Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

VIERA PAVLASOVÁ

Viera Pavlasová / Svitavský deník

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Poličskou městskou kasu obohacují lesy o miliony

Polička - Polička patří k největším vlastníkům lesů v rámci měst a obcí Pardubického kraje. Ve svém majetku má dva tisíce sto padesát hektarů lesních pozemků.

Panelová sídliště ve Svitavách dostávají nová parkoviště i zeleň

Svitavy - Radnice chce, aby se lidem ve městě lépe žilo i na sídlištích. Každý rok se snaží v jednom z pěti opravit chodníky, obnovit zeleň, případně je vybavit novým mobiliářem.

Adaptační proces není pro prváky na vojenské škole žádný med

Moravská Třebová – Studenti prvního ročníku vojenské střední školy si zvykají na vojenský režim. Někteří to vzdali, ještě než zasedli do školních lavic

Proménadu u Loučné čeká změna, Litomyšl už má vítězného architekta

Litomyšl  - Město má vítězný architektonický návrh na proměnu břehů i parku u Loučné.

Moravská Třebová zmodernizuje historické centrum

Moravská Třebová - Zastavět proluky v centru Moravské Třebové je aktuální záměr vedení města. 

EXKLUZIVNĚ

Zdeněk Troška: Mám veliký sen, natočit pohádkovou operu Rusalka

Moravská Třebová /ROZHOVOR/ – Bota jménem Melichar, trilogie Slunce, seno, jahody nebo Kameňák, to je jen několik filmů, které znají lidé napříč generacemi a vědí, že jejich režisérem je Zdeněk Troška. Ten také odpověděl na pár otázek…

Hezky česky někteří cizinci mluvit neumí

Svitavy – Cizinci, kteří chtějí u nás získat trvalý pobyt, musí složit zkoušky z českého jazyka. V Pardubickém kraji mají šanci na dvou školách. Jednou je svitavské gymnázium.

OBRAZEM: Brněncem zněla střelba ze starých pušek

Brněnec – Obyvatelé obce ale i přilehlých vesnic si v sobotu připomínali 75 let od osvobození vesnice československou armádou od německých ordnerů. „Ordneři přepadli v noci Lidový dům, zajali československou ozbrojenou jednotku a chovali se jako dobyvatelé," popisuje kronikář obce Miroslav Blaška.

Cena vepřového roste, počet prasat zatím ne

Svitavy – Cena vepřového masa na trhu roste, zemědělci na Svitavsku ale s rozšířením chovů prasat nepočítají.

Patron hasičů, svatý Florián, rukama osmi řezbářů na Woodartu

Bystré /REPORTÁŽ, FOTOGALERIE/ – Na zahradě za požární zbrojnicí v Bystrém vznikají pod rukama šikovných výtvarníků postavy patrona hasičů… Už podesáté se do Bystrého u Poličky sjeli řezbáři, aby zde vytvořili svá díla z připravených kmenů stromů. Letošní ročník dřevosochání Woodart Bystré 2013 přivítal osm umělců, kteří na tamní hasičské zahradě vytvářejí sochy na dané téma.

Škola i Fabrika ve Svitavách jsou se solárním zdrojem

Svitavy – Město se rozhodlo vybudovat na svých čtyřech objektech fotovoltaické elektrárny. Solární panely si pořídí svitavská radnice za pět a půl milionu korun. Celý projekt zaplatí ze svých peněz.

Ptáci na Svitavsku se již houfují k odletu do teplých krajin

Svitavy - Některé druhy ptáků už od nás začaly odlétat. „Začínají se houfovat a připravovat na svoji migraci už v srpnu," vysvětluje ornitolog Milan Janoušek. Dodává, že je úplně jedno, zda v srpnu ještě šplhají teploty ke třicítce. Počasí v tom zásadní roli nehraje.

Poškozené jasany v Litomyšli musí z lesa

Litomyšl  - Lesníci v Litomyšli budou muset pokácet více stromů, než původně odhadovali.

Nová stezka v Třebové nabídne 
tři místa 
na procvičení

Moravská Třebová – Samotný konec prázdnin a rozhodně babí léto stihnou milovníci terénního sportování na fitstezce, která bude součástí Cesty od renesance k baroku.

Litomyšl: Řidiči kamionů už nebudou 
na kruháči brzdou pro ostatní

Litomyšl – Město přesvědčilo silničáře o nutnosti opravit kruhový objezd u hotelu Dalibor. „Výsledkem by mělo být usnadnění průjezdu křižovatkou především pro nákladní vozidla," vysvětluje místostarosta Radomil Kašpar.

Kombajny na Svitavsku brázdí pole, obilí je dost

Svitavy – Zemědělci na Svitavsku sklízejí úrodu obilí. Někde už budou mít koncem týdne po žních.

O kontrolách věděli, přesto riskovali. Na festivalu brali drogy

Svitavy - Policie nemusela v závěru minulého týdne řešit na punkovém festivalu Pod parou pod kopcem Hřebeč ani jeden případ krádeže.

Kukuřice je důležitá pro bioplynku, ne ale jediná

Sloupnice - Někteří zemědělci se obávají, že letos bude nedostatek kukuřice a problémy budou mít kvůli tomu i bioplynové stanice, pro jejichž provoz je tato plodina důležitá.

Na Svitavsku mají první tuny ozimého ječmene už pod střechou

Svitavy – První lány obilovin mají už sklizené zemědělci na Moravskotřebovsku a Litomyšlsku. „Pod střechou máme ozimý ječmen z plochy zhruba pět set hektarů," sděluje ředitel svitavské Agrární komory Josef Gracias.

Fitness stezkou po Křížovém vrchu během, pěšky i na kole

Moravská Třebová se pustí do zřizování fitness stezek. S nápadem, že by radnice mohla investovat do tohoto sportovního prvku, přišli mladí atleti.

OBRAZEM: Větrná elektrárna v Janově roztočila vrtule, lidé ji viděli zblízka

Janov – Den otevřených dveří měly v sobotu některé větrné elektrárny v okrese. Lidi zajímalo především, jak jsou velké a jak vypadají zevnitř.

Cestování na bicyklu ulehčí turistům svezení cyklobusem

Svitavy - Cyklobus jezdí v turistické sezóně Českomoravským pomezím už sedm let a využívají ho nejen milovníci jízdy na kolech, ale i vyznavači pěší turistiky.

Ve Třebové vznikne průmyslová zóna pro malé i střední podnikatele

Moravská Třebová – Další průmyslovou zónu připravují v Moravské Třebové. Bude stát u silnice I/35 a bude stejně velká jako ta stávající, to znamená přes jedenáct hektarů.

Vandalové 
na motorkách ničí přírodu v okolí Moravské Třebové

Moravská Třebová – Město se delší dobu potýká s problémem vandalizmu ze strany motorkářů a majitelů čtyřkolek.

Zájem o pěstounskou péči v Moravské Třebové stoupá

Moravská Třebová - Odbor sociálních věcí v Moravské Třebové registruje v současné době jednadvacet pěstounských rodin. Zájem o poskytování tohoto druhu péče se zvyšuje.

Multifunkční centrum Fabrika ve Svitavách bylo drahé, ale vyplatilo se

Svitavy – Multifunkčnímu centru Fabrika bylo včera přesně pět let. Město připravilo den otevřených dveří a oslavy vyvrcholily večerním koncertem Čechomoru a ohňostrojem ze střechy objektu.

Klidný spánek? Poklad k nezaplacení

Svitavy - Spánek je jedna ze základních lidských potřeb a člověk bez něj dlouho nevydrží. Většině z nás stačí nespat jednu noc a jsme pak celý den unavení.

Úspěch archeologů prodraží rekonstrukci muzea v Litomyšli

Litomyšl - Litomyšlské muzeum okupují archeologové i stavbaři. Jedni odkrývají minulost, druzí dávají historické budově muzea novou podobu.

Vyšlapanou cestu v poli na Svitavsku nahradí cyklostezka

Svitavy – K Langrovu lesu by se Svitaváci měli dostat bez větších problémů i na kole. Radnice chce vybudovat cyklostezku , která spojí s touto lokalitou okraj Svitav.

Na některých obecních úřadech 'vlají' místo vlajek hrábě

Morašice - U vjezdů do některých obcí jsou tabule s nápisem Máme nárok na evropské peníze. Tím chtějí vesnice upozornit, že evropské peníze by měla vláda dávat rovnou obcím, městům a sdružením.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT