Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

VILÉM JANOUŠ

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Budeme pracovat, aby to nebyl konec demokracie, říká bratr Tomia Okamury Hayato

Když Hayato Okamura přišel do lidovecké centrály v paláci Charitas na pražském Karlově náměstí, okamžitě se stal středem pozornosti televizních štábů a dalších novinářů.

Jurečka: Jsem překvapený, kolik lidí dalo hlas člověku, který lže

/ROZHOVOR/ Ministr zemědělství a místopředseda lidovců Marian Jurečka dodnes považuje za chybu, že jeho strana zahodila koaliční spolupráci se Starosty. Největší obavy má ale o demokratické směřování České republiky. Značně ho totiž překvapilo, jak si vede SPD Tomia Okamury.

Zápisky z Malajsie: Chytím první nechutně velkou pijavici, je to fakt hnus

/VIDEO/ Když na podzim 2015 v indonéské části Bornea neuhasitelný oheň likvidoval desítky milionů let starý prales a zabíjel unikátní živočichy kvůli plantážím s palmou olejnou, řekli jsme si, že se tam musíme vypravit. Chtěli jsme ty prastaré lesy vidět na vlastní oči, dokud tam ještě jsou. Vyrazili jsme ale do sousední Malajsie, která je největším producentem palmového oleje na světě.

Audit Deníku: Kvalitní jídlo je. Češi ho ale musí chtít

Mají Češi slabost pro méně kvalitní potraviny? Před časem spotřebitelský časopis dTest nakoupil identické výrobky u stejného nadnárodního obchodního řetězce, ale v různých státech. Ty pak nechali Čechům naslepo ochutnat.

Smog zřejmě brzy neodvane. Únor má být nepříznivý

Ostravské Radvanice jsou místem s asi nejhorším ovzduším v České republice. Zákon ukládá, že lidé mohou být ročně vystaveni znečištěnému vzduchu jen 35 dní, ale to se obyvatelům Radvanic loni podařilo vydýchat už do poloviny března.

Ovlivní Trump byznys s českým chmelem v USA?

INFOGRAFIKA - Některé úvahy nového amerického prezidenta Donalda Trumpa mohou ovlivnit i obchod s českým chmelem. Přitom nedávno vyšlechtěné odrůdě Kazbek se na americkém trhu daří a prodej českého chmele by mohl ještě podpořit i nový agrární diplomat, kterého se chystají jmenovat české úřady. Nakonec ale může být všechno jinak.

OSA utřela nos. Poplatky o 50 procent neporostou

Oddych plný úlevy by bylo možné slyšet po včerejším hlasování o autorském zákoně ve sněmovně. Zdražení sice prošlo, ale v mnohem mírnější podobě, než předpokládaly kontroverzní návrhy, podle nichž by se v některých případech zvýšily autorské poplatky až čtyřnásobně.

AKTUALIZOVÁNO

Kontrolou kotlů si bude lámat hlavu Ústavní soud

Praha – Poslanci TOP 09 a ODS v pátek u Ústavního soudu napadli loni schválenou novelu zákona o ochraně ovzduší. Podle ní mohou úřady kontrolovat, čím lidé topí doma v kotlích.

Reportáž z Laosu: z dávné sopky je náhorní plošina plná vodopádů

Bolavenská plošina, rozkládající se jako vdolek v jižním Laosu, je dávná obrovská sopka. Dnes ji z velké části pokrývají lesy a do divoké krajiny se zarývá řada řek. Na jejich tocích se nachází asi dvacítka vodopádů.

Komu nejvíc chutnají hořká piva? Češkám nad padesát

České pivovary by si měly předcházet ženy. Hlavně již zralé dámy totiž dávají přednost pivům s vyšší hořkostí, což je zpravidla doména českých ležáků. Naopak Maďarkám nebo Slovenkám stejného věku chutnají spíše takzvaná europiva, tedy nápoje s nižší hořkostí. „Češky, zejména nad padesát let, výrazně preferují tradiční hořká piva, dokonce víc než čeští muži," uvedl Jaromír Fiala z Výzkumného ústavu pivovarského a sladařského.

Jídlo je levnější, než je průměr v EU, ale zdražuje

Praha – Deflace už Česku zřejmě nehrozí. Spotřebitelské ceny se v prosinci oproti listopadu zvýšily o 0,3 procenta a za celý rok dokonce o dvě procenta. „Největší vliv na toto zvýšení měly ceny potravin, pohonných hmot a stravovacích služeb," uvedla Pavla Šedivá z Českého statistického úřadu. Byl to největší růst cen za poslední tři roky.

Boom pokračuje. Loni vznikly desítky nových pivovarů

/INFOGRAFIKA/ Zatím to vypadá na nekončící party. V České republice loni přibyly další čtyři desítky minipivovarů a nic nenasvědčuje tomu, že by boom, který se nastartoval před několika lety, měl brzy skončit. „Nikdo nemůže odhadnout, jak dlouho to ještě může trvat," míní člen prezidia Českomoravského svazu minipivovarů Radovan Koudelka, který je zároveň ředitelem Zámeckého minipivovaru Ostrava–Zábřeh.

Léky se stále více přesouvají do prodejen

Praha – Lidé si stále častěji mohou koupit některé léky mimo lékárny, například na benzínových pumpách, v samoobsluhách či drogeriích. V Česku se zvyšuje počet těchto prodejců, od roku 2010 vzrostl čtrnáctinásobně. V loňském roce si lidé mohli pořídit některé léky na bolest či střevní potíže na více než 2200 těchto místech.

Ministerstvo dopravy letos dokončí 40 kilometrů dálnic

Praha – Čtyřicet kilometrů nových dálnic, přípravy na stavbu nových úseků, rekonstrukce vlakových nádraží, zlepšit bezpečnost na silnicích a také čerpat evropské dotace na tyto projekty. Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) včera představil pět priorit jeho úřadu na tento rok.

V Česku došla tma. Není tu jediné místo bez světelného smogu

Praha /INFOGRAFIKA/– V České republice už neexistuje jediné místo, kde by bylo přirozené noční prostředí. „Šumava je nejtmavší část v Česku, ale už ani tam není místo, kde by nebyly obláčky z umělých světelných zdrojů," uvedl mluvčí Astronomického ústavu Akademie věd ČR Pavel Suchan. Právě astronomové včera jednali s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem (ANO), zda by se s tím nedalo něco dělat.

Lidé nechali spořitelně 1,8 miliardy. Ta je věnuje nadaci

V naprosté většině anonymních vkladních knížek byla částka nepřesahující pět tisíc korun. Ve 41 procentech z nich nedosahovala ani 50 korun.

AKTUALIZOVÁNO

Senátoři chtějí zrušit konec prodeje o svátcích

Skupina senátorů na podnět podnikatelských svazů navrhla Ústavnímu soudu (ÚS), aby zrušil zákon o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě. Pod návrhem je osmnáct podpisů. Zákon zakazuje prodej o některých svátcích tam, kde prodejní plocha přesahuje 200 metrů čtverečních.

Nefalšované zelené peklo: reportáž o cestě do hlubin thajské džungle

Thajsko nejsou jen pláže. V jeho vnitrozemí, ve smaragdovém pralese, crčí provazy deště a „dobrou noc" tu dávají skřeky primátů. Pro obyčejného cestovatele ze střední Evropy jde o nefalšované zelené peklo.

Hodně pšenice, málo prasat. V čem není Česko soběstačné

Vypadá to jako pořádný sešup z kopce. Ještě před dvanácti lety byla Česká republika z více než sta procent soběstačná v produkci vepřového masa. V roce 2015 v tomto odvětví dosahovala necelých 46 procent. „Zemědělské podniky se chovají jako tržní firmy. Návrat k plné soběstačnosti u některých komodit bude dost těžký," uvedl ředitel odboru statistiky zemědělství, lesnictví a životního prostředí Českého statistického úřadu Jiří Hrbek.

Rajský ostrov Tarutao byl trestaneckou kolonií i hnízdem pirátů

Dopluli jsme na ostrov Tarutao, o němž legenda praví, že je prokletý. Ti, kteří se odvážili vydat do stále zelené džungle, se už nikdy nevrátili. Ti, kteří se nevydali do vnitrozemí, ale přesto zůstali v některé ze zátok příliš dlouho, se stali obětí zimnice, trápila je horečka, blouznili v deliriu nebo je dokonce dostala smrt.

Češi sní kilo kapra ročně. Je to málo, říká ministr Jurečka

Kapr bude pravděpodobně součástí zítřejší štědrovečerní tabule v naprosté většině českých domácností. Bylo by spíše překvapením, kdyby to tak nebylo. Češi jsou totiž s produkcí 1800 gramů tohoto druhu ryb největšími producenty kaprů na hlavu v Evropě. První místo zaujímají i v jeho vývozu, přičemž daleko předbíhají svoje konkurenty.

Bydlení zadarmo. Rizikových zájemců může být třetina

Praha /INFOGRAFIKA/- Šestina zájemců o byt má na krku exekuci. Každého pětistého pak hledá policie.

ČSÚ: Češi berou méně, než je výkon ekonomiky

Praha /INFOGRAFIKA/– „Češi a Litevci jsou laciní dříči. V Itálii si zase žijí nad poměry," uvedl včera ředitel odboru statistiky trhu a práce a rovných příležitostí Českého statistického úřadu Dalibor Holý. Tento závěr vyčetl z celoevropských údajů o průměrných mzdách v jednotlivých státech za rok 2014. Z nich tedy vyplývá, že mzdová úroveň je v Česku nižší, než by odpovídalo jeho výkonnosti. U Italů, Kypřanů nebo také Slovinců je to obráceně, takže jejich mzdy hospodářskou výkonnost předbíhají.

Experti si oddechli. Prazdroj koupili Japonci

Plzeň /INFOGRAFIKA/- Prodej Plzeňského Prazdroje dopadl asi nejlépe, jak v dané situaci dopadnout mohl. Myslí si to aspoň někteří experti, kteří se v pivovarské branži pohybují. „Z těch subjektů, které o pivovar projevily zájem, je tato volba nepřekvapivá, protože Asahi je pivovar. Vítáme to. Nečekáme přitom žádné změny," uvedl předseda Sdružení přátel piva Tomáš Erlich.

Čechům chutná. Přibrzdili ale v alkoholu

Praha – „Spotřeba potravin nabrala dobrý trend. Zdá se, že lidé nemají hlad, ale chuť," zhodnotil poslední čísla šéf odboru statistiky zemědělství, lesnictví a životního prostředí Jiří Hrbek. Poukázal na to, že v Česku i v roce 2015 rostla spotřeba potravin. Má to jen jednu vadu na kráse, bohužel tu podstatnou. Zatímco z Česka mířily do zahraničí suroviny, z ciziny k nám putovaly hotové výrobky.

Česko chystá nové spalovny. Zbytečně, tvrdí ekologové

Ochránci přírody se obávají, že za patnáct let bychom museli odpady do spaloven dovážet.

AKTUALIZOVÁNO

Přicházejí Vánoce. Na dárky si nepůjčujte, varují exekutoři

Praha - Na dárky a spol. si půjčí 17 procent Čechů v produktivním věku, z nichž čtvrtina čelila nebo čelí exekuci.

Bitva o Šumavu. Sněmovna chce zvýšit ochranu

Praha – Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vypadal zpočátku trochu zaraženě. „To jsem opravdu nečekal," řekl po hlasování o novele zákona o ochraně přírody a krajiny, kterou poslanci dnes poslali k projednání do Senátu. Navrhovaná norma se totiž setkala s nevolí ze všech stran a na její projednání se také čekalo nějaký ten pátek. Novela by měla změnit pravidla pro všechny čtyři české a moravské národní parky, které by se měly více otevřít veřejnosti, ale také více chránit divokou přírodu.

Nejlepším místem pro život je Praha, nejhorším sever Moravy

/INFOGRAFIKA/ - V Českých Budějovicích by chtěl žít každý," praví se o metropoli Jihočeského kraje ve hře Záskok od českého génia Járy Cimrmana. Ne všichni s tím ale, stejně jako herec Karel Infeld Prácheňský v podání Jana Svěráka, souhlasí. Přesto patří Jihočeský kraj mezi ty nejpřívětivější pro život. Aspoň to vyplývá z výzkumu, který pro projekt Místo pro život zpracovala agentura Datank.

Pivovar, pole či fond. Katolíci vydělávají na budoucnost

Praha - Římskokatolická církev mohutně investuje. Loni to byly 1,2 miliardy korun. Má důvod. Od roku 2030 nedostane od státu na provoz ani korunu a peníze si bude muset vydělat sama. To znamená, že bude muset ročně získat zhruba miliardu. Loni dostala církev na činnost od státu 892 milionů korun a tento příspěvek se každoročně sníží o pět procent až do roku 2030.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT