí zlomek péče

Na pojistném sice odvedou stejně, ale zdravotní péče dostanou míň. Řeč je o pacientech v některých příhraničních regionech. Rozdíly v tom, jaké sumy pojišťovna zaplatí za jejich ošetření, jsou oproti jiným Čechům až pětinásobné. Platí to nejenom v nemocnicích, ale i při následné domácí péči po propuštění ze špitálu. Ukazuje to srovnání, které nyní získala redakce Deníku. 

Zákeřný zákal: počet lidí, které okrádá o zrak, se zdvojnásobil

Na tabuli u očaře přelouskal i ta nejmenší písmenka. Když měl ale přes puškohled zamířit na cíl, neviděl. Což byl u myslivce problém. „Vyšetření nakonec ukázalo, že má zelený zákal. Zorné pole už měl zúžené tak, že byl z oftalmologického hlediska skoro slepý,“ vypráví příběh jednoho ze svých pacientů olomoucký lékař a místopředseda České oftalmologické společnosti Jaroslav Karhan.

Únik moči trápí statisíce Čechů. Porucha může být známkou vážného onemocnění

/INFOGRAFIKA/ Nejhorší je ten pocit, že to vůbec neovládáte. Váš močový měchýř se může začít vyprazdňovat naprosto kdekoliv a kdykoliv, popisuje nejistotu každého dne seniorka Jana Navrátilová. Únikem moči prý začala trpět před pár lety, když jí orgán spálilo ozařování zhoubného nádoru.

Kam tečou peníze z pojištění? Rozhodnout musejí i klienti

Češi sice odvedou stovky miliard korun na účty zdravotních pojišťoven, co se s nimi ale potom stane, nemohou ovlivnit. To se musí změnit, rozhodl Ústavní soud. Platí to hlavně pro čtyři miliony klientů zaměstnaneckých pojišťoven.

Přichází naděje pro duševně nemocné: injekce bez únavy a kil navíc

Zpočátku mi moje stavy nikdo nevěřil, vzpomíná na dobu okolo svých devatenáctých narozenin Alžběta Klímová. Pacientka sice propadala depresím, nespala a sotva uřídila toky svých myšlenek, lékaři jí přesto žádnou diagnózu nestanovili. To se změnilo až po dvou letech každodenního utrpení. Jejich verdikt zněl: Máte schizofrenii.

Duel Deníku: Budou zdravotnické prostředky díky nové normě levnější?

/ANKETA/ Na otázku Deníku, zda budou zdravotnické prostředky díky nové normě levnější, odpovídali specialista na zdravotnické právo Ondřej Dostál a koordinátor Pracovní skupiny pro kategorizaci a úhradovou regulaci zdravotnických prostředků Jakub Král. 

Zákeřná alergie: do osmi let propukne u poloviny lidí

/INFOGRAFIKA/ Odborníci přišli s alarmujícím zjištěním: každé druhé dítě se dnes rodí s vlohami k alergii. Odhadují proto obrovský nárůst nemocných. Do pouhých osmi let bude prý chorobou trpět skoro polovina české populace. Dnes se s ní léčí jen kolem milionu lidí. Alergie přitom může přerůst až v život ohrožující astmatické záchvaty.

Hazard se zdravím: na trhu chybí léky. Nedají se nahradit

/INFOGRAFIKA/ Stačilo sáhnout po speciálním čípku a čtyřletému Jaromírovi se mohlo okamžitě ulevit. Dutiny v krku by se uvolnily a dítě by se přestalo dusit. Jenomže přípravek Rectodelt na laryngitidu nebyl dlouhé měsíce k dostání. Neměla ho jediná lékárna. „Takže nás skoro každou noc vozila záchranka do nemocnice,“ vzpomíná Jaromírova maminka.

Za čočky a berle dají lidi tisíce. Poslanci chtějí stanovit strop

Pravidlo, nad kterým zůstává rozum stát: zatímco placení za léky je v Česku ze zákona zastropované, aby nepřivedlo lidi na mizinu, u berlí či protéz žádná taková pojistka není. Lidé za ně mohou platit tisíce i desetitisíce ročně. To by se mělo změnit, navrhují odborníci.

Děti ve třídách nevidí na psaní a neslyší výklad

Soustředit se na výklad? Téměř nemožné, stěžuje si skoro 80 procent českých školáků. Třídy jsou podle nich hlučné a špatně osvětlené. 

Dva týdny v jedech. Smog ukrojí každému Čechovi rok života

Zůstaňte doma a rozhodně nevětrejte. Pokud už musíte vyrazit ven, neběhejte a nedýchejte zhluboka. Podobnou výzvu slyší alespoň jednou do roka většina Čechů. Kvůli nadlimitním hodnotám smogu.

Odbory chtějí do nemocnic poslat inspektory práce. Kvůli přesčasům i břemenům

/INFOGRAFIKA/ Přidejte všem zdravotníkům deset procent, žádají vládu odbory. Pokud jim ministerstvo zdravotnictví nevyhoví, hrozí stávkou. A to není všechno: do nemocnic také pošlou inspektory práce. Na mnoha odděleních se totiž podle odborářů překračují počty přesčasových hodin a limity pro zvedání břemen.

AKTUALIZOVÁNO

Další skandál? Pojišťovny platily za lék bez důkazu o účinku

Celý příběh začal už před dvěma lety. Státní ústav pro kontrolu léčiv tehdy dostal na stůl žádost, aby stanovil cenu a úhradu novému přípravku. Lék se jmenuje Osmigen a měl by se používat při zánětech žil a bércových vředech.

Nebezpečné pilulky. Lékový ústav hlásí rekordní počet závad

Měly pomoci pacientům po infarktu. Místo toho ale tyto medikamenty vyvolaly paniku. Kontrola v nich totiž objevila nebezpečný karcinogen. Stovky krabiček proto musely okamžitě z trhu. Stahovaly se z ambulancí, špitálů i lékáren.

Na psychiatra pro děti se čeká měsíce. Vzniknou nová centra

Dítě trpí úzkostí? Je nám líto, ale naše ordinace je vytížená. Nové pacienty nebereme. Takovou odpověď slyší rodiče dětí po celé zemi. Další psychiatři sice pacienta objednají, ale na první sezení si počká tři až čtyři měsíce.

Ceny léků letí nahoru. Týká se to hlavně těch běžných

/INFOGRAFIKA/ Pilulky jsou zase o něco dražší. Cena v průměru vyskočila o 5,5 procenta. Mohou za to nejenom drahé léky na vzácné choroby. O desítky procent zdražovala i naprosto běžná léčiva. Důvod? Podle mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv Hany Šindelářové je to ve veřejném zájmu.  

Ztracení lvi a tygři. České úřady se nemohou dopočítat, kde se zvířata chovají

/INFOGRAFIKA/ Otřesné případy v chovech divokých šelem odkryly další velký problém: stát ani krajské úřady se nemohou dopočítat, kolik tygrů u nás vlastně žije. Ukázalo se to při velkém průzkumu, při kterém se Deník pokusil všechny velké kočky v Česku zmapovat.

Duel Deníku: Měly by se děti preventivně testovat, zda kouří?

/ANKETA/ Na otázku Deníku, zda by se měly děti preventivně testovat, zda kouří, odpovídali bývalý ministr zdravotnictví Leoš Heger a lékařka Alena Dernerová.

Testujme, jestli děti nekouří, navrhují odborníci k boji s neřestí

/INFOGRAFIKA, ANKETA// Ještě si ani nevyzvedli občanku a už řeší obrovský problém: jsou závislí na tabáku. Bez nikotinu nevydrží ani den. První cigaretu si zapálí hned ráno a do večera jich stihnou dalších patnáct. To je popis typického českého teenagera, který chodí kvůli své závislosti k psychiatrovi.

Výběr hlavní bojovnice se závislostí na drogách budí vášně

Konec protidrogové politiky v Česku. Mezi narkomany se opět začne hromadně šířit žloutenka nebo HIV, varuje část odborníků. Způsobí to podle nich změna na postu národního protidrogového koordinátora, který nově obsadí Jarmila Vedralová. Kritici o ní tvrdí, že je nekompetentní. Vedení ministerstva zdravotnictví, kde doposud pracovala, i premiér Andrej Babiš se ale Vedralové zastávají. Rozruch podle nich dělají hlavně „staré struktury“.  

Rakovina plic zabíjí. Třetině lidí by pomohla léčba na míru

Obyčejná chemoterapie nezabrala. Miloslava Hošková sice tuto drastickou metodu podstupovala celých osm měsíců, výsledkem ale byly jen nevolnosti. Rakovina z plic nezmizela.

Žaloby už nemíří jen na doktory, lidé se soudí i s lékárníky

Stačí drobná záměna a lékárník může mít problém: čeští pacienti se totiž naučili, že se žaloby nedávají jen na doktory. Odškodnění mohou chtít také po lékárnících. A začínají toho využívat. Poptávka po právnících se specializací na medicínské právo tak stále víc roste.

Otepluje se. V Česku se zabydlují exotické viry a paraziti

Ztuhlý krk, vysoké horečky a kruté bolesti hlavy. To jsou hlavní příznaky exotických nemocí, které na lidi přenášejí komáři. Doposud si je Češi vozili hlavně z dovolené v tropech. Jenomže to se nyní mění. S oteplováním klimatu se některé druhy hmyzu postupně přesouvají na sever. Chorobami, jako je třeba západonilská horečka, se tak mohou lidé v nakazit i v Evropě. Nebo vzácně i u nás.

Aktivisté si vzali na paškál reklamu České pošty, prý propaguje množení koček

Reklamní plakát České pošty s motivem kočky vyvoval odmítavou reakci některých aktivistických spolků na ochranu zvířat. Dokonce sepsaly otevřený dopis, ve kterém státní podnik žádají o stažení reklamy. To ale pošta odmítá, podle vedoucího marketingové komunikace Aleše Edera totiž inzerce vůbec nepodporuje kritizované množení koček, ale radostnou událost v rodině. 

Češi se stali světovou špičkou. Ve spotřebě léků na cukrovku

/INFOGRAFIKA/ Češi doplácejí na svou lenost a obezitu: každoročně spolykají druhé největší množství pilulek na cukrovku na světě. Tedy chorobu, kterou si vypěstovali svým nezdravým životním stylem. Předběhnout je dokázalo jen Finsko. 

Desítky zavřených ordinací. Lékaři se bojí úniku dat pacientů

Budete potřebovat léky? Tak si je zajistěte jinde. Naše ordinace zůstane v době dovolené zavřená, žádný zástup nezajistíme. Důvod: ochrana osobních dat. Žádný jiný lékař se k údajům o pacientech dostat nesmí – kvůli elektronickému receptu a nové evropské směrnici GDPR.

Tygří jatka: Česká inspekce začala sbírat po Evropě DNA šelem

Otřesné záběry z tygřích jatek, které před týdnem zveřejnili celníci a detektivové, otřásly celým Českem. Ukázaly totiž, jak se v jednom z domů na Českolipsku vařily z chráněných šelem lektvary. Krutý byznys vydělával překupníkům miliony. Podle Roberta Šlachty z Generálního ředitelství cel kšeftaři vytěžili z jednoho tygra až 30 milionů korun.

Lékařská komora: Ať je záchranka státní, stejně jako hasiči nebo policie

Stačí větší teroristický útok a nastane chaos, tvrdí Česká lékařská komora. Důvod: záchranky nemají jedno centrální velení, ale jsou roztříštěny do čtrnácti krajů. Komora proto navrhuje jejich sloučení. Česku by podle ní prospělo, kdyby byli záchranáři řízeni jednotně – tak jako policie nebo hasiči.

Obvodní lékaři? Memorandum slibuje posílení na venkově, ale i více pravomocí

Žádné složité obíhání lékařů. Stačí zaklepat na jedny jediné dveře a lidem se dostane kompletního vyšetření. Praktik jim změří nejenom tlak, ale i hladinu cukru v krvi. Udělá „sono“ břicha a podívá se na stav pacientových plic – to s pomocí spirometru. Nakonec předepíše všechny potřebné léky.

Jako v Africe. Lidé z českých ghett umírají o 18 let dřív

Chudí jsou častěji nemocní: infarktem trpí dvakrát častěji, duševními chorobami dokonce šestkrát víc. Státní zdravotní ústav se proto na sociálně vyloučené lokality zaměřil.   

Kvůli jídlu ročně onemocní jedno okresní město, varují hygienici

Dejte si pozor na jídlo, varují hygienici. I ono totiž může zabíjet. Chorobami ze špatně zpracovaných či skladovaných potravin každoročně onemocní dokonce 56 tisíc lidí. To je jedno okresní město. Nejčastěji lidi skolí takzvaná kampylobakterióza nebo salmonelóza. Vyplývá to z čerstvých statistik Státního zdravotního ústavu.

Statisícové odměny lékařům? Vábení nemocnic nezabírá

Pohádkový plat, jaký nebere ani ministr zdravotnictví. Kromě toho byt a příspěvek na stravu. Lužická nemocnice hledá gynekologa, který by se ujal vedení místní porodnice, déle než rok a čtvrt. Ovšem marně. Zájemce se stále nenašel.

Češi mají s Poláky a Maďary nejšpinavější vzduch v Evropě

/INFOGRAFIKA/ Ministerstvo životního prostředí chce zvýšit pokuty, pokud si řidič vymontuje z auta filtr pevných částic.

Duel Deníku: Měly by se zrušit některé nemocnice?

Na otázku Deníku, zda by se měly zrušit některé nemocnice, odpovídala předsedkyně Asociace nemocnic ČR Jaroslava Kunová a prezident České lékařské komory Milan Kubek.

Rušte špitály. V každém kraji jeden, vyzývá politiky studie

/INFOGRAFIKA/ Proškrtejte nemocniční síť, vyzvali analytici české politiky. Pokud by se v každém kraji zrušil jeden špitál, nic by se podle nich nestalo. Naopak, systému by se ulevilo. „Přestali bychom řešit věčné problémy s nedostatkem personálu, protože lékaři a sestry by se rovnoměrně rozprostřeli do zbývajících zařízení,“ tvrdí Pavel Brůna ze společnosti Consult Hospital.

Ceny léků stát stanovil špatně, rozhodl soud. Jsou nutná nová pravidla

Ten rozsudek může překopat celý systém, podle kterého se v Česku doposud určovaly ceny léků. Městský soud v Praze letos na jaře rozhodl, že stát určil cenu některých přípravků naprosto nesprávným, nejasným a nezákonným postupem. Šlo konkrétně o pět medikamentů, které užívají pacienti s cukrovkou.

Po farmaceutech je obrovský hlad. Největší síť lékáren vyhlašuje mzdovou válku

/INFOGRAFIKA/ Dlouhá léta biflovali, jak se vyrábějí léky a co která pilulka dokáže. Pokud udělají chybu, může to stát pacienta i zdraví. Přesto si lékárníci vydělají míň než pokladní: nástupní plat absolventa ve státní lékárně nepřesáhne 26 tisíc hrubého měsíčně.

Komora žádá kvůli eReceptům úlevu pro lékaře-důchodce. Ministerstvo je proti

Nechte lékaře nad pětašedesát let, aby lidem předepisovali i klasické papírové recepty, navrhuje Česká lékařská komora. Žádá ministerstvo zdravotnictví, aby starším lékařům v důchodovém věku udělila pětiletou výjimku, po kterou by pro ně nebyly elektronické recepty povinné.

Lék nezabral? Ať platí výrobce. Ministerstvo sepisuje nová pravidla

/INFOGRAFIKA/ Ministerstvo zdravotnictví sepisuje nová pravidla, podle kterých se budou lidem hradit léky. Chce tím vyhovět pojišťovnám, kterým vadí vysoké výdaje na medikamenty pro těžce nemocné. Současně chce zkrátit dobu potřebnou pro vstup přípravků na český trh.

Čeští lékaři vymírají. Zachránit je mají miliardy od státu

/INFOGRAFIKA/ Měla si už dávno užívat důchodu, místo toho se ale šestaosmdesátiletá Vlasta Čejková stará už o třetí generaci dětí. Léčí spalničky, tiší kašel a očkuje. Svůj bílý plášť přitom hned tak neodloží. Čeští lékaři totiž vymírají. Obzvlášť takoví, kteří se starají o nejmenší pacienty. 

Česko drží nelichotivé prvenství: nejméně služeb pro seniory

/INFOGRAFIKA/ Staří lidé s demencí jsou často odkázáni na příbuzné. Věnovat se jim musí až 21 procent obyvatel starších 55 let, z toho polovina z nich denně.

Pacienti jsou na vedlejší koleji. Ceny berlí se určí bez nich, tvrdí kritici

Jednu čočku lidem pojišťovna zaplatí, další ne. Totéž platí pro sluchadla, invalidní vozíky nebo berle. Proč? To nikdo nedokáže vysvětlit. Pravidla, podle kterých se v Česku hradí zdravotnické pomůcky, jsou neprůhledná. To se musí změnit, řekl už loni Ústavní soud.

Když do špitálu, tak na dlouho. Češi stráví na lůžku osmý nejdelší čas

/INFOGRAFIKA/ Češi jsou národem marodů. Pokud už si mají poležet v nemocnici, tak pořádně. Průměrně tam stráví 9,3 dne. To je osmý nejdelší čas ze všech zemí, které sleduje Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).

Léky mohou i zabíjet, varují doktoři. V Česku na ně zemřou stovky lidí ročně

/INFOGRAFIKA/ Počet lékových chyb chce Světová zdravotnická organizace během pěti let snížit na polovinu. Dnes jsou totiž nebezpečnou kombinací přípravků ohroženy miliony lidí. V Česku na ně dokonce 890 každoročně zemře.

Nevyléčitelně nemocné děti. Šest hospiců nestačí, tvrdí lékaři

/INFOGRAFIKA/ Péči ročně potřebují asi tři tisíce nevyléčitelně nemocných dětí, tvrdí odborníci. Žádají proto ministerstvo zdravotnictví, aby uvolnilo dotace na vyškolení nových pracovníků.  

Tygři z domácích chovů by prý mohli končit na porážce, říká ředitel zoo Bobek

Nejprve slouží jako výdělečná hračka na mazlení. Jakmile ale tygříci odrostou a mazlit se s nimi už nedá, pošlou se na porážku. „Podle podezření pracovníků České inspekce životního prostředí končí rozkouskovaní kdesi v Asii,“ popisuje v rozhovoru i na svém blogu ředitel pražské zoo Miroslav Bobek. I tak prý vypadají některé české „chovy“ exotických zvířat. Mělo by se s tím něco dělat, apeluje na české zákonodárce.

Lékaři: Chceme přidat! Pojišťovny: Tak přidejte!

Dobrá zpráva pro všechny praktické lékaře: dostanou přidáno. Ovšem ne zadarmo. Větší balík peněz si na konto připíšou jen ti zdravotníci, kteří si budou hledět svých pacientů. Jak?

Očkování proti pneumokoku pomůže. Ale ne všem

/INFOGRAFIKA/ Způsobují těžké zápaly plic, které jsou zákeřné a na něž se umírá: pneumokokové infekce. Bránit se proti nim nedá jinak než očkováním, protože se šíří stejně jako chřipka – vzduchem a kapénkovou infekcí. Přesto se nyní ukazuje, že ani očkování nemusí být všemocné.

Čechy zabíjí nádorové nemoci z práce. Ohroženi jsou skláři i zedníci

/INFOGRAFIKA/ Pouze máloco zabíjí tak spolehlivě jako rakovina plic, shodují se zdravotníci. Pět let nepřežije dokonce sedm z osmi pacientů. O to děsivější je zpráva Státního zdravotního ústavu, podle které si celou pětinu zhoubných tumorů uženeme v práci. Platí to alespoň pro české muže. Ohrožení přitom nejsou jen horníci nebo dělníci z chemiček.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT