Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

VILÉM JANOUŠ

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

AKTUALIZOVÁNO

Piráti slaví: Jsme strana s celostátní působností

S výsledky prvního kola senátních a zejména komunálních voleb jsou spokojeni Piráti. Obhájili prvenství v Mariánských Lázních, za úspěch považují čísla z Brna a Ostravy, a co je nadmíru těší, že s největší pravděpodobností budou mít primátora v Praze.

S ODS a ANO budeme hledat shodu jen stěží, říká Pirát Zdeněk Hřib

/ROZHOVOR/ Žhavým kandidátem na pražského primátora je Pirát Zdeněk Hřib. Volební průzkumy Pirátům v Praze předpovídají podobný výsledek jako ODS. Obě strany by se měly poprat o vítězství.

Barmská armáda vyhnala muslimské Rohingy. Teď bombarduje křesťanské Kačjiny

Po krvavém vyhnání muslimských Rohingů do sousedního Bangladéše se nyní barmská armáda zaměřila na ozbrojené skupiny převážně křesťanských Kačjinů, kteří žijí na severu Barmy v sousedství Číny. Armáda proti nim nasadila vrtulníky, letadla a těžké dělostřelectvo. Mnoho obyvatel této horské oblasti prchá do džungle, třeba i na hřbetech slonů, a do Číny.

Únor 1948: Nevydařená demise a cesta k monopolu moci

Dva štamgasti a hostinský z Vraňan na Mělnicku si v lednu 1948 pustili pusu na špacír asi příliš. Ve vášnivé hospodské debatě se dost nelichotivě vyjádřili o tehdejším komunistickém ministru zemědělství Júliu Ďurišovi a odborovém předákovi a později prezidentovi Antonínu Zápotockém. Jakýsi udavač neváhal a utíkal o tom vyprávět na úřady, takže rada okresního národního výboru, kde měli většinu komunisté, diskutérům vyměřila pokutu tisíc korun za štvavé řeči. To byla skoro třetina tehdejší průměrné mzdy. A aby měli o čem přemýšlet, zástupci lidu poslali trojici ještě na tři dny do žaláře.

Budeme pracovat, aby to nebyl konec demokracie, říká bratr Tomia Okamury Hayato

Když Hayato Okamura přišel do lidovecké centrály v paláci Charitas na pražském Karlově náměstí, okamžitě se stal středem pozornosti televizních štábů a dalších novinářů.

Jurečka: Jsem překvapený, kolik lidí dalo hlas člověku, který lže

/ROZHOVOR/ Ministr zemědělství a místopředseda lidovců Marian Jurečka dodnes považuje za chybu, že jeho strana zahodila koaliční spolupráci se Starosty. Největší obavy má ale o demokratické směřování České republiky. Značně ho totiž překvapilo, jak si vede SPD Tomia Okamury.

Zápisky z Malajsie: Chytím první nechutně velkou pijavici, je to fakt hnus

/VIDEO/ Když na podzim 2015 v indonéské části Bornea neuhasitelný oheň likvidoval desítky milionů let starý prales a zabíjel unikátní živočichy kvůli plantážím s palmou olejnou, řekli jsme si, že se tam musíme vypravit. Chtěli jsme ty prastaré lesy vidět na vlastní oči, dokud tam ještě jsou. Vyrazili jsme ale do sousední Malajsie, která je největším producentem palmového oleje na světě.

Audit Deníku: Kvalitní jídlo je. Češi ho ale musí chtít

Mají Češi slabost pro méně kvalitní potraviny? Před časem spotřebitelský časopis dTest nakoupil identické výrobky u stejného nadnárodního obchodního řetězce, ale v různých státech. Ty pak nechali Čechům naslepo ochutnat.

Smog zřejmě brzy neodvane. Únor má být nepříznivý

Ostravské Radvanice jsou místem s asi nejhorším ovzduším v České republice. Zákon ukládá, že lidé mohou být ročně vystaveni znečištěnému vzduchu jen 35 dní, ale to se obyvatelům Radvanic loni podařilo vydýchat už do poloviny března.

Ovlivní Trump byznys s českým chmelem v USA?

INFOGRAFIKA - Některé úvahy nového amerického prezidenta Donalda Trumpa mohou ovlivnit i obchod s českým chmelem. Přitom nedávno vyšlechtěné odrůdě Kazbek se na americkém trhu daří a prodej českého chmele by mohl ještě podpořit i nový agrární diplomat, kterého se chystají jmenovat české úřady. Nakonec ale může být všechno jinak.

OSA utřela nos. Poplatky o 50 procent neporostou

Oddych plný úlevy by bylo možné slyšet po včerejším hlasování o autorském zákoně ve sněmovně. Zdražení sice prošlo, ale v mnohem mírnější podobě, než předpokládaly kontroverzní návrhy, podle nichž by se v některých případech zvýšily autorské poplatky až čtyřnásobně.

AKTUALIZOVÁNO

Kontrolou kotlů si bude lámat hlavu Ústavní soud

Praha – Poslanci TOP 09 a ODS v pátek u Ústavního soudu napadli loni schválenou novelu zákona o ochraně ovzduší. Podle ní mohou úřady kontrolovat, čím lidé topí doma v kotlích.

Reportáž z Laosu: z dávné sopky je náhorní plošina plná vodopádů

Bolavenská plošina, rozkládající se jako vdolek v jižním Laosu, je dávná obrovská sopka. Dnes ji z velké části pokrývají lesy a do divoké krajiny se zarývá řada řek. Na jejich tocích se nachází asi dvacítka vodopádů.

Komu nejvíc chutnají hořká piva? Češkám nad padesát

České pivovary by si měly předcházet ženy. Hlavně již zralé dámy totiž dávají přednost pivům s vyšší hořkostí, což je zpravidla doména českých ležáků. Naopak Maďarkám nebo Slovenkám stejného věku chutnají spíše takzvaná europiva, tedy nápoje s nižší hořkostí. „Češky, zejména nad padesát let, výrazně preferují tradiční hořká piva, dokonce víc než čeští muži," uvedl Jaromír Fiala z Výzkumného ústavu pivovarského a sladařského.

Jídlo je levnější, než je průměr v EU, ale zdražuje

Praha – Deflace už Česku zřejmě nehrozí. Spotřebitelské ceny se v prosinci oproti listopadu zvýšily o 0,3 procenta a za celý rok dokonce o dvě procenta. „Největší vliv na toto zvýšení měly ceny potravin, pohonných hmot a stravovacích služeb," uvedla Pavla Šedivá z Českého statistického úřadu. Byl to největší růst cen za poslední tři roky.

Boom pokračuje. Loni vznikly desítky nových pivovarů

/INFOGRAFIKA/ Zatím to vypadá na nekončící party. V České republice loni přibyly další čtyři desítky minipivovarů a nic nenasvědčuje tomu, že by boom, který se nastartoval před několika lety, měl brzy skončit. „Nikdo nemůže odhadnout, jak dlouho to ještě může trvat," míní člen prezidia Českomoravského svazu minipivovarů Radovan Koudelka, který je zároveň ředitelem Zámeckého minipivovaru Ostrava–Zábřeh.

Léky se stále více přesouvají do prodejen

Praha – Lidé si stále častěji mohou koupit některé léky mimo lékárny, například na benzínových pumpách, v samoobsluhách či drogeriích. V Česku se zvyšuje počet těchto prodejců, od roku 2010 vzrostl čtrnáctinásobně. V loňském roce si lidé mohli pořídit některé léky na bolest či střevní potíže na více než 2200 těchto místech.

Ministerstvo dopravy letos dokončí 40 kilometrů dálnic

Praha – Čtyřicet kilometrů nových dálnic, přípravy na stavbu nových úseků, rekonstrukce vlakových nádraží, zlepšit bezpečnost na silnicích a také čerpat evropské dotace na tyto projekty. Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) včera představil pět priorit jeho úřadu na tento rok.

V Česku došla tma. Není tu jediné místo bez světelného smogu

Praha /INFOGRAFIKA/– V České republice už neexistuje jediné místo, kde by bylo přirozené noční prostředí. „Šumava je nejtmavší část v Česku, ale už ani tam není místo, kde by nebyly obláčky z umělých světelných zdrojů," uvedl mluvčí Astronomického ústavu Akademie věd ČR Pavel Suchan. Právě astronomové včera jednali s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem (ANO), zda by se s tím nedalo něco dělat.

Lidé nechali spořitelně 1,8 miliardy. Ta je věnuje nadaci

V naprosté většině anonymních vkladních knížek byla částka nepřesahující pět tisíc korun. Ve 41 procentech z nich nedosahovala ani 50 korun.

AKTUALIZOVÁNO

Senátoři chtějí zrušit konec prodeje o svátcích

Skupina senátorů na podnět podnikatelských svazů navrhla Ústavnímu soudu (ÚS), aby zrušil zákon o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě. Pod návrhem je osmnáct podpisů. Zákon zakazuje prodej o některých svátcích tam, kde prodejní plocha přesahuje 200 metrů čtverečních.

Nefalšované zelené peklo: reportáž o cestě do hlubin thajské džungle

Thajsko nejsou jen pláže. V jeho vnitrozemí, ve smaragdovém pralese, crčí provazy deště a „dobrou noc" tu dávají skřeky primátů. Pro obyčejného cestovatele ze střední Evropy jde o nefalšované zelené peklo.

Hodně pšenice, málo prasat. V čem není Česko soběstačné

Vypadá to jako pořádný sešup z kopce. Ještě před dvanácti lety byla Česká republika z více než sta procent soběstačná v produkci vepřového masa. V roce 2015 v tomto odvětví dosahovala necelých 46 procent. „Zemědělské podniky se chovají jako tržní firmy. Návrat k plné soběstačnosti u některých komodit bude dost těžký," uvedl ředitel odboru statistiky zemědělství, lesnictví a životního prostředí Českého statistického úřadu Jiří Hrbek.

Rajský ostrov Tarutao byl trestaneckou kolonií i hnízdem pirátů

Dopluli jsme na ostrov Tarutao, o němž legenda praví, že je prokletý. Ti, kteří se odvážili vydat do stále zelené džungle, se už nikdy nevrátili. Ti, kteří se nevydali do vnitrozemí, ale přesto zůstali v některé ze zátok příliš dlouho, se stali obětí zimnice, trápila je horečka, blouznili v deliriu nebo je dokonce dostala smrt.

Češi sní kilo kapra ročně. Je to málo, říká ministr Jurečka

Kapr bude pravděpodobně součástí zítřejší štědrovečerní tabule v naprosté většině českých domácností. Bylo by spíše překvapením, kdyby to tak nebylo. Češi jsou totiž s produkcí 1800 gramů tohoto druhu ryb největšími producenty kaprů na hlavu v Evropě. První místo zaujímají i v jeho vývozu, přičemž daleko předbíhají svoje konkurenty.

Bydlení zadarmo. Rizikových zájemců může být třetina

Praha /INFOGRAFIKA/- Šestina zájemců o byt má na krku exekuci. Každého pětistého pak hledá policie.

ČSÚ: Češi berou méně, než je výkon ekonomiky

Praha /INFOGRAFIKA/– „Češi a Litevci jsou laciní dříči. V Itálii si zase žijí nad poměry," uvedl včera ředitel odboru statistiky trhu a práce a rovných příležitostí Českého statistického úřadu Dalibor Holý. Tento závěr vyčetl z celoevropských údajů o průměrných mzdách v jednotlivých státech za rok 2014. Z nich tedy vyplývá, že mzdová úroveň je v Česku nižší, než by odpovídalo jeho výkonnosti. U Italů, Kypřanů nebo také Slovinců je to obráceně, takže jejich mzdy hospodářskou výkonnost předbíhají.

Experti si oddechli. Prazdroj koupili Japonci

Plzeň /INFOGRAFIKA/- Prodej Plzeňského Prazdroje dopadl asi nejlépe, jak v dané situaci dopadnout mohl. Myslí si to aspoň někteří experti, kteří se v pivovarské branži pohybují. „Z těch subjektů, které o pivovar projevily zájem, je tato volba nepřekvapivá, protože Asahi je pivovar. Vítáme to. Nečekáme přitom žádné změny," uvedl předseda Sdružení přátel piva Tomáš Erlich.

Čechům chutná. Přibrzdili ale v alkoholu

Praha – „Spotřeba potravin nabrala dobrý trend. Zdá se, že lidé nemají hlad, ale chuť," zhodnotil poslední čísla šéf odboru statistiky zemědělství, lesnictví a životního prostředí Jiří Hrbek. Poukázal na to, že v Česku i v roce 2015 rostla spotřeba potravin. Má to jen jednu vadu na kráse, bohužel tu podstatnou. Zatímco z Česka mířily do zahraničí suroviny, z ciziny k nám putovaly hotové výrobky.

Česko chystá nové spalovny. Zbytečně, tvrdí ekologové

Ochránci přírody se obávají, že za patnáct let bychom museli odpady do spaloven dovážet.

AKTUALIZOVÁNO

Přicházejí Vánoce. Na dárky si nepůjčujte, varují exekutoři

Praha - Na dárky a spol. si půjčí 17 procent Čechů v produktivním věku, z nichž čtvrtina čelila nebo čelí exekuci.

Bitva o Šumavu. Sněmovna chce zvýšit ochranu

Praha – Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vypadal zpočátku trochu zaraženě. „To jsem opravdu nečekal," řekl po hlasování o novele zákona o ochraně přírody a krajiny, kterou poslanci dnes poslali k projednání do Senátu. Navrhovaná norma se totiž setkala s nevolí ze všech stran a na její projednání se také čekalo nějaký ten pátek. Novela by měla změnit pravidla pro všechny čtyři české a moravské národní parky, které by se měly více otevřít veřejnosti, ale také více chránit divokou přírodu.

Nejlepším místem pro život je Praha, nejhorším sever Moravy

/INFOGRAFIKA/ - V Českých Budějovicích by chtěl žít každý," praví se o metropoli Jihočeského kraje ve hře Záskok od českého génia Járy Cimrmana. Ne všichni s tím ale, stejně jako herec Karel Infeld Prácheňský v podání Jana Svěráka, souhlasí. Přesto patří Jihočeský kraj mezi ty nejpřívětivější pro život. Aspoň to vyplývá z výzkumu, který pro projekt Místo pro život zpracovala agentura Datank.

Pivovar, pole či fond. Katolíci vydělávají na budoucnost

Praha - Římskokatolická církev mohutně investuje. Loni to byly 1,2 miliardy korun. Má důvod. Od roku 2030 nedostane od státu na provoz ani korunu a peníze si bude muset vydělat sama. To znamená, že bude muset ročně získat zhruba miliardu. Loni dostala církev na činnost od státu 892 milionů korun a tento příspěvek se každoročně sníží o pět procent až do roku 2030.

Nejnebezpečnější silnice? U Drmoulu na Chebsku

Praha /INFOGRAFIKA/- Některým silničním úsekům v Česku je lepší se raději vyhnout. Ani ne tak kvůli dopravním zácpám, jako spíš kvůli tomu, že tyto úseky škodí zdraví, a to doslova. Allianz pojišťovna už pošesté vydala mapu nejnebezpečnějších míst na silnicích. Nechvalné prvenství si tentokrát odnáší místo u obce Drmoul na Chebsku.

Co pomůže českým chovatelům? Jasnější značení vajec i na krabici

Značení původu vajec je nedostatečné. Současná praxe může být pro spotřebitele matoucí a podle českých chovatelů si lidé mohou domů z obchodu přinést jiné zboží, než původně zamýšleli. Drůbežáři reagují na tři týdny starou aféru, kdy Státní veterinární správa nařídila z trhu stáhnout a zlikvidovat asi čtyři miliony vajec, která byla dovezena z Polska a která mohla být zdrojem onemocnění salmonelou.

Vrací se vlci na Šumavu? Byl tam průzkumník

Praha – Byl to průzkumník, který hledal nové teritorium? Fotopast Hnutí Duha v jižním Pošumaví zachytila zvědavého vlka, který se dívá přímo do objektivu. Podle odborníků se však jednalo o vlčího tuláka, protože v současné době Šumavu žádná vlčí smečka neobývá.

Češi šetří méně, než potřebují

Praha /INFOGRAFIKA/ – Pětina Čechů by z našetřených peněz nevyžila déle než měsíc, jestliže by nyní přišla o práci. Další pětina by vydržela jen tři měsíce. Češi jsou přitom spořivým národem, jenomže si šetří na jiné věci než na finanční rezervy.

Chlebové novinky se prosazují pomalu. Pekaři sází na tradici

Každý den v Česku asi 700 pekáren vyrobí zhruba jeden milion kusů chleba. „Nabídka chlebového sortimentu je velmi bohatá, co se týče množství druhů, surovinového složení, originálních tvarů a hmotností a regionálních specialit," tvrdí šéf Svazu pekařů Jaromír Dřízal. Vědci, pro něž je vývoj nových postupů a technologií pro výrobu pečiva denním chlebem, s ním souhlasí. Jedním dechem ale dodávají, že čeští pekaři jsou velmi konzervativní a nové postupy do výroby pouštějí jen velmi pomalu.

Vyšší pokuty za přestupky. Ťok nenašel zastání

Praha /INFOGRAFIKA/– Drastické zvýšení pokut, které tento týden avizoval ministr dopravy Dan Ťok (za ANO), by nemuselo projít. Včera se proti tomuto nápadu postavili sociální demokraté. Zastání nenachází ani u odborníků.

Kybernetik Vladimír Mařík: Doba sci-fi je tu. Dělník si popovídá s výrobkem

Praha - Svět se mění před očima. Po první (pára), druhé (elektřina) a třetí (digitalizace) průmyslové revoluci se lidstvo ocitlo na začátku revoluce čtvrté. Zní to jako z vědecko-fantastického románu, ale do dvaceti let by tu měly být továrny, v nichž lidé budou pouze kontrolovat, jestli vše dobře šlape. Všechno ostatní zařídí stroje, které budou komunikovat samy mezi sebou, i se svými výrobky.

Hodně, nebo málo? Češi vytřídili 46 kilo odpadu

Praha /INFOGRAFIKA/- Každý Čech loni vyhodil do koše v průměru 317 kilogramů odpadků. To je o dvě procenta více než v roce 2014. Podle Českého statistického úřadu rok od roku stoupá objem vytříděného odpadu, přičemž loni to bylo 46 kilogramů na jednoho člověka. Většina se přesto odveze na skládku nebo do spalovny.

Svaz bojovníků za svobodu se pomalu drolí

Praha – Český svaz bojovníků za svobodu (ČSBS) čelí v poslední době jednomu skandálu za druhým. Jeho místopředseda Milan Andres včera odmítl, že by před rokem 1989 řídil donašeče Státní bezpečnosti v československé armádě, což v pořadu 168 uvedla Česká televize. Za svého místopředsedu se postavil jeho šéf Jaroslav Vodička, když řekl, že Andresovu rezignaci nežádá.

Český výzkum táhnou hlavně zahraniční firmy

Vědu z velké části financují evropské fondy. To po roce 2020 skončí.

Přichází zima. Od letních gum dávají pojišťovny ruce pryč

V případě nehody pojišťovny zjišťují, jaké mělo auto obutí. Náhradu škody můžou snížit až o 20 procent.

EXKLUZIVNĚ / AKTUALIZOVÁNO

Msta za dalajlamu? Hermanův strýc přijde o vyznamenání

Praha - Osmaosmdesátiletý Jiří Brady měl 28. října z rukou prezidenta Miloše Zemana dostat Řád T.G.M. Muž, který přežil koncentrační tábor v Terezíně a vyhlazovací tábor v Osvětimi, ale zřejmě nic nedostane. Byl vyškrtnut ze seznamu.

Hity mezi jmény: Eliška a Jakub

/INFOGRAFIKA/ Kdo by čekal v pojmenovávání novorozenců nějakou revoluci, byl by asi zklamán. Zejména u potomků mužského pohlaví se pořadí nejoblíbenějších jmen téměř nemění. Vlastně už od roku 1999 se na prvních třech místech objevují stále stejná jména. Jinak tomu nebylo ani letos v lednu – Jakub, Jan, Tomáš. „U chlapců se na prvním místě střídá pouze Jakub s Honzou. Nejvýraznější propad zaznamenal Petr, který vypadl z první dvacítky. Stejně jako Marek," upřesnil včera Tomáš Chrámecký z odboru vnější komunikace Českého statistického úřadu.

Jak pružný je hřbet českých politiků?

Do Česka přijel tibetský duchovní vůdce a dění kolem jeho návštěvy s trochou nadsázky vykazuje prvky absurdního dramatu. Ve čtvrtek se s dalajlamou sešel ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL), což evidentně vystrašilo všechny nejvyšší ústavní činitele v zemi.

Čeští mlékaři vyrážejí do arabského světa. Hledají nové trhy místo ruského

Na českých mléčných výrobcích a cukrovinkách si v nejbližší době začnou pochutnávat Jordánci. Právě z tohoto blízkovýchodního království se Češi vrátili s příslibem získání nového odbytiště pro své výrobky. Nejvíce si ale považují to, že navázali přímé kontakty s jordánskými výrobci.

Z polí mizí brambory. Téměř polovina se doveze

Praha - Za posledních téměř sto let se rozloha polí s bramborami zmenšila ani ne na desetinu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT