Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

VERONIKA RODRIGUEZ

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Zaplatí vám lék poslední záchrany? Rozhodne komise

/INFOGRAFIKA/ Řízení o tom, komu pojišťovna uhradí mimořádnou léčbu, se má zrychlit. Podle kritiků ale zůstane neprůhledné.

Češi jsou národem chatařů. Chalupu vlastní pětina lidí

Malebná roubenka s kůlovým plotem a košatými muškáty v oknech. Ideálně na kraji lesa plného hub či u rybníka. To je stále sen drtivé většiny současných Čechů. Dokládají to i poslední data společnosti RE/MAX Europe: chatu nebo chalupu k odpočinku podle nich vlastní dokonce pětina Čechů. To je pátý nejvyšší počet v Evropě. 

Češi nakoupí víc péče, než nakonec spotřebují

/INFOGRAFIKA/ Na pojistném sice odvedeme 26 862 korun, u doktora ale vyčerpáme péči jen za 25 526 korun. 

Onemocníte rakovinou? Deník zmapoval nejzamořenější okresy Česka

/PROKLIKEJTE SI PODROBNOU MAPU/ Každý třetí Čech dostane rakovinu a každý čtvrtý na ni zemře. Nezvykle „smrtící“ oblastí v zemi je Plzeňsko. Lékaři tápou, proč tomu tak je.

Vyrovnaný rodič: větší šance, že se dítě uzdraví

/INFOGRAFIKA/ Bez rodičů se vážně nemocné dítě neuzdraví. Část nemocnic jim proto nabízí odbornou pomoc.

Zbytečná úmrtí: Česko může ročně zachránit 18 tisíc lidí

/INFOGRAFIKA/ Experti na zdravotnictví spočítali, že tisíce Čechů ročně podlehnou svým chorobám zbytečně. Mohou za to mezery v lékařské péči, ale i nezdravý životní styl. 

Záměna léků? Ať mají krabičky pojistku, navrhují poslanci

Vzali si lék, aby se jim ulevilo. Místo toho si ale podepsali rozsudek smrti. Chicagské policii se dodnes nepodařilo dopadnout pachatele, který v roce 1982 nasypal do tablet ve volném prodeji v lékárnách jed. A způsobil tak smrt sedmi lidí.

České špitály zachraňují doktoři z ciziny. Často jim ale chybí potřebné zkoušky

/INTERAKTIVNÍ INFOGRAFIKA/ Čtyři stovky. Tolik zahraničních lékařů pracuje v českých špitálech, aniž by měli složené zkoušky z jazyka i odbornosti. Ministerstvo zdravotnictví jim uděluje výjimky, aby tak utlumilo personální krizi nemocnic. Deník přináší podrobnou mapu, kde tito doktoři ordinují.

Lékaři: Cukrovkáře častěji ohrožují infarkty a infekce

/INFOGRAFIKA/ Diabetici jsou vůbec nejčastěji hospitalizovanými pacienty. Daleko víc je totiž ohrožují nejenom infarkty a selhání ledvin, ale také infekce. Ukázala to historicky první data Národního diabetologického registru. 

Móda přerůstá v problém. Polovina českých dětí má nálepku „nemanželské“

/INFOGRAFIKA/ K početí dítěte snubní prsten nepotřebujeme, domnívají se Češi. Stali se jedním z nejsvobodomyslnějších národů v Evropě – mimo svazek manželský se tady rodí skoro 44 procent dětí. Přibývá také potomků, kteří otce nemají ani neoficiálně. Skutečně vyrůstají v neúplných rodinách.

Pojišťovny hlásí přebytky, ale špitály se topí v dluzích

/INFOGRAFIKA/ Řítíme se do obrovského průšvihu, varuje šéf Asociace českých a moravských nemocnic Stanislav Fiala. Poukazuje hlavně na to, že se třetina českých nemocnic stále utápí ve velkých dluzích. 

eRecept? S tím nás neotravujte, vzkazují nemocnice

Doktoři a lékárníci upozorňují na to, že nemocnice odmítají pacientům předepsat léky „na dálku“. Nutí je stále k osobnímu převzetí, i když k tomu není důvod. Kvůli tržbám.

Nové registry svléknou do naha lékaře i pacienty

Kolik sester chybí ve špitálech? Přesného čísla se dnes nikdo nedobere, tvrdí šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky. Neexistuje totiž databáze zdravotníků, kde by se daly údaje ověřit. Nemocnice poskytují státu jen informace o počtech úvazků.

AKTUALIZOVÁNO

Odstřelit zdravého medvěda? Absolutně nepřijatelné, tvrdí ředitel táborské zoo

Včerejší výrok senátora Jiřího Čunka o odstřelení medvěda zvedl ze židle ředitele táborské zoo Evžena Korce. Podle něj by šlo o čin srovnatelný s plánovanou vraždou. O šelmu, která se v těchto dnech potuluje po kopcích na Valašsku, už totiž projevila zájem konkrétní záchranná stanice - a to v Hluboké nad Vltavou. Zoologická zahrada v Táboře k tomu nabízí pomoc při odchytu medvěda. 

Vymýcené choroby jsou zpět. Češi nevěří očkování

/INFOGRAFIKA/ Lékaři bijí na poplach. Do Česka se vracejí choroby, které už jsme považovali za vymýcené. Přibývá třeba případů spalniček nebo černého kašle. Důvod: nechuť k očkování. Ministerstvo zdravotnictví proto připravuje nový portál, kde se bude snažit lidi k očkování přesvědčit.

Léčí vás správně? Prověřte si svého doktora

Ministerstvo zdravotnictví připravuje revoluční novinku: jakousi medicínskou kuchařku. Pacient si podle ní bude moct zkontrolovat, jestli ho doktoři náhodou neodbyli. 

Primátorský kandidát Zdeněk Hřib prošel projekty, které vyvolávají řadu otazníků

Udělám z Prahy moderní digitální metropoli, v níž se nebude krást, prohlásil žhavý kandidát na primátora za Piráty Zdeněk Hřib. Problém je v tom, že se v jeho životopise najdou projekty, které vyvolávají celou řadu otazníků. Některé dokonce vyšetřuje policie.

Půl milionu Čechů přišlo o kus žaludku. Kvůli obezitě

/INFOGRAFIKA/ Vyšlápnout schody do prvního patra? Nemyslitelné. Pro osmašedesátiletého muže byl každý krok doslova utrpením. Tělo, které s sebou vláčel, mělo totiž 132 kilogramů. K tomu ho trápil vysoký tlak, cholesterol a cukrovka. Zhubnout běžnými cestami se mu ale nedařilo.

TOP 09 je ochotna jednat i s opozicí. Výsledek je pro nás úspěch, řekl Pospíšil

/ROZHOVOR/ TOP 09 vedla v Praze společnou kandidátku se STAN a KDU-ČSL. Podle předběžných výsledků získala téměř 16 procent a zařadila se tak na třetí místo. Jak jsou spokojeni s výsledkem? Na to se Deník zeptal předsedy TOP 09 Jiřího Pospíšila.

Až čtyřicet pilulek denně. Senioři jsou závislí na lécích

/INFOGRAFIKA/ Bez přípravku na nespavost či úzkosti nevydrží až pětina českých důchodců. Množí se přitom případy předávkování - loni takto zemřelo 18 lidí.

Perou se léky? Nově to zjistí každý lékař, bude mít přístup k datům

Ministerstvo zdravotnictví přichystalo novinku: lékový záznam pacienta. Obsahovat bude seznam všech medikamentů, které člověk užívá.

Chybí vakcíny, hlásí lékaři na prahu chřipkové sezony

Očkovací látky proti viróze nemají doktoři, lékárníci ani distributoři. Je nejvyšší čas na očkování, upozorňují hygienici. Vakcínou proti chřipce by se podle nich měli vyzbrojit hlavně senioři a pacienti se slabým srdcem či plícemi. Jinak by mohli zdánlivě banální viróze podlehnout. Jenomže vakcína není k sehnání. Jak zjistil Deník, marně na ni čekají lékaři a lékárníci v celé republice.    

DUEL: Měl by stát zajistit, aby byl na každou nemoc dostupný plně hrazený lék?

/ANKETA/ Na otázku, zda by měl stát zajistit, aby byl na každou nemoc dostupný plně hrazený lék, odpovídal lékař a právník Jindřich Kotrba a ekonom Tomáš Doležal.

Lék se nedováží? Smůla, jiný pojišťovny nezaplatí

Část pacientů má smůlu. Zákon jim sice garantuje alespoň jeden lék na jejich chorobu zdarma, ten ale není nikde k dostání. Lidé si proto musejí na svou léčbu připlácet. Problém nyní bude řešit Ústavní soud.

Čtyři koruny za metr. Nemocnice si platí drahý úklid

Zdravotníci praxi kritizují. Peníze, které nemocnice pošlou drahým externím úklidovým firmám, by podle nich mohly jít na platy.

Zavíráme. Nejsou lidi, hlásí špitály

/INFOGRAFIKA/ Českých nemocnic, které řeší nedostatek lékařů a sester omezováním svých oddělení, přibývá. Podle posledních statistik už k takovému kroku sáhlo celých 38 procent českých a moravských špitálů. A další budou přibývat, varují jejich ředitelé.

Monopoly. Špitálům vadí předražený servis přístrojů

Stačilo vyměnit jedinou součástku a přístroj mohl znovu ošetřovat pacienty. Jenomže když se nemocnice obrátila na výrobce, narazila.

Umělé klouby jsou v ohrožení. Šéfa zkušebny stíhá policie

Původně měl zachraňovat český byznys s umělými klouby. Jako nový šéf Elektrotechnického zkušebního ústavu měl Zdeněk Vališ přesvědčit Evropskou komisi, že Česko vpouští na trh jen bezpečné výrobky. Nakonec ale řeší úplně jiné problémy: stíhá ho policie.

Školáci neumějí mluvit. Na vině jsou rodiče, málo dětem čtou

/INFOGRAFIKA/ Čtení pohádek vyšlo z módy. Rodiče raději vloží dětem do rukou tablet. Výsledek: školáci neumějí pořádně mluvit. Někteří dokonce neporozumí ani mluvenému slovu. Části z nich vydrží problémy až do dospělosti.

Ošizení pacienti. Pojišťovna jim platí zlomek péče

Na pojistném sice odvedou stejně, ale zdravotní péče dostanou míň. Řeč je o pacientech v některých příhraničních regionech. Rozdíly v tom, jaké sumy pojišťovna zaplatí za jejich ošetření, jsou oproti jiným Čechům až pětinásobné. Platí to nejenom v nemocnicích, ale i při následné domácí péči po propuštění ze špitálu. Ukazuje to srovnání, které nyní získala redakce Deníku. 

Zákeřný zákal: počet lidí, které okrádá o zrak, se zdvojnásobil

Na tabuli u očaře přelouskal i ta nejmenší písmenka. Když měl ale přes puškohled zamířit na cíl, neviděl. Což byl u myslivce problém. „Vyšetření nakonec ukázalo, že má zelený zákal. Zorné pole už měl zúžené tak, že byl z oftalmologického hlediska skoro slepý,“ vypráví příběh jednoho ze svých pacientů olomoucký lékař a místopředseda České oftalmologické společnosti Jaroslav Karhan.

Únik moči trápí statisíce Čechů. Porucha může být známkou vážného onemocnění

/INFOGRAFIKA/ Nejhorší je ten pocit, že to vůbec neovládáte. Váš močový měchýř se může začít vyprazdňovat naprosto kdekoliv a kdykoliv, popisuje nejistotu každého dne seniorka Jana Navrátilová. Únikem moči prý začala trpět před pár lety, když jí orgán spálilo ozařování zhoubného nádoru.

Kam tečou peníze z pojištění? Rozhodnout musejí i klienti

Češi sice odvedou stovky miliard korun na účty zdravotních pojišťoven, co se s nimi ale potom stane, nemohou ovlivnit. To se musí změnit, rozhodl Ústavní soud. Platí to hlavně pro čtyři miliony klientů zaměstnaneckých pojišťoven.

Přichází naděje pro duševně nemocné: injekce bez únavy a kil navíc

Zpočátku mi moje stavy nikdo nevěřil, vzpomíná na dobu okolo svých devatenáctých narozenin Alžběta Klímová. Pacientka sice propadala depresím, nespala a sotva uřídila toky svých myšlenek, lékaři jí přesto žádnou diagnózu nestanovili. To se změnilo až po dvou letech každodenního utrpení. Jejich verdikt zněl: Máte schizofrenii.

Duel Deníku: Budou zdravotnické prostředky díky nové normě levnější?

/ANKETA/ Na otázku Deníku, zda budou zdravotnické prostředky díky nové normě levnější, odpovídali specialista na zdravotnické právo Ondřej Dostál a koordinátor Pracovní skupiny pro kategorizaci a úhradovou regulaci zdravotnických prostředků Jakub Král. 

Zákeřná alergie: do osmi let propukne u poloviny lidí

/INFOGRAFIKA/ Odborníci přišli s alarmujícím zjištěním: každé druhé dítě se dnes rodí s vlohami k alergii. Odhadují proto obrovský nárůst nemocných. Do pouhých osmi let bude prý chorobou trpět skoro polovina české populace. Dnes se s ní léčí jen kolem milionu lidí. Alergie přitom může přerůst až v život ohrožující astmatické záchvaty.

Hazard se zdravím: na trhu chybí léky. Nedají se nahradit

/INFOGRAFIKA/ Stačilo sáhnout po speciálním čípku a čtyřletému Jaromírovi se mohlo okamžitě ulevit. Dutiny v krku by se uvolnily a dítě by se přestalo dusit. Jenomže přípravek Rectodelt na laryngitidu nebyl dlouhé měsíce k dostání. Neměla ho jediná lékárna. „Takže nás skoro každou noc vozila záchranka do nemocnice,“ vzpomíná Jaromírova maminka.

Za čočky a berle dají lidi tisíce. Poslanci chtějí stanovit strop

Pravidlo, nad kterým zůstává rozum stát: zatímco placení za léky je v Česku ze zákona zastropované, aby nepřivedlo lidi na mizinu, u berlí či protéz žádná taková pojistka není. Lidé za ně mohou platit tisíce i desetitisíce ročně. To by se mělo změnit, navrhují odborníci.

Děti ve třídách nevidí na psaní a neslyší výklad

Soustředit se na výklad? Téměř nemožné, stěžuje si skoro 80 procent českých školáků. Třídy jsou podle nich hlučné a špatně osvětlené. 

Dva týdny v jedech. Smog ukrojí každému Čechovi rok života

Zůstaňte doma a rozhodně nevětrejte. Pokud už musíte vyrazit ven, neběhejte a nedýchejte zhluboka. Podobnou výzvu slyší alespoň jednou do roka většina Čechů. Kvůli nadlimitním hodnotám smogu.

Odbory chtějí do nemocnic poslat inspektory práce. Kvůli přesčasům i břemenům

/INFOGRAFIKA/ Přidejte všem zdravotníkům deset procent, žádají vládu odbory. Pokud jim ministerstvo zdravotnictví nevyhoví, hrozí stávkou. A to není všechno: do nemocnic také pošlou inspektory práce. Na mnoha odděleních se totiž podle odborářů překračují počty přesčasových hodin a limity pro zvedání břemen.

AKTUALIZOVÁNO

Další skandál? Pojišťovny platily za lék bez důkazu o účinku

Celý příběh začal už před dvěma lety. Státní ústav pro kontrolu léčiv tehdy dostal na stůl žádost, aby stanovil cenu a úhradu novému přípravku. Lék se jmenuje Osmigen a měl by se používat při zánětech žil a bércových vředech.

Nebezpečné pilulky. Lékový ústav hlásí rekordní počet závad

Měly pomoci pacientům po infarktu. Místo toho ale tyto medikamenty vyvolaly paniku. Kontrola v nich totiž objevila nebezpečný karcinogen. Stovky krabiček proto musely okamžitě z trhu. Stahovaly se z ambulancí, špitálů i lékáren.

Na psychiatra pro děti se čeká měsíce. Vzniknou nová centra

Dítě trpí úzkostí? Je nám líto, ale naše ordinace je vytížená. Nové pacienty nebereme. Takovou odpověď slyší rodiče dětí po celé zemi. Další psychiatři sice pacienta objednají, ale na první sezení si počká tři až čtyři měsíce.

Ceny léků letí nahoru. Týká se to hlavně těch běžných

/INFOGRAFIKA/ Pilulky jsou zase o něco dražší. Cena v průměru vyskočila o 5,5 procenta. Mohou za to nejenom drahé léky na vzácné choroby. O desítky procent zdražovala i naprosto běžná léčiva. Důvod? Podle mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv Hany Šindelářové je to ve veřejném zájmu.  

Ztracení lvi a tygři. České úřady se nemohou dopočítat, kde se zvířata chovají

/INFOGRAFIKA/ Otřesné případy v chovech divokých šelem odkryly další velký problém: stát ani krajské úřady se nemohou dopočítat, kolik tygrů u nás vlastně žije. Ukázalo se to při velkém průzkumu, při kterém se Deník pokusil všechny velké kočky v Česku zmapovat.

Duel Deníku: Měly by se děti preventivně testovat, zda kouří?

/ANKETA/ Na otázku Deníku, zda by se měly děti preventivně testovat, zda kouří, odpovídali bývalý ministr zdravotnictví Leoš Heger a lékařka Alena Dernerová.

Testujme, jestli děti nekouří, navrhují odborníci k boji s neřestí

/INFOGRAFIKA, ANKETA// Ještě si ani nevyzvedli občanku a už řeší obrovský problém: jsou závislí na tabáku. Bez nikotinu nevydrží ani den. První cigaretu si zapálí hned ráno a do večera jich stihnou dalších patnáct. To je popis typického českého teenagera, který chodí kvůli své závislosti k psychiatrovi.

Výběr hlavní bojovnice se závislostí na drogách budí vášně

Konec protidrogové politiky v Česku. Mezi narkomany se opět začne hromadně šířit žloutenka nebo HIV, varuje část odborníků. Způsobí to podle nich změna na postu národního protidrogového koordinátora, který nově obsadí Jarmila Vedralová. Kritici o ní tvrdí, že je nekompetentní. Vedení ministerstva zdravotnictví, kde doposud pracovala, i premiér Andrej Babiš se ale Vedralové zastávají. Rozruch podle nich dělají hlavně „staré struktury“.  

Rakovina plic zabíjí. Třetině lidí by pomohla léčba na míru

Obyčejná chemoterapie nezabrala. Miloslava Hošková sice tuto drastickou metodu podstupovala celých osm měsíců, výsledkem ale byly jen nevolnosti. Rakovina z plic nezmizela.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT